HerKiiieaws. (jj-eniöngd Nieuws. Laatste Bern ft ten. Telegrammen. B'Wgwiijjten Sc heep v aart. Sport. Haudelsberichtea wanneer vakmenschen van voorlichting kun- nen dienen. Gaarne zijn wij bereid, in samenwerking met nde Hanze" de candidaten te noemen van j personen, die volgens ons, daartoe de aange wezene zijn. Vertrouwende, dat de geheele burgerij van onze [gemeente, belang heeft bij een goeden gang van zaken van ons Distributie-bedrijf, hopen wij dat Uwe Raad aan ons verzoek zal Willen gevolg geven en teekenen wij enz. De voorzitter verzocht aan de verga dering instemming met dit adres. Met algem. stemmen werd daarna het adres goedgekeurd. Hierna trad de heer Schoonderwolf, voor zitter van Winkeliers en Handelsbelangen te Rotterdam, als spreker op. Hij toonde het flut aan van een krachtige middenstandsorga nisatie te dezer stede en spoorde aan tot op richting van een neutrale middenstandsveree- öiging, die federatief met de „Hanze" zal kunnen samenwerken om voor de belangen der öiiddenstanders alhier op te komen. Na hem sprak de heer Collecteur, directeur van het adviesbureau voor den Middeustand te Rotterdam. Hij zette, na vooraf op de noodzakelijkheid van een goede middenstands organisatie te hebben gewezen, uiteen wat van regeeringswege zooal voor den middenstand is gedaan en schetste de werking van de bureaux Van advies, de Gredietbank, de Hypo theekbank en de Borgmaatschappij voor den niiddenstand. Ook deed hij eenige mededee- lingen over het verkrijgen van regeeringscre- diet voor middenstanders, die tengevolge der mobilisatie, in de noodzakelijkheid zijn gekomen om voor hun zaken geld op te nemen, ten einde deze voor ondergang te behoeden. Na de pauze werd met algemeene stemmen besloten tot oprichting van een neutrale mid- denstandsvereeniging. Het comité van actie werd als voorloopig bestuur met de leiding der vereeniging belast. De heer Schoonderwolf wenschte de aanwezigen geluk met de oprichting der ver eeniging en bracht een woord van hulde en dank aan het comité van actie, in 't bijzon der aan den heer Papenhuijzen, voor hetgeen zij tot het welslagen van deze zaak hebben gedaan. Nadat de heer Schoonderwolff nog had ge- Wezen op hetgeen de Rotterdamsche vereeni ging had bereikt en een en ander over de wijze van werken aldaar had verteld, spoorde de heer Nauman de aanwezigen aan trouw de vergaderingen te blijven bezoeken en pro paganda te maken. De heer Papenhuijzen herinnerde er aan, dat dit de tweede keer is, dat hier een neutrale middenstandsvereeniging is opgericht. De eer ste keer bloedde zij dood wegens gemis aan belangstelling. Hij hoopte dat de middenstand thans beter zijn belangen zal begrijpen en gaf den aanwezigen de verzekering dat hij krachtig de belangen der vereeniging zal bevorderen. Ten slotte sprak hij den wensch uit, dat de vereeniging weldra zoo sterk zal komen te staan, dat men algemeen met haar rekening zal houden. J. Markestein te zijn, wonende N. Binnenweg te Rotterdam. Het knaapje is, na in het zie kenhuister verpleging te zijn opgenetnen, in den nacht van Woensdag op Donderdag over- ledeh. „De Maasstreek". In de alhier gehouden vergadering van de onderafdeeling „De Maasstreek", werd beslo ten het door de afdeeling Zuid-Holland van den Nederl. Bond van Gemeents-ambtenaren gedane voorstel om gelden beschikbaar te stel len uit de afdeelingskas, voor het stichten van een rust en vacantieoord, te ondersteunen en zich niet te vereenigen met een door genoemd bestuur gedaan voorstel tot bet toekennen van reis- en verblijfkosten aan eenige ambtenaren voor het bezoeken der algemeene Bondsver gadering te Utrecht. Tot afgevaardigde naar de te houden afdee- Iingsvergadering werd benoemd de heer J. N. Post, tot diens plaatsvervanger de heer G. II. Schuurman. Stedelijk Museum. Door... de heeren v. d. Burg en Muis te Rot terdam is aan het gemeentebestuur alhier, ter plaatsing in het stedelijk Museum, de marmeren gedenksteen, vermeldende de namen der op richters van het gebouw „Musis Sacrum" aan de Lange Haven alhier, ten geschenke aange boden. Het gebouw Musis Sacrum" is aan zijn vroegere bestemming geheel onttrokken en Wordt thans ingericht als borsteifabriek. In den afgeloopen nacht is uit een tuintje gelegen voor het terrein der scheepsbouwmaatschappij „Nieuwe Waterweg" alhier een partij aardappelen gerooid en mee genomen. In het kantoor van de firma A. Beukers en Co., flesschenhandel, aan de Westvest, is in den afgeloopen nacht ingebro ken. De inbrekers hebben in het kantoor alles overhoop gehaald. Uit een lessenaar, die open gebroken is, wordt ongeveer f5.aan wissel geld vermist. Hoogwater te Sehiedam: Zaterdag 17 Aug. 12.35 v.m., 1.n.m. In de Damlaan is aangehouden H. p. M., die een geslacht nuchter kalf ver- Voerde, waarvan hij voorgaf het onder de ge beente Kethel van een onbekende voor eigen gebruik gekocht te hebben. Het vleesch is in beslag genomen, terwijl proces-verbaal werd °Pgemaakt. Het jongentje dat eergisteren door een electrische tram nabij de Hooge Hoornen is overreden, is gebleken de 8-jarige UIT 's-GRAVENZANDE. Gisterenmorgen is in het weiland van den veehouder F. v. S. te 's Gravenzande een beste melkkoe geslacht gevonden. Het vet, de tong en andere onderdeden werden meegenomen. Het beest zelf had men laten liggen. Bij de plaats waar dit was geschied, vond men een sigarenzakje, bedrukt met het adres van een caféhouder te Hoek van Holland, wat aanlei- gaf daar een onderzoek in te stellen, waar dan ook gevonden werd wat van de koe afkomstig was. De man en zijn vrouw werden aan een scherp verhoor onderworpen. Z. D. H. de Bisschop van Haarlem lieeft op 15 Augustus in de kathedrale kerk van St. Bavo te Haarlem de H.H. Wijdingen van het Subdiakonaat toegediend aan de eerwaarde heeren: J. II. van Kessel en W. G. J. v. d. Voortvan het Diakonaat aan de eerwaarde heeren W. C. G. M. van Alphen W. J. J. M. v. d. Berg Th. Bont en G. H. Hubers en van het Priesterschap aan de navolgende eerwaarde heeren J„ A. M. Bekkers P. J. Berlage S. Braakman A. J. Clarijs G. H. DessingJ. J. Houdijk H. M. J. van Hou ten; J. W. M. KlumperA. P. P. Kluivers; sA. J. Knots, Z. de Korte, G. W. P. Kuit, J. J. Lauwrier, S. H. Linthorst, Ph. W. Pi- chot, A. J. M. Postma, A. Roozen, J. W. H. Schmidt, H. H. Snel, G. A. Ouwendijk en J. R. F. Versteeg. De Schiedamsche Processie naar de Zoete Lieve Vrouwe van den Bosch. II. Tweede dag. Pelgrims kennen geen vermoeidheid. Dins dagmorgen waren allen reeds om 6 uur in de devote H. Sacramentskapel der kathedraal aan wezig om de H. Mis voor de overledenen bij te wonen en den dag wederom met het ont vangen der H. Communie te beginnen. In groote groepen zag men ze om half negen al weder biddend bij het genadebeeld, tot de plechtige Hoogmis aanving, opgedragen dpor den wel- eerw. pater Strijbosch met assistentie van pa ters Kruger en Micklinghoff. Machtig dreven de gedekte tonen van het orgel door de kerk, het koor van de kathedraal zong een van zijn mooiste Missen en gedurende het offertorium een Ecce Panis. Na de H. Mis hield kapelaan Paulussen een predikatie over de H. Maagd en den vrede. Welhaast naderde nu het uur om te vertrekken. Hoe gaarne waren wij nog enkele uren geble ven Het was de algemeene wensch onder het lof voor ons vertrek. Toch vervulden ons ge voelen van dankbaarheid en bewondering voor het moeizame werk van den HoogEerw. Deken Verhoeven, die gesteund door zijn broeder- meesters, ons in staat had gesteld aan onze godsvrucht jegens Maria in dezen noodvollen tijd^nieuw|voedsel en nieuwe voldoening te geven. Weemoedig en vurig tegelijk werd het af scheidslied voor Maria's genadebeeld gezongen. In stille trokken wij terug naar de plaats van afvaart. Heel de reis klonken nu de Maria- liederen als triomfzangen over het water, afge wisseld door het bidden van den Rozenkrans. De menschen en soldaten aan den wal begre pen misschien die openlijke bewijzen van ge loof niet, maar toch werden zij stil voor zoo veel spontane uitingen van Roomsche geestdrift. Langzaam was de avond gevallen het was of de boot ons al sneller en sneller heenvoerde naar Schiedam. De zon, die ons trouw was gebleven, gedurende beide dagen zonk traag in het westen, toen wij 't Schiedamsche Hoofd weer terugzagen, zwart van menschen, die ons wenk ten, als kwamen wij van een verre reis. Pelgrims kennen geen vermoeidheid Van het Hoofd snelden zij naar de Broeder- schapskerk aan de Haven, waar de weleerw. pater van Dijk met assistentie van de paters v. d. Elzen en Zoetmulder een plechtig Lof celebreerde. Was het wonder, dat Deken Verhoeven in zijn slotpredikatie met voldoening op de ver vlogen dagen terugzag? Immers neenHij moest den goeden geest der pelgrims prijzen en veronderstellen, dat Maria met welgevallen op ons heeft neergezien en ons in ruime mate van den rijkdom harer schatten heeft meegedeeld. De dagen, die voor velen tot de schoonsten van het jaar behooren, zijn weer voorbij. Zondagmorgen om half acht komen wij nog eens in de Haven-kerk te zaaien, waar de H. Mis van dankbaarheid zal worden opgedragen. Zeker, van dankbaarheid Want het kan niets anders, of bedevaarten als deze sterken ons in ons Roomsche geloof en onze godsvrucht tot Maria. Moge de moedermaagd ons gebed verhooren, dat wij gestort hebben voor het herstel van den vrede en voor het behoud van ons heilig geloof in het ons allen zoo dierbare Schiedam Inbraak. Gisternacht is er ingebroken in het hotel KuysWitsenburg te Rijswijk. Ont vreemd zijn een zilveren wisselbeker en een aantal zilveren en -vbronzen medailles, toebe- hoorende aan een kegelclub, benevens een heerënrijwiel en een stel biljartballen. De waarde' van het gestolene wordt op f400 geschat. Vervolging. Tegen den heer L. de Visser te 's-Gravenhage is opnieuw een vervolging j ingesteld, wegens beleedihing van politie autoriteiten in een vrouwenvergadering van het Haagsche vakcomité op 24 Juli. j Duur Fruit. Dinsdag is te De Bildt bij Utrecht een boomgaard verpacht voor. de ka- j pitale som van f19.000. Te Tiel werden Dinsdagmiddag de groote jaariijksche publieke fruitverkoopingen gehou den (het gewas appelen, peren, pruimen en j noten uit boomgaarden uit die omgeving.) Er waren zeer vele kooplustigen aanwezig en er i werden buitengewoon hooge prijzen besteed. Naar schatting gelden de appelen tot ruim f20 per H.L. aan den boom. De hoogste prijs voor een boomgaard wa3 f 6760, behalve de on kosten. Er werd totaal voor ruim f 46.000 ge veild. Het gewas appelen is het beste en wordt op ongeveer middelmatig geschat. Ander fruit is schaarsch. Voor de eigenaren van boom- gaarden is het thans wel een gouden tijd. De koopers van het fruit dragen risico enz. Ze moeten afwachten wat er van de oogst te recht komt. Het weer is daarop van grooten invloed. Aangehouden. Naar men verneemt, is gistermorgen de voortvluchtige ambtenaar aan het Rijkskantoor van Huiden en Leder, Van Schoonewoerd, aangehouden en in hechtenis genomen. Het door hem in korten tijd van drie maan den verduisterde bedrag moet niet vijf-en- dertig-honderd, maar vijf- en-dertig-duizend bedragen. Gemeentel ij ke turfsteker ij. Men schrijft uit Botterdam aan het „Hbl". In den polder begrensd door Scherpendrecht- sche kade, Ceintuurbaan en Schie exploiteert de gemeente Rotterdam haar jongste noodbe- drijf. Wie ons gemeentebestuur op 't idee ge bracht heeft, de daar in den Hoogen Oudijk- schen en Bergpolder verborgen schatten aan veen om te zetten in brandstof of 't moge lijk de behoeftigen waren, die 't vorige seizoen uit de omstreken der stad uit den grond een brandje bijeengaarden, weten we niet, maar een feit is, 't thans, dat sinds einde Mei op dit kamp weiland de locomobiel met maal en persinrichting en de door de rappe hand van den grondwerker bestierde spade er het hunne verrichten om in den komenden winter de gemeentelijke kachels aan den gang te houden en ons minder afhankelijk te maken van den oostelijken buurman, die in ruil voor zijn zwarte goud ons immers ons van onze aardappelen, onze melk vraagt, al te gader levensmiddelen, die we zelf zoo goed kunnen gebruiken. Drie machines, gestookt met de zelf-ver- vaardigde brandstof is er beter bewijs voor de deugdelijkheid denkbaar? staan er te trillen op den sponsachtigen bodem. Naast de machine werkt er zooals we reeds zeiden, ook de turfsteker, die met de spade zijn taak verricht. Het geheele exploitatieterrein is in vier dee- len verdeeld. Men vangt aan met de bovenste, ongeveer V» M. dikke kleilaag, die op het veen ligt, te verwijderen. Groote bakken in de Schie liggen gereed om dezen grond te vervoeren naar de plaatsen, waar zij voor stratenaanleg als anderszins te gebruiken is. Onmiddellijk onder de kleilaag ligt het veen in lagen van 2 a 3 Meter. Het polderbestuur verordende, dat niet dieper dan 2V2M. gegra ven mag worden. De locomobiel brengt een jacobsladder in beweging, die het veen, dat mannen erop werpen, naar boven voert, waar het in een maalinrichting terecht komt en van daar naar een persinrichting wordt gevoerd, waar het als een nimmer eindigende dikke band uit te voorschijn komt. Deze band wordt geleid op 1 M. lange plank jes en op die plankjes door een enkelen houw met een hakmes in stukken 1/s k 2 d.M. ver deeld. De plankjes komen terecht op over rails loopende 'lorries, die naar eiken hoek van 't groote stuk weiland voeren waar de natte stukken geperst veen worden te drogen gelegd. Het drogingssysteem is natuurlijk afgekeken van de Drentsche, Groningsche en andere veen derijen. Groote tassen turf staan gereed om straks naar hun definitieve bestemmingde brand- stoffenhokken der gemeentegebouwen als scho len e.d. te worden vervoerd. Ruim 5 millioen turven, zoo deelde de directeur der firma A. Rousseau, een firma, die in gewone tijden grondwerken zoowel als betonwerken verricht, doch die in dezen crisistijd zich een deel der turffabricatie door het gemeentebestuur zag opgedragen, onl mede, zijn thans klaaronge veer 35.000 turven vervaardigt elke machine per dag. Einde Augustus wanneer de campagne afgeloopen is na dien tijd heeft men geen zekerheid, dat de turf nog voldoende droogt hoopt men een productie van 8 millioen be reikt te hebben. Maaï 't volgend jaar, wapneer 't noodig mocht zijn en wie zou thans nog durven voorspellen dat het dit niet zijn zal gaat men weer met nieuwen moed aan den gang en gaat men intenser aan den arbeid. Dan wil men de twintig millioen halen. De twee polders zullen die gewillig leveren. Zooals de plassen aanwijzen, die de machines nage laten hebben, is nog slechts een klein gedeelte van het vruchtbare terrein ontgonnen. En zijn deze twee polders ontdaan van hun in deze dagen zoo kostbaren inhoud, dan ligt aan den overkant van de Schie nog veengrond te over braak. Men heeft daar trouwens eveneens reeds de hand aan den ploeg geslagen ook in den Blijdorpschen polder rookt de met turf gestookte machine. Merkwaardig is het 't yer- schil te zien tusschen de machinaal en de met de hand geproduceerde turf. Tegen de ver wachting wint de*laatste het in regelmatigheid van vorm. Ze is echter veel en veel losser en heeft daardoor als brandstof veel minder waarde ze zal uitstekende aanmaakturf zijn. Proeven van gemeentewege genomen hebben de uitstekende bruikbaarheid der onder den rook der groote stad gewonnen brandstof dui delijk bewezen. Behalve dat .we echter door dit nieuwe cri- sisbedrijf ons zelf in den komenden benauwden winter een weinig hebben geholpen in den brandstoffennood. hebben we in onze veende rij ook een ideaal-werkverschaffing een ander doel, waarvan den arbeiders zoo duidelijk voor oogen staat, dat het de gemeenschap dient, ware moeilijk te vinden. En dan maken de menschen, die anders op steuncomité of arm bestuur zoudflg zijn aangewezen, er een be hoorlijk WeekMin. Vier gulden per dag wordt er verdiend, zoodat er weekloonen worden uit betaald met de extraatjes meegerekend van f27.Een paar honderd man worden door de veenderij zoo van de straat gehouden. Spionnage. I Een telegrafist van het Rijkstelegraafkantoor h is aangehouden, die in het bezit was van een rol regeeringstelegrammen. Men brengt dit feit in verband met spiop- nage. Staking te Rotterdam. i Werklieden van de H.A. Lijn zijn begon nen het s.s. „Zijldijk" te lossen. Ook op de I reliefbooten wordt gewerkt. 1 Bomaanval. Uit Oostburg meldt men Gisteren is het een buitengewone dag geweest vanwege het veelvuldig vliegen en bomgooiea en schieten uit de richting Yperen. 's Avonds om elf uur begon er een bomaanval op dc omgeving van Brugge en langs de Belgische kust uit vliegtuigen, zoo aanhoudend, langdurig en hevig als nog nimmer gezien en gehoord werd. Het afweergeschut was zoo geweldig, dat alles hier stond te trillen en aan slapen niet te denken viel. Een paar malen kwam ons kustgeschut in actie. Gisteravond zijn drie bommen neergekomen in een boonenveld bij Sluis. Geen persoonlijke ongelukken. WESTELIJK FRONT. BERLIJN, 16 Aug. Duitsch stafbericht. Ten W. van Roye en ten Z.W. van Noyon hevige vuuracties, waarop aan beide zijden van d e Avre tegen Lassigny en op de hoogten ten W. van de Oise vijandelijke aanvallen volg den. Ten Z. van Thiscourt bleef het gehucht i Atteche in handen van den vijand. In de ove rige sectoren werden de aanvallen afgeslagen. Zware verliezen leed de vijand bij Lassigny. Tot zesmaal toe deed de vijand vergeefs storm aanvallen. Na een strijd van 10 uren werd de vijand naar zijn stellingen van uitgang terug gedreven. Geboren: 13 Aug. Lambertus, z. v. L. van Duin en G. P. Over de Vest, Groenelaan. Cornelia Anthonia, d. v. G. C. Eijkenbroek en B. A. van der Moer, Buitenhavenweg. 14 Marius Theresia, z. v. C. H. Etman en Th. J. Hittinger, Singel. Adriana, d. v. P. J. van Eijk en P. van steijn, Nieuwsticht mid den. 15 Cornelia Maria, d. v. J. W. van Otterloo en E. D. van Hartingaveld, Kort landstraat. Cornelia, d. v. J. G. Speijer en W. Giltjes, Fabristraat. Ondertrouwd: 15 Aug. J. van Dijk 25 j. en D. van der Tholen 24 j. i A. J. van Velzen 26 j. en A. M. B. de Leede 27 j. Gehuwd: 14 Aug. G. van Batavia 25 j. en H. T. van Ruiven 22 j. G. Scheffer3 25 j. en Th Polet 23 j. W. de Graaf 24 j. en H. Roovers 26 j. F. Krommenhoek 21 j. en E. van Leeuwen 21 j. Overleden: 14 Aug. Hendricus Sonne- veld, oud 1 j. en 11 rand., - Groenelaan Twee levenlooze dochters van W. Krouwen- hoven en J. Buitendijk, Brugmanstraat. SCHIEDAM, 15 Aug. Vertrokken de Engel- sche zeesleepbooten „Premier" met 1 lichter en „Torfrida" met 2 lichters op sleeptouw, naar Londen. Met goedvinden van het bestuur van den Ned. Cricketbond zal de wedstrijd T.O.W. I B. Hermes I gespeeld worden op Woensdag 21 Augustus. Zondag a.s. speelt Hermes I te Amsterdam tegen V.R.A. I. DELFT, 15 Aug Veemarkt. I Aanvoer: 87 runderen, 15 paarden, 4 vette kalveren, 19 magere kalveren, 73 schapen of lammeren, 59 varkens, 85 biggen, 1 geit of bok, veulens. Kalfkoeien le kw. f 450675. 2e kw. f 280 450, magere varkens f 36160, biggen f 12 36, paarden f 100700. i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3