Binnenland. Stads- en Gewestelijk Nieuws Crisismaatregelen. ner manschappen. Wij hebben enkele gevan genen gemaakt. Ten Zuiden van de Somme hebben plaatse lijke gevechten plaath gehad in de buurt van Moreuil en Hangard. Wij hebben in deze streek terrein gewonnen door gselaagde tegenaanvallen. Amerikaansche troepen. Met het oog op de groote belangrijkheid van den krijgsoperaties in Picardië en aan de Oise zullen de Amerikanen weldra en krach tiger dan tot nu toe aan den 3trijd deelnemen, Een telegram uit Londen meldt over de getroffen regeling tot het volgende. Als gevolg van de mededeelingen, die ge wisseld zijn tussehen den minister-president en president Wilson van de beraadslagingen tus sehen de staatssecretaris van oorlog Baker, die eenige dagen geleden Londen bezocht en Balfour en lord Derby en van de conferenties in Frankrijk waaraan generaal Pershing en generaal Bliess met den oppersten oorlogsraad deelnamen, is men tot een belangrijke beslis sing gekomen, waarbij groote groepen geoefende manschapen van het Amerikaansche leger in den huidigen strijd de geallieerden te hulp kunnen gezonden worden. Amerika zendt niet alleen groote aantallen bataljons naar Europa tijdens de komendo critieke maanden, doch sommige regimenten zullen met de Britsche en Fransche eenheden worden vereenigd, zoo lang de noodzakelijkheid daartoe blijft bestaan. Sommige troependeelen die nog niet voldoende geoefend zijn om als divisies en legerkorpsen te vechten, zullen deel uitmaken van de gelegenheidsdivisies tot dat zij afgericht zijn en generaal Pershing ze wenscht tarug te trskken teneinde het Ame rikaansche leger te formeeren. Er zijn maatregelen genomen voor het ver voer van deze nieuwe strijdkrachten. Dit besluit zal •verigens geen enkele wijzi ging brengen in de verdere maatregelen voor het aanwerven van versche troepen in het binnenland zelf. Op een vergadering die aan het front in Frahkrij'k plaats had, waarbij generaals Petain, Cle- menteau en Loucheiur tegenwoordig waren, zeide generaal Pershing het volgende tot generaal Foch Ik kom u mededeelen, dat het Amerikaan sche volk het op hoogen prjjs zou stellen, wan neer onze troepen deel namen aan den huidi gen veldslag. Ik vraag u dit ook uit naam van mijn volk. Op dit loogenblik is er van niets anders sprake, dan van strijden. Infanterie, artillerie, vliegtuigen, alles wat wij hebben, is te uwer beschikking, om daarmede naar goed vinden te handelen. Er zullen nog meer troe pen komen, en wel in zoo'n groeten getale als noodig mocht zijn. Ik ben gekomen, om u te verklaren, dat het Amerikaansche volk trots zal zijn deel te nemen aan den grootsten en echoonsten veldslag der geschiedenis. Generaal Arz over het offensief Baron Arz, de chef van den Oostenrijk-Hongaar- schen generalen staf, heeft een redacteur van het „Wiener Fremdenbïatt" te woord gestaan over den algemeenen oorlogstoestand. Over het groote Duit- scho offensief in het Westen zeide Arz: Drie jaar lang hebben de staatslieden van Parirjs, Londen en Washington hun trommelvuur van, woorden tegen de Centrale mogendheden gericht. Thans hebhen zij kort het Duitsche antwoord met het zwaard ontvangen. De wond onzer vijanden in het Westen is thans reeds zoo geweldig, dat ze niet meer te heelen is. Ik was van dezo over winning overtuigd. Be doelbewuste aanvoering, de Duitsche handig heid en de diepe ernst van den Duitschen soldaat zijii den kenner van de toestanden een waarborg voor den uitslag. Men kan millioenen strijders uit den grond stampen, maar zelfs niet een gedeelte van de daartoe benoodigde aanvoerders van alle rangen. Deze wetenschap moeten wij bij de beoordecling van den strategischen toestand in het Westen voor oogen houden. De Huitscho compagnie- en bataljonscommandant is den Engelschen honderd maal de baas. Daarin ligt een belangrijke waarborg voor het succes. Over de medewerking der Oostenrijkscli-IIon- gaarsche artillerie in het Westen zei Arz, dat de-* zo Oostenrijk-Hongarrje veel genoegen doel. Op de hoop der tegenstanders om Oostenrijk-l Iongarije van zijn bondgenototen te scheiden, is door de ka nonnen het juiste antwoord gegeven. Engelschen, Franschen en Amerikanen zijn evenzeer onze vij anden als de Italianen en Serviërs, die van Buitschland zijn. Onze kanonnen in het Westen getuigen van het onverbreekbare wapenbroeder- schap, dat op honderden slagvelden in Oosten en Westen is beproefd en een gemeenschappelg- ken, voor het gedijen der staten en volkeren gewenschten vrede zal bevechten. Do oorlogsberichtgever van de „Köln. Yolks- zeitung" meldt: De vijanden klampen zich aan het door-mots gerechtvaardigde geloof vast, dat de Duitsche aan val nooit meer met gelijk tempo verder kan gaan, dat de uitgeputte gedecimeerde hoepen eindelek moeten blijven liggen en weder tot Jen stellings- oorlog overgaan. Aangaande onze uitputting kan het volgende gemeld worden. Er zijn divisies, die sedert den 21en bleven vooiui trokken en stormen en eerst gisteren te ruggingen om uit te rusten. De divisies, welke hun aflossen, zullen hetzelfde kunnen prestoe ren. En het tempo? De verovering van Mont- didier en Pierropont had plaats door troepen, welke denzelfiden dag 20 K.M. gemarcheerd had- 1 den en daarna deze plaatsen bestormden. A m i n s Gister seinde Reuter uit Parijs Onderstaatssecretaris Abrami zeide in de wandelgangen van de kamer. Drie dagen geleden verklaarde generaal Foch dat er voor Amiens niets meer te vree zen was. Heden zeide Foch, dat hij bereid was voor behoud van Amiens in te staan. Vliegeraanva 1. Op Brugge en omgeving is gister een hevige aanval gedaan. Door eenige Fransche en En- gelsche eskaders vliegtuigen. De ontploffingen waren ontzettend. De Belgische kust wordt voortdurend ge bombardeerd van uit zee. De beschieting van P.a.r.jjLsl Gedurende de Paasehdagen heeft het bombarde ment van Parijs voortgeduurd. Zaterdag wer den er verschillende personen door projectielen uit het verdragende geschut gedood en 37 ge wond w.o. vrouwen en kinderen. De Paus heeft bij het vernemen van het bombar dement van een keik in Parijn zijn ontzetting geuit over het verlies van menschenlevens en zijn deel neming met de betrokken families. Later confereerde de Paus met kardinaal Gas- parri over' deze aangelegenheid. Laon. Wolff meldt uit Berlijn Sedert oenigen tijd ligt Laon onder vijandelijk vuur van het zwaarste kaliber. De stad is ernstig beschadigd. Heden zijn reeds verscheiden granaten ingeslagen in de nabijheid van de cat.be- draal, die wel spoedig het lot van de, door de Engelschen tot een puinhoop geschoten cathedranl van St. Quentin zal deelen. JAPAN. Reuter seint uit Tokio: In de zitting' van het hoogerhuis op 26 Maart verklaarde de premier Terauchi: Met recht wordt gevreesd, dat de Duitsche invloed zich in het verre Oosten langzamerhand zou kunnen uitbrei den. Zoude toestand gevaar opleveren voor het welzijn van ons land of zou een actie noodig zijn voor de gemeenschappelijke belangen der geallieerden, dan is de regeering besloten over eenkomstig den toestand stappen te doen. De regeering dringt er op aan, dat het volk op alle gebeurlijkheden moet zijn voorbereid. ITALIË. De Oosten rjjkscho en Italiaansche stafberichten melden dat de gevedhtsbed rijvigheid aan de be- neden-Piave en in het gebied van Asiago levendi ger geworden is. De Britsche hulptroepen zijn verplaatst en staan bij Asiago. De vliegeskaders waren zeer actief. ALLERLEI NIEUWS. De Britsche admiraliteit meldt: Een Engelsche torpedojager is 27 dezerr op een mijn geloopen en gezonken. Een officier en iO man zijn omgekomen. Uit Berlijn Den 2Gsten om 12.45 uur in den namiddag hebben vijandelijke vliegers de stad Luxemburg gebombardeerd. Behalve groote schade aan de huizen, zijn, voorzoover tot nu toe bekend, 10 menschen gedood, waaronder een soldaat. De koning van Engeland is, na een bezoek aan het Westelijk front, te Londen teruggekeerd. Een Reutertelegram uit Athene meldt: Op aanklacht door het O. M. heeft de krfylgs-i raad gelast, een strafrechtelijke vervolging tegen Koning Constantij'n in te stellen. Het Amerikaansche Roode Kruis heeft het Engelscthe Roode Kruis 250.000 pond geschon ken, om zooveel mogelijk verlichting te brengen in het lijden, dat de groote oorlog veroorzaakt. Een telegram uit Duitschland meldt een ontploffing in het tuighuis te Hennes, die verschei dene menschen zou hebben gedood of ernstig gewond. Een dertigtal Duitsche oorlogsschepen, waar onder torpedo-, duik- en patroeljebooten hebben Zaterdag voor den wal van Ameland gekruist. Tweede Kamerverkiezingen, De federatie van revolutionaire socialisten heelt besloten, bij de verkiezingen een actie te gaan voeren tegen den stemdwang en het parlementarisme. Er zal een manifest worden uitgegeven, waarin een uiteenzetting zal wor den gegeven omtrent de beteekeni» van het parlementarisme en waarin zal worden opge wekt om tevens als protest tegen den stem dwang zich van stemmen te onthouden. Vermindering broodrantsoen. Naar wij reden hebben te meenen, is het bericht omtrent de vermindering van het broodrantsoen, wat betreft de meening te dien aanzien van de zijde der gemeentebesturen geuit, op zijn minst genomen onvolledig, Kleiaardappels. De Groninger Maatschappij van Landbouw en Nijverheid heeft zich tot den minister van Landbouw gewend met het dringende verzoek, de klei-aardappels in ontvangst tè nemen, omdat anders de velden, waarop zich de aard appelkuilen bevinden, niet bezaaid kunnen worden. Broodkaarten. De besturen van de Rotterdamsche Brood- bakkers-Patroonsvereeniging, de Vereenigde Luxebroodfabrikanteu en de Coöp. Inkoop ver. St. Habertus hebben den minister van landbouw telegrafisch verzocht onmiddelijk rantsoenkaarten voor 7 dagen in te voeren, inplaats van 14-daagsche. Te voorzien is, dat het publiek de laatste 3 dagen geen bons meer zal hebben en de grootste onaangenaamheden den bakkers te wachten staan. Wel weten zij, dat reeds mil lioenen broodkaarten gedrukt liggen, deze kunnen echter later bij grooter rantsoen ver bruikt worden. Duitsche kolen. Daar de NederlandschDuitsche overeen komst betreffende den kolenaanvoer 31 Maart afloopt, zal de aanvoer van kolen uit Duitsch land waarschijnlijk op dien datum ophouden. Broodvoeding, In Staatscourant no. 75 is opgenomen de circulaire door den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel van 28 Maart 1918, lit. A., gericht aan de gemeentebesturen, be treffende broodvoeding. Indië en minister Loudon. De gouverneur-generaal heeft minister Lou don esn telegram gezonden, waarin hij hem verzocht Indië's warme instemming te aan vaarden voor zijn woorden in het Parlement. Nederlandsche sehepen. De Java-China-Japan-lijn heeft telegrafisch bericht ontvangen, dat op de volgende sche pen beslag werd gelegd Te San Francisco op de Tjisalak, te Hong kong op de Tjibodas en de Tjitaroem, en te Manila op de Tjikembang en de Tjisondari. Officieren en machinisten zullen naar huis worden gezonden. De andere schepen liggen op Java. De industrie. De N. V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven heeft wegens export-moeiiijkhheden tengevolge van het stilliggen der scheepvaart, een tweehonderd arbeiders-vaklieden, meest Belgen en Duitschers, moeten ontslaan. Ook is een beperking van arbeidsduur aanstaande. De koelhuisboter-distributie. De gemeenteraad van Bussum besloot Dins dag de prijzen der koelhuisboter te verlagen van f 1.35 op f 1 per pond den volgenden dag werd die maatregel reeds toegepast. Ruim 11000 K.G. koelhuisboter werd hier tot dusver verkocht. Reorganisatie B. B. op Java en Madoera. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot hervorming van het bestuurs- stelsel op Java en Madoera. Genoemde eilanden worden verdeeld in drie provincies, waarover het bestuur zal worden uitgeoefend door een provincialen raad, het college van landdrost en heemraden en den landdrost. Binnen de provincie zal als plaat sclijke rechtsgemeenschap in stand blijven de gemeente rustend op de wet van 1903. Nood in Indië. De nood aan (het eerst noodige is in Indië wel zeer hoog gestegen. Aan suiker, koffie, thee, tabak heerscht geen gebrek, die produc ten stapelen zich zóó op, dat met het oog op gebrek aan bergruimte gesproken is van het voornemen, om voor den volgenden oogst van suiker den te beplanten grond in Oost-Java met 25 pCt. te verminderen. Docih in alle rich tingen wordt thans aangestuurd om do rijst- productie en die van andere eerste levensmid delen, het koste wat het wil, te vermeerderen. Reeds maakten we melding' van regeeringss maatregelen, ten doel hebbende in Zuid-Su- matra vooral, doch ook in Tapanoeli, de teelt van padi aanmerkelijk uit te breiden. Men vraagt zich af, waarom1 van bestuurswege op den drang van de Regeering moest worden gewacht om tot een zoo gewic'htigen economi scher: maatregel over1 te gaan. Thans heeft do in de wereld van planters vooraanstaande heer Ottolander een beroep op1 de planters in Soe- kaboemi gedaan om zooveel mogelijk voedings gewassen te planten. En naar uit diens verdere mededeeling blijkt, thans gaat de Regeering beslag leggen op de surkerterreinen evenals op de gronden van Concessiehouders, ten be hoeve van do voedselprroductie. Terwijl door oen aanvulling van het onteigeningsbesluit de Regeering machtiging heeft verleend, beslag te leggen op voedingsmiddelen en grondstoffen, ten einde ophooping en prijsopdrijving tegen te gaan. Tot zulke maatregelen gaat men niet over wanneer niet de iiood aan den man is. We stonden een oogenblik te kijken van dat bericht over het beroep door den heer Ottolander gedaan. Was dat gericht tot de planters in het Soeksboemische, in do bestuureafdeeling Soe- kaboemi, of wel tot de planters bijeengekomen ter afdeolingshoofdplaats 'Soekaboemi. Vermoe delijk het laatste, zoo niet dan zou alleen van de Soekaboemisöhe planters opofferingen Ver langd worden in verband met de benarde tijds omstandigheden, hetgeen niet goed te begrijpen doch ook niet doeltreffend zou zijn. .(Vad.) Reorganisatie van de Kamers van koophandel en fabrieken. De commissie van elf leden en secretarissen van Kamers Koophandel, aan welke ingevolge besluit van het te vorige jare te Utrecht ge houden congres, is opgedragen een plan tot reorganisatie van de Kamers te ontwerpen, heeft dezer dagen wederom een bijeenkomst te '8-Gravenhage gehouden. De voorbereidende arbeid is thans zoovar gevorderd, dat in die vergadering een nota werd vastgesteld, welke zal strekken als grondslag van het rapport, dat de commissie van hare opdrachtgevers zal uitbrengen en waarin zij fn groote lijnen aangeeft, hoe zij zich de hervorming van de Kamers denkt. In de bedoelde bijeenkomst was een brief ingekomen van den minister van landbouw, nijverheid en handel, waarin deze vroeg, hoever de werkzaamheden der commissi# waren gevorderd, zulks in verband m#t da vraag in het voorloopig verslag over het ont- werphandelsregister omtrent de plannen dar der regeering ten aanzien van de reorganisatie. De commissie besloot den minister de bedoelde nota te doen toekomen en stelt zich verder voor, zoodra de wet op het handelsregister zal zijn tot stand gekomen, haar rapport in definitieven vorm aan hare lastgevers te zenden. In de week van 16 April is verkrijgbaar Op bon 17 D/a ons Groene Erwten per pert soon 11 et. per pond, of li/a ons Witte Boo- nen per persoon 23 et. per pond naar keuze van den kooper. Op bon 19 i/2 Ons Vet per persoon 40 et. per pond. Op bon 21 1 ons Groene Erwten per persoorf 11 ct. per pond. Op bon 23 1/3 ,ans Gort per persoon 133 ct per pond. j Bon 17 is geldig Dinsdag en volgende dagen, bon 21 Donderdag enz., bon 23 Vrijdag enz- Op bon No. 9 is twee ons Rundvieesch ver krijgbaar bij de slagers of twee 1M13 Eenheids worst tegen maximumprijzen; de worst alleen in de bekende vleeschwinkels en voor zoover de voorraad strekt. Op bon 11 is verkiesbaar een ons Koelhuisbo ter A 281/2 cent per ons. Op bon 4 (Kindermeel) 21/3 ons Kindermeel prijs 21 cent. Woensdag 3 April, 24 's namidd. uitgifte va» Kaarsen voor Industrieën enz. bjf den Portier- Aardappels n. In de week" van 16 Apiil verkrijgbaar op- bon 25 per persoon 1 kilo Zandaardappelen» bon 27 per persoon 1 kil Zandaardappelen i bon 29 per persoon 1 kilo Zandaardappelen. Zandaardappelen Ö1/2 Cent per Kilo. Bon 25 geldig op Woensdags 2? op Vrijdag, 29 op Zaterdag. Broodkaart. De broodkaart van het 45ste tjjdvak loopt van 30 Maart tot en met 1^ April. j Centrale Keuken. lederen dag' behalve Zondags, is tussehen 11 en 1$ warfl1 eten te bekomen 12 ct. per portie, aan d® spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskok?r'J Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg- Het eten moet daags te voren bestel'1 worden. Het menu wordt wekelijks P®r advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op dar® bons wordt het eten 11 cent per port'® verstrekt. Geveilde en verk. onroerende goederen- Notaris H. B. E. Blaisse. VerkochtZaterdag 30 Maart. I. Pand, waarin gevestigd was een met tuin, Singel 212, in veiling voor f 300y' daarvoor verkocht. II. Woonhuis en erf Laan 7, in veiling vo®f f 1190, daarvoor verkocht. III. Woonhuis en erf Breedstraat 48, l0 veiling voor f880, daarvoor varkocht. IV. Huis en pakhuis en erf, Prinsanst®*' 22 en 24 in veiling f 580, f 520, daarvo® verkocht. VVIII. Drie woonhuizen en erven 2'J straat 54, 56, 56a en 64, in vailing f 1^0' f 1740, f 500, perc. VI verkocht voor f uj VII daarvoor verkocht, perc. VIII verko® voor f 510. IX. Woonhuis en erf Zijlstraat 32, in ve voor f 760, opgehouden. X. Woonhuis en erf, verdeeld in vijf* ningen Verbrande Erven 8a, b. en c. in vei1' voor f 5500, daarvoor verkocht. XI. Woonhuis en erf St. Pietersteeg o®' in veiling voor f 1200, daarvoor verkocht XIIXIII. Twee woonhuizen en ®^jpd Singel 119 en 121, in veiling voor en f 1740, gecomb. verkocht voor f 3900. XIV. Woning en erve, 'a veiling f2000, daarvoor verkocht. Spaarbaak. as Ontvangen in de maand Maart 1918 f lÖófiv 116 nieuwa deelnemers.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2