Ingezonden. Kerknieuws. üemengd Meuws. v»a de R. K. Kiesvereniging, hetwelk in het j in de verordening neergelegde regelen worden Rondsgebouw aan de Lange Haven dien dag 2al zitting houden. De stembureaux zijn geopend van 8 uur Vjn. tot 5 uur n.m. Zij die geen groene oproepingskaart ontvin- 6en, kunnen een nieuwe bekomen van het •tembureau op den dag der stemming. De kiezers zijn verplicht, persoonlijk en in afzondering aan een der lessenaars bun stem biljet in te vullen door één wit stipje (en niet meer dan één zwart te maken, en vervol gens in de bus te steken bijstand voor een ander is alleen ge orloofd aan den licha- to®lijk hulpbehoevenden kiezer. De Voorzitter van het Stembureau beslist of er termen zijn aan een kiezer, die zich op lichamelijke hulpbehoevendheid beroept, toe te staan, dat hij zich doe bijstaan. Bij K.B. is voor het tijdvak lSept 191631 Aug 1919 benoemd aan de Rijks H. B. S. te Oud-Beijerland tot leeraar de heer J. gebonden. Alleen voor bijzondere gevallen zal een uitzondering worden gemaakt, Wij achten het gewenscht, de gelegenheid daarvoor open te hou- R. de Geest den, doch stellen ons voor, dat daarvan zeer zei- Uit een gang aan de Secretarietraktementen. D. eB zeggen in een schrijven aan den Raad Eenigeu tijd geleden heeft zich de Gemeente - ecretaris tot ons gericht met een ernstig schrij- Ven over nevensvermelde zaak. Uit dat schrijven "tegen wij het volgende aanhalen »Het zij mij vergund mij tot Uw College te benden tot bespreking der Secretarietraktemen- *en- Ik wordt daartoe gedrongen door hetgeen ik °te ons heen zie gebeuren. Andere Gemeenten verhoogen. Ik noem slechts Dordrecht en Delft, als meest nabij gelegene. Ons personeel heeft het besef, dat de trakte menten niet meer op peil zijn. Flinke ambtena- ren solliciteeren naar elders en bij onze oproe- pingen doen zich niet de sollicitanten voor, die verlangen. Het is voorgekomen, dat men hem, die nog het meest beviel, bijna op het maximum moest aanstellen, wat dan een wanverhouding tegen- °ver eigen ambtenaren in het leven riep. Ik acht *feze omstandigheden zoo ernstig, dat ik niet mag nalaten Uw College voor te stellen in de traktementen een ingrijpende verbetering te brengen, niet met het oog op de tijdsomstandig heden - ik wil dit uitdrukkelijk constateeren daarvoor is de duurtetoeslag, maar om te ver- boeden, dat wij achter het net visschen, onze Hinke jonge ambtenaren verliezen en geen eerste brachten in de plaats krijgen. Dit mogen wij te minder toelaten, waar wij allen zien, dat in de allernaaste toekomst, Schiedam een sterke groei ls beschoren, waardoor wij steeds meer en de beste ambtenaren zullen noodig hebben. Ra ampele overweging heb ik gemeend, 0 te moeten adviseeren, de Delfsche regeling in hoofdzaak over te nemen, iets wat zich zelf aan beveelt, waar Delft met Schiedam alleszins is te vergelijken, en wij to<?h bij een Gemeente als Helft niet achter mogen staan." De motieven, die de Secretaris aanvoert en die wij uit eigen waarneming ten volle moeten onderschrijven, hebben ons er toe geleid om deze aaak, als ten zeerste urgent, ter hand te nemen, afgescheiden van de salariskwestie in haar geheel, die wij, zooals wij Uwen Raad mededeelden, ons foorstellen bij de begrooting onder de oogen te zien. Met het voorstel van den Secretaris om in hoofdzaak de Delftsche regeling te volgen, heb hen wij ons ook kunnen vereenigen. Sinds het Schrijven van den Secretaris heeft ook Enschedé, dezelfde urgentie gevoelende, een nieuwe regeling lftgevoerd, eveneens op de Delfsche basis. Waar de Enschedésche regeling in sommige opzichten n°g beter bij de onze aanpast, is ook van deze gebruik gemaakt. Terwijl wij overleggen een overzicht van onze tegenwoordige regeling en die van Delft en Enschedé, bieden wij U hierbij het ontwerp een er hieuwe verordening aan, welke laatste tevens op het overzicht is aangegeven. Ten aanzien van ons voorstel mogen wij op de volgende punten nader de aandacht vestigen. "Was door den Secretaris bij de vergelijking met genoemde gemeenten rekening gehouden met onzen duurtetoeslag, wij meenen, dat, waar het de bedoeling is, de traktementen nu afdoende fe regelen,' het vanzelf spreekt, dat de duurte- f°eslag moet vervallen. Met de hoofdcommiezen, die een bezoldiging z°uden genieten van 2400ƒ2800, worden be doeld zoowel de hoofdcommiesredacteur, als de hoofdcommiezen-chefs van Afdeelingen. De chef van de Afdeeling Algemeene Zaken bezit reeds dezen rang, maar het komt ons voor, dat de belangrijkheid van de Afdeeling Bevolking) Dergelijke Stand, Militie enz., en de verdiensten fan haren tegenwoordigen chef, gelijke behande- hng van dezen wettigen. He overige commiezen-chefs van afdeelingen, genieten als zoodanig 100. boven hun trakte ment van commies. He traktementen van den belastingcontroleur) chef van de Afdeeling Belastingen, en van den controleur aan die Afdeeling geplaatst, worden Soregeld, resp. als die van een commies-chef van een Afdeeling en van een adjunct-commies. He bezoldiging van de belastingcontroleurs en Hjdelijke schrijvers, blijven evenals thans, ter re geling aan ons College. Voor de benoeming of bevordering tot klerk f6 klasse blijft als regel tot eisch gesteld, bezit fan het diploma Gemeentebelangen of, voor de Afdeeling Financiën, een door B. en Wdaarmede Ke'ijk te stellen diploma. Terwijl thans de regeling der traktementen tus- schen minimum en maximum aan ons College m voorbehouden, zal deze in het vervolg aan vaste den gebruik zal worden gemaakt. Terwijl dan 'wordt bepaald, dat aanstelling of bevordering in'den regel op het minimum-trak tement plaats heeft, worden de volgende perio dieke verhoogingen voorgeschreven voor de hoofdcommiezen, commiezen en adjunct-commiezen van f 100.— per jaar. voor de lagere rangen van - 50. Die van 50.— per jaar golden als regel, maar wij achten het wel op zijn plaats die van de hoogere rangen op 100. te brengen. Delft verhoogt om de twee jaar met ƒ100. Ens'chedé als regel om het jaar met ƒ100.—. Echter bepaalt het voor de commiezen-chefs twee éénjaarlijksche van ƒ100.en twee tweejaaiiijk- sche van ƒ150.—. Het is ons evenwel eenigs- zins onbegrijpelijk, dat daar de verhoogingen juist voor de hoogste rangen lager worden bepaald. Bepaald wordt, dat de tegenwoordige ambte naren zullen genieten het minimum plus de pe riodieke verhoogingen volgens de nieuwe veror dening. Vroegere extra verhoogingen zijn daar mede van de baan men begint met den toestand zuiver volgens den .nieuwen regel op zetten. Alleen zijn er een drietal ambtenaren, die zou den achteruitgaan. Voor hen hebben wij een spe ciaal traktement uitgetrokken, dat zal gelden tot dat hun volgens de regelen der verordening een hooger traktement dan het uitgetrokkene zal worden toegekend. Wij stellen voor de regeling te doen ingaan met 1 Augustus a.s. Op de basis van den toestand op dien datum zal op de begrooting jaarlijks een hooger bedrag van ƒ7000.— moeten worden uitgetrokken, waar tegenover staat, dat aan duurtetoeslag ƒ2622.50 minder is uit te keeren. Een lijst, waaruit voor ieder ambtenaar het oude en het nieuwe traktement, naar den toe stand van 1 Augustus, kan worden gezien, gaat hierbij. Gerit Ver- boonstraat is een damesrijwiel gestolen. EenrijwielhandelaarindeHoog- I straat heeft gisteren bij de politie aangifte ge- i daan, dat een meid bij hem op een anders naam een rijwiel heeft gehuurd voor een half uurtje en dat zij het rijwiel niet heeft terug gebracht, waarom hij vermoedt dat het is ver duisterd. Uiteen gangvaneenwoninginde Brugmanstraat is een in hout gevatten baro meter ontvreemd. Inde gang van het kantoor der Ftotterdamsche bankvereeniging in de Lange Nieuwstraat is een rijwiel ontvreemd, toebe- koorende aan de firma R. Mees en Zoonen. Hoogwater te Sehiedam [Woensdag 3 Juli 11.50 v.m., 12.50 non. UIT DELFT. Ten behoeve van de Technische Hoogeschool heeft het rijk drie HA. weiland .aangekocht, gren zende aan de Laan van Jaffa, onder de gemeente Vrijenban nabij: Delft. De UIT VLA ARD1N GEN a.-r. kiesvereeniging Nederland en Oranje heeft den heer II. de Bordes, burgemeester van Vlaardinger-Ambacht en wethouder van Vlaar- dingen, candidaat gesteld voor de Prov. Staten in het district Vlaardingen (vac. wijlen A. Ho- genboom.) f 1 Geveilde en verkoehte onroerende goederen. i Notaris' W. A. van Dokter. Verkocht 29 Juni. Een woonhuis met bijhehoorenden winkel, er ve en open grond, te Schiedam, laan de Hoog straat no. 1566, en uitgang hebbende naar de Nieuwstraat, groot 140 centiaren, in veiling f 12 000, daarvoor1 verkocht. E,en woonhuis.en erve met open grond te Schiedam iaan de Adrianastiiaat no. 15, groot 49 centiaren, in veiling f900, daarvoor verkócht. Een woonhuis en erve met open grond, te Schiedam, nevens vorig pierceel, aan de Adriana- straat No. 17, groot 82 centiaren, in veiling f 1450, niet verkocht. i 7, Volksbadhuis. In de week van 2330 Juni '18 werden ge nomen 430 baden. lste Klasse Kuipbaden 11; Regenbaden 40. 2de Klasse: Kuipbaden 13; Regenbaden 349. 5 ets. Kinderbaden 17. Gedurende de maand! Juni 1918 werden geno men 19666 baden. lste Klasse: Kuipbaden 65; Regenbaden 220. 2de Klasse: Kuipbaden 52; Regenbaden 1581 5 ets. Kinderbaden 48. Brandstoffen. Mijnheer de Redacteur, Zaterdag j.l. was het voor ons, katholieken, Zondag. Op dezen dag werden bij Roomscheü aan huis brandstoffen van de distributie bezorgd. Men moest ze beslist dien dag in ontvangst nemen, daar men anders geen brandstoffen zou krijgen. Mijnheer de Redacteur, mag ik door middel van uw geacht blad eens in het openbaar de vraag stellen of in zoodanige ge vallen geen rekening kan worden gehouden met iemands principes Vischverkoop enz. op Zondag dient van óyerheidswege niet te worden toegestaan. Evenzoo moet de overheid eerbied hebben Voor een anders overtuiging en niet op een Roomschen feestdag den ingezetene dwingen brandstof in ontvangst te nemen. Hoogachtend, Een R. K. Ingezetene. Jubilé. A.s. Vrijdag 5 Juli, zal het zestig jaar geleden zijndat Q. Amoureus als leerling aangenomen werd door den heer J. L. Gouka apotheker al- bier. i t j". I j In 't jaar 1871 deed hij! zijn examen voor apothekers-assistent. 21 jaar later trad hij ini dienst bij den beer A. Gouka, die ondertusschen zelf een apotheek had opgericht En nu zijn patroon ïteedis 9 jaar dood: is, neemt de jubilaris nog steeds met eere zijh plaats achter de re- cepteertafel in. Steeds genooit hij door zijn groo- te nauwgezetheid en ijver het volle vertrouwen van vader en zoon. "Wij hopen dat hiji nog eenige jaren met de zelfde opgewekthedi zijn taak in de apotheek zal blijlven vervullen. 's Middags van twee tot half vier zal! er op de Hoogstraat No. 29 gelegenheid zijn den jubila ris geluk te wenschen. Rentmeester-Kroondomein. Naar wij vernemen, is Jlrr. F. L. Falck, rent meester van het Kroondomein in het rentambt Dordrecht en Oostorhout, wonende te Dordrecht, door H. M:. de Koningin Belast met het waar nemen van het rentambt Schiedam, Leiden, Noordwijk en den Briel in opvolging van wijlen den vorigen rentmeester Jhr. Huydecoper. Het kantoor der beide bovengenoemde rentambten is te Dordrecht gevestigd. Heden-morgen heef t in de brander der firma Hasekamp aan de Willemskade een ongeluk plaats gehad, doordat de arbeider N. van Meerten onder een ketel bekneld geraakte en een der beenen brak. Per brancard is de man naar het ziekenhuis gebracht. Heden herdacht de heer P. B. de Haas den dag waarop hij vóór I2V2 jaar bij de fa J. A J. Nolet in dienst trad. Neutrale kranten. Mijnheer de Redacteur, Er zijn altijd nog katholieken, anti-revolu tionairen en christelijk-historischen, die het gevaar van neutrale kranten maar niet willen inzien. De „Schied. Grt." die helaas nog in te veel rechtsche gezinnen gelezen wordt, gaf Zater dag weer eens een opmerkelijk staaltje van kleurbekenning. Die „oue tante" beveelt zoo waarjjde candi- daten der Liberale Unie aan 1 Buiten de verkiezingsdagen willen kranten als de „Schiedam9che Courant" als neutrale bladen poseeren. O, Roomsche mannen en vrouwen, ziet gij niet achter welk een masker zulke neutrafe kranten schuilgaan Laten wij, katholieken, goed onthouden dat de Schiedamsche Courant geen neutrale krant is. Uit onze gezinnen moeten zulke zoogenaam de neutrale en half, driekwart of heele liberale bladen worden geweerd. In elk Roomsch gezin behoort een Room sche krant. Voor ons Roomsch leven is het van het hoogste belang dat onze eigen pers krachtig gesteund wordt. i^Ik hoop dan ook dat de opmerkelijke aan beveling van de liberale candidaten door de Schiedamsche Courant de oogen van vele katholieken en geloovige protestanten zullen doen opengaan en zij zich zullen abonneeren op die courant die er thuis behoort, n.l. de courant van hun eigen richting. Katholieke propagandisten, helpt krachtig mee om de neutrale en liberale bladen uit do Roomsche gezinnen te bannen. U dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, X. om den baas te spelen en het volk te massregeln en ten onder te brengen, want met hun sy steem gaat de maatschappij onherroepelijk ten gronde I En waar het ongelukkige bonnenstelsel U, of Uw vrouw en dochters allang moet verve len, om het groote ongerief, veroorzaakt door het wachten in weer en wind, uren en uren lang, om wat erwten en boonen, gort enz. te krijgen, of dikwijls nog met niets weg te gaan, bedenkt dan eens wat het worden zal als alles voortaan op die manier geregeld wordt, iets wat de roodc broeders willen. Welk een last en ongeriefZou het niet hon derdmaal pleizieriger en beter zijn, als ge weer koopen kunt, waar en wat en wanneer ge wilt? De rooden echter willen alles aan ban den leggen en de grofste, hatelijkste dwinglan- dij invoeren. Leve daartegenover de vrijheid, de gulden vrijheid 1 Stemt dus niet rood Y. Z. Z. D. EL de Bisschop van Haarlem heeft be noemd tót kapelaan te Werfershoef met de op dracht tot .oprichting eenor nieuwe parochie te Onderdijk (parochie Werfershoef), den weleerw. heer G. Th, van der Meertot kapelaan te 's Gra- venhage (Allerh. Hart van Jezus), den weleer waarden heer J. Bi. Hendrix, en tot kapelaan te Vogelenzang, den weleerwaarden heer A. Siijker- man, die kapelaan was te Werfershoef. Roofmoord. Zondagnamiddag heeft in de Grailosche bosschen bij Bussum een laag hartige roofmoord plaats gehad. De 60-jarige hoofdcommies der Posterijen, B. uit Amsterdam, was met zijn hospita, een bejaarde dame aan het wandelen. Toen beiden zich een oogenblik neergezet hadden om te rusten, werden zij overvallen. De dame werd bewusteloos door een schedelwond, die een der bandieten haar met een stuk hout toebracht. De commies zakte door een snij- wond aan de hals in eikaar. Beide slachtoffers werden tijdens hun bezwijming beroofd van horloges en geld. Toen de dame weer bijkwam waren de aanranders verdwenen. Ook de zwaar gewonde hoofdcommies kwam weer bij kennis en trachtte het bloed te stelpen. Beide slacht offers strompelden naar den grooten weg, waar de hoofdcommies in elkaar zakte en overleed, terwijl de dame in hoogst zorgelijken toestand naar de St. Gerardus Majellastichting te Bus sum werd vervoerd. Politie-ouderzoek werd ingesteld. Men meldt nader: De politie te Bussum, onder leiding van in specteur De Vries, heeft zich met de naspojring der laffe sluipmoordenaars belast. Men heeft reeds de hand op een verdachte gelegd, die: op het poli tie-bureau in arest gesteld is. Naar men mededeelt hebben de slachtof fers, A. W. Boon en de wed. A. dé Steenhuy- senSchildkamp, in den „Gooische Boer", ge luncht. Daar moet de heer Boon uit een por tefeuille geld gehaald hebben om te betalen De portefeuille zou niet meer op het lijk ge vonden zijh Het lijk van den heer Bcon is gister-middag per wagon naar Amsterdam vervoerd. De officier van justitie heeft Zondag-avond telegrafisch den inspecteur van politie De Vries met het onderzoek belast. Deze heeft reéds vroeger opmerkelijke staaltjes van speurzin ge geven. Reeds gister slaagde hij er in te Amster dam de hand te leggen op een verdachte, die heden ter beschikking van den officier van ju stitie gesteld wordt. In beslag genomen. Te Ouddorp i3 bij den manufacturier K. voor een waarde van f 40.000 aan goederen van regeeringswege in beslaggenomen. Brand. Te Beesd zijn gisteren eenige woon huizen door brand vernield. De brand is ont staan in de bakkerij van mej Van de Water, van wie twee huizen zijn afgebrand. Het huis van mej. Akkerman, een van den heer Akker man, van mej. Telkamp, van mej. Weijers en de heeren Th. van Buuren en A. J. van Kuilenburg zijn in asch gelegd. De inboedels zijn grootendeels gered. Alles was verzekerd. Veel hout is verbrand. Griezelig. Te Ameland is een sloep aan gedreven, die gemerkt was ,,Scheveningen". Ook dreef aan het strand een lijk aan, waar aan het hoofd ontbrak. v Stemt niet rood Kiezers, weast zoo verstandig a.s. Woens dag niet op de socialisten te stemmen. Zij ge ven wel groot op van alles wat zij voor het volk gedaan hebben, door te maken dat ge goedkoope aardappelen eet en goedkoope sa jet en klompen krijgt, maar daar zou toch wel voor gezorgd zijn. En wie betaalt het te- Gisternacht is zekere van R. in zijn kort dat daardoor in 's Lands kas ontstaat? j kosthuis in de Maarten van Rossumstraat te Ongelukken, Te Soest is de luitenant- vlieger M. door een trein aangereden. Kort na de aanrijding is hij overleden. Te Heeze is de bejaarde landbouwer P. Br. door het schichtig worden der paar den onder zijn melkkar geraakt. Hij brak de beide beenen. Zijn toestand is zorgwekkend. Dat doen de nijveren, de handelaars, de scheepvaartondernemers enz. enz., die ook ma ken dat er werk aan den winkel is, waardoor de burgerman vrij zijn brood kan verdienen en zijn geld kan besteden, waar en hoe hij wil. Maar aan zulke dingen denken en doen de socialisten nietdie zijn er enkel op uit Arnhem van de trap gevallen en bijna dade lijk aan de gevolgen daarvan overleden. Oplichters. Den 14den dezer werd uit Rotterdam, telefonisch aan het bijkantooi \an de Amsterdamsche Bank te Utrecht gevraagd, of 1 t TT 1* 1AlUnn Trn/\r hii7nnrlp!,P> ffeVfLllBn zal 6eil i (Buiten verantwoordelijkheii ('er Redactie). rnr Van ingezonden stukkin ook al worden ze niet geplaatst wordt de kopy niet teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3