Dagblad mor Schiedam en Omstreken. flDuIC fGBSflö Mr. M. C. J. KOLKMAN. De Oorlog. 41ste Jaargang. Zaterdag 15 Juni 1918 No. 12165 Gratis Ongevallenverzekering f Westelijk front. Bmtaianésch Nieuws. FEUILLETO M. Het geheim yah Philippe de KaiuYillier. BureauKoemarkt 4. IbosR »'su s t. t fl ï-, prat f. kwartaal Telef. 85, na kanteortjp no, 148. peer 0 amaadfta £1.60, per WBÉfe 18 Sgsottèadp» aaaasuwa 3 cent. Incassokosten worden berekend. Postbus: 89, feaaoe p. Adverlaittiöa:* 15 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiëni tn het Zaterdagavondnummer 10 oorlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsohe Algemeene Verzekeringsbank te Sohiedam. M verliee vaa elk» and*- i na vinger. Tweede Kamerverkiezing op 3 Juli as. Elk kiezer mag slechts op een candidaat stemmenWie meer dan een hokje zwart maaktstemt ongeldig. Stemt van lijst No. 3, (de Katholieke lijst), No. 1 Bij oi krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere ofticieeie af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders van Schiedam brengen ter openbare kennis lo. dat op Woensdag, 3 Juli 1918, van des morgens acht tot des namiddags v ij f uur, zal geschieden de stemming ter verkiezing van de leden van de Tweede Kamer der Staten- (ieneraal. STEMPLICHT. Herinnerd wordt aan de verplichting, opge legd bij art. 71, tweede lid, der Kieswet, dat ieder, die volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werken, zich binnen den voor de stemming bepaalden tijd ter uitoefe ning van zijn kiesrecht moet aanmelden bij het stembureau in het voor hem op de kiezerslijst aangewezen stemdistrict. Art. 149 der Kieswet luidt De kiezer, die niet voldoet aan de verplich ting opgelegd bij art. 71, tweede lid, wordt tenzij den rechter van een geldige leden van verhindering blijkt, gestraft met berisping of met geldboete van ten hoogste drie gulden. Indien tijdens het plegen van de overtreding nog geen twee jaren zijn verloopen sedert eene vroegere veroordeeling van den schuldige we gens gelijke overtreding onherroepelijk is ge worden, of de deswege opgelegde geldboete vrij willig is betaald, wordt geldboete van ten hoogste tien gulden opgelegd. De uitspraak is aan hooger beroep noch cassatie onderworpen. Indien de straf van berisping wordt opge legd aan een afwezig gebleven beklaagde, wordt eene schriftelijke vermaning van den Kanton rechter om aan de verplichting opgelegd bij art. 71, tweede iid, in het vervolg te voldoen, aan den veroordeelde van wege het openbaar ministerie beteekend op de wijze, voorgeschre ven bij art. 144 van het Wetboek van Straf vordering. Tevens wordt de aandacht gevestigd op artikel 128 van het Wetboek van Strafrecht luidende Hij die opzeilelijk zich voor een ander uitge vende aan een krachlens wettelijke voorschrift utl- geschreven verkiezing deelneemtwordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste een jaar. 2o. dat op Maandag den 17den Juni e.k., aan de huizen der ingezetenen de gewone jaarlijksche collecte zal gehouden worden ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteuning van den gewapende dienst in de Nederlandèn en noodigen de ingezetenen uit, naar vermogen bij te dragen, en alzoo mede te wérken aan de verzorging van verminkte krijgslieden en de tegemoetkoming in de be hoeften der betrekkingen van hen, die in den strijd voor het vaderland gesneuveld zijn. 3o. dat voor 1 Juli a:s. bij hun College moeten worden ingediend aanvragen om kos teloos of tegen verminderd schoolgeld te wor den toegelaten tot den a.s. cursus van a. het Gymnasium. b. de Hoogere Burgerschool. c. de Burgeravondschool. d. den Gemeentelijken Handelsavondcursus. 64 (Stol.) Daar lieten de sirenen der boiot haar langgerekt gefluit h opren; we daalden dus de trap ,a£, en namen met ons drieën in een huurrijtuig' plaats, dat langs de kade wachtte en waarin we het vertrek der boot afwachtten. Wel'dra zette de reusachtige stoomer zich in beweging. Op het dek' zagen wij de drie ver- trekkenden. arm in arm staan. Ze wuifden ons met hunne zakdoeken toe, welkte groeten wij met de onze beantwoord den. Eindelijk konden we nog slechts de haat on derscheiden. De zee was effen en kalm en de zon stond aan een onbewolkten. hemel. Het was twee uur geworden. Gezamenlijk gin gen wij den lunch gebruikten in 1 rascati. We waren alle drie Vrlonlijk gestemd om den gunsti- gen afloop van het droeve drama. Havas seinde gister uit Parijs De dag van gisteren is in zijn geheel gunstig voor de Franschen geweest, wier schitterende krachtsontplooiing het offensief der Duitschers in de richting van Compiegne overal tot staan heeft gebracht. In het vak van Noyon zijn de Duitschers die waarschijnlijk uitgeput zijn, werkeloos ge bleven, terwijl de Franschen zeer bedrijvig waren. Ten einde het bosch van Villers Cot- terets te forceeren heeft de vijand tot vijf divisies over een front van zes K.M. in den slag geworpen. De krijgsverrichting, die tot de beslissing van het huidige offensief moest lei den, mislukte. Van heden af schijnt elke be zorgdheid te zijn gebannen. De militaire critici maken gewag van het echec van den vijandelijken stormloop en van de voornaamste operatie tegen het bosch van Villers Cotterets. Zij zijn van oordeel dat de vooruitgang van den vijand tot staan i3 ge bracht en het huidige offensief op Parijs op het punt is om te eindigen. De Duitsche stormloop is gestuit, zegt het „Journal", zonder dat de Duitschers in eenig opzicht de beslissing zijn genaderd. Het blad houdt rekening met de mogelijkheid van een hervatting op een meer of minder nabij gele gen tijdstip, doch stelt met voldoening vast dat de Duitschers een ernstigen tegenslag heb ben geleden. In de „Echo de Paris" schrijft Barrés dat de terreinwinst der Duitschers bij hun offen sief op Parijs absoluut buiten verhouding staat tot hun verliezen. Compiègne is gered de re serve, d.w.z. de onmisbare bewegingstroepen zijn ongeschonden. In een artikel in hetzelfde blad, getiteld „Foch en Petain" zijn den toestand meester". De Duitschers zijn niet in Compiègne en zullen nooit in Parijs zijn. De vijand is in be dwang gehouden op een terrein, dat hij zelf heeft uitgekozen. De „Homme Libre" is geenszins verwonderd over de kalmte in den slag. De vijand heeft sedert 27 Mei ongeveer 80 divisies in den strijd geworpen, waarvan bijna de helft op het slagveld is gebleven. Ludendorff bezit op zijn hoogst een dertigtal reserve-divisies, waarvan er 2/3 aan den strijd deelnamen. Het Fransch stafbericht van gistermiddag luidt Gedurende de nacht hebben zich volgens de rapporten enkel plaatselijke acties voorgedaan. Wij hebben met verscheiden invallen in de vijandelijke linies succes gehad en wel ten N. van Grivesne3 en in de streek van Gourcelles en een dertigtal gevangenen meegebracht. In de richting van de Logeshoeve hebben de Franschen een beetje vooruit kunnen komen. Een aanval des vijands bij Antheuil is vol slagen misgeloopen. Tusschen het bosch van Villers-Gotterets en Chateau-Thierry is de geschutsstrijd vannacht levendig gebleven. De Fransche patrouilles hebben in de streek van Bussiares, beoosten Reims en in Champagne gevangenen gemaakt. Het Fransch avondcommuniqué Vandaag geen infanterie-actie. Tamelijk levendige geschutstrijd in het bosch van Hangard, ten Z. van de Aisne en tusichen Villers-Cotterers en Chateau-Thierry. Bij het materiaal, denDuitschers 11 Juni ontnomen en reeds opgegeven, dienen negen kanonnen gevoegd, waarvan zeven zware, en 40 machinegeweren. Overal elders verliep de nacht kalm. Reuter's correspondent bij het Amerikaan- sche leger in Frankrijk seint Welk een belang de Duitschers aan het bezit van Bouresches en het bosch van Belleau hechten, dat de Amerikanen hebben veroverd, is gisteravond gebleken uit het feit, dat zij het bosch aan zwaar artillerievuur onderwier pen, zonder dat evenwel een aanval volgde. In den Noordwestelijken hoek heeft men gisteravond een ravijn ontdekt, dat vol zat met Duitschers. Dezen hadden gezien, hoe hun kameraden werden ^eergeinaaid, toen zij zonder dekking van den heuvel buiten het bosch werden gedreven en 'hielden zich schuil om des nachts te ontsnappen. Zij werden echter ontdekt en moesten zich overgeven. Duitsch stafbericht van gistermiddag Ten Zuidwesten van Yperen hebben de Franschen hevige aanvallen gedaan op onze linies tusschen Voormezeele en Vierstraat. Zij werden bloedig afgeslagen. Verscheiden offi cieren en ruim-150 man bleven als gevange nen in onze handen. Geslaagde verkennings gevechten bij den Kemmel. Op het slag veld ten Zuidenwesten van Noyon bleef de werkzaamheid van de artillerie levendig. Bij Courcelles en Mery, alsmede in het van de Matz, in de nabijheid van de Oise herhaalde de vijand zijn vergeefsche tegen aanvallen. Hij werd met zware verliezen terug geworpen. Ik maakte gebruik van de aanwezigheid van Ten wiek om eenige inlichtingen in te win nen omtrent eriktele puntten, die mij1 nog duis ter waren. Bij: mijn vragen begon de bankier te lachen, iets, wat hem slechts zelden gebeurde. Terw'ijl hij d,qo<r zijn prachtigen baard streek, gaf hij mij in het bijzijn van Poinsot alle ge- wenschte inlichtingten. Nu de zakten geregeld zïjin, zie ik ei niets geen bezwaar in, u deelgenoot te maken van de verschillende kunstgrepen, die Djef Morris- son heeft aangewend, ten eerste om tijd te winnen, ten tweede om1 Rouffach in de wielen te rijden. Hoe zoo? Hebt ge mijl niet herkend in het signa lement van den heer, die bij Bennou is' ge weest U? ia,'jujst! Gij waart dus de Russische heer, die Ber- nou moest engageerten? Ik zelf. En denkt ge soms, dat het toe val was, dat de meest verzwarende getuige- Aan beide zijden van den weg van Soissons naar Villers-Cotterêts drongen wij het bosch van Villers-Cotterets binnen. Het leger van generaal-veldmaarschalk von Boehm heeft sedert den 27»ten Mei ruim 30 kanonnen buit gemaakt. Daardoor stijgt het aantal kanon nen, dat de legergroep Duitsche kroonprins sedert den 27sten Mei heeft ingeleverd, tot 1050. Gisteren zijn 28 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Het verlies van de vijandelijke luchtstrijd krachten aan de Duitsche fronten bedraagt in de maand Mei 23 kabellons en 413 vliegtuigen, waarvan 223 achter onze linies, de rest achter de vijandelijke stellingen zijn neergestort. Wij hebben in den strijd 180 vliegtuigen en 28 kabelballons verloren. De Duitsche staf meldde gisteravond Geen nieuws. RUSLAND. Het Petersburgsch telegraafagentschap meldt d.d. 7 Juni Bij huiszoekingen in de woningen der bour geoisie in, Pensa ondernomen werden wapenen munitie en machinegeweren gevonden, waar mede de bourgeoisie de Tschecho-Slowaken wilde steunen. Naar uit de door de plaatselijke sovjets ge dane nasporingen blijkt, had de bourgeoisie den oproerlingen 1 millioen roebel aangeboden, opdat dezen hun het bestuur der stad in han den zouden leveren. Volgens mededeeling van de „Kiewskaja Mysl" breidt de opstandsbeweging der kozak ken van het Dongebied tegen de bolsjewiki zich uit. Het grootste gedeelte van het dis trict van Nishuetschirki zou onder leiding van Krasznoff een nieuwe regeering gevormd heb ben. De troepen van Krasznoff naderen Za- ryzin. De Ropenhaagische correspondent van de Ken nis c he Zeitung" seint dat vcigens berichten uit Petersburg de stemming ten gunste van het her stel van bet tsarisme toeneemt. In üe kerken bidt het volk openlijk voor den terugkeer van den tsaar. Een brad, dat in een geheime drukkerij; wordt vervaardigd en den naam van Tsaar draagt, maakt een gestaagde propaganda, voor den terugkeer van den tsaar. Lenin heeft een benotoning van 50.000 roebel uitgeschreven voor dengene, die de drukkerij1 bekend maakt. Uit verscheiden steden worden fcetoogingen ten gunste van den Tsaar gemeld. Op Lenin zijn eenige aanslagen gepleegd. FINLAND. De „Manchester Guardian" spreekt in een hoofd artikel er haar vrees pver1 uit, dat het afstaan van het westelijk' gedeelte van het Moerman-ge bied aan Finland voor Engeland een ernstig ge vaar is. Het blad gelooft niet dat daardoor 'de Moermanspoorweg gevaar loopt, daar deze oos telijker is gelegen. Maar dat Finland zich tot de Noordelijke IJszee uitstrekt, is een lOngewen- schte toestand voor Engeland, daar een Finscho haven in dit gebied metterdaad een Duitsche haven aan de IJszee is. Daarmede zou Duitsch- land een basis voor zijn duikbooten hebben ver nis, die van Charles' Bidot, verviel? Ja, dat meende ik'. Mis. Mijnheer Morrisson kwam op1 zeke ren avond bij me, zeggend: „Zorg, dat ge dien Charles Bidot naar Z.uid-Amerika laat insche pen." Zonder' veel moeite vond ik' hem. En mijnheer, ge weet, met geld bereikt men Veé,I zoo niet alles. En die onbeschofte schoenmaker, wist die waarlijk niets? Met een loujs d'or had mijnheer Djef hem den mond gesloten, vandaar dat hij! niets losliet. Ziedaar dus de oplossing. Die goede Djef! Nu verklaar ik mij! ook de bereidwilligheid, waar mede gij' aan een u totaal .onbekende het voor schot deedt. Eindelijk stapten we op', en lieten we ons naar het station rijden om denzelfden avond nog te Parijs te kunnen aankomen. Onderweg vroeg ik aan Mr. Podnsiot nog naar de bijzon derheden .omtrent zijh bezoek bij de Vigilante en de restitutie van het geld. l'oinsot begon te lachen en sprak' Toen ik den heer Lourdel de cheque over handigde trok hij een gezicht alsof het huis boven zijn hoofd instortte. Spoedig stelde ik hem op de hoogte van hetgeen hij noodzakelijk welen moest en weldra teekende zijn gelaat eén blijde verrassing'. Zijn eerste woord gold toen Rouffach Sapristi I riep hij uit, dus heeft die Ei- zasser toch gelijk' gehad? We zullen trach ten alles goed te maken. 't Was toch een slimme vos Gebeuren zulke restituties dikwijls? vroeg ik. Daarnaar heb ik hem juist gevraagd. In gevallen van verzekeringen tegen brandschade zeer dikwijls. Dioch restituties van het bedrag eener levensverzekering komt minder voor1. Du geval van Philippe de Rainvillier is teene uit zondering. Artne Philippe de Rainvillieraldus be sloot Mr. Tenwick. Op het eind ontbrak hem de noodige moed. Liefdevol als elke Franschman, bracht hij1 zich zeiven teil of fer voorde zijnen, doch ze moesten zijn offer kennen! Een Amerikaan Zou zulks ver zwegen hebben! IJ ""I1""

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1