Dagblad Ivoor Schiedam en Omstreken Gratis Ongevallenverzekering f f en rr f ik De Oorlog. 41st© Jaargang. Vrijdag 24 Mei 1918. No. 12146 Westelijk front. Bnitenlandsch Nieuws. Binnenland. Bnreau: Koemarkt 4. Telef. 85, na Kantoortijd no, 148. Postbus89, Ibomaetnantaa p«r 8 nuaaadM £1.50. per wsük 12 «ati, truien p, p«et f8.9- kwartaal. Afzonder Ifba nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiöa: 15 regels fUO elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden Wekend. bij verlies ven levenslange f 000 verlies van geheele 11f1 een hand, - t s H u invaliditeit; 1 LUII wet of oogI LUU i U U •en dTÜm5 De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeens Verzekeringsbank te Schiedam. I U U wijsvinger verlies van eiken ande ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. hinderwet. Bij besluit van Burgemeester en Wethou ders van den 23en Mei 1918 is a. Vergunning verleend aan: le. de Nederlandsche Isoleermaatschappij, Directeur G. VAN DEN DOOL, tot verbouw, herbouw en vergrooting van hare fabriek tot vervaardiging van Isoleermateriaal in het pand St. Anna Zusterstraat 24—26, kadaster Sectie* A no. 1575 2e. de N.V. Fabriek van Chemische en Ga- lenische praeparaten tot uitbreiding van hare fabriek in het pand Buitenhavenweg 138, ka daster Sectie L no. 2018 door bijplaatsing van een electromotor van 5 P.K. 3e. B. ROSENBOOM, tot uitbreiding van zijn steenbrekerij in liet pand Noördvest 30/32, kadaster Sectie A nos. 1024 en 1025 door bij plaatsing van een electromotor van 10 P.K., drijvende breek-, maal- en ziftwerktuigen 4e. de firma W. HASEKAMP Cd;, tot het oprichten van een maalinrichting in het pand Willemskade no. 27, kadaster Sectie L no. 2270 met 6 electromotoren van totaal 55 P.K., drijvende diverse machines 5e. de Capsulefabriek „HOLLAND", tot uit breiding van hare fabriek aan de Schie nos. 88a-b, kadaster Sectie A nos. 1389, 1561, 859 en 1562 door bijplaatsing van 4 electromotoren van resp. l/«> 1» 61/* en 12 P.K., ter vervan ging van een bestaanden zuiggasmotor b. voor een proeft ij d van een jaar vergunning verleend aanW. SOOMERS en O. PREIN tot het oprichten van een rijwielfabriek in het pand van Beve renstraat no. 1, kadaster Sectie M no. 2043 De beslissing op de aanvrage van de N. V. Drogerijen en Conservenfa- brieken voorheen BLAD EN PRINS om ver gunning tot uitbreiding van hare groenten- drooginrichting aan de Nieuwe LIaven nos. 7577, kadaster Sectie Mno. 2625 door ver andering en verplaatsing van de wasch- ,en snijinrichting en bijplaatsing van een electro motor van 121/, P.K. verdaagd aange zien het deskundig onderzoek nog niet geëindigd is. Schiedam, 24 Mei 1918. In de zwemtijden aan de zweminrichting voor vrouwen wordt deze wijziging gebracht, dat zij des namiddag# eerst om 5x/j uur kosteloos geopend zal zijn. De pont aan den Buitenhavenweg zal in het vervolg des Zaterdagsnamiddags om 5 uur worden gesloten. De „Westminster Gazette" zegt dat de toestand op het Westelijk front voor de En tente dagelijks beter wordt. De Duitsche aan val wordt nog uitgesteld wij kunnen er zeker van zijn dat hij reeds zou zijn ingezet, wan neer er op dit oogenblik kans op succes zou bestaan. De aarzeling van den vijand is be grijpelijk, sedert het geheele verloop van den oorlog éfliangt van het succes of de misluk king van zijn aanval. Indien deze mislukt kunnen de Duitschers nimmer meer zoo krachtig zijn als thans. Inmiddels blijkt dat het initiatief langzamerhand in handen der geallieerden overgaat. De overvallers, die worden gemeld, gaan in de meeste gevallen van de Fransche en Britsche troepen uit en zij leveren een succes op dat bewijst dat het Duitsche front minder geweldig is dan het schijnt. Hetgeen onze vliegers dagelijks in dé lucht verrichten zou niet mogelijk zijn, wan neer de Duitsche luchtstrijdkrachten de tegen over hen staande strijdmacht eenigermate zouden evenaren. Wanneer wij lezen dat er in den sector achter linie 1200 bommen op éên dag zijn neergeworpen, kunnen wij ons een denkbeeld vormen van de wijze, waarop het Duitsche transport van versterkingen wordt belemmerd. Telegrammen van het Engelsche front aan Parijsche bladen melden Béthune staat door de beschieting met Duit sche brandgranaten in brand. De Engelsche staf meldt Onze vliegers wierpen ongeveer 1200 bom- men op vliegkampen bij Gent en Doornik en 1 kazernen in de buurt van Armentières, Ba- paume en Bray. Zestien vijandelijke machines werden neergeschoten en twee andere tot dalen gedwongen. Verder werden twee vijandelijke waarnemingsballons vernield. Drie van onze vliegtuigen worden vermist. Voorts wierpen onze vliegers twee ton bom men op de chlorine-fabriek te Mannheim, waar j op drie punten brand uitbrak, alsmede twee ton op de stations van Diedenhofen en Kart- j haus, even ten Zuiden van Trier. Den 22en Mei hebben twee formaties van i onze vliegtuigen 22 bommen op den spoorweg driehoek te Luik geworpen. Andere machines lieten boven het station van Metz twaalf zware bommen vallen. VLIEGERAANVAL OP PARIJS. Een telegram dd. 23 dezer uit Parijs Te 11 uur 30 werd de eerste waarschuwing gegeven voor aen vijandelijken vliegerraid. De vliegers werden met een hevig artillerie-ver- sperringsvuur ontvangen en geen enkel bereik te Parijs. Enkele bomoffers en geen schade. Te 12 uur 13 was het, gevaar geweken. Om 1 uur 24 werd gewaarschuwd voor een tweeden raid. Verscheidene vijandelijke vlie gers naderden Parijs en werden met een hevig artillerievuur ontvangen. Onze vliegers stegen op: Een aantal bommen werd in een district van Parijs geworpen. Te 3 uur 30 werd het signaal gegeven dat het gevaar voorbij was. Een nader telegram meldt Dertig vliegers hebben aan den tweeden aan val deelgenomen. Slechts één toestel slaagde' ,er in Parijs te bereiken het wierp bommen neer, waardoor één persoon werd gedood en twaalf werden gewond. Op de verderaf gelegen districten werden een aantal bommen neerge worpen. die eenige schade aanrichtten. De Gotha, die door geschutvuur in het ves- tinggebied om Parijs werd geveld, is te Ver- berie aan de Oise gevallen. De lijken der in zittenden bleken verkoold. FINLAND. De „Vossische Zeitung" bevat berichten over een lanning der Engelschen aan de Moer man-kust. Drie groote Britsche transportschepen heb ben 800 man in de onmiddeiijke nabijheid der Noorsche grens aan de IJszee aan land gezet. Het stadje Petsjenga, dat de Britsche troopen hebben bezet, zou het punt worden, waar Finland de Noordelijke IJszee kon bereiken. Deze uitweg te versperren en zichzelf daardoor een basis te verschaffen, was het doel der Engelschen. Petsjenga licht aan den mond van de rivier van dien naam en is slechts nnkele mijlen van de Noorsche grens verwijderd. De „Vossische Zei£ung" zegt voorts Deze krijgsverrichting welke met het avon tuur van Saloniki te vergelijken is, vormt een onmiddellijke bedreiging van Noorsch Fin- marken. De regeering der Boljewiki had den betrefi'enden landstrook aan de roode Finsche regeering afgestaan. Hierdoor bestond er geen Russisch-Noorsche grens meer, doch een Finsch- Noorsche grens. Juist daar hebben de En gelschen zich genesteld. Het doel is bezwaar lijk voor de Finnen te verbergen. Flet gevolg is de uitdaging en het in den oorlog wikke len (van Finland.) Wanneer de Engelschen zeggen dat het bestreden gebied niet Finsch doch Russisch is, moeten wij ons de vraag ver oorloven wat heeft Engeland op Russisch ge bied te doen De nabijheid der Noorsche grens biedt gelegenheid om nieuwe verwikkelingen in het leven te roepen. Het is wellicht het plan van Engeland om Noorwegen te dwingen de eene of andere partij te kiezen. ENGELAND. In de vergadering van het bestuur van de mijnwerkers in Northumberland is een voorstel, ingediend door een pacifistische groep waarin cr bij de regeering op aangedrongen wordt, tot vredesonderhandelingen het initiatief te ne men,weerin getrokken, daar degenen die het inge diend hadden, achteraf van meening waren, dat het tegenwoordige tijdstip daar niet voor geschikt was. Het congres van de Nationale Werklie denunie te Blackpool heeft gisteren met groote meerderheid een motie verworpen behelzende dat daar de oorlog om materialistische oog merken verlengd wordt, de arbeiders hun steun aan de regeering moeten onttrekken. POLEN. De Poolsche Regentschapsraad heeft ver schillende diplomatieke agenten benoemd. Oud- ministerpresident Kucharzewskijis naar Weenen vertrokken en heeft reeds een onderhoud ge had met graaf Burian. Alexander Lednicki is als zaakgelastigde bij de Sovjet-regeering te Petrograd aangekomen. Te Berlijn vertoeft een diplomatieke missie, waarvan prins Radziwill deel uitmaakt, terwijl ook voor Finland een Poolsch agent is be noemd. De Sovjet-regeering zou volgens Russische bladen besloten hebben, alle historische tropeeën en de Poolsche archieven aan Polen te resti- tueeren. OEKRAÏNE. De Vorwarts verneemt uit Kieff dat de het- man Skoropadski in werkelijkheid een monar- j chist is, die de Oekraine weer met Groot-Rus- land onder een tsaar wil vereenigen. De Duitsche bezettingstroepen steunen dit streven. In Odessa heeft reeds een monarchis tisch congres plaats gehad. Officieele taal van het nieuwe bestuur is niet 't Oekrainisch maar het Russisch- Volgens een bericht uit Kieff heeft de Oe- krainsche ministerraad zich uitgesproken voor de aansluiting van de Krim aan de Oekraine. RUSLAND. Men meldt uit Moskou aad de „Temps", dat benden plunderaars ware gevechten met de machtelooze politie hebben geleverd. Het anarchistische centrale comité heeft een nota aan Lenin gericht, volgens welke de volks commissarissen zich op een strijd tot het uiterste kunnen voorbereiden. ZWITSERLAND EN FRANKRIJK. Reuter seint uit Bern Met het oog op het feit, dat Frankrijk had beloofd, Zwitserland te helpen aan alle kolen, noodig voor de fabrieken, die goederen ma ken ten uitvoer naar de entente-landen, mits de Duitsch-Zwitsersche overeenkomst geen voorwaarde zou bevatten nopens de kolen- levering uit Frankrijk, heeft de Zwitsersche bondsraad machtiging verleend om de oecono- mische overeenkomst te onderteekenen, nadat de alinea, waartegen Frankrijk bezwaar maakte, eruit was gelicht. Terzelfdertijd heeft de bondsraad de Fran sche regeering in warme woorden dank ge zegd voor het hernieuwde blijk, dat ze van haar vriendschap ten opzichte van Zwitser land heeft gegeven. ALLERLEI NIEUWS. De „Daily News" verneemt Woensdag uit New-York Krachtens de bevoegdheid, welke hem door het Congres is verstrekt, heeft president Wil son alle voorzitters der spoorwegmaatschap pijen van hun uitvoerend gezag ontheven. Er heeft een volledige opruiming plaats gehad verscheiden voorzitters zullen burgerlijke amb tenaren worden, doch over het algemeen tegen lageie salarissen dan zij bij de maatschappijen verdienden. Engelsche watervliegtuigen hebben bij Zeebrugge een Duitsche torpedojager vernield. - Gisteren is het oeconomisch verdrag tus- schen Duitschland en Zwiterland onder voor behoud van de goedkeuring der regeering tot stand gekomen. Van Duitsche zijde zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat in April in Enge land 111.533 ton bruto scheepsruimte zou zijn aangebouwd, Daar de duikbooten in die maand ruim 650.000 ton tot zinken hebben gebracht, zou de aanbouw in Engeland nauwelijks 17 procent of nog niet ten volle een zesde der verliezen dekken. In de eerste vier maanden van 1918 werd er bij elkaar 2.6 miljoen ton bruto vernietigd, waartegenover de Engelsche werven 432.000 ton zouden hebben afgeleverd. De verliezen waren toen dus volgens deze be rekening ruim zes maal zoo groot als de En gelsche scheepsaanmaak. Op een vraag in den Duitschen Rijks dag nopens de beveiliging tegen luchtaan vallen op open steden heeft de rijkskanselier geantwoord dat er geen volstrekt afdoende middelen bestaan tot verhindering van lucht aanvallen. In de eerste plaats komt het op een goede vliegerafwering aan en dan op de bedreiging met vergeldingsvluchten tegen vijan delijke hoofdsteden. In beide richtingen is het legerbestuur werkzaam. Volgens berichten in de bladen verheffen zich in de Fransche Kamer en vooral in den Parijschen gemeenteraad ernstige en dringende stemmen om tot een regeling tusschen de oor logvoerende partijen te komen tot het doen eindigen der luchtaanvallen op steden buiten het operatiegebied. Tot bepaalde voorstellen van vijandelijke zeide leidde dit tot dusverre niet. Mocht dit geschieden dan zullen de mili taire autoriteiten dadelijk met een onderzoek van het voorstel worden belast. „Politiken" verneemt uit Stockholm De sinds het begin van den oorlog gestrem de stoombootverbinding Stockholm-St. Peters burg is hervat. De eerste twee stoomschepen vertrokken gisteravond van Stockholm naar St. Petersburg met 90 reizigers. De reis zal drie tot vier dagen duren. De 51ste broodkaart. Be directeur van het Con Lr aai Froodkantoor maakt lekend, dat de broodkaart van het 51steJ tidvak uoiopt van 2a Mei tot en met 31 Mei. (St.ot.j Stedelijk Museum te Leiden. In de gisteren te Leiden gehouden raadszit ting heeft de burgemeester medegedeéid, dat mr. C. P. D. Pape te 's-Gravenhage aan de gemeente f 50.000 heeft geschonken voor uitbreiding van het Stedelijk Museum de Lakenhal. De raad be sloot onder applaus en onder dankzegging aan mr. Pape dit geschenk te aanvaarden en daar voor- aan te kioopen 12 rondom het Museum ge legen woningen aan den Ouden Singel en de Korte Sofaeistrlaat. Zeeprcgeling. Be minister van landbouw heeft, gelet op z:ln beschikking van 19 April 1918, no. 17242, af- deeling Crisiszaken, bureau Nijverheid, waarbij weid vastgesteld eene harde zeep- en zeéppoé- derïegeling, bepaald, dat het sub' 1 gestelde ver bod van aflevering en vervoer niet van toepas sing is op schuurmiddelen en dergelijke, die in stukken of potederVjorm in den handel worden ge bracht, mits uit de Verpakking duidelijk .dijkt, ciat deze fabrikaten niet tot wasch doel einden gebe zigd worden en mits het veizuurgehalte 3 pet. 1 niet pvers'chrijdt. (St.ct.) De N. O. T. Tengevolge van sterke inkrimping van werk zaamheden en daarmede gepaaid gaande aan merkelijke vermindering van inkomsten van de N. O. T., is het thans dringend noodig geble ken. over te gaan tot een reorganisatie, die het de N. O. T. mogelijk zal maken, met een gerin ger aantal employés te werken dan tot heden toe. In verband hiermede zijn met ingang van 17 dezer de volgende zelfstandige afdeelingcn van de N. O. T. als zoodanig ypgeheven: no. 3, consenten; na. 10, voor de middenstandsvereeni- gingen, en no. 13, garanties welke worden on dergebracht bij afdeeling no. 4, contracten. De ze wordt gesplitst inA. contracten, B. con senten, C. garanties en D. voor de middenstands- vereemgmgen. De „Zeeburg" opgebracht". De Nederlandsche Scheepvaartmaatschappij „Transatlanta" heeft uit Skanoer van kapitein Bennik bericht ontvangen, dat het stoomschip „Zeeburg" naar Swinemundè is opgebracht. Het stoomschip „Zeeburg", dat 475 ton groot is, was geladen met 100 ton ijzerdraad en 100 standaard hout en voer op last van Ronneby naar Amsterdam. ft I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1