Dagblad mor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering f De Oorlog. 41ste Jaargang. Woensdag 5 Juni 1918. No. 12156 "a rnnn .x Westelijk front FEUILLETON. Het geheim van Philippe de Rain villi er. Buiteiilandsch Nieuws, in de Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na famteortSd no. 148. w Postbus: I KlioaaoinanCDn pui 8 wma&dm f. 1.60, par meuk £3 taai, iamaca pont f i.~ Bf. kwartaal. Afsooderlltos ammmani 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertantiëa: 1—5 regels fL30 elke regel daarboven 85 et. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 et. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk ad verteeren. Tarieven werden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën in het Zaterdagavondanmmer 10 oorlogsteeslag. Incassokosten worden Wekend. levenslange <fe "S s 11 verlies van geheele I 1111 een hand, invaliditeit1 Sm IJ W voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollsndsche b$ verlies van Algemeene een duim; Verzekeringsbank te Schiedam. verli es van eiken anée- vinger. Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. De Burgemeester van .Schiedam vestigt de aandacht van belanghebbenden op de volgende bekendmaking De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel. Gelet op de door hem gestelde verbodsbe palingen op de aflevering en het vervoer van de navolgende chemicaliën, in grootere dan de daarbij aangegeven hoeveelheden. Borax (Biboras natricus) 250 gram Natriumhydrocarbonaat (Natrium bicarbonaat) Bicarbonas natricus 250 gram Aluin (Salfua halicus aluminicus) 1000 gram Aluminium sulfaat (sulfasaluminicus) 500 gram Natrium aluminiumsulfaat (Sultas natricus aluminicus 1000 gram Natrium thiosulfaat (Natriumhypo- sulphiet, Hypo, Antichloor), Hy- posulphis natricus 1000 gram Al deze stoffen in eiken vorm, zoowel ruw als zuiver gekristalliseerd als gepoederd, water- vrij of waterhoudend. Noodigt ieder, die hoeveelheden van een of meer dezer chemicaliën onder zijn berusting of in eigendom heeft, uiterlijk 10 Juni 1918, opgave te doen van de onder hem berustende of in zijn eigendom zijnde hoeveelheden, uit gedrukt in de gebruikelijke maat en onder aanduid :ng van soort en kwaliteit, alles voor- zoover de hoeveelheden meer dan 10 K.G. be dragen en deze stoffen niet gerekend moeten Worden te behooren tot de geneesmiddelen en als zoodanig aan het Rijksdistributiekantoor voor Geneesmiddelen, Verbandmiddelen en Voorwerpen voor Geneeskundig Gebruik, reeds ïijn opgegeven. Belanghebbenden worden dringend in over weging gegeven aan dezen oproep tijdig ge volg te geven, daar met de belangen van de genen, die daaraan geen gevolg zouden geven, door het Rijkskantoor voor Chemicaliën, bij de door dit kantoor te treffen maatregelen, geen rekening zal kunnen worden gehouden. Schiedam, 5 Juni 1918. het toestaan van dit verzoek' in te krengen en die mondeling!, of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hier boven genoemd, kan op de Secretarie der Ge meente van de schrifturen, die terzake mochten zijn ingekomen kennis worden genomen. Vol gens de jurisprudentie zijh niet tot beroep- op een beslissing1 ingevolge de Hinderwet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijher lé den zijh verschenen teneinde hun bezwaren mon deling toe te lichten. Schiedam, 5 Juni 1918. Ingekomen is' een verzoek van de Nederfancl- sche Distilleerderij! en Flesstehenfabriek' voorheen de tirina HERMAN JANSEN om vergunning tot uitbreiding' v,an de mouterij!, gelegen Zijlstraat no. 4, kadaster Sectie A pos. 569 en 570 door het ombouwen vjan den bestaanden eest voor stoom verwarming. Dit verzoek is met de bijlagen op de Secre tarie ter visie gelegd. Op Woensdag 19 Juni &.s., des! v.m. ll,i/2 upf zal ten Raadhuize ge legenheid worden gegeven otoi bezwaren tegen 56 i I Ik wist niet, wat ik op d'at «ogenblik antwoor den ZOU. In mijh binnenste verhief zich een stem, die mij' dé smeekbede Van mijn gestorven vriertd herinnerde; doch ik! ipoiest even mijh gedachten Verzamelen. Een geruimen tijd bewaarden we beiden een somber stilzwijgen. Eindelijk begon ik: Weinig wat zullen we doen, Djef? Ach, ik weet 't niet. Ik wou, dat die Notaris met brief en al in de lucht gevlogen was. We moeten nu toch tot een beslissing k!> men. Ik heb mljin besluit reeds: genomen. Ik weiger Noémie bijl die lezing van dezen brief tegenwoordig te laten zïjln. Dat is mijn recht als Wettigen echtgenoot. Artne Djef, antwoordde ik. Hoe kunt ge fcóó dwalen? Wat gie daar zegt, Is nonsens. Denk eens even na. Zou ik' mevrouw de Rainvillier kunnen en mogen inlichten en haar doichter er buiten houden? Is de wil van den echtgenoot Wolff's 'oorlogfeqorrespondent aan het front meldt Ten Westen en Z.W. van Soissons wordt reeds drie dagen verbitterd gestreden. De Franschen weren zich dapper en werpen de eene divisie na de andere in het Vuur. Een beproefde Duit sche reservedivisie heeft reeds tegen zévén Fran sche divisies moeten vechten. De. „Temps" meldt dat de opperste krijgsraad van Versailles besloten heeft, dat er geen ver dere terugtocht uitgevoerd zal worden, maar dat het geheele front verdedigd zal worden en dat men daarvoor tot den laatsten man in den strijd zal brengen. Het Fransch communiqué luidt Tusschen de Oise en Aisne hebben de Duit- schers wegens den krachtigen tegenstand der Franschen geen vorderingen gemaakt. Tusschen de Aisne en de Qurcq is de strijd in den avond en in den nacht met groote harddekkigheid .voortgezet. Van 7 uur af hebben hevige aanvallen plaats gehad in de streek PernantSasonin-Missy-aux- BoisTroesnes. Pernant is in de handen van den vijand ge vallen, na een hardnekkige verdediging, die de aanvallers zware verliezen kostte. Meer naar het Zuiden hebben de Fransche troepen een weinig terrein afgestaan^en Westen van Saconin en van Missy-aux-Bois. Faverolles, dat door den vijand aangevallen werd, is door de Franschen behouden, evenals Troesnes. De strijd was niet minder levendig in de streek ten zuiden van de Qurcq. De vijand, gesteund door een uitgebreide artillerie, heeft zijn krachtsinspanning gericht op Mosloy en Veuilly-la-poterie, Torcy en Boureches. Een te genaanval heeft de Franschen in staat gesteld Mosloy te heroveren. Veuilly-la-poterie is het tooneel geweest van hevige 'gevechten. Het dorp is, na van hand tot hand te zijn gegaan, in het bezit der Duit- schers gebleven. Amerikaansche troepen hebben den voortgang der Duitsche troepenmachten gestuit, die in het bosch van Veuilly poogden door te dringen. Door een schitterenden tegenaanval hebben wij de Duitschers ten Noorden van dit bosch te ruggeworpen. Meer naar het Zuiden heeft de vijand enkele winst kunnen behalen. Op het front van de Marne werd een vij andelijk bataljon, dat op den linkeroever was overgegaan ter hoogte van Jaulgonne, door de Franschen en Amerikanen aangevallen en op den anderen oever teruggeworpen, na zware verliezen te hebben geleden. De brug, die den vijand voor den overgang diende, werd vernield. Wij maakten 100 gevangenen. Het Fransch avondcommuniqué luidt In den loop van den dag hebben de Duit schers hun actie aanmerkelijk verminderd. Zij beperkten zich tot enkele plaatselijke pogingen. Artilleriegevechten ten N. van de Aisne tus schen de Aisne en de Ourcq en in de streek van Reims. Ten N. van Moulin-sous-Touvenl hebben de Fransche troepen hun posities verbeterd en eenige terreinwinst gemaakt. In de streek van Longpoint slaagden de Duitschers er in het bosch van Retz binnen te dringen. De Fransche tegenaanvallen hebben ze echter onmiddellijk tot aan den Oostelijken rand teruggedrongen. Op het overige front geen wijziging. Het Duitsch avondcommuniqué meldt Succesvolle gevechten op den Zuidelijken oever van de Aisne, ten Westen van Soissons. ITALIAANSCHE FRONT. De „Zurch'er Anzeiger" bericht, dat de Ita lianen op het Italiaanselhe Westfrontain het Stilfser Joch en aan den Tonale een grooten slag voorbereiden. De laatste gebeurtenissen zijn de inleiding1 daartoe geweest. Italiaansöh stafbericht Onze artillerie concentreerde gisteren het vuur op de eerste linies; de verbindingswegen en de voornaamste centra van den vij'and in het Laguna- dal, op het Asiago-pTateau en in verschillende vakken van den linker Piaveoever. De vijandelijke batterijen waren werkzamer in de streek van de Piave-hrug en Musyle. In de strteek' van Giappa vielen onze patrouilles een vijandelijk' detachement aan, brachten het verliezen toe en dwongen een kleinen po.st, na - heftigen strijd, zich over te geven. Vijandelijke detachementen werden teruggesla gen bij dén Monte Corno en de belling -Sialtoa. E,en bericht van Namen houdt in, dat sinds 28 Mei.de berichten van het Duitsche hoofdkwar tier in Italië niet bekend mogen worden ge maakt. De „Daily Telegraph" verneemt uit Milaan: Er bestaat opnieuw een sterk vermoeden, dat het zoo lang vertraagde Oostenrijkbche offen- sief deze week of binnen veertien dagen zal los- 1 kiomen. Er zijh aanwijzingen, dat de Oostenrijk- sche strijdkrachten aan het Italiaansche front op I zijh minst 60 en op zijn hoogst 80 divisies zul- j len bedragen, doch deze troepen zijh niet half zoo goed voor een ernstigen aanval geschikt als de Duitsche troepen in Frankrijk. RUSLAND. Trotsky, de volkscommissaris van oorlog, heeft aan alle beambten der Oosterspoorwegen een telegrafisch bevel gezonnen, waarin het vervoer van Tsjecho-Slowakische troepen, die in de richting van Wladiwostok trekken om zie met de Ententetroepen aldaar te vereeni gen, verboden wordt. Alle Tsjecho-Slowaken, die gewapend in handen van het Roode leger vallen, moeten volgens nieuw bevel van Trots ky onmiddellijk gefusilleerd worden. DUITSCHLAND. Uit Milaan wordt aan de „Times" gemeld: De „leutsch-Oostenr. Volksztg." bericht. Het wapenbonds-verdrag tusschen Oioteten- i rik en Duitschland zal de volgende bepalin- gen bevatten: 1. De bondgenooten beloven eikander we derzijds, de volkskracht geheel'.- te benutten voor militaire doeleinden. Duitschland en Oos tenrijk moeten alle krachten inspannen opdat op (djen eersten dag van een eventueel conflict beide legei's in de grootst mogel'ijk'e getals sterkte kunnen uitrukken; 2. Lichamelijk geschikte mannen moeten Op militairen grondslag voor -ondergeschikte diensten te werk gesteld kunnen worden, waar toe speciale korpsen zullen worden opgericht; 3. De reglementen, organisatie, instructie en aanwending van troepen zullen Op1 gemeen schappelijk voor beide naties geldenden, grond slag worden herzien en. uitgewerkt. Legeraf- deelingen van de verschillende Duitsche en Oostenrijiksche staten moeten één enkel' legér v-ar- men, zonder zich vreemdelingen jegens elkander te gevoelen. 4. De bewapening moet, met liet -oog >op toe komstige oorlogen zoo uniform zijh, dat Je bondgenooten niet naar het eigen .and om wa pens of munitie behoeven te zenden, maar uit de naastbijlzijnde depots kunnen gebruiken. 5. Tusschen Oostenrijk en Duitschland moet uitwisseling van officieren plaats vinden, zoo- dat teen Duitsch officier ten allen tijde een Oostenrijksche troepenafdeeling kan ciommandee- ren, en vice versa. 6. Alle oorlogstoehereiselen woéden door de beide generale staven in gemeenschap ge troffen 7. De spoorwegnetten der bondgenooten wor den uniform ingericht, volgens de ervaringen van dezen oorlog. en vader niet heilig'? Philippe heeft miji zelf den weg gewezenèn zijn gade èn zijne dochter èn gij, beste Djef, moesten door mij worden inge licht. En bovendien; denkt ge, dat, als ge 't voor Noémie stil hieldt, hare moeder zou kunnen zwij gen? Ik bemerkte aan Djefs VOjOttkjomen, dat hij van besluit veranderde. Ja juist, zqo sprak hij1neen, gie hebt ge lijk. En als het eenmaal tóch zoo moet, laten we dan onze maatregelen nemen. Hoe spoediger alTeeja fgedaan is, hoe liever. Op zijh vroegst dus... heden-avondWat dukt ge? Ik verschrok. 1 Neen, niet zóó spoedig I antwoordde ik1 daarop. Wilt ge dan morgen? Ook nog wat vlug. Nu wanneer dain? Het schjjnt mij toe, dat ge nu zelf :aarzelt. Ik wou dat 't gedaan was! zuchtte ik Welnu, wanneer? 1 Overmorgen, bij1 mevrouw de Rainviellier. Afgesproken! Ik zal mijn vrouw en mijn schoonmoeder voorbereiden op iets ernstigs. Vindt ge goed tegen een uur of twee? Ik zal om twee uur aanwezig' zijh. Ge brengt dus den brief mee? Juist. i Tot ziens dan, beste vriend. Dus tot overmorgen 2 uur, herhaalde bij'. Gij zult le- z®n, intusschen zal ik' opletten of er soims ze nuwtoevallen in aantocht zijn. Het zal niet zou kalm afioopen, daarop moeten we rekenen, 'tls vreeselijk. Doch ge hebt gelijk: mijnheer de Rain villier heeft 't zoo gewild en de wil des over ledenen moet -ons heilig zijh. Dj el stond op, drukte mij! hartelijk de hand en wilde heengaan. Doch bij de deur richtte hij! zich nog eenmaal tot mij en stamelde hij met doöx tranen verstikte stem Moge deze beproeving nu ten minste de laatste zijh. HOOFDSTUK XLV. Een vreeselijke dag. Op het afgesproken uur belde, ik hij mevrouw de Rainvillier aan. Djef komt mij op het portaal tegemoet en beduidt mij met een hoofdbeweging, dat de da mes op iets ernstigs zijh voorbereid. Moeder en dochter zitten naast elkander op i de sofa. Beiden zien zeer bleek. Ik begroet haar j hartelijk. Ze dragen nog steeds de zwarte rouwklee- ren, waardoor die bleekheid nog meer in het Mtet de oogen willen ze mij ondervragen. Klaar blijkelijk heeft Djef niet van den brief gespro ken, doch alleen gezegd, dat ik eene ernstige mededeeling te doen had. Wanneer zou hij de dames hebben ingelicht? Ik weet er niets van. Misschien zooeven Na de lunch Waarschijnlijk zoo laat mo gelijk. De ontmoedigde blik van mevrouw de Rain villier doet .mij het greintje zelfbeheersching, dat ik' nog liad, schier verliezen. Ik moet mijh oogen neerslaan: dien smeekenden blik uit de diepblau we oogen kan ik niet verdragen. De artne Djef staat naast zijne vrouw, steeds bereid zooi noodig hulp te verschaffen. Nooit heb ik zoo duidelijk gevoeld, hoe in enkele minuten wij in onze gedachten jaren kun nen doorleven. Ik zag in die weinige «ogen blikken: de Morgue, het Paleis van Justitie, het laboratorium van Dr. Maujean, de proef op het konijn Mevrouw de Rainvillier bleef mij' ernstig aan staren. Ze had mij' een vraag willen stellen, doch de arme, ze miste den moed. Noémie, die meer zelfbeheersching bezat, ver brak ten slotte de benauwende stilte en vr,oeg': Welk nieuw ongeluk dreigt -ons nu weer? Djel heeft ons zooeven voorbereid op slecht nieuws (Wordt vervolgd} I A «ets; sss f60 S f 15. j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1