Dagblad voor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. fpfj fifj 41ste Jaargang. Donderdag 23 Mei 1918. No. 12145 Gratis Ongevallenverzekering Westelijk front iliüteiüfeiMtecii blauws. FEUILLETON. Het geheim van Philippe de Rainvillier. Bureau; Koemarkt 4. Telef. 85, na SEanteortgd no. 148. Postbus: 89, Si)ob toinii t a p«ï 3 inaaadea f l.öö, per wwfc 18 neut, foute» p. poot f%~ R. kwartaal. 2riaond®ri§ks ammawra 3 cent. Incassokosten worden berekend. Adveftsnïiöa: 15 regels f 1.30 elke regel daarboven 85 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeeiingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. De Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieels af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. De kohieren van de Personeele Belasting ho. 5 en no. 13 dezer gemeente, over het be lastingjaar 1918, door den heer directeur der directe belastingen te Rotterdam op den 22e Mei 1918 executoir verklaard, zijn op heden aan den ontvanger der directe belastingen al hier, ter invordering overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij'de Wet bepaalden voet te voldoen, alsmede dat beden de termijn van zes weken ingaat, binnen welke bezwaarschriften tegen eenen aanslag, op genoemde kohieren voorkomende, behooren te worden ingediend. Schiedam 23 Mei 1918. verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. by verlies van eiken ande ren vinger. Bij Atrecht en Albert hebben beperkte acties plaats gehad, welke ten voordeele van de Engelschen verliepen. Aan het Ailette-front heerscht groote bedrijvigheid. Het Duitsche avondcommuniqué bevat niets nieuws. De correspondent van „Havas" aan het Britsche front meldt dat de werkzaamheid van het geschut en de vliegtuigen een nimmer geevenaarde hoogte heeft bereikt. Drie leger korpsen hebben 150.000 granaten per dag op een bepaalden sector van het front afgeschoten. De correspondent vermoedt dat de aanval zich tot benoorden de Somme zal beperken en meldt dat de Australiërs, sedert zij hun sector hebben ingenomen, den vijand voortdurend verontrusten door kleine offen sieve krijgsverrichtingen. Sedert 21 Maart zijn 19 Duitsche opperofficieren, die als brigade generaals werkzaam waren, op dit slagfront gedood. Generaal Foch heeft zich gister naar het Belgische hoofdkwartier begeven en daar in tegenwoordigheid van den koning aan gene raal Gillain, het hoofd van den Belgischen generalen staf, het lint van den commandeur van het Legioen van Eer overhandigd. Hij heeft eveneens de officieren en soldaten gedecoreerd, die den 17den April aan gevech ten bij Kepe hebben deelgenomen. 49 I f f 1 i Hoewel sfechts een twintigtal uitnoiodigingén waren verzonden, was de kei'k toch' stampvol. Onder de eersten bemerkte ik ook den achtbaren familie-advocaat Mr. Dtureaux. Bij mijn intrede in de kerk groette ik den eeihiedwaardigen grijs aard beleefd en tegelijk Voelde ik, dat, toen hij tnijin groet beantwoordde, zijn blik zonderling ont roerd iop mij gevestigd bleef; doch tengevolge der plechtigheden, die nu vtolgden, was ik dit weldra vergeten. Toen de dienst geëindigd w,as, vereenigden wij ons aan een gemeenschappeljjk dejeuner. Me vrouw de 'Rainvillier deelde ons' mede, dat hoe- Wel haar inkomen haar nu in staat stelde wat ruimer te leven, de bescheiden woning, die ze tot nu toe in gebruik had', haar lief was gewor den, dus dat ze geen plan had, om thans een ander buis te kiezen. Vervolgens deelde zij' ons mede, dat de edel moedige bankier Tenwick, die haar in den nood zoo belangeloos geholpen had, zijn geld reeds1 eenige weken geleden had teruggekregen. Voorts dat Djef en Noémie zich als hare universeele IERLAND. De correspondent van de „Daily Telegraph" te Dublin meldt Het is waarschijnlijk, dat de leden van de nationalistische partij de volgende week naar het Lagerhuis zullen terugkeeren. Dat zij niet langer uit het parlement willen wegblijven, wordt toegeschreven aan het feit, clat-men den dienstplicht niet onmiddellijk dreigend acht en zij wenschen ter plaatse te zijn om de gede porteerden te kunnen verdedigen. De loyale Ieren stellen er zich tevreden mee te wachten, tot de bewijzen zullen geleverd zijn van de Duitsche intrige en zij gelooven, dat het produceeren van deze bewijzen de openbare meening zal steunen. Alle Sinn-Feiners zijn nog onder den groo- ten indruk van de snelheid en de flinkheid, waarmee de Iersclie executie heeft plaats ge had. Het welgezinde deel der bevolking ziet in dezen maatregel het besluit om Ierland te be vrijden van een ernstige- kwaal. Na het aanbod, om voldoende vrijwilligers op de been te brengen, indien de dienstplicht niet zal worden ingevoerd, is er sedert de pro clamatie geen bekendmaking geweest, doch naar verluidt, worden de noodzakelijke voor bereidingen getroffen om Ierland in staat te stellen, te toonen, welk antwoord het wenscht te geven op dit nieuwe beroep. Iemand, die uit stekend op de hoogte is van de recruteerings- quaestie in Ierland verklaarde, dat geen suc ces verkregen kan worden, tenzij en totdat de vijandelijkheid van de hiërarchie overwonnen is. Een methode om zich van een behoorlijk antwoord te verzekeren, zou hierin kunnen be staan, dat men het eens werd met de geeste lijkheid, om samen te werken en om haar te bewegen, haar steun te verkenen. Zij zijn allen gekant tegen den dienstplicht, maar zij zou den misschien wel het vrijwilligersplan willen steunen, indien maar het dienstplichtschema te vervallen kwam. LUCHTAANVALLEN. Reuter seint d.d. 22 dezer uit Parijs Gisteravond werd gemeld, dat eenige vijan delijke vliegtuigen zich op weg bevonden naar Parijs. Om 10 uur 40 werd alarm geblazen een hevig spervuur werd geopend en de lucht eskaders stegen op om den vijand aan te val len. In de voorsteden werden op verschillende punten een aantal bommen geworpen, waarbij materieele schade weni aangericht en ook slachtoffers vielen. Geen enkel vliegtuig slaagde er in boven Parijs te komen. Een der aanval lers werd in brand geschoten, en stortte in vlammen gehuld benoorden de stad neer. Om 1 uur 's nachts werd het sein gegeven dat alles veilig was. Reuter seint uit Londen Voorioover de gegevens strekken, heeft de luchtaanval van Zondag in alle districten 40 dooden en 179 gewonden gekost. Van Duitsche zijde meldt men Krachtige Duitsche bombardementeskaders hebben in den nacht van 19 op 20 Mei we derom een aanval op Londen gedaan. De on derneming ontwikkelde zich door het groote aantal vliegtuigen, die Londen bereikten en de hoeveelheid midden op de stad neergeworpen hommen, tot den grootsten van alle tot dus ver ten uitvoer gebrachte aanvallen op Lon den. Met stelligheid werd de krachtige uitwer king van onze bommen in de City vastgesteld. In de binnenstad braken vier groote branden uit. Met dezelfde goede resultaten hebben andere vliegtuigen aanvallen op Dover, Chelmsford, Chatham en Southend gedaan. Reuter's bizondere correspondent bij het Fransche leger meldt de volgende bizonderheden over de nieuwe, reusachtige Gotha-bombarde- mentsvliegtuigen, die de Duitschers bij hun aanvallen Frankrijk en Engeland hebben gebruikt. Het toestel heeft vleugels, die, wan neer zij zijn uitgespreid, 40 meter beslaan en wordt door drie motoren, elk van 300 paarde- kracht voortbewogen. Het kan negen passa giers bevatten, doch bij aanvallen is dit aantal op vijf of zes personen teruggebracht, ten einde meer bommen te kunnen meevoeren. Eik toestel voert gewoonlijk ongeveer twee ton bommen mee, met inbegrip van 850 kilo ontplofbare stoffen. Tengevolge van de uiterst moeilijke landing met toestellen van deze afmeting, is het waarschijnlijk dat de verliezen onder deze reuzen zeer hoog zullen zijn. DE REIS VAN KEIZER KAREL. Het bezoek van keizer Karei aan den Gouden Hoorn heeft een luisterrijk verloop gehad. Op,een gala-maaltijd bij den sultan gewaagde deze van de aloude wapenbroederschap en herinnerde aan de gemeenschappelijke successen in Galicië en Palestina. Turkije strijdt voor een rechtmatigen eervollen vrede. 's Avonds heeft in het Oostenrijksche ge zantschap ter eere van het Keizerlijke echt paar een feest plaats gehad. Daarna reden H. H. M. M. naar het Dolma Bagtsjepaleis om om afscheid te nemen van den sultan. De sultan, de keizerlijke prinsen en de ex- khedive van Egypte deden den keizer en kei zerin Zita bij hun vertrek uit Gonstantinopel uitgeleide naar het station. De Turksche en Grieksche pers wijdt sym- patieke beschouwingen aan het bezoek van den Oostenrijkschen keizer. PORTUGAL. Het resultaat van de verkiezingen in Por tugal is dat .108 republikeinen, 80 monarchis ten en 8 Katholieken tot afgevaardigden en 67 republikeinen, 7 monarchisten en drie Katho lieken tot senatoren gekozen zijn. BELGIE. Het Wet- en Verordeningsblad voor Vlaan deren bevat een beschikking van den gouver- erfgtenamen moesten beschouwen en dat ze strraks nog een belangrijke zaak met notaris Bureaux bad af te doen. Noémie toch heeft geen bruidschat gehad, aldus besloot zij; de goede Djef was edelmoedig, genoeg om mijn dochter ook! zonder geld te hu wen. Booh gelukkig, ik ben nu in staat oim dit tekort aan te vullen. Ik zal aan mijn kinderen reeds nu twee-derden uitbetalen van de som, die de Vigilance mijl heeft doen toekomen. En toen Djef wilde tegenspreken, hernam ze glimlachend: Ik wil het zoo, kinderen I Geen tegenwer pingen; wilt ge mij dit genoegen nu gia.au beder ven? Henry Saunter en Mr. Poinsot hadden bei den ©en flink honorarium gekregen. Doch den rijken Amerikaansehen bankier durfde zij geen geschenk in geld aanbieden. Daar ze evenwel wist, dat de Yankee verzot was op muziek, had ze hem een prachtige speeldoos als cadeau aan geboden, wat door Mr. Tenwick gaarne was aan- genomen. j Het scheen ons toe of eerst nu mèt dat de jeuner de droeve zaak' geheel was' afgedaan. Mr. Poinsot zeide zelfs aan het eind: ternes en heeren, ziehier het slot van een I® gebeurtenis, die een jaar geleden plaats greep. Moge het toekomende jaar u hier wend de hij zich meer speciaal tot de familie van den overledene meer geluk' brengen dan het vorige. Deze woorden warén het teeken om afscheid te nemen en wij' allen drukten hartelijk de hand van de moedige weduwe. Uk Jdeed alsnog met Henry Saunier een klei ne wandeling1, waarbij een en ander' nog eens nader besproken werd, zoodat het ongeveer vijf uur was, toen ik' den drempel mijiner wioning overschreed. Aanstonds bijl mijn thuiskomst kwam de por tier mijner woning naar mij toe en gaf mij' een brief, die zoo juist your mij bezorgd was. Onwillekeurig schrok ik. Waarom? Was het, heden juist geen jaar geleden, dat ik zoo'n zelfde soort tijdingontving, die mij den dood meldde van !mij;n besten vriend? Het scheen mij toe, alsof de geschiedenis opnieuw een aanvang ging nemen. Doch dan weer trachtte ik' mij' zeiven moed in te spreken: „waarom moest nu juist deze brief, welks uiterlijk mij niets verried, mij schrik aanjagen?" Het schrift van het adres op de enveloppe was Blij niet bekend. Intussehen had ik mijn kamers bereikt. Ik liet mij werk tuigelijk op een stoel vallen en sneed het clou- vei't open. Mijn voorgevoel had mij niet bedro gen.: hij: kwam van den notaris van mevrouw de Rainvillier. In drie regels werd ik' beleefd doch dringend uitgenoiodigd den volgenden dag' even aan zijn kantooir te komen voor een privé aan- neur-generaal, houdende samenstelling van den Vlaamschen Mijnraad. Tot voorzitter is benoemd dr. Jur. E. van Hees, algemeen-secretaris van het Vlaamsch ministerie van Nijverheid en Arbeid, tot raads- heeren dr. Jur. Albrecht van Steenberghe en dr. Jur. Joris Meijsmanstot eere-raadsleden Frans van Autrijve; rustend ministerie-bestuur der dr. Jur. Paul Bellefroid, dr. Jur. A. Henderilcx, volksvertegenwoordiger en prof. dr. Jur. Alfons van Roy. FINLAND. De Finnische Korrespondenz te Berlijn, die met het Finsche gezantschap daar ter stéde in verbinding staat, zegt, dat de bolsjewiki blijkens de op verschillende punten in Fin land opgehoopte hoeveelheden munitie en ont plofbare stoffen door Finland en Skandinavië heen het overige Europa volgens hun opvat ting hadden willen democratiseeren. Helsingfors was als uitgangspunt gedacht. In een voorstad daarvan heeft men door dynamiet in het gra nietgebergte uitgeholde munitiekelders gevon den, die 50 M. diep en gecementeerd zijn. Alle lagen stampvol munitie ter waarde van' naar schatting verscheidene honderden miljoe nen mark. RUSLAND. Naar men weet is de voormalige tsaar met zijn gemalin en dochter, van Tobolsk naar Ekaterinburg in den Oeral overgebracht, ten gevolge van de ontdekking eener samenzwering onder de boeren om hen te helpen vluchten. De vroegere kroonprins Alexei is wegens ziekte te Tobolsk gebleven. De keizerlijke fa- mi'ie bewoont thans een klein particulier huis men heeft haar slechts twee bedienden gela ten Vreemdelingen hebben geen toegang tot hen. De ex-tsaar klaagt dat zijn bewakers den laatsten tijd ruw en lastig zijn opgetreden. Swendlof, een der volkscommissarissen, heeft blijkens een telegram uit Moskou aan de Ti mes verklaard, dat Nikolaas tlomanof zich eigen moet maken met het feit dat hij de gevangene van de sowiet is. Wat er met hem gebéuren moet, zal eerlang worden beslist. Bij het onderzoek van de bagage van den ex-tsaar is nog 80.000 roebel gevonden. Ze zijn in« beslag genomen. Men vermoedt dat deze som moest dienen om de hulp van de boeren te koopen. POLEN. Reuter heeft uit gezaghebbende Poolsche bron inlichtingen ontvangen nopens de over eenkomst, welke door de middelrijken tot op lossing van de Poolsche kwestie is getroffen. De overeenkomst bestaat in het afstaan van een groot gedeelte van Russisch Polen aan Oostenrijk. Van de twee deelen van Polen zal een nieuwen staat onder den scepter der Ilabsburgers worden gevormd. Het is duide lijk dat zulk een oplossing de Poolsche natie gelegenheid. Tegelijkertijd viel mijn ootg op den kalender: Donderdag 12 September las ik. 't Was dus mor gen een Vrijdag en den 13enEn hbewel ach teraf beschouwd dit slechts onzinnige bij^eloo- vigheid mag genoemd werden, zo© voer mij op dat ©ogenblik een koude rilling door de leden. Wat mociht 'de goede man mij toch wel te zeggen hebben? Nu herinnerde ik mijl eensklaps den zonderlingen blik, dien hij' des' morgens ©p mij geworpen gad. Had hij mij den brief toen al geschreven? Ja, het postmerk toonde mijt dat het schrijven toen reeds op de bus moest zijn geweest. Juist daarom misschien had hij mij bij' de voorstelling opmerkzaam aangekeken; voorzeker dacht hij Lij zich zeiven: „Kijk; ziedaar de heer aan wien ik' zoo juist geschréven heb"doch wat zou de reden zijn van de ze üitnoodiging Toen kwam een andere gedachte bij mij op. Ik herinnerde mijl nu, wat mevrouw de Rain villier aan het ontbijt had meegedeeld. Ik ben er! zooi dacht ik 'bij mij zelf. Zie zoo, gelukkig gedeeltelijk uit de onzekerheidIm mers mevrouw de Rainvillier wii bar kapitaal splitsen. Twee derden er van wil ze aan ha re kinderen geven, en een aerde zelf béhoudén. Diat zal de reden zijnwaarom de notaris' me heeft uitgenoodigd (Wordt vervolgd). sf?00.=fefMO- flOB-C Ill hi hi li jjW iiijs iii lij HHP min 11 Him III ibti n.y-^^w-,iwew*--«3aa3avr'i"~ nwnw 1 U U wijsvinger; i f fj

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1