Binnenland. aantal gevangenen der Italianen heeft thans 18.000 bereikt, en er komen nog meer binnen. De „Matin" ontleent aan de „Sectio", dat de totale verliezen dei Oostenrijkers 200.000 man ledragen. Sommige divisies hebben twee derde van hun sterkte verloren. tDe „Echo de Paris" gewaagt van 10.000 ge vangenen gedurende de laatste twee dagen. WESTELIJK FRONT. Op bijna alle seetoren van het Westélijk front heerscht de betrekkelijke stilte, die den storm vooraf gaat. Gevechten op kleine schaal hadden plaats aan het Rijn-Marnekanaal en bij Mailly-Raineval en Grivesnes. De Amerika nen slaagden er in het bosch van Belleau een 300 man, w.o. vijf officieren, gevangen te ne men. De gevechten tusschen vijandelijke vlieger eskaders waren bij Soissons zeer hevig. Het .Engelsch communiqué luidt: Geslaagde aanvallen zijin ondernomen op de stations: nrtplacementen en fabrieken te Saar- brücken, op de machineloodsen te OffenbuTg en op de munitiefabriek, het spoorwegstation en andere fabrieken te Karlsruhe. Te Offen- burg werden verscheidene treffers waargenot- men. Te Karlsruhe werden machineloodsen en fabrieken getroffen en had een hevige ontplof fing plaats. Dit wordt door fotografieën be vestigd. De fabrieken en het station te Saar- brikken werden beschadigd. In gevechten met Vijandelijke vliegmachines werden er twee neer geschoten en twee buiten gevecht gesteld. Drie onzer machines worden vermist. Een moest ten gevolge van een defect binnen de vijandelijke linies landen. Een hervatting van het Duitsche offensief schijnt echter volgens den correspondent van de „Daily Mail" aanstaande. De toebereidselen van den vijand tot de hervatting, van zijn offensief, zijn nu klaarblij- kelijk gereed. Bijna drie kwart van zijn be schikbare reserves staat tegenover het Engel- sche front. Het achterwaarts gelegen gebied moet vol troepen zijn, gereed om op het laat ste oogenblik te worden aangevoerd, evenals dit gedurende de derde week van Maart ge schiedde. De wegen zijn verbeterd voor het vervoeren van artillerie en convooien. De mu nitiedepots zijn vermeerderd en dichter bij de frontlinies gebracht. Er zijn nieuwe opstel plaatsen voor loopgraafmortieren gemaakt. De Duitschers vertröuw.n vooral op dit laatste wapen in het begin van den aanval. Een ander teeken van hun gereedheid voor den aanval is de jongste toeneming van het aantal verkenningsvliegers boven onze linies. Voor een groot gedeelte kan de vertraging in den aanval, welke reeds sedert eenigen tijd is voorbereid, wo den toegeschreven aan onze bemoeienis met 's vijands achterhoede, die met bommen, gasgranaten en kartetsen bestookt wordt. Onze bombardementseskaders zijn met goed gevolg werkzaam geweest. Gemeld wordt dat bijna alle munitiefabrieken in en om Va lenciennes vernield zijn door vliegmachines, die zoo hoog vlogen, dat zij onzichtbaar waren. DE REDE VAN VON KüHLMANN. Staatssecretaris van lvuhlinann heeft eergis teren na geconstateerd te hebben dat vredesonder handelingen voorshands onmogelijk zijn, daarop laten volgen: „zonder zulk' een gedachtewisseling zal, door een zuiver militaire beslissing alleen, zonder eenige diplomatieke onderhandelingen een volstrekt einde nauwelijks verwacht kunnen wor den." Deze bezadigde uitlating heeft in de Duitsche pers een stom van verontwaardiging gewekt, De Bcriijnsche correspondent van de „Kölni- sche Volkszeitung" meldt naar aanleiding van Kühlmann's rede: Kühlmann heeft ongetwijfeld zijin rede zander een nauwe overeenstemming met de opperste legeraanvoering of met de opperst© rijksregeering gebonden. Men weet niet of de re- de eqp buitensporigheid is of wellicht uit die- pere politieke oogmerken is ontsproten. Ook de „Kölnisehe Zeitung" verklaart dat Kühl- mann aan zijin uitlatingen een persoonlijke kleur heeft gegeven, die niet door alle in aanmerfring komende personen z;al worden gedeeld. Daar door weid de openbare meening op een dwaal spoor gebracht. De Londensche avondbladen vatten de rede voering van Kühlmann op als een bewijë van teleurstelling met de militaire resultaten. De „Westminster Gazette" zegt: Kühlmann laat de mogelijkheid van een door slaande Duitsche overwinning vallen. De betee- kënis van zijp erkenning, dat een zuiver militaire beslissing nauwelijks te Verwachten is en dat de oorlog nog lang kan duren, is niet te over schatten, want Zij komt op een oogenblik, dat Duitschland op het hoogtepunt van zijp offensief staat en het volk was wijsgemaakt, dal er spoe dig een beslissing en een eind van den oorlog te verwachten was. Neutrale berichten zeggen, dat de redevoe ring een diepe neerslachtigheid in Duitschland heeft teweeggebracht. Ook over de vrede in het Oosten is de teleurstelling groot, want hij' heeft bet verwachte brood niet gebracht. De „Pall Mall Gazette" vermoedt dat er poli tieke redenen kunnen zijP, die Kühlmann aan het volk en den teleurgestelden Rijksdag hebben la ten zeggen, dat de oorlog nog lang kon duren, en dat deze politieke redenen misschien in het eind een mogelijkheid van vrede kunnen geven. Van de Fransche bladen vindt de „Figaro" eenige ontmoediging in de rede ten opzichte Van het geloof in een Duitsche overwinning. De „Ma- tin" meent dat de rede het uur van den vrede geen oogenblik nader brengt. In officieele kringen te Washington beschouwt men de redevoering van Kühlmann eenvoudig als een nieuw aspect van de bekende Dutische militaire trucs en vredesoffensieven. Men is van meening, dat Kühlmann, de verantwoordelijkheid voor den oorlog op Rusland schuivend, een po ging wilde doen, iom Van de Westelijke mogend heden schappelijke voorwaarden te verkrijgen, vóór het getijlde, dat reeds aan het wisselen is, zich al te sterk tegen Duitschland keert. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Naar de „Neue Freie Presse" meldt, zijp de afgevaardigden, prtofesspr Waldnerteufel en vrijj- heer von Pantz bijl minister-president Seidler ge weest, .om hem mee te deelen dat de Duitseh- nationale partijlen aan zijn persoon in de kwali teit van minister-president vasthouden en dat zij uit zijp aftreden de noodzakelijke consequenties zouden moeten trekken. I RUSLAND. Wolff meldt uit Moscoh, 23 Juni De bladen hier ter stede berichten: De ont vluchting van grootvorst Michaël uit Perm had plaats in den nacht van 15 Juni. Een afdeeling mannen, die zich uitgaven voor Roo- de Gardes, bracht den grootvorst weg in een auto na een valsch soviet-bevel te hebben vertoond, volgens hetwelk hij naar Moscou moest worden overgebracht. Tengevolge van de toeneming van contra revolutionaire woelingen en honger-opstanden zijn Krestj in het gouvernement Nowgorod, het gebied van Perm de stad en het gouver nement Oefa en Nowgorod in staat van oor log verklaard. De toestand in het gouvernement Saratof is zorgwekkend en het is noodig zoo spoedig mogelijk maatregelen te nemen ter organisatie van zelfbescherming. Aan het uitvoerend co mité van het gouvernement Saratof is door den Raad van Afgevaardigden opgedragen spoed te maken met de bewapening en de militaire oefening der arbeidende klasse. Een diensttelegram van den Moerman-spoor weg bericht, dat 60 procent van de spoorweg beambten tengevolge van gebrek aan voedsel aan typhus en scheurbuik lijden. Moscou is van elke verbinding met Turkestan afgesne den. Alleen langs omwegen komen berichten binnen omtrent de beweging ten gunste van afscheiding van Rusland en autonomie. Grootvorst Michael moet te Omsk a's hoofd der contra-revolutionairen een manifest aan het Russische volk hebben uitgevaardigd, waar* in hij verklaart te volharden bij zijn besluit om afstand te doen van het regentschap en de beslissing over de regeeringsmacht aan den bijeen te roepen Semsky Sobor overlaat. SPANJE. Reuter seint uit Madrid: De Oostenrfjksche gezant heeft een bezoek ge bracht aan den minister van buitenlandsche za ken. i In de wandelgangen der Kamer verluidt, dat de regeering zoo spoedig mogelijk het parlement wil verdagen, ten einde volle vrijheid te hebben tusschen beide te komen in internationale aan ge legenheden vap het grootste belang. -vD'e minister-president heeft de geruchten der bemiddeling tegengesproken. Buitengewone Ministerraad. Gisternamiddag werd een buitengewone Ministerraad gehouden. De Crisis aan Marine. Het Volk schrijft Toen onze Haagsche redacteur gisterenavond ten huize van minister Rambonnet een onder houd met den bewindsman verzocht, werd hem medegedeeld, dat de minister uitstedig is en dat het niet bekend is, wanneer hij terug komt. Het schijnt dus, dat'de heer Rambonnet al reeds heeft opgehouden met zijn werkzaamhe den aan het departement. Het Tweede Kamerlid den heer Van der Voort van Zijp heeft aan den'tijdelijken voor zitter van den ministerraad de volgende vra gen gedaan Staat de ontslagaanvrage van den minister van marine met het niet uitvaren van het convooi naar Nederlandsch Indië in verband, en zoo ja, wil de regeering aan de Kamer mededeelen de reden, die den minister van marine tot zijn ontslagaanvrage noopte, en uiteenzetten het standpunt door de regeering te dier zake ingenomen Het convooi. Het „Hbid." verneemt, dat na lossing van de apiline iuit de „Noordam" bet convooi stellig varen zal. j 1 r 1 Naar men verneemt heeft reeds eenige dagen geleden het Kamerlid van Hamel de navolgende schriftelijke vragen tot de minis ters van buitenlandsche zaken eh van marine gericht. Wat is de reden, dat de uitvaart van het convooi naar Ned. Indië, na eerst bepaald te zijn op 19 of 20 Juni, ter elfder ure is afge last geworden. Hoe is de zaak van het convooi van rege»- ringswege voorbereid geworden, in het bijzon der om belemmerde oinstandighededen, als zich nu blijkbaar hebben voorgedaan, te voor komen Mag worden aangenomen, dat de redenen, waardoor het uitzenden van het convooi en de daaraan verbonden hooge kosten werden gerechtvaardigd, ook thans nog blijven gelden in het bijzonder. Wanneer deze rechtvaardiging hierin ligt, dat door het convooi een rechtstreeksche gou vernementsverbinding met de kolonie onaf hankelijk tegenover het buitenland tot stand te brengen zou zijn te stemmen op W. Wijk, no. 1 van de lijst V. D. W. of een der andere candidaten van di# partij. Deze personen zullen opkomen voor een be teren toestand in het leger, betere en recht vaardiger behandeling, betere verzorging, bete re berechting, behoorlijke vergoeding voor kostwinners, verlof, en bij dienstverlaten hulp voor verkrijging van een betrekking. Ge weet, dat dit alles hoog noodig is. Haal ook anderen over op hem te stemmen." De beloften, hierboven opgenoemd, had men gerust nog wel met een dozijntje kunnen vermeerderen. Waarom niet? Maar het wordt tijd, dat de katholieke mili tairen in het leger deze propaganda niet al te ver laten komen, zegt de „Tijd" terecht. Zij kunnen dat trouwens heel genjakkelijk doen. Want al beloven de Katholieken niet zoovéél, zij beloven méér en beter in het katholieke Program wordt geëischt krachtige medewerking in den geest van de vredesnota van Z. H. den Paus met elk ernstig streven naar geleidelijke internationale ontwapening. Ons dunkt, daarmede zijn de militairen het meeste gediend. Het s.s. „Stella". Het stoomschip „Stella", geladen met graan» dat gister-namiddag kwart over vijven met de sleep-hoot Witte Zee het lichtschip Terschellin- gerhank passeerde, is heden-namiddag te Rotter dam aangekomen. 1 I" Het s.s. „Frisia." De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft draadloos aan den kapitein van de „Frisia" geseind, dat bet schip moet doorva ren naar Bergen, waar het ,oip orders moet wach ten. i :j> I De „Frisia" is gister-namiddag 12 u. 20 mni. hetl ichtschip Dioggersbank- ;Zuid gepasseerd. Al les was el aan boord. De „Nieuw Amsterdam." De directie van de Holland-Amerik'a-lijn deelt mede, dat het bericht, dat de „Nieuw-Amsterdam" van New-York op de thuisreis vertrokken zou zijn, onjuist is. Ofschoon het schip reeds 14 dagen in de haven ligt, was nog slechts een vierde van de lading langszij geleverd. Er bestaat dus npg geen uitzicht, dat hetpschip eerstdaags zal kun nen vertrekken. De N. O. T. en de Ver. Staten. Naar wij vernemen heeft de Amerikaansche gezant aan de Uitvoerende Commissie van de N. O. T. bericht, dat de War Trade Board ;met goedkeuring van het Staatsdepartement besloten heeft definitieve betekkingen met de N.O.T. aan te knoopen, in dier voege, dat, be houdens nader over een te komen uitzonde ringen, alle naar Nederland uit de Vereenigde Staten uit te voeren goederen aan de N.O.T, zullen moeten worden geconsigneerd, waarte genover de N.O.T. bevredigende waarborgen zal moeten geven, dat de aan haar geconsig neerde goederen zullen worden gebezigd over eenkomstig de bestemming, waartoe de Veree nigde Staten uitvoer-vergunningen voor die goederen naar Nederland hebben gegeven. ALLERLEI NIEUWS. De resolutie nopens de opheffing van den Godsvrede is met 1,704,000 stemmen tegen 951,000 door de jaarlijksche conferentie der Engelsche Labourpartij aangenomen. Reuter meldt uit Londen 26 Juni: Twee noodlottige gevallen van longenpest zijn Voorgekomen in een afgelegen plattelandsdistrict in Oost Suffolk. De bron dei4 besmetting kent men nog niet. Alle omwonenden werden afgezon derd. De incubate-periiode is thans voorbij. Men gelooft niet dat de ziekte zich verder zal uit breiden. i De Rus Kerensky is gister-middag op- de arteiderscouferentie verschenen, binnengelid door Henderson. De verschihiug van den Russischen staatsman werd met luide toejuichingen begroet. Kerensky, die in het Russisch sprak, zeide: ik ben zeer onder den indruk Van de ontvangst, die ge mij bereidt; ik beschouw het niet als een uiting van sympathie jegens mij', doch alk een uiting van sympathie ten opzichte der Rus sische democratie, die strijdt voor idealen, wel ke ons allen zoo dierbaar zijn. Ik ben zoo juist I uit Moskou aangekomen en het is mijn plicht als staatsman en socialist het Engelsche valk en liet volk der geheele wereld te vertellen dat het Russsiche volk en de Russische democratie een strijd voert tegen de dwingelandij. Ge kunt het Russische volk niet knotten, ge kunt hef niet onder een juk brengen. Ik geloof, ik 'ben zeker, dat het Russische volk zich binnenkort bij u zal voegen in den strijd voor de groote zaak van de vrijheid. Men meldt uit Washington: Minister B-aker deelde mede, dat tusschen de 65 en 70 pCt. van dde 900 000 Amerikanen, die in Frankrijk zijn geland, thans aan den strijd deelnemen. 1 f' i - r Volgens berichten uit Oekrajina zou de ex-tsaar Nikolaas door een Rooden Gardist in een persoonlijken strijd vermoord zijn. Het Broodrantsoen, Naar men uit goede bron verneemt, denkt de regeering er niet aan om naar aanleiding van het binnenkomen van slechts enkele graan schepen, zooals de „Java", het broodrantsoen te verhoogen, Deze betrekkelijk geringe hoeveelheden graan en meel zullen voorloopig voor nog slechter tijden worden gereserveerd. Mr. Troelstra. Reuter seint uit Londan In den loop van eeB onderhoud heeft de leider van de Zweedsche socialisten, Branting, die alhier is aangekomen om de arbeiderscon ferentie bij te wonen, verklaardIk weet niet, waarom aan Troelstra een pas geweigerd is. Dit is een fout geweest; hij is een vriend van mij en niet pro-Duitsch. In het Lagerhuis beeft Lord Robert Cecil in antwoord op een vraag verklaard, dat, met goed keuring der regeering, aan Troelstra geweigerd is. Gr.o)Oit-B|rittannië in Verband met de arbeiders conferentie te bezoeken. Men meent, dat hét in alle omstandigheden niet wenschelijk' is, in liet openbaar belang, indien Troelstra pp dit pogen blik naar Engeland zou fcotmen. Papieren garens. Bij' Kon. besluit van 25 dezer is de uitvoer van papieren garens en weefsels van papieren garens verboden van den dag der afkondiging van dit besluit. De Kn>on behoudt zich voor, dit verbod tijdelijk op te beffen of in b^zondere gevallen daarvan ontheffing te doen verieenen. I (St.ct.) Looden artikelen. De minister van landbpnw, nijverheid en han del heeft bepaald: 1. De Aflevering van lopden artikëlen dièr fabrikanten aan handelaren en verbruikers is ver boden. 2. Het vervoer van looden artikélen van de fabrieken, magazijnen, depots en filialen van fa brikanten naar alle overige deelen des rijks i3 verboden. I 3. Van de verbodsbepalingen sub 1 en 2 ge steld kan ontheffing worden verleend, onder daar bij zoo noodig te stellen voorwaarden door het Rijkskantoor voor Zink, Lood en Tin (R. K. Z. L. T.), Reinkensstraat 20, 's-Gravenhage. 4. Deze bepalingen treden den lsten Juli in werking. (t.ct) De Duitsch-Engelsche Conferentie. Behalve Prins von Hatzfeld, die reeds ver trokken is, zullen ook de Duitsche gedelegeer den ter Duitsch-Engelsche conferentie betref fende hetkrijgsgevangenenwezen generaal-Fried- rich en kapitein von Scheven tijdens de gis teren ingetreden schorsing van de bijeenkomst der conferentie, zich naar Duitschland begeven. De Militaire partij. In het leger wordt onder de militairen de volgende kaart verspreid Verbond tot Democratiseering der Weermacht. Beste, Vader 1 Broeder Zwager Vriend, enz. „U zou mij en mijn kameraden en collega's een groot genoegen doen door op 3 Juli a.s., Zachte zeep. Het Neder], Correspandentiebureau in Den Haag meldt: Naar wij1 vernemen, is de beschikking verkre gen over een hoeveelheid afval vetzuur voor de vervaardiging van zachte zeep, zoodat er ge gronde hoop bestaat, dat -met een viertal weken weer zal kunnen wprden begonnen met de distri butie van zachte zeep, zirj' het ook van eenigs- zins andere samenstelling dan gewoonlijk. 1 1 1 Uitvoer van jonge aardappelen. Van de meest bevoegde zajlde meldt mem In de bladen heeft het bericht gestaan, dat uit besprekingen te Londen gehouden zou vol gen, dat Nederland ten aanzien van den uitvoer van jonge aardappelen niet geheel vrij zou zijn. Dit is niet juist. Wel is -als voorwaarde voor de levering van kunstmest van overzee verlangd, dat de uit voer van jonge aardappelen beperkt zou wor den; deze voorwaarde is evenwel niet aange nomen. Voorraden kunstmest op weg naar Ne derland zijn dan ook' door dè geassocieerde re geeringen niet doorgelaten. Ook naar de zajlde der Centralen is over den uitvoer van jonge aardappelen geene toezegging edaan. De toestand is dus, dat men ten opzichte van den uitvoer van jonge aardappelen uitsluitend met Nederlandsohe belangen te rade kan gaan en "door geene overeenkomst is gebonden. 1 i". Graan. f Het graanschip Hector, op reis van New York naar Rotterdam, is Doggersbank-Hoord gepas- v 1V i i j

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2