Binnenland. 8taten-Ge»eraal. tel ijk van de Siasso Rosso en de Brenta. I n de streek benoorden de Grappa deed de vijand een krach tig en aanval op onze vooruitgeschoven li nies bezuiden den Col Tasson, doch werd terug geworpen Onze vliegtuigen en luchtschepen bestookten de militaire doelpunten, eerste linies en achter- waartsch gelegen Wegen van den vijand. Twee vijandelijke toestellen werden neergeschoten. RUSLAND. De Tsjecho-Slowakische troepen zijn ei in ge slaagd, ondanks den hevigen tegenstand der Roo^ de Garde, Kazan to veroveren, waardoor zij1 mees- ster zijn van het gouvernement van de Beneden^ Wolaa, Reuter verneemt uit PooJsche biion dat het le ger der Tsjecho-Siowaken in Siberië tal van Rus-, sische eenheden bevat onder aanvoeling van de generaals Erdeili, Alexejef en üutof, alsmede af- deelingen van Polen, die er in geslaagd zijn door de Oekraine en Roemenië te ontkomen, toen Duitschland hun demobilisate veriordende. Volgens een bericht aan de Iswestia uit Ar changel zijd ilaai onlAngs groepsgewijze Servi sche en Italiaansche offiiceren en soldaten aan» gekomen, die Onder bescherming van de Fransche en Engelsche consulaten een steeds aangroeiende atdeeling van tot dusver' 300 man hebben ge vormd. Het uitvoerend comité der sovjetTegeering be sloot de Servische en Italiaansche troepen te ontwapenen en uit Archangel te verwijderen, het» geen intusschen reeds zou zijn geschied. 'De Oekrajiensche régeering te Kief heeft de onafhankelijkheid der Don-republiek erkend. De Dion-republiek vormt een bestandeel van het Zuidoostelijk Verbond, waartoe de Kozak ken van den Don, Koeban, Terek en Astrikan behooren, benevens de bergvolken van den Noor delijken Kaukasus en van de vrije steden van Zuidoost-Rusland. DUITSCHLAND. De correspondent van het „Berliner Tage- blatt" te Kopenhagen meldt, dat admiraal von Ilintze weder te Christiania is aangekomen, om aan de Noorsche regeering zijn ontslag als gezant mede te deelen en bij den koning op audiëntie te gaan. Hintze zeide in een gesprek met een vertegenwoordiger! van het „,Morgen- bladet", dat hij het thans niet het geschikte oogenblik achtte, zich uit te laten over de vraagstukken van de buitenlnadsehe politiek van Duitschland. Wat zijn werkzaamheid in Noorwegen zelf betreft, kpn hij wel mededee- len, dat zijn streven, daarop was gericht, om1 gedurende den oorlog een voorloopig modus vivendi tusschen Duitschland en Noorwegen tot stand te brengen. Hij; hoopte, dat hij daar mede succes zou hebben gehad en dat na het overgangstijdperk na den oojrlog de verhou ding tusschen de beide landen goed zou zijn. Verder zeide Hjntze, dat ér nog niets zekers was over de benoeming van zijn opvolger te Christiania en dat zijn eigen benoeming tot staatssecretaris van Buitenlandsche Zaken ieder oogenblik verwacht kon worden. OOSTEN R1JK-HONG ARIJE Minister-president Seidler, hield gister een re de, waarin hij de Duitschers in Oostenrijk tegen de andere nationaliteiten verdedigde. Volgens hom hadden zij door hun geschiedenis en cul tuur iecht op een vooraanstaande plaats in de. Oostenrijksche monarchie. ROEMENIë. Wolff seint .uit Boekarest: j 1 In de zitting van de Kiamer van heden deelde de voorzitter mede, dat de voormalige minis ters Terksyde, Parumbaru, Djuca en Murescu, zich op grond van het principe der collectieve verantwoordelijkheid voor de politiek van het kabinet-Bratianu, met de in staat van beschul diging gestelde ministers solidair- hebben ver klaard. Tegelijkertijd hebben de conserva tieve ministers Mjchaeiy, Cantacusino en Cre-j cean, die met Take Jonescu in het ministerie- Bratianu zitting hebben gehad, den voorzitter vair de Kamer een verklaring gezonden, waar in zij ér op wijzen, dat zjj voor' de politiek, even groote verantwoordelijkheid dragen als Take JJonescu en daarom verlangen eveneens voor het gerecht te worden gedaagd. De bladen alhier vniden dit verlangen alles zins gerechtvaardigd, aangezien olie vroegere minister's zonder uitzondering de begane on-y wettige handelingen ten minste door hun hand- tcekening bekrachtigd hebben en het ingesteld onderzoek zich noodzake 1 ijker wijs ook tot hen zal moeten uitstrekken ALLERLEI NIEUWS. Uit Tokio: Van de 1100 personen, die zich aan boord van het slagschip „Kawasji" bevonden, dat in de haven van Jpkoyama ten gevolge eener ontploffing is gezonken, Zijn slechts 400 geréd. Reuter vestigt de aandacht op het' volgen de: i 1 In de communique's der Duitsche admirali teit betreffende de resultaten van den duik boot-oorlog, wordt thans vermeden die détails te geven, welke vraegei omtrent de namen, deni inhoud, de lading, de bestemming enz. der in den grond geboorde schepen bekend gemaakt vvei'den. f 1 - In een noot bij een der laatste communiquè's werd uiteengezet, dat hot thans onmogelijk is die bijzonderheden te verschaffen, tengevolge van het effect der vijandelijke tegenmaatre gelen. De uitwisseling van Duitsche en Fransche, krijgsgevangenen volgens de zoo juist door Duitschland en Frankrijk gesloten overeenkomst heeft een aanvang genomen. Het eerste trans portE1 z a s - Lof harin ger s is, op weg naar Duitsch land, in Zwitserland aangekomen. Maandelijks zullen 10000 onderofficieren en manschappen en 3000 burgergovan genen aan weerszijden wor den uitgewisseld en 4000 officieren uti Ireide landen in Zwitserland worden geinterireerd. Quentin Iloosevelt, de jongste zoon van president Roosevelt, is in een luchtgevecht bij Chateau Thieri'y gedood. Hij viel in de vijan delijke linies neer'. j Onze Economische onderhandelingen. Men meldt uit 's-Graverrhage aan de „Tel." Naar men ons van bevoegde zijde mededeelt naar aanleiding van ons bericht omtrent de onderhandelingen met de geassocieerden, is de kan» op een spoedige afdoening uiterst gering. Men wees ons er op, dat de vroeger inge- ■telde commissie, die met de geassocieerden onderhandelingen heeft gevoerd, door den mi- nister niet demissionair is verklaard en dus blijk baar het aangewezen lichaam is om de onder handelingen thans met de intergeallieerde com missie te voeren. Deze commissie is te groot om daarvan spoedige besluiten of overeenkom sten te mogen verwachten een commissie van slechts twee drie personen, handelsmenschen met namen, die in het buitenland een goeden klank hebben, als de heeren Van Aalst en Colijn, zou meer succes en vlugger resultaten verkrijgen dan deze commissie, waarin ambte naren zitting hebben, die den goeden kijk op deze zuivere handelsoverkomst missen. Dat de onderhandelingen in Den Haag worden ge voerd, heeft dit voordeel, dat tevens bij de onderhandelingen met Duitschland rekening kan worden gehouden met de beslissingen die aan dc andere zijde vallen. Inmiddels mag niet worden ontkend, dat van ondefhandelingen in Londen door enkele handelsmannen als boven genoemd gevoerd, zonder twijfel spoediger en degelijker resultaat zou zijn te verwachten, dan thans 't geval is. Wij hebben thans rekening te houden naar beide zijden met agreement en provisorium, waardoor de totstandkoming van overeenkomsten niet wordt vergemakkelijkt. Zeker is, dat, hangende de minister crisis, beslissende resultaten zijn buitengesloten, en het zal voor een groot deel van het nieuwe kabinet afhangen, welke die resultaten zullen zijn. Dc verdecling van Noord-IIolland in twee Waterschappen. Het ligt in de bedoeling om de provincie Noord-Holland in twee waterschappen te ver- deelen. De grens zal gevormd worden door het Noordzee-kanaa!/ De waterschappen zullen voor 60 pet. belast worden met de kosten van de watersnoodvoorziening, in de laatste jaren door de provincie uitgegeven. De resteerende 40 pet. komen voor lasten der provincie, die rekent op rijksbijdrage. De voorbereiding van het Noordelijk Waterschap is reeds zoover, dat die zaak in de winter-zitting of in de buiten gewone zitting der Provinciale Staten aan de orde kan worden gesteld. Met het Zuidelijke is men nog niet zoover, omdat daarbij ook met de aangrenzende provincies moet worden onderhandeld. R. K. Optoeht geweigerd. Naar de Tel. verneemt, heeft de heer En gels zich inet de volgende vragen tot den Mi nister van Oorlog gewend ,,I« het den Minister bekend, dat door den territoriaal bevelhebber in Overijsel aan de Katholieken van Twente geweigerd is om op den 2en Pinksterdag 11. bij gelegenheid van een te Hengelo te houden Twentschen Katho liekendag daaraan een optocht te verbinden en dat hij daarvoor als reden opgafhet voort duren van de gespannen verhoudingen Is het den minister ook bekend dat door dienzelfden bevelhebber aan de socialisten te Enschedé wèl vergunning verleend is, om op Zondag 30 Juni 1.1. als reclame voor de alge- meene verkiezingen een optocht te houden met muziek Is de Minister bereid de redenen op te ge ven welke genoemden bevelhebber geleid heb ben om aan de Katholieken niet en aan de socialisten wèl toe te staan een optocht te hou den op de voormelde dagen, en zoo ja, welke dan die redenen waren Diplomatic. De Nederlandsche gezant voor de Scandina vische Rijken, Jhr. Dr. van Vredenburch, die geruimen tijd te 's-Gravenhage vertoeft beeft in verband met eenige economische onderhan delingen en met de bijeenkomst der Duitsch- Engelsche conferentie betreffende krijgsgevan- genenaangelegenheden, is via Amsterdam naar zijn post teruggekeerd. Aardappelpocder voor Broodmccl. Naar men meldt, heeft de regee'ring groote hoeveelheden aardappelten van onzen Jiogst, die tot beden zeer goede resultaten belooft, aange kocht, met dc bedoeling, deze te drogen en tot aardappelpoeder te laten verwerken. Voor dezo verwerking zullen eenige fabrieken in het Noor den des lands in aanmerking komen. Arbeidsbeurs voor den Indischen dienst. Men meldt uit 's-Gravenhage: De minister van Koloniën maakt bekend, dat aan het departement van Koloniën is int gesteld een Arbeidsbeurs voor den Indischen dienst, in samenwerking met de bij die onder-' werpen betrokken afdeelingen van het de partement belast met de zorg vqor de voor ziening in de behoeften aan personeel voor den Nederlandsch-1ndisohen burgerlijken dienst en met al wat strekken kan om in bree- den kring in Nederland de belangstelling voor Nederlaadsch Indië op te wekken en te onder houden en de kennis omtrent Nedërlandsch- Indië te verbreiden. j Als leider van die Arbeidsbeurs is aange wezen de gepensionneerde Oost-Indisoho amb tenaar L E. Dom van Rombeek, oud-inspec teur van de gouvernementskoffiecul ttfur, afdee- lingschef van het departement van Landbouw enz. in Ned.-Indiö. Distributie van paardenvleesch. Naar wij uit betrouwbare zijde vernemen, heeft het hoofdbestuur van den Nederl. bond van Paardeslagers en Paardenvleeschhouwers van de regeering opdracht gekregen tot het maken van een ontwerp voor distribuaering van paardenvleesch, dat in een in Den Haag te houden hoofdbestuursvergadering is be handeld. Nader vernemen wij, dat de benoeming van een regeeringsadviseur uit genoemden bond eerstdaags te verwachten is. Ook maakt het bij de Regeering een ernstig punt van over weging uit, eenige inspecteurs, alsmede com missies van aankoop uit dien bond aan te wijzen. 1 In aansluiting aan bovenstaand bericht deelt men ons nog het volgende mede. Gisterenmiddag had een Hoofdbestuursver gadering van den Nederl. Bond van PaarJen- slagers en Paardenvleeschhouwers plaats, ten einde m opdracht van de Regeering een ont werp samen te stellen omtrent de distributie van regeeringspaardenvleesch en de regeling van den aankoop en distributie van slacht- paarden, waardoor in zekeren zin het paarden- slagersbedrijf een staatsbedrijf wordt. Genoemd ontwerp, dat door het dagelijksch bestuur van bovengenoemden bond is samen gesteld en door het hoofdbestuur is overgeno men, is bij de Regeering ingediend. In verband hiermede zullen een aantal leden van den band worden aangewezen als taxa teurs, terwijl zóóals gemeld vrij zeker ook eenige inspecteurs uit den bond zullen worden benoemd. Inmiddels is op deze Hoofdbestuursverga dering een van de vooraanstaande mannen uit dien bond aangewezen, teneinde door de Re geering tot technisch adviseur te worden be noemd. In» verband met deze regeling is op deze vergadering ook een uitgebreide statuten wijziging behandeld, welke in een buitenge wone algemeene ledenvergadering die in den loop van de volgende week in het „Hotel Centraal" te Rotterdam zal worden gehouden, vastgesteld zal worden. H. M. de Koningin. Naar het Haagse he Coilr. bureau verneemt stelt II. M. de Knoingn ziich vooir in den loopl dezer maand een inspectie te houden over de troepen en de marine te Den Helder. Dr. Kuyper. Dr. A. Kuyper is eergister naar Duitschland vertrokken. j i De Vetkaart. Het Bureau vöot Mededeelingen inzake de Voedselvoorziening meldt: Het is wellicht goed er nog eens aan te her inneren dat met ingang van 15 dezer de duur van de vetkaart is gebracht op 10 dagen, zoo dat men met het rantsoen van 250 gram zal moeten uitkomen tot en met W|Oensdag 24 de zer Pensioen voor Statenleden. In de gister gehouden vergadering der Staten van Overijsel kwam o.a. de pensioneering vaö leden van Ged. Staten aan de orde. Op bet voorstel werden eenige amendemen ten voorgesteld, o.a. een van den heer Sybran- dy, om bij ontslagneming eerst na 6 jaar in plaats van na 4 jaar recht op pensioen toe te kennen; dit werfl aangenomen, alsmede een amendement van den heer Van Delden, om aan het lid, dat na 4 jaar niet herkozen wordt, f 1200 pensioen toe te kennen. De Duitseh-Nederlandschc onderhandelingen. De onzekerheid in den binnenlandschen pio- litieken toestand in verband met het aftreden van het 'Kabinet heeft zekeren terugslag ge had op den toch reeds zeer traag vorderende economische londerhandelingen tusschen Ne derland en Duitschland. Het schijnt gewenscfat geacht te worden, dat de Nederlandsche on derhandelaars alvorens tot eenigerlei decisie mede te werken, zich oriënteer en omtrent de opvattingen ten aanzien van onze economische verhoudingen, die in den boezem van het nieu we Kabinet zullen blijlkcn te heerscben. Hiermede "is een pauze in de onderhande lingen ingetreden. De Duitsche gedelegeerden zijn inmiddels naar Berlijn vertrokken. L. D. Petit, t Na geruimen tijd ongesteld te zijn geweest, 13 op ruim 71-jarigen leeftijd te Leiden overleden de heer Louis. D, Petit, conservator van gedrukte stukken aan de universiteitsbibliotheek en biblio thecaris der boekerij van de Maatschappij dor Nederlandsche Letterkunde. In 18879 werd hij benoemd tot conservator voor de gedrukte stuk ken aan de universiteitsbibliotheek.In 189 j werd hij benoemd tot bibliothecaris van de Maatschap- Ij ij der Nederlandsche Letterkunde. In de laatste vergadering der Maatschappij werd hij gehuldigd voor zijn verdiensten. Op biografisch gebied heeft hij geschreven zij11 Repertoium op Hollandsche tijdschriften; op bet gebied der geschiedenishet Register op HpH landsche pamfletten en zijn catalogus van theo logische professoren, werkzaam aan de Leid- sche hoogeschool sedert de oprihoting der univer siteit of gedurende de eerste 25 jaTen, en nog vele andere geschriften. (L. Dbld.) Dordrecht. In den Gemeenteraad van Dordrecht is gister in behandeling gekomen het voorstel van B. efl W, om me.t ingang van nader te bepalen tijd stip, tot 1 Juli 1990 in erfpacht uit te geven aan dr. L. Hamburger, scheikundig ingenieur te Schiedam, ten deze handelende namens het Syndicaat tot bereiding van scheikundige produc ten te Schiedam of :aan een mede door hem op te irchten aamlooze vennootschap, een terrein aan de Zeehaven, ter .grootte van ong. 7 H.A-i tegen een erfpachtssom van 25 cent per M2. per jaar, met bepaling, 'dat genoemde heer! Had' lurger of bedoelde vennootschap een recht van voorkeur verkrijgt tot het nemen in erfpacht te gen dezelfde voorwaarden iop een naast dit ter rein gelegen stuk grond en gedurende een jaar na het tijdstip van 'ingang van het erfpachtsrecht, bet recht heeft liet in erfpacht uitgegeven ter rein van de gemeente te koopen tegen een prti'3 van f6 per *M2'. Het voortel werd goedgekeurd. Zitplaatsen in de Tweede Kamer. Een zegsman uit parlementaire kringen deelde mede dat het eerste vrouwelijke Kamerlid, me juffrouw Suzo Groene weg, in 's Lands-vergader zaal naast den leider harer partij, Mr. Ttoelstra komt te zitten. 1 De afgevaardigden der sociaal democratische partij, de heeren Wijnkoop en van Ravesteyn krijgen ter linkerzijde naast elkander een plaats. Den beiden heeren Staalama is een plaats ter rechterzijde beschoren, indien daarin geen ver andering komt. (Er zijn 102 plaatsen in de veri gaderzaal, nl. '54 ter rechter en 48 ter linker zijde.) Volgens den zegsman van genoemd bureau worden verder de beide Rptterdamsche wethou ders de heeren van der Molen en Stulemejjer naast elkander geplaatst zijn, en heeft de lieer, Ter Hall (Neutrale partij) zijn plaats naast den heer .Wijk (Bond ter Democratiseering van de Weermacht.) Het R. K. Onderwijs. Verschenen is het jaarboek van het R. K- onderwijs in Nederland en de Koloniën, uit gegeven door den Ned. R. K. Schoolraad, wij ontleenen er het volgende aan. Het aantal R. K. scholen in Nederland be droeg op 15 Januari 1918, 1107 met 6625 onderwijzers; 231488 leerlingen, waarvan 90172 jongens en 141316 meisjes. In 1917 bedroeg het aantal scholen op denzelfden datum 1083 met 6522 onderwijzers224768 leerlingen, waaronder 87232 jongens en 137536 meisjes! een vermeerdering alzoo van 24 scholen, 130 onderwijzers en 6720 leerlingen. Voor het bisdom Haarlem bedroeg bet aan tal scholen 336, het aantal onderwijzers 2186, kinderen 78404, waarvan 36610 jongens en 111J4 meisjes. Het gaat met deze getall®" aan het hoofd van alle Bisdommen. R. K. Bewaarscholen waren er in 1918, 615 i met 74257 leerlingen, tegen 593 in 1917, m«* een aantal leerlingen van 71813. Monument wijlen Minister Talma. thans is te Bednebroek een begin gemaakt met het maken van de fundeering voor het monument op het graf van wylen Ds, A. S. Talma, zoodat dit monument na eenigen tijd zal geplaatst worden, de juisten dag is echter niet bekend. EERSTE KAMER. Vergadering van Woensdag 17 Juli. Aan de orde is bet wetsontwerp tot verhoo ging van het tiende hoofdstuk der staatsbe- grooting voor 1917 en aanvulling en verhoo- ging van het tiende hoofdstuk der Staatsbe groting voor 1918 (beschikbaarstelling va» levensmiddelen). De algemeene beschouwingen worden voort' gezet. De heer Vliegen (S. D. A. P.) becriti' seert het beleid van den minister die er gee0 systeem op na houdt. Men beheerscht nocb de voortbrenging noch het gebruik. O i v. i i i i i 'i 1 1 j i -■

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2