Binnenland. Staten-Generaal. (iemeoiiteraad. ALLERLEI NIEUWS. De Daily Maii" verneemt uit Italië: Het wapenfeit van Rizao (den Italiaans-ben zeeofficier die een Oostenrijkschen dreadnought in den grond heeft geboord, heeft de Italianen tot vervoering gebracht. Vele steden en genoot schappen stellen voor om hem penningen, adres sen en tropeeën aan te bieden. De koning is op- zctte.ijk naar Venetië gegaan rnn hem te verwel komen en heeft, toen hij hem ontmoete, hem har telijk de hand gedrukt. Volgens bericht uit Lima, heeft de Peruaan- stibe regeering de Duitse he schepen, die in de haven van Callao lagen, door militairen laten bezetten. Antwoordende op een telegram, dat Boin- caré heim had gezonden naar aanleiding van het feit, dat het een jaar geleden was, dat da eer ste Amerikaansche troepen in Frankrijk voet aan wal hadden gezet, heeft Wilson, in een telegram v an antwoord herhaald, dat het voornemen van de ereenigde Staten was mannen en materiaal naar Frankrijk te zenden, tot dat „de slechts tijdelijke ongelijkheid in krachten geheel zal zijn overwonnen, want, zoo voegde Wilson er aan toe, „alleen door de overwinning kan de vre de w.orden verkregen en kunnen de zaken der wereld worden geregeld op den duurzamen grond- slag van recht en billijkheid. In Japan zijin de toebereidselen vaar het a.s. bezoek aldaar- van prins Arthur of Connaught voltooid. Een telegram uit Rome meldt: Op 13 Juni zijn Engelscbe bombardeer-viiegtui- gen tot tweemaal naar de versterkte plaats Cat- taro gevlogen en hebben 1100 kilo ontplofbare stoffen geworpen op verschillende militaire doel punten. Ze zij li alle behouden teruggekeerd. Uit Moskou wordt gemeld De Tsjecho-Siovaken hebben zich meester gemaakt van de groote Trans Siberische spoor wegbrug over de Wolga bij Syzzan. De telegrafische gemeenschap met Omsk Tomsk en Irkoetsk is verbroken. De New-Yorksche advocaat O'Leary, te Vancouver, die, naar beweerd wordt een der voornaamste leiders in de pro-Duitsche samen zweringen is, is naar Reurter seint in den staat Washington gearresteerd. De voormalige adels-maarschalk van het gouvernement Tsjernigow, Iwan Polstoless, rs tot eerste secretaris van het Oekranische ge zantschap te Berlijn benoemd. De Amerikaansche minister Baker heeft dezer dagen in de krijgsschool te West Point verklaard dat zich reeds 700.000 Amerikanen in Frankrijk bevinden. De Turken hebben de stad Tebria in Perzië bezet. Op Parijs is Zaterdagavond een lucht aanval gedaan. Men telt verscheidene slacht offers. Er is eenige schade aangericht. Via Zwitserland komt bericht dat te Sofia betoogingen tegen Oostenrijk en Duitsch- land zijn gehouden. De p.osit.e van Rados- lawof is netelig. stemming aangenomen. Eveneens een aantal kleine ontwerpen, waaronder die betreffende een buitengewoon marine-krediet, wijziging en aanvulling van de Loodspensioenwet, 1915, de salarisverhooging van militairen van zee- en landmacht in Nederland en Indië. Zonder stemming worden voorts aangeno men nadere voorzieningen betreffende toezicht op hier te lande vertoevende vreemdelingen en betreffende den rechtstoestand van hier to j lande geïnterneerde krijgsgevangenen en de regeling van het archiefwezen. Na korte besprekingen worden nog enkele kleinere ontwerpen goedgekeurd. I De Minister van Landb. de heer Posthu i ma, deelt mede dat bij Buurse 2 millard ton zout aanwezig zijn en bij Winterswijk 22 mil- liard. Voor grondverzakking zal worden ge waakt. Aan de orde wordt gesteld het ontwerp in zake de bereiding van stikstof-bereidende meststoffen. Het ontwerp wordt goedgekeurd. De overige ontwerpen zullen 18 Juli aan de orde komen. De vergadering wordt verdaagd tot 18 Juli Dc „Nieuw Amsterdam". Te Rotterdam is bericht ontvangen, dat het stoomschip „Nieuw Amsterdam" gistermiddag te New-V ork is aangekomen. Engelsch witboek. Uit Londen meldt men: Heden zal een Witboek verschijnen, getiteld: Gotiespondentie tusschen Z. M.'s regeering en de Nederlands-die regeering ten aanzien van de behandeling door de laatste van oorlog-voerende koopvaarders, waarvan de status tengev ï.ge van een oorlogsdaad is gewijzigd." Het eerste deel -over (de gevallen der stoiomsdiepen Maria en Hunsstrick geett 13 bescheiden .weer van 25 Maart 1916 tot 19 April 1918; het tweede deel gaat over de Duitsche schepen te Antwerpen bij het uitbreken van den oorlog en bevat 18 documen ten van 1 September 1914 tot 17 Maart 19.15. Het deserteurskamp te Bergen. In het kamp te Bergen zijn thans, naar aan het Hdbi. wordt gemeld, ongeveer 700 perso nen. Op 1 Juni waren cr: 556 Duitsdiers, 27 Oostenrijkers, 1 Deen, 1 Spanjaard, 1 Armeniër, 31 Russen, 56 Polen. 2 Amerikanen, 1 Roeme- niër, 9 Chineezen. 1 SingaJees, 1 Arabier, 1 Bjoliviaan, 4 Italianen, 11 Belgen en 1 Luxem burger. j f f Mr. Troelstra naar Engeland. Een hoofdartikelen van de „Times" over het aanstaande arbeiderscongres bevat een aanval op mr. Iroelstra. De aan hem gerichte uit- noodiging is blijkbaar een manoeuvre om het besluit om met geen vijandelyke socialisten samen te komen, te ontduiken. Op gezag van Auguste Monet's mededeelingen in dé Tele graaf, verklaart de „Times", dat Troelstra ge prononceerde Duitsche sympathieën heeft, maar aangezien de arbeiders in Engeland niet aan den leiband van bolsjewiki loopen en daar in Engeland an Amerika onder de eigenlijke ar beiders nog vastberadener zijn geworden, kan men het bezoek van Troelstra kalm opnemen. De heer Troelstra heeft aan het Ned. cor- respondetiebureau medegedeeld, nog geen offi cieel bericht te hebben ontvangen, dat de En- gelsche regeering hem een pas toestond. Hij vertrouwde intusschen, dat deze zaak in orde was. De datum van zijn vertrek staat nog niet vast in verband met de ongeregelde scheeps gelegenheid naar Engeland. 1 er conferentie zal niet beraadslaagd worden over den internationalen toestand in het alge meen, maar tevens over het voeren van een zelfstandige socialische politiek in de verschil lende landen, wat dus medebrengt het opzeg gen van den Godsvrede ook in de oorlogvoe rende landen. Volgens een bericht uit Weenen, wil Mr. Troelstra voor zijn vertrek naar Engeland met de socialistische partijen van de centrale mogendheden overleg houden en heeft hij hen tot een conferentie in den Haag uitgenoodigd. Het partijbestuur van de Duitsche «ociaal-de- mocraten in Oostenrijk heeft besloten aan deze uitnoodiging gehoor te geven. De afge vaardigde Seitz en Ellebogen vertrokken Zon dag van Weenen naar Den Haag- EERSTE KAMER, Vergadering van Vrijdag 14 Juni. Aan de orde zijn verschillende wetsontwer pen. Bij die betreffende salarisverhooging voor burger lijke rijksambtenaren brengt de heer V e r h e y e n (r.-k.) hulde aan de staatscoinmissie-Stork. Dat de minister niet dè volle verhooging heeft willen geven, vindt hij een beetje eng. Verder spreekt hij in eenigszins afkeurenden zin over de verdee ling in klassen. Voorts meent hij, dat da regeling niet geheel billijk is tegenover de ambtenaren der Eerste kamer. De heer Stork (v.l.) licht toe, waarom da heer De Jonge en hij hebben gemeend te moe ten voorstellen, 75 percent te geven. Voorts verdedigt hij de klasse-indeeling. De heer Reekers (r.k.) spreekt ook over de ambtenaren der Eerste Kamer. Eveneens de heer Van der F e 11 z (v.d.) sluit zich aan bij den heer Verheijen ten aanzien van de 7u pet. en de klasse-indeeling en noemt het wetsontwerp krenterig. De minister van financiën betoogt dat het werk der griffie van de Tweede Kamer aanmerkelijk moeilijker is dan dat der griffie van dé Eerste Kamer. De regeering zou krenterig zijn geweest. Maar spr. hoopt de heeren nog wel te ontmoe ten bij de Vermogensbelastings, en zijn opvol ger zal hen nog wel ontmoeten bij andere be lastingen. Hij had van deze Kamer een ander geluid verwacht. Als alles meevalt, zullen we een sluitende begrooting krijgen, zonder te rekenen met rente voor de nieuwe leeningen en de uitgaven volgens art. 192 der Grondwet. De minister verdedigt verder het klassen- stelsel. Intusschen zal de Staatscommissie ten aanzien van de klasse-indeeling maatregelen trachten te vinden om tegemoet te komen aan de bezwa ren van de ambtenaren, die aan veelvuldige verplaatsing blootstaan. Spreker verklaart nog, dat een nieuwe staats- 1 leening onvermijdelijk is. Een motie-Reekers, den wensch uitsprekend, dat de salarissen van de griffie-ambtenaren dei- Eerste Kamer gelijk zullen worden gesteld aan die der ambtenaren ter griffie van de Tweede Kamer, zal op een nader te bepalen dag wor den behandeld. De Wetsontwerpen worden zonder hoofdelijke Vreemdelingen te Haarlem. De minister van binnenlandsche zaken heeft, zoo meldt de O, H. Ct., bekend gemaakt, dat voortaan personen van vreemde nationaliteit Haar- rem niet meer als hoofdverhlijfplaats mogen kie zen. Aile vreemdelingen die den eersten Méi té Haariem waren, kunnen blijven; zij, die zich na dien datum in de gemeente hebben gevestigd, rnöeten deze weer veriaten. Ook1 buitenlandschè kinderen mogen niet meer te Haariem gehuisvest worden. De telegraafdienst. Naar men verneemt, zijn Vrijdag de eerste marconisten op de telegraaafkantoren te Am sterdam en Den Haag in dienst gesteld, om des avonds van de vrij gekomen interlocale telefoonlijnen gebruik te maken voor de wisse ling van telegrammen. Voorloopig geschiedt deze wisseling door overspreken, maar het ligt in de bedoeling deze telegrammen over te seinen volgens een speciale voor de marco nisten geschikte werkmethode. Deze seinin- richting is echter nog niet gereed, maar zal waarschijnlijk a.s. Maandag in gebruik geno men kunnen worden. Er zal dan nog eenige oefening noodig zijn om de vereischte routine te verkrijgen, maar een begin van uitvoering van dezen nieuwen tak van dienst is toch verkregen. Indien de resultaten gunstig zijn, zullen b.nnenkort meer marconisten werkzaam wor den gesteld. „Stemt rechts." De Vrij-Liberale Mr. H. W. van Sandick te Utrecht roept in de Vrij-Liberale „Nieu we Courant" zijn partijgenooten op bij de a.s- KamerverkiezingenRechts te stemmen. Mr. v. Sandick schrijft o.a. „Ook de leiders der Unie-liberalen hebben zich bereid verklaard in een socialistisch ka binet zitting te nemen en de leider der Socia listen heeft zijnerzijds de opneming zoowel van Unie-liberalen en vrijzinnig-democraten toege zegd, onder uitdrukkelijke toevoeging dat het kabinet zal zijn een socialistisch kabinet en een deel van het socialistisch program zal worden ten uitvoer gelegd." „En de Economische Bond? Het is de par tij der malcontenten, doch het is mij niet ge lukt ei achter te komen wat deze eigenlijk be oogt. De doeleinden, die deze bond volgens de geschriften en de woorden der leiders zegt na te streven, zijn in flagrante tegenspraak inet de daden van den hoofdleider mr. Treub, als minister, zoodat een afwachtende houding aan gaande deze partij geraden i Waar nu een meerderheid zonder sociaal democraten is uitgesloten en bovendien de Vrij- zinnnig-Democraten ook niet willen gaan zitten naast de Vrij-Liberalen, meent Mr. v. Sandick, dat de stemmen op de Vrij-Liberalen uitge bracht, waardelooze stemmen zijn ten opzichte van het regeerings-resultaat. „Wint rechts, zoo gaat schrijver voort, dan zullen mr. Heemskerk heeft dit al aange kondigd waarschijnlijk ook linksche elemen ten in het kabinet worden opgenomen en het zou aanbeveling verdienen eenige van de te genwoordige goede ministers te doen aanblij ven." Tot die „goede" ministers rekent de schrij ver de heeren Lely en De Jonge terwijl hij voor den heer Loudon de aangewezen plaats achtWashington of Londen. Om nu rechts de overwinning te verzekeren, roept Mr. v. Sandick „al den bezadigden in en lande, die, ook gelet op de treurige resul taten van het socialistisch gedoe der laatste jaren, verschoond wenschen te blijven van de zegeningen van een bepaald socialistisch be wind, toe stemt ditmaal reehls, tot tijd en wijle dat de vrijzinnigen terugkomen van de dwalingen huns weegs." het vol- De vroege aardappelen. Het Correspondentiebureau deelt gende mede Omtrent de vroege aardappelen worden ons van bevoegde zijde de volgende bijzonder heden medegedeeld Tot dusver was er een vervoerverbod voor nieuwe aardappelen, vooral om het te vroeg rooien daarvan tegen te gaan. Aanstaanden Dinsdag mogen deze aardappelen voor de eerste maal in dit seizoen geveild worden, terwijl dan voor de geveilde aardappelen het vervoerverbod naar de gemeenten wordt op geheven, zoodat Woensdag en de daarop vol gende dagen de eerste nieuwe aardappelen in de verschillende gemeenten zullen aankomen Intusschen hebben verscheidene gemeenten nog oude aardappelen, die eerst moeten wor den opgegeten, voordat ze nieuwe aardappelen ontvangen, zoodat hat in sommige gemeenten nog kan voorkomen dat men b.v. nog een week oude aardappelen te eten krijgt. Ver moedelijk zal echter in de laatste dagen van Juni de geheele binnenlandsche consumptie van nieuwe aardappelen zijn voorzien. Dan komt er vrij spoedig een oógenblik, zooals elk jaar, dat er veel meer aardappelen zijn, dan voor de binnenlandsche consumptie noodig zijn en dan moet dus beslist worden wat met die nieuwe aardappelen gebeuren zal. Vermoedelijk zal de vraag voor de bin nenlandsche consumptie dit jaar veel grooter zijn dan het vorige jaar, maar toch zal er nadat aan de binnenlandsche consumptie vol komen zal zijn voldaan, een te veel aan aard appelen overblijven, die gerooid moeten wor den, omdat anders het gevaar voor ziekte te groot is en bovendien het land vrij moet komen voor de nateelt, met name van savoye en bloemkool en dubbele sperzieboonen, terwijl deze vroege aardappelen niet bewaard kunnen worden. De mogelijkheid bestaat daarom, dat een deel daarvan voor uitvoer zal worden be stemd als ruilobject voor in te voeren goede ren. Maar daaromtrent is dit in tegenstel ling met berichten dienaangaande op dit oogenblik nog niets beslist. Chocoladereepen. Het Bureau vlaofr Mededeelingen inzake de Voèd- sel voorziening meldt De fabrikanten, met wie overeen gekomen is omtrent de levering van ohocoladereepen aan de gemeenten, hebben thans een voorraad gè- produceerd, die in staat stelt Sipoedig met de distributie een aanvang te maken. Zij hebben dan ,aok machtiging gekregen om tot aflevering over te gaan. De bedoeling is, dat de fabrikanten de cho coladereepen rechtstreeks leverén aan dé ffis- tributieibureau s of, indien dit niet mogel'^lk is, aan een of meer gflosisieris. Dezen kunnen dan de reepen verldeelen over dé winkéliérs, dié aan het gemeentebestuur voldoenden waarborg ge ven, dat de verkqop uitsluitend aan werkelpce consumenten tegen den Vas-tgestelden prijs zal geschieden. Boter zonder bons. Het Rijksbureau voor vleesch en vetten heeft deze week aan de boterfabrieken een zekere hoeveelheid boter vrijgegeven, welke aan de melkleveranciers der fabrieken zonder bon mag worden afgegeven om deze tegemoet te komen bij de verplichte melklevering aan de fabrieken. Vetbons. De Minister van Landbouw maakt bekend, dat de bon 3e week van de boter, melange A en B en margarinekaarten voor het le tijdvak geldig is van 17 tot 23 Juni 1918. Rijksdaalders en guldens. De minister van financiën heeft onder de aandacht van den minister van justitie ge bracht, dat de wet van 12 Januri 1918 tot vaststelling van bepalingen in het belang van den omloop van 's Rijksmunten verbiedt behoudens in bijzondere gevallen, waarin daar toe door den minister van financiën vergunning is verleend 's Rijks zilveren, nikkelen of bronzen munten anders dan van Rijkswege overeenkomstig het bepaalde in de Muntwet 1901, te versmelten of op andere wijze voor den omloop ongeschikt te maken, en dat over treding van dit verbod wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste een jaar ter wijl munten, met betrekking tot welke het strafbare feit is gepleegd, en het metaal, door middel van het strafbare feit uit de munten verkregen, verbeurd kunnen worden verklaard Waar den minister van financiën is geble ken dat pogingen zijn en worden aangewend guldens en rijksdaalders boven de normale waarde op te koopen, komt het hem niet on waarschijnlijk voor, dat voormeld verbod wordt overtreden en verzoekt hij daarom zijn ambt genoot van justitie, met aandrang zoo spoedig mogelijk het noodige te willen verrichten op dat tegen de overtreders van bedoeld verbod zoo streng mogelijk worde opgetreden Voorts wijst de minister van financiën er op, dat, waar voor een gulden of een rijks daalder meer dan de normale waarde wordt betaald, de door den minister van landbouw enz. vastgestelde maximumprijs voor fijn zil ver in eiken vorm wordt overschreden. De minister van justitie heeft nu naar aan leiding hiervan alle justitieele eil politioneele ambtenaren uitgenoodigd, de uiterste diligentie te betrachten in het opsporen en vervolgen van de gesignaleerde strafbare feiten. Zitting van Vrijdag 14 Juni. Departementale Bewaarscholen. 7. Voorstellen van B. en W. ten aanzien van departementale Bewaarscholen. De heer Maas, apprecieerend de voorstel len van B. en W., betreurt het, dat B. en W. het standpunt niet geheel hebben losgela ten, waardoor de vroegere pogingen, om tot overeenstemming te geraken, schipbreuk heb ben geleden. Z.i. hebben B. en W. door het onderste uit de kan te willen halen, het par ticuliere initiatief weggedoezeld. Spr. heeft nog getracht directeuren op hun besluit te doen terugkomen, doch de last is er by de directeuren totaal uit. Zij hebben zich echter wel bereid verklaard voorloopig de leiding op zich te nemen. Had men in 1916 naar spr. geluisterd, dan had de gemeente zich veel geld en een hoop na righeid bespaard. De rente van het huis van Hase- kamp was voldoende geweest om de uitgave te dekken, (hilariteit.) De Voorzitter, zelf in den laatsten tijd de onderhandelingen gevoerd hebbend, moet beslist tegen spreken, dat door aanne ming van de voorstelien-Maas de gemeente geld zou hebben bespaard. MiJ.n, iDdruk is, zegt spr., dat zoodra zich moeilijkheden zouden voordoen, directeuren onmiddellijk naar de gemeente zouden komen. Het gaat niet aan als de onderhandelingen al eenige weken hebben geduurd, dan weer met nieuwe moeilijkheden voor den dag te komen. De onpleizierige toestand is ontstaan wegens geldgebrek. Was het geld bij vorige besprekingen vol doende, bij volgende eischte men weer meer, en telken» zou men om meer bij de gemeente' komen om het tekort te dekken. Een verwijt van krenterig te zijn geweest, mag de ge meente niet gedaan worden. Het college meende eenstemmig gedaan te hebben, wat de gemeente kon doen. B. en W. hebben zich op het standpunt geplaatstals we wat aan het Nut geven, dan ook aan alle bewaarscholen. Nu het Nut zijn taak heeft neergelegd schiet er niets anders over dan dat de ge meente voorloopig die taak op zich neemt. Weth. Goal inga betoogt dat het niet juist is het geschil betreffende de f 1750 de oorzaak is dat de onderhandelingen xijn afge sprongen. Als B. en W. dien kant op waren gegaan, zouden ook de andere besturen komen Weth. is voorstander van het particulier initial

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2