Dagblad voor Schiedam en wjau. fonn -3- fonn r in15 r~ „sas* 1 ZUU^«; I IIUU- De Oorlog. 41ste Jaargang. Zaterdag 1 Juni 1918. No. 12153 Gratis Ongevallenverzekering Westelijk front. Buitenlandse)! Nieuws. FEUILLETON. Het geheim van Philippe de Rainvillier. Postbus 89. BureauKoemarkt 4. Telef. SS, na kantoortijd no, 148. Sboaaemsatsa p»r 8 nuwndWa 11.50, per week 18 awA £r&*ts p. pact f B-kwartaal. Afaoadarlfioa nmnmnni 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertaniiëa: 1—5 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zatardagavondnnmmer 10 oorlogsteeslag. Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoil&ndscbe Algemeene Verzekeringsoank te Schiedam. bfj verlies van een wijsvinger; b|l verllee van eiken ande* 1 ren vinger. De toestand van de Franschen tusschen Reims en Sois ons blijkt zeer kritiek te zijn. Volgens de ,,L' Echo de Paris" hebben ge neraals Foch en Pétain thans de leiding van de krijgsoperaties in handen genomen. In nauwe samenwerking met elkaar stellen zij alles in 't werk om den ernstigen toe stand het hoofd te bieden. De Fransche Kamer heeft een commissie naar het front gezonden om zich van den ernst van den toestand te overtuigen. De Duitschers hebben inderdaad zeer aan zienlijke vorderingen gemaakt. In het Duitscne stafbericht van gistermiddag werd de toestand aldus geschetst Tusschen Noyon enSoissonsheb ben de Duitschers hun linie vooruitgebracht naar BretignySt. Paul Frosly Loire. Bij Bieuxy en Chavigny werden de Franschen teruggeworpen. Ten Z. van Soissons passeerden de Duitschers den weg SoissonsHartenues en wierpen de Franschen voorts uit de stellingen bij Arey en GrandRozoy. Ten N. van Dormans hebben de Duit schers de hoogten bij de dicht bij elkander gelegen plaatsen Champvoisy, St. Gemme en Romigny genomen. Ten W. van Reims veroverden zij Gcr- migny, Gueux en Thillois. De Fransche stafberichten vullen deze mede deelingen nader aan en dan blijkt dat de Franschen tusschen Noyon en Soissons zich op de linie Blèrancourt—Epagny hebben terug- Verder naar het oosten alsmede ten noord westen en ten noorden van Reims is alle in spanning der Duitschers om vooruit te komen vergeefsch geweest. Een vinnige tegenaanval van de Fransche troepen stelde hen in staat Thillois te her nemen. Het Fransche avondcommuniqué meldt Aan den linkervleugel van de Franschen zijn de Duitschers in de streek van de beneden Ailette in den loop van den dag druk blijven oefenen. De Fransche troepen hebben alle vijandelijke aanvallen in de streek van Biérancout gebro ken, zoomede ten westen van deze plaats. Een Duitsche aanval, die het over de Oise beoosten Sampigny had kunnen brengen, is op den rechteroever teruggeworpen. De Duitschers hebben zich inzonderheid in het vak van Soissons ingespannen, alsmede verder zuidwaarts in de richting van Neuilly- front. Bewesten Soissons hebben de Fransche troe pen krachtige tegenaanvallen gedaan an alle pogingen der Duitschers gestuit, die zeer zware verliezen leden en daar geen enkele vordering konden maken. Daarentegen hebben ze eenig veld kunnen winnen bewesten den weg van Soissons naar Chateau Thierry en in de richting van deze stad, waarbij ze Oulchy-la-Villo en Ouleliy-lc- Chatcau achter zich lieten. In het centrum hebben beweeglijke Duitsche al'deelingen den noordelijken oever van de Marne tusschen Chartcves en Jaulgonnc bereikt. Op den roohtervleuhcl der Franohen. geen verandering, evenmin als ten N. van Reims. Reuter seint uit Londen Van het Britsche front niets van bizonder belang te meldan. Havas geeft de volgende beschouwing over den toestand De vijandelijke stoot in de richting van Parijs duurt met hevigheid voort. Dit is het te dringen, doch de jagers-bataljons klampten zich vast aan de hoogten, waarop zij genes teld waren en sloegen alle stormaanvallen van ade elite-soldaten de keizers af. Meer naar het zuiden wa3 ,de strijd eveneens zeer ver bitterd en leidde tot onbelangrijke schom melingen. De Duitsche stormcolonnes, die naar het zuiden opdrongen om Chateau Thierry te vermeesteren, ontmoetten een uiterst' krachtigen tegenstand en konden nau welijks vijf K.M. vooruitkomen. Den geheelen dag zag de colonne, die Ville-en-Tardenois tot doelpunt had, haar opmarsch door de Fransch- Britsche troepen gestuit, zoodat de vordering het punt van uitgang ten hoogste met drie K.M. overschreed.' Op den rechtervleugel bleef de linie, welke de geallieerden den vorigen dag bezet hadden, in hoofdzaak dezelfde. De regeeringspersonen en parlementsleden, die de legeraanvoerders hebben gesproken, hadden des avond hun veels goeds voorspel lend vertrouwen behouden. Renoult, verklaar de dat hij overdag, bij zijn tocht langs het slagfront, voelde hoe zijn indrukken gunstiger werden. De tegenstand der geallieerden maakte op hem, evenals op Clemenceau, een bemoe digenden indruk. De reservetroepen. De Engelsche en: Fransche bladen stellen in 't licht dat de aankomst van reserves den toestand zal verbeteren. In het „Journal" schrijft Henry Bidon over de rol, die de Fransche reserves spoedig zullen spelen De actie daarvan kan zich nauwelijks vóór den derden dag bemerkbaar makes en niet getrokken. De plaatsen, welke de Duitschers aan de Marne bezet hebben, zijn: Chartcves en Jaul- kenschetsend feit van den dag van gisteren. De legers van von Boehm en von Below, die in aantal zijn toegenomen door de komst van dat niet dat het einde van den oorlog in het zicht is. Het beteekent, dat de dag, waarop de medewerking van Amerika de verdediging veilig gemaakt heeft, nabij is. Daarna kan een zegevierend offensief al of niet noodig zijn. Dat hangt af van de vraag, in hoever Duitschland de wijsheid heeft om het onver mijdelijke te voorzien en te aanvaarden. De Times prijst den kranigen geest van de Franschen en zegt: Nergens is die duidelijker aan den dag gekomen dan in de groepjes, die hardnekkig den Duitscheu opmarsch tegen hielden en geen band heeft hen zoo hecht en zoo onafscheidelijk met hun Britsche bond- genooten verbonden. Zij hebben de grootheid van de gemeenschappelijke opoffering gezien, zij hebben de gelofte gedaan, dat die niet ver geefsch zou zijn en die gelofte vindt nu weer klank bij de vereenigde democratieën in de wereld. De oorlogscorrespondent van de „Deutsche Tageszeitung" seint, dat de vijand voortgaat met de uit alle richtingen aangevoerde, haastig in den strijd geworpen reserves, weerstand te bieden, vooral op de beide vleugels. De Fran schen moesten ongeveer 4 maal zooveel reserves opleveren als de Engelschen. Bij dat aanbren gen van reserves is de tegenstander gedwongen andere tot nu toe sterk gedekte punten van het front te verzwakken. Verder is hij bij het aanvoeren der reserves tot tijdroovende om wegen gedwongen tengevolge van de gewich tige knooppunten van spoorwegen, oie wij bij ons voortschrijden in Maart en April veroverd hebben. De oorlogsbuit. De buit, welke de Duitschers in de laatste vóór den vijfden zich ten volle laten gelden. gevechten gemaakt hebben, is enorm. Daarbij gaat hij uit van wat er in Picardië j Bezuiden Ville-au-Bois zijn den Duitschers is gebeurd. In Maart kwam de eerste aanval 33 stukken veldgeschut, waarvan er acht door van de Duitschers den 21sten los. Het eerst rake schoten waren beschadigd, in handen ge mengde het korps van Pallé zich in den strijd, j vallen. Bij Pinon werd een ten volle bruik- Dat geschiedde den 23sten en het gros der i bare Fransche 14.2-batterij met munitie en gonne. Thillois (ten westen van Reims) is door de Franschen heroverd. Wij laten hieronder de Fransche stafberichten volgen Fransch stafbericht van gistermiddag De Duitschers zijn zich op hun rechter vleugel tot aan de Oise door verwoede aan vallen in de streek van de Ailette blijven in spannen. De Fransche troepen hebben zich strijdend op de stellingen benoorden de linie Blèrancourt—Epagny teruggetrokken. In de streek van Soissons en verder zuid waarts zijn de Duitsche aanvailen op den held- haftigen tegenstand der Fransche troepen te pletter geloopen, die hun stellingen aan den westelijken uitgang der stad, zoomede langs den weg naar Chateau-Thierry hebben ge houden. In het centrum wisten de Duitschers een lichten vooruitgang in de streek noordelijk van de Marne te maken. nieuwe, belangrijke versterkingen, zetten den strijd met verdubbelde heftigheid tusschen de Aisne en de Marne voort. Zij putten vruch teloos hun krachten op de beide vleugeH uit om den hechten slagboom van Franschen en Engelschen te doorbreken. Zij vermochten niet van Soissons uit verder door te dringen, noch Reims te naderen. De vorderingen in het Centrum zijn be perkt in vergelijking met die der voorgaande dagen. Terwijl de vijand zijn pijlvorinigen op marsch naar de Marche versnelde, faalde hij in zijn zichtbare poging om Chateau Thierry en de linie, die deze stad met Epachy ver bindt, te bereiken. Op den linkeroever hebben de geveehten een gunstig verloop voor de geallieerden. Gedu rende den geheelen dag hebben de Branden burgers, die den vorigen dag Soissons hadden bezet, getracht om naar het westen vooruit 54 Y i 1 1 I „Charies Bidot heb ik ,om b|OiLschappen uit gezonden. „Toen ik zeker wist, dat ik niet overvallen „kón worden, heb ik het flesclhje en het injectie- „spuilje genomen. Eén druppel zou reeds vol- „doende zijin geweest, om den dood te veroorza ken: ik heb er minstens tien genomen I „Zeer kalm heb ik mij1 voor mijn schrijftafel „gezet. Ik heb mijd mouwen iets omhoog ge trokken en even hoven den pols de naald in gedrukt. „Nu is liet gedaan! „In mijln lichaam zetelen nu duizenden tni- „cróben. Misschien dat ze reeds .morgen hun .sloopingswerk zullen aanvangen. Ik moet dus „heden mijn brief afmaken. „Lieve vriend, indien ik dit epistel geëindigd „heb en de enveloppe met zwart lak heb ver zegeld, zal ik aanstonds per rijtuig naar Air. „Bureaux rijden. Ik zal den braven notaris ge- „lasten, u dezen brief te overhandigen een jaar „en een dag na unjn dood. Ik zal daarna huis reserves heeft zich den 26sten pas daarbij ge voegd. Als men aan den huidigen slag den zelfden maatstaf aanlegt, blijkt, dat ze den zesden dag, dit is den eersten Juni, het volle gewicht in de schaal zullen werpen. Bidon komt tot de slotsom, dat de Duit schers van een aanvankelijk succes ruimschoots profijt hebben getrokken, maar de geallieerden kunnen het antwoord veilig met gerustheid bijbehoorende auto's buitgemaakt. De voorraden buitgemaakte munitie van elk kaliber zijn reusachtig. Hoe verder men naar het Zuiden komt. aldus zegt Wolff hoe meer teekenen men ziet dat de vijand over haast is gevlucht. Bij Vieil Arcy hebben onze troepen een trein, welks splinternieuwe locomotieven nog onder stoom waren, genomen. Bij Vasseny,'aan afwachten. De Duitschers hebben kaarten den weg Reims Soissons staan geheel ongerepte blootgeiegd, de Fransche staf heeft de zijne nog in handen. De „Daily News" zegt De slag is nu een kwestie van reserves ge worden, en de reserves van Foch moeten ten volle in staat zijn om den opmarsch te keeren. Maar in nog uitgebreider zin wordt de slag een kwestie van reserves. In den veldtocht in het Westen is het de taak van de geallieer den in het algemeen om aaneengesloten te blijven, tot de laatste reserves van Amerika's onuitputtelijke strijdkrachten gereed zijn. Als men zegt, dat het oogenblik van Amerika's beslissende tusschenkomst nabij is, beteekent „waarts keeren en gelaten mijh lot afwachten. „Zoowel het flescihje als de spuit zijn zorg vuldig door mijl gereinigd en daarna, heb ik „het eerste gevuld met schoon water. Beide „voorwerpen heb ik in een laatje opgeborgen; „ze zullen 11a mijln dqod den indruk wekken, „dat ik door middel van een morphine-injectie „mijh lijden heb trachten te verzachten. „En nu, dierbare vriend, ziehier mijh laatste bede: „Alls gij dezen brief zult gelezen hebben, begeef „u dan naar min beminde Cecile. Ontbied ook' „Noémie en Djef, tenminste indien zooals ik ver- „moed, deze laatste mijh schoonzoon zal we- „zen. Deze drie wezens zullen mij nog niet ver beten zijn. Ik zou gaarne wenschen, dat ze „alsdan uit uw mond de bijzonderheden Ivan „mijn dood zouden vernemen. „Ik sterf ter wille van haar! Wilt gij het „haar mededeelen? Met dezen brief zult gij1 „ze overtuigen. Ziedaar de bede, die ik u „toezend van uit het graf. j „Met uw gewone kalmte zult ge deze laatste „wilsbeschikking voorlezen. Ze zullen hieruit zien, „boe innig ik ze liefhad. „Kalm en gelaten wacht ik den dood af. Neen „ik vrees niets. Ik l'ijld weldra voor u, geliefde „Cecile, voor u, beminde dochten Ik ken de „jVreeselijke pijnen, die mij te wachten staan; loodsen, bij Ciry Salsegne branden de puin- hoopen van een groot provianddepot nog. Nog dichter bij Soissons liggen depots, waarvan hier en daar een in brand is gestoken. Van Duitsche zijde meldt men nog Het groote vliegveld bij Magneux is den Duitschers onverlet in handen gekomen. De Engelschen hadden het halsoverkop in den steek gelaten. Er staan 13 goed onderhouden vliegtuigloodsen. Niet minder dan 20 vliegtoe stellen, jachtvliegtuigen voor één persoon en vcrkenningstoesteilen van de nieuwste soort staan vóór de loodsen. Een prachtige autostal voor tien wagens, „ik heb 't gelezen in een medisch werk, dat „ik dezer dagen heb gekocht en in mijln ency- „clopaedie, doch ik ga gelaten deze vreeselijke „folteringen te gempet; immers, het is voor mijn „geliefden, dat ik lijden zal. „Ten slotte, dierbare vriend, indien een van „de driegenoemde personen op den door mij „bestemden datum mocht overleden zijh, 'dan zult „ge bandelen als volgt: „Mocht Cecile overieden zijn, zoo zwijg. „Als Noémie niet meer is, zqo spreek met „Cecile, doch alleen, als Djef haar schoonzoon „zij en dan in zijn tegenwoordigheid. „Doch deze veronderstellingen zullen we ho- „pen, dat niet bewaarheid worden. Neen, ik zie „u vieren reeds gezeten, gijl lezend, zij drieën luisterend „En nu, vaarwel geliefden! „Vaarwel Cecile! „Vaarwel Noémie en Djef! „En ook gij, dierbare vriend, vaarwel! Philippe de Rainvillier." l"; De onderteekening was krachtig en duidelijk, geen spoor an zvenuwachtigheid zeifs in deze taatste woprden! Twee uren waren reeds ver,o.cpen, en nogi steeds zat ik in een somber sti, zwijgen, den noodlotti- gen brief in de hand. Het raam had ik geopend; ik vreesde te auA ien stikken. 1 1 In weik een toestand bracht mij PhilippeNiet, dat ik vertoornd was, dat hij mij dezen vreese- 1 ijk en bist had opgedragen. Neen, ik gevoelde slechts droefheid; vooreerst met den armen ver dwaalde, die zijh zaligheid aldus op het spel had gezet en vermetel de hand aan zich zelf aoi'st slaan. Droefheid om het lot der ongelukki- gen, wien deze bekentenis als een folterend vèr- wijt zou moeten toeschijnen. Arme, arme Vriend! Hij had verstandig gedaan met zich tol mij te wenden, beter dan tot wien dan pok. Ik was hem steeds een trouw vriend gebleven. Doch hoe kón ik dien brief voorlezen na al les. wat voorgevallen was? Hoe moest ik' nic daaruit redden? Hoe te beginnen? Drie of vier keer las: ik het noodlottige pier over. Dus noch Henry Saunier, noch Poin&o ik lom raad vragen, noch zelfs den ouden ami lienotaris mocht ik in dit geheim inwij n' Niemands hulp kón ik dus inroepen ïpvpn trcioe cn drie genoemden waren nog mi dochter leefden beiden en Djef was wel de schoon- zoon geworden! Geen aarzeling, geen uitvlucht j ino§lCl^! (Wnrdf wmiljjd). i I 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1