Dagblad voor Schiedam en Omstreken. f60 32. f 15 Bravo Dordt! Gratis Ongevallenverzekering bü. rnnn 41ste Jaargan Zaterdag 13 Juli 1918. No. 12188 Binnenland. Gemengd Nieuws. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na ïanteortgd no. 148. Poetbus,j Ï8. Sboasraaaths put 8 aaj&aadtë® f 1.5Ö, psr siieik 18 ös®L mae® p. ifL- g. kwartari. SfsoadorBPos amranSra 3 cent. Incassokosten worden' berekend. Advertantiëa:" 15 regels fl.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maai plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 a/0 oorlogstoesïag-. Incassokosten worden berekend. levenslange a 11111 verlies van geheeie 1 11 i I een hand, w w invaliditeit; 1 £«1113 voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Yeraekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een duim;; by verlies van elkfen ande- ren vinger. Er zijn verkiezingsuitslagen die ons een wild genoegen doen. Zoo „HaarlemHelder", zoo Dordt. Op 5 Mei 1917 mochten wij van de uNieuwe Scliied. Crt." een geheel bijblad be komen ter illustratie van den Kieskring Dor drecht en deszelfs kansen voor de R. K. Staats partij. 't Zou er om hangen of een R. K. kon gekozen worden in dit protestantsche land. Op 9 Juli 1917 hadden wij onze gegevens nog maals herzien en durfden wij een artikel schrij ven in dit blad, fier getiteld „De R. K. van Dordt". En hij is er gekomen 11884 stemmen Ook zonder verbinding met Leiden, den Haag en Rotterdam zou Dordt op eigen krachten zijn man gekozen hebben. Deze kieskring, te Utrecht aangeduid „met een schijntje Room sche stemmen", en aanstonds op „zijn plaats gezet" als no. 4 van de Zuid-Holl. lijst, deed niet onder voor de broeders, koos zijn man, zoo goed als Leiden, Rotterdam en 's-Graven- hage. Dat er geen vijf Zuid-Holl. katholieken slaagden is niet de schuld van Dordt maar van Rotterdam en Dén Haag. Ook Leiden viel ons bar tegen ofschoon deze plattelandskieskring toch wel goed gestemd zal hebben. Wij meenden Leiden'immers roomscher dan Haarlem's kies kring. De getallen staan echter 16956 tegen 18220. Nu is het waar in Haarlem ging het gek toe. B.v. Haarlemmermeer heeft 1050 R. K. stemmen; uitgebracht op de R.K. lijst1100. En Zandvoort heeft 141 roomsche kiezers, op onze lijst stemden er 155. Goed zoo. Maar Dordt is prachtig. Het is een vrij groote kieskring, ook dat viel mee, doch het aantal R. K. stemmen viel nog meer mee. Weet ge wel dat in de „Maasbode" verdere Ramingen de kieskring Dordt op 4000 Kath. kiezers werd geraamd Dan was ondergeteekende er dichter bij, die met 100 opkomst, (d.d. 9 Juni 1917) 13.500 stemmen raamde. Waar immers 10 moet worden afgetrokken hoopte ik op 12.150. De uitkomst is 11884. Ik ga wederom profeteeren In 1919 kiest Dordt drie Roomsche Statenleden, wanneer nu Leiden er vier minstens en Rotter dam plus Den Haag er samen althans zeven kiezen, zou Z.-Holland veertien Roomsche Sta- tenzetels veroveren, wat minstens zes tot acht te weinig is, gelet op de bevolkingscijfers. Op teleurstellend Zuid-Holland Dordt deed zijn best, maar de groote steden Er moeten maatregelen genomen worden. Want met 14 R. K. 16 A. R. en 6 C. H. op den grondslag der cijfers van 3 Juli 1.1. bezet ten de rechtschen slechts 36 Statenzetels van de 82. En van deze 36 vaardigt „Dordt" er 12 af. Bravo Dordt De Provinciale kieskringen Dordt, Ridder kerk en Delft, een vierde van Z.-Holland zorgen Voor een derde der rechtsche zetels. Houdt braaf stand Uw voorbeeld moet uw broeders aansporen tot geweldige krachtsin spanning, tot een edelen wedstrijd. De Z.-Holl. Statenmeerderheid is nog niet verloren. De tien senatoren-zetels zijn nog niet om. Er zal nog gevochten worden om onze recht sche I Kamer. Dordt voorop Mr. BOMANS. laten en er deels een schadevergoeding voor toe te staan. Duitsche schadevergoeding. De Duitsche regeering hoeft aan de weduwe van een Nederlander, die bij de torpedeering van het S.s. „Sussex" om het leven is gekomen, een schadeloosstelling toegekend. Het bedrag der uitkeeimg is .vastgesteld doof twee gedelegeer den dr. Greve, directeur der Norddeutsche Lloyd te Premen, Voor de Diuitsche, en den heer v. Roest, voorzitter van het bestuur dor Rijks ver zefceringsbank, voof de Nederlandscho regeering. I)e rundvlccseli-distribulie. Men meldt aan de „Tel1." uit Den Haag: Op grond van informaties ter be voeg der plaat se kunnen wij met stelligheid meedeelen, dal: in de volgende maand wederom distributie van rundvleesch zal plaats hebben. Het rantsoen is echlevr nog niet vastgesteld. Uit Oost-Iudic. Men meldt Üat dr. Lovinck z:al optreden als voorzitter van het kinabureau te Amsterdam. Liberale Unie. Naar het „Vad." verneemt, ligt het in het voor nemen van prof. mf, J. E. Heeres af te tre den als voorzitter van de Liberale Unie. Kolenvoorziening. Naai' we uit goede bron vernemen, zullen eerst daags de pi. m. 300 nog in het kamp van Zeist vertoevende geïnterneerde Belgische mijnwerkers naar Heerien vertrekken om daar, tot zoo hoog mogelijke opvoering der steenkolenproductie in de mijnen te worden te werk gesteld. De groote woningnood te Heerlen was tot nog toe 0|0rzaak, dat ze niet reeds eerder vertrokken ^rijn. De mijndirectieszijn thans bezig met het doen bijhouwen van barakken voor deze nieuwe werkkrachten. Deze tewerkstelling beteekent een niet gerin ge vermeerdering van onze steenkolenproductie. (Centr.) Het convooi. Op een schriftelijke vraag van den heer Van Hamel betreffende overlegging van de met an dere regeeringen gevoerde briefwisseling inzake het konvooi naar Nederlandsch-Indië, heeft de heer Loudon,-minister van buitenlandsche za ken, geantwoord, dat de regeering voornemens is de over deze aangelegenheid gevoerde brief wisseling binnenkort aan de Staten-Generaal over te leggen." Het Hamburgsche prijzenhof. Men seinde gisteren uit Hamburg: Het prijizenhof heeft vandaag het geval van het Nederlandscho stoomschip „Prins Hendrik" behandeld dat 19 Januari 1917 naar Zeebrugge is opgebracht en, nadat de papieren van waar de en de p&kketpost er uitgehaald waren, vrijge laten werd He.t hof besloot de betwistbare goe deren deels in beslag te nemen, deels vrij1 te Bemamrngen inbeslag genomen schepen. Gistermiddag zijn uit Londen te Rotterdam aangekomenmet het stoomschip „Kirkham Abbey", de kapitein en elf man van het stoom schip „Oosterland", de kapitein en acht man van het stoomschip „Schokland", zes man van het stoomschip „Hengelo", twee man van het stoomschip „Otis Tetrax". Met het stoomschip „Glasgow" de kapitein en twee man van het stoomschip „Rossura", dertien man van het stoomschip „Sumatra", negen man van het stoomschip „Dadne", twee man van het stoom schip Venus", achttien man van het stoom schip „Rhea", eenentwintig man van het stoom- schip „Tellus". Met het stoomschip „Kilken ny" vijf man van het stoomschip •„Noord- Holland". Dit zijn de bemanningen van inbeslaggenomen schepen. B. K. Vakbeweging. In de gehouden vergadering v,an het bureau voor de R K.. organisatie met de hoofdbestu ren der R. K. Vakbonden zijd tot bestuursle den gekozen de heeren A. C. de Bruijin en G. Th. Nijkamp1, resp. .als secretaris en penning meester. begrepen een uitvoerrecht op petr'oleum, thee, koffie, suiker, énz. Deze voorloopige plannen werden evenwel gemaakt in een tijd van voor spoed voor onzen koloniale handel en voor on zen cultuur. M i i Toen later evenwel bijv. de thee-industrie in zoo sterke mate van oorlogsomstandigheden te lijden had, voerde men dit product reeds spoeJig af van de lijlst van artikelen, welke gventueel voor een dergelijke heffing in aanmerking zou den komen. Volgens inlichtingen, door N. I. P. A ontvangen, is het pnder de huidige omstandig heden eveneens zeer onwaarschijnlijk, dat een plan van «heffing van uitvoerrecht op suiker zal worden ten uitvoer gebracht. Bovendien kan een dergelijke belasting slechts bij de wet worden geregeld, zoodat men er in den Haag over be slist en niet in Indië. De Koningin Regentes." Officieel. Na het bekend worden van het onge val, aan het s.s. „Koningin Regentes" overko men, tijdens den overtocht van Engeland naar Nederland op 6 Juni jl'. heeft het departement van Marine een sleepboot gehuurd, lOttïl te trach ten. de plaats van het wrak te vinden, en, daar uit de getuigenverhooren, door de marine-auto riteiten. afgenomen, de overtuiging werd gevestigd dat bet schip door een torpedo werd getroffen, zoo1 mogelijk een onderzoek naar de herkomst daarvan in te stellen. De leiding werd opgedra gen aan een Nederlandschen zeeofficier, terwijl vergunning was Verleend dat bij! het onderzoek ©en Eritsch en Duitsch zeeofficier tegenwoordig zouden zijn. Na het aan boord nemen van be kwame duikers en duikermateriaal en verdere uitrusting, en na den 24sten Juni bericht te heb ben ontvangen, dat de Duitsche regeering voor de veiligheid van het schip kon instaan, vertrok het naar zee, maar werd door stormweer ge ruimen tijd opgehouden en zelfs genoodzaakt te rug te keeren. Een 3üsten Juni, bij Iraai weder, vertrok de sleepboot wederom naar de vermoedelijke p ants d.es onbeils, maar kon, nietegenstaande een uit gebreid onderzoek, geen spoor van het wrak vin den. i Van verderte pogingen, welke nog zouden kun nen worden ingesteld, is afgezien in verband met de omvangrijke tijdroovende en kostbare maat regelen, die daarmede gepaard zouden gaan en de zeer geringe kans om thans nog op het wrak indien het gevonden werd, overtuigingsstukken te vinden, waardoor de herkomst van de tor pedo zou kunnen worden vastgesteld. tusschen de struiken van het Leidscheboschje op den uitkijk stonden, bemerkten, dat een der personen blijkbaar iets in de gaten had en een eind opliep. Zij gaven toen een toeken en van verschillende kanten kwkin de politie aanlop- pen. Een der verdachten werd op de Leidsche kade gearresteerd, een ander op den drempel van het feestgebouw, terwijl de twee overigen bij het rijtuig, dat nog vooir de drinkwaterfon- tein stond, aangehouden werden. De tweede verdachte bleek vroeger keliner in Eellëvue geweest te zijn. Nadat de verdachten naar het bureau Leid scheplein waren overgebracht, werd in het ge bouw een onderzoek ingesteld. D© groote brandkast, uit het kantoor van den directeur, den heer Van Rijn, stond op de groote mat, achter de breede, openslaande deu ren. Op de brandkast lag een groen-grijze sport- pet, toebehoorende aan den voormaligen kell- ner. Er was schijnbaar geprobeerd de kast oppen te breken. Die verf was ten minste be schadigd, en eenige schilfers die op1 het breek ijzer voorkwamen, dat een der verdachten in zijn bezit had, toonden aan, dat de operatie met dit instrument had moeten geschieden. Veel hadden ze er niet bij gewonnen, want de kast bevatte een aantal boeken, benevens f50. Behalve het breekijzer hadden de inbrekers nog bij zich een electrisch zaklampje, eenige loopers en een grooten Engelschen sleutel. Op hun tocht door het gebouw kwamen de heeren nog in den wijnkelder, waar ze een hartige dronk tot zich genomen hebben. Het zijn geen bekende recidivisten. D'e snor der, die zich met zijn rijtuig voor het avontuur leende, werd 's nachts om twee uur op het Damrak opgepikt. Tijdens het verhoor, dat hun door>< inspecteur Keiser op1 't buexau Leidscheplein afgenomen werd, wees de keliner alle schuld van zich af, een der anderen bekende gedeeltelijk. Heden worden ze ter beschikking van de justitie gesteld. Javasuikcr. Men. seint ons uit Batavia De directeur van financiën heeft de uitvoerbe- lasting op suik-er aangekondigd. Die Ind. Finan-, cier wijst ero:pi, dat deze heffing de suikerindu- triie onder de bestaande Omstandigheden zal ver nietigen. N.-I. P. A. te Amsterdam verneemt hieromtrent het volgende: Reeds geruimen tijd geleden overwoog de re- geering hier te lande welke middelen moesten worden aangewend ter bestrijding van de vloot- uitgaven. Het plan werd gevormd een wecrbel'as ting te heffen van inlanders en een kapitaal- heffing van het grootkapitaal. Hieronder was ook D ei nbraiak bij B,e llevu e. Thans nu het politie-onderzoek is afgelioopen, konden laan 't bureau Leidscheplein eenige nadere inlichtingen worden verstrekt, in zake de poging tot diefstal van de brandkast van Bellevue te Amsterdam, '.egt de „Tel." In aansluiting op het bericht in een: vorige editie, werd medegedeeld,, dat Donderdagnacht tegen» drie uur, door een paar politieagenten een victoria bemerkt werd, die in de Marnix- straat bij de Groentemarkt stond. Naast het rijtuig stond een man «met den koetsier te pra ten en de wijze, waarop' het tweetal rondspied- de, leek den agenten verdacht. Ze stelden zich verdekt op' en hielden het tweetal in de gaten. Om vier uur kwam de aflossing van het bureau Leidscheplein, die hun taak overnam. Dlez-e agenten, die zich ver borgen achter eenige groentekarren, hadden opgesteld, bemerkten dat de mannen- instap ten en langzaam naar de brug van het Leid scheplein reden. Een derde persoon, die de beide anderen scheen te kennen, liep er naast. Bij de drinkfontein, opi zij van het Amerikan- hotel hield de victoria stil. De laatst aangekomene ging de Leidsche- kade op en trad het feestgebouw Bellevue bin nen. Spoedig verscheen hij weer op straat, in gezelschap van een vierden verdachte. Intusschen had de politie haar maatregelen genomen. Aan verschillende kanten lagen agenten op de loer. Die politie-mannen, die Verboden uitvoer. De politie in Ter Neuzen heeft proces-verbaal opgemaakt tegen enkele notabele ingezetenen aldaar, wegens po ging tot verboden uitvoer, en iemand uit een aangrenzende grensgemeente, die voor die hee ren als bode gediend heeft, wegens verduiste ring. Het geldt hier een poging om twee plaatjes platina, circa 1 k.g., naar België uit te leveren. De waar was door een ander voor 'een goede be looning te Amsterdam gekocht. De bode zou het over.de grens brengen en er 80.000 mark voor ontvangen. Hij vertelde echter, toen hij terug kwam, ontdekt te zijn. Er was op hem geschoten, hij had door het water moeten vluch ten en bij zijn vlucht was het kostbare pakje verloren geraakt. De ondernemers trokken dit verhaal in twijfel, maar zoowel het platina als de centen zijn en blijven zoek. Over en weer vielen tusschen de compagnons woorden, er werden beschuldigingen geuit van een minder goede regeling der zaak, en daardoor kwam de politie op de hoogte, met het bovenvermelde gevolg. Een smokkelaarsbende. Rijksamb tenaren te Heerlen hebben een uitgebreide smokkelaarsbende ontdekt. Reeds zijn de sol daat-commiezen, die verdacht worden met deze bende in betrekking te staan, gearresteerd, ter wijl ook de rijwielhandelaar S. en de slager V. zijn aangehouden. DeSpaansche ziekte in hét bui tenland. De Spaansche ziekte breidt zich in Zwitserland sterk uit, vooral in het centrum van dit land. In een stad werden op een fa briek 110 man van de 120 personeel ziek. 't Zesde regiment infanterie, dat zich te Frei- burg bevindt, heeft 300 zieken, zoodat het in die plaats moet gestationneerd blijven. Men meldt" van de grens De Spaansche ziekte is nu ook m België voV- gekomen. In verschillende plaatsen heeft zij slachtoffers gemaakthaai aantal neemt dage lijks toe.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5