Zaterdag 28 Juni 1918. Uit de Fers. TWEEDE BLAD Ghmeulaiid. Gemengd Nieuws» PED1LLETO' MA EO O SS IA. Sport. No. 12176. Het aftreden van minister Rambonnet. Uit „Het Handelsblad" De ontslagaanvrage van minister Rambonnet *an niet anders worden opgevat dan als een gebaar een demonstratie. De heer Rambonnet blijkbaar te kennen geven, dat hij als "duister van marine niet mede de verant woordelijkheid wil dragen voor de beslissingen der regeering in verband met het uitvaren of niet uitvaren van het convooi. En daarom biedt de minister van marine z'in ontslag aan enkele dagen of weken, vóór de® dag dat dit ontslag volgens den te ver- Wachten loop der zaken toch gekomen zou ziju. Wij vertrouwen dat de minister van marine zich bij deze demonstratie van be tekenis nu het hier een internationale aan gelegenheid betreft en het prestige niet van tn minister maar van onze regeering in haar geheel er bij betrokken is door niets heeft 'aten leiden dan door het landsbelang en dat geen persoonlijke overwegingen hem tot deze 'etwat opzienbarende daad hebben geleid. Het ontslag is reeds bijkans een week oud Maar n0g Weten wij niet, welke de beslissing der regeering is, die den heer Rambonnet ge knopt heeft zich van haar af te scheiden. Wij laten hier de handelwijze van Enge- Wd geheel buiten bespreking. Het ii nu wel ^kend, dat de regeer.ng de scheepspapieren v®n ons trotsche convooi evenals de scheeps- Papieren van eiken willekeurigen handelsstoo- öier aan de Engelsche ambtenaren ter goed keuring heeft gegeven. En dat deze van onze ïegeering heeft geëischt een partijtje aniline yerfstof voor regeeringsgebruik in Indië be- 'tenad, weer aan land te zetten. Voor de En gelsche oorlogvoering is hét natuurlijk niet yan het allergeringste belang of die aniline öaar Indië gaat of nietde geheele eisch van het vertoonen der scheepspapieren misschien a's voorwaarde waarop Engeland zou willen toestemmen ons „convooi" ongemoeid te laten en het nadien aanmerking maken °F> een deel der lading, het is alles blijkbaar een uitgevoerd program om, zonder wapen geweld, onze regeering zoo gevoelig en ver nederend mogelijk duidelijk te maken dat het Convooirecht door Engeland nog steeds met erkend werd en dat wij er geen gebruik kon den maken om voor onze eigen regeering, door onze eigen oorlogsschepen, naar onze eigen koloniën over de „vrije zee" te vervoe ren wat wij wenschen. Door het ontslag van den heer Rambonnet '8 bij deze droeve geschiedenis een uitroep teken geplaatst. Wij betreuren dat onze 'egeering iets begonnen is, wat zij niet wilde of kon doorvoeren. „Het Nieuws van den Dag" zegt Uit de omstandigheid, dat de regeering vijf dagen gewacht heeft met de opeubaarmakmg v«m het bestaan dezer crisis, volgt wel, dat inen gemeend heeft, de zaak nog te kunnen schikken. Klaarblijkelijk is dat echter niet Wij tasten, als gewoonlijk, in het duister. De Keizer aller Ruslanden, in den goeden ouden tijd van het Tsarisme, kon zijn volk met duidelijker als 'onmondige kinderen behande- len, dan de Dictator in Den Haag het de Nederlandsche natie doet. Het zou zeer wel mogelijk geweest zijn, althans zóóveel te pu- hliceeren dat de openbare meening in Neder land er eenig houvast aan had, zonder dat onze regeering daarmee officieel gecompromi- teerd werd tegenover 't buitenland. Of zijn er hij de voorbereiding van dit convooi zóó ern stige technische fouten begaan, dat men voors hands niets openbaar durft maken. Kunstmest. De Kunstmest - Commissie verzoekt ons dringend de aandapht te vestigen op de in het nummer van heden voorkomende adv er- tentie, betreffende de gelegenheid tot het doen van bestellingen op kunstmeststoffen voor den oogst 1919. Er wordt speciaal op gewezen, dat thans de gelegenheid voor iedereen tot het doen van bestellingen is opengesteld en latere aan vragen niet in behandeling zullen worden genomen. Koninklijk bijdrage. Naar wij; vernemen, heeft H. M. de Koningin als blijk van haar belangstelling een bijdrage geschonken voor het gedenkteeken voor Tho mas a Kempis, dat op initiatief van de Ver- eeniging tot beoefening van Overijisselscii Regt en Geschiedenis op den Agnietenberg bij Zwpl- le opgericht zal worden. Graan uit Amerika. Naar wij uit goede bron vernemen, zal het s.s. „Nieuw Amsterdam" 10.000 ton graan uit Ame rika medebrengen. (Msb.) Ministerie van Marine. Bij K. B. van 27 dezer is met ingang van 28 dezer lp. op rijn verzoek, opi de meest eervolle 'wij ze, ontslag verleend aan den schout-bij-nacht J. J. Rambonnet, als minister van marine, met dank betuiging vpojr de vele en gewicfatgie diensten door hem aan de Koningin en aan den lande, in buitengewoon moeilijke omstandigheden, be wezen: 1 1 2,0:. tijdens de ontstentenis van een minister Van marine het beheer van het departement van marine, ad interim, opgedragen aan den minister van oorlog jhr. mr. Bl C. de Xonge. Brandstof voor huisindustrie. Het Bureau voiotr Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Big directeur der Rijkskolendistributie heeft toet nadruk onder de aandacht der brandstoffencom- missies gebracht, dat zonder zijn Voorafgaande goedkeuring geen voor huisbrand toegewezen brandstoffen voor klein-industrie of omgekeerd mogen worden bestemd. Dit is voor een goede administratie nqoidig. Nu door de omstandig heden de industrie algemeen sterk1 moet worden gerantsoeneerd, eisc'ht bovendien de billijkheid, dat aan de klein-industrie niet méér brandstof wondt beschikbaar gesteld dan in verhand met een juiste verdeeling dor beschikbare kwantitei ten daarvoor kan worden toegewezen. Het Rijn-Twentekanaal. Men meldt aan de „Maasb." uti Zutfen: Dr. C. Leiy, Minister van Waterstaat, deelde in een rede voor de Liberale Kiesvereeniging alhier mede, dat de tostandk'oming van een zijverbinding van het Rijn-Twentekanaal met den IJe bij Zutslfen vrijwel verzekerd is, daar uit de besprekingen in de afdeelingen geblekn is dat de Kamerleden .zich met het plan kunnen vereenigen. De Kamerverkiezingen. Een groot aantal Nederlandsche arbeiders, die in Duitsefalarid werkzaam zijn en die slechts'op bepaalde tijden de grens kunnen overschrijden, zullen naar „Het Volk" meldt, aan de stemming op 3 Juli niet kunnen deelnemen, indien geen ti'iaonaere maatregelen worden getroffen. In ver band daarmede heeft het Kamerlid Albarda Woensdag telegrafisch den ministers van bmnen- landsche zaken en Van luitenlandsche zaken ver zocht met de üuitsche regeering een regeling te treffen, waaruoor die arbeiders-kiezers in de gelegenhed zullen wordein gesteld op 3 Juli in Nederland hun stem uit te brengen. De Lib. Unie en een eventueel socialistisch Kabinet. Men meldt ons uit Amsterdam: In een vergadering van de Vrijz. Kiesvereeni ging Vooruitgang, aangesloten bij! de Liberale Unie, kwam. de heer Ötto op tegen de bewe ging van de Vr'iji-Liheralen, dat de Unie-libe ralen bereid zouden z'ijin in een socialistisch Kabinet zitting te nemen. Eu kan noodt sprake Van zijn, dat dé Unie-liberalen zitting nemen in een soc.-dem'. Kabinet. Als er een linksche meerderheid komt, zouden echter in dat link sche Kabinet wel soc.-dêmocraten zittnig kun nen nemen. Deze verklaring legde de heer Otto af namens het hopfdlestuur der Liberale Unie. Distributie van levensmiddelen. Ce minister van landbouw, nijverheid on han del beeft 'met ingang van 1 Juli, de directie Van het Rijks centraal administratiekantoor voor de distributie van levensmiddelen samengesteld als volgt: president-directeur: Bi. Cohen Jr.; di recteuren G. van Sierenberg de Boei' en Her in an A. Tromp. (Stct.) er geen goederen onder no 1 worden verscheept. Wanneer verscheping uit Nederland van goederen naar andere landen met Britsche schepen wordt gewenscht, moet daartoe van te voren aan het Ministery of Shipping om scheep- ruimte worden gevraagd, en ook aan het War Trade Departement, om te onderzoeken, of transito-verscheping kan worden toegestaan. In alle gevallen is het bepaald noodig, a e goederen verzegeld zijn van een consu au ccr tifikaat. Graan voor de landbouwers. Het hoofdbestuur der Zeeuwsche Landbouw- Maatschappij heeft naar aanleiding van een missive inzake behoud van eigen graan cu minister van landbouw in overweging gegeven, het Nederlandsche Landbouw-comité uit te noodigen, de in te komen adviezen der maat schappijen en bonden te vereenigen in één centraal advies. Het hoofdbestuur is van mee ning, dat alle op deze wijze een vruchtdragend uniform voorstel eventueel kan worden inge diend. De vleesehvoorziening. De Rotterdamsche Lamslagersbond heeft aan den minister van landbouw verzocht, het scha- penvleesch niet te laten invriezen, doch in verschen staat aan de bevolking te verstrek ken. Broodkaart. De directeur v,an het Centraal Brood Kantoor maakt bekend, dat de broodkaart van het 56ste tijdvak geldig is van 29 Juni tot en met 5 Juli. (tot.) Slachten in 't geheim. De Haarlemsche slagers hebben een telegram aan den Minister van Landbouw verzonden met het verzoek maatregelen te willen nemén tegen het slachten in het geheim dat een grqo- ten omvang aanneemt. Artikelen uit Engeland. Het Nederl. Gorrespondentiebureau in Den Haag meldt Naar wij vernemen, zal de regeenng, evenals voor katoenen garens, gelijk indertijd is gemeld, ook voor andere artikelen, die eventueel na aanvoer uit Engeland zouden moeten worden overgenomen, als basis doen gelden den dag prijs van Engeland, plus vracht, assurantie, enz., benevens vermoedelijk een premie voor Deze maatregel wordt genomen, omdat bij sommige belanghebbenden de vrees bestaat, dat deze goederen bij verscheping van Engeland naar hier in het belang van de distributie in beslag zouden worden genomen, waarbij dan een schadeloosstelling zal worden betaald, welke geringer zou zijn dan de in Engeland geldende dagprijs. Uit het Fransch. Britsche bepalingen bëtreffende het goederen vervoer naar neutrale landen. In zake, de goederenverscheping naar Enge land in Britsche schepen in transito naar an dere landen verneemt de „Nieuwe Gt". van Britsche officieele zijde, dat de Engelsche regeering het volgende heeft bepaald 1. Goederen voor de Nederlandsche koloniën moeten naar en van het Vereenigd Koninkrijk worden verscheept in Nederlandsche schepen, 2. Over goederen voor andere neutrale lan den zal overleg worden gepleegd, indien zij in neutrale schepen worden aangevoerd, maar tegemoetkoming kan daarvoor niet worden toegezegd. 4. Er varen in deze tijd geen Nederlandsche schepen, en als een gevolg daarvan, kunnen Militaire knoeier ij en. Te Rotter dam loopt een gerucht over belangrijke knoeierijen in militaire administratiën. Twee officieren, betrokken bij het militair vervoer, hadden opdracht booten te koopen. Aan 15 booten hadden zij naar gebleken moet zijn, liefst 30.000 gulden verdiend. E)aarenboven lieten zij tien booten in particulieren dienst varen en genoten daarvan de revenuen. Aan een andere afdeeling van den etappedienst had een sergeant-majoor zich door vrijgeven en inhouden van soidij een kapitaaltje ver schaft, dat hij tegen behoorlijke rente uit leende, maar tevens gebruikte hij ook de gel den die onder zijn berusting waren voor voor schotten. Toen het uitkwam moet hij zich van het leven beroofd hebben. Nog is thans uitgekomen, dat hij de brand- kastdiefstal bij den étappendienst aan den Oudendijk 26 personen betrokken zijn, waar onder veel militairen. Een onderofficier is voorloopig in arrest gesteld. (Vadl^ Een smokkelhistorie. Men meldt uit Lobith Zaterdag werd door een militair-commies de bekende smokkelaar W. S., wonende te Spijk, aangehouden wegens ongedekt vervoer van een groot aantal nougotblokken, waarvan de uitvoer is verboden. S. werd in het arres tantenlokaal te Lobith opgesloten en onder bewaking gesteld van het detachement mili tairen van de grenswacht Herwen. Toch heeft S. de kans gezien te ontvluchten, waarop de douane-ambtenaar de vrouw van S. in arrest stelden, welke ethter hedenmorgen weder is vrijgelaten. Daar reeds tienmalen smokkelaars uit dit arrestantenlokaal zijn ontvlucht, zal nu een streng onderzoek worden ingesteld in hoeverre door de militairen met de smokke laars gemeene zaak wordt gemaakt alsook naar de wettigheid van de aanhouding van vreuw S. u De onbekende was als verstomd, en vrij wat meer verbaasd dan zooi hij! zich onverwachts tegenover tien gew,arende soldaten had bevon den, maar bij! Het er niets Vain bemerken. Het leed geen twijfel of die man was sedert lang aan alle soprten van verrassingen gewend. Hij zag het kleine meisje aan en herkende haar. „Wat doet gij hier, mijn kind?" vroeg hij, haar toelachende alsof Hij! haar op de wande ling ontmoet had, onder de zonnigste omstandig heden. Maar er verliepen eenige seconden aler Ma roussia, die geheel buiten adem en ontroerd was, hem iets kon antwoorden. De man liet teen de hand op het hoofd van het kind rusten en streelde hare lokken alsof hij haar zeggen wilde: „Kom tot uzelve, kleintje," Hij: zelf -was het toonbeeld van kracht, behendig heid, moed. en onversaagdheid, maar op het «ogenblik, terwijl hij daar stond, tegenover dat sidderende kind, werd dat alles OP' manne lijk gelaat vervangen diojojt1; eene uitdrukking van hemelsc'he goedheid. Zijlne forsche hand, die slechts gewoon was moorddadige wapenen en zware kanonnen aan te raken, werd zachter dan die eener moeder voor Maroussia, zijn blik ont moette vol teederheid hare: oogen. Beiden vertrouwden dp elkander en het kind wër!d ziehzelve weder meester. „De rivier zou, u hierlangs nooit naar Tsjigui- rine voeren. Gijl moet naar Tsjiguirine gaan. ik heb een middel' bedacht om u de stad te ilpen bereiken." „Ik luister, kind," antwoordde de vluchteling. Laat ons eerst in de schaduw van dien ouden muur gaan staan," sprak zijl: „Hij zal ötns ver bergen." Zoiodra zij: zich ter aangewezene plaatse be- vpnden, ging zijl voort: „Ejaar ginds, ver in de steppe, bezit mijln va der eene kleine hut, een stal, waar toen dee zomers in den oogsttijd de ossen laat staan, pm ze niet alle avonden naar huis te moeten brengen. Een griopte met hooi beladen wagen staat voor de deur; hij moest morgen door va der binnengehaald worden. De lossen wachten het aanbreken van den dageraad in den stal af. Binnen een uur kunnen wij er zijn. Dan zult gij mij helpen de groote ossen in te span nen; gij zult u onder het hopi verbergen, en ik zal u allereerst naar het huis van meester Knich brengen. Meester Knich, ia een vriend van Zondag a s. zullen er op het Geel-Zwart- terrein een vijftal ontmoetingen plaatshebben, w.o. Geel-Zwart I—Transvalia I. Daar dit twee oude concurrenten zijn, be looft het een spannende wedstrijd te worden. Wedstrijden als volgt G.V.V. II—Het Oosten I. V.F.G. IISaturnus II. U.S.C. II—Gouda I. Geel-Zwart I—Transvalia I. R.F.C. Ill—S.I.O.D. I. mijn Vader en van al diens vrienden. Hij komt dikwijls bij ons. en zpo vaak hvij' komt, spreekt hij met de anderen. Ik' kan hem alles, zeggen, pf wel zoo gij dat verkiest, zeg ik meester Knick in het geheel niets, maar ik zal trachten, q! ja, ik zal trachten..." i Zij bleef aarzelend steken, want zij was het nog niet geheel en al met zich zelve eens wat daaromtrent het beste zou zin, toch hernam zij spoedgi: „Ik' zal alles doen wat gij1 mij zegt. Ja alles!" De man, die naar haar luisterde, voelde zijne oogen vochtig worden en vroeg: „Wje heeft u pp dat denkbeeld gebracht, Ma roussia 1" 1 IV. Eene rooversgeschiedenis. „Ik' ken eene roversgeschiedenis die mij daar aan deed denken," gaf het kleine meisje ten antwoord„Ik herinnerde mij! hoe devrouw vau den hoofdman zich in het verhaal geret had, en ik zeide bij mijzeVle; wij zullen het zelfde doen." „Wij! hebben een langen tocht af te leggen al eer wij aan de hut komen; wilt gij mij Pinder het voortloopen. die geschiedenis vertellen? „Dat wil ik wel doen. Maar zult gij! naar Tsj'iguirine gaan? Mag ik er u heen geleiden?" „Niets liever dan dat," antwoordde hij1: „Maar zal uw vader het wel goedkeuren dat ik u tot gids neem? Zal hij! u daarna niet beknorren?" „Ik handel alleen maaT in zijn geest; vader heeft ihiji aangezien, en ik heb hem begrepen, sprak het kind: „Zijne oogen zeiden mij: „Voor dien man moet gij! alles verlaten, tot zelfs ons. „Welnu dan, ja, ik ben bereid mij geheel op u 'te verlaten, kleintje, gij zult mij voortleiden, en mij onderwijl uw verhaal mededeelen. Laat ons op weg gaan, Maroussia. Ik luister al, ik houd veel van roovergeschiedenissen." Zij! hamen elkander bij de hand en liepen langs den "rivieroever op. Na verloop van een oogen- blik hernam hij!, ziende dat het kind nog altijd het stilzwijgen bewaarde. „Ik ben een en al gehoor, en toch begint gij nog niet." „OI" gaf zijl ten antwoord: „Ik' zou u thans het verhaal niet goed vertellen.'.' „En waarom dat niet, Maroussia?' „Wij zijn nog niet ver genoeg van de so a ten verwijderd. Ik luister toe of ik niets m cue richting verneem. Ik' ben een weinig ang, ran dat wij... Het. zou mij zooveel verdriet doen als ik u «niet kon brengen, daar, waar gij goed kunt stichten. {Wordt vervolgd). EBHBDUSGH I i: I I i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5