Dagblad mor Schiedam GrafeOngevallenverzekering f60 De Oorlog. 41ste Jaargang. Donderdag 1 Augustus 1918 No. 12204 wi ft n n 3 m Westelijk front Abonnementen. üuitenl&Hd&ck Nieuws. FEUILLETON. MAKOUSSIA. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na famteortfid no. 148. IbonBintpur B aaaaadna 11.60, psr waak IS f ft.kwartaal. Stüoaèoripjs aummars 3 cent. Incassokosten wordenfeberekend. Poatbuii: 99. taai p. Advertentie»: 1—5 regels fUO elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 50 ct. p. regel. Speciale eonditiön voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën- 20 oorlogstoaslag. „Incassokosten worden berekend. levenslange f #1111 verUea vAn geheels 1 i een hand, w invaliditeit; 1 LUU voet oi oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollamdsche by dood; by verÜM van een duim Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. by «arlitt van een verllea tas eiken ande ren vinger. Bij adresverandering gelieve men steeds "•ij het nieuwe adres ook het oude op te geven. Adresveranderiugeu bij voorkeur schriftelijk in te zenden aan het Bureau: Koemarkt 4. Duitsch stafbericht van gister-middag: Legeigreep kroonprins Rupprechi: In Vlaan deren zeer drukke verkenningsactie Bij een nieuwen vijandelijken aanval tegen Mer- ris is die plaats in 'svij'ands handen gebleven. Ten Noorden v,an Albert en ten Zuiden van de Somme was gisteren in den vroegen ochtend de vuiurstrijd hevig. De dag is echter rustig voorbijgegaan. Legergroep van den Duitschen kroonprins Op het voornaamste gevechtsveld van den 29en tus schen Hartennes en ten westen van Fère en Tardenois is de vijandelijke infanterie, na liaar nederlaag van eergisteren, gisteren werkeloos gebleven. Van Saponay (3 K.M. ten W. van Fère en Tardenois) hebben wij een hevigen tegenaanval afgeslagen Tusschen Fère en Tardenois en het Mennière-bosch hebben de Franschen en Ame rikanen tegen den middag opnieuw in dichte gelederen stormaanvallen gedaan, die bloedig mislukt zijn. Ook bij het bosch zelf is een zesmaal hehaadre stormloop des vijands te plet ter geloopen. Onze infanterie heeft den te ruggeslagen vijand op vele punten vervólgd en zie jnh het terrein voor zijn linies genesteld. Ten oosten van Fère en Tardenois beeft de vijland 's avonds en 's nachts zonder succes zijn aan verliezen rijke aanvallen herhaald. Bij Ro» migny zijn eveneens vijandelijke gedeeltelijke aan vallen mislukt. Wij hebben in de gevechten der laatste dagen meer dan 4000 gevangenen gemaakt. Het getal der sedert 15 Juli gemaakte gevangenen is thans boven de 24 000 gestegen. Gisteren hebben wij in luchtgevechten 19 vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. Gister-avond meldde de Duitsche staf:' Aan het sagfront is he eelh Uilen dag rustig geweest. 1 De Fransche staf meldde gister-middag De Diuitschers hebben na een forsch bombar dement de nieuwe stellingen der Franschen be oosten Öulchy-le-Chateau aangevallen. De Fran- Bchen hebben den vijandelijken aanval gestuit en him linies onverkort gehandhaafd. Uit het Fransch. Op' «den rechteroever van de lOurcq zijln ten N.O. van Fèrfe-en-Tardenois levendige gevechten ge leverd. Het dorp Seringes is van de hand dar eene in dei der andere partij overgegaan en ten slotte m een tegenaanval der Amerikanen genomen. Talrijke overvallen des vijands bij Mesnil-St. Genres, tegn O. van Montdidier, in het Pries terbosch op1 den rechteroever van de Maas en in de Vogezen hebben niets opgeleverd. De Franschen van hun kant hebben een inval in de Duitsche linies ten N. van Perthes-les-IIur- rus gedaan en gevangenen mee teruggebracht. Op het overige front is de nacht kalm verlie pen. Het avondcommuniqué luidt: Op het heele slagfront heeft de dag zich door aitiilerieacties gekenmerkt. Tusschen Montdidier en de Oise heeft een Duit sche overval ten N. van Antheuil tot niets geleid. Havas seinde gister uit Parijs: Be scherpe tegenstand, dien de Duitschers .thans met sterke voortdurend ververschte strijd krachten bieden, leidt tot de opvatting dat zij de linie hebben bereikt, waar zij voornemens zijn den geallieerden het hoofd te bieden. Het gel ende, met lavvijinen doorsneden en met bosch bedekte terrein, leent zich ook goed tot verde diging. De vijand houdt nu nog een zakstel- ling bezet waarvan de diepte gelijk in aan de gemiddelde breedte. Ondanks zijn zware verliezen sedert den loon en de inspanning van al zijn krachten om on zen opmersch te vertragen hoeft de vijand ons niet kunnen beletten een belangrijke hoogte ten N O. van Fère en Tardenois te vermeesteren, welker verlies erg lastig voor hem is. Tegenaan vallen .om ze te heroveren zijn mislukt. f De Pruisische garde vooral leed een ern stige nederiaag door het optreden der Ameri kanen, wier gevechts-capaciteiten dagelijks grea ter blijken. .''De militaire critici gelooven algemeen, dat het standhouden der DiDuitschers langs de hui dige linie aan de Crise en de Ardre niet defini tief zal zijn en dat zij vooral hopen, het opruk ken der geallieerden tegen te houden en tijd te winnen, of om de ontruiming van het achter waarts gelegen terrein te voleindigen, of om de nriichting der werkelijke nieuwe stellingen te voltooien, welke laatste men algemeen aan de Veste zoekt. 1 De Matin" meldt, dat de verkenningsvlie gers ver achter het vijandelijk front duidelijke ontruimingsmaatregelen hebben waargenomen; branden en ontploffingen zijn er geconsta teerd. De bladen wijzen op den gunstigeri toe stand nadat de DDuitsche terugtocht drie dagen heeft geduurd en de Fransche linie gemiddeld 10 K.M. is ooruitgechsvoven. Zij achten de of- ficieele DDuitsche verklaringen een duidelijk teeken voor de ongerustheid der openbare mee ning over het ontegenzeggelijk belangrijke échec der Duitsche legers. 1TALIAANSCHE FRONT. Italiaansch stafbericht van gister: In den nacht van 27 op 28 Juli hebben onze Alpentroepen in het Diaone-dal een vijandelijken voorpost overrompeld en de bezetting gevangen genomen. In het dal van de Brenla heeft de vijand gedu rende de nachten van den 29sten en SOsten na een onstuimig vernielingsvuux, tot de flanken ten de daarop uitloopende verbind.ingslijnen uitge breid, met een sterke strijdmacht een overval te gen onze linies op' den Cornone (Zuidelijke hel lingen van den Sasso Rosso) ontketend. De Italianen sloegen in een ouweerstaanbaren te genaanval na een heftig handgemeen de aanval ler zonder mankeeren terug, welke terug moes ten, waarbij1 ze machinegeweren en vlamwer- pers alsmede enkele gevangenen in onze han den achterlieten, Ooptemijksch communique van gister In het gebied van Sassorossa maakten wij in een aanval 25 krijgsgevangenen. Aan het geheele front in Venetië heerschte levendige artillerieactie. RUSLAND. Wolff seint uit Moskou: Volgens een bericht van de officieel© „Iswes tia" hebben de Tsjecho-Slowaken Jekaterinenburg genomen. De Bolsjewieksche pers slaat naar aanleiding daarvan alarm en roept te wapen. Ze verg het Tsjechoi-Slowaksch gevaar met een lawine en de uitbreiding van de contra-revolutie met die van een olievlek en maant aan, geen kwartiei te verieenen, de ring der vijanden, die de leeftocht- voorziening afdoende tracht te stremmen, moet uiteenspringen. In een gemeenschappelijke zitting der uitvoe rende centrale commissie der Moskouscihe sowiet en arbeidersorganisaties in den grooten schouw burg, waaraan 2000 leden deelnamen, werd na redevoeringen van Lenin en Trotzky de volgende resolutie aangenomen Ten eerste, het socialistische vaderiand is in gevaar; ten tweede, de voornaamste taak van het oogenbiik is de afweer van de Tsjecho-Slo waken en de aanvoer van graan; ten derde onder de ar beiei's moet de krachtigste agitatie op touw worden gezet om hen in te lichten over den ernst van den toestand; ten vierde, tegenover de bourgeoisie, die zich allerwegen hij de te- genrevolutie aansluit, dient de waakzaamheid te verscherpen, de sowietregeering moet zich den rug dekken, ^derhalve moet de bourgeoisie on der toezicht komen en metterdaad een schrikbe wind op groote schaal tegen hen worden be werkstelligd; ten vijfde, het algemeene wacht woord moet zijn: dood of overwinning, expe dities op groote schaal ter verkrijging 'van brood, africhting op groote schaal in mltiiair opzicht, bewapening op groote schaal van de arbeiders en inspanning van allte krachten ter bestrijding van de tegenrevolutionaire bourgeoisie. Moskou en St Petersburg zitten reeds 4 da gen zonder brood. De bolsjewiki hebben te Wladiwostok tij de gemeenteraadsverkiezingen de meerderheid ver kregen Dit geeft hun het. recht om den burge meester aan te stellen. 39 Toen rezen zij overeind. Eene laatste maal omsloten hunne handen elkander, voor het laatst flikkerde er een lichtstraal in hun oogen en ge hoor gevende aan een en dezelfde opwelling, sprak elk hunner deze vier woorden tot jongst vaarwel: „Alles voor het vaderland 1" Nadat zij elkander eenmaal veriaten hadden, keerde de een op zijn schreden terug en trok ken de beide anderen voorwaarts; elk ging den hem lafgebakenden weg, geen hunner wendde zich om, ten einde den ander nog een afscheids- blik toe te werpen. XII. Woorden en Muziek. 1 i Tegen de avondschemering bevonden de mu zikant en zijne jonge tochtgenoot e zich in het gezicht van het Russische kamp, waarvan de Op een heuvel opgeslagen tenten gerangschikt De „Voss. Ztg." verneemt over in Kief op veldmaarschalk Eichhorn gepleegden moord aanslag dat de aanslag op buitengewoon drieste wijze werd gepleegd. De Jekaterinskajastraat, waar het door den generaal bewoonde paleis zich bevindt, werd op de plaats, waar de moord werd gepleegd, tusschen het paleis en het Casino, door Duitsche posten, welke op korte afstanden van elkaar waren geplaatst, bewaakt. De veldmaarschalk kwam te voet uit het Casino en begaf zich naar de overzijde van de straat, waar het paleis is gelegen. De gearresteerde moordenaar is uit Noord-Rus land afkomstig en heet niet Donskoi, maar Donzof. Na den aanslag begaf de hetman Skoropadski zich onmiddellijk naar de plaats des onheils en vertoefde persoonlijk met zijn adjudant bij den gewonden generaal. Later bracht de hetman een bezoek aan den Duitschen gezant von Mumm en betuigde zijn innig leedwezen over de afschuwelijke daad. In een door den het man uitgegeven manifest vertolkt d*ze de ver ontwaardiging van de Oekrainische regeering over den moord en betreurt hij het, dat de warme vriend van de zelfstandigheid van den Oekrainischen staat door de hand eens moor denaars gevallen is. Het onderzoek is nog niet afgeloopen. Maat regelen zijn genomen om verdere aanslagen te voorkomen. Uit gevonden stukken is bewe zen, dat ook tegen het leven van den hetman een aanslag was beraamd. Een nader telegram uit Berlijn meldt Generaal-vejdmaarschalk von Eichhorn is den 30en Juli des avonds om tien uur over leden. Ten gevolge van de zware verwondingen aan de linkerzijde van het lichaam waren tegen den avond hartkrainpen ontstaan. De mid delen aangewend, om het hart te versterken, konden slechts tijdelijk verlichting brengen. De persoonlijke adjudant van den generaal, ka pitein von Dressier, was even tevoren ten ge volge van het groote bloedverlies gestorven. Het ingesteld onderzoek heeft inmiddels het volgende opgeleverd De man, die den aanslag gepleegd heeft, noemde zich Boris Danskio, is 23 jaar oud en leider van de linksche sociaal-revolutionnaire partij te Moscou. Hij zou eerst voor weinige stonden op de hellingen die tot den zoom toe in bloei stonden. De nevelen begonnen zich over. de aarde uit te spreiden; aan aen horizon vertoonden zich nog enkele vumstre pen. Het kamp was rustig. De afmatting van het jongste gevecht had alle levendigheid uitgedoofd. Die idoor de laatste zonnestralen beschenen schild wachten, stonden zoo roerloos op hun post dat men hen voor beelden had kunnen houden. Hier en jdaar zwierven eenige militairen langzaam over de hellingen heen; enkeie zwijgende groe pen, talrijker dan men aanvankelijk wei ge dacht zou hebben, dezen gezeten, anderen we der op den grond uitgestrekt, waren ternauwer nood herkenbaai' door de golvingen van het ter rein Ofschoon de avond nog niet ver gevorderd was, onderscheidde men toch reeds in een der tenten den bleeken glans eenef lamp, waarvan het licht door de linnen wanden heendrong. Naar ge* lang men naderbij; kwam, vernam men zachte geruchten, het gerinkel van een wapen, een ge kerm, een gesmoorden lach, of wel1 een gedeelte van een volzin. D© schildwacht kondigde de komst aan van den ouden muzikant en zijne gezellin. Er ont stond een kleine beweging. In plaats van zich uit het veld te liaten slaan door het „Werda, waarmede hij; begroet werd, of den aanblik van al die krijgslieden; in stede van op zijne schre den terug te keeren, gelijk tal- van anderen dat in zijn plaats zouden hebben gedaan, liep de grijsaard rechtstreeks op het kamp toe. Het was een oude die zonder twijfel alles van nabij wilde bekijken, die zeker veel van soldaten hield en hoogst waarschijnlijk zelf ge diend had. Anders zou hij niet zoo vertrouwe lijk voortgelprOipen hebben. Deze houding bracht een gunstige indruk te weeg. Als men zoo iin- j noodig een gevaar trotseert dan beteekent dit dat men niets te vreezen heeft. Na eerbiedig een groep offipieren te hebben gegroet die neer- ge/eten of op den grond uitgestrekt, over hun ne krijgsdaden spraken, vroeg hij hun vrij on- noozei of zij piet gaarne zouden hebben dat hiji wat muziek voor hen maakte, of zelfs dat hiji hun iets voorzong t: Tot zelis de minste verstrooiing kan op som mige oogenblikken des levens hare eigenaardige waarde verkrijgen, en zijn aanbod werd goedhar tig aangenomen. Reeds bij de eerste akkoorden zag men dat hij zijn vair verstond en luisterde men met ge noegen. Muziek bezit de macht den geest de zorgen van den dag te doen vergeten en hem aan de werkelijkheid te ontrukken. Weldra verstomden de gesprekken, en gaven de in het vage zwervende blikken aan dat een ieder in zijn verleden afdaalde en de eene of andere dierbare herinnering opriep: het beeld van den vader of der moeder, het kind of do vrouw van wie de oorlog hem had gescheiden. Enkele soldaten, wier hoofd met bloedige wind- smen omgeven was, hieven zich op hun ell»og op om beter te hooren. De muzikant bezong het huisgezin, de kinderjaren en de jeugd. 'Dat alles lag zoo ver afl Men was hem dankbaar dal hij met zijn lied weder de ouderlijke woning, de geliefde haardstede op deed rijzen, dat hij er een ieder aan herinnerde dat de oorlog niet het gansche leven uitmaakt. De dooden van den vorigen dag waren reeds met meer daar om te spreken: „Ja, de oarlog neemt ons gansch bestaan weg." en de ster- evnden, de dooden van morgen, misten de kracht om daar legen op te komen! Meer dan een woeste blik werd vochtig. De grijsaard oogstte zooveel bijval1 in dat, toen bij ophield met zingen, menige hand reeds ecnig geld uti den zak te voorschijn had gehaald om het hem aan te bieden. „Nader eens, kleine heks! riep een dikke of ficier. En Maroussia een kopeck tonnende, gmg ij voort. f (IWordt vervolgd). i J J f

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1