Binnenland. 8tads- en Gewestelijk Nieuws Gemeenteraad. uiuer vliegers was alleropmerkelijst. Vannacht hebben wij 221/, ton bij Péronne en Bapaume op den vijand uitgestort. Onze vliegers be schieten men kan wel zeggen heel den dag onverpoosd de vijandelijke korpsen, waardoor deze zeer zware verliezen lijden en hun aan vallen groot endeels worden vertraagd. De B e 1 g e n. Uit Havre meldt men Op het oogenblik, dat het offensief loskomt, neemt het Belgische leger een zwaarder deel op zich van de gemeenschappelijke taak tegen Duitschland doordat het zijn front uitbreidt. Dit front beslaat een sector, waar het op aankomt, daar het den weg naar Calais dekt. De beschieting1 va.n P.a.r.(jis. Het schijjnt thans zeker te zijn, dat op zijn minst twee verdragende kanonnen Par^jis hombardee- ren. Blijkbaar hebben de Fransclie vliegers, die onophoudelijk zoeken, de posities der kanonnen nog niet ontdekt. In de „Deutsche Tagesztg." schrijft Scheuer mann over het vèr-dragend kanon, dat Parijs be schiet Eergisterenvooitaiddag vernam men op het slagveld, in regelmatig tempo, zeei* hevige slagen, welke, ondanks den verten afstand, duidelijk van het gewoon kanongebulder te onderscheiden wa ren. Ons vermoeden, dat hief de groote Parijs kanonnen het vuur geopeiffl hadden, werd spoe dig door de Fransche draadlooze telegrammen bevestigd. Duitschland, dat volgens beweren zijner vij anden aan het einde van zijn grondstoffen was, heeft dus weer een technische prestatie tot stand gebracht en niemand het zal nadoen. De bouw en de inrichting van d it kanon heeft voel studie gekost, maar werd in verbazend korten tijd uitgevoerd. Daar de baan van het projectiel langer is, is natuurlijk ook het culminatie-punt hooger, dan tot nu toe ooit door menschenkracht bereikt werd. De hitte van den mond van het kanon is bij afvuren zoo hoog, dat gewone kanounon in brand zouden vliegen en de snelheid is van dien aard, dat de granaten, door de wrijving van de lucht, gloeiend worden als meteor- steenen. RUSLAND. Men meldt uit Petrograd Trotzky heeft een oproep tot de bevolking ge richt, waarin hij haar uitnoodigt, mede te wer ken aan de organisatie van het Roode Leger. Hij kondigde tevens de aanstaande publicatie aan van een decreet, waarbij de militaire opleiding voor alle burgers verplichtend wordt gesteld, en alle oud-generaals en andere officieren weder on der dienst worden geroepen als instructeurs, on der controle van de volkscommissarissen. In een te Moseou gehouden redevoering ver klaarde Trotzky, dat hij zich voornam, een Rood Leger van een millioen bajonetten op de been te brengen. Alle militaire scholen, die gesloten werden, zullen heropend worden om voor dat leger de noodige officieren te kunnen -opleiden. Uit pdessa wordt dato 26 dezer gemeld, dat Odessa na bloedigen strijd door aan ae Sovjets trouwe en Oekraijiensc'he troepen is heroverd. De marine heeft met succes aan het gevecht deel genomen. De maximalistische raad van Oekrajina maakt melding van tegen de Duitschers bepaalde suc cessen. De Zwarte Zee-vloot bombardeerde Soe- koemkale, een haven benoorden Batoem. ALLERLEI NIEUWS. Volgens de „Kurjer "Warszawski heeft de Poolsche Regentsohapsraad de candidatuur van Steczkowski, oud-minister van financiën, voor het premierschap ter bekrachtiging aan de bezetten de autoriteit ter hand gesteld. Afgevaardigde Frans van Cauwelaert, is door de Belgische regeering naar Havre ontboden en Zaterdag derwaarts vertrokken. Men verwacht, dat hg geruimen tijd afwezig zal blijven. Prins de Ligne, gezantschapssecretaris in Den Haag, is ook naar Ha vie gegaan. Nog meer schepen De „Kölnische Zeitung" schrijft dat volgens een Reu ter-bericht de Engelsche gezant in Don Haag aan den Nedprjandschen minister van bui- terüandsche zaken een nota heeft overhandigd, waarin wordt gezegd, dat de thans in de havens der geassocieerden liggende Nederlandsche sche pen niet geheel voldoen aan de hoeveelheid scheepsruimte, waarop de geassocieerden, krach tens de bepalingen van de voorgestelde algemeene overeenkomst aanspraak hoopten te kunnen ma ken. De scheepsruimte in Nederland of op weg naar Nederland zou de voor de voorziening van Ne derland en koloniën benoodigdo hoeveelheid ton- n«ornaat overtreffen, die bjj de oorspronkelijke overeenkomst onder voorbehoud door de Neder landsche vertegenwoordigers was goedgekeurd. In dien echter kon worden aangetoond, dit dit niet het geval was, zouden de geassocieerden de ont brekende hoeveellieid tonnenmaat .aanvullen. Door de geassocieerden wordt dus getracht ictn do Nederlandsche regeering te dwingen nog meer scheepsrurmte bihnen het bereik der verbondenen te brengen. Hoe groot deze hoeveelheid zal zgn, mag niet door Nederland in verhand met zjjn be hoeften worden bepaald, maar wenachen Enge land en zijn boudgenoioten voor te schrijven. Het gaat hier dos niet om het Hngarie-recht (de in beslagneming van neutrale eigendommen in het gebied van den oorlogvoerenden staat), maar het betreft een inmenging in de Nederlandsche sou- vereine rechten. Engeland en Amerika Laten dus schaamteloos en openlijk ook den laatsten schijn van recht varen. Wij zijn er van overtuigd, schrijft de „Köl nische Ztg.'-'. dat de Nederlandsche regeering hierop het juiste antwoord zal weten te geven. Tweede Kamer-verkiezing Eindhoven. De tpinister van binnenlandsche zaken; Overwegende, dat ten gevolge van het dooï den heer mi'. J. van Best genomen ontslag als lid' van de Tweede Kamer der Staten-Generaal in het kiesdrict Eindhoven, een verkiezing moet plaats hebben voor een lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal Heeft bepaald, dat die verkiezing zal plaats hebben op Vis dag 5 April e.k., de stemming, zoo noodig, op V rijdag 12 April d.a.v., de herstemming, zoo no> dig, op Vrijdag 19 April d.a.v. (St.ct.) Amerika en Nederland. Men seint uit New-York: De Amerikaansche bladen bespreken de weige ring van Nederland om het graan van de Ver- eenigde Staten te aanvaarden. (Hiervan is hier te lande nog niets bekend). Ze geven ernstige teleurstelling te kennen over dit besluit, daar men had gehoopt, dat de ernst van de berichten van het front langzamerhand het Nederlandsche volk er van zou overtuigen, dat de tijdelijke leening van zijn schepen met volledige waarborgen te gen verlies inderdaad uiterste oorlogsnoodzaak is, niet ingegeven door een plotselinge opwelling te,gen de Nederlandsche regeering of natie. Ze was noodig door de dringende noodzakelijkheid om de volle macht aan Amerika's manschappen en materiaal te doen toevallen aan die zijde, welke tracht Duitschland te beletten een over winning te behalen over de zaak der geallieerden welke naar de meening hier ook ten slotte de zaak is voor de neutralen. Het verkeer met Duitschland. Men meldt uit Zevenaar: Sedert gister-ochtend komen uit Duitschland geen goederentreinen meer hier aan. Personen treinen loopen nog. Alleen passagiers met Durchlasskarten mogen naar Nederland ver trekken; anderen moeten ginds blijven. Van hier naat Duitschland is het verkeer nog nor maal. 1 j Uit Winterswijk: Het treinverkeer met Duitschland is gister morgen stopgezet. Het hoogovenbedrijf. Het Ned. Corresp. Bureau te 'sGravenhage meldtj Naar aanleiding van een ons toegezonden be richt, volgens hetwelk het voornemen zou be staan, aan het hoofd van elk der drie hoofdtakken van het op te richten Hoogoven Staal- en Wals- werk een buitenlander te stellen, hebben wij bij informatie vernomen, dat de organisatie van bo vengenoemd hedrjjf#nog niet zoover gevordera is, dat iets dergelijks reeds zou kunnen vaststaan, maar dat het ongetwijfeld noodzakelijk zou bljj- ken, bij die organisatie ook van buitenlandsche krachten gebruik te maken. Nederlandsche koopvaardijschepen. Volgens een alhier ontvangen telegram zijn weer enkele in Huil en Londen liggende Nederlandsche stoomschepen onder Engelsche vlag gebracht. Na dere bijzonderheden ontbreken. Vet. De opperbevelhebber van land- en zeemacht heeft in verband met de heerschende vet- schaarschte nader bepaald, dat met ingang Van 1 April per man en per dag, aan margarine, rundvet, Teuzel en plantenvet te zamen niet meer mag worden verstrekt dan 0.07 K.G. Voorts is machtiging verleend, desgewenscht het voor de bereiding van het eten benoodigde gesmolten rundvet (reuzel of plantenvet) geheel of gedeeltelijk door margarine te vervangen. Ontsmetting van vreemdelingen. De minister van binnenlandsche zaken heeft op de hooge vvenschelijkheid gewezen, dat alle uitgeweken vreemdelingen eerst in quarantaine worden gehouden, en dat zjj, op wie die maatregel nog' niet is toegepast, op de plaats, waar zjj voor het eerst met de Nederlandsche autoritei ten in aanraking: komen, al is die plaats vhjj ver van de grens verwijderd, naar oen quaran taine-station worden teruggebracht. Broodkaarten van 1-4 dagen. Naar wjj vernemen, zal de duur deei nieuwe broodkaarten op 14 dagen worden gebracht. Het dageljjksch broodrantsoen wordt dan dus 200 gram. Berekend wordt, dat op die wjjae met den thans beschikbaren voorraad tot den nieu wen oogst zal kunnen rondgekomen woirden. Opgebracht. Rjf het ministerie van buitenlandsche zaken is bericht Ontvangen van den Nederlandschen con sul te Êtnrfen, dat het Nederlandsche tjalkschip „Vriendschap" uit Groningen 23 dezer is opge bracht ie Boricum, met een lading stukgoederen, op reis van Kopenhagen naar Amsterdam. Kaas. Volgens de „Telegr." kan binnen eenige dagen een ministerieele beschikking tegemoet worden gezien, waarbij kaas wordt opgenomen in de distributie. Het zou tevens in het voornemen lig gen, tot inventarisatie van de kaasvoomr aden over te gaan. De aanmaak van kaas zou dan, behou dens de voor direct gebruik noodzakelijke ont heffingen, verboden zijn. Leer. Binnon enkele dagen is er een nieuwe regeling van de maximumprijzen voor l'eder te verwach ten, hoofdzakelijk wat betreft de prijzen van zool leer, overleer en zeemleer. Geen toewijzing voor drijf- en beweegkracht meer Naar wij vernemen zal de toewijzingsctommis- sie voor Benzine, de toewijzing van benzinehou- dende vloeistof voor drijf- of beweegkracht ge heel staken. Dit in verband met de uiterst gerin ge voorbaden. Boterdistributlc. Behalve de kaas zal, naar wij vernemen, bin nenkort look worden overgegaan tot de distri butie van boter. Steenkolen uit Duitschland. In tegenstelling met het bericht, dat de aan voer van steenkolen uit Duitschland was stop gezet, ""Vernemen wij, dat ook deze aanvoer ge regeld zal doorgaan. Voor overige artikelen is de grens echter gesloten. Hr. Ms. „Hertog Hendrik." Volgens hier te lande ontvangen berichten wordt, Hr. Ms. pantserschip „Hertog Hendrik" onder be vel van den kapitein ter zee A. C. de Jonchee- ren Vrijdag te Nieuwediep verwacht. Vleeschrantsoen. Naai- wij uit goeae bron vernemen, zal met de huidige vleeschrantsoeneering worden doorge gaan tot Augustus, waarna tot zeer ingrijpende maatregelen zal moeten worden overgegaan. Als dan zal de veestapel ten deele moeten worden afgeslacht, indien niet een andere weg alsnog gevonden kan wprden. Vet. Naar wij vernemen, zal nog slechts eenmaal vet worden gedistribueerd. Ambachtsschool. Door d,e Ambachtsschool alhier is heden het diploma Machine Bankwerker uitgereikt aan de leerlingen: A. Aeckerlin, P. Barendrecht, VV. de ^Bie, J. VV. C. Bosman, K. Ph. Bruinings, A. J. Catshoek, F. Christiaanse, D. Gordia, C. van Djjk fCzn., R. van Gelder, A. GUle, J. de Groot,, J. t Hurt, A. A. Hollanders, B. C. Hoogerwerff, K. de Jong, P. C. Jongbloed, L. de Jonge, J. W. KJinge, J. Mak, J. A. v. d. Meer, W, A. Moer man, C. v. d. Most, L. VV. F. van Peursen, M. J. Planken, J. v. d. Plas, P. H. Pomes Jr., W. Roest, J. H. Rosman, G. W. Rijhten, C. J. A. Schaap, C. van Tol, H. Verveen, W. K. Vietsch, J. Visser, G. J. de Waard, T. Witzcnburg, J. P. Vis; diploma Electriciens aan J. J. te Roek horst, Th. van Bommel, H. Dienske, P. Dinkelaar, W- H. Droge, Cv F Markesttqjn, E. Wiegel, J. Wolfswinkel; ijiploma Timmerlieden aan J. Drop- pert, J. H. W. Dumas, L. Ester, A. L. Gloude- mans, P. v. d. Laan, Wv Pranger, P. Ruize- veld de Winter, A. Serné, A. Sonneveld, H. J. Steens, A. Verschoor, A. Witzenburg; diploma Mi> delmakers aan C. Groene weg, P. 't Hart, F. van Luyk; diploma Schilders aan Dl Schaap, C. J. ïweehuizen. Uit een win kei aan de Brnersves.t is een zeeménlap ontvreemd. Gisteren is aoir de politie een p e r- soon aangehouden die bij een opkooper alhier koper te koop aanbood. Dit koper was waarschijnlijk van diefstal uit pen fabriek te Rotterdam afkomstig. De arrestant is ter beschikking! van de politie te Rotterdam gesteld. Gisteren erden vier personen ver rast, terwijl zij bezig1 waren een lantaarnkap tos te maken, om die te ontvreemden. Tiet viertal kotos het hazenpad. Hoogwater te Schiedam: Vrij dag 28 Maart 5.10 v.m., 5.30 n.m. UIT ROTTERDAM. Een bruidspaar alhier is gister in een met vele vlaggetjes versierde extra tram naar het stadhuis gereden. Na de huwelijksvoltrekking ging het per extra Iram naar den fot>graaf, en vervolgens, maakte het jeugdige echtpaar met getuigen en familie per tram een toertje «war de stad en rond het Parit. Gister-nacht is er ingebroken ten kantore van mi. W. 1. C. Baars, advocaat en procureur op de Leuvehaven. Met een valschen sleutel is iemand binnengekomen. Op het kantoor is uit j een geldkistje, dat opengebroken werd, ruim f56 gestolen. De ontslagen militair G. L. D. is aangehou den als verdacht in de Benthuizerstriaat alhier een koffer met f 680, sieraden en kleeding te hebben opgelicht van juffrouw P., van de Scheep makershaven. Als medeplichtigen zjjn aangehou- den vrouw S. WL L., uit de Baan, bjj wie de dader inwoonde, haar dochter S. haar zoon A. L. en een kennis, vrouw H. M„ die gezamen lijk de buit hebben gedeeld. De koffer werd aan een boer te Overschie verkocht en is daar in beslag gefiomen. Voor het geld werden hier en ia Den Haag kledingstukken gekocht en is goede sier gemaakt; de kleedingstukken zijn in een por taal in de Almondestraat teruggevonden. Zitting van Vrijdag 22 Maart. Gemeentel ij ke Woningdiens t. 12. Voorstel van B. en W, om in beginsel te besluiten tot stichting van een Gemeentelijken Woningdienst en hun College te machtigen tot oproeping van een Directeur voor dien dienst op een salaris van f3500.f4000.—. De heer Maas juicht het toe dat men er op uit is het personeel van verschillende takken Van dienst met deskundige krachten te ver sterken. Spr. heeft uit de stukken, op dit voor stel betrekking hebbend, den indruk gekregen, dat de Raad hier voor een beslissing staat van verre strekking. De taak van dezen nieuwen functionaris is door de Comm. v. Gemeente werken zoo omschreven, dat zij in geen men- schenleven te vervullen zal zijn B. en W. schijnen niet eens te weten waar ze dien amb tenaar onderdak moeten brengen, Spr. wenscht te worden ingelicht of hij onder Gemeentewer ken of onder den weth. voor sociale aangele genheden komt te staan. Zal het ontwerpen van uitbreidingsplannen aan den directeur van Gemeentewerken worden onttrokken, vraagt spr. zoo ja, dan acht hij zulks niet erg verstandig. Hij betoogt verder dat Schiedam niet te veel groote stad moet gaan spelen en dat de aan te stellen ambtenaar onder den directeur van Gemeentewerken behoort te komen. Spr. heeft ernstig bezwaar tegen het creëeren van een post voor een zelfstandig ambtenaar. De heer Evers vraagt of men meent aan den woningnood spoediger een einde te kun nen maken door dezen nieuwen ambtenaar te benoemen. Goedkooper zal de gemeente uit komen door woningbouwvereenigingen goed te subsidieeren. De te benoemen ambtenaar zal den doodsteek zijn voor tal van woningbouw vereenigingen. Door een scherp toezicht op de bouwvereenigingen zal er weinig lust tot bouwen komen. Alleen in den uitersteh nood zou spr. vóór gemeentelijken woningbouw zijn. De gevolgen van het voorstel van B. en W. zijn spr. niet erg duidelijk. De heer v. d. Zee vraagt of het toezicht op de woningbouwvereenigingen alleen nu sal geschieden ofwei een betrekking van blijven- den aard zal zijn. Wethouder de Bruin weet niet wat de heer Maas wenscht. Wil hij schriftelijk antwoord Daar ia geen bezwaar tegen. Wat vóór het voorstel is aan te voeren is niet in twee woorden te zeggen. Het college heeft de zaak behoorlijk bekeken. Deze voor dracht is zeer uitvoerig en schriftelijk voorbe reid. Eenige leden maken aanstalten om te ver trekken. Er wordt aanhouding van dit voor stel gevraagd). Weth. wil met genoegen de zaak verdedi gen, maar daar zal hij nogal eenigen tijd noo dig hebben. De heer Maas vraagt of hetgeen in de By- lagen vermeld is een behoorlijke toelichting kan genoemd worden. De toelichting krijgen we straks van wethouder de Bru.n 1 De voorzitter stelt voor dit punt aan te houden tot de volgende vergadering. Aldus wordt besloten. Schoolgeld. 13. Voorstel van B. en Wi. tot vaststelling van een verordening regelenae de heffing en in vordering van schoolgeld op de openbare school voor Buitengewoon Onderwijs. Goedgekeurd. Personeel Herhalingsonderw(js 14. Advies van B. en W, op het adres van de afd. Schiedam vin den Bond van Nederlandsche Onderwijzers om verhooging van de aanvang»- jaarwedde der onderwijzers tot f800.en van de belooning voor het Herhalingsonderw^j tot minstens f 1,50 per lesuur en het daarmede ver- Land houdend voorstel van het Raadslid dien heer1 W. v. d. Hoek. De voorzi tter stelt voor dit voorstel van de agenda af te voeren, daar B. en W. zullen overwegen of zij bij de behandeling der begrooting met een nieuw voorstel kunnen komen. De heer v. d. H o e k zegt dat er beslist verhoogd moet worden. Hij wijst op de wei nige sollicitanten voor het geven van dit onderwijs. De voorzitter antwoordt ontkennend. Iedere gemeente heeft met gebrek aan pereo- soneel te kampen. Weth. v. Westendorp zegt dat het de bedoeling is bij de samenstlling van de be grooting 1919 in de maand Juli te overwegen wat er in deze kan worden gedaan. Weth. Goslinga: We zullen elechts over wegen, maar het is niet zeker dat wij de sa larissen zullen verhoogen. Het voorstel wordt van de agenda afgevoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2