voor n>v Gratis Ongevallenverzekering De Oorlog. 4 toie j aargang Zaterdag 24 Augustus 1918 IN o. 12223 Westelijk front f Buitenlandse]! Binnenland. 4 I I Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post ƒ2— p.. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 eend, Incassokosten worden berekend. ■xrjFro verlies van Advertentiën: 15 regels f 1.30elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend, ingezonden 'meoedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 porlogstoeslag. Incassokosten worden berekend. bij levenslange LI geheele 11 een hand> - invaliditeit; f voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekermgsbank te Schiedam. bij verlies van een duim; bij verlies 11 van een U wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger; ÏIET offensief der geallieerden DUURT VOORT. DE ENGELSCIIEN MAKEN BELANGRIJKE VORDERINGEN. Becquerelle, Boyelies, Hamelincourt en Gomie- eourt genomen. In de laatste plaats namen zijn troepen 500 gevangenen. Rawlinson's vierde leger heeft naar verluidt de Usna-heuvel ten Z.O. van Aveluy bernach- stander van uit Albert mislukten in ons vuur. Tusschen Albert en de Somme viel de vijand onder een zeer krachtig beschermend vuur aan en drong tijdelijk over den straatweg Albert- Bray in Oostelijke richting door. Een krachtige tigd. Zijn vooruitgang beslaat tusschen een tegenaanval van Hessische troepen inet gedeei- twee mijl, Het hooge terrein ten Z.W. van I ten van Pruisische en Wurtembergsc ie ïegi- Cappy is eveneens genomen. menten wierp den vijand over den straatweg Mangin's leger rukt nog vooruit, maar er is I in zijn stellingen van uitgang terug. pen ij weinig verder nieuws over. Beoosten de Oise optrekkende batterijen schoten taliij e an s loopt onze linie van Pont l'Eveque langs het van den tegenstander in elkaar. Oise-Aisne-kanaal naar Varennes en van daar Ten N. van Braye zette e vijan ar en twee K.M. bewesten Pont-St. Mard. tot den aanval in. Zij werd bijna geheel^v- diet Britsch avondcommunique meldtj nietigd. Plaatselijke gevechten duurden op Gedurende den dag zetten wij krachtig en slagveld tot in den nacht.door Het persagentschap Havas te Parijs seint 23 dezer de volgende beschouwing over den toestand SiDe zegevierende opmarsch onzer troepen duurt zonder "ophouden voort. De vijand is in vollen terugtocht aan deze en aan gene zijde van de Oise, tusschen de Matz en de Aisne, over een front van 50 kilometer. Links van de Oise Buig het leger van generaal Humbert na de be zetting van Lassigny voort desterke positie Van Piemont te vermeesteren. Lichte strijdkrach ten trokken over de Divette tusschen Thies- c°urt en Ville Ten Oosten van Noyon bleef het leger van Hangin vorderingen maken langs de Oise, welke rivier wij thans over een lëngte van 15 kilometer bereikt hebben. Gisteren werden vooral in het centrum, in de richting van de Ailette, vorde ringen gemaakt. Opnieuw werden tien dorpen bevrijd. Zoo wordt Soissons geleidelijk vrij gemaakt, terwijl daarentegen het gevaar voor Roye en Noyon steeds groeit. De Duitschers laten bij hun terugtocht een aanzienlijke hoe- Veelheid materiaal in onze handen, waarvan Ten Zuiden v£m Grandcourt sl wij een het cijfer der 200 kanonnen, die alleen door het tegenaanvai af> leger van Mangin binnen twee dagen werden buitgemaakt, een denkbeeld kan geven. Het Tusschen Somme en Oise verliep de dag over het algemeen kalm. De krachtige vuurstiijd ten Z. van de Somme verflauwde in den voor middag. Ten Z. van de Avre kwamen Fransche aanvallen bij Fresnieres in ons vuur slechts ge deeltelijk tot ontwikkeling en werden afgeslagen. Infanteriegevechten aan de Divette. iusschen Oise en Aisne namen wij in aansluiting op de op met succes onze aanvallen over een xront van meer dan 30 mijl van Lihons tot Mercatel voort. ig.De Engelschen vielen om 4 uur 45 in den morgen ten Zuiden der Somme aan en namen Herleville, Chuignes en Chuignolles en de bos- schen tusschen deze dorpen en tusschen Chuig nolles en de rivier. Gedurende den opmarsch doodden wij een groot aantal vijanden en namen er velen ge „20 Aug. plaats gehad hebbende verlegging van vangenen. I 0Ilze linies achter de Oise m den nacht van 21 Tien minuten flater vielen de Engelschen op den linkervleugel van het slagfront aan en ver overden Gouuiecourt, Ervillers, Hameiin- court, Bazelies en Baizy-Becquerelle en maakten vele gevangenen. Gedurende het overige van den dag maakten zij gevangenen ten Oosten dezer dorpen. Ondertusschen vielen in het centrum en op den rechtervleugel Engelsche en Waalsche di visies de posities op den Oostelijken oever aan de Ancre van ten Zuiden van Albert, tot|naJnj Grandcourt aan en wonnen na hevigen strijd terrein. Westelijke richting. Drie patrouillevaartuigen kruisten voor de kust. Volgens de „Voss. Ztg." meldt de ,,Is- westia", dat Miljoekoff uit de kadettenpartij getreden is. Hij is voornemens een nieuwe politieke partij onder den naam constitutioneele monarchistische partij te stichten. aantal krijgsgevangenen neemt eveneens in hooge mate toe. Van hun kant handhaafden onze Engelsche bondgenooten zich, ondanks de krachtige tegen aanvallen van den vijand in de stellingen, Welke zij gisteren bewesten Bapaume hebben veroverd. De slag, die tot dusverre geleverd Werd benoorden de Ancre, breidde zich heden h°t aan de Somme uit: Albert viel in handen d°r Britten, die binnen twee dagen 5000 ge- Vangenen maakten. He correspondent van Havas aan het Fran- sche front schildert voorts het voortreffelijk op 22 Aug., onze troepen ongestoord door den vijand achter de Ailette terug. Voor krachtige aanvallen van den tegenstander tusschen Ma- nicamp en Pont St. Mard weken onze op den Westelijken over der Ailette nog stand hou dende compagnieën achter den sector terug. Plaatselijke vijandelijke aanvallen tusschen de Ailette en de Aisne mislukten door ons vuur en door tegenaanvallen. Legergroep kroonprins. Tusschen Bazoches en Fismes drukten wij in plaatselijke aanvaden 'n Amerikaansche postenlinie terug en sloegen vijandelijke aanvallen af. Bij vlieger-aanvallen op Duitsch gebied wer- .A*. den, volgens tot dusverre binnengekomen be- Omstreeks 11 uur in den morgen vielen de I richten, een naar Karlsruhe op weg zijnd vijan Engelschen op den linkervleugel en in het een- delijk eskader van tien vliegtuigen dooi onze trum van het slagfront langs den spoorweg ten 1 jachtvliegers zegevierend vernietigd. Het Duitsch avondbericht luidt Ten N.W. van Bapaume, bij Albert en ten Z. der Somme, nieuwe Engelsche aanvallen. Onze tegenaanvallen zijn aan den gang. Lievige vuurstrijd tusschen de Ailette en de Aisne. Noorden van Grancourt aan en veroverden Achiet-le-Grand, Bikucourt en den heuvelrug welke Irlis beheerscht. Gedurende den middag zetten wij den aanval voort. Er zijn verscheidene duizenden gevangenen gemaak. De vijand leed zware verliezen. De Fransche staf meldde gistermiddag In den loop van den nacht verwoed bombar dement tusschen de streek van Beuvraignes Moreel van de troepen, die tusschen de Aisne I en de oise, vooral op den Piemont, bij Paasei en ea de Oise werkzaam zijn. Zij voelen geen ver- Ghiry-Ourscamps. De Franschen houden den ^oeienis, zij denken niet aan rusten, want overal zuidelijken oever van de Oise en van de lilette ngaat de boche er van door". In zijn overhaaste I van Sempigny tot aan de spoorlijn naar Goucy- vlucht liet de vijand een wonderbaarlijke hoe- I le-Chateau. Veelheid materiaal, bergen granaten, wapenen, I 2e hebben hun linies tot den naasten omtrek Basmaskers, kleedingstukken enz. achter. Zóó I van Guny en Pont-St. Mard vooruitgebracht. °yerhaast was hier en daar het vêrtrek van de I Overal elders verliep de nacht kalm. v'jand, dat officieren van een Fransch regiment I Het Fransch avondbericht luidt die een dorp binnentrokken, de maaltijden op- Tusschen Matz en Oise in den loop van den smulden, die voor de Duitsche officieren waren °Pgediend. Alle achter het front gelegen we- Sen zijn versperd door troepen, kanonnen en materiaal. Talrijke treinen rijden snel Noord waarts. door onze vliegers bestookt. Reuter seint uit Londen Een blad heeft den indruk gewekt, dat de Aanval door het derde Britsche leger den 21sten uitgevoerd, betrekkelijk genomen mislukt is. Hit is bij lange niet het geval. Integendeel, we kregen al onze doelen in bezit, terwijl driedui zend gevangenen ons in handen raakten. Bapaume behoorde niet tot onze oogmerken Het is waar, dat het succes grooter ware Weest zoo de Duitschers onzen aanval in hun eerste stelling hadden afgewacht. Het geviel evenwel, dat zij het gros hunner troepen achter den spoorweg Albert-Atrecht hadden terug- Betrokken. In deze omstandigheden spleet onze stoot, en dit was niet anders mogelijk, hun hoofdstelling niet. Wat aan dit front geschiedde Was precies hetzelfde als wat de allerlaatste dagen op het front van het Fransche leger is Beschied. De Duitschers trokken over Oise Ailette terug, ten einde voor den klap der dag verwoede geschutsactie. Be Franschen hebben de Divette overschre den in de streek van Evricourt. Tusschen Ailette en Aisne hield de vooruit gang der Franschen beoosten Bagneux en be westen Crecy-au-Mont aan. Duitsch stafbericht van gistermiddag Legergroep prins Ruprecht. Plaatselijke vij andelijke aanvallen ten N.W. van Bailleul en ter weerszijden van de Leie werden afgeslagen. De Engelschen hebben gisteren den op 21 Au gustus ten N. van de Ancre begonnen aanval met volle kracht voortgezet en zonder het Ancre- front er in te betrekken ten N. van Albert op den sector van Albert tot aan de Somme uit gebreid. De omvattend op touw gezette door braakpoging van den vijand is in de eerste ontwikkeling volledig mislukt. De tegenstan der heeft gisteren een zware nederlaag geleden Op het gevechtsterrein ten N.W. van Bapaun e vielen in verwachting van vijandelijke aanvallen Pruisische divisies met Saksische en Beiersche regimenten den vijand tusschen Moyenneville v,- en Miraumont aan. Zij stieten overal op den Eranschen uit te wijken, doch wanneer de vijand vijandelijken in voorbereiding zijnden aanval en terugtrekt met het doel, een slag te ontgaan, op sterke reserves van den tegenstander en kan dit voor de aanvallende partij bezwaarlijk wierpen den vijand op verschillende plaatsen ean mislukking worden genoemd. In het geval tot 2 K.M. diep terug. Daarmede waren de Van het derde leger verkoos de vijand 3000 voor den morgen voorbereide Engelsche aan- gevangenen af te staan nog ongerekend de doo- vallen verijdeld. In den loop van den dag den en gewonden, boven het wagen van den viel de vijand nog herhaaldelijk, voornamelijk sH'ijd in. de voorste stellingen. de richting Puisieux BeaumontHamel In den strijd van heden tusschen Lihons en aan en werd overal onder zware* verliezen af de Gojuel heeft Bying's derde leger Boiry, geslagen. Krachtige aanvallen van den tegen- SPANJE EN D UITSCIILAND Het spaai^ tusschen Spanje en Duitschland. Er waren al geruchten geweest van een drei gende nota aan de Duitsche regeering, maar de Spaansche premier had die onmiddellijk den kop ingedrukt door de verzekering dat er niets van waar was. Een bericht in de Norddeutsche Allgemeine Zeitung bevestigt nu echter vrijwel wat al was uitgelekt. De Spaansche gezant te Berlijn heeft er op last zijner regeering op gewezen, dat de torpedeering van Spaansche scheepsruimte zulk een omvang heeft aangenomen, dat da eco nomische toekomst van dat land er ernstig door in gevaar wordt gebracht. De Spaansche regeering ziet zich daarom ge drongen voor vervanging van voortaan tot zinken te brengen tonnage uit de Duitsche scheepsruimte te zorgen. De Duitsche regeering heeft in haar ant woord gewezen op de ernstige bezwaren, welke aan een dergelijke regeling in den weg staan, daar het niet aangaat op het beginsel van de oorlogsvoering ter zee voor sommige staten uit zonderingen toe te staan en de Spaansche heeft van haar kant den vasten wil te kennen ge geven om onzijdig te blijven. Maar met dat al is de verhouding tusschen beide landen voor het oogenblik door dezen stap zeer verscherpt. ALBANIË. Het Oostenr.-Hongaarsch stafcommuniqué meldt Da strijdkrachten van generaal Von Pflanzer Beltin hebben den vijand op verscheidene pun ten uit zijn eerste linies geworpen en gevan genen en kanonnen binnengebracht. JAPAN. De ,Times" verneemt d.d. 19 Augustus uit TokioDe rijstonlusten duren voort. Men houdt het ontslag van het kaïbinet voor waar schijnlijk. ALLERLEI NIEUWS. Men meldt uit Nes op AmelandEer gisteravond kruisten een 20-tal groote, ver moedelijk Engelsche, oorlogsschepen voor de Amelandei? wal. Gisteren passeerden twee ^vliegtuigen in De „Koningin Regentes." Het ministerie van buitenlandsche zaken deelt het volgende mede Het door de marine-autoriten naar aanlei ding van den ondergang van het stoomschip „Koningin Regentes" afgenomen getuigenver hoor, zoowel als het door den Raad voor de Scheepvaart ingestelde onderzoek heeft ontwij felbaar vastgesteld, dat de ontploffing, tenge volge waarvan genoemd schip is gezonken, veroorzaakt is door een afgeschoten torpedo. Harer Majesteit's gezant te Berlijn heeft de opdracht ontvangen, de Duitsche regeering in kennis te stellen met de conclusie, waartoe Harer Majesteit's regeering is gekomen en haar tevens mede te deelen, dat zij er prijs op zou stellen, indien de Duitsche regeering alsnog een ernstig onderzoek wilde instellen ter be antwoording van de vraag, of een Duitsche duikboot de „Koningin Regentes" heeft ge torpedeerd Met dit verzoek richtte zich Harer Majes teit's regeering tot de Duitsche regeering, om dat de Duitsche marine orders heeft, in ze kere gedeelten van de zee de aan hospitaal schepen in het algemeen toegekende immuni teit niet te erkennen. De mogelijkheid zou dus niet uitgesloten zijn, dat een onervaren Duitsche duikbootcommandant of door ver keerde opvatting van de hem gegeven orders of tengevolge van onjuiste plaatsbepaling of wel door een andere vergissing gemeend had, het hospitaalschip de „Koningin Regentes" niet te moeten eerbiedigen èn de noodlottige torpedo had doen afvuren. Daar uit de hier te lande afgelegde getui genverklaringen eenige feiten waren geblekeD, waarbij de verantwoordelijkheid der Britsche regeering betrokken scheen, heeft de Neder- landsche regeering vooraf aan de Britsche omtrent de volgende punten opheldering go- vraagd lo. In Boston zijn aan de kapiteins der drie hospitaalschepen inlichtingen gevraagd omtrent de instructies, die zij hadden ontvan gen nopens de route, voor de reis. 2o. Eerst zou het plan bestaan hebben, 160 Duitschers aan boord van de „Koningin Re gentes" in te schepen, doch dit plan is niet uitgevoerd. 3o. Ruim anderhalf uur vóór de torpedee ring is in de nabijheid van de hospitaalsche pen een Britsche duikboot waargenomen. De Britsche regeering heeft hierop geant woord als volgt Ad primum: Op 2 Juni j.l.. eenige uren na aankomst van de hospitaalschepen te Bos ton, heeft de Britsche marine verankerde Duitsche mijnen gevonden op ongeveer 53° 1' N.B., 1° 25', 5" O.L. Daar dit punt ongeveer in de gebruikelijke route der hospitaalschepcn lag, waren deze blijkbaar daaraan gelukkig ontkomen, en daarom wenschte men te we ten, of zij van de gebruikelijke route waren afgeweken en vroegen de Britsche marine au toriteiten aan den kapitein, welke route de hospitaalschepen hadden gevolgd. Ad secundumEr waren geen schikkingen getroffen om Duitsche krijgsgevangenen in te schepen aan boord van de „Koningin Regen tes" daar er op de twee andere schepen vol doende ruimte was voor het aantal krijgsge vangenen, dat vervoerd zou worden. Ad tertiumDe bedoelde Britsche duikboot heeft den 6den Juni geen torpedo afgeschoten en bevond zich op het oogenblik, dat de „Ko ningin Regentes" werd getorpedeerd, Weste lijk van het lichtschip Leman, dus ten minste 24 mijl van de plaats de onheils. De Duitsche regeering is rnet het antwoord der Britsche regeering in kennis gesteld. Thee naar Nederland. Bij de opvordering te Freetown (Sierra Leona) van het Nederlandsche vrachtschip Lombok be vonden zich behalve koffie, ook 10.000 kisten thee aan boord. Deze partij ligt, naai wij vei- nemen, thans in Engeland en zal naar ons land worden verscheept. 1 w e i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1