•Stads- en t*ewestelijk Nieuws Crfciftraafttreffelen. Ingezonden Mededeelingen. Waarom zoudt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENïX", telef.15 u even goed en vlug bedient tteninngd Aieuns. Telegrammen. Sport. Ingezonden. Correspondentie. llnrgerlp© Stand. Scheepvaart. a T/vVdUhTLTpoglnTtot ZtHandelsberichten. Burgerlijke Dienstplicht. ingediend is een wetsontwerp tqit invoering van den burgerlijken dienstplicht. Het omvat alle mannelijke Nederlanders en alle ongehuwde kinderlooze Nederlandsche vrou wen,-die zich binnen het rijk in Europa bevinden, den leeftijd van 17 jaren bereikt, doch dien van 60 jaren niet overschreden hebben, en niet in werkelijken dienst zijn bij zee- of landmacht. Verder geeft het ontwerp den minister van Landbouw het recht, om in geval van staking, burgerlek dienstplichtigen op te roepen, ter vervanging der stakers. Ons dagelijkseh broed. De minister van Landbouw heeft bepaald, dat mat ingang van 15 April 1918 zal worden verstaan onder regeeringsbloem80 °/o tarwe- an roggebloem, 10 ®/e aardappalmeel, 10 Amerikaansehe bloem en ander regeeringsmeal, 45 ongebuild tarwemeel, 40 ongebuild' roggemeel, 10 ®/0 erwten-, boonenmecl, 5 gries (grind) zemelen, of bij afwezigheid van erwten/boonen50 ongebuild roggemeel, 5 8/h gries (grind) zemelen, met disn verstande, dat de hoeveelheid erwten/boonen, wel minder maar niet meer dan 10 mag bedragen, ter wijl bij minder dan 10 °/q erwten/boonen het rasteerende percentage gelijk over de tarwe en rogge verdeeld moet worden. V. d. Tuin, öasstraat 18 rozenkrans inh rozenkrans, Gokke, Nieuwe Buurt 5hond, Ludwig, Breedstraat 5broche met portret, A. van Hulst, Fabriek „Glim", Groeneweegje medaille, Stevens, Hoogstraat 198 armbandje, Boosman, St. Liduinastraat 50; kinderbontje, Steenhorst Nieuwe Haven 132blouse, Mel- chers, Lange Nieuwstraatheerenparapiuie, Groenendaal, Boterstraat 1 portemonnaic inh. rozenkrans, Hagesteijn, Rhoonschestraat 20; kwitantie R. V. B. ten name C. M., Dries, Lange Haven 10 Rozenkrans, Noordzij, Nieuwe Haven 17 kindertasch Ketting, Sta tionstraat 25ring met sleutels, Eykenbroek, Buitenhavenweg 76. Gasbesparing. Be directeur van de Rijkskolendistributie heeft de volgende circulaire aan de gasfabrieken gei zonden li heb de eer, u te berichten, dat het in ver hand met de onzekerheid of en, zoo ja, wanneer de aanvoer van kolen uit het buitenland wordt her vat, noodzakelijk is, de over de zes maanden toe gewezen hoeveelheid gas met 10 pet. te ver minderen. Naar mijn meening' zal het mogelijk zijn go noemde 10 pet. te bezuinigen door verdere be perking van straatverlichting e. d. en door uw verbruikers nogmaals te herinneren aan de wenscheljjkheid, zuinig' te zijn met gas, zoadat naar mijn oordeel deze vermindering niet zal behoeven te leiden tot een wjjziging in de mini mum-rantsoenen, vastgesteld in mjjh circulaire van 14 Maart jl. In de week Van 1520 April is verkrijgbaar Op bon 28 1 -ons Vet per persoon 40 cl per pond. Op bon 30 2 ons Vlcescjj tegen maimu napro xen Op bop 31 1/2 Vet per persoon 40 ct per pond. Op bon 33 iy2 ons Groene Erwten per per soon 11 ct. per pond. Op bon 35 1/2 ons Ha vermouth per persoon 18 ct. per pond. Bon 35 is vanaf Vrijdag1 geldig. Do vorige Vleeschbons zijn vervallen. Bon 6 van Kindermeel, is deze week geldig. Aardappelen, In de week van 15—20 April verkrijgbaar op; bon 37 per persoon 1 kilo Zandaardappelen; bön 39 per persoon 1 kilo Zandaardappelen; bon 41 per persoon 1 kilo Zandaardappelen; bon 44 per persoon 1 kilo Zandaardappelen. Bon 37 geldig -op Maandag, 39 op Woensdag, 41 Op Vrijdag, 44 op Zaterdag. Broodkaart. De broodkaart van het 46ste tijdvak loopt van 13 April tot en met 36 April. 1 Centrale Keuken. lederen dag 1 behalve Zondags, is tusschan 11 en lj warm eten te bekomen k 12 ct. per portie, aan de spijakokerij Achter de Teeratoof, Spijskokzrij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daaga te voren beateld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten 11 cent per portie var* trekt. Gemeenteraad. In de gister gehouden zitting van den Ge meenteraad is o. a. het voorstel van B. en W. tot stichting van een Gemeentelijken Woning- dienst en machtiging tot het oproepen van sollicitanten naar de betrekking van directeur voor dien dienst aangenomen. De wijzigingen in de nieuwe Bouw- en Wo ningverordening, zooals deze door B. en W. waren voorgesteld, werden en bloc goedgekeurd. De eindstemming werd tot later uitgesteld. De verordening betreffende de levering van gas en die betreffende voorschriften voor aan leg enz. van gasleidingen werden, behoudens eenige redactiewijzigingen, ongewijzigd vastge steld. Aan A. J. A. Helders werd de grond op den hoek van de Warande en de Laurens Knap- pertstraat verkocht onder beding dat ter plaatse niet meer dan 2 villa's mogen worden gebouwd. Het verhoogde crediet voor de aanschaffing der centrale verwarming van het ziekenhuis werd goedgekeurd. Op de interpellatie-Maas in zake de staking der exploitatie van de paardetram zullen B. en W. in de volgende Raadizitting antwoorden. Bij het te Rotterdam gehouden examen nuttige handwerken zijn geslaagd de dames J. Koudijs en N. v. d. Heyden, alhier. Hoogwater te Schiedam: Zon dag 14 April 6.55 v.m., 7.20 n.m. dank te betuigen aan de Schiedamsche mede werksters en medewerkers, wier belangloos op treden zulk een schitterend ensemble mogelijk maakte en die alzoo niet weinig hebben bij gedragen tot het welslagen van dezen avond. Het bestuur hoopt ook in de toekomst op hun bereidwilligheid te mogen rekenen, als het er op aankomt, de belangen van Volks zang te dienen. Ook aan alle anderen, wier werkzaamheid voor de vereeniging minder naar buiten trad, maar die juist aan den avond het cachet gaf van een huldebetuiging aan den eminenten leider, moet het bestuur hier openlijk zijn dank brengen. Het roept allen toe „Blijft U zoo inspan nen voor de goede zaak Da* zal Schiedam steeds behooren tot de steden, waarvan met groote waardeering wordt gesproken, overal, waar men iets voor „Volkszang" op touw zet. Het winterseizoen is achter den rug. Thans wordt overwogen, wat dezen zomer door onze vereeniging kan worden gedaan. De uitge werkte plannen zullen spoedig bekend gemaakt worden. „Waar de zangers zich vereenen, Kloppen ook de harten saam" Dat hebben allen Dinsdagavond ondervon den. Moge deze ervaring ons steunen bij alles, wat verder ondernomen wordt Aan U, geachte Redactie, onzen dank voor den steun, bij onzen arbeid ondervonden. Het bestuur van „Volkszang" S 1 a c h t e r ij. Te Goes 1*3 een geheime slagerij ontdekt. Men was juist bezig twee ge slachte schapen uit te snijden, toen de ont dekking plaats had. De kapitein van Köpenick over leden. In „Daily Graphic" vinden we mel- I ding gemaakt van het overlijden van den be- kenden „kapitein van Köpenick", den schoen maker Wilhelm Voigt, die jaren geleden, als militair verkleed, aan de soldaten van het nabij Berlijn gelegen plaatsje Köpenick last gast gaf den burgemeester en eenige leden van het dagelijks bestuur te laten arresteeren en j hem den inhoud der gemeentekas uit te leve ren, waarmede hij er van door ging. Hij werd daarvoor veroordeeld tot 4 jaar gevangenis straf, maar ging na zijn in vrijheidstelling weer aan het schoenenlappen. De knoeier ij en met delevens- middelenbons te Utrecht. De krui denier v. H„ alsmede de ambtenaar van het levensmiddelenbureau D„ die zich hebben schuldig gemaakt aan knoeierijen met distri butieartikelen en bons, zullen tor beschikking gesteld worden van de justitie. De pensionhouder, die eveneens werd aan gehouden, verdacht van dergelijke feiten, is uit voorarrest ontslagen. Een orkaan te New York. De „Lokal Anzeiger" verneemt uit Zurich, dat te New Yoric een geweldigen orkaan grapte verwoestingen aan gericht heeft. 1 De levensmiddelennood. Gisteravond is het in de stad rustig geble ven. Wel was het op straat drukker dan op an dere dagen, maar amstige ordaverstoring kwam •ergens voor. In het Broersveld ontstond gistermiddag een oploop voor een bakkerswinkel. Het pu bliek had gezien dat daar 10 mud pootaard- appelen waren binnengebracht en aisehte nu dat daar beslag op zou worden gelegd. De politie heeft op die aardappelen dan ook beslag ge'egd, waarna de rust spoedig in 't Broersveld terugkeerde. a Heden zijn eenige marechaussees aangeko men, die met de bereden politie in de stad patrouilleeren. Gevonden voorwerpen. ie bevragen aan het Commissariaat van Politic op alle werkdagen van 1 tot 2 uur 's middags verlofpas, portemonnaie met inh.. rozenkrans, damesportemonnaie inh., briefjes. Bij vindersportemonnaie met inh., v. d. Heiden, Oude Sluis 6 fox terrier, de Nijs, Bakkerstraat 21/4 broche met portretten, UIT ROTTERDAM. Het brandpunt van de relletjes was gisteravond in hoofdzaak gelegen op den Goudsehensingel, het Oostplein en den Goudschenweg, in welke laat ste straat de winkeliers bijna allemaal hun rui ten, voor zoover ze niet ingegooid zijn, geblindeerd hel ben. Op dezen singel en in deze str aten en in de omgeving er van zijn door politie, soldaten en huzaren herhaaldelijk charges gemaakt. Ra ke klappen zijn er uitgedeeld. Uit de Lange Fran- kenstraat, de Lang» Baanstraat en Thoolenstraat zijn de militaire- en politie-patrouilles telkens met een hagelbui van steenen begroet. In de Vlietlaan is een militaire patrouille met steenen en vuil gegooid. Te vergeefs sommeerden de soldaten de menigte uiteen te gaan. Het volk drong op en bedreigde de militairen, waarop een hunner een paar schoten met zijn geweer loste. De vrouw van J. L. uit de Catharinastraat, die volgens haar zeggen toevallig de straat op was geloopen om in de Vlietlaan ,jp de klok te kij ken, heeft een kogel in haar linkerbovenarm ge kregen. Zy' is in het Ziekenhuis opgenomen. Ook is naar het ziekenhuis gebracht een man wien bij1 een charge op het Oostplein de neus half is afgeslagen met een sabel. De Goudsehesingel is bij tijden aan een zijde voor het Verkeer afgezet om ruimte te kragen, hetgeen hootg noodig was. In "het heerenmodemagazjjh van Gebrs. Bcrvoeta in de Heerenstraat, in een corsetwinkel in de Jonkerfransstraat en van een straatlantaarn op den Goudschensingel, hoek Hovenierstraat, zijn ruiten ingegooid. Overigens is het in de oude stad vrij rustig ge weest. Ook in de Oranjeboomstraat en op den Zinkerweg is do politie een paar malen kracht dadig op moeten treden. Op den Zinkerweg is bij een bakker een ruit ingeworpen. De overgroote meerderheid van de onfustwek- kers zijn jongens van 14 tot 20 jaar, die het da delijk op een loepen zetten, zoodra ze een helm of een uniform zien, maar met steenen gooien, als ze er kans voor krjjgen. 'Om 10 uur in den avond was de rust vrijwel overal hersteld. In verschillende wisselkantoren hier ter stede zijn in bezit genomen circa 400 gouden tientjes en ruim 10O vijfguldenstukken, die f3.50 k f4 bo ven don standaardprijs waren ingekocht. Smokkelen en gros. Onafhankelijk van de smokkelzaak met spingaren, waarover dezer dagen uitvoerige mededeelingen in de Pers zijn verschenen, verneemt de „Tel." het volgende. Er zijn nog meer zaken van dezen aard aanhangig. In Februari van dit jaar heeft een ambtenaar-inspecteur van de N.O.T., veri ficateur der invoerrechten te Rotterdam, een uitvoerig rapport uitgebracht over deze smok- kel-affaires. In dit rapport is geconstateerd dat reeds in het najaar van 1917 wagons katoen en spingaren de grens over zijn gesmokkeld. Het is geschied met medewerking van ambtenaren van de Staatsspoor en van de Duitsche spoor, terwijl met deze zaak vermoedelijk ook in verband staat de plotselinge overplaatsing van een hoogere douane-ambte*aar, die thans van de grens is weggehaald en in een kleine ge meente in functie gesteld. Ook deze partijen garens waren afgezonden uit Amsterdam. Het zijn ten minste 3 wagons geweest, maar vermoedelijk méér. Voor de poging, om deze wagons de grens over te brengen, werd aangeboden f35.000 provisie per wagon. Dit lijkt hoog, maar het cijfer wordt ver klaarbaar als men weet, wat aan zulk een waggon wordt verdiend. Elke waggon verte genwoordigt in Duitschland een waarde van f 600.0000 en levert een winst op van f 300.000. Verdronken. De stoomloodsboot „Elf" heeft te Hoek van Holland gerapporteerd, dat de loodskweekeling D. Koster spoorloos ver dwenen is. Vermoedelijk is hij overboord ge vallen en verdronken. WESTELIJK FRONT. BERLIJN, 13 April (Off.) Wij hebben den Oos telijken rand bjj het Ploegsteertbosch bezet. Stor menderhand namen onze troepen Rossi gnol (bij Merville) en Locion (tusschen Bêthune en het La Basseé-kanaaJ, De brief van keizer Karei. BERLIJN, 13 April. (Off.) Do Oostenrjjlksche regeering heeft liet z.g. schreven van den Kei zer aan prins Sixtus voor vervalscht verklaard. Over de Belgische kwestie behelst het schrijven niets. Over de kwestie Elzas-Lotharingen heeft de Keizer juist het tegendeel verklaard van wat er in de Fransche nota beweerd wordt, nl. „Ik zou geheel mijn persoonleken invloed ten gunste van de Fransche aanspraken op F lzas-Lotharingen heb ben aangewend indien zjj rechtmatig waren, maar zijl zijn het biet." Inbraken. Man meldt uit Den Haag: In Duinoord hebben de inbrekers in de afge- loopen nachten op verschillende plaatsen hun slag geslagen. Zij hadden het voornamelijk ge munt op huizen, die tijdelijk onbewoond zijn. Zoo werd ten huize van den heea Roberti, Statenlaan, voor een bedrag van f 4600 gesto len, terwijl in een huis op bet Sweelinckplein aan goud en zilver voor een som van f2000 ward medegenomen. Ook in da Frankenstraat is ingebroken. Volkszang. Geachte Redactie! Daar het onmogelijk is, allen, wien we er kentelijkheid verschuldigd zijn, persoonlijk te bereiken, verzoeken we U beleefd plaatsing voor de volgende DANKBETUIGING. Met de uitvoering van het Volkszangspel „Het kan verkeeren" heeft de Afdeeling Schiedam van de Nat. Vereeniging voor den Volkszang 1.1. Dinsdagavond het winterseizoen gesloten. Met groote voldoeniig kan het be stuur op dezen avond terugzien. In de allereerste plaats wenscht het zijn Fabriek uitgebrand. Te Gouda is de in volle werking zijnde sagofabriek van de Glucosefabriek ta Gouda uitgebrand. Vrij be langrijke hoeveelheden aardappelmeel en sago zijn daarbij verleren gegaan. De fabricage van deze zoo noodige voedingsmiddelen staat hierdoor voorloopig stop, daar de fabriek eerst moet worden herbouwd en van nieuwe machi nerieën worden voorzien. De schade wordt door beurspolis gedekt. De rollen omgekeerd. Uit Dinxperlo gaan sedert eenige dagen sommige inwoners hun ochtendmaal in het aangrenzende (Prui sische) Siidewick gebruiken bij familie of ken nissen, omdat daar meer brood te krijgen ie dan in ons land. Kegelen. Op de banen van het Café Restaurant „de Vereeniging", alhier, had eergisterenavond de tweede ontmoeting in de tweede ronde plaats om den Oosterhof-beker. De belangstelling was buitengewoon en de strijd zeer vinnig, doordat de deelnemende clubs allen hun beste' mannen in het vuur brachten om het kost bare kleinood te bemachtigen. Het eindresul taat was dat de le prijs, zijnde de zilveren beker gewonnen werd door Anti Poedel I met 635 houten, zoodat deze Vereeniging nu de beker tweemaal achter elkander gewonnen heeft, en daardoor onbetwistbaar eigenares is geworden. De tweede en derde prijs (zilveren medailles) werden gewonnen door Overal Thuis met 594 en Tous les Neuf met 571 houten. De overige clubs behaalden de navolgende puntenDe Krans 569 Anti Poedel II 507 N.O.F. 482 en De Maas 452. De gouden kegel uitgeloofd voor den hoogs- ten werper werd gewonnen door den heer J. F. van Buysen (Anti Poedel) met 153 punten, terwijl de gouden dasspeld, uitgeloofd voor d« meeste negens, werd gewonnen door den heer P. van der Toorn van de Krans met 10 negens. Wegens plaatsgebrek moesten heden ver schillende stukken, w.o. het verslag der Eerst» Kamerzitting, tot het volgend nummer blijven liggen. Russen, Men m»ldt uit CoevordenZon dag meldden zich weer riier Russische krijgs gevangenen bij onze grenswacht aan. Ze waren verbaasd, toen ze hoorden, dat de vrede tus schen hun land en Duitschland gesloten was en wisten niets af van de groote dingen, die hun land beroerden. Geboren: 10 April. Wietse, z. v. R. Hof man »n B. Venema, Fabristraat. Sophia, i d. v. A. G. Backelant en J. Jansen, Hoofdstraat, j Catharina Geertruida Maria, d. v. W. de Regt en C. G. M. Hermans, Rozenburgsch» straat. Gerrit, z. v. B. G. van Beek. en M. van der Ree, Boterstraat. 12 Pieter Gear- dus, z. v. A. K. Nettenbreijer en W. Hoog stad, Jacobastraat. Overleden: 11 April. Frederik Meulstee, oud 1 j. en 3 mnd. Mariastraat. Cornelia van Wingerden, oud 2 j. en 3 mnd. Lange Achterweg. SCHIEDAM, 12 April. Aangekomen; Belgisch s. „Baron Daeijens,," kapt. F. Bathuo, ledig van Rotterdam, om alhier te repareeren in de Wil- helminahaven. slag op den 37-jarigen V. d. Mey, dien hij den Spoeling. tweeden Paaschdag mishandelt heeft, tenge- SCHIEDAM, 13 April. Noteering op hedw» volge waarvan deze jl. Zondag is overleden. f 3. f f (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie). au ingeioudeu stukken -ook ai worden ze nirt geplaatst. wc-rdt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2