Abonneert U Gemengd Hieuw». Telegrammen. li echtzaken. Liturgie. Partij, <üie vervolgd is door de Nederlandsche j Justitie, die gehaat is door alle reactionnairen, ade burgerlijken, de Si. A. P. incluis, zal on- vMzwakt voortgaan om de dnverzoenlijke klas- Se^strijd te voeren. Niets evenwel, niets zal het revolutionnaire Wc°rd in het Parlement tot stand brengen als n'ei in de masse van het proletariaat een nieu- geest van verzet oplaait. Nu moet de daad, de grootere daad volgen. 1 u öioeten de arbeiders van stad en land zich §ereed maken om de bloedzuigers van zich af schudden, naar het voorbeeld der Russische arb('iders en boeren. De S p p. gaat nu naar het parlement af gevaardigd door het revolutionnaire proleta riat. Thans is het woord aan de massa der ar beiders stitie wegens gebrek aan bewijs, uit hun hech tenis ontslagen. Net soc.-dem. partij'-orgaan de „Het Volk" geeft volgende beschouwing: »De drie groote steden geven een stérk vér- schillend beeld. In Rotterdam en Den Haag is e groei van onze macht voor de heerschende jisse ontstellend. De nauwkeurige en vergei- ijkende cijfers vindt men elders in dit blad; hel st«rkst treft het beeld van Rotterdam, waar bij- na de helft der bevolking de zijde heeft geko- Z<jr' V;|n onze\piartiji. Over Amsterdam kunnen wij' niet met dezelfde Vreugde schrijven. De bevolking van Amsterdam 'ende, wat socialistisch voelen en denken be- minstens gelijk te staan: met Rotterdam. Net blijft er ver bij achter. '""En terwijl èn in Rotterdam èn in Den Haag de S.D.P. een stem- hiencijfer haalde, dat het onze op geen voeten vamen nabij kon komen, heeft te Amsterdam e S D P. het gebracht tot niet heel veel min- cr dan de helft van ons stemmenaantal. De oofdstad, meer dan eenige andere stad, heeft de ontbindende werking van den oorlog onder gaan. Onze partij! zal den toestand te Amster dam ernstig onder de oogen moeten zien." Ro ■Ne Tijd" schrijft, dat nu de khacht der 'omsch-Katholieke staatspartij' zoo verrassend gobleken is, ook „de rechten, welke men haar zoolang heeft onthouden, évenzeer geëvenrédigd gorden aan de aanspraken van haar getal." Het Wad ziet de partij in de toekomst reeds met 33 34 vertegenwoordigers van het Katholiek in flect ,en der Katholieke werkzaamheid op elk gebied in de openbare ambten enz." Gelijk de katholieke partij zonder afspraken aan de stembus is verschenen, zoo zal zij ook in Y°Uedige vrijheid beslissen, of en in hoevereet zd deel zal nemen a,an de leiding der nieuwe regeering, waarin zij1 ongetwijfeld zal worden ge kend. Reeds heeft een onzer beste staatslieden 0Penbaar erkend, dat de rechterzijde de opdracht tot vorming van een Kabinet niet van zich mag ^ój'zen. Natuurlijk vragen wij' niet deze opdracht daarvan wij ons de moeilijkheden in de chaotische erfenis van het extra-parlementaire Kabinet, de °rbreddenng in het alledaagsche leven en, de Oieuwe avontuurlijke elementen in de bar gedé- dtocratiseerde Tweede Kamer waarlijk niet ont- Veinzen. Maar al is de tijd nog niet gekomen, 6lh zonder terughouding te spreken, zoolang een beraad van hooger politieke orde geen beslis- sing heeft gebracht, wij schromen niet, hetzij bin den ide schommeling van het zoo onvaste dood.e Phnt, maar met behoud van onze hoofdeischen, hetzij volgens een overeenkomst met de par- tijten, welke ons het naaste staan, onze verant woordelijkheid jegens ons volk in het algemeen en de christelijke kiezers in hét bijzonder te aan vaarden. Wij zeiven als degenen, die met ons willen Samenwerken, en zelfs degenen, die ons wil- 'en tegenwerken, hebben er zich rekenschap va,n 'e geven, dat wij' gedurende het parlementair Njdperk, dat thans zijn loop gaat nemen, onver anderlijk zijn en blijven de sterkste partij. Het afgetreden Kabinet. Nog wat uit „De Tribune" (S. IJX P.): 'Onzerzijds is bij de verkiezingen op een in beschuldigingstelling van ^ïet Ministerie Cort- post- hima-Treub aangedrongen. En we zullen niet nalaten in de Kamer een Volledig onderzoek te eischen omtrent de gestié Van dit Ministerie, dat ons land in de ergste hongersnood en aan de rand van den oorlog heeft gevoerd. Het is niet genoeg dat een misdadige Regeé- 'ing onder de algemeene smaad als een zoutzalr 'O mekaar zakt; er dient door het volk een voor beeld gesteld te worden; zóó, dat de volgende Negeeringen het wel uit hun lijf zullen laten het arbeidende volk nog langer zoo te koejeneéren. En vooral I Het volk dient in dit proces de Waarheid te weten omtrent de zwendel van de levensmiddelcnwoeker en het gehéimé gédoé dér diplomaten. i Daarom: Het is nog niet afgeloopen met het Kabinet-Van der Linden. De afgetreden Ministers moeten in staat van beschuldiging gesteld. Conserveeren van vleesch. In het maandblad „De Suiker" wordt het vol gende medegedeeld In het „Bulletin de l'Assoeiation des Ghi- mistes de Sucrerie" werd eenige jaren geleden door Vaisseux voor het conserveeren van vleesch suiker aanbevolen, omdat suiker vrij is van schadelijke bacteriën en met te miskennen antiseptische eigenschappen bezit. Zij oefent een soort looiende werking op het vleesch uit, dat door haar invloed verhardt, zonder zijn eigenschappen te verliezen en daarbij tot een hard brok inkrimpt. In dezen toestand kan men het vleesch langen tijd onveranderd be waren zonder dat dure inrichtingen of verdere behandelingen noodig zijn. De bewerking beslaat hoofdzakelijk daarin, dat men versch geslacht vleesch onder poeder van suiker legt. Gedurende de eerste 3 a 4 dagen absorbeert de suiker water uit het vleesch en gaat daarbij in een geconcentreerde stroop over, die als zoodanig door menschen kan woruen gebruikt of waaruit men door ver damping en kristallisatie de suiker kan terug winnen. Na la 4 dagen laat men de stroop van het vleesch afdruipen en legt dit in eene nieuwe hoeveelheid poedersuiker. Ilieidoor vindt eene sterke onttrekking van plaats, ter wijl de bestanddcelen van het bloed terugblij ven, zoodat het vleesch hard wordt zonder zijn eigenschappen te verliezen en tegelijk uitste kend geconserveerd is. In dezen toestand kan het vleesch in stuk ken worden gesneden of verbruikt, terwijl de overblijvende voor langer bezwaren geschikt blijft. Op deze wijze wordt eene oplossing verkregen van de zoo moeilijke vraag der ap proviandeering van troepen te velde, daar men het vleeschrantsoen voor verscheidene dagen tegelijk kan uitreiken en hetgeen niet benoo- digd is steeds goed blijft. Op gelijke wijze kunnen ook visschen en zelfs allerhande vrucli ten worden geconserveerd. Het aldus gepre pareerde voedingsmiddel is gemakkelijk van de suiker te bevrijden door het met water ui te trekken. Reeds gedurende het beleg van Parijs in 1870/71 werd vleesch met suiker geconserveerd en hield zich gedurende eenige maanden on veranderd goed. men te vervoeren van iemand te Wolvega naar een ander ingezetene aldaar. Nergens stond, dat men bij dat vervoer den kortsten weg moest nemen en daarom ging men nu maar eens via Heereveen. Waarom?... is te begrij pen. Geen wonder dat er in Friesland druk in hammen wordt gehandeld. Ongelukken. Gisteren is op de Schorren in de Oosterschelde onder Woensdrecht bij een oefening een gehuwd soldaat, vader van cirie kin deren, afkomstig uit Zwijndrecht, verdronken. EEen tweede soldaat, die reeds bewusteloos was, kon worden bijgebracht. Nieuw-Guinea. De resident v,an Tërnate is ter hoofdplaats teruggekeerd van een tocht n aar Nieuw-Guinea. Hij bracht een Papoeasche jonge ling mee om opgeleid te worden tot vaccinateur, ,als de eerste van zijn stam. Die resident wil krachtige pogingen aanwen den bibit van de Papoeasche bevolking aan te kweeken voor bureaudienst, onderwijs, genees kunde, enz. (Pat. Nbl.)- Verkie zings va. r.i.a. Tragisch was het ge val van den ouden postbode van den Zwarten Weg te Groningen, die dood neer viel, juist na dat hij zijn kiezersplicht had vervuld. Te Winschoten moest Woensdag voor 't eerst van zijn leven een bewoner van het huis voor dakloozen stemmen. 't Vlotte niet, zoodat na lang wachten de voorzitter van het stembureau den man vroeg, of hij! gauw klaar was. „Nog vijer, meneer, dan heb 'k ze allemaal zwart," luidde het antwoord. (Een kiezer te Delft die uit de lijst van 157 cajndidaten geen keuze kon doen, heeft op: zijn stembiljet geschreven Psalm 14 3: Hij zocht alom, maar ach! Hij vond er geen; Want allé vleesch in trouweloos afgeweken; Het land is vol' van stinkende gebreken. Geen sterveling wil 't pad der deugd betreên, Ja zelfs niet een. Onge luk bij schietoefeningen Men meldt nader uit Oostvoorne Gisteren heeft hier in het schietkamp der artillerie een zeer droevig ongeluk plaats ge- had. Als gewoonlijk des Vrijdags plaats heelt, was er ook gistermorgen een schietoefening onder leiding van den reserve-majoor van het Indische leger, De Boer. Nadat de eerste twee lagen waren afgege ven, sprong een granaat bij het aanzetten, in den vuurmond. Drie kanonniers, Van Polanen, Yan der Ree en Noordam, werden ernstig gewond. Van der Ree overleed een uur na het ongeval. Ge lukkig waren de kampdokter en het hospitaal- personeel dadelijk ter plaatse en deden het mogelijke om de gevolgen zoo min mogelijk te doen zijn. De slachtoffers werden per auto en raderbrancard naar het Marinehospitaal te Hellevoetsluis vervoerd. Als vermoedelijke oorzaak kan worden aan genomen, dat het tinnen draadje, dat zich in elke schokbuis bevindt, zal zijn gebroken. De indruk van het droevig ongeval in het kamp was natuurlijk zeer diep. Bij het afzenden van dit bericht waren beide andere slachtoffers, die beide armen en het gezicht waarschijnlijk voorgoed kwijt zijn, redelijk. De moord in het Crailoschebosch Gistermiddag zijn de beide verdachten van tooord te Grailoo, van G. en H. door de ju- Monumentenin oorlogtijd. Door de zorgen van de Belgische Koninklijke commissie van Monumenten is men druk bezig geweest met het vervoeren van kunstvoorwerpen, die zich bevinden in de strekken, die het meest van den oorlog te lijden hebben. Alleen uit de omgeving van Kortrijk zijn reeds meer dan 450 kisten te Brussel toegekomen Vele daarvan vonden een onderkomen in de kelders van het justitiepaleis. De brandkasten van een groote Brusselsche bank bevatten de waardevolste stukken van kostbaar metaal, o.m. den be kenden schat van de St. Maartenskerk te Kort- wijk. In het museum voor Oude Kunst zijn ondergebracht tal van schilderijen, onder meer de Christus aan het Kruis van Antoon van Dyck. De moord te Harderwijk. Men meldt ons uit Zwolle De Belgische militair, die gearresteerd was in verband met den moord te Harderwijk, is weer op vrije voeten gesteld. Als ernstig verdacht van den moord is thans gearresteerd de Hollandsche militair De Krom, wiens kleeren bij onderzoek groote bloedvlek ken vertoonden. De verdachte geeft op dat dit door een neusbloeding is ontstaan. Als bijzondere aanwijzing geMt, dat de K. links is en de slag met den knuppel te gen den linker slaap is toegebracht. Zijn met bloed bevlekte kleeren zijn heden naar het parlement te Zwolle overgebracht. Hammen met concent. De politie te Heereveen hield bij nacht een wagen aan en vroeg, wat daarin werd vervoerd. Het ant woord luidde „hammen" en dat bleek zoo te zijn. Maar men had concent. Het bleek dat men tot einde Juli concent had, om de ham- Bijna geen brood meer te Weenen. De Weensche „Arbeiter Zeitung" deelt mede, dat de meeldistributie onder de Weensche bak kers zoo ontoereikend is geweest, dat vele klanten zelfs niet het ingekorte broodrantsoen hebben ontvangen. Sommige gezinnen hebben een geheele week op] en half pond brood moe- en teren. Tal v,an kleine bakkers hebben Vrij dag hun zaken gesloten, nadat zijl slechts één enkele dag in den loop der week brood hadden kunnen verkoopen. „Het tijdperk van het halve broodrantsoen is in werkelijkheid voor vele verbruikers reeds een broodloos tijdperk ge- lworden," zegt genoemd blad. j Onze aardappelen. De eerste wa gons Hollandsche nieuwe aardappelen zijn in Duisburg en andere industriesteden van Rijn land gearriveerd. Ze worden er tegen 20 pfennige per pond verkocht. Brand. In de Koningstraat te Arnhem ontstond brand in het winkelpand bewoond door zekere R. Bij den brand is f 700 aan bankpapier verloren gegaan. Een nieuwe meststof. Ren Zweedsch geleerde, Radman, is het gelukt een nieuw surrogaat te vinden voor de onmisbare kali, die Zweden grootendeels uit Duitschland be trok. Het nieuwe product wordt uit veldspaat bereid, een materiaal, dat in Zweden in groote hoeveelheden voorradig is. De hieruit bereide kalikalk moet volkomen gelijkstaan met het kalium-sulfaat en vooral op den koren bouw een gunstigen invloed hebben. De bereidings methode moet zeer eenvoudig en goedkoop zijn. andere uiterlijkheid moeten we maar niet ter stond ophemelen tot „goede vrucht". „Niet ieder toch, die tot Mij zegtHeer, Heer, zal ingaan in het rijk der Hemelen maar wie den wil mijns Vaders volbrengt, die in de He melen is, hij zal binnengaan in het rijk der hemelen". In dat onderzoek komt ons de H. Psulus ter hulp in het epistel. We stellen ons op het standpunt van goede christenen nemen we maar een of ander oogenblik uit ons leven dat we wilden, dat we t waarlijk goed met God meenden, dan vragen We „Wel ke vruehten hebt ge toen gehad van al die dingen, waarover ge u nu schaamt Ja dan gevoelden we „dat het bitter is den Heer zijn God te hebben verlaten", „dat het einde der zonde de dood is", maar het leven volgens Gods verlangen de ware vrijheid is, die ge- deidt tot vruchten van heiligheid, tot einde heeft het eeuwige leven. En aan de hand van dat gezicht in 't verleden vragen we ons dan af hoe het nu met ons staat, of we die vruch ten zijn blijven voortbrengen, dan wel of we van onze eerste trouw weer zijn afgeweken. Dan wekken we ons op tot nieuwen en blij vende trouw door te erkennen eerst het volle recht wat God op onzen dienst heeft„Alle volkeren juickt Gode toe met jubelende stem want de Heer is verheven, ontzagwekkend, een koning groot over de geheele aarde Maar daarom behoeven we Hem niet te dienen in vreeze alleenDe vreeze des Heeren is het beginsel der wijsheid, maar die vreeze moet zijn die der kinderen, die niet den Vader vree zen, maar vreezen datgene wat den Vader bedroeft. Zoo wil het God, want die gedachte aan vrees wordt getemperd door de uitnoodiging der on geschapen wijsheid „Komt kinderen, luistert naar mij de vfees des Heeren zal Ik u doen ken nen, treedt nader tot Hem en Hij zal u verlichten en geen schaamte zal uw aangezicht bedekken. In dien zin herhalen we dan weer „Alle vol keren juicht Gode toe met jubelende stem." Gedachtig, dat God zelfs in de redelooze offers zijn welbehagen vond in het oude 1 estament vragen we nu vol vertrouwen dat ook ons offer Hem aangenaam moge zij het offer wat we brengen van ons zeiven. En dat offer zal Hem te aangenamer wezen, naarmate we met groo- ter bereidwilligheid afstand doen van ons zeiven, nu we erkend hebben, dat Hij, Die het volste recht heeft op onzen dienst, als een goede Vader wacht op hetgeen wij Hem met kinder lijke liefde willen geven. Die gedachte aan onze ware verhouding tot God als kinderen tot hun vader moge met de communio nog eens het volle vertrouwen op zijn sterven ons inboezemen: Neig Uw oor tot mij, haast U, mij te redden." WEENEN, 6 Juli. Aan de Piave-mond had den ook gisteren hevige gevechten plaats. Op den Zuidelijken vleugel slaagde de vijand er in ons op den hoofdarm van de Piave terug te dringen. Onze troepen houden daar stand. COBLENZ, 6 Juli. Elf vijandelijke vliegtuigen deden een aanval op Coblenz. Door het krach tig optreden van het afweergeschut bleef het resultaat van den aanval tot het aanrichten van materiale schade beperkt. Vier personen werden gewond. Handschoenen uit Walvisch- darmen. In Noorwegen is het leergebrek al even groot als in de andere landen van Europa, en men ziet ook daar naar allerlei surrogaten uit. Thans heeft men een procédé gevonden om uit walvischdarmen handschoenenleer te maken. Een deskundige verklaart, dat het verkregen materiaal buitengewoon soepel, sterk en zacht is. Van Regeeringswege heeft men reeds proeven met deze methode genomen. De moord in de tramremise. Voor den krijgsraad te 's Gravenhage ston den heden terecht J. Leefman, 23 jaar, mili cien-soldaat en L. Hofman, 24 jaar, eveneens milicien, beiden deserteur, terzake van dood slag en diefstal gepleegd in den nacht van 17 op 18 Oct. 1917 op J. v.d. Voort fn de tram remise te Rotterdam. Beide beklaagden bekenden, bewerende niet de bedoeling gehad te hebben v. d. Voort te dooden. Beide misdadigers werden tot 20 jaar gevangenis straf veroordeeld. Geëischt was 15 .jaar. ZEVENDE ZONDAG NA PINKSTEREN. Voor den oppervlakkigen beschouwer is de liturgie van vandaag niet zonder gevaar. Wat worden die Phariseeën en Schriftgeleerden daar vaak veroordeeld is onze eerste gedachte en dan is het zoo echt menschelijk om niet verder te willen zien en te denken dat het ons ver der niet aangaat. Maar zegt de H. Paulus „al wat geschreven i3, is tot onze onderrich ting geschreven" en dus zeker wat de kerk uit de gewijde schriften haalt van haar litur gische plechtigheden, 't is vooral bedoeld voor ons nutWat dus van die Phariseeën gezegd werd op de eerste plaats, dat moeten we ook als tot ons gezegd rekenen. En zoo wordt deze Zon dag voor ons van het hoogste nut omdat we gaan doen een ernstig onderzoek van ons zei ven om datgene, wat we deden te besluiten i wat we zijn. „Een goede boom kan geen I sle. hte vruchten dragen en een slechte boom geen goede,Aan hunne vruchten zult ge ze kennen." En dat zelfonderzoek moet j niet gepaard gaan van zelfmisleidingeen of I !£&rg4**-i$fkA Geboren: 4 Juli. Jannigje, d. v. A. van Diest en G. H. van Eek, Fabristraat. - o I Bastiaantje, d. v. M. Jurgens en M. Noorland, Thomas k Kempisstraat. Bastiana Maria, d. v. K. van der Bijl en E. Bats, Rhoonsche straat. Overleden: 3 Juli. Johanna Pijnacker, oud 1 j. 5 mnd., Leliestraat. 4 mnderica Johann Francina, Collignon, oud 87 j. en 9 mnd., weduwe van Christiaan van Kampen, Hendrinastraat. Wilhelmus Pieter Nijman. oud 1 j. en 5 mnd., Polderstraat. op de

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3