Waarom zoodt ge uw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwiil „DE PHOENIX", telef. 15 n even goed en ving bedient Ingezonden Mededeelingen, Liturgie. Htads- au tie westelijk Nieuws Crisismaatregelen. Binnenkort, vermoedelijk met de eerstvol gende gelegenheid, wordt althans een gedeelte hier te lande verwacht. Geknoei bij de meelbereiding. Naar wij vernemen heeft de heer Marchant zich met de volgende vragen tot den minister van Landbouw gewend De meelmolenaars, die tegen een bepaald loon de door de regeering verstrekte grond stoffen vermalen en deze aan het rijk toebe- hoorende goederen geheel moeten afleveren in den vorm van meel, schijnen deze grondstoffen zoo afdoende te „wasschen", voordat zij worden vermalen, dat daardoor het afgeleverde meel een hooger watergehalte heeft dan de regeering heeft toegestaan. Hiervan is het gevolg lo. dat aan de bakkers een tekort aan ge wicht meel wordt afgeleverd 2o. dat het afgeleverde meeljaan spoedig bederf onderhevig is 3o. dat de meelmolenaars niet het volle pro duct afleveren, dat uit de door de regeering verstrekte en aan het rijk toebehoorende grond stoffen voortkomt. Wat is hiervan aan de regeering bekend Welke maatregelen heeft de regeering ge nomen om deze handelingen te keeren Het vleesehrantsoen. Omtrent het bericht, dat dezer dagen in de bladen circuleerde als zou het vleesehrantsoen van 1 ons tot 2 ons per hoofd en per week wor den verhoogd, hebben wij ter bevoegder plaatse inlichtingen ingewonnen. Ons werd verzekerd, dat op het oogenblik van plannen tot verhoo ging van het vleesehrantsoen geen sprake is. In bedoeld bericht werd ook gezegd, dat de ver hooging van het rantsoen waarschijnlijk over 14 dagen zou ingaan. Uit bovenstaande tegen spraak zal men begrijpen, dat deze datum uit de lucht gegrepen is. (Msb.) Pas geweigerd. Gisteravond zijn de heeren Ir M. H. Dame en Jos ten Berg, leden van den raad van be heer der Ned. Jaarbeurs, vergezeld van den chef van den technischen dienst, Ir. J. deBie Leuveling Tjeenk, naar Leipzig vertrokken op officieele uitnoodiging van het Leipziger Mess- arnt tot een bezoek aan de Zondag te openen Herbst-Messe. Den heer W. Graadt van Rog gen, secretaris-generaal der Ned. Jaarbeurs, die eveneens officieel uitgenoodigd was, is te Ber lijn het visum op zijn pas geweigerd (U.D.) „De Frisia." Volgens een bij het ministerie van buiten- landsche zaken ontvangen bericht]is de „Frisia" 20 dezer te Buenos-Ayrés aangekomen. Directe belastingen. Bij Kon besluit van 22 dezer zijn, met in gang van 1 September, benoemd tot inspec teur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Delft, T. K. Jansma, thans als zoodanig te Vlaardingen te Vlaardingen, J. Elsinga, thans als zoo danig te Zaandam Woningnood. Naar uit Amsterdam gemeld wortt, heeft het lid van den Gemeenteraad, de heer J. N. Hendrix, zich naar Duitschland begeven, ten einde zich op de hoogte te stellen van de maat regelen, die aldaar genomen worden door in het nijpende gebrek aan woningen te voorzien, zoowel voor den arbeiderstand als voor den kleinen middenstand, een moeilijkheid, die zich niet alleen in ons land, maar in niet mindere mate in de landen om ons heen voordoet. De heer Hendrix denkt tegen September weder terug te zijn. Ministerieele beschikkingen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft verboden alle handelingen, die er toe leiden dat de te veld staande rogge, tarwe en gerst voor een ander doel wordt ge bruikt dan voor menschelijk voesel, en met name het maaien van groene rogge, tarwe en gerst en het gebruiken van deze als veevoeder. Eene uitzondering maken hierop slechts die perceelen snij-rogge, waarvoor door het be treffende Provinciaal Productiekantoor aan den eigenaar daartoe schriftelijke vergunning is ver leend, welke vóór October a.s. moet zijn aan gevraagd. Verder heeft Z.Exc. bepaald, dat het vervoer en de aflevering is verboden van vlas en vlasafvallen behalve voor partijen be neden 5 K G., van ruwe tabak, behalve voor minder dan 10 K.G.van geslachte varkens of gedeelten daarvan van ongeschild eiken hout van huiden en vellen, al dan niet ge zouten van looistoffen, waaronder inlandsche eikenschors begrepen van zand, grindzand en grind, behalve voor minder dan 25 kub. M. van cacaoboonen, cacaomassa of ander halffa brikaten, benevens het verwerken daarvan, be halve voor de gevulde en ongevulde eenheids- chocoladereepen. Tenslotte is vastgesteld een veevoederdistri- butieregeling, waarbij bepaald wordtVee voeder wordt ter beschikking gesteld uitslui tend aan veehouders, door de provinciale vee voederkantoren (bij verkorting te noemen P.K.) en wel door bemiddeling van handelaren, aan- koopvereenigingen of andere dergelijke orga nisaties van erkende grossiers en van erkende tusschenpersonen. Dit besluit treedt in werking 1 Oct. a.s. Voor verdere bijzonderheden zie de Staatscourant van gisteren. Azijn. De Minister van Landbouw heeft vastgesteld een distributieregeling en maximumprijzen voor azijn. Daarbij is vastgesteld een kleinhandelsprijs per flesch met een mhoud van ten minste 7.5. d.L. van 12 cents en p. d.L. van 2 cent. De vaart van Indië op Amerika. Van bevoegde zijde vernemen wij, dat de regeering te Washington reeds licenses heeft gegeven voor de Nederlandsche schepen om kinine, tin, suiker en andere goederen uit Nederlandsch-Indië naar de Westkust van Amerika te vervoeren. Het spreekt vanzelf, dat deze schepen niet door de geassocieerde mogendheden in beslag worden genomen. Wij vernamen nog dat de bewuste Neder landsche schepen, waarvan het aantal nog niet vaststaat, tevens verlof krijgen om als retour vracht die goederen weder naar Indië terug te voeren, waarvoor de Vereenigde Staten con sent verleenen, waarschijnlijk ook levens middelen. („Tel.") De Cacao- en Chocoladedistributie. De minister van Landbouw heeft verboden, cacaoboonen te verwerken tot cacaomassa of chocolademassa, anders dan voor de oogen- blikkelijke behoefte van eigen bedrijf van den cacaopoeder- of chocoladefabrikant, die tot zulk een verwerking overgaat en cacaoboonen, cacaomassa, chocolademassa of andere half fabrikaten te verwerken tot chocolade in wel ken vorm dan ook. Verder is verboden cacaopoeder te vermen gen met vreemde bestanddeelen, suiker, meel, melkpoeder of wat dan ook, te verwerken, af te leveren en te vervoeren en caeaoboonen, cacaomassa, chocolademassa of andere half fabrikaten .te verwerken ef af te leveren. Door den minister ven Landbouw kan op schriftelijk verzoek ontheffing worden verleend van het verwerken van cacaoboonen enz. tot chocolade met dien verstande, datin geen geval chocoladereepen zullen mogen worden vervaardigd van minder gewicht dan 30 gram indien zij ongevuld, en 35 gram indien zij ge vuld zijn en in geen geval chocoladereepen zullen mogen afgeleverd worden van minder gewicht dan 30 gram indien zij ongevuld en 35 gram indien zij gevuld zijn. In geen geval zullen chocoladereepen worden vervaardigd of afgeleverd anders dan van zuiver product met een maximum suikergehalte (uit gedrukt als rietsuiker) van 65 pCt voor de ongevulde en van het chocoladegedeelte van de gevulde reepen, en van 50 pCt. voor da melkchocoladereepen en anders dan hetzij op de reep zelve, hetzij op hare verpakking, het zij op beiden, voorzien van den naam van den fabrikant. Vastgesteld zijn de volgende maximumprijzen voor chocoladereepen, gevuld of ongevuld groothandelprijs per 100 stuks f 10.50, tusschen- handelsprijs per lOOstuks f 11..kleinhandels prijs per stuk 12 cent, onverpakt; groothan- delsprijs per 100 stuks f 11.tusschenhandels- prijs per 100 stuks f 11.50, kleinhandelsprijs 12V2 cent, verpakt. Deze prijzen zijn te verstaan inclusief ver pakking en emballage en franco station van bestemming, spoor, boot of laatste veer. Boter-, mei#ng«-, margaïl aekaart, bon lie week geldig van 24 Aug. toten met 2 2 Sept. Kolen. In Augustus zijn geldig bons 21, 22, 23, 24 en 25 van de grijze bonboekjes nos. 1, 2 en 3 van de rose bonboekjes. De bons van de rose boekjes geldig tot 30 Sept. Schoenenbons. Er wordt aan herin nerd, dat in verband met de invoering van maxi mumprijzen voor schoenwerk, de schoenenbons 1 Oct. a.s. vervallen. Aanvragen om klompen- en schoenenbons kunnen gedaan wordenbewoners van het stadsgedeelte Z.Z, van de N .-Haven lokaal Rehoboth, Ploegstraat, de anderen in den Doele Lokaal Rehoboth is open de 3 eerste dagen der week voor schoenen, de laatste dagen voor klompen van 912 en 25 uur. St. Joris Doele geopend de eerste 3 dagen voor klompen, de laatste dagen voor schoenen van 912 en 25 uur. Domiciliekaart, trouwboekje en belasting biljet "(niet boven 46.20 gem. Ink. Bel.) mee brengen. Zij, die op den dag verhinderd zijn, kunnen Dinsdagsavonds 79 voor klompen en Vrijdags avonds 79 voor schoenen terecht in den St. Joris Doele. In Rehoboth Woensdagsavonds 7—9 voor schoenen en Donderdagsavonds 79 I voor klompen. i G a s d r uk. Des avonds zal gasdruk gege- ven worden. van 20 Aug.1 Sept. te 8.30 Toiletzeep. Van Vrijdag 23 Zaterdag 31 verkrijgbaar op Bon 289 naar verkiezing tegen afgifte van ééne bon 1 stuk Sanders No. 854 20 cent. 1 stuk Sanders No. 1160 k 20 cent. 1 stuk Sanders No. 971 k 0 cent 1 stuk Boldoot No. 260 k 30 cent. 1 stuk Boldoot No. 261 k 30 cent. f stuk Boldoot No. 500 h 30 cent 1 stuk Boldoot No. 513 a 30 cent. 1 stuk Boldoot No. 3225 k 30 cent. tegen afgifte van twee bons 1 stuk Bol doot No. 512 k 40 cent. 1 stuk Boldoot No. 729 40 cent. 1 stuk Saaders No 787 h 40 cent. 1 stuk Sanders No. 939 h 40 cent. 1 stuk Karnemelkzeep (Bousquet, Dobbelman of San ders) h 40 cent. 1 stuk Boldoot No. 67—68— 69 k 50 cent 1 stuk Boldoot No. 492 k 50 cent. 1 stuk Boldoot No. 3224 k 50 cent. 1 stuk Sanders No. 791 50 cent. 1 stuk Boldoot No. 461 k 60 cent 1 stuk Boldoot No. 704 k 60 cent 1 stuk Boldoot No. 559 k 75 cent. 1 stuk Boldoot No. 3217 k 75 cent. 1 stuk Boldoot No. 615/4 k 80 cent. De voorraad Toiletzeep is niet voldoende om voor een ieder een stak beschikbaar te kunnen ■tellen. Er is thans zóóveel aanwezig, dat on geveer 7s gedeelte der bevolking zich van deze zeep kan voorzien. Bon 289 blijft eclitcr geldig, om zoodra we der een nieuwe zending zeep aankomt, alsdan dienst te kunnen doen. Bij aankoop lette men in den winkel op het nummer der zeep, dat op de verpakking dui delijk staat aangegeven. Ga zooveel mogelijk naar Uwen eigen leve rancier. Wees vooral zeer zuinig met uw zeep aan geregelde, voldoende voorziening valt niet te denken. brief aan den minister dienaangaande 10 Ju'1 is verzonden. Wethouder Houtman antwoordde den heer Korpel, dat er van hem geen voorstellen te verwachten zijn inzake verbetering der wonin* gen in de Zuiderstraat, waarop de heer Korpel had gedoeld. Concert. Uitvoering van het Stedelijk Muziekkorps, Directeur H. H. VAN VLEUTEN, op Zondag 25 Augustus, des namiddags I2x/a uur, in de Plantage, luidt als volgt Programma 1. Jirbileummarsch, H. H. van Vleuten. 2. Ouverture „Nachklange von Ossian", N. W. Gade. 3. Traum-Walzer, C. Millocker. 4. ,,A nous deux". Polka voor 2 Pistons, Jos. Kessels. 5. Grande fantasie de 1' Opéra „Aïda", G. Verdi. (H. H. van Vleuten).-6. Germanentreue, Marsch, G. H- Blankenburg. Hoogwater te Schiedam: Zondag 25 Aug. 6.45 v.m., 7.20 n.m. VEERTIENDE ZONDAG NA PINKSTEREN. Verkrijgbaar in de week van 22—28 Augustus: Op bon 281 U/j ons kaa3 naar keuze. Op bon 283 1 reep gevulde chocolade 1272 cent Op bon 285 7a pond suiker 28 ct. per pond, 72 ons gort 13 cent, Op bon 287 vanaf Zaterdag. Op bon 289 Toiletzeep, zie dabiljetten bij de winkeliers. Aardappelen. Zaterdag op bon 275 1 K.G., Maandag op bon 277 7, K.G., Dingdag op bon 279 1 K.G. Groote aardappelen 9 oent poters 7 cent per K.G. Suikerkaar t. Op bon 1 is verkrijgbaar 7a pond suiker. Kind ermee 1. Bon 24 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaar: 72 pond kindermeel k 21 cent per pond, of 7a pond maïzena 55 cent per pond. Nieuwe aanvragen voor kindermeel 27 Aug. n.m. 2372 uur aan het Broodbureau. V 1 e e s c h voor zieken. Verkrijgbaar Vrij dag 23 Aug voor letters A.M. en Zaterdag 24 Aug. voor letters N.Z. Visch. Op bon 163 verkrijgbaar 7a pond versche visch. Koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 Augustus en eindigende op 31 Augustus, zal door detaillisten aan verbruikers mogen wor den afgeleverd op: Bon no 35 eener thee- en koffiekaart 7» ons koffie. Broodkaart. De bsoodkaart van het 64e tijdvak loopt van 23 Aug. tot en met 29 Augustus. Gemeenteraad. De Gemeenteraad heeft gisteren nog met 15 tegen 5 stemmen het voorstel van B. en W. aangenomen om een crediet toe te staan van f 16.500.voor de verplaatsing van de metselwerf der gemeente van de Gerrit Ver- j boonstraat naar de Hoofdstraat (terrein Pak- huis „Java"). Met 13 tegen 7 stemmen besloot de Raad i aan den heer J. A. J. Nolet te verkoopen den grond, waarop diens fabriek, kantoor enz. zijn gevestigd tegen f20.— per M2. De grondverkoop aan de Laurens Knappert- straat (f 12.per M2.) werd met 12 tegen 8 stemmen goedgekeurd. Bij herstemming over het voorstel Maas, be treffende de overbrenging van de posten f 36000. en f 14000.naar den post onvoor ziene uitgaven op de begrooting 1918, waar over in de vorige Raadszitting de stemmen hadden gestaakt, werden 16 stemmen tegen en 4 vóór uitgebracht, zoodat het is verworpen. Het voorstel van B. en W. werd terugge nomen. Bij de behandeling van het voorstel-Maas inzake de opheffing van de Koopmansbeurs en benutting en inrichting van het gebouw voor andere doeleinden, werd door den heer Maas een nieuw voorstel gedaan. De Voorzitter stelde voor hierop advies door B. en W. te laten uitbrengen en het voorstel in de eerste zitting van September te behan delen. Dit werd zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Na zeer uitgebreide debatten over het voor- stel-GoslingaMaasEvers, betreffende de in stelling van een Commissie van Bijstand inzake de uitvoering v/d Distributiewet, werd dit voor stel niettegenstaande wethouder-De Bruin het onaannemelijk had verklaard, aangeno men met 12 tegen 7 stemmen. Vóór stemden de heeren Kavelaars, Evers, Maas, Goslinga, v. Baren, Beukers, Schreuder, Lager-wey, v. d. Zee, v. d. Toorn, v. d. Tempel en Scheffers. Tegen de heeren v. Pelt, De Bruin, Korpel, Dinkelaar, Houtman, v. d. Hoek en Koopmans. Aan het eind der zitting, die tot 672 uur had geduurd, werden de interpellaties beant woord. Wethouder De Bruin deelde mede dat besloten was met opslag van aardappelen door particulieren een proef te nemen en dat de „Het lichaam, dat vergankelijk is, bezwaart de ziel en de aardsche woontent drukt den geest vol van zorgen neder". Aldus klaagde reeds de wijze man, hoe moeilijk het is altijd volgens onze bovennatuurlijke bestemming te leven. En onze eigen ondervinding is daar om te getuigen, dat het ons niet beter vergaat We weten wel, dat we bestemd zijn voor een eeuwig leven, dat diensvolgens al ons doen en laten op de eerste plaats gericht moet zijn op het nastreven van dat geluk, dat dus heel de wereld en al wat zij te bieden heeft maar middel wezen mag om het eene beoogde doel te bereiken onze eeuwige zaligheid. Maar toch, al mogen we misschien getuigen, dat we niet geheel in het aardsche opgaan, hoeveeLaan- trekkelijkheid vinden ook wij niet in het aardsch gelukhoeveel terugslag in het geestelijke ondergaan wij niet door aardsche zorg en be slommering. Daarom doet het zoo goed, geleid door de liturgie vandaag, om weer eens aan al die verkeerde invloeden te onttrekken, ons zuiver standpunt weer eens te bepalen om met nieuwen moed weer aan ons eenig, ons gees telijk heil te arbeiden. „Zoek eerst het rijk Gods en Zijn gerechtigheid en al het overige zal u toegegeven worden." Dat is de belofte Gods, van Hem, Die niet bedriegen kan, Die getrouw is in Zijn beloften. De „goede" dagen van ons eigen leven leggen getuigenis af voor de waarheid van dat woordAls wij op den Heer hebben vertrouwd, heeft het ons aan niets ontbrokenwe moeten het toegeven. „Hoe lieflijk zijn Uwe tenten, o Heer der heerscharen"; onder den invloed van onze ge lukkige herinneringen „verlangt onze ziel en kwijnt weg naar de voorhoven des Heeren." Daarom, zie neer o God onze Beschermer, en werp Uwen blik op het aanschijn van Uwen gezalfde, want beter is één dag in Uwe voor hoven dan duizend elders. Daar te verwijlen kost moeite, want een tweevoudige wet strijdt in onze zieleene die ons aftrekt van God en leidt „tot de werken des vleesches" eene die ons zou willen voeren tot God en „vruch ten kweekt des H. Geestes". Al« we die tegen stelling in het epistel overwegend lezen dan is onze keuze spoedig bepaald; in die opsomming van zonden zouden we het beeld onzer ziel niet willen terugvinden met de zekerheid, dat we „het rijk Gods niet zullen beërven I" Maar dien vrede des harten, die alle begrip te boven gaat en het uitvloeisel is van „de werken des geestes dien verlangt ieder onzer voor zich. Maar dan is de gevolgtrekking onontwijkbaar „Die aan Christus toebehooren hebben hun vleesch gekruisigd met zijn hartstochten en begeerlijkheden." Schrikken we voor dat woord terug, dat den strijd beschrijft, dien we tegen ons zeiven te voeren zullen hebben, dan komt Christus in het Evangelie ons aantoonen dat die strijd toch niet te ontwijken is. „Niemand kan twee heeren dienen". God en de wereld zijn twee Heeren met zoo uiteenloopende be ginselen, dat trouw aan den eenen noodzakelijk breuk met den ander beteekent 1 We zullen dus zeker den een verachten en den ander aanhangen, langzamerhand den een beminnen en den ander haten. En de keuze wordt ons i gemakkelijk gemaakt door een voorbeeld. Hoe smadelijk is de begeerlijkheid der oogen zich uitend in tè groote zorg voor het tijdelijke I Aan de redelooze natuur ontleedt de Zaligmaker zijn voorbeelden, opdat wij redelijke menschen ons zouden leeren schamen. Maar schandelijker zijn nog de hoovaardij des levens en de be geerlijkheid des vleesches, die van onze men- schenwaardigheid zelfs geen schaduw overlaten. Laten we derhalve onze keuze maken voor God en Zijne zaak, daardoor voor onze ziel en van haar eeuwigheid 1 En wat is daarvoor noodig In hoofdzaak vertrouwen op God- Naast een redelijke zorg voor het tijdelijke moeten we al het overige aan den Heer toe vertrouwen, want „Hij draagt zorg voor ons"< In den strijd tegen ons zeiven om den hoog moed en de verlangens des vleesches te over winnen moeten we onze hooge roeping steeds voor oogen hebben we zijn kind Gods. Dat houdt ons nederig bij het zien van onze ge ringe waarde uit ons zeiven dat spoort ons aan tot heiligheid om te beantwoorden aan het heerlijke doel ons gesteld. Wat wij i° dien strijd zelf niet kunnen, dat verwachten vre vertrouwvol van boven, want de Heer za' Zijn Engel zenden, „die zal neerdalen rondom hen, die Hem vreezen en die ze zal verlossen." Laten we dat vertrouwen vandaag nog een#

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2