Dagblad mor Schiedam en Omstreken. De Oorlog. Gratis Ongevallenverzekering f 41ste iaar^aa Donderdag 25 Juli 1918 No. 12198 bü pflfMl M M. Bmteiiiasdsch Nieuws* FEUILL ETON. MAROU 8SIA. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na famteortjP no, 148. Skuuuumaataa pu B mmtóia 11.50, pur wüfc IS 19.— fcwartad. S&ujadar^Pae aummam 3 cent. Incassokosten wordenflberekend. Postbus! 99. trmw Advert»ati6m:j 15 regels fL30 elke regel daarboven 25 et. 3 maal plaatsen wordt 2 maal",berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertenties 20 d»rlog3toaslag-. ^Incassokosten worden berekend. levensiange "jr verlies van geheele 1111 een hand, I UUll invaliditeit1 |J U voet of oogs c s -w De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandache Algemeens Verzekeringsbank^te^SchiedaMu bij verlies van een duim bij verlies van een wijsvinger; vemen van eiken ande- ren vinger. &ij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. HUISSLACHTING. De Burgemeester van Schiedam brengt ter kennis van belanghebbenden, dat door hen vóór 1 September a.s. kennis moet worden Begeven aan de Plaatselijke Organisatie voor Vee en paarden, van hun voornemen om var kens voor huisslachting te mesten, met ver gelding van het aantal ter beschikking van de Regeering te stellen varkens. Aangjzien de bovengenoemde plaatselijke organisatie te dezer stede nog niet is inge heid, moet de voornoemde kennisgeving aan "Mj geschieden. Aan personen, die na dien datum van hun Voornemen doen blijken, zal niet vóór 1 Fe bruari 1919 ontheffing van het slachtverbod Worden verleend. De opgaven moeten worden ingediend in gesloten couvert, waarop vermeld „Huis- hachting". Ik vestig de aandacht erop, dat aan aan vragen om voedermiddelen zooveel mogelijk *al worden voldaan. Belanghebbenden moeten zich hiervoor wen den tot het Rijkskantoor voor Veevoeder, Laan van Meerdervodrt, 's-Gravenhage of tot de Provinciale Bijkantoren. Schiedam, 25 Juü 1918. De burgemeester voornoemd, M. L4HONNERLAGE GRETE. ring gemaakt van meer dan 3 kilometer. Hard nekkige gevechten zijn geleverd in de streek van Epieds en Trugny. Epieds, dat gisteren op het einde van den dag door de Duitschers werd heroverd, werd opnieuw teruggewonnen door eén tegenaanval der Amerikanen. Ten Noorden van deze beide dorpen hebben de Franschen hun linie vooruitgebracht tot voor bij Courpoil. Op hun rechtervleugel rukken de Franschen vooruit in het bosch van Fere, ten Noorden van Chartéves en van Jauigonne. Meer naar het Oosten hebben zij hun brug genhoofd van Treloup verbreed en den Zuid hoek van het Ris-woud veroverd. De F'ranschen hebben in dezen sector 5 ka nonnen van 150 m.M., een 50-tal machine geweren en een aanzienlijke hoeveelheid ma teriaal veroverd. Tusschen de Marne en Reims nu en dan onderbroken artillerie-acties. In de gevechten van gisteren, waarbij de Fransche troepen het bosch van Reims genomen hebben, ten Z. van Courmas hebben zij verscheidene honderden gevangenen gemaakt. Ten N. van Monldidier is het totaal aantal gevangenen, dat de Franschen den 23sten re- maakt hebben in- de streek van MailyRai- nevalAubvillers, tot 1850 gestegen, waarbij 52 officieren, waaronder 4 bataljons-comman danten. Bij het materiaal, dat genomen is, bevinden zich 4 kanonoen van 77 m.M. en 45 loopgraaf kanonnen en 300 machinegeweren. Havas seinde 24 Juli uit Parijk: De dag, vangisteren, de, negende van den groeten slag dien de Duitschers hebben doen ontbranden, was alweer uitstekend voor de ge allieerden en vooral yoöf de "Fransche troepen, die zeventig procent der' inspanning op hun Schou ders namen en met de Amerikanen, Engelschen Italianen in moed wedijverden. Er werd Een draadloos telegram uit Engeland behelst o. ia. dat het aantal gevangenen, door de geal lieerden in den strijd aan de Marne gemaakt, nu bijlna 25.000 bedraagt. Het verbranden van voorraden achter dë Duitsche linies houdt aan. Het Duitsch stafberieht van gister-middag meldt: Levendige artillerie-actie ten Noorden van de L-eie, bij Atrecht en bij Albert. Op den Weste lijken oever van de Avre kwamen de Franschen bij een plaatselijken aanval bij1 en ten Zuiden van Mailly tijdelijk tot aan de Avre vooruit. Onze. tegenaanval herstelde den toestand en sloeg 's avonds de, van uit Mailly en ten Noorden daarvan uitgevoerde gedeeltelijke aanvallen van den vijand af. Tusschen de Aisne en de Marne zette de vij and gisteren-morgen na het aanvoeren van nieu we divisies zijn massa-aanvallen voort. Het leger van generaal-majoor v. Eühm bracht den verscheidene malen herhaalden stolrimoap van den vijand volkomen tot staan. De Franschen en Amerikanen leden wederom zee® zware Ver liezen. t Tusschen Noyant en Hartennes storinde de vijand vijfmaal tevergeefs aan. Aan beide zijden van Vil Itemontoire maakte hij tijdelijk eenige ter reinwinst. Onze 'tegenaanval wierp1 hem tot voor bij zijn stellingen van uitgang terug. Villemontoirte werd den, in dichte menigte te- rugwijkenden vijand, die dooi' ons geschut on der yuur genomen werd, weder ontrukt. Ten Noorden van de Ourcq sloeg ons vernie- lingsvuur vijandelijke aanvaden reeds bij het op stellen der troepen en bij hun eersten stormloop uit elkaar Pantserauto's, die onze linies door braken, werden in elkander geschoten. Infan- en WESTELIJK FRONT. Het Fransche stafberieht van gistermiddag meldde De nacht kenmerkte zich door een drukke bedrijvigheid van het geschut tusschen de Marne en de Aisne in het bosch van Courton en het Koningsbosch. Bewesten Reims hebben de Duitschers gis teravond tegen negen uur in de streek van Vrigny tegenaanvallen gedaan. De Fransche troepen brak n alle aanvallen en hielden hun stellingen ongerept. De Fransche staf meldde gisteravond Tusschen de Ourcq en de Marne zijn de aanvallen der Franschen hedenmorgen hervat en met succes gedurende den dag voortgezet. Op hun linkervleugel houden de Franschen Armentieres bezet en het bosch van Chatelet. Zij zijn voorbij dat bosch opgerukt tot Breey, dat zij thans bezet houden. In het eentrum hebben de Fransch-Ameri- kaansche troepen op zekere punten een vorde- woer terrein v,an beteekenis gewonnen. Du correspondent van Havas, aan het front verduidelijkt: wij vechten bij Coulehy, namen het Rarbillonbosch, vorderden twee K.M. en namen tevig verste-rkste hofsteden. Sprekend over den vooruitgang in den omtrek van Montdidier stelt hij vast, dat deze verrichting aansluit bij die van 2 Juli, die de Franschen in het bezit stel de van Gastel en de Anèhin-hoeve. Deze Vorde- helpt ons aan uitstekende stellingen. De was de dag over het algemeen rustig. Partieele gevechten ten Zuiden van de Ourcq en ten Zuid-Westen van Reims. D e t anks. Wolff seint uit Berlijn: Bi] den grooten aanval (van de geaülieerden) tusschen de Aisne en de Marne hadden de tanks het tooeten doen. Niet irilachtig aan de mis lukking met het Engelsche tankwapen in Maart en April aan de Somme, waar de Engelsche tanks bij honderden door de Duitschers waren kapot geschoten en buitgemaakt, hadden ook de Fran schen hun voornaamste hoop1 bij de beraamde doorbraak tusschen de Aisne en de Marne gesteld op het in den strijd werpen van talrijke tanks. De Franschen zijn met een nieuwe type voor den, dag gekomeneen nieuwe snelloopehde en bijl zonder vlug zwenkende tank. In den ochtend van 18 dezer rukten overal aan het front gnoe- te tank-eskaders regelrecht aan op de Duitsche linies. 'Tusschen elke twee tanks liep een groep lieden als tankleiders. Weliswaar baanden de tanks op den eersten aanvalsdag zich een weg to-t in de Duitsche linies, maar niettemin bleven op dien eersten dag een groot (aantal op het slagveld liggen. De verliezen namen den volgenden dag toe. Een groot aantal werd reeds door het anti-tank-jgeschut buiten gevecht gesteld; en verder werd meteen met gering aantal afgetekend door de infanterie, toet haar "eigen wapen. Maar ook daar, waar het den tanks gelukte, in de Duitsche linies binnen te dringen, verloor de Duitsche infanterie haar koelloedigheid niet. Zoomin de ervaren tank-bestrijders uit den slag van Kameritgtk, als de sindsdien opgekomen ire- servetroepen, die voor de eerste maal tegenover terie, die hen volgde, werd bij een tegenaanval deze vuurspuwende wagens stonden. De infanterie nm correspondent voet erbij1: De gïoote slag, die al 60 divisies Duitsche keurtroepen heeft geëischt, gaat in hevigheid ën omvang dien van Maart en Mei te boven. De Duitsche effectieven stinken snel en schrikwek kend weg. De bombast der stafberichten bewijst duidelijker dan iets, hoe Duitschland in de knoei zit. Het kan zijn terugtocht ten koste van kost bare bemoeiingen vertragen, maar de noodzake lijkheid om de algemeene reserves weer in -orde te brengen, zou .de verplichting voor Duitsch land om zijn front recht te buigen, niet kunnen uitstellen. teruggeworpen. Ook de troepen, die tusschen de Ourcq en de Marne strijden, sloegen krachtige vij- delijke aanvallen meestal reeds vóór hun linies af. Van de hoogten ten N.-O. van Rocourt en uit het bosch van Chateulltet wierpen wij den vijand door tegenaanvallbn terug. In den na- inddaig waren nog slechts plaatselijke gevech ten gaande. De tegenstander werd afgeslagen. Ten Z.-W. van Reims duurden overdag de lie vige gevechten voort. Tusschen de Marne en de Andre deed de vrj- week handig uit voor de aanrolltende tanks en tiet hen opstoomen tegen de artillerie-stellingen, waar dan met hen werd afgerekend met de één vóór, de ander 11a. - Ook de vechtvliegers onderscheidden zich in den strijd met de tanks en wierpen tot op 20 tot 30 M. van den grond dalend, goedgemikte bommen, die meer dan één tank buiten gevecht stelden. Van Soissons tof aan Chateau-Thierry tiggen verbrande tanks bijl dozijnen, en daartusschen Uit het Frausoh. 33 ,,Ik kom, meester Iwan, ik kom al," zeide hij op goedha-i'tigen toon: „ik ben geheel tot uwe ciders." Iwan hoorde de stem van den grijsaard zeer goed, maar hij: kon zich geen rekenschap ge- Ven vanwaar zij tot hem doordrong. „Wat drommel! Waar ben je!" riep hij hem toe „Ik ben hier," gaf de stem van zijn gastheer te n antwoord. „Hier? Waar is dat?" bfulde de soldaat. „Voor u, mijnheer: ziet gij mij dan niet?" En werkelijk stond Iwan tegenover den ouden than, die 'met vroolijk stralend gebaat, vriendelijk en buiten adem aan (kwam loopen, en hem als een kameraad toelachte, „Hebt gij goed uitgerust, moester Iwan?" Vroeg Lij. toet bijna vaderlijke bezorgdheid een toe stemmend antwoord zoekende te lezen in de toornige blikken van den krijgsman. „Ik hoop toch dat de vliegen u niet gestoken hebben. Ik nad alles gesloten, opdat zij: u niet stoten zouden." „Het vuur Ües hemels verbrande je vliegen! Ik geef er niets om!" antwoordde meester Iwan; „zij hadden vrij wat beter gedaan met mij eer der te wekken, vefsta je mij?" Nadat hij to veel gedronken, te veel gegeten en te Veel geslapen had, voelde de waardige Rus zich allesbehalve op- zijn gemak. ,,Ik ben van uwe meening, mijnheer Iwan, ik geef u groot gelijk," sprlak de oude. En ziende dat meester Iw;an, plotseling in ge- pieins verzoeken, met woedend gebaar aan zjjn lange knevelstrok, meende de grijsaard, op zijn beurt na te moeten denken. Hij wachtte een oogenblik, en hernam toen: 1 „En toch Verzeker ik u, meester Iwan, dat men, als men eenmaal in slaap geraaid is, niet gaarne door vliegen gewekt wolrdt. Met mij is dat ten minste het geval, ik wil 'het u wel gul weg bekennen.- En te denken dat een man van verstand, een soldaat zelfs, iemand die van na ture dapper is, niets tegen zulk een plaag vei- mag te doen!"... Welke plaag?" vroeg Iwan, alsof hij opnieuw ontwaakte. ,Weli de vliegen, meester Iwan. Als men denkt dat die onverdragelijke dieren zonder ondcrscheic and herhaaldelijk tevergeefs hevige tegenaanval- j donkere massa's zwarte en blanke Franschen, op enkele plaatsen blanke en ook zwarte Ame rikanen, zopals z(ji door de Duitsche machine geweren in gelederen waren geveld. OOSTENRIJK-HONGARIJE. len. Ten N. van de Ardre wierpen de Franschen behalve blanke en zwarte troepen ook Italianen en Engelschen in den strijd. De aanvaller der, bij 'het opstellen der troepen, sterk getroffen Italianen ontwikkelden zich slechte zwak en wer den snel uit elkaargeschoten. Ook de Fran schen 'en Engelschen werden na een Veelal verbit terden strijd en gedeeltelijk doof tegenaanvallen teruggeslagen. Het Dnitsch avondcommuniqué meldt: Op het slagveld tusschen Soissons en Reims Bij de bespreking van het aftreden van het kabinet-Seidler en het aan den aftredenden minister-president gerichte schrijven des Kei zers wijst het meerendeel der bladen er op, dat uit dezen brief duidelijk blijkt, dat aan totdusver gevolgden koers der binnenlandsche politiek wordt vastgehouden, waarbij zij er den nadruk op leggen, dat de brief een hernieuwde voort." „Zijt gij gehaast, meester Iwan? Dat is al heel jammer! Ik heb hier brandewijn, zooals men er nérgens meer vindt, en als gij den tijd hadt, zondt gij: hem naar behooren kunnen proe ven. Ik tooet u zeggen, meester Iwan..." „Heb je het geld gereed?" „Zeerzeker, meester Iwan, het is tot uw dienst; maar daarom is het toch hard voor ons arme lieden..." Be grijsaard slaakte een diepen zucht en be keek vol weemoed een lederen tasch die hij uit zijn zak te voorschijn haalde. „Waartoe dient dat geratel?" antwoordde de soldaat, terwijl hij Knich's groot gias brande- wijti met één teug ledigde alsof het een drup pel melk ware geweest. De oude man zuchtte opnieuw, en dat op zoo meelijwekkende manier dat het een steen verleer de rd zou hebbhn. Maar hij stribbelde niet meer mci rtegen, en, nadat hij een handvol koperstukken sprak de oude: „Ik zal terstond het glas vm- I uit zijn tasch te voorschijn had gehaald, begon hij deze een voor een te tellen, ze m rang orde op tafel te schikken. „Komaan, ben je wel in staal tol dne te tel len?" vroeg de soldaat aan den boer. neervallën op een boer of op een boterham met honing... dan vraagt men zich af waartoe wel het verschil in stand en verdiensten dienen kan." Iwan viel hem in de rede en bromde „Ik heb hoiofdpijtiin plaats van daar voort te staan rammelen, zou je beter doen met mij een glas brandewijin te brengen." „0met genoegen, meester Iwan, met het groot ste genoegen!" riep de oude Knich uti: „,Wat ben ik blij: u iets voor te kunnen dienen!" Als men zijn glansrijk gelaat zag, zou men zich afgevraagd hebben of hij zich inderdaad niet a,l te gelukkig achtte andermaal meester Iwan te mogen voldoen. Trotsch als een koning liep hij op het buffet toe, gevolgd dooï den soldaat, dié hem met woesten blik gadesloeg, maar toch zijn knevei3 begon op te draaien, als iemand die iets lek kers verwacht. „Zet u hier neder, meester Iwan, neem plaats," schenken. Wacht een oogenblik." „Ik heb geen tijd om te- gaan zitten," zeide de soldaat, die ongevoelig bleef voor de voorko mendheid van den grijsaard, „geef mij gpuw een brandewijintje, ik zal het staande inslikken. Heb je het geld klaar? Ik ben gehaast en moet (Wordt vervolgd). (St. r>v

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1