Stads- eo (*ewestelyk Nieuws Crisismaatregelen. Leger eu Viool. jfrir£6fif)fce ilan dei* bericht 011. Ueuieugd ilieuws. Het moet vooral niet een politiek van in vallende gedachten zijn die gevolgd wordt. En daarop lijkt het vaak heel veel. Spr. wijst op het gebeurde met de „varkens in pension". Spr. wijst vervolgens op de steen-fabricage M ons land. De prijsbepaling is willekeurig geweest en de steenfabrikanten hebben ge dreigd het bedrijf stop te zullen zetten. De Minister moet hier ingrijpen en niet tolereeren dat de fabrikanten de sleenen vasthouden. Spr. vraagt of er van de overeenkomst met Huitschland nog iets komt. Nederland begint *ich al weer te redden. Alleen met het gas gaat het slecht. Hoe staat het met de prijzen Van de steenkolen, nu wij alleen Limburgsche kolen hebben De Duitsche kolen waren veel duurder, maar de prijzen werden door elkaar gelagen. Nu de dure er niet zijn, is de prijs toch te hoog. In het algemeen wenseht spr. te streven naar stopzetten van den uitvoer op dat daardoor de invoer uit onze koloniën mo gelijk wordt. He heer L u c a s s e (A.-R.) ontkent dat in Zeeland de overtredingen ernstiger zijn en veei- Vuldiger voorkomen dan in andere provincies. He fout van de organisatie der productie schuilt in de te lage prijzen voor rogge en tarwe. Daardoor is de lust tot produceeren toet aangewakkerd. He Scheurwet zal pas over eenige jaren Mfect hebben. He heer Bergima (Libcritiseert ver- •chillendc punten uit de rede van den heer ^hegen, Deze «prak te lichtvaardig over do gaa-quaestie. Wat deze echter zeide over de "teenfabrikanten, onderschrijft hij geheel. Aan hun schuld is het te wijten dat de woningnood soo ernstig is geworden, waardoor de zedelijk- heid gevaar loopt. He heer van Wassenaer van Cat- wijck (G.-H.) brengt hulde aan de Minister v°or zijn groote werkkracht en voor het zeer vele dat hij deed in het belang des lands. He Minister van Landbouw, Handel en Nij- Vei"heid, de heer Posthuma, beantwoordt *1® sprekers. Z.i. zou de geestestoestand van de bevolking Veel beter zijn indien er juist inzicht in de Moeilijkheden werd verkregenen. Het is onmo gelijk dat de Minister voor alles zorgt en dat ^ordt niet ingezien. Het opheffen van de rijkscommissies leidt tot allerlei moeilijkheden en men moet niet denken dht het nu alles prachtig wordt. Het 18 onmogelijk te zeilen op het compas van één deskundige. He Minister moet de grossiers en de detail listen behouden, omdat hij anders de deskun dige hulp mist. De organen die de maatschap- Pij oplevert, moet epr. gebruiken. Nergens heeft zoo lang het frauduleus bat ken van brood bestaan als in Zeeland. Het is een dwaasheid te vergen dat de Mi- bister alle broodgraan in November bijéén zal brengen.. Op het gebied van de prijzen werd den Mi nister zuinigheid verweten. Spr. heeft den boeren betaald wat de vertegenwoordigers van hun eigen maatschappijen hebben geadviseerd. Spr. betoogt, dat zijn opvolger eveneens den bestaand en toestand zal vinden, gelijk hij dien Vond. Die nieuwe bewindsman weet echter P'ecies wat hij zal vinden Wie het accepteert Moet zich goed de verantwoordelijkheid int denken. Hij moet weten dat het volk verlang- dat hij het beter zal doen dan spr. Spr. wijst °P Amsterdam waar een volbloed socialist de ^Vensmiddelen-distributie voert en nu bij de Verkiezingen zijn juist de socialisten hard ach teruitgegaan. (Gelach) Men wenseht wetten aus einem Guss. Welnu, ?pr. diende de wijziging van de distributie-wel M, maar de Tweede Kamer heeft er van alles °P af te dingen gehad. De Commissie van Happorteurs had verklaard het amendement °P artikel 5 te zullen intrekken. Toen zij dit Met deden moest spr. de wet wel terugnemen. Over de overeenkomst met Duitschland kan BPr. niet spreken. Die quaestie is opgedragen 8®n den Minister van Buitenlandsche Zaken. ben slotte zet spr. nog eens uiteen dat hij Mtijd getracht heeft naar gelijkheid in behan deling, zoodat geen afgunst gewekt behoeft Worden. Na replieken wordt het wetsontwerp goed gekeurd. He vergadering wordt verdaagd tot Donder- d*g elf uur. In de week van 15 Juli—20 Juli is verkrijg baar Op bon 177 1/2 ons Haverwout 16 ct. per pond. Op bon 179 1/2 ons Gort 13 ct. per pond. Op bon 181 li/2 ons Kaas naar keuze. Ooudsche volvet 78 ct. per ptond. Idem met rijkstaerk *80 ct. per pond. Idem 20 P/o 371/2 ct. per pond. Edammer 40 ',°/o 72 ct. pier pond. Nagelkaas 32d/s ct. per pond. Op bon 183 1 reep Chocolade 12B/a cl Op bon 185 1/2 ons Vermicelli 8 ct. per ons M Macaroni 15 ct. pcT ons. Op bon 11G 100 gram (half stuk) harde Zeep 25 o/0 vetzuur 8 ct. Geheel stuk 16 ct. Of 1/2 stuk Sultanezeep (circa 125 gram) I61/2 Uitreiking nieuwe bons voor Kindermeel op- Dinsdag 16 Juli voor de letters/ AL Woensdag 17 Juli voo-r de letters M—Z, in het Gym. lokaal Buitenhavenweg, 's voo-rm. van 9—12* en 'snam. van li/2—41/2 uur. Aanvragen voor vleesch voor zieken kunnen voortaan alleen geschieden des Maandags en Donderdags, namid. van 25 uur. Met ingang van 15 Juli wordt de geldigheids duur der Margarine-kaarten, Melange-kaarten en Eoterkaarten verlengd 'toL 10 dagen. Bon No. 7 is mitsdien geldig van 15 tot en met 24 Juli. Aardappelen. Op bon 165 1 Kilo Aard appelen op Maandag. Op bon 167 1 Kilo Aardappelen op Dinsdag. Op bon 169 1 Kilo Aardappelen -op Woens dag. 1 Op- bon 171 1 Kilo Aardappelen op Donder- dng. 1 T - 1 Op bon 173 1 Kilo Aardappelen op Vrijdag. Op bon 175 11/2 Kilo Aardappelen op Zater dag. V i s c h. Op- bon 100 en 163 i verkrijgbaar 1/2 pond versche visch. Koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 Juli en eindigende op 31 Juli, zal door detail listen aan verbruiker» mogen worden afge leverd op Bon no. 33 cener thee- «1 koffiekeart 0.05 K.G. koffie. Thee. Op bon 21 der oude kaart kan tusschen 15 Juni en 15 Augustus lV*oas thee ontvangen worden bij den leverancier, die met inneming van bon 19 het lijf dier kaart heeft gewaarmerkt. Broodkaart. Be bawifcaart van het 58e tijdvak loopt v,an 13 Juli toi en met 19 juii i Gemeenteraad. Aanvullingsagenda voor de openbare verga dering van den Gemeenter'aad van Schiedam, op Vrijdag 19 Juli 1918, des n.m. 2 uur. la. Voorstel van Burgemeester' en Wethouders om te benoemen tof "Directeur van den Geineen- „Jijiken Woningdienst den heer A. M. Kuijsten, Lector aan de Landbouw-H-oogeschool te Wa- g-e-ningen. 6a. Voorstel van Burgemeester en Wethouders in verband 'toet een noodzakelijke besparing van het gasverbruik, ter voorkoming van gaslooze dagen, een verdere riuntsoeneering in te voe ren 40 M3. pel maand, dat niet mag wor den overschreden i 1 i i Lj ct (Bon 94 is vervallen.) Hon 179 geldig vanaf Vrijdag. Hon 19 (Kindermeel) is deze week geldig. Reorganisatie U. L. O. School. B. en W. zeggen in een schrijven aan den Gemeenteraad Zooals bekend, werd in 1914 het M. U. L. O. gereorganiseerd. Bij die gelegenheid werd tevens aan school G, (hoofd de heer Martens), tot dien tijd een z.g. tusschenschool met een 7e leerjaar, een bijzon dere positie gegeven. Toen werd nl. bepaald dat het Fransch in haar leerplan zou worden opgenomen, zoodat de leerlingen van deze school naar Gymnasium en H. B. S. zouden kunnen gaan. Het schoolgeld, voor de gewone tusschenscholen 20 cents per week bedragende, werd voor deze school, die voortaan U. L. 0. School zou heeten, op 15 per jaar gebracht. De tijd heeft geleerd, dat het allergrootste deel der leerlingen geen plan heeft naar Gymnasium en II. B. S. te gaan. Blijkbaar verkiezen de ouders deze school minder, omdat zij op ken nis van Fransch voor hun kinderen prijs stellern dan wel omdat het hoogere schoolgeld kans geeft op een betere bevolking dan op de tus schenscholen. Met dit resultaat voor oogen, komt het ons echter voor, dat deze school met haar tegen woordige inrichting geen- voldoende reden van bestaan heeft. Dit zou wei het geval zijn als zij een werkelijke opleidingsschool voor Gymnasium en H. B. S. vormde. In de praktijk wordt echter vrij algemeen als zoodanig de M. U. L. O. School bezocht. Gelijk echter bij de behandeling van de reor ganisatie in 1914 door den Voorzitter werd op gemerkt, is het M.U.L.O. bedoeld voor hen, voor wie de H. B. S. eigenlijk niet bestemd is. Voor een breede kring der burgerij brengt de M.U.L.O. School juist het verlangde algemeen ontwikkelend eindonderwijs en ook voor hen, voor wie de ouders Gymnasiale of H. B. S.-op- leiding wenschelijk zouden achten, doch die daarvoor niet geschikt zijn, hetzij om financieele hetzij om intellectueele redenen, is deze school een uitkomst. Zal zij echter aan haar doel kunnen beant woorden, dan moet zy een rustigen gang hebben, en is daardoor niet geschikt voor opleidingsschool voor Gymnasium en H. B. S., daar deze in een sneller tempo moet gaan. Naast de M.U.L'O. School bestaat dus behoefte aan een eigenlijke opleidingsschool voor Gymnasi um en H. B. S. met speciaal daarop ingericht leerplan. Terugkomende op ons uitgangspunt, zouden wij nu de school G daartoe willen maken, dus tot een werkelijke U. L. O. School. Mag het al zijn, dat het aantal leerlingen thans nog niet zoo groot is, ongetwijfeld zal na enkele jaren de school behoorlyk zijn bevolkt. Daarbij bedenke men, dat voor een goede U. L. O. School 30 leerlingen per klasse de uiterste grens is. Het spreekt wel anzelf dat het schoolgeld aan de U. L. O. School niet lager mag zijn dan aan de M. U. L. O. School, eer nog wat hooger, om dat de leerlingen vooral zullen voortkomen uit de meest gegoede kringen. Wij zouden daarom het schoolgeld aan de M. U. L. O. School willen laten beginnen met ƒ15.— thans 20.— en dat der U. L. O. met 20.(beide voor inkomens van ten hoogste ƒ1000.en terwijl dat voor de M.U.L.O. School ophoudt bij 50.(inkomens boven ƒ4000. thans ƒ3500.— dat voor de U. L. O. School laten doorloopen tot ƒ60.— (inkomens boven ƒ4500. Het behoeft wel geen betoog, dat het 7e leerjaar bij deze U. L. O. School geen reden van bekaan heeft. Zij die na het 6a leerjaar niet of niet dadelijk naar Gymnasium of H. B. S. gaan, en toch verder onderwijs willen ontvan gen, kunnen overgaan naar de 7e klasse der M.U.L.O. School en zoo noodig na deze klasse te hebben doorloopen, naar Gymnasium of H. B. S. gaan. Waar de U. L. O. School de speciale oplei dingsschool voor Gymnasium en H. B. S. zal worden, zullen onvermogenden, indien zij zonder beperking kosteloos tot de M. U. L. O. School worden toegelaten, slechts kostelooze toelating tot de U. L. O. School kunnen verlangen, in dien met reden is te verwachten dat zij late1 naar Gymnasium of H. B. S. zullen gaan. Wij zouden de hervorming van de school ge leidelijk willen doen plaats hebben. Het komt ons voor, dat voorloopig kan wor den volstaan met de beide hoogste klassen in A en B afdeelingen te splitsende A-afdeeling waar Fransch, de B-afdeeling waar geen Fransch wordt gegeven. Echter zal bij de toelating van leerlingen voortaan, te beginnen met den cursus 19'19/20; met het nieuwe karakter der school rekening móeten worden gehouden. Als overgangsmaatregel moet wel worden bepaald, dat voor de leerlingen, nu op de school aanwezig, het thans geldende schoolgeld van kracht zal blijven, zoolang zij op de school gaan, een maatregel dien men o.i. ook zal moe ten uitstrekken tot degenen, die zich reeds tijdig voor den nieuwen cursus hebben aangemeld. Waar onderscheidene ouders, die het nieuwe schoolgeld zeer goed kunnen betalen, dit onge twijfeld niet zullen verlangen, is de bepaling te maken, dat de handhaving van het oude school geld schriftelijk aan den Raad moet worden verzocht. Te zijner tijd zal dan wel blijken, welke leerlingen zullen overgaan naar de z.g. tus schenscholen, F (hoofd de heer van Bochove) en H (hoofd de heer Ruiter) en welke van de M.U.L.O- naar de U. L. O. School zullen gaan. Op grond van het bovenstaande stellen wij Uwen Raad voor te besluiten, dat school G aan de Huijsmansstraat zal zijn de school inzon derheid bestemd voor opleiding van leerlingen voor Gymnasium en H. B. S., met bepaling: a. dat de cursus zal zijn een zesjarige b. dat de klassen of afdeelingen daarvan niet meer dan 30 leerlingen zullen tellen c. dat voorloopig de 5e en 6e klasse zullen worden gesplitst in A en B-afdeelingen, de A- afdeeling waarin Fransch, de B-afdeeling waarin geen Fransch zal worden onderwezen. Ontwerp-verordeningen op de heffing en invordering van schoolgelden aan de U.L.O. en M.U.L.O. Scholen gaan hierbij. Een in rood ge wijzigd exemplaar der bestaande verordening, geeft de wijzigingen aan, welke daarin zijn ge bracht. Roosstraat, zich al spelende met een koord opgehangen. Toen de moedei' eenigen tijd later binnenkwam, vond zij haar kind half van stoeltje afgegleden, door het koord geworgd. De opperbevelhebber van land-en zeemacht heeft bepaald, dat binnenkort zal worden over gegaan tot de verstrekking van gasmasker» aan de korpsen van het leger. Bij de ver schillende onderdeelen zal een officier van ge zondheid beiast worden met het uitreiken en passend maken van de gasmaskers met toe- behooren, het toezicht op de hulpmiddelen enz. Voor het aanpassen van gasmaskers i» noo dig een afgesloten ruimte, waarin stikgas wordt ontwikkeld. Die ruimte gaskamer) moet ten minste 100 M. verwijderd zijn van de bewoonde plaatsen, terwijl deuren en ramen goed moeten afgesloten kunnen worden en een deur spoedig is te bereiken, door hen wien het gasmasker niet past, opdat deze spoedig naar buiten kunnen komen. Er zal veelvuldig met den troep moeten worden geoefend, opdat een ieder in het ge bruik en met beperkte ademhaling bedreven worde. Geboren: 15 Juli. Marhina Anna d. G. Zonneveld en G. J. van Hijn, Piet-Heinstraat 16. Hubertu», z. v. A. Lokken en A. G. Schrumph, Westmolenstraat. Gehuwd: 17 Juli. J. P. Hersbach 21 j. en A. M. Koppejan 20 j. Overleden: 15 Juli. Angenita Wilhel mina de Valk, oud 2 mnd. Groenelaan. Gisteren-avond is door de politie aangehouden P. B., wonende alhier, die een drijf riem vervoerde, welke vermoedelijk van dief stal afkomstig was. Nog is aangehouden zekere A. v. H„ wonende Proveniershuis,, die 10 liter machi neolie vervoerde zonder consent. Proces-verbaal werd opgemaakt. Hoogwater te Schiedam: Vrijdag 19 Juli 1.215 v.m., 12.40 ajn. UIT DELFT. Aan de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Hof van Delft is de kolenvoorraad nog slechts voor 5 dagen toereikend.Stopzetting der fabriek tracht toen te voorkomen door het 6token met bruin kool en dennenhout. UIT ROTTERDAM. De handelsagenten G. en L. kantoor houdend e aan de Wyhhaven alhier, ontving Zaterdag 1.1 een zending peper. Bij onderzoek bleken 3 kis ten en 33' balen opengebroken te zijn geweest waabijr 19 pond peper, ter waarde van onge veer f200, ontvreemd was. Toevallig had de heer G. juist eenzelfde hoe veelheid van dezelfde kwaliteit gekocht van zekeren M. Die beweerde "ze ewqr .gekocht te hebben vna een kruidenier.^Vandaar wees het spoor naar de Apeldoornsche boot. Daar had weer een mliitair ze van zijn zwager gekocht, die dekknecht is op genoemde boot. Het onder zoek wordt voortgezet. In een onbewaakt oogenblik heeft de 3- jarige P. C, T., wonende aan do Burgemeester DELFT, 18 Juli. Veemarkt. Aanvoer 22 paarden, 65 biggen. Biggen f 1050, paarden f 100700, Botermarkt. Aanvoer 4 achate 1 zestiende, wegende te zamen 90 K.G. Boter regeeringsprijs. Een bolbliksem. Een lezer schrijft aan „Het N. v. d. D." Toen ik Vrijdagmorgen 12 Juli op den Men- tenberg (Oosterbeek) door een langdurige bui overvallen werd, vernam ik dat daar 's avond» te voren, omstreeks halfzeven, een bijzonder natuurverschijnsel was waargenomen. Op het punt waar Scheimscheweg en Bakenburgsche- weg elkander snijden, werd geheel onverwacht, zonder dat iemand op onweer was voorbereid, een zware, doffe slag gehoord en tegelijkertijd vielen klompen vuur uit de lucht boven de ge bouwen van het daar gelegen pension. Men- tenberg. Een kindje van den huize kwam luid schreeuwende naar binnen gestoven en ver telde met uitgespreide armendat zij zoo'n stuk vuur had zien vallende vrouw des huizes, buiten aan het werk, had het vuur op het hooge dak van de schuur zien vallen en dacht niet anders of de bliksem was daar ingeslagenzij zag rook opstijgen en rook iets van kruitdampde kippen vlogen in grooten angst naar alle kanteneen groote waakhon d viel van schrik opzij in zijn hok en bleef zo o liggen een militair met verlof in den omtrek schrikte zóó hevig, dat zijn nek verstijfde. De onsteltenis was in den wijden omtrek algemeende naaste buren kwamen belangstellend toegesneld en zagen met ver wondering, dat deze vuurzee geen brand vcr- oozaakt had. Alleen is gebleken, dat over een uitgestrektheid van wel twintig minuten alle electrische geleidingen vernield zijn. Het is voor een mogelijk onderzoek zeer te betreuren, dat geen overblijfselen van het uit gedoofde vuur meer te vinden zijn een ge weldige regenbui heeft alle» weggespoeld. Een oplichter. Bij den goudsmid D. K. aan de Kerkstraat te Hilversum kwam iemand gouden ringen „op zicht" halen. Hij gaf op Bakker te heeten. Zijn adres was volgens zija zeggen Kampstraat no. 20. De juwelier geeft hem acht zware gouden ringen mede te zamen een groote waarde ver tegenwoordigend. Hij zit echter nu nog met smart op zijn sieraden te wachten. Een nieuw verkeersmiddel. Iü Zweden heeft men onlangs proefnemingen ge daan met een nieuw verkeersmiddel, dat men het best met den naam straatfcrein zou kunnen bestempelen. Als locomotief fungeert een vracht-auto van 75 P.K., waaraan 4 wagens, die ieder 40 ton kunnenn dragen, verbonden zijn. Dsze nieuwe auto-trein kan echter slechts op goede wegen rijden. In Zweden gebruikt men dit vervoermiddel voornamelijk om hout te vervoeren. Een concurrent van den spoor weg zal de straattrein wel nooit worden, daar voor is de snelheid te gering, maar als aan vulling van het spoorwegverkeer kan die nieuwe methode ontegenzeggelijk goede dien- sten bewijzen. De Spa an sc he V'iek.t.e. Naar wij verne men heeft zich te Amsterdam het eerste geval van Spaansche ziekte overgedaan. De patent, een miltaxii, is ter verpleging in het hospitaal opgenomen. (Tel.)

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3