Dagblad mof Schiedam en Omstreken. 1 oUw« 110 De Dag des H. Seestes. De Oorlog. 41ste Jaargang. Zaterdag 18 Mei 1918. JNfo. 12142 Gratis Ongevallen verzekering Westelijk front. Buitenlandsch Nieuws, Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na fauiteortp no. 148. Postbus: 88. Ibonaeinaatea par IS snsaadea f 1.50, pear IS ewi, Laas» p. iwt f I.kwartaal. l&fxooèsrlftal anmmar» 3 cent. Incassokosten worden berekend. A are r t n t i e n 15 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandscho Aigemeene Verzekeringsbank te Schiedam. fVfifi by verlies F by verlies van eiken ande ren vinger. &i| of krachtens wetten of verordening' voorgeschreven en andere officieeh af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Opening gemeentelijke zweminrichtingen. R. en W. van Schiedam maken bekend, dat de zweminrichtingen zullen worden geopend op Maandag 27 Mei a,s„ die voor mannen des v.m. 6 uur #n die voor vrouwen des v.m. 7 uur. De inrichtingen zullen, behoudens sluiting °P dagen waarvoor dit door B. en W. bij open bare (kennisgeving mocht worden bepaald, ge opend zijn iederen werkdag, die voor mannen Van v.m. 6 pur, aio voor vrouwen, van v.m. 7 uur, beiden verder tot namiddags 1 uur en van namiddags 2>/2 uur tot de sluiting des avonds, d. i, 1 uur vóór zonsondergang, waarvan kos teloos van voormiddags 8 tot 10 en van 5 uur n.m. tot de sluiting1 des avonds. Er wondt aan herinnerd, dat behalve op de uren voor koste! >os gebruik aangewezen, de toe gang tot de inrichting wordt verkregen tegen betaling aan de zwemplaats van 10 cent per keer. i Ook zijn abonnementskaarten bij den Gemeen te-Ontvanger verkrijgbaar tegen f2.50 per stuk, met dien verstande, dat, wanneer döor één der leden van een gezin een abonnement van f2.50 is betaald, voor ieder der .overige leden van dat gezin beneden de 18 jaar, de abonnements prijs f 1.25 bedraagt. Leden van een gezin, die aanspraak maken op behandeling vjolgens deze gunstige bepaling, gerieven de abonnementskaart van f 2.50 mede te brengen en aan den Gemeen te-Ontvanger te vertonnen. Ook zjjin abonnementen bij den Gemeente-Ont vanger verkrijgbaar, geldende vroor een kalender maand, tegen den prijs van fl. Nog; zij; medegedeeld, dat voor het bewaren, schoon houden en drogen Van zwembroeken of badkostuums en handdoeken een vergoeding ver schuldigd is van f0.50 per seizoen en voor het ontvangen van zwemonderricht zoover daar toe gelegenheid bestaat eveneens van f0.50 per seizoen. Deze vergoedingen worden ten kan tore van den Gemeente-Ontvanger betaald, waar toe zij- die een abonnement namen de abonne mentskaart gelieven mede te brengen. Groot in de historie der Kerk is de Pink sterdag. Toen is de Kerk van Chiatus als Wereldkerk geboren. Gelijk in het" paradijs God eerst 's menschen lichaam gevormd had uit de klei der aarde en daarna hem inblies den geest des levens, opdat aldus de mcnsch tot z'n volle existentie komen zou, zóo ook Was 't lichaam der Kerk uit Jezus leerlingen geformeerd en nu op den Pinksterdag voer in dat lichaam de Heilige Geest, opdat de Kerk tot haar optreden in de wereld en tot het vervullen van hare zending om alle dingen te herscheppen, bekwaam zou worden. Pinksterdag is de dag van de rijke open baring van God den H. Geest, waarvan Joel profeteerde. Zeker; óok vóór dien eersten Pinksterdag ging de werking des H. Geestes uit naar de geschapen dingen. Immers, toen het nog duister was op den Afgrond, „zweefde Gods Geest over de wate ren." En in Num.XI-25 lezen we „dat in de „zeventig oudsten de werking van Gods Geest „voor allen zichtbaar was." Ja Isaïas LX-11 getuigd, dat „God zijn H. Geest in 't midden van Israël gesteld had." Ook bij de menschwording was de Ontvan genis uit den H. Geest en bij den Doop daal de de H. Geest in eene duive-gedaante neer. Alzoo van oude dagen af waren de werkin gen van Gods H. Geest in alle Gods Heiligen, t Onmogelijk derhalve, dat de werkingen, ga- Vea en invloeden des II, Geestes voor 't eerst op den Pinksterdag naar Gods Heiligen uit gingen. En toch zegt Joês VII-39 „dat de H. Geest „er nog niet was, want dat Jezus nog niet „was verheerlijkt."* Er moest alzoo iets nieuws kotnen wat er nog niet geweest was iets geheel anders. En dat nieuwe teekende Christus zelf met de woorden „dat alsdan stroomen van levende „wateren uit de geloovigen zouden vloeien." En van deze woorden teekent dc Apostel aan „Dit zeide Hij van den Heiligen Geest, dien „ontvangen zouden aldegenen, die in Hem ge- kloofden, want tot dusver was de H. Geest „er nog niet, omdat Jezus nog niet veiheer- „lijkt was." En hoemeer het einde naderde, destemeer wa3 Jezus dan ook zelf vervuld van die heer lijke gedachte en vlak vóór zijn sterven her haalde Hij het tot driemalen toe, dat Hij nu wel van hen heenging, maar, teruggekeerd tot den Vader, hun zou toezenden niet de gaven des H. Geestes, maar den II. Geest zeiven, den Trooster, die hen alle waarheid leeren zou, van het Zijne zou nemen en het hun zou ver kondigen. Alzoo in klare en alle misvatting uitslui tende woorden, verkondigde Christus datgene, wat op den Pinksterdag te gebeuren stond. Niet een gave, een kracht, een werking van den H. Geest, maar God de H. Geest zelf een komen tot de wereld van den derden Persoon der H. Drieëenlieid, gelijk de tweede Persoon dier H. Drieëenheid tot de wereld ge komen was ten dage van Bethlehem's Kribbe. En toen dan ook de Pinksterdag voorbij was en de Kerk van Christus, onder de schutse der Apostelen, de wereld was ingegaan, heb ben de Apostelen het voortdurend den geloo- zigen betuigd, dat zij allen tezamen en ieder persoonlijk waren een tempel Gods, want dat „in hen woonde de H. Geest". Ja zoo persoonlijk is dit aangrijpen des H. Geestes, dat Parth en Edomiet en Mesopotha- mier hen in hun eigen taal de groote werken Gods hoorden verkondigen en de Apostelen gewagen over Hem als van Een, die in om eigen hart bidt met onuitsprekelijke verzuch tingen. De geheel eenige en nooit vooraf bekende en nimmer herhaalde gebeurtenis van den Pinksterdag is derhalve de nederdaiing van Gods' H. Geest in het mystieke lichaam van Christus, toenmaals vertegenwoordigd in de elf en degenen, met wie die elf in de Opper zaal waren vereenigd. En dat niet om straks weer heen te gaan, maar om in ons te wonen en te blijven tot in der eeuwigheid. Pinksterdag is dus de dag des H. Geestes. Die dag heeft de nooit meer weggaande ge meenschap des H. Geestes geschonken aan da herboren menschheid en van dien dag af woont Gods H. Geest in Christus' Kerk en in al haar leden. o Dit gebeuren legt ons verplichtingen op. Immers wie gelooft en belijdt, dat Gods' H. Geest in de Kerk van Christus op aarde en in ieder lid kwam wonen, die kan en mag niet voortgaan op een weg, die geen rekening houdt met dien inwouenden H. Geest. Te be lijden dat Hij er is en te doen of Hij er niet is, gaat niet samen. Die nederdaling des H. Geestes stelt den onverbiddelijken eisch, dat we Hem met heel de toewijding onzer ziel vereeren. Ons leven mag niet tegenspreken, wat we belijden met de lippen. Dus hebben we die gemeenschap te vervolmaken door steeds hoogere heiliging en onze ziel tot steeds reiner woonplaats te maken. Moge in dien zin Pinksterdag de dag des H. Geestes voor ons zijn. M. J. J. KAMMERS, Past. De Rijp, Mei '18. Fransch stafbericht van gisteravond De gewone wisseling van geschutvuur op het front ten N. én ten Z. van de Avre. Engelsch stafbericht van gistermiddag Gisterenavond is een vijandelijke aanvalsaf- deeling in de buurt van Moyenneville ten Z. van Atrecht teruggeworpen. Aan weerszijden heerschte er vannacht groote artilleriebedrijvig heid in het vak van het bosch van Pacaut ten N. van Hinges. De vijandelijke artillerie toonde ook toenemende bedrijvigheid tusschen Locon en Hinges en van het bosch van Iepen tot Meteren. Engelsch avondbericht Vannacht hebben de Britten bij Beaumont Hamel een geslaagden overval gedaan en en kele gevangenen gemaakt. Vannacht namen onze troepen een vijande lijken post benoorden Merris stormenderhand. De bezetting werd over de kling gejaagd of verdreven. Verder niets dan vuurwisseling. Duitsch stafbericht van gisterochtend Een vijandelijke monitor heeft Ostende be schoten en aanzienlijke verliezen onder de bevolking te weeg gebracht. Op het gevechtsfront was de werkzaamheid van het geschut slechts op weinig vakken sterker dan gewoonlijk. De levendige verken ningswerkzaamheid heeft evenwel voortgeduurd. Bij het afslaan van voorwaartsche bewegingen der Engelschen ten Noorden van de Scarpe en bij Beaumont-Hamel, alsmede bij geslaagde eigen ondernemingen ten Zuiden van Atrecht hebben wij gevangenen gemaakt. Gisteren hebben wij 18 vijandelijke vliegtui gen en een kabelballon geveld. Luitenant Loewenhardt heeft zijn 22ste, luitenant Win- disch zijn 21ste overwinning in de lucht be haald. Het Duitsch avondcommuniqué meldt Van de fronten wordt niets nieuws gemeld. De „Daily Telegraph verneemt dd. Donder dag uit Frankrijk De gaten in onze gelederen zijn nu aange vuld. De uitputting van onze troepen na het lange vechten heeft opgehouden. Fransche legers zijn met de onze vermengd. Onze man nen hoeven niet langer alleen de volle kracht van den vijand te weerstaan. Dat de Duit- schers ons daartoe den tijd hebben gegeven, is een teeken, dat zij bij de eerste dobbelpar- tij niet meer op het spM konden zetten, dat zij een einde moesten maken aan hun verlie zen of voor het minst zich moesten tevreden stellen met geringer winst dan zij hadden ge •hoopt. De militaire medewerker van de „Vcfc- sische Zeitung" is van oordeel dat het Duit- sche offensief in het westen thans reeds de oorlogvoering der geallieerden geducht in de war heeft, geschopt en somt de bewijzen daar voor opde in allerijl te Abbeville bijeen ge roepen oorlogsraad de bestorming der Engel- sche uitval-stellingen in Vlaanderen en ln Artois, waardoor de Engelschen van hun vrij heid van bewegen zijn beroofd en tot de ver dediging zijn gedwongen. De Fransche strate gische reserves zijn aan hun eigenlijk doel onttrokken en worden slechts als aanvullings divisies gebruikt, zoodat de Fransche stellingen aan den Chemin des Dames, bij Verdun, bij Toul en op de Vogezen eveneen» bij gebrek san menschen werkeloos zijn geworden. ENGELAND EN DE VREDE. Reuter seint uit Londen Bij de behandeling der motie inzake verda- gmg van het Lagerhuis vroeg Runciman aan Balfour, of en wanneer de brief van keizer Karei aan de Fransche regeering was meege deeld, en door de Fransche regeering aan den minister-president en of hij aan een der andere geallieerden was meegedeeld. Had de Amerikaansche regeering, zoo vroeg Runciman, kennis gekregen van wat er ge beurde Stelde da minister-president zijn ambt genoot van buitenlandsche zaken er van in hennis, toen de mededeeling plaats had, dat deze mededeeling hem was voorgelegd Waar om werden onderhandelingen achterwege ge laten Was dit om redenen van zuiver territo- rialen aard Geschiedde het op grond van den eisch, door Frankrijk gesteld, niet alleen om Elzas-Lotha- ringen te verkrijgen maar het herstel der grenslijn van 1814 of zelfs van 1790? Lord Balfour hield vervolgens een in velerlei opzicht zeer belangrijke rede ter beantwoording van Runciman. De brief, waarop de publieke aandacht ge vestigd is, was een particuliere brief, geschre ven door keizer Karei aan een bloedverwant en door dien bloedverwant aan den Franschen premier gezonden onder het zegel der strikte geheimhouding en zonder verlof om hem aan iemand, wien ook mee te deelen, behalve aan den minister-president en den souverein van dit land, doch zonder verlof om hem mede te deelen aan het kabinet van den eersten mi nister. Balfour bevond zich in Amerika, op het oogenblik, dat de transacties plaats hadden en toen hij terugkeerde werd hij er niet zoo diep gaand in gemoeid, als hij gewenscht had. Met nadruk verklaarde Lord Balfour ver volgens. Erisgeen kwestie van, dat de vergroote Elzas waarop Runci man doelde een oorlogsdoel dei- Alliantie is. Minister Doumergués's onderhoud met den tsaar leerden wij pas veel later kennen. Het had geen internationaal karakter. Het bond ons niet en de regeering verleende zoo'n actie nooit de minste aanmoediging. Lord Balfour ging daarna de houding na die de commissie voor de buitenlandsche aan gelegenheden uit de Fransche kamer in deze kwestie heeft aangenomen. Hij kwam tot de gevolgtrekking dat geen aannemelijk voorstel voor vredesonderhande lingen had bestaan. Bij al deze voorvallen kunnen wij niet wor den beschuldigd van zelfzuchtige overweging te dier zake. Er is niemand, die sterker dan de Britsche regeering wenscht om den oorlog tot een eervol einde te brengen wanneer ons een of andere methode wordt getoond, waarop dit kan geschieden, zal deze natuurlijk wor den aanvaard. Bij de verdere beraadslaging over den brief van keizer Karei zeide A s q u i t h dat het niet alleen voor het Lagerhuis, maar voor de wereld in het algemeen een voldoening wa3 om te weten dat de regeering de deur niet gesloten had voor stap pen en toenaderingen, die een eervollen vrede tot doel hadden. Het was spreker een zeer groote voldoe ning te vernemen dat noch Balfour, noch president Poincaré de Elzas-Lotharingsche grenzen van 1814 geëischt had. Evenmin als de uitgesprokene oorlogsdoel einden ingekrompen moesten worden vervolgde Asquit dienden de doeleinden en oog merken uitgebreid te worden waarvoor Engeland ten oorlog gegaan was en den oorlog voortgezet had ter wille waarvan het hem tot een goed einde wil brengen en welker bereiking naar ons oordeel den grondslag van een duurzamen vrede zal vormen. (Toejuichin gen). Tijdens de verdere debatten nam staats secretaris Lord Cecil Italië in bescherming tegen den aanval van het Lagerhuislid Snowden. Overigens was ook de rede van den staats secretaris veel concilianter van toon dan ge woonlijk bij hem het geval is. PORTUGAL. De „Temps" deelt mede, dat tengevolge der verkiezingen in Portugal en der door de re geering van Lissabon gegeven verzekeringen, da Geallieerden besloten hebben Sidonio Paes als president der Portugeesche republiek officieel te erkennen. Engeland heeft dit in een desbetreffende nota, door zijn gezant te Lissabon aangeboden, erkend, en de andere Geallieerden hebben soort gelijke stappen ondernomen. OEKRAÏNE. De „Lokal Anz." deelt naar aanleiding van de vermindering van het broodrantsoen mede, dat de Duitsche korenoogst van het vorige jaar middelmatig wasjen die van voedingsmid delen ongunstig uit is gevallen. Voor de aan vulling was Duitschland aangewezen op Roe menië en Oekraine, waarbij de Roemeenschen uitvoer in 19161917 tezamen 1.900.000 ton bedroeg. Van Aug. 1917 tot Mei 1918 lueeg Duitschland 212.000 ton, Oostenrijk-Honganje 367.000 ton uit Roemenië. De hoop, die men op Roemenië stelde, heeft zich echtei nog me,, i vervu'd, doch men verwacht, dat nog tot 150.000 ton mais zullen worden aange- voerd Uit' Oekraine hadden tot 30 April 100.000 ton graan moeten aankomen. In weikeujkheid passeerden slechts 22.000 ton de grens, waar- ,..^f2B0sfef208A f 100 SC i i l

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5