Dagblad voor Schiedam en Omstreken. b« rnnn „"J llste Jaargang. Zaterdag 17 Augustus 1918 Gratis Ongevallenverzekering f No. 12217 Binnenland. Gemengd Nieuws. BureauKoemarkt 4. Telef. 85, ns fc&nteort§d no, 148. Postbus SbOBuevauutHu per S watadssa 11.50, par 13 «mi, tases p. S*884 18-R. kwartaal, 8J®oad«rïlk* aununacs 3 cent. Incassokosten worden ".berekend. Advertentie*:" 1—5 regels f 1.30 elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden mededeelingen 5Ü ct. p. regel. Speciale conditiön voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op .aanvrage toegezonden. Op alle advertantiëa- '20 oorlogstoeslag. "Incassokosten worden berekend. levenslange 1111 verlies van geheele I 11 een hand, invaliditeit; I ft» U IJ voet ol oog; Do verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Versekeringsbank ta Schiedam. BnaBvoani bij verlies van een duim bij verlies van een wijsvinger) H. M. de Koningin. H. M. de Koningin en prinses Juliana zijn gister van het Loo te 's-Gravenhage aangeko men. Onze gezant bij het Vatieaan. Onze gezant bij het Vatieaan, jhr. mr. O. F. A. M. van Nispen tot Sevenaer, heeft gister ochtend zijn opwachting gemaakt bij den Mi nister van Buitenlandsche Zaken. De Duitsche gezant. Dr. Rosen, de Duitsche gezant, is gisteravond uit Duitschland in Den Haag teruggekeerd. Chef van het Dept. van Landbouw, Handel en Nijverheid in Indic. Tot Directeur, chef van het Depatement van Landbouw, Handel en Nijverheid in Ned.-Indië is benoemd de lieer J. Sibinga Mulder, lid van de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal. De heer Sibinga Mulder is sedert 13 Maart 1917 afgevaardigde voor Emmen en woont te Bussum. Hij werd in 1866 geboren, ontving zijn op leiding aan de voormalige Rijkslandbouw school te Wageningen en was in Indië in de suikercultuur werkzaam. P. llecking Colenbrander, gep. vice-admiraal. Deze afdeeling zal zich uitsluitend bezig hou den met de aangelegenheden betreffende de door bemiddeling der N. O. T. uit de Scandina vische landen aan te voeren goederen. Cornells (le Witt. Ter gelegenheid van de onthulling op Dinsdag 20 dezer te Dordrecht van het standbeeld van Jan en Cornelis de Witt, is in het Dordrechtsch Museum een tentoonstelling georganiseerd van portretten, historieprenten, medailles, enz., be trekking hebbende op de Gebr. de Witt. Drie zalen zijn door de verzameling in beslag ge nomen. Krijgsgevangenen. Voor het eerst sedert de torpedeering van het hospitaalschip „Koningin Regentes" op 6 Juni j.l„ is gister aan het terrein van den Rot- terdamschen Lloyd te Rotterdam weer een Duitsche hospitaaltrein met Engelsche gewond den aangekomen. Onder degenen, die ter begroeting of tot hulp- Verleening op het terrein aanwezig .waren, merkten wij op generaal Onnen, schout-bij nacht Vorstman, den gebiedscommandant-ko- lonel Giel inet zijn adjudant, majoor dr. Du- tilh, mr. Vincent van Peski, voorzitter van de afdeeling Rotterdam van hetNederl. Roode Kruis het damescomité, pleegzusters, de hee- ren Ruys, directeuren van den Rotterd. Lloyd den heer De Meester directeur van de Maat schappij Zeeland en mevrouw Susan Townley, de echtgenoote van den Engelschen gezant. Ongeveer kwart voor tweeën kwam de Duit sche hospitaaltrein aan met 360 gewonden, onder wie een officier, 121 brancardpaticnten en 72 krankzinnigen. Dr. A. K. Bosman heeft dit transport te Simpelveld afgehaald. Een goed kwartier later arriveerde op het spoorwegterrein aan den Rechter-Maasoever een extra trein, die uit Scheveningen nog 92 Engel sche krijgsgevangenen aanbracht. Dadelijk na aankomst werden de mannen uit de treinen aan boord van de gereed liggende hospitaalschepen „Sindoro" en „Zeeland" ge bracht, waarmede zij nog gister naar Engeland vertrokken. De dokter en de pleegzusters van de getor pedeerde „Koningin Regentes" maken deze reis weer mee. Het broodrantsoen. Naar aanleiding van tot ons gerichte vragen of geen verhooging van het broodrantsoen en verbetering der hoedanigheid van het brood mogelijk zou zijn nu graan is en wordt inge voerd uit Amerika, hebben wij ons om inlich tingen gewend tot het bureau voor mededee lingen inzake de voedselvoorziening. Genoemd bureau schrijft ons o.m. Van de 100.000 ton graan, die wij uit Ame rika zouden ontvangen, kwam tot nu toe slechts een klein gedeelte, nog niet 30.000 ton hier binnen. Gehoopt w6rdt, dat het geheele quantum ons zal bereiken, maar daarmede zullen vermoedelijk nog wel een paar maanden gemoeid zijn. Bij het overzien onzer brood- positie is het echter uit den aard der zaak alleen mogelijk te rekenen met de voorraden, waarvan men zeker is. Nu is men er, gelijk wij in ons communiqué van 23 Juli 11. konden mededeelen, gelukkig van overtuigd, dat de overgang op onzen eigen nieuwen oogst zon der schokken zal kunnen plaats vinden, maar daarbij kan voorhands niet worden gedacht aan verhooging van het rantsoen. Omtrent dien nieuwen oogst toch is nog wei nig met eenige stelligheid te zeggen. Bovendien is het niet waarschijnlijk, dat die oogst vol doende zal zijn om ons het geheele volgende jaar van brood te voorzien. Mochten dus al de volle 100.000 ton hier aankomen en daarvan een zeker deel beschikbaar blijven ook nadat onze eigen nieuwe oogst kan worden aange sproken, dan zal dat overschot een kostbare reserve uitmaken, die zeer welkom zal zijn om het volgende jaar rond te komen. Dit alles bij handhaving van het huidige broodrantsoen. Volkomen onjuist is, naar het bureau mee deelt, dat gelijk beweerd is van den komen den oogst 20 tot 80 percent voor uitvoer be stemd zou zijn. Graan is niet uitgevoerd en wordt niet Uitgevoerd en ook van andere le vensmiddelen wordt thans alleen bij noodzake lijkheid als ruilobject geexporteerd. („Hdbl.") aanvoer, die nu heeft plaats gehad, uit de lading van de gerequireerde schepen, die te Londen vrijgegeven is, voor de handelaren hoogst welkom. Jammer echter, dat alleen port, malaga en Spaansche wijn is aangekomen en niet de gewone Fransche bordeaux, die' hier te lande het meest gedronken worden en waarvan de voorraad bedenkelijk aan het min deren is. De hoeveelheden, die nu aangevoerd zijn, zullen waarschijnlijk voor een half jaar in de behoefte kunnen voorzien. Vooral naar malaga was veel vraag, niet direct voor gebruik door het publiek, maar voor geneesmiddelen. Ver wacht wordt dan ook, dat de Regeering op veel van de aangevoerde malaga beslag zal leggen voor geneesmiddelen ten behoeve van het leger. De partijen, die nu zijn aangekomen, zijn langer dan een jaar onderweg geweest en dat de prijzen van den wijn aardig omhoog zullen loopen, blijkt hieruit, dat van champagne, die een maand of tien geleden afgezonden werd, de vracht per flesch berekend, zonder verze kering, staangeld enz., gemiddeld niet minder dan 2.50 bedroeg. Dat bij goedkoopere soor ten de verhouding tusschen vracht en kosten van het product nog ongunstiger is, spreekt vanzelf. Ook naar kurk was groote vraag en wat nu is aangevoerd, zal voldoende zijn- om een zes maanden aan de aanvragen te voldoen. De getorpedeerde Ncderlandsche schepen. Naar wij uit goede bron vernemen, hebben de onderhandelingen tusschen den Duitschen en den Nederlandschen gevolmachtigde over de voorwaarden, onder welke, in plaats van zes indertijd «bij Falmouth getorpedeerde Ncder landsche schepen, zes zich in Nederlandsch- Indie bevindende Duitsche scoomschepea zou den worden uitgeleverd, tot een gunstig resul taat geleid, zoodat telegrafische orders naar Indië gezonden kunnen worden om aan de ge maakte overeenkomst gevolg te geven. Aardappelen. Hilversum heeft gisteren zonder aardappelen gezeten, doordat de burgemeester van Haarlem een schuit vol aardappelen, voor Hilversum? bestemd en afkomstig uit de Haarlemmermeer, ten behoeve van de Haarlemsche bevolking in beslag had laten nemen en Donderdag aldaar had laten distribueeren. In verband hiermede heeft de burgemeester van Hilversum het vol- gemde telegram verzonden aan den minister van landbouw „Ter overbrenging van 15.000 K.G. aardap pelen, ons toegewezen uit Haarlemmermeer, werd schuit gecharteerd. Bij doortocht door Haarlem werden deze door burgemeester Haar lem in beslag genomen en voor eigen consump tie aangewend. Ik protesteer tegen deze on rechtmatige handeling, waarvan bevolking Hil- versuim dupe is en dring met kracht bij u aan, burgemeester Haarlem op te dragen, Hilver sum dit kwantum te restitueeren uit eerst komende zending voor Haarlem bestemd. Ben thans genoodzaakt, morgen twee ons rijst te distribueeren, waarvoor ik onverwijlde toezen ding van tachtig balen voor reserve verzoek." Naar ons nader wordt gemeld, heeft Haarlem, onder erkenning van de incorrectheid der ge stelde handeling, gisteren aan den waarnemen- den burgemeester van Hilversum, den heer P. J. van Ravesteijn, meegedeeld, dat het voor de in beslag genomen aardappelen eenzelfde hoeveelheid zal restitueeren. Koffie. De partij koffie deze week van Londen te Amsterdam aangebracht door het stoomschip „Maasstroom", van de Hollandsche Stoomboot- Maatschappij, bestaat uit ongeveer 7000 balen, in hoofdzaak" afkomstig van de opgevorderde stoomschepen „Rhea" en „Thalia". i i De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald 1. De leveranciers van koffie aan detail listen zullen in het tijdvak van 27 Augustus tot en met 24 September aan detaillisten afle veren en wel op een hun door den detaillist over te leggen i Bon no. 34 eener thee- en koffiekaart 0.05 1 K.G. koffie Bon no. 35 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie geldende deze hoeveelheden als voorziening in de behoefte van den detaillist voor de geheele maand September. 2. Leveranciers van koffie en detaillisten zullen vóór den aangegeven datum van 27 Augustus geen koffie, bestemd voor die detail listen, mogen afleveren uit het pand, waar die koffie werd gebrand. 3. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 1 September en eindigende op 15 September, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op Bon no. 36 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. 4. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 September en eindigende op 30 September, zal door detaillisten aan verbruikers mogen wor den afgeleverd op Bon no. 37 eener thee- en koffiekaart 0.05 K.G. koffie. 5. Bons nos. 36 en 37 door detaillisten van verbruikers in ontvangst genomen, mogen door den destreffenden detaillist desgewenscht da delijk aan zijn leverancier worden afgegeven nader zal worden bekend gemaakt, welke hoe veelheden de leverancier op deze bons zal mogen afleveren aan den detaillist na 26 Sep tember. (St.ct.) October de behoefte aan kunstverlichting nog niet zoo groot is als in de volgende maanden, is het rantsoen voor deze maanden betrekkelijk laag gesteld, opdat voor de wintermaanden zoo mogelijk een iets grooter kwantum beschikbaar zal blijven. Daar mij gebleken is, dat de opvattingen over het woord „lichtloos" zeer uiteen loopen, zij er hier uitdrukkelijk op gewezen, dat onder licht- looze gezinnen zijn te verstaan, de gezinnen, welke niet beschikken over gas-, electrische-, carbid- of welke andere kunstverlichting ook zelfs wanneer zooals meermalen voorkomt, slechts in een vertrek eener woning kunstverlich ting is aangebracht, mag het gezin niet meer als lichtloos worden beschouwd en komt het dus niet voor toewijzing van kaarsen in aan merking. Evenmin mogen als zoodanig worden aangemerkt gezinnen die door afsluiting van den gastoevoer gedurende bepaalde uren tijdelijk niet over kunstverlichting beschikken. Daar gedurende de laatste maanden het aan tal gezinnen, welke de beschikking hebben ge kregen over electrische of gasverlichting in vele gemeenten zich aanmerkelijk uitbreidt, acht ik het gewenscht, ten einde daarmede bij volgende toewijzingen rekening te kunnen doen houden, dat door u opnieuw aan het rijkskantoor voor verlichtings- en aanverwante producten, afdee ling 1, in antwoord op eene nadere door dit kantoor te stellen vraag, nauwkeurig zal wor den opgegeven, hoe groot het aantal lichtlooze gezinnen in uwe gemeente op den daarin te vermelden datum is, bij welke opgave dan rekening dient te worden gehouden met den hiervoor aangegeven maatstaf. Behalve voor gezinsverlichting zullen nog kaarsen kunnen worden verstrekt voor open bare diensten, ziekenhuizen, stoomketel (benoo- digdheden bij het ketelbikken), veestallen, land en tuinbouwbedrijven, rijwielen, voertuigen en schippers, terwijl bovendien een kleine reserve- voorraad schemerlichten kan worden verstrekt, ter voorziening in bijzondere gevallen van ziekte en dergelijke. Openbare gebouwen, welke tot nu toe ook kaarsen ontvingen zullen gebruik dienen te ma ken van carbolverlichting. Aan winkels en kleinbedrijven, welke niet over andere kunst verlichting beschikken, kunnen geen kaarsen meer worden verstrekt. Deze ontvangen dus slechts het rantsoen, dat voor hen als lichtloos gezin beschikbaar is. Van het rijkskantoor voor verlichtings- en aanverwante producten ontvangt u dezer dagen een volledige opgave van de voor uwe gemeente beschikbaar gestelde hoeveelhe den met een bijgevoegd bestelformulier. Op genoemd formulier dient tevens te worden inge vuld de voorraad kaarsen en schemerlichten, welke vermoedelijk op 1 September nog in uwe gemeente aanwezig zal zijn. Met het oog op de schaarschte aan kaarsen- materiaal dring ik er bij u op aan vooral niet meer kaarsen bij het rijkskantoor voor verlich tings- en aanverwante producten, afdeeling 1, te bestellen .dan dringend noodzakelijk wordt geacht, om gedurende de maanden September en October in de behoefte te voorzien. De grootst mogelijke zuinigheid is eene eerste ver- eischte, opdat in de wintermaanden het rant soen voor de lichtlooze gezinnen iets grooter zal kunnen zijn. Vleescli. Naar verluidt, zullen door het rijk 70.000 stuks vee voor den aanstaanden winter worden ingevroren. (De Veeh.) De vaart op Scandinavië. In verband met de nieuwe regeling door de N. O. T. met medewerking en steun der Re geering getroffen ten aanzien van de vaart op kkandinavië, heeft de uitvoerende commissie 'Ier N.O.T. besloten een nieuwe afdeeling, Skandinavië in te stellen, Tot leider der nieu- We afdeeling is benoemd de hoofdadviseur G. Wijn en kurk. De behoefte aan wijn was den laatsten tijd groot in ons land. Van het begin van den oorlog af heeft de import moeilijkheden onder vonden en sedert 2 jaar is zoo goed als geen wijn aangevoerd. Dat het desondanks gelukt is aan de gewone behoefte te voldoen, komt alleen, doordat bij importeurs en handelaren groote voorraden aanwezig waren. Maar onuit puttelijk waren die ook niet en daarom is de Kaarsen. De minister van Landbouw enz. schrijft Onder verwijzing naar mijne circulaire van 3 Augustus j.l. no. 27949, afd. crisiszaken, bu reau nijverheid, gericht tot de gemeentebestu ren, in zake de voorziening van zeep en kaar zen gedurende de eerstkomende maanden, is de voorraad kaarsen en kaarsenmaterieel zoo gering, dat bij de toewijzing, van kaarsen de uiterste zuinigheid in acht dient te worden genomen. Bij de toewijzing voor de maanden Septem ber en October zal in de eerste plaats rekening worden gehouden met de voorziening van mar sen voor de z.g. lichtlooze gezinnen. Deze ge zinnen kunnen voor deze beide maanden te zamen slechts een pak kaarsen pet gezin ont vangen. Waar in de maanden September en In Nederland neergekomenvlieg- t ui gen. Bij Cadzand is gisternamiddag een Engelsch vliegtuig aangeschoten, in zee gestort en gezonken. De bestuurder een Engelsch offcier, werd gered. Hij was ernstig aan het hoofd verwond, en hem was een arm afgescho ten. Hij is naar het gesticht te Oostburg gebracht. De tweede inzittende, die ongedeerd was ge bleven, is per marineboot Hydra te Vlissingen aangebracht. Gistermiddag omstreeks 12 uur had er een aanval op de Belgische kust plaats. Een ver moedelijk daarbij getroffen Fransche machine, een klein gevechtsvliegtuig, gemerkt B 7623 en van het L type, vloog in de richting van Walcheren en daalde aan den staatweg tusschen Koudekerke en Biggekerke. De machine, die alleen door geweerkogels beschadigd was bij het benzine-reservoir en den motor, was be mand door den Amerikaanschen vlieger-luite nant Ova Regan Harris en den onderofficier James Muurs, een Schot. De burgemeester van Koudekerke, baron Van den Borch van f200- flflO

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5