Dagblad voor Schiedam en Omstreken. 41ste Jaargang. Zaterdag 30 Maart 1918. No. 12102 Gratis Ongevallenverzekering In onze Vroedschap. FEUILLETON. Het geheim van Philippe de Rainvillier. Binnenland. BureauKoemarkt 4. S b o a k ai o n t e a f 9.— is-, kwartaal. Sf»ond«ri®ko Telef. 85, ca fcaatoortqd no. per maasden f 1.50, per 148. 12 nummer?. 3 cent. Incassokosten worden berekend. Postbus: 89. at, fxmtx- p. Advertenties: i—5 regais f 1.30 «lke ragal daarboven 25 ct. 3 maat plaatseo wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. reg i. Speciale conditiön voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend, levenslange 0 fl H verlies van geheele s 11een hand, - www invaliditeit; I t W IJ voet of oogi kvw l w w De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollaadsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij varliM een duim; bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger. üh immiüt r Bestaat uil twee bladen en eert Geïllustreerd Zondagsblad. Grondverkoop Openbare lees zaal Woningdienst. De Coöperatieve bakkerij en verbruiksver- eeniging „Door Eendracht Sterker", wil een modern gebouw stichten op den hoek van de Westfrankelandsche straat en Huijsmansstraat. Men herinnert zich nog wel hoe door een groep leden, het devies der vereeniging zeer logisch toepassend, het bestuur van D. E. S. in de richting van rood werd omgezet. Socialisten en driekwart-socialisten deelen thans in D. E. S. de lakens uit. De grond, waarop het gebouw zou moeten verrijzen, is gemeentegrond. Via den architect van D. E. S., den heer P. Sanders, was aan den Raad verzocht den grond voor f 10per Ml te mogen koopen. Verwondering wekte het niet dat de vraag werd gesteld of men van de zijde van D. E. S. niet bereid is den grond in erfpacht te nemen. De heer Scheffers merkte daarbij snedig opDe heeren voorstanders van erfpacht hadden hier hun hart kunnen ophalen 1 Het antwoord van de stedelijke bestuurs tafel luidde dat D. E. S. het voordeeliger vond den grond in eigendom te bezitten Van een verdediging van het erfpachtsstel sel hetwelk vooral voor een coöperatieve vereeniging als deze juist zeer goed aan vaard had kunnen worden hoorden we ditmaal van de S. D. A. P'ers en V. D. niets. Anders kunnen ze uren den Raad met hun beschouwingen zitten te vervelen. Wel hebben de heeren Koopmans en v. d. Hoek zich (als zijnde bestuursleden van D.E.S.) van stemming onthouden, terwijl de heer Din- kelaar, die deel uitmaakt van het college van commissarissen van D. E. S., in dubio verkeerde of hij al dan niet zou meestemmen. De aanwezige Raadsleden Rechts wa3 ruim in de meerderheid hadden natuurlijk geen bezwaar tegen verkoop van den grond, daar velen voor het absoluut vasthouden aan het erfpachtsstelsel heel weinig voelen. Over den prijs, dien de grond waard is, werd lang gediscussieerd. Tien gulden was te weinig. Daar waren de meesten het over eens, zoodat ten slotte besloten werd B. en W. te machti gen den grond voor f 11.van de hand te doen. Of D. E. S. thans nog bereid zal zijn den grond te koopen, is zeer de vraag. De heer v. d. Hoek, bestuurslid van D. E. S., betwij felde het. Zeer lange debatten zijn er gehouden over de stichting eener gemeentelijke openbare lees zaal en bibliotheek. 9 Zijn antwoord luidde: Mijnheer, u bent te voorbarig. Die Com pagnie, die ik de eer heb te vertegenwoordigen, vindt het geheele sterfgeval te duister; en totdat de Justitie een uitspraak 'zal hebben gedaan, moet. ik weigeren de uitkeering te doen. VE Ten einde raad! Het was mij, of ik een klap in het aangezicht had gekregen, doch ik herstelde mijl en ant woordde Hoe mijnheer, dus u.betaalt niet? Neen mijnheer, antwoordde hij, mij recht in 't geliaat ziende. Maar Wat maar? We weten reeds, dat ook ande ren hebben getwijfeld aan de oorzaak van den dood. 't Is niet door ons, dat de Justitie is aangezet een gerechtelijke schouwing te doen plaats hebben. De heer Lagerwey bestreed het voorstel op principieele en practische gronden, terwijl de heer mr. van Baren, wel bereid zijnde het ge schenk van het Volkshuis te aanvaarden be pleitte met de inrichting van het gebouw eerst na den oorlog te beginnen. Door wethouder v. Westendorp werd het voorstel van B. en W. zeer luchthartig ver dedigd. j Zoowel hij als zijn collega de Bruin hebben geen flauw begrip van de enorme kosten, die I behalve de f 20.000 (om het gebouw op te knappen) benoodigd zijn, teneinde een op de i hoogte van dezen tijd staande openbare lees zaal met bibliotheek te installeeren en exploi- teeren. Van de zijde van B. en W. is men dan ook in gebreke gebleven om den Raad een behoorlijke begrooting van kosten overte leggen. Met een paar brochures van de Gentr.Ver. v. Openb. leeszalen en bibliotheken en eenige boekjes, op openb. leeszalen en bibliotheken betrekking hebbend, werd de Raad voldoende geacht voorgelicht te zijn. Bij de stukken bevond zich ook een teeke- ning van de inrichting van het gebouw, waar over een onbekende grootheid zekere Mr. Hingst zijn licht had laten schijnen. Deze specialiteit was een en al bewondering over het gebouw. De ligging vond hij prach tig, van hinder van een aangrenzende druk kerij had hij niets bemerkt In den Raad is echter zeer terecht er op gewezen dat de kosten enorm zullen zijn. Mr. Van Baren vond het onverantwoordelijk dat de gemeente in dezen tijd, nu iedereen zich beperkingen in uitgaven moet opleggen, tot deze daad overgaat. De bezwaren heeft men van vrijzinnige en socialistische zijde niet behoorlijk onder oogen willen zien. Door dik en dun ging men met de voor stellen van de meerderheid van het college van B. en W. dan ook mee. Als men aan de uitvoering der ondoordachte plannen begint, zal men wedervaren le. dat de ruimte der boekenbewaarplaata voor een bibliotheek, op het peil van dezen tijd, veel te klein is 2e. dat de inrichtingskosten van de zalen, van de boekbinderij enz. zeer aanzienlijk zul len zijn 3e. dat de studiezaal in het allerongunstigste gedeelte van het gebouw zal worden onder gebracht 4e. dat men een bibliothecaris, assistenten, concierge, boekbinders enz. niet voor een luttel bedrag aan de inrichting kan verbinden öe. dat de reeds aanwezige boeken absoluut geen behoorlijken grondslag vormen voor een bibliotheek, die van dezen tijd is 6e. dat, ingeval de gemeente niet zorgt dat voor duizenden guldens boeken enz. worden aangeschaft, de inrichting geen voldoende levenskracht zal hebben. De tijd zal het leeren of het gemeentegeld I aan deze inrichting in onze stad al dan niet nuttig is besteed. De heer Maas heeft bij het voorstel, inzake de stichting van een gemeentelijken woning- dienst, in zeer scherpe bewoordingen gewezen op de onbenullige wijze waarop ook dit voor stel weer door B. en W. is toegelicht. Wethouder de Bruin was met die opmer king blijkbaar niet erg ingenomen en wilde op eenige uren van den communalen tijd beslag leggen, teneinde het voorstel mondeling te kunnen toelichten. De Raad deed zeer verstandig door het voorstel tot de volgende zitting aan te houden. De volgende Raadszitting belooft ons over den nieuwen tak van dienst en den gemeente lijken woningbouw nog interessante dingen te doen hooren. Graanvoorraad voor het leger. Ten einde verlenging van den termijn der broodkaarten te voorkomen schijnt door som mige gemeentebesturen te zijn aangedrongen op het voor dadelijk gebruik beschikbaar stel len van den militairen graanvoorraad, welke binnen de Stelling van Amsterdam ligt opge slagen. In verband daarmede wijst men er ons op, De aanbevolen maatregel zou den waarborg voor. de veiligheid van ons land, welke in het gemobiliseerde leger is, denkbeeldig maken en vooral in de tegenwoordige omstandigheden een rechtstreeksch gevaar opleveren voor onze zelfstandigheid. Voorts werd er op gewezen, dat bij insluiting van de Stelling Amsterdam de militaire graanvoorraad zoowel voor het leger als voor de burgerbevolking bestemd is. Welnu mijnheer, als u zoo goed is inge licht, zult u opk wel weten, dat er bijl die schou wing niets onnatuurlijks is aan het licht geko men. Of twijfelt gij aan de eerlijkheid van den geneesheer, die het onderzoek verrichtte? Goede Hemel! Neen mijnheer! We zeggen alleen, dat deze dood ons te toevallig voor komt, ziedaar alles. Maar mijnheer, gebruik toch uw verstand. Reeds hebben eenige lasteraars geïnsinueerd op een niet natuurlijk overlijden. De Justitie laat het lijk onderzoeken en er wordt niets verdachts gevonden. Wat wilt u nu? Waarop grondt ge uwe weigering om de uitkeering te doen? Denkt u, dat de rechtbank u in het gelijk zal stellen? Deze handelwijze hadden we mogen verwach ten van een of andere kleine maatschappij, maar dat de Vigilance, de eerste bank van ons rijk, Zóó handelt, dat valt me tegen. Enfin mijnheer, het zij zoo- u weigert te betalen, dus zenden wij u morgen een deurwaarder. Ik zal hem verwachten, mijnheer. Hij zal u tweemaal waarschuwen Wij zullen bij onze weigering blijven vol harden. Het kantongerecht zal ter hulp worden ge roepen. Juist wat wij! willen. Mijnheer Lourdel, aldus de naam1 van den hals- starigen directeur, keek mij niet aan, hij hield de oogen neergeslagen en scheen niet geneigd Bemanning aangebracht. Men meldt one Nieuwediep De „Witte Zee" bracht uit Noorwegen aan 4 leden der bemanning van den Nederl. schoe ner „Bellande" welk schip begin Maart j.l. bij Aralden gestrand was en verloren ging. De „Thames", had aan boord drie Rotter dammers, die deel uitmaakten van de be manning van het Relief stoomschip „Camilla", verleden jaar in de Noordzee getorpedeerd. Deze menschen hadden met anderen zes dagen in een open boot te midden van sneeuwstor men op zee rondgedobberd, waarna ze werden opgepkit. De Vleeschvoorziening en de eenheidsworst. In een artikel over de vleeschvoorziening schrijft «De Slagerscourant» o.m., dat niemand er zich tegen verzetten zal, dat de regeering tot dsn ingrijpenden maatregel van distributie en rantsoeneering is overgegaan, want hadden de slachtingen, vooral van kalveren en schapen doorgegaan, zooals de laatste maanden, dan was onze jonge veestapel spoedig afgeslacht geweest. Wij zullen en moeten ons ook, zoo luidt het in het artikel verder, neerleggen bij de maat regelen welke de Regeering neemt in het be lang der geheele gemeenschap, alléén wenschen wij, dat de belangen van de direct daarbij betrokkenen zooveel mogelijk worden in het oog gehouden en waar nu de voor slachting beschikbaar* zijnde runderen slechts voor een deel voorzien zullen in de behoefte, in tegen stelling met den toestand van voorheen, daar mogen wij toch vragen, laat dat deel, hetwelk dan beschikbaar gesteld kan worden, zoo groot mogelijk zijn, doch verminder dit niet met sen zéér groot percentage, hetwelk dan met bijvoeging van millioenen uit de schatkist op andere wijze wordt aangewend. Waar de hoeveelheid vleesch, welke nu be schikbaar gesteld is, 2 ons per hoofd en per week bedraagt (kinderen beneden het jaar uitgesloten), daar kon dit zeer gemakkelijk op 3 ons gesteld gorden, indien de Regeering het idéé fixe van eenheidsworst slechts over boord wierp. Waar deze fabricatie toch ongeveer 20 mil- lioen per jaar van de schatkist zal vragen, en ieder nog geen 1/t ons worst per week zal ontvangen, daar kon deze geheele 20 millioen bespaard blijven, terwijl een ons versch vleesch per week méér verstrekt zou kunnen worden. Want voor 250.000 K.G. worst is, (in ronde cijfers) noodig 29.000 K.G. varkens en 401.000 K.G. jongvee. Dit zijn de aantallen K G. geslacht vee, welke dan de worst zal uitleveren. Een der groote voordeelen nog, indien het stelsel van eenheidsworst wordt losgelaten, is ook dit, dat voor de worstfabricatie het jonge vee wordt verlangd, terwijl voor de distributie van vleesch alle vleeschsoorten in aanmerking kunnen komen. De vraag komt ons nu nog op de lippen, wie zijn toch de adviseurs der Regeering, die i geloofwaardig konden maken, dat het Neder- landsche volk liever een half ons worst dan een ons vleesch had en daarvoor 20 millioen over hadden? miji nog verder te antwoorden. Er bleef mij dus ton. slotte niets anders over dan te vertrekken. Ik stond dus op en voegde hem alleen nog toe: U begrijpt, mijnheer, dat ik alles in het werk zal stellen om het proces zoo spoedig mo gelijk te doen afloopen. Zeker mijnheer, dat is uw plicht, als vriend des huizes. Doch Tjegrijpt u niet, dat als wij Weigeren en in die weigering blijven volharden, er voor ons zeer gegronde redenen moeten zjfn Ter bevoegder plaatse zullen we die redenen uiteenzetten. Vaarwel dan, mijnheer! Goeden dag, mijnheer 1 Ik vertrok verslagen. Bus de Compagnie Vigilance weigerde te be talen; welke redenen zou ze hiervoor meenen te bezitten? Want dat een maatschappij als deze met handelde louter uit kleingeestigheid, was mij duidelijk. Natuurlijk zou ze het proces verliezen. Was daar niet de uitspraak van dokter Eiocquet? Doch welke bewijzen voor haar recht zou ze aanvoeren Ik richtte intusschen mijne schreden naar de woning van mr Saunie.r Ik belde. Gelukkig trof Jk den advocaat nog thuis. Wat is er nu al weer te doen? vroeg hij bij mijn binnentreden. Waarschijnlijk was de verslagenheid op mijn aangezicht te lezen. Ik kom zoo juist van de Vigilance. De Eeuwfeest van het wapen der marechaussee. Dinsdag a.s. zal het 100-jarig bestaan van het wapen der Maréchaussée worden hei dacht. (,,'s-Hert. Crt." maatschappij wil niet uitbetalen, ze wil proce- deeren. Saunier keek mij ten hoogste verbaasd aan. Toen barstte hij los: Is Lourdel nu stapelgek? Zijti proces is al verloren voor het begonnen is. Wat een stom miteit. En dat, ondanks de uitspraak van dok ter Bocquet? Zijn verdediger' wordt niet eens aangehoordDat ongeluk I Hij zal de maatschappij nogal schade veroorzaken ookl Deze woorden waren balsem op de geslagen wonde. Wat er van zij, we hebben een ongeluk kige taak te volbrengen bij- de dames de Rain- vallier. Wc kunnen die artne vróuwen ook diet alleen laten in den strijd met de Vigilance. Me moeten haar zoo goed mogelijk voorlichten en steunen. Ik heb volledige volmacht van de da mes zooals ge weet. Nu verzoek ik u: Neem gij de zaak in handen, begin morgen en traö het proces zoo spoedig' mogelijk te beëin igen. Minstens zes maanden zijn er mee gemoci Maar ik beloof, dat ik er spoed achter zal ze- ten, ik begin er vanavond mee. En g<j, g(' me helpen. Ge kunt beter dan i Kr ^'1, inlichtingen trachten in te winnen. En nu moog ge u wel aanstonds naar de dames begeven en het treurige nieuws gaan melden. - ime ,0n<n(Wordt vervolgd). f15 I dat voor den soldaat to velde brood in vele omstandigheden het eenig verkrijgbare voedsel zal 'zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5