Dagblad voor Schiedam Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering jf ffifi f ik De Oorlog. 41st© J&argamg. Dinsdag 28 Mei 1918. No. 12149 Westelijk front Bmtenlandacb Mieiws. Mimeulaiid. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na Kantoortijd no. .149. boiiemiBtis pwr E wués f 1.60, pet mak 18 post kwartaal. üsioiièeriPa nmunamü 3 cent. Incassokosten worden berekend. Eoetbua; 99. franco p. Advertentie»: 15 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondnummer 10 oorlogsteeslag. Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandeche Algemeens Verzekeringsbank te Schiedam. I HU wijsvinger; 1 yi verlies van eiken andie ren vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HINDERWET. Bij besluit van Burgemeester en Wethouders van 27 Mei 1918 is aan de Nederlandsche Distilleerderij en Flesschenfabriek voorheen de firma Herman Jansen, vergunning verleend tot uitbreiding van de glasfabriek „Uto" aan den Noordvestsingel no. 37, kadaster Sectie H. no. 782. door bijplaatsing van a. een electromotor van 3 P.K. en het ver plaatsen van een van 5 P.K. b. een dynamo van 16 P.K. 110 Volt; c. een steenpers, gedreven door den fce- staanden zuiggasmotor van 45 P.K. d. een draaibank, gedreven door de be staande stoommachine van 60 P.K. Schiedam, 28 Mei 1918. OPGAVE GENEESMIDDELEN. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de termijn tot inzending van opgave voorraden genees middelen verlengd is tot 15 Juni 1918. Schiedam, 28 Mei 1918. DUITSCH OFFENSIEF HERVAT. De Duitsche staf meldde gisterochtend dat de Duitschers op breede fronten tusschen Reims en Soissons en tusschen Locre en Voor- mezeele op uitgebreide schaal het offensief hebben hervat. Een hevig bombardement leidde de gevech ten in. In het stafbericht van gisteravond meldt de Britsche bevelhebber Haig nog het volgende Om half 4 hedenmorgen werden de Brit sche divisies die den sector van het Fransche front bezet houden aan weerzijden van de Aisne bij Berry-au-bac (tusschen Bermericourt en Craonnelle) hevig aangevallen. Tezelfdertijd werden vijandelijke aanvallen in groote sterkte ondernomen tegen de Fran sche troepen onmiddellijk op onzen rechter vleugel en tegen de Fransche divisies op onze linker vleugel langs het hooggelegen terrein doorsneden door den Ghemin des Dames. In den Britschen sector werd de vijande lijke aanval gesteund door tanks en ging hij vergezeld van een hevig bombardement met gas- en andere granaten. Op onzen rechtervleugel behielden onze troe pen hun gevechtsstellingen en zijn zij in nauw contact met de Franschen. Op onzen linkervleugel slaagde de vijand na een hevig gevecht er in onze iroepen lerug ie dringen naar een tweede Unie, waar stellingen worden ingericht. Een hevige strijd woedde langs het heele front en duurt nog voort. Aan het Leye-front werden sterke aanvallen, die de vijand hedenmorgen ondernam op het front LocreVoormezeele, door Fransche troe pen na een hevig gevecht met zware verlie zen voor den vijand afgeslagen. In de nabijheid van het meer van Dikke- buBch slaagde de vijand er in op schootsaf stand de Fransche stellingen binnen te dringen en de strijd duurt nog voort op dit punt. Andere punten waarin de vijand bij zijn eersten aanval binnendrong, werden door tegenaanvallen der Fransche troepen heroverd. Deze maakten een aantal gevangenen. Het Duitsch stafbericht van gisteravond meldt In de gevechtsvakken in Vlaanderen en aan de Leie, op het slagveld oan weerskanten van de Somme en aan de Avré hebben de artille riegevechten aan scherpte gewonnen. Bezuiden La on is sinds van ochtend v roe g de slag om den Chemin des Dames aan den gang. Detroepen van den Duitschen kroonprins hebben den bergrug over de vol le uitgestrektheid stormenderhand genomen en strijden op het oogen- blik aan de Aisne, Volgens een bericht van de Belgische grens is generaal Mackenzen met zijn staf in den omtrek van Antwerpen aangekomen. Het Fransch stafbericht van gistermiddag luidt In den nanacht hebben de Duitschers een zeer verwoed bombardement laten losbarsten over geheel het front, begrepen tusschen het bosch van Pinon en Reims. Vanochtend heeft de vijandelijke aanval zich over een zeer breed front tusschen die twee punten voorgedaan. De Fransch-Britsche troepen weerstaan het aan- stuwen der Duitschers met hun gewonen moed. De slag is aan den gang. In Champagne, op den rechteroever van de Maaa in het bosch van Aprémont en in Woevre is het geschut levendig in touw geweest. Van nacht hebben de Duitschers verscheiden plaat selijke aanvallen in het bosch van Aprémont gedaan. Deze aanvallen werden afgeslagen na een gevecht, dat de vijand op verliezen kwam te staan. Twee andere pogingen in de streek van Limey en ten N.O. van Badonviliers zijn insgelijks misgeloopen. Den Franschen bleven gevangenen. Het avondbericht meldt De slag heeft heel den dag buitengewoon verwoed op een front van meer dan 40 K.M. van de streek van Vauxaillon af tot aan het terrein, dat aan Brimont grenst, voortgeduurd. De Duitsche drommen, met de Fransche troepen van de eerste linie slaags, dringen, zonder zich om hun verliezen te bekommeren, naar het dal van de Aisne op, dat bepaalde afdeelingcn van hen aan het einde van den dag hebben bereikt. In de streek van Pont-Arcy trekken de Fransch-Britsche troepen, diep geëchelonneerd, zich methodisch en volkomen het verband be warend, terug, waarbij ze den vijand de eerste onvermijdelijke successen zeer duur doen be talen en waarbij ze zich, door voet voor voet tegenstand te bieden, doeltreffend van de reserves bedienen. ITALIë. te hebben toegebracht, zijn onze troepen tot den tegenaanval overgegaan en hebben hem op de vlucht gejaagd. In het Posena-dal en op de hellingen van den San Rosso hadden patroelje-acties met een voor ons gunstigen uitslag plaats. Op het overige front ontwikkelde het geschut zijn ge wone vuur, dat heviger was langs de Piave. De luchtwerkzaamheid was zeer beperkt ten gevolge van het slechte weer. Er werden, acht vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. SPANJE. In Spanje heerscht een vreemdsoortige ziekte, welke zich snel uitbreidt in de steden, waar zij voorkomt. Volgens een Reuter-telegram uit Madrid zijn door deze geheimzinnige ziekte nu ook de koning, de premier en andere ministers aangetast. Ongeveer 30 pCt. der bevolking lijdt aan de ziekte. BIJ DEN PAUS. De prins van Wales begaf zich Zondagmiddag in gezelschap van graaf Salis, den Britschen gezant bij den PI. Stoel, naar het Vaticaan, waar hij een bezoek bracht aan den Paus. Na dit bezoek keerde de prins naar de Brit sche legatie bij het Vaticaan terug. OEKRAÏNE. De onderhandelingen te Kieff tusschen Oe- kraine en Rusland vlotten niet, men kon het over een demarcatielijn niet eens worden. Ba ron Steinheil, oud-doemalid is tot gezant in Berlijn benoemd. De vorige Oekraijinische zaakgelastigde werd teruggeroepen, wijl hij met Erzberger samenwerkte, In het Don-gebied heeft zich een regeering gevormd, waarin verschillende generaals uit het Tsaristische regime zitting hebben. De Oostenrijksche staf meldt In aansluiting bij de verkenningsonderne mingen van den 25sten hebben de Italianen gisteren, met verscheiden bataljons Alpen troepen door allerzwaarst geschut- en mijn- vuur ondersteund, onze stellingen bezuiden den Tonale-pas aangevallen. Een klein deel onzer linies werd een weinig teruggedrongen en de tegenstander daarna verhinderd, nog verder op te rukken. De Italiaansche staf bericht In het gebied van Tonale hebben onze Al pensoldaten, die in een moeilijk terrein een strijd voeren, welke zeer verbitterd is ten gevolge van het ijs en den hardnekkigen tegenstand van den vijand, door een over winning het vierde oorlogsjaar ingezet. De krijgsverrichting, die in den ochtend van den 25n Mei een aanvang nam, werd zonder op onthoud gedurende den nacht van 26 Mei en den dag van gisteren voortgezet. De top van de Zigolon (3040 meterj, met den bergrug van Maroche eronder, de top van de Presa- nella (3590 meter), waarop met groote dapper heid vier aanvallen werden gedaan, werden, met den tóp van de Monte Callo (2250 meter) en de bergrug beoosten dezen top den vijand ontrukt en zijn in ons bezit. Onze troepen hebben een groote stoutmoedigheid aan den dag gelegd. Het derde stormdetachement en de batal jons van de Alpensoldaten uit Cavendo, Edole en Mandrione verdienen in het bizonder te worden vermeld. Den vijand werden zware verliezen toegebracht. De voortreffelijke mede werking van het geschut en het élan van den aanval hebben onze verliezen zeer gering doen zijn. Tot dusver zijn er 870 gevangenen geteld, waaronder 14 officieren, terwijl tevens 14 loopgraafkanonnen, 25 machinegeweren, eenige honderdtallen geweren en materiaal van allerlei soort in onze handen zijn achterge bleven. In de Vall' Arsa heeft de vijand in den nacht van den 2en Mei tweemaal een aan val op onze stellingen op de Monte Corne ge daan, voorafgegaan en ondersteund door het geschut. Na den aanvaller talrijke verliezen AMERIKA. Wilson heeft gister, in een vereenigde zitting van het Congres het woord voerend, de wet gevende vergadering verzocht, onverwijld over te gaan tot het vaststellen van nieuwe wetten op de oorlogsbelasting en gezegd, dat er geen andere manier ia om het vraagstuk van het financieren van den oorlog afdoende aan te vatten. De correspondent van de „Petit Parisien" te Washington meldt, dat het voorstel, om in de Vereenigde Staten den leeftijd voor den militairen dienst tot 55 op te VQeren, nog 7,500.000 man ter beschikking zal stellen. waarvan in ons blad van 17 Mei mel ding is gemaakt, dat het met een ander stoom schip in aanvaring is geweest en zonk, had een Amerikaansche marine-bemanning aan boord. Het zinken heeft plaats gehad op 13 Mei op 30 gr. W. L. Spoorwegtarieven. Naar wij vernemen, gaat de verhooging der spoorwegtarieven in met 1 Juli. De tarieven worden dan even hoog als verleden zomer, d. w. z. 50 pCt. boven de normale, in vre destijd. De duurdere zomertarieven zullen vermoedelijk wel tot 1 October gelden. (N.v. d. D.) De Noodwoningbouw. Naar de Tel. verneemt is de heer J. Zoet- muller, inspecteur voor de Volksgeitondheid te Nijmegen, belast met de leiding van den noodwoningbouw, waarvoor de Tweede Kamer onlangs een crediet van 15 millioen gulden heeft toegestaan. Aardappelen. Het bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt Het rantsoen aardappelen, dat voor het tijdvak van 20 Mei17 Juni op 8 K.G. en voor dat van 17 Juni tot 1 Juli op 3 K.G. was bepaald, tezamen dus 11 K.G., is met 3 K.G. vermeerderd. Van deze 3 K.G. wordt 1 K.G. in de loo- pende week verstrektde andere 2 K.G. kun nen de gemeenten naar goedvinden over de maand Juni verdeelen. Daarentegen wordt over de maand Juni l/» K.G. rijst minder gegeven. Over de centrale keukens, die zich daarvoor aanmelden, zal pondspondsgewijze een hoe veelheid zand- en veenaardappelen worden verdeeld, die daarvoor nog beschikbaar zijn. ALLERLEI NIEUWS. Gistermorgen heeft het verdragend geschut de streek Parijs opnieuw beschoten. Fransche bladen vernemen uit Stockholm, dat te Nicolaieff ernstige onlusten voor kwa men. De volkscommissaris van de Don-repu bliek moet vermoord zijn. „La Belgique", het orgaan der Komman- dantUr te Brussel, meldt, dat j.l. Dinsdag ochtend om half negen 's-morgens verschil lende vliegers der geallieerden boven de stad verschenen en zeven bommen lieten vallen, waardoor een twintigtal burgers werd gedood emjeen dertigtal gewond, terwijl vrij groote schade werd aangericht. Het aantal deserteurs, dat de Zwitsersche grens overkwam, nam hand over hand tóe. Toen besloot de regeering te Bern, dat voortaan alle deserteurs naar de grens zouden worden teruggevoerd. De laatste dagen hebben zich dientengevolge schrikkelijke tooneelen aan de Zwitsersche grens afgespeeld. De deserteurs zelf immers waren van het besluit onkundig. Er kwamen gevallen voor, waarin de deserteur zich wanhopig verweerde tegen de poging, om hem naar het front terug te jagen. Uit Zurich meldt men nu, dat de Bonds- regeerlng na 4ie ervaring den maatregel voor lopig zoo goed als ingetrokken heeft. Do „Italia" meldt, volgens een bericht uit Zürich, de aanwezigheid van talrijke Ame rikaansche troepen achter het Italiaansche front. Eieren. De iminister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald Het is verboden, eieren te bezigen voor be reiding van advocaat of andere alcoholisch# dranken. (St.ct.) De minister van landbouw, nijverheid en handel schrijft in een circulaire aan de bur gemeesters In verband met de geringe en steeds da lende eierproductie is het noodzakelijk te voorkomen, dat met het oog op de groote behoefte aan eieren deze thans aan de volks voeding worden onttrokken voor bereiding van advocaat of andere dranken, voor welke be reiding, naar mij is medegedeeld, groote hoe veelheden eieren worden opgeslagen. Ik zal het op prijs stellen, indien voor zoo ver in uwe gemeente advocaat-fabrieken of in richtingen voor bereiding van advocaat zijn gevestigd, op de handhaving van het verbod door u ten strengste wordt toegezien. (St.ct.) Nedcrlandsch-Indische Volksraad. (Officieel.) Ter gelegenheid van de eer ste bijeenkomst van den Volksraad heeft de minister van koloniën een telegrafischen heil- wensch tot dat college gericht: Daarin wees Z. E. er op, dat deze dag voor hem een der heugelijkste in zijn ambtsperiode was, waar hij zelf de wet tot instelling vap den raad grootendeels had ontworpen en door het par lementair debat gevoerd. Hij verklaarde voorts, de instellingen van den raad te beschouwen als van het hoogste belang voor de geleidelijke ontwikkeling van het Indische geineenebest en als een zeer gewichtige stap in de richting der ontworpen decentralisatie. In antwoord hierop is, namens het college door den voorzitter geantwoord met een dank betuiging, waaraan de verzekering is vastge knoopt, dat het College vast besloten is, met j alle krachten het welzijn van het Indische j gemeenebest te bevorderen. De Zaanland". Het Nederlandsche stoomschip Zaanland, De Verkiezingen. De opperbevelhebber heeft, naar „Het Volk meldt, aan de militaire kommandanten, we ke het militair gezag uitoefenen doen weten, dat het hem noodig voorkomt, dat ter vermij ding van onoverkomelijke bezwaren voor da verschillende comité'», die de a.s. verkiazings- sk. ffflOsk 1200 a flflO ™C HHBjaBIW"

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1