Zaterdag 10 Aug. 1918. Biimenftmd. In onze Vroedschap. TWEEDE BLAD BsasaeöiamaaBBarasat M»gggg^aK«fiaaswawM««M»wffitiwittriB Aardappelen. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt §|UitJverschillende plaatsen komen klachten over te weinig aardappelen. Inderdaad doen zich, zooals wij reeds eenige dagen geleden als mogelijk aankondigden, stoornissen voor in de oardappelvoorziening. Het is echter volkomen onjuist, wanneer men het, zooals nu en dan gebeurt, voorstelt alsof er in dezen tijd volop aardappelen zouden zijn. Reeds in normale jaren is dit niet geheel waar. Ook dan komt het in dezen overgangstijd van de vroeg naar de winteraardappelen voor dat er, in verband met de weersgesteldheid, weinig aardappelen worden gerooid, en de handelaren alleen door hoogere prijzen te bieden de boeren kunnen be wegen anderen arbeid te laten rusten en eerst aardappelen te delven. Doorgaans zijn er dan echter voldoende aardappelen in den grond om in de behoefte te kunnen voorzien. Dit jaar is echter de toestand veel moeilijker. Het droge koude weer in den voorzomer heeft ten gevolge gehad, dat het beschot der aardap pelen die, nu de vroege aardappelen op zijn, in consumptie zouden moeten komen, klein is, zoodat thans reeds soorten moeten gerooid wor den, die beter nog eenigen tijd in den grond hieven. Maar ook met het vroegtijdig delven van deze soms nog niet geheel volgroeide soor ten kost het de grootste moeite eeniger mate m de behoefte te voorzien. Men bedenke, dat de vraag naar aardappelen °p dit oogenblik, in verband met de schaarschte van andere voedingsmiddelen, verre boven het normale uitgaat. Dit heeft mede ten gevolge dat al wat wordt aangevoerd, ook onmiddel lijk weggaatvan het vormen van eenigen voorraad, waaruit gemakkelijker en regelmati ger zou kunnen worden gedistribueerd dan uit dagelijksche aanvoeren, is dan ook nog geen sprake. Feitelijk zijn er, door den slechten oogst niet voldoende aardappelen om op dit oogenblik in de sterk gestegen gehoefte geheel te voorzien. Er zullen zich daarom nog eenigen tijd stoornissen, in de levering van dit belang rijk voedingsmiddel blijven voordoen. Volkomen onjuist is de beweriBg, dat er schaarschte aan aardappelen zou bestaan, om dat er te veel zou zijn uitgevoerd, en ook dat men om dezelfde reden hier te lande slechte aardappelen zou hebben gegeten. In werkelijkheid heeft de uitvoer van vroege aardappelen kwalijk 1/3 bedragen van dien van het vorig jaar. Uitgevoerd zijn alleen aard appelen waarvan op een bepaald oogenblik, ge lijk met vroege aardappelen altijd het geval is, meer is geproduceerd dan de binnenlandsche behoefte, en dan nog alleen de groote wit- vleezige export-soorten, die hier te lande in het geheel niet gewild zijn. Bekend is overigens, dat de vroege aardap pelen niet bewaard kunnen worden, en tegen over dezen aardappelen-uitvoer stond een in voer van steenkool. de Statis- besluiten genomen, waarvan vooral het tweede van verstrekkende beteekenis is. Bij het eerste besluit, de invulling van z.g. telkaarten van het Bureau voor tiek betreffend, heeft de vergadering machti ging verleend aan de daartoe ingestelde cen trale fabrikantencommissie, onverwijld in over leg met het Bureau voor de Statistiek een op schorting voor de invulling van deze telkaarten vast te stellen om nader tot overeenstemming te komen omtrent de principieele punten en de toepassing daarvan, vastgelegd in de daar omtrent door de vergadering vastgestelde con clusie. Deze commissie, welke reeds Maandag a.s. met het Bureau voor de Statistiek zal confe- reeren, is nog uitgebreid met de heeren D. P. H. Hasselman, machinefabrikant, voorzitter van de Nederl. Ver. van Werkgevers in de Me taal-Industrie te Amsterdam. L. Jonker Mzn. (machinefabr. Hk. Jonker Zoon) Amsterdam, en J. Zwier-Visser. Nader zullen nog eenige fabrikanten uit andere bedrijfstakken daarin zitting nemen. Het tweede besluit, gegrond op de overwe ging, dat niet langer de nijverheid passief mag blijven bij de oplossing van het steeds nijpender wordende grondstoffenvraagstuk, speciaal ook in de naaste toekomst, doch integendeel tot plicht heeft, zelf de hand aan den ploeg te slaan, behelst o.a. de benoeming van een commissie, aan welke de opdracht is verstrekt onverwijld het grondstoffenvraagstuk ter hand te nemen in dier voege, dat onder leiding van het Verbond van Nederlandsche Fabrikanten-vereenigingen dit vraagstuk in zijn vollen omvang zal worden onderzocht, ten einde aldus te geraken tot een spoedige uitwerking van de noodige daartoe door de nijverheid zelve te nemen maatregelen. In deze commissie, welke nog nader zal wor den uitgebreid, zijn benoemd de heeren Henri M. J. Blomjous, 'Tilburg W. van der Hilst, Den Haag; J. Elias, Eindhoven; H. J. Kee ner, Den Haag E. Post Stheeman, Meppel Jos. de Pont, Tilburg dr. E. Remmert, Apel doorn en Dirk Vos, Rotterdam. gaan en zijn de prijzen van dit artikel zóódanig gestegen, dat vrijwel ieder huisgezin er tegen opziet, dit artikel als brandstof aan te schaffen. Hoe het met het artikel hout gesteld is, weet een ieder, die gedwongen is het te gebruiken het is namelijk schaarsch en nog steeds stij gende in prijs. Onze stcenkolcnvoorziening. schrijft van Duitsche zijde aan De vaart op Scandinavië. Naar wij vernemen, is, integenstelling met het daarover eenigen tijd geleden door het Correspondentiebureau verspreide bericht, de heropening van de vaart op Scandinavië bin nen afzienbaren tijd nog niet te verwachten. Wel zullen waarschijnlijk dezer dagen enkele schepen naar Scandinavië vertrekken, doch dit betreft dan alleen schepen, die een lading be vatten aan bederf onderhevig, en deze zullen dan nog moeten terugkeeren in ballast. Wanneer de heropening zal plaats hebben, zal dit in ieder geval zijn onder zeer verzwa rende omstandigheden. (Tel.) Levensmiddelen zonder vaste voor personen woonplaats. Door den minister van Landbouw, is tot de gemeentebesturen de navolgende circulaire ge richt Ik hen de eer u te berichten, dat naar mij is gebleken, aan de regeling betreffende boven staand onderwerp, zooals die is neergelegd in mijn circulaire van 26 dezer, practische bezwa ren verbonden zijn o.a. omdat het vakje no. 106 van het broodkaartenbewijs in sommige gevallen reeds verwijderd is, vóórdat het bewijs aan belanghebbende wordt ter hand gesteld. In verband daarmede zal bij de uitreiking van levensmiddelenboekjes aan personen zon der vaste woonplaats niet bedoeld vakje moe ten worden doorgeslagen, maar wel op de kaart een gemeentestempel moeten worden aan gebracht, terwijl daarbij tevens moet worden vermeld, dat het boekje aan den houder van het broodkaartenbewijs is afgeleverd. Indien t.z.t. de thans in omloop zijnde brood- kaartenbewijzen 'door nieuwe zullen moeten Worden vervangen, zullen door het rijkskan toor voor brood op die nieuwe bewijzen eventu ele aanteekeningen betreffende uitgereikte le- vensmiddelenboekjes worden overgenomen. Een hieuw levensmiddelenboekje zal slechts mogen worden verstrekt wanneer de omslag van het oude boekje wordt ingeleverd. Algcineene fabrikantenvergadering. In de algemeene vergadering van Nederland sche fabrikanten, gisternamiddag onder lei ding van het Verbond van Nederlandsche Fa- rikantenvereenigingen in Den Haag gehouden cn bijgewoond door ruim 300 industrieelen uit de verschillende nijverheidscentra, zijn twee Men Tijd" Zooals bekend, zal er wederom voor den duur van eenige maanden een flinke hoeveelheid steenkolen uit Duitschland naar Holland in gevoerd worden, en wij willen maar hopen, dat de verdere onderhandelingen tusschen de Duit en Nederlandsche onderhandelaars er toe zullen leiden, dat deze overeenkomst minstens tot het einde van het jaar geldig zal zijn. In welke moeilijke positie Nederland reeds gekomen was door het stopzetten van den in voer van steenkolen uit Duitschalnd gedurende ongeveer vier maanden, moge o.a. uit het vol gende blijken 1Aan de gasfabrieken kon voor levering in Augustus en September geen grootere hoe veelheid worden toegewezen, dan deze in de vorige maand ontvangen hebben n.l. ongeveer 65 pCt. van het normale verbruik, en terwijl dezen tak van industrie voorheen uitsluitend gaskolen ter beschikking konden worden ge steld, kon voor levering in Juli slechts toege wezen worden 65 pCt. Limburgsche vetko- len, 71/!j pCt. mager- en 271/2 pCt. bruinkolen en voor de maanden Augustus en September eenzelfde melange. Deze melange had tenge volge, dat de calorische waarde van het gas sterk achteruitging en wel van ruim 5.000 tot hoogstens 3.6000 warmteeenheden, waardoor het zich laat verklaren, waarom men in tegenstel ling van vroeger enorm veel gas meer verbruikt en het thans duidelijk is, dat men plotseling van den aanvoer van gas afgesneden wordt, ofschoon men al het mogelijke had gedaan, om zoo weinig mogelijk gas te gebruiken. 2. Aan de overige industrie kon slechts een derde van de benoodigde hoeveelheid brandstof worden toegewezen. 3. De klein-industrie was gedwongen, het bedrijf of geheel stop te zetten of ten koste van enorm veel geld met moeite, en dan nog slechts voor een gedeelte, gaande te houden. 4. Voor huishoudelijk gebruik kon bijna niets ter beschikking worden gesteld, hetgeen o.a. moge blijken uit het feit, dat grootere steden, die gedurende de maanden Juni, Juli en Augustus een maandelijksche toewijzing van de Rijkskolendistruibutie hadden van 4.000, 5.000 en 6.000 ton, gedurende de maanden Juni en Juli slechts eenige wagons ontvingen en voor levering in deze maand nog geen toe wijzing hebben ontvangen, ofschoon deze maan delijksche toewijzing in den regel geschiedt op den 20en der maand, voorafgaande aan de leve- ringsmaand. Door het gedwongen gebruik van magere-, vooral echter bruinkolen, is de gasko lenproductie noemenswaard achteruitgegaan e,ji zal deze brandstof in den aanstaanden winter zonder twijfel in belangrijk geringer Hoeveel heid ter beschikking worden gesteld, dan vóór 1 April van dit jaar het geval was. Aangezien de in Lin burg gedolven bruinko len een gemiddeld watergehalte van minstens 50 pCt. bezitten en geschikte installaties, om deze op economische wijze te briquetteeren, niet voorhanden zijn, komt deze brandstof als huisbrand zoo goed als niet in aanmerking, en haar qualiteit is van dien aard, dat ook de industrie slechts met opoffering van groote kos ten en moeite haar gebruiken kan. Door de vele stakingen, die in het veem- en schippers bedrijf hebben plaats gehad, is de productie en het vervoer van turf zóódanig achteruitge- Sehorsing onbepaald (klein) verlof. De minister van oorlog heeft bepaald, dat in September a.s. o.a. tot het houden van inspec tie over kleeding, wapenen en uitrusting, enz. het onbepaald klein-verlof voor een dag zal worden "geschorst voor de dienstplichtigen der militielichtingen 1906, 1907 en 1908 der bere den korpsen, de pantserfortartillerie en der tor- pedisten, zoomede voor de dienstplichtigen der landweerlichtingen 1916a, 1916b, 1916c, 1916d en 1917, voorzoover zij in dit jaar niet reeds zijn opgeroepen of worden opgeroepen voor 6 da gen o.a. tot het houden van oefeningen. Van bedoelde eendaagsche opkomst zijn vrij gesteld de verlofgangers, die a. die met toestemming van den minister van oorlog in het buitenland verblijven of de buitenlandsche zeevaart uitoefenen, indien het verblijf buiten Nederland samenvalt met den dag voor de opkomst vastgesteld b. die werkzaam zijn bij de artillerie in richtingen c. die niet of voorloopig niet behoeven op te konen bij zoogenaamde 2de mobilisatie (dat is wanneer alle verlofgangers van land- en zeemacht door de burgemeesters bij openbare kennisgeving worden teruggeroepen). De oproeping zal geschieden door de comman danten der landweerbataljons en der andere onderdeelen, waarbij de verlofgangers bij 2de mobilisatie moeten opkomen. Deze commandan ten zullen den verlofgangers dag, uur en plaats van aanmelding nader meedeelen. In gevallen, waarin er geldige redenen voor bestaan, kan de commandant, die de oproeping doet, den verlofganger uitstel van opkomst verleenen. Verzoeken om uitstel moeten in verband hiermede worden gericht niet aan den minister van oorlog of aan den opperbevelheb ber van land- en zeemacht, doch aan den com mandant, die de oproeping doet. De opgeroepen verlofganger moet zich aan melden in uniform gekleed en medebrengen de bij het vertrek met onbepaald (klein) verlof medegenomen wapens, kleeding en uitrusting stukken, zoomede het zakboekje. De verlofgzngers, die verder dan ongeveer 5 K.M. van de plaats van opkomst woont, ont vangt van den commandant, die hem oproept, een vervoerbewijs voor de heen- en terugreis van en naar de woonplaats. Den verlofganger, die zijn woonplaats op den dag waarop de inspectie geschiedt, na af loop .daarvan niet meer bereiken kan, zal gele genheid worden gegeven, tot overnachten bij een onderdeel, gelegerd nabij de plaats, waar de inspectie wordt gehouden. Verlofgangers, die verzuimen aan de oproe ping te voldoen, worden opnieuw opgeroepen. Bovendien kan hun wegens hun verzuim straf worden opgelegd. De verlofganger, die ook aan de opnieuw ge dane oproeping geen gevolg geeft, stelt er zich aan bloot, als deserteur te worden afgevoerd. De verlofganger, van wien blijkt, dat hij naar het buitenland is vertrokken, de buitenland sche zeevaart of de zeevisscherij buitenslands uitoefent, zonder daartoe toestemming van den minister van oorlog te hebben verkregen, wordt voor een maand opgeroepen. Verlofgangers, van wien bij de inspectie blijkt, dat zij ernstig zijn te kort geschoten in het onderhouden van wapens, kleeding en uit rusting kunnen worden gestraft. Verlofgangers, die ten tijde van de inspectie worden gestraft met politiekamer, provoost of cachot, worden eerst huiswaarts gezonden na afloop van hun straftijd. Aan de verwanten van den opgekomen ver lofganger kan kostwinnersvergoeding worden toegekend over den dag van opkomst en over den termijn, gedurende welken hij voor straf mocht nadienen, indien die verwante op grond van de bestaande bepalingen voor vergoeding in aanmerking kunnen komen. (Hdbl.) onze vroeden een afdruk van genomen Raadsbesluit te willen Trappen. Financieele zaken. Verordeningenmanie? Duurtetoe- lag Crisiszaken Lange zittingen. De vraag van den heer Goslinga over het wegbreken van de trap aan de Lange Haven vóór de Westmolenstraat heeft dit merkwaar dig resultaat gehad dat is vast komen te staan, dat de Directeur van Gemeentewerken van plan was alle trappen aan den waterkant op te ruimen. Dat' was natuurlijk al te bar en we kunnen ons nu best begrijpen dat tegen zoo'n radicalen maatregel protest kwam. De heer v. d. Schalk meende zeker te weten, dat er een Raadsbesluit was, hetwelk juist tot strekking had de trappen te behouden. Men negeerde z.i. gewoonweg dat besluit. De meerderheid van orifce vroedschap heeft zeker met belangstelling het pleidooi voor het behoud der trappen gevolgd. Met 12 tegen 8 stemmen werd het voorstel van de heeren Gos linga c.s., om eerst de Raad te kennen alvo rens men in het vervolg trappen gaat weg breken, aangenomen. Van het verwijderen der trappen aan de Korte Haven wilde de Raad ook niets weten. No. 12212. Wethouder van Westendorp heeft met z'n voorstel in zake de schoolgeldheffing een leelijk echec gehad. Tot z'n grooten spijt lieten de roode vrienden hem in den stesk. De S.D.A. P'ers stemden met rechts vóór een gelijke schoolgeldheffing aan U.L.O. en M.U.L.O.school. De weth. had het leergeld aan de U.L.O.school iets hooger willen stellen. Het voorstel van B. en W. betreffende de regeling van de bezoldiging van extra-politie diensten, is aangenomen, nadat de heer Din- kelaar zijn amendementen alle zag aangenomen. Daar de Raad het voorstel niet gedrukt voor zich had, vroeg de heer Goslinga den voorzitter aan het thans overleggen. De Raad kan dan zien of de re dactie van het besluit naar z'n zin is. Zwaar hebben we geboomd over eenige finan cieele onderwerpen. De heeren Maas, Goslinga en Houtman hadden de leiding bij deze debatten. Onbelangrijk waren de zaken niet, welke daarbij werden naar voren gebracht. De heer Maas heeft vergeefs gepoogd om den -Raad te bewegen de beslissing over het voorstel van B. en W., om het saldo van het fonds „gereserveerde renten" over te storten in het „fonds delging crisislasten" uit te stellen tot na de begrooting. Meer succes had hij met zijn amendement in zake de wijziging van de begrooting 1918 in verband met de vaststelling van het vermenig- vuldigingscijfer kohier 1917/18. De post Hoofdelijke Omslag zou met f 68.000, volgens het reeds genomen besluit, worden verhoogd. Nu stelden B. en W. voor aan deze f68.000 de volgende bestemming te geven Voor ontheffingen van belasting f 18.000. Uitkeering aan het Crisisfonds voor schuld delging f 36.000. Onvoorziene uitgaven f 14.000 De heer Maas wenschte nu ook den post ad f 36000 over te brengen naar „onvoorziene uitgaven" op de begrooting 1918. Over dit voorstel, zoo krachtig verded gd door den heer Goslinga, staakten de stemmen (9—9) en zal in de volgende zitting opnieuw gestemd moeten worden. Het voorstel-Maas, betreffende de wijzing vnn de verordening op het Grondbedrijf (uit sluitend na 5-jarige taxatie uit tekeeren van gereserveerde rente), werd alleen door den heer Goslinga bestreden. Het werd zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Een vroolijk intermezzo bij het saaie debat, hetwelk men tegenwoordig in onzen Raad te hooren krijgt, bezorgde ons de heer Maas. Voorgesteld was een wijziging der verorde- ning.op tapperijen enz. De heer Maas vroeg den voorzitter of de toestanden in Schiedam van dien aard waren dat de noodzakelijkheid van deze wijziging kon worden aangetoond. Toen de voorzitter antwoordde, dat hier geen misstanden bestonden, drong de heer Maas er op aan het voorstel terug te nemen. Aan neming van het voorstel zou z. i. slechts blijk geven van een verordeningen-manie en aan het nageslacht geen hoogen dunk geven van der vaderen zeden. De heer Scheffers had ook eenige bezwaren van practischen aard tegen het voorstel, n.l. dat ook de lunchrooms er onder zouden vallen. Voorloopig is het voorstel van de agenda afgevoerd. De bezwaren van den heer Schefi fers zullen eerst onderzocht worden. - Het personeel van de gemeente krijgt de voorgestelde verhooging ^van 50% van den duurtetoeslag. De heer Evers heeft vergeefs een lans gebro ken voor de groote gezinnen. De S. D. A. P'ers toonden weer zeer vijan dig te staan tegenover een hoogeren duurte toeslag voor de groote gezinnen. Weth. de Bruin zette de zaken weer eens op z'n kop door te zeggen dat als de recht- schen de financiën van de gemeente niet meer in 't oog houden, hij al lang mee gaat met hoo gere loonen te geven. De gemeentewerkman zal zeker aan de katho lieken niet hfct verwijt kunnen doen dat zij niet letten op de veranderde tijdsomstandigheden bij de beoordeeling van de huidige loonen. Of de S. D. A. P'ers altijd stads financiën behoorlijk in het oog houden bij het doen van voorstellen is een andere vraag, die zeker niet bevestigend kan worden beanLwoord. Het schijnt niet meer mogelijk te zijn, dat onze vroedschap als voorheen om ongeveer 5 uur haar zitting beëindigt. Ditmaal was het bij half zeven toen de voor zitter de vergadering sloot. De meeste leden stonden bij den uitgang slechts enkele voor hun zetel. De voorzitter wilde een paar punten, welke aan het einde der agenda waren geplaatst, nog gauw afhandelen. Het crediet van f 10,000 voor de centrale keuken werd bij het uitgaan der vergadering toegestaan. Een gespierd protest van den heer Evers tegen het afroffelen van zulke belangrijke zaken, deed even de leden inzien dat men in een verloopende vergadering toch de zaken niet behoorlijk kan behandelen. Het voorstel om de huurwaarde van het huis L. Nieuwstraat, waaria het dislributiebu- reau is gevestigd, op f2300 te bepalen, werd op voorstel van den heer Maas, die dit bedrag veel te laag vond, aangehouden tot de vol gende vergadering. mm „De

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5