Dagblad voor Schiedam en De Oorlog. 41ste Jaargang. Donderdag 6 Juni 1918 No. 12157 Gratis Ongevallenverzekering f Westelijk front w Bmtenlandscfc Meuws. FEUILLETON. Het geheim van Philippe de Rain villi er. i I i U La Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na fcanteort§d no. 148. Eoatbuaf 18, IbsiieaiHtiiit pus li msuamèm fXM, per weak 12 'ewt, bsac» p. f g.g, kwartaal. KfBoaèedjpta aummara 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentie*:)) 1^-5 regels fL30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maak berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk advertaeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiëm in het Zaterdagavondnummar 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. bij fbfifm bii levenslange "111 i u verlies van geheele 8 111 een hand, invaliditeit1 I» U U voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeen© Versekerings'oank te Schiedam. bij verft» «en duim verRee van eiken andè- re* vinger. Vandaag is er al zeer weinig belangwekkend nieuws van het Westelijk front. Het Duitsch communiqué van gisteravond meldt Op het gevechtsfront is de toestand onver anderd. Het Fransch stafbericht van gistermiddag De plaatselijke aanvallen werden gisteren avond en vannacht aan den Noordelijken rand van het bosch van Carleponl voortgezet. Twee vijandelijke aanvallen werden door de Fransche mitrailleurs gestuit. Andere pogingen in de streek van Autroches, ten Oosten van Dommiers en in de richting van Corcy mis lukten eveneens. Benoorden Corcy heeft een infanterie-actie, gesteund door gepantserde auto's, den Fran- schen in staat gesteld hun linie aan den rand van het Woud ten Zuiden van de 'Qurcq te verbeteren. De Duitschers richtten hevige aanvallen op Chezy en ten Zuid-Oosten van die plaats. De Franschen hebben alle aanvallen gebroken en den vijand ernstige verliezen toegebracht. De hevige artillerié-actie ten Noorden van de Aisne en in de streek van Reims duurt voort. Fransch avondcommuniquè In den loop van den dag hebben de Duit- Bchers op verschillende punten van het front herhaalde pogingen gedaan, om hun opmarsch uit te breiden. Zij werden overal teruggeslagen en leden ernstige verliezen. Een door hen ondernomen poging, om de Oise over te trekken, nabij den Mont-h-Lagache, mislukte volkomen. Ten Noorden van de Aisne hebben onze tegenaanvallen ons al het terrein teruggewon nen, dat de Duitschers tijdelijk bezet hadden. Bij Vingre maakten de Franschen meer dan 150 gevangenen, zij veroverden eenige mi trailleurs. In de streek van Longpont werden de Duit schers, die er in geslaagd waren eenigen voor uitgang te maken, nabij de hoeve van Ghavigny teruggeworpen. Zij lieten in onze handen meer dan 50 gevangenen. Overal elders werden de Fransche posities gehandhaafd. Engelsch stafbericht van gistermiddag Vannacht hebben onze troepen enkele ge vangenen genomen bij geslaagde raids in de buurt van Lens en ten Zuiden van het La Bas set-kanaal. Een overrompeling, die de vijand vanochtend vroeg onder dekking van een he vige beschieting ten Zuid-Westen van Merlan- court beproefde, werd afgeslagen, waarbij ge vangenen in onze handen bleven. De vijan delijke [artillerie was vannacht ten noorden van de Scarpe en de Leye en in de vakken van Merris en het kanaal YperenKoomen bedrijvig. Het Engelsche stafbericht van gisteravond meldt Bij een vijandelijke raid in de streek van Morlancouri hebben wij 21 gevangenen en drie machinegeweren genomen. Behalve de gewone wederzijdsche artillerie actie niets bizonders. Havas wijst in een beschouwing over den slag op het eerste aanmerkelijke» luwen van den strijd sinds 27 Mei en op de vinnige tegonaanvallen der Franschen in de daaraan voorafgaande dagen. Aan de zoomen van het bosch van Viliers Gotterets, bij Faverolles en Troesnes konden de Duitschers het verzet niet breken. Het artillerie- en machinegeweer vuur lier Franschen maakte wezenlijke heka- tomben. De vervaarlijke druk, dien de Duit schers gestadig op de linie Perant-Missy-au- Bois oefenden dwong de Franschen om een beetje te wijken. Alle inspanning der Duit schers om de Franschen te verdringen uit de verdedigingslinie, waarin ze zich stevig hebben ingericht, blijft vruchteloos, maar de tegen standers blijven opstuwen. Bezuiden de Ourcq werd met afwisselend geluk gevochten. Mosloy werd (door de Fran schen) herovend. Volgens de laatste berichten hielden hun tegenstanders de rookende bouw vallen van het plaatsje Veuilly-la-Poterie. Benoorden Moulin-sous-Touvent hebben de Franschen hun stellingen verbeterd. Ook zijn de afdeelingen hunner tegenstanders, die in het bosch van Retz waren doorgesijpeld, daar weer uit geworpen. De slag schijnt dood te bloeden (epuiser) voor zich ten volle te hebben laten gelden. Het Journal vindt dit een best resultaat. De aanval is met een verpletterende meerderheid als een donderslag bij helderen liemel tegen troepen-in-rust losgebarsten. De reserves der geallieerden waren elders. Het was geen klei nigheid om ze tijdig in stelling te brengen. Het offensief der Duitschers is mislukt, welke voordeelen hun- ook blijven. Ze zijn, van de Ailette opgebroken, buiten adem geraakt en hebben halt moeten houden vóór de Marne te hebben kunnen overschrijden en zich den weg naar Parijs te banen. In de legercommissie van de Kamer heeft Clemenceau meegedeeld, dat de opstelling der reserves zoo bespoedigd is, dat Meaux, Viliers Cotterets en Gompiègne volkomen gedekt zijn en een opmarsch naar Parijs zoodoende uitge sloten is. ITALIAANSCHE FRONT. Oostenrijksch-Hongaarsch stafbericht Behalve artillerie-actie geen operaties van belang. Het Italiaansch stafbericht meldt Langs het geheele front beperkte artillerie- actie. Goed gericht vuur onzer batterijen veroor zaakte op verschillende plaatsen branden en ontploffingen in de vijandelijke linies. Op den linkeroever van de Piave werd een vijandelijke kabelballon brandend neergeschoten. In de Grappa-streek patrouille-gevechten, die gunstig verliepen voor ons. Te Gortellazzo werd een vijandelijk detache ment door onze voorposten teruggeworpen DUITSCHE DUIKBOOTEN IN AMERI- KAANSCHE WATEREN. Reuter seint uit Washington Het departement van marine heeft officieel' vernomen, dat een duikboot bij1 de Amerikaan- sche lcust ©en stoomschip en drie schoeners in den grond heeft geboord. Berichten uit New- York over het. tot zinken brengen van de sche pen behelzen, djat twee duikbooten daarbij be trokken waren. De schepen werden blijkbaar ter hoogte van de kust van New Engeland en New- Jersey vernietigd'. De „Daily Telegraph" verneemt Dinsdag uit New-York Het tot zinken brengen van verscheiden Ame- rikaansche zeilschepen door een duikboot in de Amerikaansche wateren heeft tijdelijk op de geld markt invloed giqoefend, vooral op marine-waar den, maar bracht geen algemeene opwinding, vooral opdat men het er hier voor houdt, dat zulke in-den-gtromd-botringen wanhoopsdaden zijn van de Duits che admiraliteit en de overheid hier op elkte gebeurlijkheid terdege bedacht is. Central News seint uit Washington: Daniels, dje secretaris van marine heeft ge last, Idj'at met bepaalde beperkingen de haven van New-York voor uitgaande schepen zal ge sloten worden. De assuradeurs hebben vandaag de premiën van één tot twee procent verhoogd, maar aangekon digd werd, dat de bonds-verzekeringspremiëa ongewijzigd blijven, daar de regeering niet ge neigd is om nopens den ernst der bedreiging een overijld oordeel te vellen. BELGIË. De nieuwbenoemde Belgische minister-president Cooreman heeft te Havre de eerste zitting van het kabinet geleid. 57 Nóg zweeg ik. Geen woord wilde over mijn lippen komen. Dan herneemt Djef Ge zult een brief zien, die... En hij ziet mij veelbeteektenend aan. Ein delijk, het onderwerp is nu aangeroerd. De brief! Ik neem' de gewichtige enveloppe uit mijd portefeuille. Zooidra is deze door mevrouw de Rainvil- lier en Noémie .opgemerkt, of beiden sfooten een kreet van schrik uit. Liènze-fden morgen nog had ik mijn hersens gepijnigd met de vraag, of ik' den brief zou voorlezen, of hem aan mevrouw de Rainvillier ter lezing zou geven. Dit kleine incident hak te nu den fenpóp1 door1: ik z'aig] t maar al te goed de arme vroucv zpu niet in staat zijn den brief te kunnen lezen. Ik viel dus nu op een stoel neer, recht tegenover de ongelukkige vrouwen. Djef bieef vlak naast haar. Ik moest nu wel met den brief een aanviang nemen. Reeds bij' de eerste regeren zag ik' mevrouw de Rainvillier sidderen. Beiden breken in een hartroerend snikken los, zoodat ik' mijn lezing moet onderbreken. Djef tracht ze zoioi goéd mogelijk te troosten. Ik' zwijg, bang, dat ik eveneens in snikken zal uitbreken. Ik weet, dat ik den wensdh van den over ledene moet volbrengen en dus begin ik: „Ik ga me doodenl Het moet Ik bid u, lieve mama, zooi spreekt Djef, ik bid u, ho)U|d u kalm. Laat onze goede vriend tot het eind toe uitlezen. Dit is een vreeselijk oc-genbJik, ik geef 't toe, doch hoe kalmer gij u houdt, hoe eerder, gijl precies zult weten, wat de inhoud van den brief bevat. De onzekerheid zou u een ongeluk kunnen toebrengen. Als ge alles weet, zult gje 'u Verlicht gevoelen, dat ver zeker ik u. Kom, mama, doe u geweld aan juister 'naar de laatste woorden des overledenen... Het antwoord klinkt vastberaden: Ge hebt gelijk, Djef, laten we dus luis teren. Daarna zullen wij! ons gansche leven kun nen treuren. Dian zich tot miji wendend, verklaart zij, dat geen hernieuwing van dien eersten aanval meer te wachten is, dat ziji mij volstrekt niet meer zal onderbreken, - t Noémie blijft sprakeloos'. Dikke tranen bigge len. over het dotodsbleekte gelaat 1 Ze laat thans bet hoofd moedeloos op den schouder barer moe der rusten. Eindelijk, daar hervat ik mijn lezing. Ik1 ge- J vóel, dat elk' woord is als een dolk, die het hart der beide vrouwen doorpriemt. Ik durf de oioigen niet van den brief ophef- i fen, ik vrees een blik dier ongelukkigen te pnt- moeten. f f i Ik hoor slechts1 een gedempt snikken en zuch tenj\ i i f Minister CooiTeman heeft reeds- in 1897 deel uitgemaakt van het kabinet Smet de Naeyer als minister van, nijverheid en arbeid. In 1907 werd hij tot vporzitter van de Kamer gekozen ter vervanging van den heer Schollaert, die minis ter-president werd. In 1912 heeft hij zicih uit de politiek' teruggetrokken. Hij! werd tot minis ter van staat benoemd en werd tevens lid van het directorium der Spciété générale te Brussel'. Toen de oorlog uitbrak' volgde hij! de Belgische regeering naar Havre en diende de Kroon van zijn raad. Hij is een tegenstander der activis tische politiek. De „Frankfurter Zeitung" schrijft naar aanlei ding van het bericht van het aftreden van den Belgischen minister-president de Broqueville en de benoeming van Cooreman tot hoofd van het Kabinet Het bericht is van beslissende beteekenis voor de politiek van België. Cooreman is een uitge sproken Vlaming. Het kabinet-Cooreman beteékent een volkomen wijziging van de Vlaamsthe poli tiek der Belgische regeering. De annexatie-politiek en de economische oorlog, na den oorlog, zijn daarmede door België opgegeven. België is de eerste ententestaat, die de economische wraak plannen der entente openlijk voor de geheele wereld fnuikt. De Broqueville, de afgetreden premier, zal Za terdag St. Adresse (Havre) verlaten voor een zomerverblijf in Frankrijk. OEKRAÏNE. De „Reichspost" publiceert een onderhoud, dat een harer mededewerkers te Kieff gehad heeft met Skoropadski, den hetman der Oe- kraine en waarin deze o.a. verklaarde De weg, dien onze politiek te volgen heeft, is duidelijk aangegeven door den toestand van ons land en zijn behoeften. Het eenig moge lijke voor ons land is een nauwe aansluiting aan de centrale mogendheden, waarmede wij vruchtbare economische onderhandelingen kunnen aanknoopen en die geen politieke be langen hebben, waarmede de onze niet, tot beider nut, kunnen samengaan. Dankbaar erken ik den krachtdadigen steun, welken wij van den kant der vertegenwoordi gers van Oostenrijk-Hongarije en Duitschland pndervonden. Mijn groot doel is onafhankelijkheid van de Oekraine. Daartoe is noodig een politieke en financieele staatsconsolideering en een eigen weerkracht. Tot hoever de grenzen van onzen staat ge trokken zullen worden is nog niet niet bekend, maar het is duidelijk dat onze staat een groote aantrekkingskracht uitoefent. Dagelijks ont vangt de minister van buitenlandsche zaken, Ik vervolg mijn lezing werktuigelijk. Mevrouw de Rainvillier en Noémie volgen mij1 bewegingloos'. Eindelijk sla ik even de oiogen op en zie me vrouw' de Rainvillier, die met de uiterste zelf- beheersching harte zenuwen in bedwang houdt. Djef heeft zijtn vrouw zóó bewerkt, dat ze nu zachtjes vöjor zich ihenén schreit. Eindelijk ik ben doordat van de inspan ning bien ik' |aan het eind. Ik lees de slot woorden M „Vaarwel, Cecile 1 Vaarwel Noémie en Djef! „Vaarwel ook gijl, tr.ouwe vriend!" Dat oogenblifc is' mijl bet meest tragische. Me vrouw de Rainvillier vliegt eensklaps iOtp, ze strekt de armen uit, vouwt daarna de handen en staat strak Voor zich henen. Het is alsof het beeld van den overledene haar vooT de oogen wordt gehouden. Dan na enkele oogtenblikfcten, die mij1 een eeuwig heid toeschenen, klinkt het op hartverscheuren- den toon uit haai' mond Philippe, arme manl En ge hebt u dus voor .ons gedood? Hoe vreeselijk! O, hoe zeer moet ge ons hebben liefgehad, om u zoo geheel voor ons op te offeren! Ja, ge hebt uzelf vergeten om ons het leven gemakke lijk te maken! We zullen dit testament bewaren, en het ons nageslacht als herinnering achter laten. Zij: zullen hieruit zien wat ge hebt op geofferd, ze zullen u beschouwen... als... een... Doch het woord, dat ze wilde uitspreken, kwam niet over hare lippen. Diezie bewogen zich wel', doch brachten geen klank voort. Met groote startende oogen, den wijsvinger naar een punt uitgestrekt, een sarcastische glimlach omidl ien mond was mevrouw de Rainvillier op dit oogenbiik een schrikwekkende verschoning. Ze wordt krankzinnig! zoo dacht ik bij' miji zelven. Ziedaar wat ons te wachten staat. Arme Philippe! Wat hebt ge gedaan? Welke nieuwe schuld gaat u bezwaren Ja, er volgt werkelijk een aanval van waan zin. De artne vrouw schreeuwt ons toe, terwijl ze ons strak aanziet: Dfujardin heeft de woorden reeds voor de rechtbank uitgesproken„Mijhheer, u speeldeteen valsch spell... ge zjjit... een dief! Daarna brak' ze uit in een onbedaarlijk lachen. Ja, ja, ja, herhaalde ze met verheffing van stem, een dief! Ziedaar het juiste woord, het woord dat ik' zocht en niet vinden kon Toen werd haar blik angstig, schuw als van een hulpzoekend kind. Ze vervolgde nu zach ter j Maar dan, mijn kinderen! Dan ben ik een dievegge. Ja Noémie, en gijl ookl *We zijn bei den dieveggen, verstaat ge mij1? Doch nu raakten hare krachten uitgeput, een snijdende gil weerklonk, toen viel ze bewuste loos neder. Haar geopende oogen waren met bloed doodoopen, schuim stond op de strakke dppen. (Wordt vervolgd). flDSflï I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1