Stads- en Gewestelijk flüegws.. risi Hiuüii ir eg ele 11. Duitsche penetratie. De voorbereidingen der regeeringen zijn veel grooter dan die, welke bij den Russisch-Japanschen oorlog getroffen wer den. Van bijzondere beteekenis worden geacht le. de Chineesch-Japansche overeenkomst2e. kort geleden opgerichte „bureau voor militaire approviandeering" 3e. de juist bekend gewor den wijzigingen in het opper-commando over leger en vloot. Blijkbaar is Japan thans ge heel voorbereid. DENEMARKEN. De Deensche Rijksdag heeft het voorstel om met IJsland over de grondwettelijke kwes tie te onderhandelen, aangenomen. Een com missie van vier leden gaat daarvoor naar IJs land. Voorzitter is minister Hage verder zit ten er in prof Arup (rad.), J. C. Ghristensen (linkerzijde), oud-minister-president, en Borg- bjerg (soc.-dem.) De conservatieven wenschten niet in de commissie vertegenwoordigd te zijn, aangezien zij de onderhandelingen in Kopen hagen gevoerd en de commissie van een vaste opdracht voorzien wilden hebben. BELGIË. Men meidt aan de „Tel." van de grens: Niet adeen de bewoners van Oostende, maar oiak die van Brugge brengen thans menig ang stig uur in den ke.der door, want onophoude lijk duren de vlieger-aanvahen van daar tot aan de kust vioiort. Te Brugge is door een bom het nieuwe fou- roge-magazijh der ïanciers bij de Sint Kruis- pOiOTt vernield. De Duitsdhers gebruikten het ais depot voor torpedo's dei te Brugge gesta- •ionneerde onderzeeërs. Er had een geweldige ontploffing plaats. Minder succes had een hom die in 't hart der stad kotrt bij' het station viei en waarvan verscheidene burgers het slacht offer weiden. Van de grens zelf kan men dikwijls de ge vechten in de lucht nagaan, die nabij! de kust tusschen Britten en Duitschers worden gele verd. De Duitschers verdedigen nu hun duik bootbasis niet alleen met afweergeschut, maar ook' door aviateurs, die in de lucht de wacht houden. i i i ALLERLEI NIEUWS. Het Engelsche Lagerhuis heeft, naar Reu ter meldt, eenstemmig het crediet van vijf honderd millioen pd goedgekeurd. De Oostenrijksche minister van levens- middelenvoorzieng, Paul, is gisteren te Berlijn aangekomen. Hedenmorgen heeft hij zich naar het oorlogsdepartement voor levensmiddelen begeven om de confereeren. In de Wurtemburgsche Tweede Kamer heeft de minister-president medegedeeld dat Würtenburg onoverkomlijke bezwaren heeft tegen een eventueele verdeeling van Elzas-Lot- harlingen tusschen de beide grootste bond staten. In het Engelsehe lagerhuis heeft Mac Na- mata, de secretaris der admiraliteit, in antwoord op een vraag verklaard Het succes der maritieme krijgsvèrichtingen tegen Zeebrugge en Oostende 13 grooter dan oorspronkelijk is voorgesteld. De vaart bij Brugge en het kanaal van Brugge is is steeds beperkt en aan aanhoudende bombardementen onder- hevig, Er zijn 21 torpedojagers, een groot aantal duikbooten en een aantal hulpvaartui gen in de dokken en het hanaal van Brugge opgesloten. De „Times" verneemt uit Christiania. De Noorsche loods Hans Olsen, die in Noor wegen algemeen bekend is, omdat hij den Duitschen keizer op 25 tochten als loods heeft gediend, heeft zijn Duitsche decorattes aan de Duitsche legatie teruggezonden met een brief, waarin hij schrijft, dat hij van deze decoraties walgt wegens de moorden, die op de talrijke Noorsche zeeliaden zijn gepleegd. Een groot deel der bevolking van Parijs en de voorsteden i3 naar Zuid-Frankrijk, of naar de kuststreek uitgeweken. Men kan zich eenig denkbeeld vormen van de fluctuatie der bevolking, welke gedurende den oorlog in Fransche steden heeft plaats ge vonden, als men de volgende cijfers beschouwt, die een toeneming der bevolking aanwijzen. De bevolking van Marseille bedroeg vóör den oorlog 550.000 zielen, thans 947.000, die van Bordeaux vroeger 201.000, thans 325.000, die van Nantes vroeger 170.000, thans 190.000, die van Bourge3 yoeger 49.000, thans 110.000, die van Angoulëme vroeger 35.000, thans 55.000, die van Orleans vroeger 72.000, thans 110.000, die van Le Mans vroeger 69.000, thans 98.000, die van Tours vroeger 76.000, thans 103.000. Biimeiiijiiid. Het convooi naar Ned. Indië. Het vertrek van het convooi naar Neder- landsch-Indië is thans ,tot nader order uitge steld. Naar het Ned. Corr. burpau meldt, houdt dit besluit verband met een kwestie omtrent de scheepspapieren, welke nog niet geheel in orde zijn. Gisteren werd een buitengewone ministerraad gehouden. Internationaal-Soeialistische besprekingen. Naar het Volk verneemt heeft mr. Troelstra een brief ontvangen van Vandervelde uit Havre gedateerd 3 Juni, waarin Vandervelde Troel stra uitnoodigt om na afloop van de conferen tie te Londen rnet hem en De Brouckére naar Havre en Parijs te reizen, tot het houden van besprekingen, in de eerste stad met de Belgi sche en in de tweede stad met de Fransche socialisten. De beide afgevaardigden van de Oostenrijksch- Hongaarsche sociaal-democratische partij, dr. Eilenbogen en de heer Seitz, die met mr. Troelstra een onderhoud zullen hebben in ver band met zijn voorgenomen reis naar Londen, werden gisteravond te 's Gravenhage verwacht. I De Londensche „Star" zegt, dat het gejouw tegen Troelstra uitermate belachelijk, schijnt. Troelstra wordt als parlementair eider van de Neder,andsche sociaal-democratische arbeiders partij beschuldigd van pro-Duitsch te zijn, op grónden, die aileen bewijzen, dat hij de vader landlievende lijin van strikte onzijdigheid geno men heeft. Hij is een -zeer invloedrijk man, zon der wien de Nederiandsche socialistische ver tegenwoordiging onvolledig zou zijin. Troelstra niet naar Engeland. Gisteren deelde de Engelsehe gezant aan mr. Troelstra mede, da zijtn regeering hem geen verlof kan verreenen naar Engeland te reizen, daar hij: verzet tegen zijn overkomst vreest van de zijde der Engelsche zeelieden. De minister en de Matrozenbond. De minister van Marine heeft thans de sinds 1914 geldende verbod van organisatie aan boord voor den Bond van Minder-Marinepersoneel opgeheven. Het Kabinet. De „Tel." verneemt dat dé heer Cort van der Linden onmiddellijk na de verkiezingen en ongeacht hoe de uitslag daarvan zal zijn, het ontslag van zijn kabinet aan de Koningin zal aanbieden. ITavas verneemt uit Athene dat er in verschillende Bulgaarsche steden ernstige troe belen hebben plaats gehad, tengevolge van het gebrek aan levensmiddelen. De troepen moesten tusscheabeide komen om de orde te herstellen. De „Norddeutsche Ailgemeine Zeitung'' schrijft dat geheel een onrechte is beweerd, dat het nieuwe kabinet in Perzie, het kabinet Moestaufi, toegankelijk zon zijn voor Engel- schen invloed, Integendeel, het nieuwe kabinet en de de mocratische partij zullen er naar streven, Mesopotamie van de Engelschen te verlossen, en het is niet uitgesloten, dat het daarbij zal worden gesteund door Duitschland en Turkije. Trouwens de Engelsche pers heeft dit gevaar erkend en is zioh bewust, dat de dagen voor bij zijn, dat de Britsche gezant te Teheran de lakens uitdeelde. Nederland en Duitsehland. W|Olff seint uit Berlijn d'd. 19 dezer: Omtrent de onderhandelingen tusschen Duitsch- land en Nederland vernemen wjjj dat deze nog niet tot een definitieve overeenkomst hebben gé- «eid. Men mag echter aannemen dat zij binnen kort tot een voor beide partjbn bevredigend ein de zuilen worden gevoerd. De onderhandelingen omtrent de scheepvaart tusschen Nederland en de Scandinavische landen waarvoor de invulling van een vrijgeleide noo- dig is, hebben ten doel de voorziening van Ne derland met grondstoffen en levensmiddelen te vergemakkelijken, met inachtneming van de be langen van den Duitschen oorlog ter zee. De vatgroenten. In verband met de vele ingekomen klach ten over de gedurerfde het thans beëindigde seizoen afgeleverde vatgroenten van regeering- wege, heeft Maandag in Den Haag ten kan tore der Groenten-Centrale een conferentie plaats gehad met afgevaardigden van het Vrou wen-Comité. Aanwezig waren de dames me vrouw Drucker, mevr. Kappeijne v. d. Copello, terwijl mevr. Riemens-Reurslag het Amster- damsche Vrouwen-Comité vertegenwoordigde. In dezen conferentie werden de verschillende grieven naar voren gebracht, door consumen ten der vatgroenten, dezen wiuter geuit, waarbij ook overgelegd werden der apporten der Coöpe ratieve Keukens. Als resultaat der besprekin gen werd door den heer Mebius, die de dames te woord stond, toegezegd, dat hij den minister van landbouw zou voorstellen, het geheele in- maak-bedrijf onder één algemeen verantwoor delijke inspectie te brengen, waarbij de vraag gedaan werd of een der aanwezige dames even tueel bereid was zich met dezen inspectie-ar beid te belasten. In beginsel verklaarde een der dames zich hiertoe bereid. De geheele in- maak-campagne zou, volgens in de conferentie gedane mededeeling, een onafgebroken toezicht van vier weken vorderen. (Tel.) 3o. in de sub lo. genoemde commissie be noemd tot lid en voorzitterjhr. H. Teding van Berkhout, directeur van het Rijks-Prenten kabinet te Amsterdam tot lid en secretarisW. A. E. van der Pluym, leeraar aan de Rijksnormaalschool voor Teekenonderwijrers en aan de Rijkschool voor Kunstnijverheid te Amsterdam tot leden Jo s Th. J. Cuypers, c. b. i., ar chitect te Amsterdam prof. H. Evers, hoog leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft dr. J. Kalf, directeur van het Rijks bureau voor de monumentenzorg, te 's-Gra- venhage J. M. van der Mey, architect te Amsterdam; D. F. Slothouwer, architect te Amsterdam, en prof. dr. W. Vogelsang, hoog leeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Rijksacademie van beeldende kunsten. Bij Kon. besluit van 18 dezer zijn, met in gang van 1 Juli, aan de Rijksacademie van Beeldende Kunsten te Amsterdam benoemd lo. tot hoogleeraar, om onderwijs te geven in de algemeene kunstgeschiedenis en aesthetica, meer in het bijzonder in die van het orna ment, en met bepaling dat hij zal zijn belast met de zorg voor de bibliotheek en de ad ministratie, W. A. E. van der Pluym, te Am sterdam, met gelijktijdig eervol ontslag als leeraar aan de Rijksnormaalschool voor Tee- kenonderwijs en leeraar aan de Rijksschool voor Kunstnijverheid. 2°- tot buitengewoon hooglesraar, om on derwijs te geven a. in de iconografie en symboliek, dr. R. Ligtenberg, C. F. M., te Woerden b. in de compositie, R. N. Roland Holst, te Laren (N.-H.) c. in de portretkunst, dr. J. Veth, te Bussem 3o. tot lector, om onderwijs te geven d. in costuumkunde, A. H. J. Molkenboer, te 's-Gravenhage, en e. in de anatomie, H. van der Pelt, te Amsterdam. zoowel versche als geconserveerde, van f 12.50 per 100 stuks; een maximum-tusschenhandels- prijls van f 13.10 per 100 stuks en een maxi mum-kleinhandelsprijs van f 14 per 100 stuks. Rantsoeneering van melk Naar wij vernemen, is het niet geheel en al onwaarschijinlijk', dat de minister van Land bouw binnenkort zal overgaan tot rantsoeneff- ring van melk', teneinde de boterproductie te verheugen. Zekerheid hieromtrent bestaat echter nog vol strekt niet. Het opnemen der stemmen. Nadat het bureau Kiesrecht te Rotterdam ct'U proef had genomen met het opnemen van duizend stemmen, om ©enigszins bij! benadering vast te steden, hoeveel tijld daamnxle 3 Jufi op de stem- bureaux gemoeid zou zijn een p-poef, die niet meeviel is thans weer oen proef gedaan met een uitgebreider geta* ambtenaren. Geroutineer de krachten hebben het werk gedaan, en het op nemen van IOOO stemmen duurde thans goed 4 uur. Aangenomen wordt op goede grimden, aangezien het geta. kiezers in de diverse bure aux van 800 tot ruim 1100 varieert, en niet alle kiezers zullen opkomen, dat het opnemen gemiddeld 4 uur zal duren. De Maria Jacoba. Men meldt uit Hamburg: De Nederiandsche motorschoener „Maria Ja- cöba," 10 Mei naar Swinemuinde opgebracht, is met schade aan den motor Dalaroe binnenge kropen en wordt naar Stockholm gesleept. Vroege aardappelen. De minister van landbouw heeft ingetrokken zijn beSchikking van 25 Mei 1918, betreffende het vervperverbod op vroege aardappelen. f (St.ct.) Krijgsgevangenen. Reuter seint: In het Lagerhuis heeft Hope, vertegenwoordi ger van het ministerie van buiteniandsdhe za ken, op een vraag geantwoord dat het aantai, plaat sen, die de Nederiandsdhe regeering ter beschik king heeft gestead ter verzorging van de Brit sche invaiide burgers, een kwestie vormt, waar over een schikking moet worden getroffen. Het is een van de talrijke vraagstukken, die de Bjrit- sche gedelegeerden in den Haag aangaan. Het kan bijken gemakkelijker te zijn deze burgers te repatrieeren, dan ze op1 ©enigerlei wijze té interneeren, Rijks-Architectuur Museum. Bij Kon. besluit van 18 dezer is lo. ingesteld een commissie, aan welke zal zijn opgedragen de regeering voor te lichten omtrent de vraag of oprichting van een Rijks- Architectuur Museum gewenscht is en zoo zij deze vraag bevestigend mocht beantwoorden, nadere plannen voor de stichting van zoo danig museum uit te werken 2o bepaald, dat de sub lo. genoemde com missie van hare werkzaamheden verslag aan de Koningin zal uitbrengen De ontredderde telegraafdienst. De minister van landbouw heeft tot de ge meentebesturen de volgende circulaire gericht: Het heeft mjn aandacht getrokken, dat niet alleen particulieren, doch ook' gemeentebesturen dikwijls tot mij of tot mijn departement langs telegrafiscihen weg mededeelingen richten, van welke de spoedeischende aard niet wel is in te zien; daardoor wordt de dienst der telegrafie, aan welken in deze tijden toch reeds zoo zware eischen moteten worden gesteld, onnoodig be last. Ik heb mitsdien de éer u te verzoeken er uwe bjjzondere aandacht aan te schenken, dat Van uwe zj'de siechts dan van de telegraaf wordt gebruik gemaakt, indien mededeeling per brief het d aarbjj betrokken beiang zou schaden, dat de gebruikelijke telegramstijl vanwege hare kortheid tot telegrafisch verkeer uitlokt, behoeft in dezen geen bezwaar op te leveren om aan mijh verzoek te voldoen, aangezien ook de dienst brieven, mits voldoende duidelijk', even beknopt 1 kunnen worden gesteld. j Ik maak Van deze gelegenheid gebruik ter kennis ook van particulieren te brengen, dat in het feit dat zijl telegrammen zenden, dezerzijds geen reden wordt gezien aan de behandeling van hun belangen voorrang te verleenen; slechts do aard van hun belang kan omtrent dien voor rang beslissen. (St.-Ct.) Maximumprijzen voor eieren. De minister van Landbouw heeft van de lijst van goederen, aangewezen erachtens art. 1 der Ristributiewet 1916 afgevoerd het artikel geconserveerde eieren, en in getrokkén zijné beschikkingen houdende regeling van het co-n- serveeren en distribueeren van regeérings- kal keieren; idem houdende Vaststelling van maximumprijzen van regeerings-k'alkeieren en idem houdende vastselling van. maximumprijs zen versche eieren. De minister heeft vastgesteld een maximum- graothandelsprjs voor kippen- en eendeneieren, Honger te Maastricht. Naar aanleiding van het feit, dat te Maas tricht meer nog dan elders honger geleden wordt en de distributieregeling daar zelfs bij omliggende dorpen achterstaat, zijn namens het R.-Kath. Crisis-Comité de aalmoezenier, de eerw. heer Verheggen, en het Raadslid de heer R. Nafsger naar Den Haag vertrokken, om met de bevoegde autoriteiten besprekingen te houden over den noodtoestand te Maas tricht en te trachten te bereiken, dat bijzon dere maatregelen worden getroffen. V i s c h. Op bon 64 en 100 verkrijgbaar V» pond versche visch. In de week van 1722 Juni is verkrijgbaar Op bon 82 1 ons Rijst per persoon, 10 ct. per pond. Op bon 84 I ons Rijst per persoon, 10 ct. per pond. Op bon 86 l1/, ons witte Boonen, 23 cent per pond of bruine Boonen, 11 cent per pond, of Capucijners, 27 cent per pond, of Groene Erwten per persoon, 11 cent per pond. Bon 88 gelijk aan bo/i 86. Op Bon 90 I1/» ons Goudsche Kaas 20 pCt. per persoon, 371/» cent per pond, per ons 8 ct. Of 1 Va ons Edammerkaas 40% 141/. ct. per ons, 72 cent per pond, Bon 82 en 86 geldig op Maandagen volgende dagen bon 88 en 90 op Dinsdagbon 84 op Donderdag. Bon 15 (Kindermeel) is deze week geldig. Uitgifte van bons voor Kindermeel op Dinsdag 18 Juni, (s nam. 3—31/, uur, aan het Broodbureau, voor hen die nog niet ont vingen. Zeep. Op bon 94 is verkrijgbaar 1 ons harde zeep 11 ct. per ons. Koffie. Gedurende het tijdvak, aan vangende op 16 Juni en eindigende op 30 Juni, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon no. 31 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Thee. Op bon 21 der oude kaart kan tusschen 15 Juni en 15 Augustus l1/, ons thee ontvangen worden bij den leverancier, die met inneming van bon 19 het lijf dier kaart heeft gewaarmerkt. Broodkaart. De broodkaart van het 54 tijdvak loopt van 15 Juni tot en mat 21 Juni. Schoenen bfrns. De bureaux waar boes toot echoenen te bekomen zijn, agn gevestigd: Lokaal Rtebotootfi, Pioegstraat en St. Jnrfa Boele. Lokaal Rehoboth is geopend de eerste 3 dagen der week en de Doele de laatste 3 dagen der week, beiden van v.m. 9—12 en bjh. vu 2 -5 uur. I Wïe niet of beneden de 21ste klasse «er Inkom stenbelasting is aangeslagen heeft recht op een bOU. .i'j Centrale keuken. Menu van 17—22 Juni. Donderdag rijstepap met zoetemelk, boter en suiker op bon 84. Vrijdag extra menu zonder bon. Centrale keuken. Aan de afnemers is heden bekend ge maakt, dat het extra menu voör Vrijdag zal bestaan uit stamppot, aardappelen met groene savoyekool en vet. Dit extra menu wordt verstrekt van 10 tot 12 en van 4 tot 6 uur. Zaterdag wordt uitgegeven stamppot aard appelen met stoofsla en vleesch. Hiervoor wordt uitgenomen levensmiddelenbon no. 98. De bons hiervoor zijn Vrijdag van 10 tot 1 uur verkrijgbaar. De Tweede Kamerverkiezing. Strooi- en aanplakbiljetten hebben de Schie- damsche Roomsche kiezers reeds aangekondigd dat Mr. Kolkman Vrijdag a.s. komt spreken! Velen zullen zich reeds verheugd hebben in 't 1 l 1 1 I i 1' i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2