en ö«w©st©iyk Nieirws Criftiamaatr? geien Binnenland. kende politieke maatregelen zullen worden ge nomen betreffende de toekomstige verhoudingen van de Russische randstaten, wordt versterkt door de aanwezigheid van talrijke vertegenwoor digers van de regeeringen dezer staten te Ber lijn. Behalve vertegenwoordigers van Polen en de minister-president van Oekrajina, Lusogoed, bevinden zich daar ook de minister van finan ciën van de Krimrepubliek, Tatisjeff, en ook de bijzondere vertegenwoordiger van de Don-repu bliek, de hertog van Leuchtenberg. Verschil lende bladen publiceeren berichten, dat Lijfland en Estland definitief van Rusland gescheiden zullen blijven en met Koerland tot een hertog dom vereenigd zullen worden. Wat Litauen be treft, wordt thans wter de candidatuur van den hertog van Urach het meest genoemd. Anders valt van de overige randstaten niets te zeggen. Wat Oekrajina aangaat, wordt de nei ging tot een toenadering tot Rusland officieel toegegeven. Zooals bekend, wil men van Oos- tenrijksche zijde het Cholmur vraagstuk vol gens Poolsche opvatting beschouwen en het is waarschijnlijk, dat Loesogoeb den steun van Duitschland voor het Oekrajiensche standpunt zal vragen. DE AMERIKANEN. Reuter seint uit Washington March, het hoofd van den staf, heeft aan de commissie voor legeraangelegenheden uit het Heuisvan Afgevaardigden meegedeeld, dat 80 Amerikaansche divisies van 45.000 man elk in staat zouden zijn den oorlog tot een gunstig einde te brengen. Den ln Augustus bestond het Amerikaansche expeditie-leger, met inbe grip van de onderweg zijnde troepen, uit 1.301.000 man. In de Vereenigde Staten en op de bezittingen, de eilanden, zijn 1.432.000 man. Het aantal mannen, dat in Augustus onder de wapenen geroepen is, bedraagt 227.000. De Vereenigde Staten waren van plan maandelijks 250.000 man troepen naar Frankrijk te zenden en hoopten dat aantal in het voorjaar te ver- grooten. March sprak zijn vertrouwen uit in het scheepsbouw-program van Schwab, dat rekening zou houden met het leger-program. ALLERLEI NIEUWS. Duitsche vliegers hebben Nancy gebombardeerd. Men meldt 6 dooden en een 20-tal gewonden onder de burgerbevolking. De „Liberal" te Madrid meldt, dat de koning van Bulgarije, die te Frankfurt verblijft, ster vende is. De correspondent van de „Daily Chron." te New-York zegt, volgens het „Hbld.", dat de Amerikanen groote belangstelling toonen voor het feit, dat hun troepen in Elzas en Lo tharingen vechten. Men hoopt steeds, sedert bekend werd dat hun troepen daar zich bevon den dat de eer het voornaamste aandeel te heb ben aan de herovering van Ëlzas-Lotharingen te beurt zou vallen aan generaal Pershings le ger. Deze overtuiging neemt nu toe. Naar ófficièele schatting zullen in Juni van het volgend jaar vijf millioen Amerikaansche soldaten in Frankrijk zijn. Te Washington ver trouwt men, dat dit voldoende zal zijn om den oorlog in 1919 ten einde te brengen. Het „Fremdenbl." zegt dat de besprekingen in het Duitsche hoofdkwartier op 14 en 15 dezer bestemd waren, de oplossing van belangrijke vraagstukken voor te bereiden. In bijzonder heden kon, met het oog op.den beperkten tijd en den grooten omvang van de te behandelen onderwerpen niet worden getreden maar over alle hoofdpunten kon van gedachten gewisseld en, zooals reeds gemeld, eenstemmigheid ver- verkregen worden. De richtlijnen zijn mitsdien getrokkende bijzonderheden zullen worden uitgewerkt in eerlang beginnende beraadslagingen. Dit geldt in do eerste plaats voor het Poolsche vraagstuk waaromtrent intusschen reeds is overeengeko men, dat het voor de betrekkingen tusschen de middenrijken en Polen slechts nuttig kan zijn, als het Poolsche volk zelf deelneemt aan de schepping van den nieuwen staatsvorm. Het spreekt dus van zelf dat de Polen bij de keuze van hun koning een beslissende stem moeten uitbrengen, maar eveneens dat zij het recht van vrije koningskeuze niet kunnen uit oefenen op een wijze die met de levensbelangen van de middenrijken in strijd zou zijn. Alle overige het Poolsche staatswezen rakende vraag stukken zullen eerst tusschen O.-H. en Duitsch land worden besproken, doch daarna in overleg met Polen worden geregeld. In het Duitsche hoofdkwartier zijn verder alle vraagstukken, die de oorlog opwerpt, behandeld. Ook daarom trent is men het volkomen eens geworden. De oorlog wordt voortgezet omdat de vijanden dat willen, op veroveringen uit zijn en met name O.-H. met verbrokkeling bedreigen. Het „Fremdenblatt" kenschetst dan aan de hand van de redevoeringen van Burian, diens standpunt ten aanzien van het vredesvraagstuk en zegt dat zoowel de monarchie als het Duit sche rijk tot een ecrvollen, aannemelijken vrede bereid blijven en er met alle krachten naar zullen streven dat doel te bereiken. Men schrijft uit Bern dd. 16 dezer De „Krasjana Gasete" van Moskou, weet te vertellen, dat men de plaats, waar de ver moorde tsaar van Rusland is begraven, strikt geheim wil houden, ter vermijding van bede vaarten daarheen, daar men bevreesd is, dat de reactie in Rusland deze plaats als een nieuw heilig oord zal gaan beschouwen, ten einde daaruit politieke munt te slaan. Volgens andere mededeelingen zouden de Tsjecho-Slowaken er in geslaagd zijn het lijk van den tsaar te vinden en het daarop wederom met veel pracht en praal ter aarde hebben be- steld. liet schijnt echter, dat dit een loos ge. rucht is en dat de plaats, waar wijlen Nicolaas II is begraven, geheim is gebleven. Eenige Russische bladen weten over de laat ste oogenblikken van den tsaar nog het volgende mede te deel en Toen hij bemerkte, dat hij den dood niet meer kon ontgaan, verzocht hij zijn moordenaars het volgende Spaar mijn vrouw en mijn arme, ongelukkige kinderen. Ik hoop, dat mijn bloed Rusland van den onder gang zal redden. Uit Wladiwostok wórdt gemeld, dat ge neraal Roessky, die sinds een jaar verdwenen was. te Wladiwostok is aangekomen en zich ter beschikking van generaal Horwart heeft ge steld. Tegelijk met Roessky is generaal Evcrth daar verschenen. Het „Journal de Genève" meldt, dat de heer de Jong van Beek en Donk, secretaris van den Ned. Anti-Oorlog Raad, en de heer Troel stra te Luzern zijn aangekomen, waar een pa cifistische conferentie zal plaats hebben, waar aan, naar men zegt, het Rijksdaglid Erzberger zal deelnemen. Een telegram uit Rome meldt Op een kruistocht, welke onze onderzeeërs geregeld in het noordelijk deel der Adriatische Zee maken, bewoog de onderzeeëer „F 2" zich stoutmoedig tusschen de mijnenvelden in den Ouarnerolo. Bij het eiland Paco nam men een groote Oos- tenrijksche stoomboot waar, die naar het Zui den stoomde. De „F 7" deed er een torpedo- aanval op en trof het vaartuig midscheeps en bracht het tot zinken. De onderzeeër keerde ongedeerd naar zijn basis terug. De „Germania" schrijft Het productievermogen der Duitsche in dustrie wordt treffend geillustreerd door het feit, dat aan haar de levering van materiaal voor bruggebouw aan de Zweedsche Staats spoorwegen is toegewezen. De laagste Zweed sche inschrijving was nog 50 pCt. hooger dan de laagste Duitsche, en al moge hierbij ook de stand der Duitsche valuta van invloed zijn ge weest, toch bewijst dit feit, dat de Duitsche industrie bij haar geweldige oorlogsopdrachten haar oorspronkelijke vredestaak niet uit het oog verliest. Naar het „Berl. Tagebl." verneemt, zal de Duitsche gezant bij de Sovjet-republiek, dr. Helfferich, niet weer de leiding van het Duit sche gezantschap in Rusland op zich nemen, tenminste niet zoolang dit in Pleskau zetelt. Met de leiding der zaken is thans belast dr. Riezler, legatie-raad, die te Rival verblijf zal houden zoolang het gezantschap te Pleskau nog niet goed geinstalleerd is. De „Matin" deelt mede Het departement van openbare werken te Rome heeft het plan voor een Transbalkan- spoorweg goedgekeurd. Van Vallona uitgaand, zal hij de Semeni en Devoli volgen en noor delijk tot Tomritsch, daarna zuidelijk en wes telijk langs het Malik-meer en verder langs den zuidelijken oever van het Pres-meer loopen, om ten noorden daarvan bij Monastir te eindi gen, vanwaar zeer gemakkelijk een verbinding met Dedeagatsj tot stand zou zijn te brengen! Deze spoorweg zal 200 K.M. lang zijn. De overtocht met veerbooten van Otranto naar Valona zal vier uur en de reis Valona Monastir vijf uur duren. Uit een oproep van de besturen der Duit sche mijnwerkersbonden blijkt, dat in het Roer gebied een staking dreigt. De besturen manen nl. de mijnwerkers aan, te blijven doorwerken, daar zij overtuigd zijn dat de tegen December beloofde loonsverhooging reeds eerder in wer king zal treden. Uit Boedapest Bij den commissaris van requireering te Ga- latz is een verduistering van 4 millioen ontdekt, door een toenrnaligen hoofdambtenaar van stad en district begaan onder de vroegere regeering van Bratianu en Take Jonescu. Vissclierij-bcnoodijplheden. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt Het Rijkskantoor voor visscherijbenoodigd- heden, heelt aan de ingeschreven handels- an visscherijvereenigingen bekend gemaakt, dat tengevolge van de geringe hoeveelheid katoe nen garens, welke thans nog voor de vissche- rij beschikbaar is, de aflevering aan de han delaars van de reeds goedgekeurde bestellin gen voor de maanden Juli en Augustus eenige vertraging ondervindt. Daarom werd het noo- dig geoordeeld, het tijdstip waarop alle tot dusverre bestelde katoen door de visscherij afgenomen moet zijn, uit te stellen en dit thans te bepalen op 29 September in plaats van 1 September a.s. In verband hiermede kan deze maand geen gelegenheid gegeven worden bestellijsten in te zenden voor September en October. Intusschen wordt met de betrokken auto riteiten onderhandeld voor de toewijzing van nieuwe partijen garens voor de visscherij, zoo dat zeer waarschijnlijk cmde September weder katoen besteld zal kunnen worden voor een volgend tijdvak, Mocht evenwel voor dringende gevallen in September nog katoen noodig zijn voor de ▼issehers, dan kunnen deze door middel van hun handelaar of vereeniging hiervan kennis geven aan het R. B. V. Zoo spoedig mogelijk zal dan. voor zoover de beschikbare voorraad garens dit toelaat, aan de aanvrage voldaan worden. guur van Johan de Witt, terwijl de figuur van Cornelis naast den stoel van zijn broeder staat. Boter. De boterfabrieken krijgen wekelijks een ze kere hoeveelheid boter ter harer beschikking, om deze zonder bon aan de melkteveranciera af te geven. Het i* gebleken dat aan sommige fabrieken hiervan misbruik wordt gemaakt, doordat verschillende leveranciers te veel ont vingen of de boter aan niet-rechthebbenden wordt verstrekt. De boterfabrieken hebben thans een aanschrijving ontvangen, dat het plegen van misbruik intrekking van die gun stige bepaling zou kunnen tengevolge hebben, daar de niet-afgeleverdc boter ter beschikking van het Rijkskantoor voor boter moet blijven. Oorlogswinstbclasting. Het bestuur der vereeniging van Nederland- sche Werkgevers heeft in overleg met het hoofdbestuur van de Maatschappij van Nijver heid een commissie inzake de wet op de Oor logswinstbelasting samengesteld. In deze com missie hebben de volgende heeren zitting mr. R. J. H. Patijn, lid van de Tweede Kamer, oud-thesaurier-generaal van het departement van financiën, voorzitter, te 's-Gravenhage dr. J. A. Carp, te Helmond; Johan Gelder man, te OldenzaalK. C. Llonig Mzn., te Overveen P. H. van Groningen, te Deventer; P. J. van Ommeren, te Rotterdam; A. H. Verkade, te ZaandamJoh. Ketjen, te Am sterdam, en mr. G. L. A. van Dijk, adviseur, te Rotterdam. Een Bond van Crisispersoneel. In Den Haag worden pogingen aangewend om te komen tot de oprichting van een Bond van crisispersoneel. De Kabinetscrisis. Naar het Vaderl. verneemt, heeft H. M. de Koningin gisteren den heer H. Colijn, oud-mi nister van Oorlog,in audiëntie ontvangen. De „Maasbode" schrijft Wij beschouwen met hat bericht, dat mgr. dr. Nolens ontheffing heeft gavraagd van zijn opdracht tot vorming van een kabinet, de kans op een recht sch kabinet niet verdwenen, gezien de groote moeilijkheid van een andere oplossing. Indien slechts dr. Nolens had kunnen be sluiten zelf zitting te nemen, zou de moei- ijkheid, welke zich naast het bezetten van Buitenlandsche Zaken en Financiën concen treert op het premierschap, zijn weggenomen geworden. Of intusschen de heer da Savornin Lobman thans de opdracht zal ontvangen en aanvaarden, moet nog afgewacht worden. Deza opdracht zal een zuiver gevolg zijn van het feit, dat een Katholiek formateur eerst heeft bedankt. Zelfs wanneer de heer de Savornin Lobman zou bedanken, zou een rechtsch kabinet moge lijk blijven. Intusschen blijkt uit dezen teleurstellenden loop van zaken, dat de moeilijkheden uiterst groot zijn, hetgeen voor een aanmerkelijk deel wordt veroorzaakt door het ontbreken van een ware meerderheid. Ons brood. Sedert 15 Aug. is de samenstelling van het meel en bloem als volgt Bloem (voor witbrood)20 kg. gerstebloem, *0 kg. rogge, 30 kg. Amerikaansche of La Plata meel en 30 k.g. meel uitgemalen op 85 pet van 32 k.g. binnenlandsche tarwe, 18 k.g. inlandsche tarwe en 50 k.g rogge. Meel (voor bruin brood) 15 pet inlandsche tarwe, 15 pet. buitenlandsche tarwe, 30 pet. inlandsche rogge, 20 pet. maïs of maismeel, 10 pet. erwten of boonen en 10 pet gedroogd aardappelmeelpoeder of wel 15 pet. inlandsche tarwe 15 pet. buitenlandsche tarwe, 40 pet in landsche rogge, 20 pet maïs of maïsmeel en 10 pet. gedroogd aardappelmeelpoeder. Staatsraad Mr. Struycken. Naar aanleiding van het bericht omtrent de ongesteldheid van Staatsraad Mr. Struycken, verneemt het Corr. Bureau dat Mr. Struycken op voorschrift van zijn geneesheer wel gerui men tyd het bed moet houdtD, maar dat van eene ernstige ongesteldheid geen sprake is, zoo dat de heer Struycken zelfs in staat is thuis eenige werkzaamheden te verrichten. R. K. politiebond „St. Michael". Door bovengenoemd en bond wordt op Dins dag 4 September in de Volksbond te Breda een buitengewone vergadering gehouden, om 5 uur n.m. Sprekers zijn dien dag, pastoor E. A. M. Mergel, Bondsadviseur, „Waarom R. K. ge organiseerd" en mr. Joh. Hermans, Subst. Off. van Justitie, „Verhoor van gedachten en ge tuigen". Prin9 Hendrik. Z. K. II. Prins Hendrik wordt Woensdag den 28en dezer van zijn reis naar Zwitserland op Het Loo terug verwacht. Onthulling standbeeld der Gebrs. de Witt. Gistermiddag had onder groote belangstel ling te Dordrecht de plechtige onthulling plaats van het standbeeld der gebrs. Johan en Cornelis de Witt. Prof, dr. H. Brugmans uit Amster dam hield als inleiding een boeiende rede, waar in hij de verdiensten der gebroeders de Witt op waardeerende wijze schetste. Daarna sprak de voorzitter van het comité, de heer E. C. baron Sweerts de Landas Wyborg, commissaris der Koningin in Zuid-Holland. Het monument, dat op een druk punt aan het Vischbrugplein geplaatst is, is vervaardigd van Bentheimer zandsteen. De beeldengroep van groenachtig brons bestaat uit een zittende fi- Verkrijgbaat in de week van 22—28 Augustus: Op bon 281 l1/, ons kaas naar keuze. Op bon 283 1 reep gevulde chocolade 12'/2 cent Op bon 285 x/2 pond suiker 28 ct. per pond, Op bon 287 x/2 ons gort 13 cent, vanaf Zaterdag. Op bon 289 Toiletzeep, zie de biljetten bij de winkeliers. Aardappelen. Donderdag op bon 271> 1 K.G., Vrijdag op hop 273 Va K.G., Zater dag op bon 275 1 K.G., Maandag op bon 277 x/2 K.G., Dinsdag op bon 279 1 K.G. Groote aardappelen 9 cent poters 7 cent per K.G. Suiker kaart. Op bon 1 is verkrijgbaar Va pond suiker. Kindermeel. Bon 24 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaar x/2 pond kindermeel 21 cent per pond, of pond maizena 55 cent per pond. Nieuwe aanvragen voor kindermeel 27 Aug. n.m. 23x/2 uur aan het Broodbureau. Vleesch voor zieken. Verkrijgbaar Vrij dag 23 Aug voor letters A.—M. en Zaterdag 24 Aug. voor letters N.Z. Viach. Op bon 163 verkrijgbaar 1/t pond versche visch. Koffie. Gedurende het tydvak, aanvangende op 16 Augustus en eindigende op 31 Augustus, zal door detaillisten aan verbruikers mogen woe den afgeleverd op: Bon no 35 eener thee- en kolfiekaartx/„ ons koffie. Broodkaart. Do broodkaart van bet 63e tijdvak loopt van 16 Aug. tot en met 22 Augustus 64e tijdvak van 2329 Aug. Boter-, meiange-, ma rg a.r i aek aar t,. bon 10e week geldig van 14 Aug. tot en met 23 Augustus, lie week van 24 AugJ— 2 Sept. Kolen. In Augustus zijn geldig bons 21, 22, 23, 24 en 25 van de grijze bonboekje3 nos. 1, 2 en 3 van de rose bonboekjes. De bons van de rose boekjes geldig tot 30 Sept. Schoenenbons. Er wordt aan herin nerd, dat in verband met de invoering van maxi mumprijzen voor schoenwerk, de schoenenbons 1 Oct. a.s. vervallen. Aanvragen -om klompen- en schoenenbons kunnen gedaan wordenbewoners van het stadsgedeelte Z.Z, van de N.-Haven lokaal Rehoboth, Ploegstraat, de anderen in den Doele Lokaal Rehoboth is open de 3 eerste dagen der week voor schoenen, de laatste dagen voor klompen van 912 en 25 uur. St. Joris Doele geopend de eerste 3 dagen voor klompen, de laatste dagen voor schoenen van 912 en 25 uur. Domiciliekaart, trouwboekje en belasting biljet (niet boven 46.20 gem. Ink. Bel.) mee brengen. Zij, die op den dag verhinderd zijn, kunnen Dinsdagsavonds 79 voor klompen en Vrijdags avonds 7—9 voor schoenen terecht in den St. Joris Doele. In Rehoboth Woensdagsavonds 79 voor schoenen en Donderdagsavonds 79 voor klompen. Gasdruk. Des avonds zal gasdruk gege ven worden van 20 Aug.—1 Sept. te 8.30 Regeering s-sajet. Deze week zal een aanvang worden gemaakt met de uitgifte van nieuwe bons voor het restant der partij Regeerings-sajet. Hiervoor worden in de eerste plaats opge roepen zij, die niet zijn aangeslagen in de Plaatselijke Inkomsten-Belasting en zij, die zijn aangeslagen in de le of 2e klasse en dus hoogstens f 3.belasting betalen. De bons zullen worden uitgegeven in het Vereenigingslokaal Broersvest, op j Donderdag 22 S(m)—Z. van 912 en l1/t5 uur. Domiciliekaart en belastingbiljet (1917'18) medebrengen Voor alle personen boven den leeftijd van één jaar kan een bon voor x/2 ons sajet wor den aangevraagd, echter met dien verstande, dat in één huisgezin niet méér dan vier bon» zullen worden afgegeven. Deze maatregel i» genomen, teneinde de sajet over zooveel mo gelijk gezinnen te verdeelen. Indien de voorraad zulks toelaat, zullen zij, I die in de Plaatselijke Belasting in hoogere klassen zijn aangeslagen, na den 23en dezer gelegenheid krijgen, bons aan te vragen. Loopuyt's Bank. Hedenmorgen waren wij door de welwillen- heid van de directie in de gelegenheid een kijkje te nemen in het binnenkort te openen nieuw* gebouw van Loopuyt's Bank. 1 Door den gestadigen vooruitgang van de zaak zag de directie zich genoodzaakt het te klein geworden pand aan de Hoogstraat te verwisselen met een meer aan de eischen des tijds voldoend gebouw. j De keuze viel op een huis aan de Lange Nieuwstraat, nabij de Oranjestraat en wij zijn er ten volle van overtuigd dat deze keuze eén gelukkige is geweest. Links naast den ingang bevindt zich het privé-kantoor met wachtkamer. Beide Vertrekken zijn eenvoudig, doch dege lijk en practisch ingericht, met gebombeerde I i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2