Dagblad mar mstrekm. Gratis Ongevallenverzekering De Oorloi Maandag 15 Juli 1918. SI mj finii wi r*nnn v» Hnn J&argaftg. 12189 bü Buitenlandse!! Nieuws, FEUILLET MAROUSSIA. LI •M Bureau: Koemarkt 4. Teïef. 85, na iaateortp no. 148. r— Postbus; B8. BttvaaameatiSB pas 3 aoKssdm fUGQ, per m&k 18 mat, firasm g. BNMl IfL— g. kwartaal. lAEsonèsrilkffl auaun«ra 3 cent. Incassokosten wordeöLBerekend. Ad ve r t e nti öu regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel, O Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren.. Tarieven worden op Aanvrage toegezonden. Op alle advertentiëni>20 °/0 oorlogstoeslag; Incassokosten worden berekend. levenslange ®J 11 verlies van "I 11 *>9 1111 geheeie S 91 «m hand, 1111 dood; I 1 1111 invaliditeitJ» IJ f J voet ol oogtj U I U U 0011 De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche ilgemeene Yerzekarmgsbank te Schiedam. bij verlies van een wijsvinger; verlies van ellen ande ren vinger. HENDERSON OVER DEN VREDE. Arthur Henderson heeft, te Northampton bet woord voerende, gezegd, dat thans de antwoorden op het memorandum (over de oorlogsdoeleinden) van de inter-geallieerde ar beidersconferentie zijn ontvangen van de so cialisten in Bulgarije, Hongarije, Oostenrijk en Duitschland, zoowel van de minderheids- als van de meerderheidssocialisten Hij verklaarde deze antwoorden voldoende bevredigend te achten om de houding der internationale ar beidersconferentie te rechtvaardigen. Na verwezen te hebben naar Hertlings jongste verklaring, zeide Henderson, dat het zeer ongelukkig was, dat in veel van dit ge praat over een vrede door vergelijk de erken ning ontbrak, dat een verzoeningsvrede ge grond moest zijn op vitale beginselen, met be trekking tot welke een compromis niet mo gelijk was. Hij herhaalde wat hij vroeger ge zegd had hij wenschte geen vrede door ver gelijk naar het model van Brest-Litofsk. Juist de vijandelijke landen begonnen in te zien, dat het militarisme onvoordeelig was. Hij verwelkomde hartelijk de blijkende ont waking onder de volken der Centrale mogend heden en de blijkende verandering in de hou ding der werklieden, welke veel rechtstreek- scher was dan men zich in het algemeen voorstelde. En hij vertrouwde, dat het inter nationale congres de volken der Centrale rijken tot het inzicht zou brengen hoezeer zij door hun regeerders waren misleid en bedrogen. BELGIË. Het „Fremdenblatt" schrijft Graaf' Hertling heeft duidelijk en beslist het vredesprogram van Duitschland kenbaar ge maakt; zijn rede staat in weldadig aandoende tegenstelling met de allen zin missende retho'- riek van Wilson en de uitlatingen der Itaüaan- scbe, Engelsche en Fransche staatslieden, waaruit nog altijd de bedoeling biijkt de mo narchie te doen ineenstorten en Duitschland machteloos te maken. Door von Hertling's verklaring over België is den. leidenden staatslieden van Engeland het voorwendsel der Belgische quaestie ials hinder paal voor den Vréde wel ontnomen. Wederom heeft zich de beele wereld kunnen overtuigen Van de bereidwilligheid van Duitschland om vrede te sluiten, van zijn bedoeling om slechts den verdedigingsoorlog te voeren en de onaf hankelijkheid van België onaangetast te laten. De „Frankfurter Zeitung" beschouwt de Verklaring van den rijkskanselier ovei B,elgië als een aanmerkelijke vooruitgang. Daaruit kunnen de vijandelijke staatslieden niet halen zonals Balfour na de Februari-réde van den kanselier getracht heelt dat het de bedoeling van Duitschland is zich België door overwegingen van territorialen, commefciee- len en militairen aard, dienstbaar te maken, en zoo' te verhinderen, dat het een zelfstandige positie onder de volken inneemt. Maar het oorlogsdoel van Engeland beperkt zich klaar blijkelijk niet tot de bevrijding van België, maar beoogt Veeleer voior zich en zijin bondge- nooten voordeden te verwerven, die met de schoonklinkende woorden over de bescherming der kleine naties slecht te veTeenigen zjjn. De woorden van den rijkskanselier hebben des te meer beteekenis, omdat zij werden uitgesproken onmiddellijk na zijn terugkeer uit het gropte hoofdkwartier. Uit het Franseh. 24 Al die lieden zagen er uit alsof zij, onder het stapvoets volgen van het voertuig, uitrust ten, van vele vermoeienissen en bloeddorstige daden. „Hoeveel der onzen hebben zij reeds ge dood en geplunderd?" vqoeg het kind zich af: „Is dit niet vreeselijfc te bedenken? Herinne ren zij: zich nog wel het kwaad dat zij gesticht hebben! Het is alsof enkelen hunner er bedroefd uitzien. Misschien zijn al die harten nog niet m steen Veranderd. OI neenzij zullen nog mede lijden kennen!" Ofschoon Maroiussia's ossen nog even kalm uu bedaiatói Vjoöfrtstapten, hadden zq, wellicht aangevuurd door het getrappel der paarden en '1° liefkozingen van den frisschen ochtend- bries, toch eindelijk een vlugger pias aangenomen De paarden van het regiment hielden gelijken tred, maai' van tijd tot tijd strekten degenen fie het dichtst bij den wagen liepen den hals ud en rukten met de tanden een weinig hooi .^S» 'dat zij met blijkbaar genot aten. Mattras» sia voelde zich,telkens doodelijk ontsteld daar- 0i°r. Indien een der schoven eens losging, als... WESTELIJK FRONT. Op bijna alle sectoren hebben gisteren ge vechten piaats gehad. Belangrijke resultaten werden echter nergens bereikt. Wij sloegen een vijandelijken overval ten Oosten van Lookeren af. De vijandelijke artillerie was hevig in actie ten Noord Westen van Albert, ten Westen van den Kemmelberg en ten Zuiden en Zuid-Oosten van Yperen. Door een goed geslaagden aanval hebben wij hedenmorgen onze linie ten Oosten van het Dikkebusch-meer vooruitgebracht en meer dan 2ü0 gevangenen gemaakt. Wij vernielden twaalf vijandelijke vliegtuigen en schoten er vier stuurloos neerdrie van de onze worden vermist. In Picardië hadden volgens een Havasbe- richt weer hevige gevechten plaats. Ten Noorden van Montdidier hadden plaat selijke artillerie-gevechten plaats, voornamelijk in de streek van de bosschen van Senecat en en Contigny en in den sector van Gournay- sur-Aronde. In Champagne voerden onze verkennings- afdeelingen verscheidene overvallen uit en maakten gevangenen. De Duitsche staf bericht over de jongste krijgs verrichtingen. Die legergroep van prins' Ruppïécht. Op den westelijken oever van de Avr'e heerschte overdag levendige artilleriebedrijvigheid. D(es' avonds nam zij: ook aan het verdere front toe in verband met verkenningsgevechten. De legergroep van den kroonprins1. EF had den plaatselijke gevechten bij het woud van Vil- lers-Cotterets plaats». Na een krachtige artillerie- voorbereiding deed' de Vijiand 'des avonxfe een aan val ten Westen van Chateau-Thierry hij werd onder veriiiezen teruggeslagen. Het nachtelijk sto- ringsvuur was van tijd toit tijd levendig. Bij bet opklarend weer deden onze bombar- Ensklaps bemerkte Marousia, die wederom een blik in de richting der soldaten had geworpen, een paar oogen die haar bekend voorkwamen. Die oogen waren doordringend als twee dolken, en vlamden als gloeiende kolen. Zij staarden haar aan met eene groote opmerkzaamheid, waar in zij wantrouwen meende te lezen. Zij werd beurtelings warm en koud, en zei- de bij zich zelve dat alles verloren was. Maar spoedig dacht zij: „Ik moet wezen zooals hij!" En zij vatte weder moed. De beide officieren reden vooruit. De eten lachte en de ander bromde. Wat de manschap pen aangaat, de langzame pas die hunne paar den aangenomen hadden, maakte hen. stilzwij gend en dommelig. Maar waarom dan toch bleven de oogen van dien. soldaat voortdurend op haar gevestigd? „Ik zal hem ook maar aankijken," zeide Ma- rossia tot zichzelve. En hare ontroering bedwingende, wendde zij+ op haar beurt den blik naar hem. Die oogen behoorden toe aan een reeds' bé- jaarden, forschgebouwden onderofficier, met een ruw, maar tevens zeer schrander gelaat. Onverwacht zette hij zijn paard aan en plaat ste zich vlak bij Maroussia, alsof hij haar be ter wilde beschouwen. Hiji sprak haar niet aan stonds toe, ma,ar zijne doordingende oogen sche» deer-eskaders nachtelijke aanvallen op vijande lijke spoor we gwe rken aan de Fransche kust tus- scben Duinkerken en Boulogne, Abbéville, in de streek van Lillers, St. Pol, Doullens, alsmede- in de streek van Crépy-»en-Valois en Villers-Cotte- rets. In Vlaanderen nam de gerechtsbedrijvigheid van tijd tot tijd toe. Vijandelijke verkennings- aanvallen werden ten N. van Nieuwpoort, ten N. en W. van Yperen en ten W. van Voorme- zeele afgeslagen. De verwachte vijandelijke aan val ten Zuiden yam het kanaal van Passchen- daele werd reeds op! het voorterrein opgevangen. De vijand werd in een hevig handgemeen te ruggeslagen. Aan de kust en in het Kemmelgebied hield bet krachtige artillerie-vuur ook 's nachts aan. Die vijiand, die in den nacht van 12 Juli tus- schen Beaumont en - Hamel binnengedrongen was, werd onmiddellijk weer teruggeworpen. In de gisteren gemelde gevechten bij Gastel wer den gevangenen gemaakt. In den sector aldaar was het artillerie-vuur krachtiger. Flen in den nacht van 13 Juli bij St. Maux aanvallende sterke vijandelijke afdeeling werd in een tegenaanval teruggeworpen. Eveneens werden vijandelijke aanvallen ten Westen van Montdidier en ten NW. van Cour'celles afge slagen. Na een urenlange voorbereiding met artillerie en mgnwerp'erls werd gister-avond ten. Westen van Suippes een verkenningsaanval deels in onze hindernissen, deels in onzente genaanval afgeslagen, waarbij' gevangenen wer den gemaakt. Engelsche vliegers 1 wierpen wederom op Erugge bommen, die slachtoffers onder de bur gerlijke bevolking eischten en belangrijke scha de aan gebouwen toebrachten. gemeenschappelijk met de plaatselijke soviet een proclamatie hebben uitgevaardigd, waarin de bezetting van 't gebied door de Entente-troe- ped gemotiveerd wordt door te wijzen op de noodzakelijkheid om den eigendom der Entente te beschermen tegen de Duitschers en Finnen. Tevens wordt den inwoners verzocht, hulp te verleenen tegen de aanvallen der Finnen, ten einde 't IJzee-gebied voor 't thans machte- löoze Rusland te behouden. In de proclamatie wordt de Moérman-kust tot gebied van de soviet, dat onder bescher ming der Entente staat, verklaard en verder medegedeeld, dat elke actie tegen dit gebied, als een vijandelijke daad tegen de Entente beschouwd zal worden. De opstand der sociaal-revolutionairen te Petrograd is geëindigd. Enkele gebouwen zijn zwaar beschadigd. Te Jaroslaw is de toestand voor de bolsje- wiki ernstig. Tusschen Tsjeljabinsk en Omsk beheerschcn de Tsjechen den toestand. Slechts reisbewijzen der Tsjechische autoriteiten zijn geldig. IN BOHEMEN. Zaterdag is te Praag een Tsjechisch nationaal comité gevormd, hetwelk Dr. Krameaez tot voorzitter koos. Het comité besloot een oproep te doen tot het TsjechoSlowakisclie volk, om te streven naar een zelfstandigen TsjechoSlowakischen staat met eigen bestuur en onder eigen sou- vereiniteit. RUSLAND, Volgens berichten aan de dagbladen te Moskou hebben Engelsch-Amerikaansche troe pen het geheele Noordelijke gedeelte van den Moerman-spoorweg, alsmede Kem bezet en trachten tot aan het station van Soroki door te dringen, De bladen melden tevens nog, dat volgens een telegram uit Petrosadowsk, de bevelheb bers der Entente-troepen aan de Moerraan- kust, de Engelsche admiraal Kemp en de Fransche en Amerikaansche commandanten, ALLERLEI NIEUWS. Generaal Gramat, chef van de Fransche militaire missie, is tot generaal-majoor van het Grieksche leger benoemd. De Duitsche Rijksdag heeft de oorlogs- credieten van 15 milliard mark tegen de stemmen der onafh. sociaal-democraten aange nomen. De Polen onthielden zich van stemming. Het Zweedsche s.s. „Tryken", metende 920 bruto tons, op weg van van Gothenburg naar Londen, is getorpedeerd en gezonken. De „Echo de Paris" zegt De Italiaansche generaals Cadorna, Porno en Capello zijn op non-activiteit gesteld, met verlies van rang en tractement. n-en te zeggen: „Het is toch vreemd, zulk een klein meisje dat zulk eens groot voertuig geleidt 1 Wie heeft dat teere poppetje wel voor voerman kunnen kiezen? Wie kon haar zoo gansch alleen, in den nacht, op' weg laten gaan, als er overal otor- loig heerscht, en |de wegen zoo weinig veilig zijn? Een soldaat zou haar met een enkelen slag neer vellen." „Leven :je ouders nog, kleintje?" vroeg hij ten laatste. Meenende dat Maroussia geen Russisch vert stond, Vertaalde hiji zijne vraag zoo goed en zoo kwaad mogelijk in het Ukrainsch. „Leef je vader en je moeder nog?" „Ja, Gode zij dank!" antwoordde Maroussia. „Beiden? „Ja, alle twee." Hij bleef een oogenblik nadenken; daarop ver kreeg zijn gelaat plotseling eene levendigé uit drukking, alsof hij de oplossing van een raadsel had gevonden. Maroussia's hart werd geheel beklemd. Zij voelde alles om haar heen duizelen. Maar zij! moest zich gedragen zooals bij. Zij poogde kalm te schjjnen en vroeg op hare beurt, wel is waar, met ietwat bevende stem maar tevens met een glimlach op de lippen: „En gij, hebt gij ook nog uwe ouders? Be zit gij veel bloedverwanten? Misschien hebt gig Een internationale neutrale conferentie. Men meldt uit 's Gravenhage aan de Tel. In de eergister gehouden vergadering van de Nederlandsche Vereeniging voor Internati onaal Recht, heeft mr. G. D. Asser Jr., secre taris van de Nederlandsche Vereeniging voor Zeerecht, zij 't ook slechts zeer zijdeling, mede- deeling gedaan van de pogingen, die door de neutralen worden gedaan om te komen tot een internationale conferentie ten einde middelen te bespreken en te beramen tot het verkrijgen van -schadeloosstelling voor door den oorlog ter zee geleden verliezen en schaden. Wij hebben ons naar aanleiding van deze mededeelingen tot mr. Asser gewend om nadere inlichtingen, waaruit bleek, dat inderdaad de voorbereidingen reeds in een vergevorderd sta dium verkeeren. Uiteraard, zoo deelde mr. Asser ons mede. zullen eischen of verzoeken om schadevergoe- diiig moeten uitgaan van de Regeering, zoodat wel kinderen? Hebt gij dochters of zoons?" Was het die zwakke, kinderlijke stem, die zich bevend en beschaamd tot hem richtte, of wel eenvoudig die vraag, die de herinneringen opwekte der vreugden en droefenissen uit het verleden, herinneringen, die sedert lang op den achtergrond gedrongen waren, en voor altijd scheen begraven te zijn in het hart van den krijgsman? Hoe het ook zij, het ruw en onver biddelijk gelaat, dat Maroussia zulk een schrik had aangejaagd, werd op eens als herschapen; men las daarop' plotseling als den weerschijn van al de teedere gevoelens welke het hart van 'een sterveling kan bevatten. Het leed geen twijfel of het was een gestaald krijgsman, maat de herinnering aan het verleden hield hem onder hare macht. Zijne oogen, die daareven noig zoo "wantrou wend en onderzoekend waren geweest, waren als met tO'Overslag verzacht. Zij blikten Marous sia thans aan, met eene zonderlinge ontroering. Vond hij in de trekken van het kleine meisje de eene of andere gelglkenis weer met een jeug dig wezen dat wellicht heel ver van daar was, maar waaraan hij slechts behoefde te denken om zich verteederd te voelen? (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1