tiemengd Nieuws. Laatste lieriefeten. Telegrammen. Sport. B^gerlffke Stand. van de tijdelijke aanstelling van den heer H. J. van Grevenbroek, tot leeraar in Fransche Taal aan den Gemeentelijken Handelsavondcur- SU8. 5. Benoeming van een leeraar in Stenografie en een leeraar in schoonschrijven aan den Ge meentelijken Handelscursus. 6 Benoeming van onderwijzend personeel aan de scholen G. en E. Voorgedragen wor den a. Voor onderwijzeres aan school C. (Hoofd de heer|A. Baan): 1. Mej. R. A. Oudenaar den te Rotterdam. 2 Mej. J. M. Guldemond te Gouda, 3 H. G. van der Sloot te Boskoop. b. voor onderwijzer aan school E. (Hoofd de heer J. A. v. d. Poel) 1 M. Huiskes, tij delijk onderwijzer aan school E. alhier. 2 J.F. Blokama, onderwijzer te Valkenburg (Z.H.) 3. G. Roodnat, onderwijzer te Morsch bij Oegst- geest. 7 Voorstel om een raadscommissie van 3 leden te benoemen, die, na overleg met B. en W. advies zullen uitbrengen over de salaris kwestie der ambtenaren der Gemeente in haar Vollen omvang in verband met den stand der gemeentefinanciën. Aanbevolen worden de heeren a. 1. S. A. 2. M. J. v. d. Schalk. b. 1 J. Dinkelaar, 2. J. M. van Pelt. c. 1. W. H. v. d. Toorn. 2. J. H. Evers. 8. Wijziging van de Gemeente-begrooting, dienst 1918. 9 Periodieke verhooging van jaarwedden van onderwijzend personeel hij het openbaar. L.O. 10. Voorstel van B. en W. om den onder wijzer aan school H. J. van Meurs, die bet hoofd dier school gedurende diens ziekte beeft vervangen, een gratificatie van f 60.- te kennen. 11. Voorstel van B. en W. tot periodieke verhooging van de jaarwedde van den heer N- van der Sluija, Opzichter der Gemeen tewerken. 12. Voorstel van B. en W. om hun Gol- lege te machtigen evenals het vorige jaar ook voor den a.s. winter weder eenige lokalen van de M.U.L.O.-School voor de Centrale Com missie voor Arbeidersontwikkeling beschikbaar te stellen. 13. Voorstel van B. en W. om over te gaan tot definitieve vaststelling van het plan van uitbreiding voor het oostelijk deel der Gemeente, ten Noorden van den Spoorbaan. 14. Voorstel van B. en W. om de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst in de gelegenheid te stellen tot het op haar kosten nemen van een proef met het geven van mu ziekonderwijs aan onze Hoogere Burgerschool, te beginnen met de lste klasse. 15. Voorstel van B. en W., om, naar aan leiding van het adres van de heeren A. F. van Lissa e.a. over te gaan tot wijziging van de voorschriften voor de berekening van ge neesmiddelen aan het Burgerlijk Armbestuur en het Stads-Ziekenhuis alhier. 16. Voorstel van B. en W. om een crediet van f50.000 beschikbaar te stellen voorgas aansluiting aan lichtlooze gezinnen. 17. Voorstel van B. en W. tot het geven van namen aan de geprojecteerde straten in „Gorzen" en in „Kortland", ten oos ten van de Aleidastraat. 18. Voorstel van B. en W. omle. goed te keuren de overbrenging van de metselwerf ®an de Gerrit Verboonstraat naar de Hoofd straat ter plaatse van het voormalig pakhuis nJava" c.a. en in verband daarmede een cre diet van f 16500.te verleenen voor het ver nieuwen van den kaaimuur aldaar, alsmede voor terreinafscheiding en straatwerk en 2e. hun College te machtigen den grond Waarop is gebouwd een pakhuis met kantoor, benevens de pakhuizen de z.g. „vloertjes", thans verhuurd aan den heer J. A. J. Nolet, e'genaar van die gebouwen, aan genoemden heer te verkoopen, na afneming van het voor de nieuwe metselwerf en straatverbreeding benoodigd gedeelte. 19. Voorstel van B. en W. tot verkoop öan D. Kok qq. van een perceel grond aan de Laurens Knappertstraat, begrensd door de Thomas h Kempisstraat en de Van Smale- Veltstraat. 20. Beslissing over het voorstel van den heer Maas om de f 70.000.— waarmede B. en W. hebben voorgesteld den post inkomstenbe lasting op de begrooting 1918 te verhoogen Reheel te bestemmen tot versterking van den post onvoorziene uitgaven. 21. Voorstel van den heer S. A. Maas, tot opheffing van de Koopmansbeurs en benutting en inrichting van het gebouw voor andere doel- tindenmet advies van B. en W. 22. Behandeling van het voorstel van de heeren T. S. Goslinga, Simon A. Maas en J. H. Evers, om B. en W. uit te noodigen op den eersten Dinsdag van Sept. a.s. den Raad het voorstel te doen tot het instellen van een Commissie van Bijstand inzake de uitvoering van de Distributiewet, met advies van B. en W. Door den landbouwer A. Z. in den 's-Gravelandschen polder alhier, is Zater dagavond aangifte gedaan van diefstal van een schaap uit zijn weiland, gelegen aan den Nieuwlandschen polder. Gistermiddagzijn aangehouden drie Schiedammers, H. v. V. 23 j., en L. v. V. 20 j., beiden wonende Noordvestsingel, laatst genoemde als marinier te Hellevoetsluis in gar nizoen en W. D. 21 j. in garnizoen te Katwijk. Ze hebben zich door middel van braak en in klimming toegang verschaft tot de distilleerderij van de firma Meeder, Noordvest 95 alhier en daar een hoeveelheid jenever ontvreemd. Deze jenever werd ten huize van S., die de eigenlijke schuldige is, in beslaggenomen. S. is nog voort vluchtig. Gisteravond zijn twee personen aangehouden, J. C. en M. geheeten, die een zakje met plm. 5 K.G- aardappelen vervoerden, welke zij ontvreemd hadden van een aardap pelveld gelegen in het Sterrebosch. Hedenmorgen-om ll1/1 u u r i s d o o r den boschwachter een jongen aangehouden, die een zak aardappelen had gestolen. Hij is door den boschwachter naar het Politiebureau ge bracht. Gisteravond om 9 uur is bij het tramhuisje der R. E. T. M. een man bewuste loos neergevallen. Door eenige omstanders is hij de wachtkamer binnengebracht, waar men hem weer tot bewustzijn heeft kunnen brengen. De man kon daarna huiswaarts keeren. De luit. ter zee 2e kl. marineres. G. H. Ruhaak is aan boord van H. M. oor logsschip „Schorpioen" geplaatst. Hoogwater te Sehiedam: Maandag 20 Aug. 3.20 v.m., 3.55 n.m. UIT ROTTERDAM. De bootwerkersstakiug opgeheven. De Zaterdagmiddag te Rotterdam onder lei ding der syndicalistische havenarbeidersver- eeniging gehouden stakersvergadering heeft met algemeene stemmen besloten de staking op te heffen. Een motie is aangenomen, waarin het bestuur, zoo mogelijk in samenwerking met de andere organisaties, opdracht kreeg te trach ten een nieuwe steunregeling tot stand te bren gen. Als steun vraagt men echter productieven arbeid. Maandag zullen de stakers zich weer als gewoonlijk aanmelden. 'Omtrent het spionnagegeval, waaraan de te legrafist L. F. Pot zich op het hoofdtelegraaf kantoor alhier heeft schuldig gemaakt, verne men wij nader, dat de verdachte thans bekend heeft. Hij stal de strooken van Engelsche re- geeringstelegrammen en verkocht deze aan agenten van den Duitschen inlichtingendienst, o.a. aan den koopman H., wonende Bergweg. Deze is thans ook gearrësteerd. De telegrafist F., die Pot behulpzaam was bij den diefstal van de concept-strooken, heeft men heden in verzekerde bewaring gesteld. UIT VLAARDINGEN. Zaterdagvoormiddag had in de Hoogstraat alhier een ongeluk plaats dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Door een plotseling verschrikken, begon een paard, dat voor den wagen van een landbouwer uit Zuidbuurt gespannen was, bij het aanzetten te steigeren, waarna het tegen de groote spie gelruit van een leegstaanden winkel terecht kwam, De beide mannen, die op den bok zaten, werden eraf geslingerden vlogen door het ge maakte gat in de ruit. den winkel in, waar £C beiden eenigen tijd noodig hadden om weer tot bezinning te komen. Inmiddels ging het Moeste dier voort te zorgen, dat er geen stukje glas meer in de sponningen achterbleef. Toen het op het punt stond op hol te slaan, werd het door den graanhandelaar H. gegrepen. De mannen en het paard liepen slechts onbeduidende ver wondingen op. Moord. In een klein logement in de Bul- tenbantammerstraat te Amsterdam heeft een Chinees na een twist een landgenoot van hem met twee revolverschoten gedood. De dader is gearresteerd. Men meldt nader Bij een vechtpartij onder Chineezen, die in een loods van de Mij „Nederland" te Amster dam aan de IJkade gehuisvest zijn, werden Zaterdagavond twee Chineezen gedood en twee gewond. De politie stelt een onderzoek naar de daders in. l Een granaat. Een granaat van het Duitsche afweergeschut is gisterenmiddag ge slagen op het oude buitenverblijf de Kruis I schans bij Sluis. De granaat sloeg een boom middendoor en boorde zich daarna in den grond zónder te ontploffen. Een nieuw procédé. Te Epe op de Veluwe wordt een groote fabriek ingericht tot het maken van een nieuw artikel, n.l. het fabri- ceeren volgens een nieuw procédé van een grondstof voor zakken, kleeden, loopers en ook fijnere stoffen uit plantenvezels. Reusachtige hoeveelheden plantenmateriaal worden hiertoe aangevoerd. De smokkelhandel. Men meldt aan de „Tel." uit Zevenaar: Hier en in de omgeving worden nog steeds niét succes smokkelaanhoudingen gedaan. On danks den economischen nood in ons land, blijkt nog steeds een deel der grensbevolking van den sluikhandel te leven. Aan het confis- keeren van rijwielen kómt geen einde. De min der intellectueele smokkelaars toch begeven zich heel brutaal per rijwiel naar de grens soms stellen zij de waarde van een nieuwe fiets in de waagsehaal tegen een smokkelwinst van enkele guldens. Aan één smokkelaar, die twee keer in één week gesnapt werd, ontnam men beide keeren zijn rijwiel. Een zekere J., uit Didam, gmg met een splinternieuw rijwiel naar de grensomdat hij een nieuw linnen werkpak droeg, werd hij wegens uitvoerpoging van nieuwe kleeren gearresteerdzijn dure Gets was hij tevens kwijt. Twee meisjes uit Babberik werden deze week ook de rijwielen ontnomen. Eveneens voor den tweeden keer in korten tijd. Er komt geen eind aan de smok kelarij. Bij een inwoner van Lobith werd voor meer dan f800 smokkelwaar in huis ontdekt én verbeurdverklaardde eigenaar werd ge arresteerd. In een onbewoonde hut te Herwen vonden de ambtenaren eventjes honderd kisten kwanta-chocoladeTe Didam zaten gisteren op een gegeven oogenblik negen smokkelaar tege lijk in de cel. En too gaat dat in ons grensge bied nog dag in, dag uit. Men meldt uit Enschedé Door soldaat-kommiezen werd nabij den Gro- nauschen straatweg een partij van niet min der dan 600 meter cheviot, vertegenwoordi gende eene waarde van f 9000 in beslag geno men. De smokkelaars wisten te ontsnappen. Zakkenrollers. In de Wagenstraat in Den Haag is een bediende van de firma S«, bij de bankiers Scheurleer vandaan komende, f238 ontrold. Een net gekleed persoon liep tegen hem aan, waarna het geld verdwenen was. Even later ontmoette de beroofde denzefden persoon weer in de Passage, waarop hij hem aanhield. Op het politiebureau bleek spoedig, dat men met iemand te doen had, die niet gunstig be kend staat, terwijl een bedrag van circa f 500 op hem werd gevonden. (H. Gt.) i Ongeluk. Gistermorgen omstreeks half elf heeft aan de handgranatenschool te Vlissin- gen een ernstig ongeluk plaats gehad. Een luitenant werd door een springende granaat licht gekwest aan den voet, doch een serge ant werd aan het been zwaar gewondde voet werd hem nagenoeg afgeslagen. Een mi licien werd het onderbeen verbrijzeld. De ge wonden zijn naar het hospitaa; vervoerd. Het ongeluk is hieraan te wijten, dat de granaatwerper de granaat ontijdig liet vallen. (Middelb. Ct.) a 12 minuten was er van de F. 83 geen spoor meer te ontdekken. Het convooi was inmiddels doorgestoomd. Ook de Sch. 84 zette de zeilen bij om te trach ten weg te komen. Hulp behoefde niet geboden te worden, daar de drie oorlogsschepen aan alle kanten de schipbreukelingen oppikten. Velen konden zonder twijfel gered werden, maar dat er ook zeer velen zijn verongelukt, stond voor den schipper vast. Terwijl da drie oorlogsschepen lagen te wach ten, werden opnieuw drie bellenbanen waarge nomen, waardoor een der torpedobooten zoo danig werd getroffen, dat zij oogenblikkelijk zonk. Van de Sch. 84 was niet waar te nemen welke torpedoboot het was, maar intusschen is het zoo goed als zeker, dat het schip met man en muis naar den kelder is gegaan. Waarschijnlijk bleven de drie torpedobooten tegen de gewoonten in stilliggen, omdat men dacht, dat de F. 84 niet getorpedeerd was, maar op een mijn was geloopen. De gezonken torpedobooten waren van het nieuwste type, met 4 schoorsteenen. Het convooi was nog vergezeld door een zestal Fransche watervliegen, die de zee af zochten naar duikbooten, maar onverrichter- zake moesten terugkeeren. Tegen den middag kwam een convooi den Waterweg uitstoomen, dat naar Engeland koers zette. Waarschijnlijk is door de torpedo booten de duikboot opgemerkt, want er werd hevig in het water geschoten. kerknieuws. Plechtige Eerste H. Mis. Hedenmorgen heeft in de Singelkerk de wel- eerw. pater Henricus Smits, O. P. zoon der pa rochie van O. L. Vrouw Rozenkrans, zijn plech tige eerste H. Mis opgedragen. Het altaar was rijk versierd met groen en bloemen. Een talrijke sdiare geloovigen vulde het kerkgebouw. De jeugdige officiant werd bij het H. Mis offer geassisteerd door den weleerw. pater van Dijk O. P., alhier, als diaken en den weleerw. pater Biesta O. P., uit Leeuwarden, als sub diaken. Als presbiter assistens fungeerde de zeereerw pastoor van Dijk O. P., terwijl pater Uijtewael als ceremoniarius optrad. Een treffend moment was het toen de jeug dige priester tijdens de H. Mis aan zijn familie voor de eerste maal de H. Eucharistie mocht geven. Het versterkt zangkoor der parochie voerde de 3-stemmige Mis van Perosi uit. De heer Leo Frederiks, bariton, verleende zijn medewerking en vertolkte op uitnemende wijze „O, vera digno hostia „O, sacrum en „Jesu Dulcis". Door den schóonen zang werd de stichtende plechtigheid nog indrukwekkender. Nadat „Tatum Ergo" van Schaeken door het zangkoor was uitgevoerd, gaf pater Smits de benedictie met het Allerheiligste. Volgens het Dominicaansche voorschrift, werd er bij deze H. Mis niet gepreekt. ■<a Spionnage. Men meldt uit Maastricht Door de Rijks-recherche en marechaussee zijn een viertal personen in arrest genomen, verdacht van spionnage voor Duitschland. Een bioscoopportier, een veldartillerist en twee bur gers zijn reeds aangehouden. De rechercheurs deden zich voor als gedelegeerden van hoogere personages en beloofden veel geld voor zekere inlichtingen. Naar wij vernamen, zijn er nog andere per sonen in betrokken. Er zouden zelfs relaties in andere steden zijn aangeknoopt. Broodkaartendie f. De politie heeft te Helder aangehouden den militair, destijds gedeserteerd van het regiment grenadiers, wel ke persoon verdacht wordt onlangs te Krom menie 4000 broodkaarten te hebben gestolen. De broodkaarten zijn intusschen weer opge spoord geworden. De man is naar Krommenie overgebracht. Brutaal. Een Oost-Indisch ambtenaar uit Den Haag, die gistermorgen bij het A^asse- naarsche slag in de duinen met de fiets naast zich zat te lezen, bemerkte plotseling, dat een jongmensch zich van zijn fiets meester wilde maken. Toen hij dit trachtte te voorkomen, loste de dief een schot uit een revolver, waar door de ambtenaar in de schouder werd getrof fen. Vermoord. Op een overweg op de lijn TilburgBaarle- Nassau is Zondogmiddag door een spoorweg- werker het lijk gevonden van den korporaal der infanterie W. A., uit Amsterdam. De kor poraal lag met afgesneden hals nabij de spoor baan. Spionnage. De Rechtbank te Middel burg heeft reqjitsingang met bevel tot gevangen houding verleend in de zaak tegen den Belgi schen zeeloods en den bootsman der Neder- landsche marine, beiden gedetineerd wegens het vermoeden van spionnage te Vlissingen. Verdronken. Een soldaat van de kust wacht te Loosduinen was afgelost, maar wilde toen eerst nog een bad in zee nemen. Hij kwam daarbij in een draaikolk en verdronk. Zijn lijk is nog niet aangespoeld. De man was gehuwd en vader van een paar kinderen. Nederlander in Duitschland veroordeeld. De Nederlander W. de Hof, uit Bocholt, die een Duitscher behulpzaam was met deserteeren naar ons land, is door den krijgsraad te Munchen tot anderhalf jaar gevan genisstraf veroordeeld. De twee vernielde Engelsche torpedobooten. De Haagschecorrespon dent van de „Tel", vernam van schipper G. Baak, van den logger Voortvaren Sch. 84, die getuige was van de torpedeering van twee En gelsche torpedobooten, nog de volgende bij zonderheden Donderdagmorgen omstreeks 11 uur bemerk- i te men aan boord van de Sch. 84 op onge veer 9 mijlen N.W. ten W. van Scheveningen een convooi van 13 schepen. In de nabijheid van de Sch. 84, die op de thuisreis, was, voe ren ook twee gjeepbooten met bakken, waar schijnlijk op ie thuisreis en bestemd voor Hoek van Holland. Volgens gewoonte kwamen twee het convooi begeleidende torpedobooten naar de Sch. 38 en de sleepbooten toe, om te zien of er ook onraad in de nabijheid was. Zij voeren om de booten heen, doch de opper vlakte van de zee bleef en was onbewogen. Plotseling spleet echter een der torpedoboo ten, die F. 83, in tweeën, getroffen klaarblij kelijk door een torpedo. Het voor- en achter stel stond rechtop in het water waarschijnlijk werd de machinekamer gespleten, want wolken stoom spoten de lucht in, terwijl in, terwij van de stokers en machinisten niets meer \v erd gezien. Oogenblikkelijk schoten drie torpedo- bootjagers te hulp, om de bemanning van het getorpedeerde schip te redden, doch binnen 10 WESTELIJK FRONT. BERLIJN, 19 Aug. Duitsch stafbericht. De vijand drong in het Westelijk deel van B e u- raignes binnen. Wij trokken de daar strij dende troepen naar den oostrand van het dorp terug. Tusschen Oise en Ancre begon vroeg in den morgen een hevige artilleriestrijd. Tegen den avond viel de infanterie aan tusschen Garle- point en de streek van Nourrons. De aanval mislukte. Zwemmen. Het voorloopig programma van de Nationale zwem- en waterpolowedstrijden op Zondag 1 September 1918, te houden, in de gemeente lijke zweminrichting aan den Havendijk te Schiedam luidt No. 1. 25 Meter borst adspirant leden S.Z.G. tot 14 j.; 2. 25 Meter borst adspirant leden S. Z. G. van 14—16 jaar3. 1.60 Meter borst, alleen voor Schiedamsche inge zetenen 4. 40 Meter borst, vrije deelname voor juniores5. 40 Meter borst, vrije deel name voor dames6. 40 Meter rug vrije deelname voor juniores; 7. 40 meter rug vrije deelname voor dames 8. 400 Meter borst, vrije deelname voor heeren en dames 9. reddings demonstratie10 waterpolo; 11. 80 Meter rug, vrije deelname; 12. 4x40 Meter Club Estafette, wisselslag (nl. school-, Spaansche-, rug- en crawlslag) 13. 40 Meter gekleed reddingzwemmen, waarvan de laatste 20 Meter met drenkeling14. gecostumeerd hinder- niszwemmen. Geboren: 16 Aug. Johanna, d. v. A. J. Over de Vest en J. W. Oetkcr, Steenstraat. Overleden: 15 Aug. Maria Cornelia de Jong, oud 16 j. Nieuwsticht Zuidxijde. Eli sabeth Wilhelmina Kleinekoort, oud 6 mnd. Laan ons Genoegen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3