Dagblad voor Schiedam en De Oorlog. 41ste Jaargang. Vrijdag 7Juni 1918. No. 12158 Gratis Ongevallen verzekering afisfitt, 1 IUU'iSJKS, 5 tuu 8 iUU Westelijk front h& fafi n BmteniandBch Nieaws. FEUILLETON. Het geheim Tan Philippe de Kainvillier. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kanteortgd no. 148. Poatbua89. KbouuatnaBtBs por 8 imaadms jjUSQ. per watt 13 cmt. haam p. pout /St.— B- kwartaal. ££sonè®rlfka nummera 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentie*:1; 15 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertenties in het Zaterdagsvondnaeamer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. levenslange aS 111 9 verlies van De verzekering wordt gewaarborgd door de Hoüamdsche Algemeens Verzekeringsbank teSchiedam. bij verlies alken ande ren Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Ter algemeene kennis wordt gebracht dat de door den Raad in zijne openbare vergadering van den I Februari 1918 vastgestelde verorde ning op 4e beffing en invordering van Pont- geld te Schiedam, den 17 Mei 1918 Koninklijk is goedgekeurd en op den 6 Juni 1918 is af gekondigd. VORDERING OLIËN, VETTEN, ENZ. De Burgemeester van Schiedam vestigt de aandacht van belanghebbenden op de navol gende in de Staatscourant voorkomende be kendmaking De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel Gezien artikel 5 der Distributiewet 1916; vordert opgave van voorraden van de na volgende levensmiddelen en grondstoffen van levensmiddelen van al wie deze hetzij als eigenaar, hetzij uit eenigen anderen hoofde, onder zijne berusting heeft: a. dierlijke vetten, zoowel eetbaar alstechnisch; b. plantaardige vetten en oliën, zoowel eet baar als technisch c. alle mengsels van de sub. u. en o. ver melde goederen; d. oliehoudende zaden, noten en pitten; e. vetzuren en andere afval-vetten. De desbetreffende opgaven zijn vóór 15 Juni e.k. in te dienen bij den Burgemeester dei- gemeente waar zich de goederen bevinden en moeten geschieden naar den toestand op 3 Juni 1918, des middags te 12 uur, onder ver melding van hoeveelheid, verpakking en lig plaats indien de goederen in veemen zijn opgeslagen, onder vermelding van kaveling of ceelnummer. Zij die van vorengenoemde goederen voor raden onder hunne berusting hebben, welke niet bestemd zijn om te worden verhandeld, zijn slechts verplicht bedoelde opgave te doen, indien de bij hen aanwezige voorraad grooter is dan 25 K.C. De aandacht zij er op gevestigd, dat zij die nalaten opgaven te doen als hierboven staat aangegeven, knnnen worden gestraft met hechtenis van ten hoogste 3 maanden of geldboete van ten hoogste f 3000.dat zij die opzettelijk een onjuiste opgave doen kun nen worden gestraft met gevangenistraf van ten hoogste 6 maanden of geldboete van ten hoogste f 6000en dat de goederen met be trekking tot welke het feit wordt -gepleegd, ▼oorzoover zij de schuldige toebehooren, met hunne verpakking kun'nen worden verbeurd verklaard. 's Grayenhage 5 Juni 1918. De Minister voornoemd, POSTHUMA. Opgaven als in de bekendmaking bedoeld moeten worden ingediend aan het Distribu- reau, Oude Kerkhof 4, vóór 15 Juni e.k., in gesloten couvert, waarop vermeld „opgave oliën en vetten enz." Schiedam, 7 Juni 1918. Het, Duitsch stafbericht van gistermiddag meldde Aan het slagfront is de toestand onveran derd. Plaatselijke gevechtsacties ten Westen van Pontoise, ten Noorden van de Aisne en in het Savièregebied stelden ons in het bezit van vijandelijke uit aarde opgeworpen stel lingen en loopgraven. De artillerie-strijd werd herhaaldelijk levendig. Ghateau-Thierry ligt voortdurend onder groot vernielingsvuur. De buit van de legergroep van den Duit- schen kroonprins, sinds 27 Mei, bedroeg, voor zoo ver tot nu toe vastgesteld, meer dan 55.000 gevangenen, waaronder meer dan 1500 officieren,, meer dan 550 kanonnen en ver over de 2000 machinegeweren. Het Duitsch avondcommuniqué meldt Aan het slagfront plaatselijke gevechten ten N. W. van Chaleau-Thierry en aan de Ardre. Fransch stafbericht van gistermiddag Beoosten Sempigriy zijn de Fransche troe pen gisteren tegen het einde van den dag vijandelijke troepen blijven terugdringen, die de Oise hadden weten over te komen. Wij hebben een honderdtal gevangenen gemaakt. Ten N. van de Aisne hebben wij onze stel lingen ten N. en ten O. van Haate-Braye aanmerkelijk verbeterd 50 gevangenen bleven ons. Nog al levendige artillerie-act ies vooral in de streek van Longpont, Veuilly-la-Polerie en ten W. van Reims. Het avondcommunniqué vaa den Franschen staf meldt Vandaag hebben de beperkte acties °P eenige punten van het front voortgeduurd. Ten W. van Longpont zijn de Franschen met steun van aanvalswagens gevorderd en hebben ze gevangenen gemaakt. Tusscben Ourcq en Marne heeft een aanval van Fransch-Amerikaansche troepen ben in staat gesteld om hun linie over ongeveer een K.M. vooruit te schuiven in de streek van Veuilly-la-Polerie en Bussiares270 gevange- 58 1 j i HOOFDSTUK XLVI. Geld of eer? Djef, de man van voorzorgsmaatregelen, spreekt er [feeds van den dokter te waarschuwen, dien hdjl opzettelijk Voor dezen middag had verzocht thuis te blijven. Doch ik1 bewees hem spoedig, dat het beter was', alsnog te wachten voordat wij1 vreemde hulp inriepen. Waarom moesten we ialan deze zaak' ruchtbaarheid geven? Was het niet beter nog af te wachten. Hij laat zich door mij overtuigen en weldra zijn hij en Noé- mie bezig om de bezwijlmde op de canapé in de salon neef te leggen. Ik opende de 'deur, idro mij! te vergewissen dat geen nieuwsgierige dienstbode ons af- giuurt. v Onnoodigil zegt Djef, als hij mijne bedoe ling raadt. Ik heb haar tot zes uur vrij-af ge geven, we zijn geheel onder ons. Tien minuten verliepen in angstige spanning, toen sl-oegi mevrouw" de Rainvillier de oogen op. gevangenen, o.w. 10 officieren, zijn hun in handen gebleven. Tusschen de Marne en Reims hebben de Duitschers een reeks plaatselijke aanvallen ge daan. Een vinnige poging tegen Champlat is fali- kant uitgekomen. Verder noordwaarts hebben de Duitschers bet dorp Bligny kuEnen nemen alsmede de hoogte ten Z. daarvan. Een Britsche tegen aanval heeft ons die hoogte weer in handen gespeeld. Ten Z.W. van Sainie Euphrasie hebben de Franschen eveneens in den loop van den dag een weinig terrein herwonnen, vanochtend door de Duitschers bemachtigd. De Britsche staf meldde gistermiddag Vannacht heeft de vijand opnieuw een raid beproefd op onze posities ten Zuid-Westen van Morlancourthij werd met verliezen terug geslagen. Een andere vijandelijke raiders-groep slaagde er gisterennamiddag in een onzer posten in de buurt van Boyelles te overrompelen. Twee onzer mannen worden vermist. De vijand beproefde eveneens vannacht over rompelingen ten Noorden van Lens, ten Noor den van Bethune en ten Oosten van 't Nieppe- bosch. Al deze aanvalspogingen werden afge slagen en de vijand leed daarbij verliezen. De vijandelijke artillerie is actief in den sector van Strazeele. Het Britsch avondcommuniqué luidt Vannacht bij Locre plaatselijke gevechten, waarbij de Fransche troepen vijandelijke aan vallen afweerden. De correspondent van de „Temps" aan het Fransche front schrijft in een relaas van het ingrijpen der Amerikanen bij Ghateau-Thierry Deze soldaten, eerst sinds kort uit het in structiekamp hier aangekomen, hebben op onze poilu's een allerbesten indruk gemaakt. Zij kwamen om mee te vechten en vochten schit terend. Het was den 31sten Mei, men was juist ge reed met de installatie van een mitrailleur stelling nabij de Marne, toen in den namiddag het bericht kwam, dat de vijand Ghateau- Thierry bedreigde. De Amerikaansche mitrail leurs en een dedachement kolonialen rukten in allerijl op. De eersten voegden zich bij de verdedigings troepen en deden op de aanvallers een regen van kogels neervallen. De Duitsche massa's aarzelden en moesten ten slotte, gedund door het welgerichte vuur der Amerikanen, wijken. Ze deden dien dag geen aanval meer. Den lsten Juni tegen 9 uur 's avonds her vatten de vijandelijke infanteristen, gebruik makend van rookverspreidende granaten, om hun bewegingen te verbergen, dea aanval op de stad. Langs de rivier en door de Westelijke bui tenwijken drong 's vijandr voorhoede op. Toen evenwel het eigenlijk aanvalsleger over de groote brug heen was, sprong deze uiteen. De Met bezorgdheid vroegen we ons af, wat dit ontwaken haar brengen zou: lioht of duisternis? Reeds bij de eerste woorden, die ze sprak', wa ren we gerustgesteld; neen haar geest was nog niet gedood'I Zij; redeneerde verstandig: Arme kinderen, sprak ze, welk een raitip' Nu is ons geluk vjaar goed henen. Voor ons is er geen vrede meerl... Haar stem was nauwelijks hoorbaar. Grorite tranen ontrolden aan hare oogen. We bleven zoo eenigen tijd alle vier sprakeloos zitten. Toen verzocht zij1 aan Noémie haar een glas limonade gereed te maken; Ge zult alles binnen in het buffet kun nen vinden, mijn kind. Wij' beiden. Dejf en ik, begrepen aanstonds, dat ze Noémie wilde verfvijderen, om even ver trouwelijk met ons te kunnen spreken. Toen Noémie ons verlaten had, wendde me vrouw de Rainvillier" zich tot Djef en sprak ze hem aldus aan: Djef, ge hebt ons' reeds eerder het duide lijkste bewijs gegeven v.an je belangeloosheid. Ge hebt Noémie gehuwd, zonaer dat ze een cient als bruidschat aanbracht. Toen is de be- looming gekomen, ik stond je twee derden van mijn kapitaal af. Doch ziedaar! Alles' valt weer ineen. Het geid, dat ik van de Vigilance heb gekregen, behoort ons niet toe. Ge hebt gehoord, hoe Dujardin de daad van mijn echtge- mitrail eurs der Amerikanen deden het overige. De vijand werd teruggedreven, wat niet vluch ten kon werd gevangen genomen of gedood op het slagveld Het Havasbureau meldt Het resultaat van de gevechten van gisteren maakt gunstigen indruk. Dank zij de krachtsin spanning der laatste dagen is een tijdelijke stilstand weer ingetreden. Deze stilstand is echter waarschijnlijk slechts een pauze voor een nieuwe poging. Allés wijst er op, dat de Duitschers zonder ophouden huh machtige inspanning op andere punten van het front zullen herhalen om een definitief succes te bereiken. Men weet reeds, dat bijzondere stormtroe pen naar andere sectoren verplaatst werden. De militaire correspondenten spreken de over tuiging uit, dat men met kalm vertrouwen de onvermijdelijke offensieven van den vijand, die tot eiken prijs een spoedige beslissing wil, kan afwachten. De Havas-correspondent aan het front weet te melden, dat de Duitschers een nieuwe ver rassing voorbereiden met een veertigtal be schikbare divisies. De Britsche admiraliteit maakt bekend Op 3, 4 en 5 Juni zijn acht bomaanvallen ondernomen op de volgende militaire doelpun ten Zeebrugge en Ostende, zoomede de spoor wegknooppunten bij Brugge en Thourout. Groote hoeveelheden zware bommen werden neergeworpen. In den luchtstrijd werden twee vijandelijke toestellen vernield en drie stuur loos neergedreven. Een onzer toestellen wordt vermist. In de wateren om het Vereenigd Koninkrijk zijn diezelfde dagen geleide opdrachten en pa- trouillevluchten ter bestrijding van duikbooten bewerkstelligd. Duikbooten werden aangevallen en de plaatsen van vijandelijke mijnen vast gesteld. Bij verschillende gelegenheden voerden smaldeelen groote zeevliegtuigen lange ver kenningen uit boven de Noordzee. Ze stieten op een groote formatie vijandelijke toestellen en bonden den strijd daarmee aan, met het gevolg, dat vijandelijke toestellen werden neer geschoten. Terugkeerend, moesten twee Brit sche vliegtuigen dicht bij de Nederlandschc kust dalen wegens een gebrek aan den motor. Ze werden geinterneerd. DE DUITSCHE DUIKBOOTEN in AMERI KAANSCHE WATEREN. Een telegram uit Washington meldt, dat de Noorsche ss „Eidsvold" en „Gibbs" door een Duitsche duikboot in den grond zijn geboord. De bedrijvigheid van U-booten in de Ame rikaansche wateren is in de zitting van Wil sons oorlogskabinet besproken. De levensmiddelencontroleur zeide later dat de voedselvoorraden en voor het leger en voor overzee niet in gevaar worden gebracht door de verschijning der vijandelijke onderzeeërs en dat er in dit opzicht geen vrees bestond. De „Daily News" verneemt uit New-York noot heeft gekwalificeerd. En had hij! geen ge lik Hoezeer ik' mijn Philippe heb liefgehad, het is en blijft een feit, dat dit geld door fraude ons eigendom is geworden. Het woord „fraude" scheen haar moeilijk over de lippen te komen; tegelijkertijd trad Noémie met het gevraagde glas limonade weder het sa lon binnen. Mevrouw Rainvillier nam een teug van verkoelenden drank. Ze scheen echter ter wil le van hare dochter niet te durven vervolgen. lijft moedigde haar aan: G© kunt voor Noémie gierust spreken, al dus begon hij'. Zij en ik! zijn sedert ons huwelijk immers één. Ga u dus voort, lieve mama. Ge zeidet, dat dit fortuin...... Het w;as mij1 of ik door een giftigen angel gestoken werd. Met de uiterste krachtsinspanning gelukte het der arme Vrouw zich te beheerscben, ze moest zich wederom verdiepen in die vreeselijke zaak, waarvan we nu tot zelfs de kleinste bijizonder- beden kénden. Ik zeide «dan, lieve kinderen, dat we dit j fortuin niet mogen, niet kunnen behouden. Neen, nu ik weet, op welke wijize we het verkregen hébhen, wil ik het geen minuut langer in mijn bezit hebben. Neen, ik betreur het verlies van dit geld niet. Ik zal hondermiaal liever zelfs in armoede leven, dan in weelde, doch ton koste van dit geld, dat ons niet eerlijk toekomt. Doch weet ge wat ik betreur? lo. Dat mijn arme Phi lippe zich zeiven het leven heeft ontnomen, om ons te helpen; 2|o. Diat dit offer zoo geheel doel loos is geweest, wijf ons geweten en onze eer ons gebieden dit geld te restitueeren3o. En wel het voornaamste, dat hijl zijn onsterfelijke ziel... Hier zweeg ziji, ten prooi aan de hevigste ontroering. Hevig snikkende verborg zij' het hoofd in de handen. Misschien overwoog' ziji nog, dat ze weer nieuwe en zware lasten op de schouders stapel de van haar armen schoonzoon. Ik beschouwde Djef oplettend. Wat zou hij! zeggen. Wat kón hij' antwoorden op de vraag van zijne schoon moeder Er was voor een eeriijk' en rechtschapen mensch slechts één oplossing denkbaar,n.l. restitutie. Doch hijl, die schoonzoon, bezat geen fortuin, hij had een echtgenoote en binnenkort hoopte hij Vader te worden. Hij! was bovendien een Ameri- kaan, die over het algemeen minder nauwgezet van geweten zijh dan wij Europeanen, i Eerst bleef hij! zwijgen. Hij luisterde eerbie dig naar de woorden zijner schoonmoeder, ter- wijl zijne handen vol liefde die van Noémie hadden omvat. Wordt vervolgd}. flflsfli

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1