Binnenland. Stads- em öewestelijk .Nieuws* Crisismaatregelen. De' Duitschers zullen op 't oogenblik 't meeste moeite hebben met de opstopping, in hun zak- stclling veroorzaakt door de groote massa's troe pen die daar na hun offensief waren samenge trokken en die plotseling anders moesten wor den opgesteld in verband met Foch's verrassen den aanval. Een ervaren staf kan intusschen zulke moeilijkheden gauw onder dg knie hebben en de vertraging van den opmarsch der geal lieerden gedurende de laatste dagen heeft heeft den vijand vermoedelijk in staat gesteld de orde te herstellen. Het komt mij voor dat de vijand geen meter verder zal terugtrekken dan wij hem door onze aanvallen drijven, althans niet vóór hij een nieuwe Hindenburg-linie heeft aangelegd om zijn troepen te ontvangen, of voor hij elders een succes heeft behaald dat den moreelen in druk van een terugtocht uit een pas ten koste van groote verliezen bezet terrein zou uitwis- schen, of tenzij hij tengevolge van anderen tegenslag zich genoodzaakt ziet zijn front te verkorten om manschappen vrij te krijgen. De reserves. Reuter verneemt, dat de Duitschers niet in staat zijn een verdere offensieve beweging in den Marne-saillant te ondernemen. De gealli eerden zouden hunne linies in den Saillant be trekkelijk dun bezet kunnen houden en hunne troepen naar andere frontgedeelten zenden. De Duitschers brachten sedert den 15en Juli 65 divisies aan het Marnefront in het vuur. De reserves van den kroonprins zijn feitelijk uit geput, terwijl de eenige versche reservetroepen aan het Westelijk front, uit minder dan 30 divi sies bestaande, tot het leger van kroonprins Rupprecht behooren. RUSLAND. Reuter verneemt, dat de opstand der boeren in Oekraine een enormen omvang heeft aange nomen 75.000 welbewapende boeren zouden onder leiding van officieren en instructeurs te gen de Duitschers oprukken, die1 naar Kieff zijn teruggetrokken. Wolff seint uit Kief De „Russki Golos" meldt, dat de Bolsjewiki Strawropol hebben ontruimd, dat hierop door 't vrijwilligersleger is bezet. I n Siberië. Officieel wordt medegedeeld, dat Japan meet voorstel van Amerika heeft aangenomen om de Tsjecho-Slowakische legers in Siberië bij stand te verleenen. FINLAND. Re Petersburger Nowoja Gazetta geeft een uitvoerige beschrijving over de vergadering van den Finschen Landdag van 18 dezer, waarin het besluit genomen werd tot invoering der mo narchie. De vergadering was zeer plechtig. Met een meerderheid van 60 stemmen werd de mo narchie uitgeroepen. Met stormachtige jubel nam Het anders zoo terughoudende Huis dit besluit op. De socialisten verlieten langzaam de vergaderzaal. Men schrijft het resultaat der stemmen vooral toe aan het energiek optreden van den minister-president, die persoonlijk aan een groot aantal afgevaardigden verklaard had, dat hij voor een Staatsgreep niet zou terugschrik ken. Het leger verlangde een koning en had ook het volste recht, de monarchie uit te •roepen. Voor het gebouw van den Landdag was een reusachtige volksmenigte verzameld. Hertog Adolph van Mecklenburg Schwerin zal de koningskroon krijgen. Hij zal door een afvaar diging op een nieuw Finsch oorlogsschip wor den afgehaald. LLOYD GEORGE AAN HET WOORD. Lloyd George heeft het woord gevoerd aan het diner door de regeering aangeboden ter eere der voedselbeheerders der Vereenigde Sta ten Hoover, van Frankrijk Boret en van Ita lië Grespi. Glynes, de Engelsche levensmiddelencontro leur, zeide, voor Lloyd George het woord nam, als voorzitter van de tafel, dat Boret, Crespi en hij zelf een drievoudig verbond vormden, dat voortdurend een beroep had gedaan op den vierden grooten voedselcontroleur die voor hen een weldoener en verzorger was geweest. Glynes deelde mede, dat de rantsoenecring van rookspek op bons afgeschaft zal worden. De reserve-voorraden waren zoo bevredigend en de aanvoer der dermate verzekerd, dat de ver bruikers elke hoeveelheid spek en ham zouden kunnen krijgen, die zij wenschten Lloyd George, die een toost instelde op de gezondheid van de voedselcontroleurs van Amerika, Italië en Frankrijk, begon met een warme hulde te brengen aan het werk van Hoover voor de leniging van den nood in de bezette gebieden van België en Noord-Frank rijk, wier bevolking in de komende jaren met dankbaarheid zijn vriendelijke zorg voor hen zou gedenken. Zijn latere werk als voedsel controleur was een triomf geweest voor hem zelf en voor de zelfopoffering van het Ameri- kaansche volk. Na in even warme bewoordingen gewag te hebben gemaakt van de verrichtingen van Boret in Frankrijk en Grespi in Italië, ver volgde Lloyd GeorgeIk sluit mij nu aan bij Hoover in het triomflied dat hij in de Gilden hal gezongen heeft over de veiligheid van onze bronnen van levensmiddelenvoorziening in de toekomst. Voorzoover het de kans betreftom de geallieerden uit te hongeren, heeft de duik- bootoorlog voorgoed gefaald. De voeselrege- laar heeft ons pas een zeer aangename mede- deeling gedaan aangaande ons spek en wat wij ook in Engeland, Frankrijk en Italië mogen verduren, het is niet te vergelijken met het geen de vijandelijke landen moeten dragen. In Duitschland wordt 23/4 pond brood in het ge heel niet gerantsoeneerd. Aan spek en vleesch wordt in Duitschland 250 gram in de week verstrekt, bij ons is er geen grens voor spek, terwijl de hoeveelheid vleesch 672 gram (24 Eng. onsen) bedraagt. Aan vet wordt den Duitschers 60 gram in de week gegeven in enkele districten, zooals districten van de mu nitienijverheid, in andere districten maar 15 gram, bij ons krijgt men 225 gram. Spr. moet echter een woord van waarschuwing en ver maning uiten. De Amerikanen zenden elke maand honderdduizend mannen over zee. De voorraden voor zulk een groot leger zouden meer scheepruimte vorderen dan voor de over brenging van de manschappen noodig is. Ame rika bouwt met groote snelheid schepen, ook Engeland bouwt die zoo snel als het kan. Wij moeten goed voor oogen houden, dat zuinig heid een eerste eisch blijftondanks de groote toeneming van den aanbouw van schepen elke maand nu de verliezen overtreft en dat de voorraden van maand tot maand zullen toe nemen, neemt ook de behoefte in een geweldig tempo toe. Elbe scheepslading, die wij in Frankrijk en Italië kunnen ïiitzuinigen, beteekent niet alleen een verrneertieriiig van de sterkte, meer ook van de slagvaardigheid van het Amerikaankche leger, waarop de geallieerden hun hoop gebouwd hebben Elkeen, die in Engeland, Frankrijk en Italië strikte zuinigheid betracht, helpt den slag toebrengen, die in den loop Van de volgende een of twee jaren de vrijheid voor de wereld zal veroveren, 'loen wij begonnen, waren wij vreem delingen voor elkaar, wij zullen elkaar nooit meer als vreemdelingen ontmoeten, maar als (Oude vrienden. Wij hebben een gemeenschappelijke zaak, een gemeenschappelijke tafel, een gemeen schappelijke provisiekamer, een gemeenschappelij- ken kolenkelder. Het is een gemeenschappelijke zaak, een gemeenschappelijke strijd, een gemeen schappelijke opoffering en uit die gemeenschappe lijke zaak, den gemeenschappel ijken strijd zullen wij een gemeenscbappeiijken triomf oogsten; en uit de gemeenscbappeiijken triomf zullen wij een gemeenschappelijke broederschap krijgen die den veiligsten waarboi'g zal vormen voor vrede op aarde en in de menschen van alle ras, geloof en nationaliteit tot aan bet einde der lijden een welbehagen. Hoover verklaarde in zijn antwoord dat de voedselvoorziening voor het tijdpeïk van den oorrog verzekerd zal zijn en ik geiool, zeide hij, dat het niet noodig is, dat (tijdperk op meer dan twee jaar van nu af aan te schatten. In nog geen twee jaar van nu af aan zal de uit slag de overwinning zijn. (Toejuichingen.) ALLERLEI NIEUWS. Te Stockholm zijn weder nieuwe gevallen van cholera voorgekomen. De Spaansche ziekte grijpt snel om zich heen. Er zijn reeds eenige gevallen met doodelijken afloop. Ook in Fin- land zijn doodelijke gevallen voorgekomen. Nadat de president Roosevelt onlangs zijn zoon Quentin in een luchtgevecht verlo ren had, is thans een andere van zijn vier zoons, majoor Theodoor Roosevelt, in Fran krijk zwaar gewond. Kapitein Archibald Roose velt onderging eenige maanden geleden het zelfde lot, terwijl Kermit Roosevelt den veld tocht in Mesopotamië ongedeerd heeft meege maakt. De gewapende handelskruiser Marmora" is door een Duitschen onderzeeër op 23 dezer getorpedeerd en gezonken. Tien man worden vermist. Een Engelsche torpedobootvernieler is op 24 dezer op de kust geloopcn en gezonken. Dertien man vermist. Naar de Echo de Paris meldt, zal de nieuwe wet op de bestraffing van generaals geen terugwerkende kracht hebben. Zij zal dus bij het onderzoek van de overrompeling van den Chemin des Dames op 27 Mei niet worden toegepost. Volgens de „Witeherin Tchas" bevindt zich de familie van den extsaar in veiligheid in een Siberisch klooster te Abolaska. Reuter seint uit Londen Wegens stakingen in zekere munitie-distric ten maakt de regeering bekend, dat de vrij stelling van militairen dienst zal worden inge trokken voor allen, die na Zondag nog staken. De „Agenzia Americana" verneemt uit Rio de Janeiro, dat de minister van financiën volgens besluit der regeering begonnen is met alle Duitsche banken in Brazilië te liquideeren. Brandstoffcncommissies. De algemeene vergadering van de Vereeni- ging van Brandstoffencommissies in de provin cie Zuid-ITolland zal 31 dezer in de Diergaarde te Rotterdam gehouden worden. R. K. Middenstands-Congres 1918. Het 2e Nederlandsche R. K. Middenstand congres, dat 28 en 29 Augustus a.s. te 's-TIerto- genbosch is belegd, belooft niet minder belang rijk te zijn, dan het eerste congres verleden jaar te Utrecht gehouden. Verschillende gewichtige onderwerpen staan op het program. Het eerste prae-advies wordt uitgebracht door Prof. dr. J. van Beurden, te Heeswijk en wel over het onderwerp „De Middenstand en de stroomingen in onze hedendaagsche Maatschap pij". een onderwerp, dut zeker op meesterlijke wijze door dr. van Beurden zal worden be handeld. Daarna zal de Ingenieur J. K. Mercx, Rijks- nijverheidsconsulent te Tilburg behandelen zijn prae-advies over „Middenstand en Electrici- teit", en wel als inleiding voor de binnenkort te organiseeren Tentoonstelling voor toegepaste electriciteit voor middenstandnijverheid. Bij deze gelegenheid zullen de verschillende Natio- nalq Hanze-vakbonden ieder afzonderlijk een bezoek brengen aan de Tentoonstelling, om on der deskundige leiding de toepassing de Elec triciteit woof elk vak afzonderlijk te zien en te leeren. Op den tweeden dag van liet Congres zal eerst aan het woord komen de Wel.Eerwaarde Heer F. A. R. van den Bichelaer, kapelaan te Druilen en voorzitter van de Vereeniging S. A. N. T. O. S. Z.Eèrw. zal het Santos-fonds behandelen, verslag uitbrengen over den toe stand van het Fonds, en verdere plannen dien aangaande ontwikkelen. De volgende prae-adviezen zullen daarna worden uitgebracht„Vak-onderwijs" door den Heer B. Steggerda, directeur der Ambacht school te Eindhoven, en „Warenvervalsching" door dr. A. G. H. van Spanje, Scheikundige te Utrecht. De slot-rede zAl worden uitgesproken door den Geestelijken adviseur van den Ned. R. K. Middenstandshond, Pastoor A. W. Over- velde van Gorssel. De verschillende prae-adviezen komen eerst daags van de pers, en kan men die tegen den kostenden prijs bekomen. Aanvragen van prae- adviezen gelieve men vóór 1 Augustus te rich ten tot den algemeenen secretaris der Federatie, den heer Joh. Schoenmakers te Geertruidenberg, Het congres zal worden vereerd met een be zoek van Z. D. H. Mgr. Diepen, Coadjutor- bisschop van 's-Hertogenbosch, en zeer waar schijnlijk ook door verschillende Kamerleden en andere autoriteiten. In den vooravond van het Congres zal het Federatiebestuur en de besturen der vijf ITanze- bonden met genoodigden officieel ten stadhuize ontvangen worden door het Gemeentebestuur van den Bosch. De ladingen der gerequireerde schepen. Nader' wordt gemeld, dat sedert eenigen tijd een dreital Nederiandscbe schepen vertrokken zijn om uit Engeland de ladingen te halen vian de Sierra Leons en te Gibraltar in be slag genomen Nederlandsche schepen. Kantoorbedienden. Dioo'r !de; 5 vioiartiaamste vereenigingen van kan toorbedienden in ons land, t. w. 'de 'Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden, de Christelijke Ver. v.an Kantoor- en Handelsbedien den, de Nat. Ejond van 'Handels- ten Kantoorbedien den „Mercurius", de Roomsch-Kathojieke Bond van Handels- en Kantoorbedienden „Sit. Francis- cus van Assinië en de Zaanlandsche Ver. van Kantoorbedienden en Reizigers, is besloten een gezamenlijke enquete in te stellen naar de sala rissen, welke in ons land aan kantoorbedienden worden betaald. Deze vereenigingen,. die teza men, meer dan 10,000 leden-kantoor-bedienden tellen, wenschen eene ernstige poging te doen, door dit onderzoek zoodanige gegevens te ver krijgen, dat daarop eene minimum salairisrege- ling voor kantoorbedienden kan worden ge bouwd We.l wordt sedert een aantal jaren van Regeringswege een onderzoek op de kantoren ingesteld, doch het rapport daarover is nog steeds niet verschenen en als het verschijnt, zullen de gegevens wel reeds verouderd zijn. Vandaar dat de vereenigingen deze taak thans zelf aanpakken, i Uit de 5 vereenigingen is een comité ge vormd, dat speciaal met eene enquête is heiast. De leden der vereenigingen en de ongeorga niseerde kantoorbedienden zullen tot invulling van een enquêtelijst worden uitgenoodigdaan H.H, werkgevers zal eveneens medewerking voor de invulling van lijsten worden gevraagd. Het secretariaat van het comité is gevestigd Plantage Fransche Laan 5, Amsterdam. In de week van 2531 Juli is verkrijgbaar Op bon 189 Yt on8 havermout, 16 et per pond, vanaf Vrijdag. Op bon 195 1 ons kaas vanaf Vrijdag. Goudsche volvet 78 cent per pond; Idem met rjjksmerk 80 cent per pond; Idem 20 o/0 ï.J7y2 cent per pond; Edammer 40 o/9 72 cent per pond; Nagelkaas 32y2 cent per pond. °P bon 1971 reep chocolade (gevulde), 127,, Op bon 199 Vs ons havergort, 13 cent per pond, vanaf Dinsdag. Aardappelen. Bon 201 1 K.G. op Don- derdagBon 203 1 K.G. op VrijdagBon 20o 1 K.G. op ZaterdagBon 207 1 K.G. op MaandagBon 209 1 K.G. op Dinsdag. Groote aardappelen 9 cent, poters 7 cent per K.G. Bon 20 Kindermeel is deze week geldig. Nieuwe aanvragen voor Kindermeel kunnen worden gedaan Dinsdag 30 Juli, 's namiddags ran 2--3y2 uur, aan het Broodbureau. Bon tNo|. 1 yjojoii' een half ons Regeeringssajet is vanaf heden vervallen; binnenkort zai gelegen heid worden gegeven tot het aanvragen van nieuwe bons. i - Publiek en "Winkeliers worden verzocht vau het volgende goede nota te nemen: Des Woensdag zullen voortaan geen Regeerings- aftikelen mogen worden verkocht, tenzy door het Levensmiddelen-Bureau anders wordt be paald. Indien geen bepaalde dagen worden aange geven, zijn deze artikelen eiken dag Verkrijg baar-, uitgezonderd des Woensdag. Winkeliers moeten in het vervolg mie ingeno men bon», op plakstaten inleveren, des Woens dags tot uiterlijk 3 uur. Blanco plakstaten kunnen aan het levensmid delen-Bueran worden afgehaald. De „Distributie-week" loopt voortaan van Don derdag tot en met Woensdag. V i s c h. Op bon 100 en 163 verkrijgbaar i/2 pond versche viscfa. Koffie. Gedurende bet tijdvak, aanvangende op ld Juli en eindigende op 31 Juli, zal door detail listen aan verbruikers mogen worden afge leverd op Bon no. 33 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. Thee. Op bon 21 der oude kaart kan tusscben 15 Juni en 15 Augustus l1/t ons thee ontvangen worden bij den leverancier, die met inneming van bon 19 bet lijf dier kaait heeft gewaarmerkt. Broodkaart. De broodkaart van bet 60e tijdvak loopt van 27 Juli tot en met 2 Augustus. Boter-, melange-, m.a r g a i i ae k a art,, bon 8e week geldig van 25 Juli "tot en met '3 Augustus Broodkaarten. Op vertoon der Domiciliekaart zullen de broodkaarten voor het 61e, 62e, 63e en 64 tijdvak worden uitge reikt op Woensdag 31 Juli a.s., van des na middags half 2 tot half 5. Deze/ uitreiking zal op de gewone wijze aan de bekende posten plaats vinden. Ook de aanvullingskaarten van 400 gram Wittebrood voor kinderen beneden den leef tijd van 1 jaar worden op dien dag afgegeven. Zoodra iemand het lokaal heeft verlaten, worden geen reclames meer aangenomen. Jonge kinderen worden niet geholpen- Vreemdelingen moeten bun Broodkaarten in ontvangst nemen op Donderdag 1 Augustus, 's namiddags van 2 uur tot half 5, aan het Broodbureau. Aangezien vele personen zich niet aan den door ons gestelden datum houden, acht bet Levensmiddelenbureau zich, in het belang eener goede orde, verplicht, de volgende be paling te maken Indien de Broodkaarten niet worden afge haald op den aangegeven dag tijdens de vast gestelde uren, zal daartoe den volgenden dag aan het broodbureau gelegenheid worden ge geven, tegen betaling van eene geldboete van minstens Een Gulden. Mocht iemand op den dag der uitgifte aan één der gewone posten om bijzondere redenen niet kunnen worden geholpen, dan zal de Leider dezer post daarvan een schriftelijk be wijs afgeven. Aan bovenstaande bepaling zal strikt de hand worden gehouden, Aanvullingsbroodkaarten. Deze worden geruild in bet Vereenigingslokaal, Broersvest, van letter A—E, op Zaterdag 3 Augustus, van letter F—J, op Maandag 5 Augustus, van letter K.—M., op Dinsdag 6 Augustus, van leter N—S(o). op Woensdag 7 Augustus, van letter S(p)Z, op Donderdag 8 Augustus, van des morgens 9—12 uur, en des namiddags iy25 uur. De lichamen der afgeloopen aanvullings- broodkaarten moeten worden ingeleverd, voorzien van dea naam van den houder, en aan de achterzijde door den werkgever afge- teekend. Kaarten voorzien van het stempel „Zuige ling" worden worden ook op bovengenoemde dagen ingewisseld. Suiker. Suiker moet voortaan uitslui tend op de bon worden verkocht. Vanaf heden is verkrijgbaar op bon 164, 1/t pond Suiker. Gemeenteraad. Agenda voor de Openbare Vergadering van den Gemeenteraad op Vrijdag 2 Augustus, des nam. 2 uur. 1. Benoeming, van tijdelijk personeel aan de H B.S. in verband met splitsing van klassen. 2. Vaststelling van het kohier no: 4 der plaatselijke directe belasting naar het Inkomen, dienst 1917/1918. 3. Verdere behandeling van de voorstellen van Burgemeester en Wethouders tot reorganisatie van de U.L.O.-School(school geldregeling) met daarop ingekomen, door de H.H. Goslinga en Evers gezamenlijk voorgestelde amendementen. 4. Voorstel van B. en W. tot vaststelling van een regeling van de belooning van extra politiediensten. 5. Voorstel van B. en W. om het saldo van het Fonds /.Gereserveerde Renten" over te storten in het Fonds „Delging van Crisislasten 6. Voorstel van B. en W„ houdende na dere uitwerking van de regeling bij de vaststelling van het vermenigvuldigings- cijfer, kohier 1917/1918, voorgesteld. 7. Voorstel van B. en W. om, overeen komstig het indertijd door bet lid van den raad, den beer S. A. Maas, gedaan voorstel, over te gaan tot wijziging van de artt. 5, 7 en 18 der Verordening op het Grondbedrijf.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2