Waarom zondt ge uw stoom- en «erfgoederen naar elders zenden, terwijl „DE PHOENIX", telef. 15 n even goed en ving bedient üfuneïMiteraad» Binnenland. Inpe^omtan Mededelingen Ingezonden. Liturgie. geen enkele Duitscher werd krijgsgevangen gemaakt, de straten lagen vol dooden en ster venden, allen hadden gevochten ais tijgers zon der aan overgeven te denken. De 'meed oogenlooze Pruisen hadden hier de onbarmhartige strijders uit het jonge Amerika leeren kennen Toen de nacht viel na den Moedigen dag, wisten de Amerikanen, dat zij al hun stellingen bij SeTgy behouden hadden. Tweemaal daarna kwam het nog tot gevechten, maar de Ameri kanen, die van heuvel 184 Seringes en de streek tot aan heuvel 212 kunnen overzien be hielden hun linies. Andere Amerikaansche afdeelingen namen het bosch ten Zuiden van Cierges en maakten een handvol Duitschers gevangen, die verklaar den order te hebben gekregen) het bosch ten koste van - alles te moeten behouden. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Men meldt uit Zurich: Te "Weenen zijin gedelegeerden van de vak- vereenigingen uit geheel Oostenrijk bijeen ge komen, ten einde voornamelijk -den levensmid delentoestand te bespreken. Alle gedeleger- den verklaarden, dat de stand van zaken ab soluut onhoudbaar is. In zekere provincies sterft de bevolking letterlijk van honger. Ho- ser zeide, dat de bevolking van Gratz sinds drie weken geen aardappelen of vleesch ont vangen heelt en slechts het halve rantsoen brood. De gedelegeerde Pankas, vertegenwoor diger van de organisaties te Teplitz, verklaar de, dat kinderen van zes tot tien jaar genood zaakt zijn in de glasfabrieken te werken, ten einde hun ouders de middelen te verschaffen om levensmiddelen te koo-pen. De sterfte on der de kinderen is enorm. De gedelegeerde Schaval, uit Moravië, voor- spe.de voor den kotmenden winter algeheel ge brek aan kolen. Ten slbte verkltaarde een af gevaardigde uit Innsbruck op dreigenden toon, dat de arbeiders, met het oog op de onmacht der regeering zichzelf de middelen moeten ver schaffen om het knagen van den honger te ver zachten. ALBANIË. De Italiaansche staf meldt: De laatste dagen zijn de Italiaansche dekkings troepen, nu de strijd op de vooruitgeschoven linies is gestaakt, wegens den loop, dien het versterkingswerk neemt, op eenige punten de tegenstandslinies genaderd. Gisteren zijin vijande lijke detachementen op verkenning door onze voorpoten mets bebloede' koppen afgeslagen. Ze lieten drie officiëren en 32 manschappen als ge vangenen in onze handen. De „Albanische Korr." meldt: Het blad „Posta Eshaypnis stelt vast, dat de Albaansche bevolking in het gebied, onlangs door den vijand bezet, tegenover de Oost.-Hong. troe pen metterdaad van buitengewone trouw heeft getuigd. De heele bevolking heeft om wapenen gevraagd, om aan den kant der Oost.-Hong. troepen tegen den vijand te vechten. Het opper bevel in Albanië beschikte evenwel, dat de bur gerlijke bevolking zich onvoorwaardelijk buiten den strijd heeft te houden. Het afscheid van de Oost.-Hong. troepen viel den bewoners der ont ruimde gebieden zeer zwaar. Talrijk waren de bewijzen van warme vrieandschap voor de Oost.- Hong. troepen. Vele bewoners verlieten het land met de soldaten. Algemeen zijn in de ontruimde gebieden de wensch en de hoop, de Oost.-Hong. toerpen te zien terugkeeren. RUSLAND. De moordenaars van graaf Von Mirbach zijn, naar het „Berliner Tageblatt"- aan de Russi sche bladen ontleent, naar Eangeland ont vlucht. Onmiddellijk na den aanslag zijn zij naar het Noorden gevluchtze bereikten de Moer- manskust, waar zij tot de afvaart in een En- gelsch schip verborgen bleven. Te Kieff hadden gisteren de lijkplechtig- heden plaats voor veldmaarschalk von Eieh- horn en kapitein von Dressel. De plechtighe den werden bijgewoond door den hetman en zijn gemalin, de officieren van zijn gevolg en minister-president Zysogub aan het hoofd van de andere ministers. Op den weg naar het station volgde een groote menschenmassa in eerbiedige stilte den lijkstoet. SIBERIë. Men meldt uit Batavia De Japansche regeering heeft schepen ge charterd tot een gezamelijken inhoud van 70.000 ton voor het overbrengen van troepen naar Siberië. DE CHEF DER DUITSCHE ADMIRALITEIT AFGETREDEN. Naar men meldt, heeft de chef van den staf der Admiraliteit, admiraal von Holtzen- dorff, zich genoodzaakt gezien, bij Z. M. den keizer zijn ontslagaanvrage in te dienen. Als zijn opvolger wordt genoemd de chef van de „Hoch-See -strijdkrachren, admiraal Scheer. ALLERLEI nieuws. Het Duitsche linieschip „Rheinland," dat 11 April op een binsche rotspunt in de zee van Aland vastliep, is na moeilijk bergingswerk vlot gekomen en in een Duitsche haven aan gekomen. Ook de Fransche senaat heeft het ont werp betreffende de oproeping van de lichting 1920 aangenomen. Reuter seint uit Washington Het ministerie van marine maakt bekend Een Duitsche duikboot heeft 27 Juli de Por- tugeesche barge „Porto" van Savannah 550 mijl van de kust van den Atlantischen oceaan in den grond geboord. De bemanning, 18 koppen sterk, is door een Britsch stoomschip in een Amerikaansche haven geland. De „Porto" is door een bom vernield. De lading bestond uit katoen. Naar de „K. V." verneemt, heeft Z. H- de Paus aan 6 Poolsche geestelijken de bis schoppelijke waardigheid verleend, om hen als coadjutoren aan de verschillende Poolsche bis dommen toe te voegen. De aartsbisschop van Besangon, mgr. Gauthey, is overleden. Reuter seint uit Madrid Dato heeft verklaard, dat de regeering op initiatief van Alfons aan de oorlogvoerenden het voorstel heeft gedaan de weduwe en doch ters van den ex-tsaar naar Spanje over te brengen. Hoover, de Amerikaansche voedselrege- laar, toeft in Engeland en heeft een dag of wat geleden het woord gevoerd aan een maal tijd, hem aangeboden door den Lord Mayor in het Mansion House. Aan het slot van zijn rede, zeide de Amerikaansche gast o. m. het volgende „1 erwijl wij het onzen 220.000.000 menschen in Europa en Noord-Amerika, die in strijd zijn met de Duitschers, er ons mee kunnen gelukwenschen, dat wij met succes een slech ten winter zijn doorgekomen en dat wij thans een jaar van overvloediger voedselvoorraden beleven, kunnen wij ons bovendien gelukwen schen, inien wij daarmee den toestand van den vijand vergelijken. Indien wij de zaak ruim bekijken, dan ontwaren wij binnen de vijandelijke linies een groot, overheerschend feithongerEen groep van een paar hon derdduizend personen, die den domineerenden geest in Duitschland omvat, is er door jaren van Machiavellistisch ijveren in geslaagd, te- I gen de rest van de wereld de .krachten van zoowat 160.000.000 menschen los ie laten; maar het is- haar niet mogelijk geweest het voor dezen benoodigde voedsel voort te bren gen. Zij zijn over hun grenzen getrokken; zij hebben geheele volken verpletterd, en dagelijks vullen zij hun eigen voedselvoorraden aan door onttrekking aan de toch al te geringe voorraden van die hulpelooze lieden. Een randgebied van hongersnood omsluit de zoo genaamde Duitsche overwinning. Deze overwonnen volken, die toch al hon ger lijden, worden langzaam maar zeker dood gehongerd en hun vei liezen aan menschenle- vens doos ondervoeding en verhongering ge durende het volgende oogstjaar zullen veel grooter zijn, dan alle verliezen aan het Weste lijke front. Er is geen duidelijker toelichting van het kwaad, dat aan de beschaving is toe gebracht door de eerzucht van deze groep menschen, dan de vooruitzichten, die zijn ge opend voor de hulpelooze massa's, die thans het voorrecht genieten van Duitsche Kultur. Uit onzen dienst en mogelijkheden kunnen wij slechts op een punt die lieden te hulp ko- men en dat is in België en Noord-Frankrijk. Niettegenstaande den winter dien wij hebben doorgemaakt en de moeilijkheden, die wij heb ben ondergaan, heeft het gevoel van verplich ting aan hen, die het eerst hebben moeten lijden, hun de eerste aanspraak gegeven op al ons voedsel. Al lijden zij ook nog zoo, zij heb ben tenminste de hoop, dat de geallieerden alle opofferingen zullen in het werk stellen, be halve enkel hun eigen nederlaag en de defi nitieve blussching van de lamp der beschaving op dat zij in het leven zullen worden gehou den". De deelneming is opengesteld van heden af tot 1 October a.s. voor alle Nederlandsche schoenmakers. Het Vakblad voor de Schoenmakerij te Doe- tinchem heeft de volgende prijsvraag uitgeschre ven Hoe heeft een confectieschoen zonder Ieder de meest mogelijke soliditeit bij de minst mo gelijke kosten De oplossingen moeten vóór 31 October wor den toegezonden aan de redatie van het Vak blad voor de Schoenmakerij te Doetinchem. Aardappeldistributie te Rotterdam. Naar wij vernemen, heeft de burgemeester van Rotterdam tot den minister van land bouw een zeer ernstig vertoog gericht over de hoedanigheid van de vanwege de regeering aan Rotterdam geleverde aardappelen, waaromtrent hem van alle zijden klachten bereiken, die naar zijn ervaring gegrond zijn. Hij heeft er op gewezen, dat de soort van aardappelen hier ter stede nimmer voor menschelijk voedsel is gebruikt geworden en dat het, ook na lezing der ambtelijke communiqué's, onbegrijpelijk is waarom deze witvleezige, onsmakkelijk aard appel moet worden gegeten indien, zooals, de communiqué's verzekeren, de goede soorten niet in te groote hoeveelheden worden of reeds zijn uitgevoerd. In het bijzonder nu de aard appel meer dan ooit het hoofdbestandeel der voeding is, moeten aan de bevolking niet de goede aardappelen en vroeger steeds met He minste moeite verkrijgbare soorten onthouden worden De burgemeester heeft bovendien de vraag gesteld waarom met opoffering van geweldige vervoerkosten en steenkolenhoeveelheden, te Rotterdam veel aardappelen uit het Noorden van Noord-Holland moeten worden geleverd, terwijl men die in vroegere jaren uit de om geving van Rotterdam, de Zuid-Hollandsche eilanden en, aanvulling, uit het Westland be trok. Prijsvragen Schoenwerk. De Vakschool voor Schoenmakers te 's-Gra- venhage, de Ned. Bond van Schoenmakers- Patroons en VVinkeliers-Vereenigingen en de redactie van het Vakblad voor de Schoenma kerij te Doetinchem hebben gezamenlijk de volgende prijsvraag uitgeschreven Wat is de beste maakwijze van den maatschoen in den tijd van ledernood? Zitting van Vrijdag 2 Aug. T r a p p n i j Van de beeren Goslinga, v. d. Schalk en W. A. Beukers schrijven, waarbij zij voorstellen te besloten, dait geen vertier voortgang wordt ge maakt met het wegbreken der watertrappen langs de Lange- en Korte Ilaven en dat geen hekken langs de havens meer worden wegge ruimd zonder besluit van den Raad. Wethouder ILoutm an zegt dat deze zaak bij de commissie van Gemeentewerken is be sproken en dat voortaan geen trappen afgebro ken zullen worden alvorens de commissie daar aan haar sanctie heeft gegeven. In de .aan den Raad overgelegde stukken blijikt dat de trap aan de Korte Haven vóór de Elze- steeg'ook zal wordenverwijderd. Spr. betoogt dat trappen gevaarlijker zijn dan de gewone bestrating. Hij is het met den di recteur van Gemeentewerken eens, dat de trap pen niet meer van dezen tijd zijn. De kwes tie is voor spr. te weinig belangrijk .om telkens een raadsbesluit uit te lokken vóór men over gaat tot het afbreken van trappen. Het onderhoud van trappen is duurder dan dat men een doorloopenden kaaimuur heeft. De heei v. d. Schal k meent dat de kwes tie der trappen vroeger al in den Raad is be sproken. Toen is er in afkeurenden zin over het wegbreken der trappen gesproken. Er were juist met het oog op ongelukken in principe tot het behoud der trappen besloten. Spr. be treurt het dat dit Raadsbesluit is. genegeerd. De heer G o s r i n g a had zich de vraag ge steld krachtens welk besluit van een der nolle ges wordt tot het verwijderen der .trappen over gegaan? Spr. heeft-sjgemfoLïneerd en door loude- j re Raadsleden is hem verzekerd, dat niemand I zich herinnert dat Gemeentewerken de vrije hand daarin heeft. De Directeur van Gemeentewei1 ken handelt hier naar eigen goeddunken. Wanneer het wegbreken noodig is, dient zulks hij Raadsbesluit te worden goedgekeurd. De directeur schijnt een neiging te hebben om pver- al trappen en hekken weg te breken. Onlangs is nog in de „Schied. Crt." aangedrongen lom een hek te plaatsen aan de Westvest. Er schij nen eerst eens een paai- ongelukken te moeten gebeuren alvorens men het nut der hekken er kent. Laten B. en W. desnoods; machtiging ge ven om trappen enz. te verwijderen, doch in ieder geval moet er een besluit zijin van een verantwoordelijk college. Men verlate zich niet op het persoonlijk inzicht van den. directeur. De Voorzitter zegt dat op grond van het geen er gebeurd is, voortaan eerst een besluit van Gemeentewerken zal moeten worden uitge lokt. Maar wil de Raad hiermee geen genoe gen nemen, dan kan het -ook bijl den Raad ter goedkeuring komen. ^C.^eer a a 8 meent dat, ide Gemeentewet voor schrijft dat het bij den Raad thuis behoort. De heer Goslinga zegt dat het biji de i. Be grooting behandeld dient te worden. Weth. Houtman: Alleen groote reparation komen biji den Raad. Aan de reparatie van den kaaimuur aan de L. Haven heeft de Raad des tijds zijn sanctie gegeven. De heer v. d. Schalk meent, dat besloten is dat er geen trappen zouden worden afgebro ken. Weth. Houtman zou willen weten wat de Raad nu wil. Moet de trap biji de Ekesteeg blij- en of met Er is volgens spr. geen reden om deze te handhaven. De heer Maas vindt dat er meer gevaar is bij! trappen dan dat er een gewone straat is. De heer Evers meent da,t juist het behoud van hekken gewenscht is. Weth Houtman ze.gt, dat de directeur tegen over een hellenden weg een hek wil behouden. Het voorstel—Goslinga c.s. wordt alsnu in stemming gebracht en aangenomen met 12 tegen 8 stemmen. De heer R eu kers wil dat het voorstel1, om de trappen aan de Korte Haven weg te breken, eerst in Fabricage zal worden behandeld. Weth. Houtman stelt voor de trappen aan de Korte Haven te laten vervallen. De heer v. d. Schalk vindt het jammer, dat die trappen weg. moeten. Wanneer er een dren keling opi den wal moet worden gebracht kan men met met een roeibootje aan den kant ko men. - i De heer Schre rider betreurt het, dat de zaak niet eerst in Gemeentewerken is hesproken. Weth Houtman ze.gt dat de zaak daar wèl is besproken. De heer Schreuder ontkent het. De Voorzitter stelt nu voor om de 2' trapi- pen op te ruimen. De Raad besluit met 12 tegen 8 stemmen de frappen te handhaven. Voor het behoud der trappen verklaarden zi0'1 de heeren Schreuder, v. d. Schalk, Kavelaars, Korpel, Evers, v. d. Zee, v. d. Hoek, Lagerweij, Beukers, Goslinga, Scheffers en Melchers. 'Benoemingen. 1. Benoeming van tijdelijk personeel' aan öe H.B.S.. in verband met splitsing van klassen- Voorgedragen worden: a. voor Engelsche taal en letterkunde de heer S. Smit Jr.; b. voor Wiskunde de heer N J. Vollevens te Delft. I Beiden wórden benoemd. Belasting. 2 Vaststelling van het kohier no. 4 der plaat- selijfce directe belasting naar het Inkomen, dienst 1917/1918 tot een bedrag van f 23894.70. Goedgekeurd. (Wordt vervolgd). Schiedam, 3 Augustus 1918. Mijnheer de Redacteur Beleefd verzoeken wij U het onderstaande m Uw geëerd blad te willen opnemen, daar het betreft een gemeente-belang, voor Schiedam. Zooals bekend, werd eenige maanden gele den alhier een Vereeniging opgericht Eerste hulp bij ongelukken. Ihan3 telt deze Vereeniging reeds een tach tig leden. Het zij ons vergund, het doel der Vereeniging nader te omschrijven. Lid kan ieder Schiedammer worden, die aio fatsoenlijk bekend staat. Het doel is hulpverleening te allen tijde en plaats, totdat een dokter aanwezig is. De vereeniging verschaft aan alle pati'enten gratis verbandmiddelen. Zij heeft om tot dit doel te geraken op een viertal punten der stad verbandkisten geplaatst, en welbij den heer F. H. Backer, Apotheker, St. Liduina- straat 66, A. v. d. Berg, Damlaan 45, J. de Vries, Hellevoetschestraat 2, J. Creteer, Pol derstraat 20. Bij voldoende geldmiddelen zal dit aantal tot minstens een tiental worden uitgebreid. Ook zorgt zij voor middelen tot redding van drenkelingen. Hiervoor werd besteld een red dingtoestel zooals in andere plaatsen gebruikt wordt, om hij wijze van proefneming, geplaatst te worden bij de Koemarkt-brug. Indien deze proel gelukt, bestaat het plan bij elke brug in deze gemeente zoo'n toestel te plaatsen. Om de leden vaardigheid in het verbinden te leeren, organiseerde de vereeniging cursus avonden, welke gehouden worden in het bo venlokaal van de Beurs (ingang Korte Haven) welk locaal gratis door Burgemeester en Wet houders ia afgestaan. Voor niet-gediplomeerden hebben deze cursussen plaats op Don derdag 8 en 22 dezer, en vervolgens om de 14 dagen. Voor gediplomeerde leden op Don derdag 15 en 29 dezer, en vervolgens otp de 14 dagen, 's avonds half acht. Na verloop van een dertiental cursus-avonden wordt door twee doktoren een examen afgenomen, waarna de Vereeniging aan elk die slaagt g r a t i s een diploma uitreikt. Met genoegen kunnen wij vermelden, dat thans hiervan door een veertigtal personen wordt gebruik gemaakt, terwijl een 36-tal agenten van politie onder richt wordt verstrekt, natuurlijk op uren wan neer zij vrij van dienst zijn. Verdere inlichtingen worden gaarne verstrekt door den heer A. van den Berg, Damlaan 45. Vele ingezetenen gaven reeds gehoor aan ons verzoek om steun. Mogen meerderen vol gen, en vele Schiedammers zich door lezing hiervan aangespoord gevoelen zich een diplo ma te verwerven en lid te worden van E. H. B. C opdat de gemeente trotsch kan zijn op een Vereeniging, welke geheel belangloos streeft naar het verleenen van hulp waar deze gevraagd wordt. U, mijnheer de Redacteur, beleefd dankend voor de verleende plaats-ruimte, Hoogachtend, Het bestuur e. h. b. o. Schiedam. ELFDE ZONDAG NA PINKSTEREN. 't Is weer zoo'n echt troostend beeld, dat de liturgie vandaag ons teekent. 't Is of de kerk hang is dat we zullen vergeten, dat onze God vóór alles is een goede Vaderdie van ons verlangt een kinderlijke onderwerping. Als een paar malen in het officie de ernstige verma ning zich paarde aan de gemoedelijke opwek- king, dan komt de volgende Zondag ons alweer overstelpen met bewijzen van Gods eindelooze goedheid voor ons en Zijn nimmer eindigend erbarmen I Zoo zal vandaag de uitroep van de geestdriftige volksschare „Hij heeft alles welgedaan" ook in ons herinneringen wakker roepen en zelfs een oppervlakkige terugblik op ons leven zal ons dwingen tot dezelfde be kentenis, Ja alles heeft Hij welgedaan. De liturgie vandaag helpt ons geheugen daarom trent rerfrisschen. Hij heeft ons zonder onze verdiensten geroepen tot het ware geloof daardoor heeft Hij ona binnengeleid „in G'uiieu verantwoordelijkhei-i der Redactie). S*3P- Van ingezonden stukken ook ai worden ze ni.t g.-p.aatst wordt de kopy ui et teruggegeven.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2