Stads- eu Gewestelijk Nieuws. Crisismaatregelen. het einde der bijeenkomst werd besloten een telegrafisch verzoek te zenden aan de Koningin teneinde Hare tusschenkomst in te roepen tot het verkrijgen van schorsing van het besluit. Draadlooze verbinding met Oost-Indië. Het voornemen der Nederlandsche regeering om een draadlooze verbinding raet onze Oost- indisehe koloniën tot stand te brengen, is naar we vernamen, reeds in een vergevorderd sta dium van voorbereiding gekomen. De rijksingeaieur, de heer E. T. W. Volter, heeft onlangs een bezoek gebracht aan het Kootwijksche veld, in dc nabijheid der halte Kootwijk om te onderzoeken, waar het draad loos station het beat ware te bouwen. En het ligt thans in de bedoeling deze installatie te Hoog-Buurlo, nnbij Apeldoorn te doen ver rijzen. Het eerst zal daartoe begonnen worden met het aanleggen van een spoorlijn van Kootwijk naar Hoog-Buurlo, aanvankelijk voor het ver voeren der bouwmaterialen, later om een blij vende verbinding te hebben met het draad looze station, waarvan de kosten worden ge raamd op f 5.000.000. Blijkens de voorloopige plannen zullen er een viertal opvangtorens worden gebouwd, ter wijl een electrische centrale zal verrijzen, met grooter capaciteit dan eenige andere centrale in ons land bezit. Voorts wordt een ge bouwen-complex ontworpen, bestaande uit ver schillende fabrieksgebouwen en arbeiderswo ningen. Het draadloos station zal verrijzen op een der hoogste punten van Nederland, op den 86 M. hoogen Koelberg, zich bevindend in de lijn, welke getrokken kan worden van den Dassenberg naar|Hoog-Buurlo. In Ned.-Indié worden de plannen uitgewerkt door den ingenieur M. Noppen, verbonden aan de Telefunken-Maatij. te Berlijn. Daar zal te Bandoeng een station worden gebouwd. De afstand tusschen de beide stations zal 11.000 K.M. bedragen. Boonenoogst 1918 Ter aanvulling van de regeling omtrent de boonen getroffen, is nader vastgesteld, dat van het kwantum boonen, voor dc zouterij be stemd, zal worden toegewezen 60 pCt. aan de Verecnigdc Groentenzouters en 40 pGt. aan Nederlandsche Vereeniging van Groentenzou ters. De betaling van het door aankoopers der Ned. Vereen, van Groentenzouters gekochte, geschiedt niet meer door de fabrikanten zei ven, maar door het kantoor van deze ver eeniging. De toewijzing van boonen voor de drogerij geschiedt* uitsluitend door het Bureau der vei lingen via de organisatie van zouters, neien aanicooper, die voor de drogerij komt, boonen worden toegewezen. Behalve voor de conservenfabrieken, waar voor nog een nadere regeling zal worden ge troffen, mag op de veilingen uit het z.g. fa- briuksgedeelte alleen gekocht worden door de aankoopers van de beide zoutersorganisaties. den brief kennis genorrfen te hebben, wijl er een toon van moeizaam bedwongen ontstem ming en verholen afkeuring over het geheele Regeeringsbeleid inzake de distributie in door straalt. Z. Exc. verwijt aan Mr. Zimmerman gebrek aan het vermogen, speciaal den arbeidersstand te doordringen van het besef, dat deze en de eerstkomende maanden noodwendig tijden van groote ontberiny moeien zijnwaarin elke overheid schier machteloos slaat; dal hel ondoenlijk is het komende leed van de bevolking af te wenden, doch hoogstens een en ander lot verzachting kan worden verricht. De Minister gaat dan in groote trekken de genomen maatregelen na en zegt o.a.dat Rotterdam er door de omstandigheden op aan gewezen was, dit jaar aardappelen te ontvangen uit Noord-Holland en niet van de Z.-H. eilanden. Daar de export-soorten hier nooit gegeten worden, wegens den voor onzen smaak slechte kwaliteit, is een deel daarvan uitge voerd, doch aanzienlijk minder dan verleden jaar. Toen de vroege N.-H. aardappelen op waren, werd Rotterdam voorzien van ver vroegde eigenheimers van de Z.-H. en Zeeuw- sche eilanden. Er wordt een reserve-voorraad vet aangelegd, bestaande uit melkpoeder van 6 millioen L. melk. De Minister wijst erop, dat een toenemend melkgebruik zeer onge- wenscht is, omdat daardoor teveel grondstof aan de boterbereiding zou worden onttrokken, waardoor het vetrantsoen tot de helft van thans verminderd zou moeten worden. Er is een organisatie in voorbereiding, die ten doel heeft de inzameling van beukenootjes zooveel mogelijk te bevorderen. Er worden onderhan delingen gevoerd, ten einde het op zeer groote schaal nemen van proeven mogelijk te maken, om volgens een nieuw procédé uit vetzuren neutraal vet af te scheiden dat in de marga- rine-fabricage gebruikt kan worden. Gecondenseerde taptemelk zal worden uitge voerd, omdat dit product niet houdbaar is tot het volgend voorjaar en het een zeer waarde vol ruilmiddel is ter verkrijging uit het bui tenland van ten onzent zeer noodige goederen. De jambereiding geschiedt thans geheel voor het binnenland, met gebruikmaking van den niet uitgevoerden suikeroogst van 1917. Daar door komt een product beschikbaar, dat al thans eenigszins in de vetschaarschte kan bij springen. Het suikkerrantsocn van 10 K.G. per hoofd per jaar, voor huishoudelijk ge bruik, komt den Minister niet onredelijk laag voor, daar het totale suikerverbruik, met in begrip dus van alle suiker, in de industrie ge bezigd, vóór den oorlog bier te lande circa 15 K.G. per hoofd per jaar bedroeg. Jam. Naar de „Tijd" verneemt, bestaat het plan, van regeeringswege in den komenden winter jam op bons te doen distribueeren. De opgevorderde schepen. Naar de „Telegr." verneemt, zijn de heeren J. van Hasselt, van de Kon. Ned. Stoomboot- Mij., en Ruys, van den Rotterdainschen Lloyd, naar Engeland vertrokken voor het voeren van nadere besprekingen over het jongste aan bod der geassocieerden ten aanzien van da opgevorderde schepen. s.s. „Rijnstroom". Het stoomschip .„Rijnstroom" van de Hol- landsche Stoomboot-Maatschappij is gisteren van Londen te Amsterdam aangekomen. Het schip is geladen onder meer met kurk, als mede met koffie, het laatste afkomstig uit het opgevorderde stoomschip „Lombok" van de Stoomvaartmaatschappij Nederland. s.i. „Maasland." Het vrachtschip „Maasland" van den Kon. Holl. Lloyd is vertrokken van Amsterdam naar Zuid-Amerika. Dc „Nieuw-Amsterdam". Volgens een gisteren ontvangen telegram is het stoomschip „Nieuw-Amsterdam" van hier te New-York aangekomen. Reiiefbooten. De reliefschepende Zweedsche Kronprinz i Gustaf Adolf, met meel van New-York, en de Belgische Anvers, met verschillende goederen uit Montreal, zijn Zaterdagmiddag te Amster- sterdam aangekomen en hebben ligplaats ge nomen aan de Sumatrakade. De voedselnood. Groote ontbering te wachten. De minister van Landbouw, de heer Pos- thuma, heeft den burgemeester van Rotterdam j in een zeer uitvoerig schrijven geantwoord op den'bekenden brief van 8 dezer in de „N.R.C." gepubliceerd. Wij ontleenen er het volgende aan De Minister zegt niet zonder leedwezen van De Distribotie van kalfsvleesch. I Het_lid llej_Twjig(lei01iP6rB4aieprvi5gganr,At- gezonden Blijkens de dagbladen wordt sedert de laat ste weken vet kalfsvleesch gedistribueerd in de gemeenten Amsterdam, den Haag en Rotter dam, terwijl uit advertenties blijkt, dat vet kalfsvleesch bij verschillende slagers verkrijg- baar is gesteld tegen de helft der vastgestelde maximum-prijzen. j In verband met het feit, dat bijna dagelijks vette kalveren van het station te Breda naar de groote gemeenten worden vervoerd, terwijl in de gemeente Breda vaak het noodige vleesch ontbreekt zelfs voor de verstrekking aan zie- i ken, zou ondergeteekende gaarne van den mi nister van landbouw vernemen, waaraan de bevoorrechting van de groote gemeenten boven en ten nadeele van de kleinere gemeenten is te wijten en of onder deze omstandigheden het niet de plicht is van de besturen der kleine ge meenten om, in afwijking van de rijksregeling, beslag te leggen op het te vervoeren vee, ten einde het vleesch te kunnen distribueeren in eigen gemeenten op gelijke wijze als dit in de groote gemeenten is toegestaan. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft hierop den 19den dezer geant woord Uit een ter zake ingesteld onderzoek is ge bleken, dat in de gemeenten Amsterdam, 's-Gra- venhage en Rotterdam geen vet kalfsvleesch tegen de helft; der vastgestelde maximum-prij zen is verkocht. Alleen de gemeente Amster dam heeft, blijkens van de gemeente ontvangen bericht, met het oog op de hooge prijzen en de bederfelijkheid van het vleesch, in de volks buurten een enkele maal eenige restanten tegen lagere dan de maximum-pryzen doen distribu eeren. De verstrekte hoeveelheden kalfBvleasch voor distributie zijn slechts zeer gering geweest. Slechts die vette kalveren toch, die overbleven, nadat in de aanvragen ten behoeve van zie ken was voldaan, zijn tan behoeve van de overige bevolking aan de gemeenten Amster dam, Rotterdam, 's-Gravenhage en Utrecht verstrekt. Het aantal dier kalveren was zóó gering, dat er geen sprake van kon zijn, om allo gemeenten van vet kalfsveesch te voor zien. Dat door het verkrijgen daarvan genoemde vier gemeenten zijn uitgekozen, ligt aan de om standigheid, dat aldaar een groot aantal min der gegoeden woonachtig zijn. Door verstrek king van het duurdere vette kalfsvleesch aan de meer gegoeden, kwam uiteraard een hoe veelheid nuchter kalfsvleesch en eenheidsworst vrij, welke onder de overige bevolking verdeeld kon worden. Het is m. i. allerminst de plicht van de be sturen der kleine gemeenten, om, in afwijking van de Rijksregeling, beslag te leggen op het te vervoeren vee, ten einde het vleesch te kun nen distribueeren in eigen gemeente op gelijke wijze als dit in de groote gemeenten is toe gestaan. Hierdoor toch zou de voorziening ten behoeve van de zieken de grootste belemmerin gen ondervinden. Hieraan zij toegevoegd, dat aangezien op het oogenblik een grooter aantal kalveren be schikbaar is dan voor eenige maanden, thans ook verschillende andere gemeenten om beurten in aanmerking kunnen komen voor de toezen- S ding van vet kalfsvleesch. De gemeente Breda is daaronder begrepen, en heeft inmiddels reeds kalveren ter distributie ontvangen. Verkrijgbaar in de week van 1521 Augustus Op bon 259 1 ons kaas naar keuze. Op bon 261 1 reep gevulde chocolade 12'/a cent Op bon 263 */s pond suiker 28 ct. per pond, Op bon 265 Va ons gort 13 «ent, vanaf Zaterdag. j Kindermiol. Bon 23 kindermeel is deze week geldig, j Verkrijgbaar 1/i poad kindermeel 21 cent per pond, of Va pond maizena b 55 cent per pond. Nieuwe aanvragen voor kindermeel 20 Aug. Vleesch voor zieken. Nieuwe aanvragen Maandag en Donderdag van 241/! uur aan het Levensmiddelenbureau. Viae h. Op bon 100 en 1631 veaknjfctear Va pond verschc viacti. Koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 Augustus en eindigende op 31 Augustus, zal door detaillisten aan verbruikers mogen wor den afgeleverd op: Bon no 35 eener thee- en koffiekaart Va ons koffie. Broodkaart. D® broodkaart van het 63e tijdvak loopt van 16 Aug. tot en met 22 Augustus. i Boter-, meiange-, margnrinekaart,. bon 10e week geldig van 14 Aug. tot en met 23 Augustus 1 i. K-o 1 e n. In Augustus zijn geldig bons 21, 22, 23, 24 en 25 van de grijze bonboekjes nos. 1, 2 en 3 van de rose bonboekjes. De bons van de rose boekjes geldig tot 30 Sept. Schoenenbons. Er wordt aan herin nerd, dat in verband met de invoering van maxi mumprijzen voor schoenwerk, de schoenenbons 1 Oct. a.s. vervallen. Aanvragen om klompen- en schoenenbons kunnen gedaan wordenbewoners van het stadsgedeelte Z.Z, van de N.-Haven lokaal J&'fioSoK open™ de'0)? HgÜg der week voor schoenen, de laatste dagen voor klompen van 912 en 25 uur. St. Joris Doele geopend de eerste 3 dagen voor klompen, de laatste dagen voor schoenen van 912 en 25 uur. Domiciliekaart, trouwboekje en belasting biljet (niet boven 46.20 gem. Ink. Bel.) mee brengen. Zij, die op den dag verhinderd zijn, kunnen Dinsdagsavonds 7—9 voor klompen en Vrijdags avonds 79 voor schoenen terecht in den St. Joris Doele. In Rehoboth Woensdagsavonds 79 voor schoenen en Donderdagsavonds 79 voor klompen. G a s d r uk. Des avonds zal gasdruk gege ven worden van 1020 Aug. te 8.50 van 20 Aug.—1 Sept. te 8.30 R e g e e r i n g s-s a j e t. Deze week zal een aanvang worden gemaakt met de uitgifte van nieuwe bons voor het restant der partij Regoerings-sajet. Hiervoor worden in de eerste plaats opge roepen zij, die niet zijn aangeslagen in de Plaatselijke Inkomsten-Belasting en zij, die zijn aangeslagen in de le of 2e klasse en dus hoogstens i 3.— belasting betalen. De bons zullen worden uitgegeven in het Vereenigingslokaal Broersvest, op Woensdag 21 MS(e). Donderdag 22 S(m)—Z. van 912 en l1/^—5 uur. Domiciliekaart ea belastingbiljet (1917'18) medebrengtn. Voor alle perionen boven den leeftijd van één jaar kan een bon voor Va ons sajet wer den aangevraagd, echter met dien verstande, dat in één huisgezin niet méér dan vier bons zullen worden afgegeven. Deze maatregel is genomen, teneinde de sajet over zooveel mo- gelijk gezinnen te verdeelen. Indien de voorraad zulks toelaat, zullen zij, die in de Plaatselijke Belasting in hoogere klassen zijn aangeslagen, na den 23en dezer gelegenheid krijgen, bons aan te vragen. De levensmiddelenvoorziening. Naar aanleiding van het voorstel van de hee ren Goslinga c.s., om te geraken tot de instel ling van een Commissie van Bijstand voor de Levensmiddelenvoorziening, hebben B. en W. <&n Raad bericht, dat zij de aanneming van dit voorstel moeten ontraden. B. en W. zeggen in het desbetreffend schrijven o.a. „Wij willen er allereerst aan herinneren, dat er hier een Commissie, als bedoeld, is geweest, maar dat het College het vorig jaar niel wensche- lijk achtte haar mandaat te doen hernieuwen. Hierover is in Uwe Vergadering van 5 October 1917 breedvoerig van gedachten gewisseld. En dat standpunt wordt ook thans nog door ons ingenomen. Men heeft bij de beoordeeling hiervan in aanmerking te nemen, dat het Levensmiddelen- bedrijf geen normaal gemeentebedrijf is en dat niet bestuurd kan worden' als een gewone gemeentelijke onderneming. Het karakter van dit bedrijf brengt mede, dat liet College als zoo danig zich met de aangelegenheden er van veel meer bezig heeft te houden dan dit met de an dere bedrijven het geval is. Dit wordt ook blijkbaar in andere gemeenten zoo gevoeld, want de voorstellers vergissen zich schromelijk, wanneer zij meenen, dat overal elders wel Commissies van Bijstand zijn inge steld. Integendeelde toestand zooals die in deze gemeente bestaat, vinden wij bijv. ook te Dordrecht, Delft, Amsterdam en Utrecht. Dit zijn toch voorzeker ook gemeenten wier gesties op het gebied der distributie in het alge meen geen slechten naam hebben. De gang van zaken te dezer stede is zóó, dat alle zaken van groot financieel belang door het College worden beslist. Daarnaast worden ook andere practische kwesties, b.v. de houding van het distributiebedrijf ten aanzien van de grossiers e.d. in principe door het College uit maakt. Bovendien is er een Commissie uit de burge rij, bestaande uit vertegenwoordigers van diverse politieke en maatschappelijke organisaties, die minstens tweemaal per maand vergadert (een maal afzonderlijk en eenmaal met den Wethou der en den Directeur van het bedrijf) en die in alle zaken van practischen aard van advies dient. Als men nu erkent de noodzakelijkheid dat dit bedrijf (ten deele handelsbedrijf) bovenal lenig moet zijn, om snel en op het juiste oogen blik te kunnen handelen, dan zal men tevens moeten erkennen, dat de gewone gang van zaken der andere bedrijven, met een Commissie van Bijstand die zich verantwoordelijk acht voor de bedrijfs-functie, hier niet kan worden ge duld. Die gewone gang is te stram voor dit bedrijf. Ook bij de Rijks-organisaties is men voor dit bezwaar moeten zwichten en zijn alle Com missies van Bijstand opgeheven. Als men alleen maar denkt aan de ontelbare missives die van de regeeringsbureaux afkomen en die studie en uitvoering vorderen en zich mede een voorstelling tracht te maken van den omvang der taak, eventueel aan een Commis sie van Bijstand op te dragen, achten wij allen grond aanwezig om er aan te twijfelen, of er leden van den Raad gevonden kunnen worden, die over voldoenden tijd beschikken om in zulk eene Commissie behoorlijk werkzaam te zijn Gezien de regelmatige besprekingen in het College zal het o.i. noodig, althans gewenscht zijn, dat zulk een commissie tenminste twee- m»al ner week vergadert. Is dit mogelijk te achten Zoo ja nan nestaae Uaaritgcn nog dit bezwaar, dat de tijd van den betrokken Wethouder daardoor teveel in beslag genomen zou worden. Wij kunnen tenslotte dan ook niet de op merking terughouden, dat het ons ontgaat, wóarom de Raad het College een bijstand zou willen opdringen, dien het reeds bleek niet te wenschen. Uit het feit dat in den Raad bijna geen kritiek wordt uitgeoefend, meenen wij de gevolgtrekking te mogen maken, dat het be- drijl tamelijk goed functionneert. Maar als wij de verantwoordelijkheid aan vaarden voor den goeden gang van zaken zal men begrijpen, dat eike schakel tusschen ons College en het bedrijf uit den booze is. In de hoop daarmede de besprekingen in den Raad te kunnen bekorten, meenden wij goed te doen Uwen Raad vooraf met onze zienswijze in kennis te stellen." Naar aanleiding van de gevoerde correspon- tie tusschen het Gemeentebestuur en den Mi nister van Landbouw, Nijverheid en Handel, inzake de levensmiddelenvoorziening hier ter stede, vernemen wij, dat thans bij het Ge meentebestuur het navolgend schrijven van voornoemden Minister is ingekomen ,,'s-Gravenhage, 16 Augustus 1918. In vervolg van nevcnvermeld schrijven heb ik de eer U te berichten, dat naar mij geble ken is, aan Uwe Gemeente wat betreft gort, havermout en eieren het haar toekomende rantsoen steeds gezonden ia. Wat betreft Uw verzoek om verhooging van het rantsoen aard appelen, de beperkte voorraad laat niet toe aan dit verzoek te voldoen. Met betrekking tot de vleesch voorziening ten slotte, diene, dat aanvankelijk alleen de vier grootste gemeenten vette kalveren onvingen, dat er echter, nu de aanvoer hiervan grooter geworden is, geen bezwaar bestaat ook Uwe Gemeente vet kalfs vleesch te doen zenden. Tot dat doel ia zij thans geplaatst op de lijst der gemeenten, welke om beurten vet kalfsvleesch ontvangen. De Minister van Landbouw, Nyverheid en Handel, Voor den Minister, De Directeur-Generaal der afdeeling Crisiszaken VAN DER LOEFF. Volks badhuis. In de week van 11—17 Aug. 1918 werden genomen 435 baden, late klas Kuipbaden 15 Regenbaden 44. 2de klas Kuipbaden 10 Regenbaden 332. Kinderbaden 34. Bevolking. Op 30 Juni j.l. bedroeg de bevolking dezer gemeente 38.134 zielen,

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2