Binnenland. Stads- en lire westelijk Nieuws Cmi*maaU\ gelen. De absolute ontkenning ?an den minister-presi dent der Fransche republiek maakt een einde aan deze manoeuvre. Over de grensverbeteringen waarin Roemenië heeft moeten berusten heeft graaf Czernin eer gisteren nog het volgende medegedeeld. Beschertning en bevordering van onze zeer be langrijke handelssciheepvaart op de Beneden- Donau en de beveiliging van de IJzeren Paort worden gewaarborgd door verlenging der grenzen tot aan de hoogten van Turn Severin, waar tegen een pacht van 1000 lei per jaar voor dertig1 jaar de belangrijke werfinrichtin- gen bij deze stad zjjn gehuurd, benevens de tussohen de werf en de nieuwe grens gelegen oeverstrook en ten slotte door verkrijging van het pachtrecht op de eilanden Ostrovo, Mare, Corbu en Simeanti. Met de grensverlegging over een afstand van verscheiden K.M. naar het Zuiden toe in het gebied van de kolenmijn van Petrosenyi, die aan den Szurduk-pas het domineerende punt Lainix in ons bezit heeft gebracht, is het kolenbekken beter verzekerd. Nagyszeben en Fogaras krijgen een gemiddelde 15 tot 18 K.M. breede beveiligingsgrens. Aan alle passen van beteekenis, bijv. bij Pre- deal, Bodz, Gyimes, Bekas en Toelgycs is de nieuwe grens zoo ver op Roemfeenschen bodem verlegd als militaire redenen noodig maakten. De grensrectificatie aan de grens ten W. van Tsemowitsj moet zoo zijn, dat do tot dusver aan vijandelijke aanvallen blootgestelde hoofd stad van de Boekowina tegen overvallen krach tig beschermd is. j JAPAN. De „Times" verneemt uit Tokio#, dat de Bolsjewistische uitspattingen te Wladiwostock waarschijnlijk zullen leiden tot een gemeen schappelijk optreden der geallieerden in Siberië. Er zijin geen officieele berichten, doch de ge- heele week loopen er geruchten over opschud dingen, veroorzaakt door de Soviets. Het blad „Jiji Shimpe" drukte Op 29 Maait op een in het oog vallende plaats een artikel af, waarin wordt voorspeld, dat er een spe ciale zitting van het parlement zal plaats vin- edn in Mei en dat de mobilisatie zal volgen. Ondanks de ministerieele redevoeringen waar in weinig1 gezindheid tot ingrijpen aan den dag treedt, hebben de berichten omtrent wanorde lijkheden te ladiwostock en de uitbreiding van het ontbindend gezag der Soviets, de pers op nieuw in actie gebracht. Graaf Kate is van meening, dat de regee ring uit het buitenland een wenk heeft gekre gen, öm het parlement in buitengewone zitting bijeen te roepen en is overtuigd, dat besloten is tot mobilisatie. De correspondent van de „Asani" te .Char- bin, deelt omtrent de geruchten van Amen- kaansche invloeden in Siberië mede, dat de oorsprong van het bericht van den aankoop van Russische schepen aan de kust, hierin ge zocht moet worden, dat Amerika 40 schepen van de Moerman-stoomboot-Maatschappij op- eischte, uit vrees dat ze anders door de Bolsje- wiki in beslag zouden worden genomen. de rijkskanselier, graaf Hertling, Dinsdagmiddag de staatssecretaris voor buitenlandsche zaken, von Kühhnann, voor een langdurige bespreking ont vangen. De Britsche admiraliteit meldt: Een Britsche torpedojager is op 1 April ge zonken, tengevolge van een botsing. Alle man schappen zijn gered. Een draadloos bericht van den Eifeltoren meldt dat Duitsche gevangenen hebben meegedeeld dat één der Duitsche verdragende kanonnen, welke Parijs beschieten, dezer dagen uit elkaar gespron gen is. De vijf artilleristen, die het stuk bedien den, werden gedood. Een belooning van 40.000 frank is voor den Vlieger uitgeloofd, die opspeurt, waar het vèg dragende kanon der Ruitschers staat. Op grond van de Duitsch-Fransche ovar- eankomst over de uitwisseling en interneering va* krijgsgevangenen, zal binnenkort een groot aantal Duitsche en Fransche krijgigevangenen officieren van boven de 45 jaren, in Zwitser land worden geïnterneerd. Het getal is nog niet vastgesteld. Op het oogenblik zijn ver dere onderhandelingen tussohen Duitsche en Fransche delegaties aan den gang om de over eenkomst aan te vullen. Ook zal te Bern op dezelfden voet directe onderhandelingen tus- schen Duitsche en Italiaansche afgevaardig den wordan begonnen. Deze onderhandelingen zullen echter niet de interneering, maar alleen de uitwisseling en dc behandeling van krijgs gevangenen betreffen. Een Zwitsersche delega tie is reeds naar Duitsehland vertrokken, om de gevangenkampen der Italianen te bezoeken. Volgens betrouwbare berichten hebben Bratia- nu en Take JonesCu met de Fransche militaire missie Jassy verlaten en zich naar Frankrijk be geven. SPANJE. De „Times" verneemt uit Madrid van 1 dézer: Men gelooft dat het duikbootvraagstuk tus- schen Duitsehland en Spanje in een acuut sta dium is gekomen en dat het Spaanschen kabinet een krachtige houding aanneemt wat betreft de rechten van een onzijdig land, ,3tn' vrijelijk han- de! te drijven met wien het dat wil. Duitsehland lijkt een geschil met Spanje uit te willen lokken door van dat land te verlangen, nat het zich van allen handel met de geallieerden zal ont houden. Reuter seint uit Londen: In een telegram aan de arbeiders in de vlieg kampen., waarin hiji hen aanspoort den aanbouw te bespoedigen, zegt de minister voor luchtvaart: Onze aviateurs hebben in dezen slag 339 vijan delijke machines buiten gevecht gesteld en zeer veel vijanden door botntaen of mifcraillleurvuur gedood. - De „Frankfurter Zeitungf' van 29 Maart meldt dat de inschrijving op de achtste Duitsche oor- logsleening een schitterend verloop neemt. In de eerste tien dagen was er aan bedragen bo ven de 100.000 Mark reeds voor meer dan 2200 mblioen ingeschreven. Rij de zevende oorlogs- Ieening werd er in de eerste 10 dagen aan bedra gen boven de 100.000 Mark slechts voor iets meer dan 1300 millioen ingeschreven. Met na druk wijst het blad erop, dat zijn optelling slechts die inschrijvingen boven de 100.000 Mark om vat, waarvan het onmiddellijk kennis heeft ge kregen, en dat kleinere inschrijvingen buiten re kening zijn gelaten. Het blad schat het totaal van alle inschrijvingen gedurende de eerste 10 dagen op ten naaste hij 7 milliard. Dat is veel meer dan de helft van wat de zevende en de zesde leening' de laatste is tot nog toe de grootste geweest opbracht. En dat in de eer ste tien dagen, terwijl de inschrijving nog drie volle weken openstaat. De Frankfurter is er dan ook zeker van, dat Duitsehland met zijn achtste oorlogsleening weder een financieele 'Overwinning zal behalen en eindigt met de woorden„De achtste oorlogsleening moet onze grootste lee ning worden I" De Bulgaarsehe gezant. De Bulgaareehe gezant bij het Nederland- sche Hof, de heer P. Hadji Mischeff, ii voor eenige weken met verlof naar Sofia vertrokken. Gedurende zijn afwezigheid, zal de le secre taris van het gezantschap, de heer C. Min- coff, als zaakgelastigde optreden. Banketbakkerijen en biscuitfabrieken. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voed selvoorziening meldt: In verschillende bladen is ons communiqué inzake de vermindering van het broodrantsoen onvolledig genoemd ten opzichte van bet besluit om de banketbakkerijlen en Biscuitfabrieken niet stop te zetten, en het dienaangaande uitgebracht advies der gemeentebesturen, „die" gelijk wij schreven „van meening waren, dat dit de voed selvoorziening van de breede lagen der bevol king nog verder zou bemoeilijken." Deze mededeeling' is nochtans volkomen juist (alleen is bij vergissing in plaats van „breede la gen" gesproken van „de breede lagen"). Het advies der gemeentebesturen, van wie slechts één de stopzetting noodig achtte, was inderdaad, dal die stopzetting zou leiden tot groote werkloos heid met alle daaraan voor de belanghebbenden verbonden gevolgen, en dat dit nadeel zwaarder moest wegen dan het voordeel van enkele dagen meer brood, wanneer aan deze bedrijven ver der geen grondstoffen werden verstrekt, en dit temeer, omdat de producten Van banketbakkerijen en biscuitfabrieken nog eenigermate ,als aanvul lend voedsel dienst doen, onder alle klassen der bevolking. Overigens werd aan de vraag der graanbespa- ring door sluiting van de banketbakkerijen en de biscuitfabrieken slechts een bijkomstige plaats ingeruimd in onze beschouwing, waardoor vol doende duidelijk uitkwam, dat die sluiting op zich zelf allerminst kan voorkomen, dat het brood rantsoen moet worden verminderd'. Ons cïmmu- niuqé was dus alleen in zoover onvolledig, dat de motiveering "wat kort was samengevat. Overal beeft de overheid den voorraad meU' in bussen in beslag genomen. De uitvoer van mais en rijst uit Celebes verboden. Het stoomschip „Calcutta", dat rijst vaö Rangoon naar Java zal vervoeren, is vrij* gelaten. Waschbedrijf. Door den Nederlandschen R.K. Midden standsbond is uitgeschreven de stichtingsver gadering van den Landelijken Hanzevakbond voor R.K. Waschindustrieelen op Zaterdag April des voormiddags 11 uur. Hotel „Noord brabant" Vreeburg Utrecht. Als sprekers tre den op Dr. J. van Beurden en Jacque3 K'' merbeek. Voorts komt aan de orde een be langrijk program van actie. DE DUIKBOOT-OORLOG. Archibald Hurd, van de „Daily Telegraph",, verheelt zich den ernst van de scheepsruimte- kwestie niet. Hij: eikent, dat de vooruitzichten voor de toekomst allesbehalve rooskleurig zijn. De Eerste Lord der Admiraliteit is Veel te op timistisch geweest; in zjjn rede van 1 November deelde hij mede, dat "de productie der Lngel- pche werven in 1917 2 millioen ton zou bedra gen, ter wij] er in werkelijkheid slechts iets meer data 1 £r>illioen ton werd aangebouwd. Het scheeps- ruimtevraagstuk is de zwakke plek van Enge land en de Duitschers weten dit. Deze weten schap zal hen, naar Hurd vermoedt, ten spoor slag zjjn, om hun inspanning zoo mogelijk te ver dubbelen. De marine-medewerker van de „Globo" her innert aan de voorspelling van Lloyd George in Augustus 1917, dat er in de tweede helft van dat jaar in Engeland 1.09 millioen ton bruto zou werden aangebouwd. De werkeljjke pro ductie der scheepswerven lpedlroeg in dat hal ve jaar slechts 0.68 millioen ton, dus 40 pCt. minder. De deskundige concludeert hieruit: „Als een minister-president, wien toch meer dan ieder ander het geheele cijfermateriaal ter beschikking Staat, dergeljjke rekenfouten kunnen overkomen, dan bekruipt ons de twijfel, of wij wel aan de vwrspellingen van Geddes en Jellicioe kunnen ge'ooven." ALLERLEI NIEUWS. N*ar de „Norddeutsche Ailg. 2tg." meldt, heeft Uitwisseling krijgsgevangenen. Gistermiddag zijn de hospitaalschepen uit Engeland te Rotterdam wedergekeerd en heb ben ligplaats genomen aan het terrein van den Rotterdamschen Lloyd. Aan boord van de „Zeeland" bevonden zich 30 Duitsche civiele gevangenen. Aan boord van de „Koningin Regentes" zijn medegekomen 100 onderofficieren en 50 onderofficieren en minderen van den medischen dienst. De „Sindoro" bracht 400 Duitsche onder officieren mee. Al deze onderofficieren, ten getale van 500, worden te Rotterdam gein- terneerd. Zij behooren tot alle troepenafdse- lingen, zijn afkomstig van duikbooten, van den vliegdienst enz. Werkverschaffing na den oorlog. De Werkloosheidsraad hoeft een commissie van verruiming van werkgelegenheid ingesteld, welke zich bezig' houdt met het voorbereiden eener regeling tot het wegnemen van moeiljjk heden, welke na het sluiten van den vrede in het bedrijfsleven voorzien worden. In deze com missie hebben zitting mr. Th. Heemskerk, voor zitter; H. J. Brucns, van het Ned. Verbond van Vakvereenigingen; F. B. Löhnis, van den Ned. Bond van Werkverschaffing'; A. G. Mörzer Eruyns, van de Ned. Vereen. „Landverhuizing"; J. van Rijzewijk, van het Bureau van de R. K. Vakorganisatie; J. C. Smeenk, van het Chr. Nat. Vakverbond; R. Winkel, van hel Ned. Verbond van neutrale vakvereenigingen. Secretaris is Meijer de Vries, directeur van oen Ned. Bond van Werkverschaffing. De commissie brengt het volgende onder de aandacht, met een begelei dende vragen lijst. In den Nederlandschen Werkloosheidsraad werd de vrees geuit, dat door gebrek aan grond stoffen en door de demobilisatie van duizenden militairen, na het sluiten van den vrede wellicht groote moeilijkheden zich op het terrein van industrie en het bedrijfsleven zullen openbaren. Waar nu gedurende deze oorlogstijden is gebleken, dat nu veel moet worden gedaan, om den aanvoer en den aanmaak van grondstoffen to bevorderen, aangezien door gebrek of een tekort aan grondstoffen de werkgelegenheid inkrimpt, droeg de Werkloosheidsraad onderge- teekende op, een onderzoek naar deze zaak in te stellen, opdat zoo noodig door de Werk loosheidsraad de gewenschte stappen zoude kunnen worden gedaan. Daarom' verzoekt de commissie alle de gewenschte inlichtingen. De zeevlsseherij. Naar aanleiding van de nota van de hesre» mr. Ter Spill en Duymaer van Twist, lede» van de Tweede Kamer en van de commissi® van toezicht op de Zeevischvereeniging, betref fende de distributieregeling van zeevisch, heb ben mr. H. Louis Israël» en mr. D. H. An* dreae in hun hoedanigheid van rechtsgeleerd consulent, respectievelijk van de Zeevischver- eeniging en van de Vereeniging van Reeder» van Visschervaartuigen te IJmuiden, aan d® leden van de I weene Kamer een missive ge zonden, waarin zij in den. breede betoogen, d»t wat betreft de maatregelen om de uitoefening van het visschersbedrijf met zijne nevanbe* drijven mogelijk te maken, de commissie va* toezicht niets anders heeft verricht dan pogin gen tot storend inmengen tusschen de regee ring en de belanghebbenden, en dat zij daar door dan ook niets nuttigs heeft verkregen. De leonan van van het Spoorpersoneel. Zooals men weet, zullen in verband met d» fusie der spoorwegen de loonen van het personeel der beide groote Maatschappen genivelleerd wW- den. Het ontwerp van de genivelleerde ieonregC" ingl is thans aan de organisaties van spoorweg personeel ter kennisgeving overgelegd. De ver schillende indrukken bij de organisaties looped nogal uiteen. P fl De „Lombok". De directie der maatschappij Nederland heeft van den gezagvoeder te'egrafisch bericht ont vangen dd. 28 Maart j.l. dat het stoomschip „Lombok", hetwelk zich sedert bagin Januari te Freetown (W.-Afrika) bevindt, aldaar door de Engelsche regeering in beslag genomen. Omtrent hetgeen met de lading zal geschie den heeft de Directie nog geen bericht ont vangen. Bemiddeling. Prof. Aengenent heeft zijn bemiddeling aan geboden in het hangende geschil tusschen bloe- imstwerklieden en patroons in de streek rondom Haarlem. Deze bemiddeling' is aanvaard. Verbooging spoorwegtarief, j Volgens „Het Huisgezin" moet het in het voor nemen %Sen, de spoorwegtarieven voor reizigers dezen zomer weer te verhoogen, evenals zulks het vorig jaar geschiedde. De commissie van bijstand. Naar wc vernemen is aan de heeren Mr. Schim v. d. Loeff, Kröller en Raitsma op hun verzoek eervol ontslag verleend als lid der Commissie van Bijstand in zake de uit voering der distributiewet, onder dankbetui ging voor de den lande bewezen gewichtige diensten is genoemde commissie opgeheven en is Mr. Schim v. d. Loeff onder toeken ning van den persoonlijken titel Van direc teur-generaal tijdelijk werkzaam gesteld aan het Departement van Landbouw. Vrijstelling militaire dienst. Naar wij vernemen, zijn door Zjjne Excellen tie en Minister van Oorlog maatregelen getrof fen om de vrijstelling van den dienst wegens opleiding titf geestelijken, enz. zooveel mogelijk te bespoedigen. Mocht echter 'Onverhoopt deze vrijstelling nog niet ontvangen zijd op den dag, waarop men ter keuring verschijnen moet, dan is de keuringsraad bevoegd na aanvrage de keuring voor de betrokken personen uit te stellen tot een la- teren zittingsdag. Wordt dan de vrijstelling ver leend vóór laatstbedoelden dag, dan kan hier door de verplichting tot het ondergaan der keu ring worden geacht te zijn vervallen. Uit Oost-Indie. Men seint uit Batavia De overheid te Padang heeft beslag gelegd op den geheelen melkvoorraad. In de week van 16 April is verkrjjgbanf: Op bon 17 li/2 ons Groene Erwten per pet* soon 11 ct. per pond, of U/s ons Witte Bon nen per persoon 23 ct. per pond naar keuze van den kooper. Op bon 19 i/2 ons Vet per persoon 40 d per pond. 1- 1 Op bon 21 1 ons Groene Erwten per person® 11 ct. per pond. Op bon 23 i/B ,ons Gort per persoon 133 d per pond. Bon 17 is geldig Dinsdag en volgende dage®» bon 21 Donderdag enz., bon 23 Vrijdag enz- Op bon No. 9 is twee ons Rundvieesah ver krijgbaar bij de slagers of twee ons Eenheids worst tegen maximumprijzen; de worst alleen in de bekende vleeschwinkels en voor zoover de voorraad strekt. Op bon 11 is verkrigbaar een ons Koelhuisbo- ter a 281/2 cent per ons. Op bon 4 (Kindermeel) 2i/2 ons Kindermeel prijs 21 cent. Woensdag 3 April, 2—4 's namidd. uitgifte van Kaarsen voor Industrieën enz. bij den Portier. Aardappelen. Iri de week van 16 April verkrijgbaar op: bon 25 per persoon 1 kilo Zandaardappelen! bon 27 per persoon 1 kilo Zandaardappelen bon 29 per persoon 1 kilo Zandaardappelen. Zandaardappelen öy2 Cent per Kilo. Bon 25 geldig op Woensdag, 27 op Vrijdag, 29 op Zaterdag. Broodkaart. De broodkaart van het 45ste tijdvak loopt van 30 Maart tot en met 12 April. Centrale Keuken. lederen dag» behalve Zondags, is tusschen 11 en IJ wan» eten te bekomen 12 ct. per portie, aan d® spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskokïrij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitsnhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks pef advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op dez® bons wordt het eten k 11 cent per porti» ventrekt. Duitsche krijgsgevangenen. Heden-morgen zijn per extra tram hier ter Bte- de aangekomen een 70-tal Duitsche krijgsgevan genen, gister met de uit Engeland te Rotterdam binnengekomen stoomschepen aldaar aangebracht- Zij marcheerden, onder geleide, naar de Noord- vest, waar zij in de Tabaksfabriek der firtfl® Schuijer werden ondergebracht. In deze fabriek, thans genaamd „Orthopedi sche Werks talten und Sanitatsanstalt Int emit ter Deutseher Kriegsgefangenen," is men druk be zig een inrichting te maken, waar allerlei kunst ledematen zullen worden vervaardigd. De hier nu gehuisveste militairen worden daaf in allerlei functies te werk gesteld. Later kotnefl er de invalieden, die niet alleen van kunstleden- maten worden woreien, maar er ook geoefend

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2