Binnenland. Htads- en Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. ventig onwettige Soviets in de Oekraine smok kelden hun vertegenwoordigers over de grens om een geheime vergadering van Oekrainische soviets bij te wonen. De groote spoorwegstaking in de Oekraine werd openlijk van Moskou uit gesteund, waar werklieden voor 90.000 roebel teekenden voor het stakingsfonds. Terwijl de regeering aldus de Duitschers te genwerkt, erkennen zij, dat zij, bij gebrek aan eigen kracht, misschien de Duitschers zal uit- noodigen, in het Noorden Rusland binnen te trekken, in de hoop aldus den opmarsch der geallieerden van Archangel uit te kunnen tegen houden. Bij de voorstanders van dit plan wa ren er verscheiden, die nog tot aan de bezet ting van. Onega voor samenwerking met de geallieerden waren. Maar er is zeer sterke op positie tegen. En de soviets hebben, door steeds maar te verzekeren, dat de vrede van Brest, dien zij hebben moeten teekenen, allerellendigst was, een zoo sterken afkeer van de Duitschers opgewekt, dat zulk een stap hoogst impopulair zou zijn. Naar uit Wladiwostok gemeld wordt, heeft de Tsjechische opperbevelhebber een memorie aan de vertegenwoordigers der geallieerden doen toekomen waarin hij wijst op de dringende noodzakelijkheid, spoediger en omvangrijker hulp te bieden, ten einde de opmarsch van Ir- koetsk mogelijk te maken. Hij wijst er op, dat, als deze strijdmacht Irkoetsk niet binnen 8 weken bereikt heeft, zulks gelijk zal staan met den ondergang van alle Tsjecho-Slowaken in West-Siberië, waar door de Russen volkomen aan de genade der Duitschers zullen worden overgeleverd. De Amerikaansche troepen zijn te Wladi- wostock op geestdriftige wijze welkom gehee- ten. Het Japansche contingent is te Nikolsk aangekomen en rukt op naar het front aan de Ussuri, een z ij rivier van de Amoer. CHINA. De Japansche regeering heeft bekend gemaakt dat zij, in overleg met de Chineesche regeering, een deel van de in Zuid-Mantsjoerije gestatio neerde troepen naar de stad Mandsjoeli zal zenden, om het gevaar, waarin deze door den opmarsch der gewapende Duitsch-Oostenrijk- sche krijgsgevangenen verkeert, af te wenden. POLEN. „De Kölnische Ztg." schrijftBij de Oosten- rijksch-Poolsche oplossing van het Poolsche vraagstuk zou den staat Polen een deel ge worden zijn van de Habsburgsche monarchie, in de oplossing, waartoe thans besloten is, blijft Polen een zelfstandige staat, die echter in nauwe bondgenootschappelijke betrekkingen met de Centralen staat. De hoofdzaak is, dat Polen zelf bij de scheping van zijn staatswe zen een grootcre welwillende medewerking toont dan tot nu toe. Polen zal ons den waar borg moeten geven, dat de zelfstandige Pool sche staat niet van den eersten dag van zijn bestaan af in de rij onzer vijanden gaat staan. JAPAN. Ernstige onlusten. Volgens een telegram uit Osaka, zijn er in Japan ernstige onlusten wegens de hoage rijst prijzen uitgebroken. Zij ontwikkelen zich tot de meest ernstige n de geschiedenis van Japan. In bijna iedere belangrijke stad staan de troepen gereed om in te grijpen en op verscheidene plaatsen heb ben zij zich genoodzaakt gezien op de menigte te vuren. Te Kobe zijn de kantoren van Suzuki- maatschappij en van het dagblad Kobeshim- bun in brand gestoken. De politie stond tegen over de oproerige menigte machteloos. Te Nogoya is een mengte van 30.000 personen in den vierden nacht van de onlusten nog steeds bezig met het in brand steken der rijstwinkels. Te Tokio zijn de vensters van vele winkels verbrijzeld. De politie bewaakt de bruggen, en de parken en woningen der ministers. Men gelooft, dat de hooge prijzen der rijst slechts een voorwendsel zijn voor het volk om uiting te kunnen geven aan zijn antipathie tegen de oorlogswinstmakers. De oppositie in de Kamer beschuldigt de regeering er van de huidige situatie verhaast te hebben. Zij bereidt een campagne tegen de regeering voor. De Keizer en het ministerie hebben groote sommen beschikbaar gesteld ten bate van de slachtoffers der hooge rijstprijzen. HET GELE GEVAAR. De „Munchener Post schrijftDe verbriok- keling van het groote Russische rijk heeft ge leid tot het ontstaan van onmachtige zelfstan dige staten in Europa en Azië, welke in het ge val van een Japansch-Chineesch ingrijpen niet bestand zullen zijn tegen een dergelijken aan val. Reeds eenigen tijd geleden heeft de Mun chener Post de aandacht gevestigd op de nood lottige gevolgen die zouden ontstaan uit een in staat van ontbinding verkeerend Europa en uit de verplettering van het Europeesch-Azia- tische bolwerk. Nu de Japansche interventie begint is het gevaar geweldig groot geworden van een conflict tusschen Europa en het impe rialistische gele ras. De onzijdige staten heb ben alle reden om zeer bezorgd te zijn. Nog kan een gewapend conflict tusschen Europa en Azië worden vermeden, indien eindelijk de Europeesche menschheid tot bezinning komt en haar belangen gaat inzien. Maar dan be- hooren de Europeesche volkeren zich ook tot een vokenbond aaneen te sluiten. Is Europa eenmaal vereenigd, dan verdwijnt het gele ge vaar. De „Munchener Post" vervolgt dan Met het oog op het gele gevaar, dat Europa bedreigt, zou het kortzichtig zijn, thans een politiek te gaan voeren welke de Europeesche volken tegen elkaar ophitst. De heer von Kulh- mann had volkomen gelijk toen hij er op wees, dat de Oorlogvoerende volkeren op behoorlijke en redelijke wijze) van gedachten moeten wis selen. Op een tijdstip waarop de zoogenaamde rijksleiding voortdurend blijk geeft van onmacht, moet ten minste de ruggegraat genoeg toonen om een politiek voor te staan die in het belang is van de welvaart van Duitschland en van ge heel Europa. En dit belang brengt gebiedend mee dat er zoo spoedig mogelijk een vergelijk getroffen wordt en dat daarna een volkerenbond ontstaat. GETORPEDEERD. De oude kruiser „Dupetit Thouars" ii 7 de zer in den Atlantischen Oceaan getorpedeerd. Amerikaansche torpedojagers redden de be manning 13 worden vermist. ALLERLEI NIEUWS. In de plaats van den kort geleden afgetre den Oostenrijkschen generaal von Conrad is thans aartshertog Jozef bevelhebber over het Oostenrijksche leger aan het Tonale-front en Trentio-front geworden. Gisteren is er in Londen een staking uit gebroken onder het vrouwelijk personeel der trams en omnibussen, waardoor er zoo goed als geen enkele reed. Oorzaak is een eisch van 5 shilling per week loonsverhooging, om aldus op hetzelfde loon te komen als de mannen. Men gelooft, dat het geschil zeer spoedig zal worden bijgelegd. Volgens de „Epoca" sal in plaats van mgr. Petrelli, thans een prelaat uit Piemont tot pauselijk nuntius te Peking worden be noemd. Volgens een telegram uit Stockholm aaa de „Kölnische Zeitung" heeft men van ver schillende kanten zachten drang op de Zweed- sche regeering uitgeoefend, opdat zij haar be middeling ten gunste van den vrede zou trach ten aan te bieden. De Zweedsche regeering heeft nocthans weigerachtig geantwoord. Om bemiddelend voor den vrede op te treden, moet h. i. tenminste eenige kans bestaan, dat de oorlogvoerenden geneigd zijn zich daarmee te vereenigen. Anders snijdt de bemiddelende mogendheid slechts zichzelf in de vingers. Tot dusver bestaan deze voorwaarden bij de oor logvoerenden niet. Nedcrlandseli-Indie en Amerika. Het ,,H. N." verneemt uit Washington, dd. 17 Aug. Volgens een schikking zoo juist aangegaan tusschen mr. de Beaufort, den Nederlandschen zaakgelastigde en den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië eenerzijds en het Ameri kaansche departement van oorlogshandel ander zijds kan Amerika nu beschikken over 2 mil- lioen ton suiker van den oogst 1918 in Neder landsch-Indië. Men verneemt dat ongeveer 40 Nederlandsche schepen stilliggen in de Ned.- Indische havens en volgens de voorwaarden van deze schikking zullen deze in dienst wor den gesteld in het belang der Ned. Koloniën en zullen zij een veilige en voordeelige vaart hebben. De suiker-, tabak-, rubber-, copra- en koffieoogst, waarvan de voorspoed van Neder landsch-Indië geheel afhankelijk is, zal worden gebracht op voordeelige markten voornamelijk in de Ver. Staten. In het bijzonder zullen de Ver. Staten zóó veel koopen van den grooten suikeroogst van 1918 tegen de heerschende hooge Amerikaansche prijzen, als de Nederlanders in staat zijn te vervoeren. Onder voorwaarde van deze niet-officieele maar zeer voldoende schikking van den handel tusschen de Ver. Staten en Ned.-Indië zal de normale Amerikaansche uitvoer naar Ned.- Indië onmiddellijk worden hervat, alleen on derworpen aan zulk een beperking als nood zakelijk is voor het Amerikaansche oorlogs programma. De Ver. Staten zal den normalen invoer ont vangen van tin, chinine en andere inlandsche voortbrengselen. Prins Hendrik. Uit Zürich wordt ons gemeld, dd. 13 dezer De Nederlandsche Kamer van Koophandel in Zürich heeft gisteren bezoek gehad van den Prins der Nederlanden, vergezeld van jhr. A. van Riemsdijk. Na eenAorte begroeting aan het station door de beide voorzitters der Ka mer, begaf de Prin» zich naar de bureaux der Kamers waar Z. K. II. de eerewijn werd aangebo den. Onder de aanwezigen waren baron Sweerts, als vertegenwoordiger van den Nederlandschen gezant, de voorzitters van de Nederlandsche Kamer van koophandel in Genève, een bestuurs lid der Nederlandsche Studentenvefeeniging Hollandia, en de overige bestuursleden der Kamer in Zürich. Het bezoek had op uitdruk kelijk verlangen van den Prins een vertrouwe lijk karakter. De heer F. Gerth van Wijk hield in zijn kwaliteit van Nederlandsch consul en voorzitter der Kamer een begroetingsrede. Na deze begroeting reed het gezelschap in auto's naar het hotel Baur en Ville, waar aan een rijk met bloemen versierde tafel het noenmaal ge bruikt werd. Aan de Koningin werd een te legram van hulde gezonden. (N. R. Crt.) Houtladingcn. De naar zee vertrokken Nederlandsche stoom schepen „Calypso", „Iris", „Mars", „Oberon" en „Titan" waren ledigscheeps. Zij worden te Amsterdam terugverwacht met hout uit Zweden en Noorwegen. De vaart op Scandinavië. „Daglicht Allehanda" schrijft, naar Wolff uit Stockholm seint Wederom is Duitschland het zeer in de ver drukking zijnde Nederland tegemoet gekomen en daarmede ook de Scandinavische landen doordat het de Entente-firma der Overzee- trust, die geheel en al onder Engelsche controle staat, heeft erkend en beloofd aan haar gezon den goederen te zullen doorlaten. Het is tot nu toe niet voorgekomen, dat Engeland in een dergelijk geval zulk een tegemoetkoming toonde. Vervoer van Aardappelen. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft bepaald het gestelde in de beschikking van 17 Juni 1918, La. B., afd. crisiszaken, bureau landbouw, ten aanzien van het vervoer van vroege aard appelen, is mede van toepassing op het ver voer van alle soorten aardappelen, oogst 1918. (St.ct.) De hierboven bedoelde beschikking luidt I. het vervoer van vroege aardappelen, oogst 1918, is verboden II. het onder sub lo. gestelde vervoerver- bod is niet van toepassing op het vervoer van vroege aardappelen van het land naar de wo ning van den verbouwer en van diens woning naar de bij het Rijkskantoor voor groenten en fruit ingeschreven veilingen, alsmede van die veilingen naar de gemeenten, mits in dit laat ste geval het vervoer gedekt is door een vei lingsverklaring, afgegeven door den veiling meester der betrokken veiling. De getorpedeerde schepen. Tot dusverre is bekend dat de „Bandoeng" zal worden vervangen door de „Uhlenfels", 5577 bruto ton, van de Duitsche Stoomvaart-Mij. Hansa, en de „Jacatra" door de „Westmark", 5870 ton, van de Hamburg Amerika Lijn. Vermoedelijk zullen de Duitsche ruilschepen die in Oost-Indië liggen, binnenkort naar ons land vertrekken, niet onwaarschijnlijk als re- liefschepen. Nederlandsche Schepen in Denemarken. Een Duitsch blad meldt, dat een jaar gele den de Deensche Bond van reeders van zeil schepen een schrijven richtte aan het Ministe rie, waarin gewezen werd op de sterke con currentie van kleine Nederlandsche zeilschepen en op uitsluiting dier vaartuigen voor de vrachtvaart in Deensche wateren werd aange drongen. Met het oog op de algemeene transportbe- zwaren ging het Ministerie echter op dit ver zoek niet in. Sedert dien hebben Deensche reeders reeds meer dan 40 Nederlandsche tjalken, welke in de Deensche wateren hun emplooi zochten, aangekochtde overige 40 zullen wel spoedig denzelfden weg opgaan. De .„Msb", waaraan wij het bovenstaande ontleenen, teekent er bij aan Ons is van een verkoop van 40 schepen niets bekend. Wel zijn enkele zeilschepen, wel ke op de Deensche kust strandden, met toe stemming der Nederlandsche Regeering ver kocht. Standbeeld voor van Oldenbarneveld. Volgens de „N. Ct." wil het Ilaagsche Ge meentebestuur tegen den tijd, dat de wo ningen aan den Hofvijver, by de Gevangen poort, worden afgebroken, waardoor de poort vrij zal komen te staan, in het vrijkomende gedeelte van de poort een monument voor Johan van Oldenbarneveld doen plaatsen. Het zou worden ontworpen door den beeld houwer Mendez da Costa. Onze Graanvoorziening. Het s.s. „Sirrah" is begin dezer week te New-York aangekomen om graan te laden voor Nederland. Het stoomschip „Hector", van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij., wordt ongeveer 20 dezer met meel uit Noord-Amerika te Amsterdam ver wacht. De Econemischc Bond. In de gehouden vergadering van den be stuursraad van den Economischen Bond heeft mr. A. Tak medegedeeld, dat hij wegens zijn vele bezigheden reeds lang voornemens was het voorzitterschap van den Bond neer te leggen, maar er in had toegestemd hiermede te wachten tot na de verkiezingen. Nu deze zijn afgeloopen, legde hij dus het voorzitter schap neer. De bestuursraad heeft onder dankzegging voor het vele, dat mr. Tak voor den Bond heeft gedaan, dit ontslag met leedwezen aan genomen. De Kabinetscrisis. Aan de ,,'s-Hertogenb. Ct." wordt medege deeld, dat jhr. mr. Ruijs de Beerenbrouck, commissaris der Koningin in Limburg, de por tefeuille van binnenlandsche zaken is aange boden, met de bedoeling, dat hij tevens zou optreden als minister-president. De heer Ruijs de Beerenbrouck zou het tot a.s. Maandag in beraad houden. Verkrijgbaar in de week van 1521 Augustus Op bon 259 1 ons kaas naar keuze. Op bon 261 1 reep gevulde chocolade 12,/a cent Op bon 263 '/a pond suiker 28 ct. per pond, Op bon 265 1/i ons gort 13 cent, vanaf Zaterdag. Aardappelen: 1 kilo Zaterdag op bon 253, Maandag op bon 255, Dinsdag op bon 257. Groote 9 cent, poters 7 cent. Kindermeel. Bon 23 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaar 1/i pond kindermeel 21 cent per pond, of 1/t pond maizena k 55 cent per pond. Nieuwe aanvragen voor kindermeel 20 Aug. V 1 e e s c h voor zieken. Nieuwe aanvragen Maandag en Donderdag van 241/2 uur aan het Levensmiddelenbureau. V i s c h. Op bon 100 en 1631 verkrijgbaar Ys pond versche visch Koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 Augustus en eindigende op 31 Augustus, zal door detaillisten aan verbruikers mogen wor den afgeleverd op Bon no 35 eener thee- en koffiekaart 1/i ons koffie. Broodkaart. De broodkaart van het 63e tijdvak loopt van 16 Aug. tot en met 22 Augustus. Boter-, meiange-, margarinekaart, bon 10e week geldig van 14 Aug. tot en met 23 Augustus Kolen. In Augustus zijn geldig bons 21, 22, 23, 24 en 25 van de grijze bonboekjes nos. 1, 2 en 3 van de rose bonboekjes. De bons van de rose boekjes geldig tot 30 Sept. Schoenenbons. Er wordt aan herin nerd, dat in verband met de invoering van maxi mumprijzen voor schoenwerk, de schoenenbons 1 Oct. a.s. vervallen. Aanvragen om klompen- en schoenenbons kunnen gedaan wordenbewoners van het stadsgedeelte Z.Z, van de N.-Iiavenlokaal Rehoboth, Ploegstraat, de anderen in den Doele Lokaal Rehoboth is open de 3 eerste dagen der week voor schoenen, de laatste dagen voor klompen van 912 en 25 uur. St. Joris Doele geopend de eerste 3 dagen voor klompen, de laatste, dagen voor schoenen van 912 en 25 uur. Domiciliekaart, trouwboekje en belasting biljet (niet boven 46.20 gem. Ink. Bel.) mee brengen. Zij, die op den dag verhinderd zijn, kunnen Dinsdagsavonds 79 voor klompen en Vrijdags avonds 79 voor schoenen terecht in den St. Joris Doele. In Rehoboth Woensdagsavonds 79 voor s<^ioenen en Donderdagsavonds 79 voor klompen. G a s d r uk. Des avonds zal gasdruk gege ven worden van 1020 Aug. te 8.50 van 20 Aug.1 Sept. te 8.30 R e g e e r i n g s-s a j e t. Deze week zal een aanvang worden gemaakt met de uitgifte van nieuwe bons voor het restant der partij Regeerings-sajet. Hiervoor worden in de eerste plaats opge roepen zij, die niet zijn aangeslagen in de Plaatselijke Inkomsten-Belasting en zij, die zijn aangeslagen in de le of 2e klasse en dus hoogstens f 3.belasting betaien. De bons zullen worden uitgegeven in het Vereenigingslokaal Broersvest, op Dinsdag 20 H—L. Woensdag 21 MS(e). Donderdag 22 S(m)—Z. van 912 en l^-ft—ö uur. Domiciliekaart en belastingbiljet (1917-'18) medebrengen. Voor alle personen boven den leeftijd van één jaar kan een bon voor 1/a ons sajet wor den aangevraagd, echter met dien verstande, dat in één huisgezin niet méér dan vier bons zullen worden afgegeven. Deze maatregel is genomen, teneinde de sajet over zooveel mo gelijk gezinnen te verdeelen. Indien de voorraad zulks toelaat, zullen zij, die in de Plaatselijke Belasting in hoogerc klassen zijn aangeslagen, na den 23en dezer gelegenheid krijgen, bons aan te vragen. Suiker. Ingevolge beschikking van den Minister van L., N. en H. wordt ook voor kinderen beneden den leeftijd van 1 jaar suiker verkrijgbaar gesteld. Daarvoor zullen tuikerkaarten worden uitge geven op Maandag 19 Aug. voor de letters AL. Dinsdag 20 M—Z. in het Gymn. lokaal Buitenhavenweg, van 912 en van U/a5 uur. Domiciliekaart en trouwboekje medebrengen. Gemeenteraad. Op de agenda voor de openbare vergade ring van den Gemeenteraad op Vrijdag 23 Augustus, des n.m. 2 uur, staan o.m. da vol gende voorstellen 1. Benoeming van een Curator aan het Gym nasium wegens periodieke aftreding op 1 Sep tember a.s. van den heer Mr. G. van Baren. Aanbevolen worden de heeren1. Mr. G. van Baren. 2. Ds. J. F. Jonkers. 2. Benoeming van een lid van het College van administrateuren van het fonds afkomstig van het voormalig Oude Manhuis, wegens pe riodieke aftreding op 20 Sept. a.s. van den heer Mr K. J. Erpecum. Aanbevolen worden de heeren. 1. Mr. K. J- Erpecum, 2 Arij Prins. 3 Voorstel van B. en W. om den heer A> N. Kruikemeijer» met ingang van den cuscu» 1918/1919, definitief te benoemen tot leeraar in vakteekenen aan de Burgeravondschool al' hier. 4. Voorstel van B. en W. tot verlenging

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2