Binnenland. WESTELIJK FRONT. Ook "ditmaal maken de stafberichten geen mel ding van intensieve gevechtsactie. De Canadeezen en Britten hebben bij' Neuville* Basse en aan de Soarpe plaatselijke successen behaald. Aan de Aisne hebben de Fiansahe aanvallen geen Verandering in den toestand gebracht. SIBERIë. Uit Wladiwostok wordt gemeld, dat 14.000 man Tsjecho^ Slovaktsche troepen de stad zijn binneifgerukt en daar de siovjet-au toritei ten heb ben afgezet. De leiders der holsjewiki zijn. ge arresteerd. In een deel' der stad is gevochten, doch de bolsjewiki hebben weinig tegenstand ge boden. Volgens berichten in de peis zijn de Tsechisch- SlovakisCihe troepen in Jekaterinenburg binnen gedrongen. In de stad moet een hevige strijkl ontbrand Zijn. 1 Reuter verneemt uit gezaghebbende Japansche bron, dat het bericht, dat een besluit betreffende de interventie in Siberië genomen is, allen grond mist CHILI. Die Britsche admiraliteit heeft Chili 20 ge heel uitgeruste vliegmachines aangeboden, en te vens, 6 in Amerika voor de Engelsche vloot ge bouwde duikhooten naar1 Chili overgebracht, als Compensatie voor de ongemakken, veroorzaakt doordat Cliili er in toestemde, dat Engeland in 1914 twee torpedojagers en een dreadnought van haar overnam. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Volgens de bladen heeft zich de meerder heid der ministers in den ministerraad van gisteren tegen een bewind krachtens art. 14 uitgesproken, waarbij zij op de gevaren van een regeering zonder parlement onder de hui dige moeilijke omstandigheden wees, waarna het geheele kabinet het verzoek om ontslag indiende. De Polen uitten de hoop, dat de vorst dit zou inwilligen en een nieuwen man met de vorming van een kabinet zou belasten. Zij leggen er den nadruk op, dat het benoe men van een minister wel uitsluitend het recht van den vorst is, doch de partijen behouden daarbij het recht den minister-president te verwerpen. Van dit recht hebben de Polen ge bruik gemaakt. De voorzitter van de Polen club Fertil verzekerde de afgev. Waldner, dat de Polen bereid zijn, met de Duitschers een meerderheid te vormen. In parlementaire kringen gaat het gerucht, dat de minister van spoorwegen Banhaus de voorloopige leiding van een kabinet op zich zal nemen en wel zooals het thans is, doch zonder dat minister-president Seidler aanblijft. SPANJE. Uit Madrid Naar verluidt, zijn de mijnwerkers te Cordeva van de mijnen der Penarroya-maatschappij in staking gegaan. De toestand is ernstig. De gouverneur is tusschenbeide getreden. Volgens de bladen, is de kolenvoorraad in Spanje onvoldoende voor. de behoeften in den aanstaanden winter. ALLERLEI NIEUWS. In het „Petit Jc-urna/' voorspelt Ftienne Fuumod aan bet Tsjechische volk een belangrijke r,ol in de toekomstige politiek. De 12 ,of 13 mil- lioen Tsjechen, die in een stoort van carré door de Germanen in -Oostenrijk en Duitschland bijna geheel ingesloten zijin, Kunnen niet in gebrekei blijven zich thans aan te sluiten bij den strijd tegen den Duitsdher, die hun erfvijand is in Ue binnenlandsohe staatkunde van de dubbele monarchie. Zij hebben zich aan het hoofd ge steld van de anti-Duitsche en anti-Hpngaarsche beweging, zij sleepen de Joego-Slaven mee dié zich met de Serviërs willen vereenigen. Als de Polen eindelijk, besluiten dezelfde hou ding aan te nemen, is er in Oostenrijk geen staatkundig leven meer mogelijk, dat doorHwee bedreigingen uit tegenovergestelde richtingen doodelijk getroffen zal worden: het nationalisme en het halzewisme. Men moet bedenken, dat de Tsjechen niet alleen den vierhoek van Uo- bcme en de hoogvlakten van Moravië bevolken, maar dat zij' pok onder den naam van Slowa- ken het noorden van Hongarijb bewonen. De onafhankelijkheid van B|Oiheme zou dus het groo- t«voordeel hebben, om tegelijkertijd de twéé gé- deelten van het Duitsoh-Alagyaarsche rijk, Oos tenrijk en Hongarije, aan stukken te breken. Maar dat is nog niet alles; want het Tsjechische v)3tlk bestrijdt Duitschland ook buiten de grenzen van Oostenrijk, in de eerste plaats in Frankrijk, w,aar het onder den naam Van Natinnalen Raad in allen vortn een regeering heeft ingesteld én een Isjecho-Slowakisch leger heeft opgericht, waar van men in Rusland zal hoeren spreken. Dat ieger van 150.000 tot 200.000 man is in heel Rusland verspreid en heeft zich op weg bege ven naar Wladiwostok. Men zal zich zoodoende afvragen, of dit verdwaalde leger van een Klei nen staat, die nog niet bestaat, al de gezonde krachten van Rusland niet om zich zal vereeni gen en of het de verwachtingen, die de vrien den van Rusland voordien achtereenvolgens ver geefs in de kadetten, de kozakken, de Oekrai- ners en de niet-bodzjewik'sdie socialisten had den gesteld, niet zal verwezenlijken. Men meldt uit Oostburg: Op de Belgische kust werden bommen gewor pen. Gister-morgen omstreeks 7 uur werd alhier. een hevige zware ontploffing waargenomen wel ke doet vermoeden dat er aan het front of in België een munitiefabriek pf opslagplaats in de lujcht is gevlogen. Volgens het Zw. T. A. heeft het Katholieke Vredesinstituut voor Volkterenverzoening te Frei burg den Bpnds&ad een uitvoerig verzoekschrift toegezonden, met Voorstellen om de eerste schré- de ten gunste Van den vrede te doen of een zoiodanigen stap van een ianderen onzijdigen staat te ondersteunen. Het instituut acht het psycholo- isc'gh loogeriblik voor zulk een poging gekomen. De minister-crisis. De „H. Ct." verneemt, dat de gealliieerden overwegende bezwaren hadden tegen een ge deelte der lading van de Noordam en dat zif, indien het konvooi tèch zou vertrekken zon der dat aan die bezwaren ware tegemoetgeko men, geen garantie kon geven dat het con- vooi niet, zou worden aangehouden. In den ministerraad schijnt de meerderheid van gevoelen geweest te zijn, dat onder deze omstandigheden het uitvaren van het convooi diende te worden uitgesteld, met welke opvat ting de heer Rambonnet, minister van Marine, zich niet schijnt te hebben kunnen vereenigen. In niarinekringen krègen wij den indruk, dat het konvooi thans zonder uitstel behoorde uit te varen en dat eventueele aanhouding, van welke zijde ook, door onze marine met de kracht van wapenen moest worden belet. Het „Hbl." heeft reden aan te nemen, dat de ontslagaanvrage van den Minister van Mari ne op het nabij zijnde tijdstip van vertrek van het konvooi geen invloed zal hebben. Onze positie ten aanzien van het buitenland is, sedert tot uitstel besloten werd, niet gewijzigd. De „Tel." verneemt nader, dat onze regae- ring in het begin van Mei aan de gezanten der Geassocieerden zonder meer mededeeling heeft gedaan van haar voornemen, om het convooi uit te zenden. Van overleg met de gezanten, in zake de vraag, of er tegen het zenden van het convooi bezwaar zou bestaan, is geen sprake geweest. De regeering stelde zich vermoedelijk op het standpunt, dat zulks onnoodig was. Toen nu echter kort vóór het vertrek van het convooi bleek, dat er inderdaad bezwaren bestonden (ongeacht van welken aard deze waren) heeft de ministerraad blijkbaar en'zeer terecht de mogelijkheid van een conflict op zee willen vermijden, en het vertrek voor on- bepaalden tijd uitgesteld. Hierin vond de minister van Marine aan leiding, zijn ontslag te verzoeken. Huisvesting en voeding van krijgsgevangenen De huisvesting en voeding van de hier te lande geinterneerde krijgsgevangenen brengen uitgaven met zich mede, die de Britsche en de Duitsche regeering zullen vergoeden. Ten einde in afwachting dezer vergoeding de noodige betalingen geregeld te kunnen ver richten, moet de regeering over de noodige gelden kunnen beschikken. Een wetsontwerp is daarom ingediend, waarbij op de begrooting voor buitenlandsche zaken voor 1918 nog wordt ingelascht een post voor genoemd doel ad. f 24.000.000. Verongelukte loggers. De door de loggers K. W. 110 en K. W. 153 als verongelukt gerapporteerde" logger is aan de tuigage herkend als de „Huberta Pe- tronellê" K. W. 108, van de reederij P. van 'Duyvenbode, schipper Ouwehand. Omtrent de tweeden verongelukten logger verkeerd men in het onzekere, of die te IJmui- den of te Scheveningen thuis behoort. Het spoorwegverkeer door Limburg. Reuter seint uit Londen In het Lagerhuis heeft Ronald Mac Neill om omlichtingen gevraagd nopens de voor waarden, waarop de Nederlandsche regeering Duitschland heeft toegestaan van het verkeer over de spoorweg in Limburg gebruik te ma ken. Mac Neill vroeg verder, of 'dit verkeer door de Nederlandsche ambtenaren nauwkeu rig en streng zal worden onderzocht, en of het gevolg der overeenkomst is, dat de Duitsche lijnen in België over Visé en Luik voor zui ver militair vervoer vrijkomen. Lord Robert Cecil antwoorde alhoewel de Britsche regeering de Nederlandsche regeering herhaaldelijk om nauwkeurige inlichtingen aan gaande de overeenkomst met Duitschland heeft verzocht, spijt het mij te moeten zeggen, dat aan dit verzoek tot dusver nog niet is toege- moet gekomen. Hoewel ons werd medege deeld, dat het vervoer beperkt is tot burge- lijke goederen, kan ik op het oogenblik geen verdere dienstige mededeelingen doen. De zecvisscherij. Men meldt ons, dat de Katwijker loggers met het oog op de vele drijvende mijnen tijde lijk opgelegd zullen worden. De „Frisia." Het stoomschip „Frisia" heeft bericht gekre gen, dat het de reis kan vervolgen, en is gis teravond 11 uur van IJmuiden vertrokken. Buitenlandsche soeialisten. Uit Frankfort a.d. M. wordt geseind Volgens een bericht uit Genève bevestigd de (Parijsche) Humamté, dat de leider der Bel gische sociaal-democratische partij, Vandervelde naar Den Haag onderweg is voor een confe rentie met de Duitsche en Oostenrijksche so cialisten. De Belgische regeering heeft in het verleenen van een pas toegestemd. Aardappelen naar Duitschiand. „British News" heeft gehoord van voorbe reidende maatregelen van Duitschers voor de verzending van nieuwe aardppelen uit ons land naar Duitschland. Het Engelsche blad zegt, dat bij de jongsta onderhandelingen te Londen is te kennen gegeven, dat Nederland niet meer zou produceeren dan het voor eigen gebruik noodig had, al werd dan ook aangenomen, dat er eenig surplus voor uitvoer zou kunnen zijn. Maar als er 50.000 ton nieuwe aardappelen naar Duitschland gaan, dan hebben aldus „Britisch New," de geassocieerde regeeringea dit in rekening te brengen bij de vaststelling van de hoeveelheid voedsel, die in de toekomst naar Nederland zal worden gezonden. De uitwisseling van krijgsgevangenen. Van bevoegde zijde verneemt het Haagsch Correspondentie bureau dat de Voortgang dér werkzaamheden gedurende de laatste zittingen der conferentie van Duitsche en Engelsche af gevaardigden in zake krijlgsgevangerrwezen, het tot stand keuien van eene overéénkomst laat voorzien. j i j i De conferentie besloot Dinsdag hare werk zaamheden V|0|or eenige dagen te schorsen ten einde harte regeeringen te raadplegen over be paalde in behandeling zijinde vraagstukken. In dien tusschentijld zullen de sub-commissies hare bijeenkomsten voortzetten tot afdoening van eenige onderwerpen Van minder belang. Chocoladcreepen. Het Bureau voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt Het blijkt noodig er nog eens de aandacht op te vestigen, dat de maximumprijs voor chocoladereepen niet alleen geld voor de zoo genaamde eenheidsreepen, maar voor alle an dere reepen, die nog tot 15 Juli in den han del mogen zijn. Ook wanneer de reepen wat zwaarder mochten zijn dan 30 gram ongevuld en 35 gram gevuld, is dus de maximumprijs 1272 cent verpakt en 12 cent onverpakt in den handel. en waaromheen zich een rand in blauwe kleur, vermengd met geel, bevindt, In dezen rand zijn versieringen aangebracht; de linkerzijde bevat voorts in een cirkel in groote cijfers 2.50, terwijl in de rechterbplvten- en onderhoek even eens 2.50 in kleinere cijfers voorkomt. De achterzijde vertoont in het midden het Nederlandsche wapen in lichtbruin met de woorden„Het namaken of verValsohen van zilverbóns met het oogmerk' om die als echt en onvervalsoht uit te geven of te doen uitgeven wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste negen jaren," omringd, door de woor den „Koninkrijk der Nederlanden" en „Wettig Betaalmiddel" en aan beide zijden geflankeerd door het getal 2.50 in verticale richting. De cijfers 2.50 komen mok vootr1 in alle hoe ken. De achterzijde is gedrtikt in licht blauw met bruin en bevat, behalve den met versieringen aangevulden rand, een middenstuk', oveneens met versieringen aangevuld. De bons w.orden gedrukt op papier van ten naastenbij! 12.9 bij 7.3 centimers, waarin ropde en blauwe vezels zijin verwerkt. Spoorwegpersoneel. Gistermorgen heeft opnieuw een langdurige conferentie plaats gehad tusschen de directies der spoorwegmaatschappijen en de vèrtegen- woordigers van het personeel. De directies hebben toegezegd, dat over de tweede helft van dit jaar aan de gehuwden 6 weken en aan de ongehuwden 4 weken extra loon zal worden uitgekeerd, waarbij het minimum-loon werd bepaald op f 14 en het maximun loon op f 37.50 per week. Thee. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldtIn sommige winkels blijkt de voorraad thee op een bepaald oogen blik niet altijd voldoende te zijn om aan alle aanvragen te voldoen. Men behoeft zich daar over niet ongerust te maken. Bon 21 der oude theekaart blijft mits zij vroeger door den winkelier gewaarmerkt is, geldig tot 15 Augus tus en de winkeliers zullen voor zoover zij dien niet reeds hebben, voldoenden voorraad ontvangen, om op alle gewaarmerkte bons l1/i ons thee af te leveren. Rechterlijke macht. Bij Kon. besluit van 25 dezer zijn benoemd tot officier van justitie bij de arrondisse- ments-rechtbank te Heerenveen, mr. J. Bake, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam tot officier van justitie bij de arrondisse- ments-rechbank te Almelo, mr. W. P. R. Bou- man, thans substituut-officier van justitie bij de arrondissements-rechtbank te Rotterdam. Bij Kon. besluit van 25 dezer is benoemd tot rechter in de arrondissements-rechtbank te Rotterdam, mr. D. M. Paré, thans substituut griffier bij de arrondissements-rechtbank, te Amsterdam. De boeren in de Haarlemmermeer. Men meldt uit Haarlem aan het persbureau Vaz Dias lal van boeren in de Haarlemmermeer weige ren de toegezonden formulieren, voor inventarisa tie der gewassen te enderteekenen of halen zer- schillende bepalingen, die zijl niet wenschen, da >:r. Er heerscht onder hen groote ontevredenheid. De nieuwe zilverbons. De Staatscourant van gister-avond bevat een beschrijlving van de nieuwe zilverhaas voor twee en een halve gulden. wojorden „Wettig Betaalmiddel", „Koninkrijk der Nederlanden", „Zilverboin"', „Groot Twee en een halve Gulden", „Wordt ter betaling aangenomen door Dte Nederlandsche Banken aan alle Rijkskantoren", „Inwisselbaar; in zilver na aankondiging" worden in lictht blauw, de overige voormelde woorden worden in zwart gedrukt. i 1 In bet midden wcudt in geel' 2.50 gedrukt. Epvendien bevindt zich in het midden een licht blauw vignet. j Dit ia(lles is gedrukt op een grijlzen onder grond, waarin een werkje in wit is' uitgespaard Sigaren, sigariilo's en sigaretten. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald Art. 1. Het vervoer van sigaren, sigariilo's •n sigaretten is verboden. Art. II. 1. Ontheffing van de verbodsbepa ling, vervat in art. I, kan worden verleend door het Rijksbureau voor Tabak (R.B.T.) 2. Verzoeken tot ontheffing dienen schrifte lijk gericht te wordan tot het R. B. T. (af- deeling Tabaksfabrikanten), Prins Hendrikkade 160, Amsterdam. 3. Het R. B. T. is bevoegd aan iedere door het bureau te verleenen ontheffing voorwaar den te verbinden, waaronder de betaling van administratiekosten die in de kas van het R. B. T. zijn te storten. Art. III. De ontvanger van een partij si garen, sigariilo's en of sigaretten is verplicht het vervoerbewijs, op die partij betrekking hebbende, binnen twee dagen na ontvangst geteekend vrachtvrij toe te zenden aan het R. B. T. Art. IV. 1. Het verbod, in art. I gesteld, is niet van toepassing op het vervoer van si garen, sigariilo's en sigaretten, door winkeliers aan hunne bekende afnemers (niet handelaren) bij hoeveelheden van ten hoogste 100 stuks sigaren 250 stuks sigariilo's of sigaretten, geleverd. 2. Het verbod is eveneens niet van toe passing op het vervoer van de genoemde arti kelen, voor zoover dit vervoer zich beperkt tot hoeveelheden noodig voor eigen gebruik, mits deze hoeveelheden 200 sigaren 250 sigariilo's of sigaretten niet te boven gaan. St.ct. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft, gelet pp de wenschelijfcheid, dat ten spoedigste door het Rijiksbureau voor Tabak (R.B.T.) een nauwkeurig overzicht wordt ver kregen óver de vervaardiging, den handel en het verbruik van sigaren, sigariilo's1 en sigaretten hier te lande, noodigt allen, die van het far brieeeren en van het in het groot of klein verhandelen dezer tabaksfabrikaten hun gere geld bedrijf majkën, uit, ten spoedigste en uiter lijk pp 5 Juli a.si. aan het R.B.T. voornoemd, (afdeeling 'Tabaksfabrikaten; Plans Hendrikkade 160 te Amsterdam) nauwkeurige ppgave te doen van hun firmanaam en adres, met vermelding Van den aard van hun bedrijf (fabrikant-winke lier, grossier, winkelier.) De doorvoer over Limburg. Uit 's-GraVenhage meldt men aan de „Tel."; Naar aanleiding van de verklaring door den Engelscïien minister Lord Cecil, gisteren in het Lagerhuis afgelegd, als zou de Nederland sche regeering, ondanks herhaald verzoek van dè Engelsche regeering, geen uiteenzétting hebben gegeven van de voorwaarden, waarop het goederenvervoer van Duitschvland over de Limburgsche lijden is toegestaan, hebben wy ons aan het ministerie van Buitenlandsche Za ken om inlichtingen gewend'. Met alle beslistheid werd ons daar de Verze kering gegeven, dat de mededeeling van den Engelsehen minister onjuist is. Door'onze re geering zijh wel degelijk inlichtingen omtrent die overeenkomst aan het kabinet te Londen verstrekt. Alle' punten, die zijin opgenoemd in het uitvoerig communiqué, dat indertijd om trent de overeenkomst is uitgegeven, zijn ook officieel aan de Engelsche regeering medege deeld. Het is mogelijk, dat deze nog inlich tingen wen sell t omtrent het een of ander dé tail, en wanneer dat blijkt, zullen die inlich tingen door onze regeering gaarne worden ver strekt. Het is echter een onjuiste voorstelling dat onze regeering weigerachtig of nalatig is gebleven, om de overeenkomst ter kennis van de Engelsche regeering te brengen. Dit is wel degelijk geschied. Oost-Indië. Het N. I. P. A. seint uit Batavia dd. 11 Juni; 1 1 f De Indische Regeering heeft bepaald, dat de gouverneurs en residenten van de buiten bezittingen eens per jaar olp Java zullen ver gaderen,. 1 j i 11 I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2