Waarom zoadt ge uw stoom- en verloederen naar elders zenden, terwijl JE PHÖSIIX", telef. 15 n even goed en vlag k heat fogezoitdeu lededeelingen. üer&ïiieinvs. Laats ie Berichten. 'm ,H* M. de Koningin, Telegrammen* E mrgerlH ke Htand* V isscher y berichten. Scheei» vaart, öemengd Nieuws. deuren, voor het dempen van elk storend geluid. Door een gang komt men daarna in de sal'e- afdeeling, zooals men weet de hoofdafdeeling van de zaak. Hier is dan ook alle mogelijke zorg aan besteed. Door een traliehek treedt mén de safe-inrichting binnen en direct ziet men aan zijn linkerhand de reusachtige kluis deur. Zooals de heer P. Sanders, architect alhier, onder wiens leiding wij het gebouw be zichtigden, ons mededeelde, is die deur vol maakt inbraak- en brandvrij. Er is een smelt- proefmetaal in verwerkt, waardoor het zelfs met een snijbrander (waterstof-zuurstofvlam) onmogelijk is, er iets tegen uit te richten. Natuurlijk wordt de deur, die een van Lips' beste soorten is, met een cijferslot geopend en gesloten. In de ruime kluis, die van gewapend beton vervaardigd is, dat nog eens extra is Gepantserd, vindt men het groote safe-blok, geheel in den muur ingebouwd. Het bestaat uit 156 groote en kleine loketten, elk voorzien van een loszittend slot, zoodat het desverlangd ver wisseld kan worden. Voor de extra-zekerheid beeft men er twee sleutelgaten in aangebracht °m te openen is het noodzakelijk, dat de di rectie- en de eigenaarssleutel gebezigd worden. Voor het geval, dat de groote kluisdeur.defect mocht raken, wat bij allen menschenarbeid nooit uitgesloten is, heeft men in den tegen overgelegen wand een gat gemaakt, waarin eveneens een kluisdeur is aangebracht, van volmaakt dezelfde constructie als de groote, doch van veel kleiner afmeting. Deze nooddeur kan vanuit het privé-kantoor geopend worden, erder vindt men in de safe-afdeeling een drie bal gemakkelijk ingerichte coupon-kamertjes. Het eigenlijke kantoor bestaat uit een groote ball, door een toonbank, met een prachtig bronzen hek in twee deelen verdeeld, waarvan bet eene voor het publiek bestemd is. Alles getuigt ook hier van smaak en eenvoudigen Practischen zin. Men vindt er een brandvrije boekenkluis, terwijl ons daar een merkwaardige 'oat getoond werd, geheel bestaande uit papier. Het spreekt vanzelf, dat het gebouw van alle moderne gemakken voorzien, z.a. centrale ver warming, huistelefoon en electrisch licht. Op ver- Schillende plaatsen van het gebouw kan het daglicht direct toetreden, door flink matglas, dat nog extra door dikke spijlen beschermd Wordt. Deze fraaie inrichting is in hoofdzaak ver vaardigd door Schiedamsche firma's aanne mer was de heer J. Bokhorst, het stucadoors- Werk werd verricht door de fa. de Geus en van Waard, het schilderwerk door de fa. van Meurs, de kluisinrichting door de fa. Lips, de rubber- vloeren werden vervaardigd door de fa. Van Woerkom, de bronzen hekken door de fa. Du- chatteau, de electrische installatie door de fas. •Kerkhof! en Co., de Goede en de Moll, terwijl bet geheel gemaakt werd volgens ontwerp en onder leiding van den architect P. Sanders, al hier. Wij gelooven dat de directie trotsch kan zijn op zulk een fraai gebouw. Onderwijs. Op de aanbeveling ter benoeming van een leeraar in schoonschrijven en een leeraar in •tenografie aan den Gemeentelijken Handels avondcursus zijn geplaatst a. Voor schoonschrijven de heeren 1. K. 0. Minderhoud 2. J. Koorengevel, beiden alhier woonachtig. b. Voor stenografie 1. Mej, C. M. L. Zoet mulder, alhier; 2. de heer J. W. Loef Schup- boven, te Vlaardingen. Straatnamen. Bij het voorstel tot het geven van straat hamen deelen en W. den Raad mede De eene wijk is het nog braak liggende ge deelte van de z.g. Gorzen, dat echter in de hangende onteigening is begrepen. Hier slui ten de straatnamen aan bij het overige gedeelte bet zijn namen van Zuid-IIollandsche eilanden on plaatsen, «zooals Poortugal-, Zuidlandsche-, l'iershilsche-, Niemansdorpsche-, Simonshaven- sche-, Barendrechtsche-, Rockanje-, Spijke- hisser- en Flakkeeschestraat. De andere wijk is die in Kortland. Als nieu we straatnamen worden hier voorgesteld Danckertsz. en Aertszstraat. Eerstgenoemde een van de Burgemeesteren In 1575 was met van Smalevelt wiens naam reeds aan een der straten is gegeven en Gor- helis Jacobsz. Fabri executeur van het tes tament van den bekenden Servaes Pietersz. Fabri, die de hoofdpersoon is geweest onder degenen naar wien de straten en deze wijk zijn genoemd. Willem J. Aertsz was in 1582 burgemeester. In het laatst der 16e eeuw heeft hij met andere heeren Nieuw-Frankeland in pacht gehad. In zijn testament heeft hij de armen van Schiedam bijzonder bedacht. (Executeuren van het testament van Fabri Waren Aerenl Danckertsz van Smalevelt (naar wien de van Smaleveltstraat is genoemd) en Gornelis Jacobsz. Fabri. Het voorstel om nu nog een straat „Dan- nkertszstraat" te noemen moet, waar immers yan Smalevelt en Danckertszoon, hier bedoeld, dezelfde persoon is, op een ernstige vergissing berusten. Red. N. Schied. Crt.) Muziek. Door B. en W. wordt zooals uit de agenda van Vrijdag blijkt voorgesteld om de maat schappij tot bevordering der Toonkunst in de gelegenheid te stellen tot het op haar kosten nemen van een proef met het geven van mu ziekonderwijs aan de II. B. School te beginnen •net de le klasse. Het onderwijs zal zich niet bewegen in de richting van b.v. zang- en piano-onderwijs, maar beoogt uitsluitend aesthetische ontwikkeling. Het ligt in de bedoeling.de proef van jaar tot jaar voort te zetten, zoo noodig voor een volle cursus van 5 jaren, totdat over het onderwijs een behoorlijk oordeel kon gevormd worden. De heer S. van MilÜDgen heeft zich tegen over de maatschappij bereid verklaard het onderwijs op zich te nemen. Lichtlooze gezinnen. In verband met het voorstel bij den Raad j ingediend met betrekking tot het beschikbaar stellen van een crediet van f50.000 voor gas- aansluiting van lichtlooze gezinnen schrijven B. en W. aan den Raad Door de Commissie voor het Gasbedrijf is i naar middelen omgezien om te gemoet te ko- aan de gezmnen, de bij de Bteeds grooter wor- i dende schaarschte van kaarsen en petroleum in den a.s. winter vrijwel zonder licht zullen zitten. De kosten bleken zoowel voor den aan leg van gas als van electrisch licht zeer hoog, om een juisten maatstaf te hebben van de kosten zijn in 10 straten, gangen en hofjes, om vattende totaal 250 woningen de gemiddelde kosten berekend. Deze komen voor gas op f 103, e* voor electriciteit met bovengrondsche spanleiding op f92 per gezin. De kosten van electrische aansluiting zijn dus lager, echter moet niet uit het oog ver loren worden dat hier slechts op 1 lampje van 50 kaarsen gerekend is, terwijl bij gasaanleg minstens 2 lichtpunten en gascomfoor ver strekt worden zoodat voortaan ook op gas gekookt kan worden. Men is dus door gasaanleg veel meer gebaat, bovendien moet ook nist uit het oog verloren worden dat het electrisch lampje niet anders dan een noodmaatregel is, terwijl gasaanleg in verreweg de meeste gevallen blijvend zal zijn. Daar reeds langen tijd door de Gemeente slechts gas aangelegd wordt op voorwaarden dat de verbruiker de binnenleiding zelf bekostigt waarbij door de ornamenten in huur gegeven worden voor 60 ets. per maand, is het niet wenBchelijk dit standpunt prijs te Seyen> daar het gasbedrijf door het dragen van alle kosten veel te zwaar belast zou worden. Wij stellen u daarom voor over te gaan tot gasaanleg bij lichtlooze gezinnen met dien ver stande, dat de binnenleiding niet door de ge meente bekostigd wordt: mochten de huis eigenaren er niet toe genegen zijn de kosten te dragen f33 dan zal de verbruiker 40 ct. per maand verschuldigd zijn aaa het gas bedrijf als rente en afschrijving voor de dan door de Gasfabriek kosteloos aangelegde binnenleiding. Bovendien is 60 ct. per maand verschuldigd voor gebruik van ornamenten en het gascom foor, zooals dit reeds langen tijd gebruikelijk is. Hoezeer zij er hier op moeten wijzen dat ondanks alle inspanning liet niet mogelijk zal zijn alle lichtlooze gezinnen nog dit jaar te helpen, stellen B. en W. voor het crediet van f 50.000 te verleenen. banden uit de magazijnen der artillerie-inrich tingen heeft gestolen. Hedenmorgen waren de parochianen van de Singelkerk wederom getuigen van een indruk wekkende plechtigheid. Om 9 uur droeg de weleerw. pater Constan- tinus Gallé O. P. in deze kerk zijn plechtige Eerste H. Mis op. Bij het H. Misoffer Werd pater Galié geas sisteerd door den zcereerw. pastoor Langewen als presbyter-assistens en de weleerw. paters van Dijk, O. P. der Havenparochie en Hen- ricus Smits, O. P., 15 Aug. 1.1. priester gewijd. Als ceremoniarius fungeerde de weleerw. pa ter Krugers. Het zangkoor van de Singelkerk, voor deze gelegenheid extra versterkt, voerde onder de H. Mis de 3-stenimige Mis van Perosi uit. Een treffend oogenblik was het toen de jeugdige priester tijdens het H. Misoffer, aan zijn moeder en verdere familieleden de H. Teerspijze uitreikte. De heer Leo Frederiks, bariton, luisterde de plechtigheid van dezen ochtend op door de uitvoering van eenige solonummers. Met een heldere, welgevormde stem zong hij o.a. „Ave Verum", ,,0 Sacrum" en ,,Jesu Dulcis". De zang kwam in het ruime kerkgebouw zeer goed tot zijn recht en maakte op de tal rijke aanwezigen een diepen indruk. Voor den herder der parochie, pastoor Lan gewen, zal het zeker een aangename herinne ring blijven, dat hij in één week twee zonen uit zijn parochiedie hij van misdienaar af heeft zien opgroeien tot zij den priesterlijken staat bekleedden de plechtige eerste H. Mis heeft mogen zien opdragen. In het H. Land. Niet enkel het Zionisme, ook het Anglicanis- me is te vreezen, zoo de Engelsciien Jeruzalem bezet houden. Reeds sparen de Anglicanen kosten noch moeite, om de Katholieke Missies in het H. Land te verdringen. Reeds enkele maanden geleden had de An- glicaansche bisschop van Londen meer dan drie millioen pond stelling veizameld voor dit doel. Ook tracht hij een toenadering te be werkstelligen tot het orthodoxe episcopaat te Jeruzalem. gisteren het signalement bij de Tüburgsche re- cherchfi vernam, herkende zij daaruit aanstonds j het signalement van haar kostganger. De ge lijkenis was dan ook frappant. Schoenen, klee- I ding, het postuur, alles klopte haarfijn, i De verdachte werd gisteravond, nadat hij te ongeveer half 8 onder enormen toeloop van volk van het station naar het politiebureau in de Zwijsenstraat was overgebracht, met de verschillende getuigen geconfronteerd, waarvan I niet minder dan vijf personen, benevens drie kinderen den man pertinent herkenden, als den persoon, dien zij 1.1. Zondag even vóór het tijdstip van den moord in gezelschap van den verslagene hadden gezien. Jansen blijft echter hardnekkig ontkennen en beweert Zondag te Amsterdam te zijn ge weest, doch kan geen personen aanwijzen, die hem aldaar hebben gezien. InplaatsvandenheerA. Koster klerk aan de gemeentelijke arbeidsbeurs is be noemd de heer C. L. Meijer, alhier. Ten n a d e e 1 e van L. W. Z., in de St. Luduinastraat, is gisteren omstreeks 10l/a voor het fabriekskantoor van de fa. Smulders, aan den Maasdijk, een heerenrijwiel, merk.„Vier kleur", ontvreemd. D e z e n morgen zijn door de poli- tie de volgende jeugdige boeven aangehouden -: J. A. B. 18 j„ los werkman, Van Beverenstraat alhier; A. V. 11 j„ Westvest, H. J. F. 11 j., Verbrande Erven, verdacht van diefstal van een gouden horloge met ketting, ontvreemd uit het perceel Westmolenstraat 21, ten nadeele van G. De jeugdige dieven hebben het horloge vervolgens verpand voor het luttele bedrag van 1.50 bij den pandhuishouder R. aan de Nieuw- straat. Verdacht van heling van den jenever, Zaterdagnacht j.l. ontvreemd, is door de politie aangehouden A. J. J. wonende alhier. Nog wordt van hetzelfde feit verdacht J. G. P. J. alhier,, bij wien een bedrag van45.50 in beslag werd genomen, als opbrengst van den gestolen jenever. Hoogwater te Schiedam: Donderdag 22 Aug. 4.45 v.m., 5.15 n.m. Uit Apeldoorn Hedenmiddag om 3.07 uur is H. M. de Ko ningin naar Den Haag vertrokken. WESTELIJK FRONT. LONDEN, 21 Aug. Het Engelsch stafbericht meldt, dat de Engeischen hedenochtend om 5 min. voor vijven tot den aanval zijn overge gaan op een breed front ten N. van de Ancre. Naar verluidt, maken de Engeischen bevredi gende vorderingen. - Geboren: 19 Aug. Cornelis Gerardus An- tonius, z. v. Th. P. Maagdenberg en C. G. M. Nagelsmit, Breedtstraat. Overleden: 18 Aug. Maria Petronella van Gogh, oud 28 j. en 4 mud., echtgenoot van Gerardus Hendricus Löke, Heerenstraat. 19 Lecndert Johannes van Pelt, oud 28 j. en 8 mnd., Bakkerstraat. Johannes Marinus Meul- stee, oud 8 mnd., Groene weegje. De verdachte werd vervolgens met het lijk geconfronteerd. Zijn houding hierbij bracht ech ter geen verdere aanwijzing, daar hij bij deze confrontatie onophoudelijk huilde en zijn on schuld staande hield. Hij dreigde op het lijk neer te vallen, greep het bij den arm en riep meermalen uit Ik wiide, dat hij nog spreken kon. Intusschen wordt morgen het onderzoek ver der voortgezet. - i 'M Militair dood gevonden. Gister nacht werd een der op schildwacht staande militairen genaamd B. te Amsterdam woon achtig, behoorende tot het artillerie-detache ment te IJmniden bij het aflossen aan het Zeestrand aldaar niet op zijn post aangetrof fen. Na eenig zoeken vond men hem dood lig gen me: een schot door het hoofd. Eén der patronen uit zijn geweer bleek te zijn afge schoten. Door de militaire autoriteiten wordt thans een onderzoek ingesteld of hier misdaad in het spel kan zijn. Burgers contra militairen, le Amersfoort kwamen opstootjes voor waarbij het publiek partij koos tegen een seFgeant, die bijzonder acht gaf dat de minderen hun saluut- plicht vervulden. Militaire hulp moest aanrukken en er werd gedreigd te schieten. Langen tijd was het ver keer gestremd doordat de Leusderweg die langs de kazerne voert, afgezet was. Aanhouding. Door de politie werd op aanwijzing aangehouden een 18-jarige jongen terzake van insluiting in een perceel aan de Olieslagerstraat te Amsterdam. Hij wordt mede verdacht van diefstal eener handkar met manu facturen ter waarde van 10.000 gulden. Een ongeval bij Hagenbeek. Bij de voorstelling van het Circus Carl Hagenbeek te Scheveningen is gisteren, Dinsdagavond een betrekkelijk ernstig ongeluk gebeurd. Bij het dressuurnummer van den heer Richard Sawade met negen tijgers, moest een der tijgers een sprong maken over het hoofd van den dres seur van het eëne voetstuk op het andere. Deze tijger, die ook te Amsterdam den heer Sawadc verwond heeft, sprong den dresseur eensklaps op het hoofd, waardoor de nagels in het vleesch drongen en drie hevig bloedende wonden ont stonden. De heer Sawase behield zijn ongeö venaarde kalmte en wist de onrustig geworden dieren op een afstand te houden. Hoewel hij door het bloeden haast niets kon zien, slaagde hij er in, onder daverende toejuichingen van het publiek, de kooi te verlaten. De circusdoktcr, dr. E. Katz, die onmiddel lijk ter hulp gesneld was, onderzocht de wonden en verklaarde, dat deze, hoewel zeer groot, ge lukkig geen reden tot ernstige ongerustheid gaven. UIT R (TITER DAM. Een bewoner van den Bergweg is de dupe geworden van een misplaatste aardigheid. Tal van bestellingen, waarvan hij niets wist, werden aan rijn huis bezorgd en geweigerd. Er kwamen bloemen, rijtuigen reden voor én zoo meer. Ook een advertentie werd geplaatst, waarbij aan het adres van dezen Bergweg-be^ woner personeel werd gevraagd. Dit lokte heel wat werkzoekenden, zelfs van buiten de stad. Uit de volkstuintjes aan den Mathene3- aerdijk zijn van J. M. uit Schiedam, drie hec toliter aardappelen gestolen,. UIT DELFT. Te Delft is gisteren bij een filiaalhouder van de firma Verkade ongeveer 500 kilogram cho colade en cacao in beslag genomen. De ge- heele partij was door een Duitscher gekocht en zou gisteravond per automobiel worden vervoerd. De recherche te DelfL heeft een 18-jarig jongmensch genaamd W. gearresteerd, die een groot aantal afgekeurde automobielbinnen SCHIEDAM, 21 Augustus. Vertrokken naar zeé ter trawlvisscherij de logger Seb. 454 „Han del", schipper Floor Verdaan. SCHIEDAM, 21 Augustus. Aangekomen de vrachtlogger „Proefneming II", kapitein Teu- nis Struis, ledig van Vlaardingen om hier dak pannen te laden. Het Belgisch stoomschip „Elisabeth van Belgie" van New-York geladen met stukgoe deren, .ligplaats Wilhelminahaven. Moord op een korporaal. Men meldt uit Tilburg Gisteren is door den inspecteur der recher che, Soentjes, met een Amsterdamsch recher cheur, zekere J. Jansen, kostganger in het huis van den verslagene te Amsterdam Kon- radstraat, 24 huis van Amsterdam naar Til burg overgebracht als verdacht van den moord op den korporaal Wasselie op Zondag 11. Jansen werd gisteren door de Amsterdam- sche recherche in zijn kosthuis gearresteerd. De oorzaak van deze arrestatie is gelegen in de verklaringen van verschillende getuigen, die eenstemmig het signalement van den verdachte aan de recherche mededeelden Toen daarna de vrouw van den verslagene DeGhineezenmoord te Amster dam. Het eigenaardige van het geval is, dat iedere Chinees uit het logies der Maatschapij Nederland ontkent, iets van de vechtpartij af te weten. Daartegenover staat echter de be kentenis van Liang Lcetack, die werkelijk een broeder is van den eersten vermoorde. Ivan Liang. Men moet het overigens echter met de „broederschap" niet al te nauw nemen. Zoo schijnen de Chineezen er hier veel stiefvaders op na te kouden. Verschillende personen ten minste vertelden stiefvader van den vermoor den Ivan Liang te zijn. Reeds eerder hebben wij er op gewezen, dat de menschen geen andere taal schijnen mach tig te zijn dan het Chineeech. De politie heeft op dit punt onaangename ervaringen opge daan. Het gros der lieden verstaat wel dege lijk Engelsch sommige zelfs Hollandsch. Het is gebeurd, dat een Chinees op het bureau met de grootste moeite door middel van een tolk gehoord werd. Toen de inspecteur een paar agenten bevel gaf, hem op te sluiten, wendde de Chinees zich met een theatraal gebaar tot de politiemannen en sprak in zuiver Hollandsch Wacht slecht3 vijf minuten Een anderen keer, toen een Chinees met zijn Hollandsche vriendin de trap van het bureau opklauterde hoorde de politie juist de vrouw tegen hem zeideDoe maar net, of je geen Bngelsch spreekt. Deze zonderlinge dingen deden zich voor, toen de koffer van een der Chineezen gestolen was. De inhoud werd er uitgehaald, terwijl de koffer zelf in het water werd geworpen. Nooit heeft men doorslaande bewijzen gehad, wat er eigenlijk in de koffer zat. Misschien zat er i meer achter dan een diefstal van enkele sim- i pele huishoudelijke voorwerpen. 1 1 i i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3