Binnenland. Stads- en Gewestelyk Nieuws Crisismaatregelen. Het Duitiche plan ia thans voldoende dui delijk. Na de Aisne te hebben overschreden, waren zij voornemens om zoo ver mogelijk zuidwaarts vooruit te dringen, met hun defen sieve linkerflank aan de Marne, ten einde zich tegen een aanval te beschermen, om dan in Zuid-westelijke richting naar Parijs op te rukken langs de dalen der Oise en Ourcq. Sedert 27 Mei hebben de Duitschers 41 divisies gebruikt, waarvan eenige afkomstig van de Oostelijke legergroep van den Kroonprins, die een linie van de Oise tot Argonne bezet houdt. Er zijn eenige teekenen dat zij voornemens zijn den frontaanval tusschen de Marne en Montdidier voort te zetten, doch de teekenen zijn tot dusver onbepaald en de Duitschers kunnen er den voorkeur aan geven om west waarts aan te vallen in de richting van Amiens of op een ander deel der linie. Door het te rugtrekken van onze linie is deze verlengd, het geen een nadeel voor ons is, daar wij numeriek in de minderheid zijn. Doch er is niet de min ste reden tot moedeloosheid. Het Britsche leger voelt dat het in generaal Foch een aanvoerder bezit, die op zijn best is, wanneer de toestand het slechtst is. Onze verbindingsofficieren in het Fransche hoofd kwartier spreken met bewondering over de kalmte von den geheelen staf, in het bizonder van Foch, wiens moedige daden een ieder ver bazen, die in contact met hem komt. Wat het Italiaansche fiont betreft, moeten wij verwachten dat de Oostenrijkers binnen kort het offensief zullen nemen. Wij kunnen den aanval met vertrouwen afwachten. Er zijn op het oogenblik geen Duitsche troepen op het Oostenrijksche front. ITALIAANSCHE FRONT. Italiaansch stafberic'ht Op de hoogvlakte van Asiaga is een onzer stormafdeelingen de vijandelijke loopgraven Ly de Monte di Val Bella binnengedrongen en heeft meer dan 50 gevangenen gemaakt en 6 machine- De sprekers noemden dit openlijk een na tionale ramp en de onderhandelaars, die het onderteekend hebben, werden ervan beschul digd dat zij niet begrepen hadden, waar het om ging. Er werden voorstellen ingediend, volgens welke de Landdag weigerde het tractaat te bekrachtigen, tenzij verscheidene bepalingen gewijzigd werden, maar de regeering kon, dank zij een kleine meerderheid, de bekrachtiging van het tractaat doorzetten. Deze meerderheid zal echter onvoldoende zijn, om het voorstel tot oprichting van een monarchie er door te krijgen, waarvoor twee derden van de stemmen noodig zijn. De behandeling van generaal Mannesheim, die pensioen gekregen heeft, heeft veel mis- noegen gewekt. Velen die niet in beginsel j tegen een monarchie zijn, vreezen een onder- werping aan Duitschland en gevaar voor hun vrijheden door het kiezen van een Duitschen i prins met autocratische neigingen tot vorst. Als wij zoo iemand moeten hebben, laat het dan Mannerheim zijn en geen Duitschen Jonker zeggen zij. CHINA. Reuter verneemt, dat de Chineesche regee ring besloten heeft om alle menschen uit vij andelijke landen uit Chiua te laten zetten en mogelijkerwijs naar Australië te zenden. Des- gewenscht, zullen ze gaan naar een land, waar het klimaat het hunne nabijkomt. De eenige moeilijkheid in verband hiermee is het vervoer. ALLERLEI NIEUWS. Wolff seint uit Kief: riet Oekrainsche departement van Marine heeft de demobilisatie gelast van de geheele koopvaar dijvloot. Reuter seint uit Washington: Een millioen Amerikanen, die 21 jaar zijn ge worden, waren Woensdag ingeschreven voor den krijgsdienst. Tezelfdertijd is overal in den lan- geweren en een groote boeveelheid inatériaal vér- de bevel gegeven "voor het miobiliseeren van nog meesterd. Een Fransch detachement, dat een gleslaagden overval in de vijandelijke linie bij Sjsemol deed, heeft 21 man, waaronder1 één of ficier gevangen genomen en één machinegeweer buitgemaakt. In de streek van Tonale is één onzer klei ne afdeelingen het Presena-bekken binnengedron gen, heeft daar de- vijandelijke schuilplaatsen in brand gestoken en een groote munitiestapelplaats Opgeblazen. Vijandelijke patroeljes, die opdron gen om onze stellingen in de VaUArsa, het Po- sina-dal, de hellingen van den Col Caprile, bij de Spinoncia 'èn Capto Sile te verkennen of aan te vallen, werden door ons' vuur teruggedreven. Onze vliegtuigen en luchtschepen hebben met meer dan Vïjif ton bommen de vijandelijke vlieg- 200.000 ingeschrevenen in de laatste helft van de maand. Dit brengt het totaal der lieden, die op grond van den dienstplicht bi/ keuze onder de wapenen zijn geroepen op '1.595.704. Het dept. voor de oorlogsindustrieën te Washington zal gegevens verstrekken, waaruit blijkt, dat door de schaarschte aan staal en door de behoeften aan staal voor de Amer. regeering en de geallieerden, het noodig zal zijn, de leve ring van staal aan de industrieën, die niet voor den oorlog van belang zijd, feitelijk stop te zet ten. Volgens een bericht in de „Daily Mail" heeft de Britsche regeering in beginsel toe gestemd in de instelling van een entente kabinet voor bevoorrading. De Vereenigde kampen in de vlakte van Venetië, het spoorweg- j Staten, Italië en Frankrijk zullen eveneens recteur van de Amerikaansehe handelsmarine, heeft verklaard: Gedurende de maand Mei hebben wij een zeer groot aantal schepen in dienst gesteld en ik geloof te kunnen zeggen, dat de productie in de volgende maanden nog veel g rooter zal zijn géworden. Alleen in de laatste week van Mei hebben wij' order gegeven nieuwe werven te bouwen, welke een kwart millioen dodars zul len kosten en waardoor de jaarlijksche capaci teit der werven met drie millioen ton zal aangroeien. In Januari 1.1. hadden wij 60 dui zend werklieden op de maritieme werven en thans hebben wij 700.000 arbeiders aan het werk. station Van Mecioorona (in het noorden van Tren- te) en colonnes op marsch aan den weg Quero Feltre bestookt. DUITSCHE DUIKBOOTEN IN AMERIKAAN- SCHE WATEREN. Het departement van Marine te Washington deelt mede, dat het stoomschip „Uarpathian" op medewerken. Von Tirpitz houdt den laatsten tijd in Rijn land en Westfalen redevoeringen in vergaderin gen van de vaderiandsche partij. Hij iesprëekt de cióor Dnitsthland aan te nemen houding te genover Engeland. Hij! verkondigt a. m. dat Bel gië zoowel op loeoonomisch als op militair ge- Woensdag 1.1. door een torpedosöhot tot zinken 1 tied in ©enigerlei vorm in handen van Duitsch- is gebracht. De bemanning werd gered. i tan(l moet blijven. De „Petit Parisien" meldt dat men te Washing- Uit Lugano wordt gemeld: ton het aantal Duitsche duikbooten in Ameri- Uet bijéénkomen der Italiaansche Kamer js kaansche wateren op vjjf schat. 1 j tt>t 18 Juni uitgesteld. Tijdens de kortstondige FINLAND. zittingsperiode zal de regeering waarsChylnlijk een De „Times" verneemt uit Stockholm j verklann8 ovel' den militairen toestand afleggen. De „Lokal-Anzeiger" zegt, dat de mededee- Men meldt van de grens: Ook in deu nacht lingen over de Duitsche voorwaarden tot in- van Woensdag l0P Donderdag tusschen half een stelling van een monarchie in Finland, het en ^n uur werd een hevige bomaanval uit vlieg- plaatsen van het leger onder Duitsche officie ren en het niet-afstaan van de Aaland- eilanden aan Zweden, ongegrond zijn. Middelerwijl is de Duitsche kolonel von Redern te Helsingfors aangekomen, tot chef van den staf benoemd en is hij begonnen het leger te reorganiseeren, dat bestaan zal uit 27 bataljons naar Duitsch model met Duitsche officieren als drilmeesters. Hier worden thans bijzonderheden bekend over het debat in den Finschen Landdag over de bekrachtiging van het handelsverdrag met Duitschland. Johan de Witt, die, na den dood van Adri- aan Pauw (21 Februari 1653), als w.n. Pen sionaris van Holland was opgetreden, werd den 23en Juli 1653 definitief in de functie Van Raadspensionaris bevestigd. Toen de 27-jarige Johan de Witt het moei lijkste en zwaarwichtigste staatsambt aanvaard de, waren ome verhoudingen met het buiten land verre van rooskleurig. Het beruchte plakkaat van Engeland van 9 Oct. 1651, en de afkondiging van represailles (14 Nov. 1651) hadden ons met dit Rijk in oorlog gebracht. Engeland belemmerde de vrije vaart ter zee, visiteerde onze schepen, nam ze in beslag en deed onzen handel groote schade. De Witt, de hoogbegaafde staatsman en eminente diplomaat, wist in het laatst van 1652 door geheime agenten, dat de Engelsche Protector Cromwel niet ongeneigd was vrede te sluiten. i Voor ons land was de eerste Engelsche oor log weinig voordeelig en toen men in den zomer van 1653 kans zag met Engeland in onderhandeling te treden, wist de Witt Nieu- poort te bewegen deel uit te maken van de „extra ordinaire ambassade", welke naar En geland zou moeten gaan om de vredesonder- l handelingen te voeren. j Nieupoort was in Londen geen onbekende, daar hij er o.a. in Juni 1652 namens de Oost- machines op de omgeving van Brugge gedaan. Uit de zware ontploffingen en de Vuurgloed, wel ke zich tegen de lucht afteekende, kon men zien, dat er veel zware bommen werden gewor pen. Uit New York' wordt bericht: Amerika wendt in de eerste plaats al zijh (krach ten aan voor de uitbreiding der vloot, die wel dra zonder tusschenpoozen honderdduizenden strijders naar Europa zal overbrengen. Hetgeen de laatste weken volbracht is, grenst aan het wonderbaarlijke. De heer Charles Schwab, di- Indische Compagnie had vertoefd. Denzelfden dag dat de Witt Nieupoort schriftelijk had uitgenoodigd, besloten de Sta ten Generaal de ambassade naar Engeland af te vaardigen (10 Juni 1653). Van de ambassade maakten met Nieupoort deel uit de heeren Mr. Hieronimus vanBever- ningh, raad en vroedschap van Gouda, Allard Jongestal, raadsheer in het Hof van Friesland Het verongelukte ss. „Koningin Regentes". Volgens de verklaring van den kwartier meester P. de Klerk, uit Vlissingen, heeft hij aan boord van de „Koningin Regentes" kort voor de ontploffing een fluitend geluid gehoord. Hij zag op ongeveer 200 meter; afstand zeer duidelijk een torpedo even boven water en daarna een bellebaan, van een meter breedte, in schuine richting op de „Koningin Regentes" aankomen. Dadelijk daarop volgde de ontplof fing. Hij kan zich onmogelijk vergissen te te Sheerness in Engeland heeft hij meermalen oefeningen met torpedo's waargenomen. Vroe ger diende hij bij de Nederlandsche marine. De stoker H. Leydekker, uit Souburg, heeft op ongeveer 50 meter van het schip over een breedte van ruim een meterjj een _bellebaan zien aankomen. Al deze menschen zijn zeer positief in hun verklaringen, welke zij bevestigd hebben ten overstaan van de Marine-autoriteiten, die hen een verhoor hebben afgenomen. Bij deze man nen staat het als een paal boven water vast, dat het hospitaalschip „Koningin Regentes" is getorpedeerd. Men verneemt nog, dat, toen de hospitaal schepen nog in Boston (Engeland) lagen, het gerucht liep, dat de „Koningin Regentes" aan boord zou krijgen de Engelsche delegatie. Zelfs werd er uit Engeland een telegram naar Den Haag gezonden piet mededeeling, dat de delegatie zich zou inschepen aan boord van „Koningin Regentes". 's Nachts om halfdrie, toen men de ankers al opgehaald had voor het vertrek naar zee, is deze delegatie, een half uur vóór het ver trek, aan boord van de „Sindoro" gebracht, waarmede ze den overtocht heeft gemaakt. In opdracht van de Duitsche regeering heeft de Duitsche gezant in Den Haag de Neder landsche regeering deelneming betuigd over den ondergang van den „Koningin Regentes". Ook heeft de gezant persoonlijk zijn deelne ming aan de maatschappij ..Zeeland" betuigd. Mr. Heyligers, referendaris aan buitenland- sche zaken, heeft gister op het terrein van den Rotterdamsche Lloyd, namens den minister van buitenlandsche zaken den heer De Mees ter, directeur van de maatschappij „Zeeland" zijn leedwezen betuigd met het verlies van de „Koningin Regentes". Het lijk van den administrateur van de „Ko ningin Regentes", den heer W. Smit, met de „Sindoro" aangebracht, zal naar Vlissingen worden vervoerd om daar ter aarde te worden besteld. De toestand van de gewonden van het getorpe deerde hospita,alsohip „Koningin Regentes", is zeer vooruitgaande. Zeven van hen zullen van- daag waarschijnlijk' nftar Vlissingen kunnen ver- j trekken, terWjjl er twee in het Roode-Kruishos- pitaal Holland voorioioipig in observatie blijven. Standbeeld voor president Steijn. Men meldt uit 's-Gravenhage Naar wij vernemen heeft het comité voor een standbeeld van president Steijn de vervaardiging van het beeld opgedragen aan den beeldhou wer Toon Dupuis. i i 1 Het convooi naar Indië. Men seint dat de „Tabanan" en de „Noor- dam", dooir het Rijk' gehuurd voor1 een reis naar Indië en terug, onderscheidenlijk1 voor* 5 en 8 inillioen zullen z(jh verzekerd, «pk tegen mo lest. i i f Aardappelen. In de week van 1015 Juni verkrijgbaar op bon 74 per persoon 1 kilo Kleiaardappelen op bon 76 per persoon 1 kilo Kleiaardappe len op bon 78 per persoon 1 kilo Kleiaard appelen. Kleiaardappelen 6% Cent per Kilo. Bon 74 geldig op Maandag, 76 op Woens dag, 78 op Zaterdag. Koffie. Gedurende het tijdvak, aan vangende op 1 Juni en eindigende op 15 Juni, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon no. 30 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 Juni en eindigende op 30 Juni, zal door detail listen aan verbruikers mogen worden afgele verd op Bon no. 31 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Thee. Op bon 21 der oude kaart kan tusschen 15 Juni en 15 Augustus l1/, ons thee ontvangen worden bij den leverancier, die met inneming van bon 19 het lijf dier kaart heeft gewaarmerkt. Broodkaart. De broodkaart von het 52 tijdvak loopt van 8 Juni tot en met 14 Juni. Sohoenen bons. De bureaux waar bons voor schoenen te bekomen zijn, rijn gevestigd: Lokaal Rehcfooth, Pioqgjjtraat en St. Joris Doele. Lokaal Rehoboth is geopend de eerste 3 dagen der week en de Doele de laatste 3 dogen der week, beiden Tan r.m. 912 en nffl. van 2 5 uur. i Wie niet of beneden de 21ete klasse dor Inkom stenbelasting is aangeslagen heeft recht op een bon. j Tl 1 Centrale Keuken. lederen dag, behalve Zondags, is tusschen 11 en H warm eten te bekomen k 12 ct. per portie, aan de spijskokerij Achter de Teerstoof, Spijskoksiij Lange Haven 11, Gymnastieklokaal Dwars straat en Gymnastieklokaal Buitenhavenweg. Het eten moet daags te voren besteld worden. Het menu wordt wekelijks per advertentie bekend gemaakt. Er worden ook bonboekjes met 6 bons uitgegeven. Op deze bons wordt het eten k 11 cent per portie verstrekt. Gas. De toevoer van gas geschiedt alleen «uugwwi, idduoucci' m net nui van rnesiana n q,/ en Paulus van de Perre, gedeputeerde van 1 UUF T,m'' Tan T'm' tot 1 Zeeland. c De Witt hield geregeld briefwisseling met de gedeputeerden en wel speciaal metv. Be- verningh en Nieupoort. Van Beverningh en Nieupoort hielden den 8taatspensionaris geregeld op de hoogte van de onderhandelingen en ontvingen van hem we- derkeerig allerlei vertrouwelijke instructies. Men staat inderdaad verbaasd over de enor me werkkracht van de Witt. Niet alleen met het gezantschap in Engeland maar ook met andere gezanten in het buitenland correspon deerde hij buitengewoon druk. Geen enkele raadspensionaris heeft zich met zoo'n buitengewone intelligentie en diep plichtsgevoel in dienst van zijn vaderland van zijn taak gekweten als Johan de Witt. (Wordt vervolgd.) uur s n.m., van 46 uur n.m. en van een half uur na zonsondergang tot 6 uur des v.m. Op Zondagen zal des middags van 122 gas verstrekt worden. Visch. Op bon 123 en 64 verkrijgbaar Vs Pond versche visch. In de week van 1015 Juni is verkrijgbaar Op bon 48 1 ons harde Zeep per persoon 11 ct. per ons. I Op bon 68 1 ons|groene erwten per persoon 11 ct. per pond of Capucijners 27 ct. per pond. Op bon 70 l1/, ons bruine Boonen per per- 1 soon 11 ct. per pond. Op bon 72 V» ons Gort per persoon 13 ct. per pond. Bon 48 geldig op Woensdag en volgende dagen. Bon 72 op Donderdag. Bon 14 (Kindermeel) is deze week geldig. Uitgifte van bons voor Kindermeel op Dins dag 11 Juni, 's nam. 23l/t uur, aan het Broodbureau voor hen die nog niets ontvingen, Plannen en crediet bouw nieuwe school achter Polderstraat. B. en W. hebben aan den Raad het volgend schrijven gezonden In Uw vergadering van 1 Februari 1.1. werd besloten tot stichting van een nieuw gebouw voor School J Hoofd de heer Klein en werd daarvoor een terrein aangewezen achter de Polderstraat. Dit besluit had, Wat de stichting betreft, het karakter van een beginselbesluit, iu dien zin, dat de Raad zich omtrent den tijd van uitvoering vrijheid voorbehield. Wanneer wij thans over die uitvoering, willen spreken, moge de opmerking voorafgaan dat reeds van den beginne bij ons vaststond, dat de op te richten volksschool eene moet zijn met 13 lokalen en gymnastieklokaal, omdat, afgescheiden van een eventueele wijziging in leerplicht- of arbelds wet, de bevolking, die zich, naar verwacht mag worden, in dit stadsdeel, dat ongetwijfeld een sterke uitbreiding tegemoet gaat, zal vestigen, een dergelijke school eischt, terwijl het ontbreken van een gymnastieklokaal in de omgeving het bouwen van een dergelyk lokaal noodzakelijk maakt. Thans zijn voor zulk een school met gymnastiek lokaal een plan met kostenberekening opgemaakt. Waar wij na kennisneming van de begrooting, een bedrag van 190.000.—enkel voor den houw aanwijzende, een gevoel van bezorgdheid voor onze Gemeentefinanciën niet konden onderdrukken, hebben wij der Commissie voor de Gemeentewer ken gevraagd of geen bezuiniging kon worden aangebracht, o.a. door de vervanging van het hooge dak door een plat dak, en wat de besparing zou zijn, wanneer het gymnastieklokaal werd wegge laten. Ten aanzien van het pannendak merkt de Com missie op dat de constructie van het dak van dien aard is, dat de achtergevels van de school veel lager zijn dan de voorgevels, hetgeen bij een ma stiek dak niet mogelyk is; dat de bezuiniging die zou worden verkregen dan ook slechts 6000.— zou bedragen; en dat verder, terwijl het pannendak geen onder houd vergt, het mastiekdak, waarbij tegenwoordig slechts twee lagen worden toegestaan, in 8 a 10 jaren moet worden vernieuwd. Voorts merkt de Commissie op, dat uit aestetisch oogpunt een plat dak moet worden ontraden. Zij acht hier, waar de school midden tusschen lage huizen aan een pleintje komt te staan, een hoog dak beslist noodig. Wat het gymnastieklokaal betreft, geeft de Commissie toe, dat door het weglaten daarvan thans ƒ30.000.— kan worden bespaard, maar zij wijst er op, dat het voordeel van mogelijke da ling van enkele bouwmaterialen zal worden weg genomen door de omstandigheid dat het bouwen van een school met gymnastieklokaal in eens, goedkooper is dan het bouwen van beide afzon derlijk. Wij hebben de bezwaren der Commissie moe ten erkennen, zoodat wij van bedoelde bezuinigin gen hebben moeten afzien. Desniettegenstaande hebben wij begrepen, dati

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2