Dagblad voor Schiedam en Omstreken. Gratis Ongevallenverzekering j j) De Oorlog. 4tet© Jaargang. Maandag 26 Augustus 1918, No. 12224 Westelijk front ■H IMtalantisdi Nieuws. Binnenland. Bureau Abc» post 2 Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. nnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. pc. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cenjd. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 15 regels fl.30; elke regel daarboven 25 ct, 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeben. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 o/o oor logs toeslag. Incassokosten worden betekend. Wi p a f) f| bij levenslange J 111 verlies van geheele 1111 een hand, invaliditeit; 1 v voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Kollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. bij verlies van een duim bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger mm Bi} of kxa&atens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele al en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. De bureaux ten Raadhuizeten Nicuwstraat 26, zullen in verband met de verwisseling der broodkaarten op Woensdag 28 Augustus a.s., na twaalf uur 's namiddags gesloten zijn. BELANGRIJKE VOORUITGANG DER ENGELCHEN BIJ BAPAUME. quin, waar een aantal doode Duitschers werd gevonden. Wij brachten vanochtend de linie op een front van één mijl ten N. van Bailleul voor uit en namen 50 vijanden gevangen. De ar tillerie smoorde «en vijandelijken tegenaanval. Zondag-middag berichtte de Engelsche staf de vermeestering van Contal-malson, Warlen- court en Eaucourt, nadat de Britten den weg AlbertBapaume overschreden hadden. Ten N. van Bapaume zqn Sapignies en Be- hagnees genomen. Sinds 21 dezer zijn meer dan 17.000 gevan genen gemaakt. Gisteravond deelde de Britsche staf mede De tegenstand van den vijand nam heden toe na de aankomst van Duitsche versterkin gen. Talrijke tegenaanvallen op verschillende punten zijn onder verliezen door ons vuur mislukt. Onze troepen baanden zich met groote dap perheid een weg en rukten, na den tegen stand overwonnen te hebben, verder op, waar bij zij veel gevangenen maakten. Óp den Noordelijken oever van de Somme hebben de Australiërs vroeg in den morgen in een geslaagden aanval de vijandelijke stel lingen op het hooge terrein ten O. van Braye veroverd, terwijl op hun linkervleugel divisies uit Londen en de Oostelijke graafschappen in de richting van Cernoy bleven oprukken en Mametz namen. Troepen uit Wales veroverden het bosch van Mametz. In het centrum van onzen aanval staken wij den weg van Aibert naar Bapaume over zijn geheele lengte ten Z. van Bapaume over en Martinpuich, Lesars en Lcbarque. Volgens een Reutertelegram d.d. 25 dezer uit Londen zouden Engelsche patrouilles reeds Bapaume, Thilloy en Croivilles zijn binnengerukt. Afgezien van een zeer levendige beschieting hadden aan het Fransche front slechts plaat selijke operaties plaats, welke den Franschen in staat stelden eenig terrein te winnen in de richting van de Ailette. De Amerikanen hebben een belangwekken- den vooruitgang gemaakt, door hun linie over een front van bijna 1 K.M. tot aan den weg Soissons-Reims vooruit te brengen. Indien deze beweging wordt voortgezet, kan zij voor de Duitschers ernstige gevolgen hebben. De Duitsche stafberichten maken melding van het afslaan van Engelsche en Fransche aanvallen. Bij een tegenaanval zijn de Engelschen bij Pozières door Pruisische troepen terug geslagen. Verder meldt het Duitsch stafberieht van gistermiddag Vanaf ten Oosten van Albert tot de Somme poogde de vijand in krachtige aanvallen onze linies te doorbreken. Bij een zesmaal herhaal den aanval tegen het centrum van het ge vechtsfront maakte de vijand weder van tal rijke tanks gebruik. Pruisen, Hessen enWur- tembergers sloegen den vijand terug. Zij ach tervolgden hem tot Laboiselle en over den straatweg Albert-Braye en brachten hem zeer zware verliezen toe. De ver in het vijandelijk front vooruitspringende linies werden 's nachts na het beëindigen van den strijd over het ge heele front teruggelegd. Volgens het Duitsch avondstafbericht hebben de Engelsche krachtige aanvallen gedaan ter weerszijden van Bapaume. De met geweldige strijdkrachten beproefde doorbraak van den vijand is mislukt. Onze tegenaanvallen, welke ten doel hebben het verloren terrein te her winnen, duren nog voort. Veel vernielde tanks liggen voor en achter onze linies. De Franschen deden krachtige aanvallen ten zuiden van de Ailette de voornaamste kracht daarvan werd door een geslaagden aanval onzerzijds gebroken. Uit het Fransch stafberieht van Zondag blijkt dat Oostenrijsch-Hongaarsche troepen in Frankrijk ter versterking zijn aangekomen. SPANJE. Reuter seint uit Santander De Duitsche gezant is hier uit San Sebastian aangekomen en heeft zich onmiddellijk naar het paleis begeven om den koning te begroeten. In verband met de Spaansch-Duitsche quaestie spreekt de „Vorwarts" zijn leedwezen er over uit, dat het voorstel der sociaal-demo craten om da hoofdcommissie bijeen te roepen, diging bij een buitengewoon belangrijke be- is, toen hij zich te Jekaterinenburg op straat slissing uitgeschakeld is. Spanje met zijn meer dan 20 millioen inwo ners is van Rusland afgezien thans de grootste der overgebleven Europeesche neu tralen. Zijn voorbeeld is ook op de neutrali teit der Spaansch-Amerikaansche staten, zooals Argentinië en Mexico, van invloed geweest. Om te voorkomen dat Spanje zijn neutrali teit opgeeft, is van den kant der regeering een beleidvolle en tegemoetkomende houding bevond, door een woedende menigte doodge schoten zijn lijk werd daarna in stukken ge reten. De beide andere moordenaars van Niko- laas II bevinden zich in de gevangenis. Uit Washington wordt gemeld, dat de Kamer van Afgevaardigden het wetsontwerp op de legersterkte aannam zooals het oor spronkelijk door het departement van Oorlog was ingediend, met slechts twee stemmen tegen, beiden van socialisten. van noode. De toestand is niet zoo eenvoudig. De Koning yan Beieren heeft bekend De Spaansche regeering heeft haar stap onge- gemaakt) dat kr0onprins Rupprecht verloofd twijfeld in een noodtoestand pdaan, waarin J js met groothertogin prinses Antonia van zij door den duikboot-oorlog gebracht was, en Luxemburg, thans kan zij moeilijk terug. Weigert Duitsch- 1 MEER DAN 17000 GEVANGENEN. Het beangrijkste nieuws is heden de sterke vooruitgang van de Britten in den omtrek van Bapaume. De Engelsche staf meldde Zaterdag-avond: Sedert heden-ochtend vroeg' duurt de strijd op het gevechtsfront noordelijk van de Somme voort. Wij brengen den vijand overal in bet nauw, geven hem geen jgelegpnheid op adem te komen en vorderden op bet geheele aanvalsfront, ondanks de komst van aanzienlijke vijandelijke verster kingen. Een aantal gevangenen en hoeveelheden materiaal van allerlei aard vielen in onze hain- den. j I J j De Australiërs deden kort na middernacht een aanval langs den noordelijken oever van de Som me na,men Bray en maakten een aantal gevan genen. Zij zetten hun vooruitgang met groote bekwaamheid voort en vermeesterden de vijan delijke stellingen in de nabijheid dier plaats. Op hun linkervleugel zijn de troepen uit Lon den en het oosten des lands 's nachts verder vooiT- uitgedrongen langs het hooge terrein ten Z.O. van Albert. We maakten verscheiden honderden gevangenen. 1 Op hun rechtervleugel en het centrum vorder den troepen uit Wales en het noorden des lands over het oude Somme-slaigVeld van 1916 in de huurt van la Boisclfe, Ovillers, de Mouquet- hoeve, Thiepval en Grandcourt. We namen al deze stevig verdedigde plaatsen tegen vastbe raden tegenstand in, waarbij we meer dan 2000 gevangenen maakten. Onze troepen staan opnieuw aan weerskanten van den Thiepval- rug en rukken oostwaarts. In het centrum waren de Oost-Lancashire- troepen den geheelen dag in een strijd gewik keld bij Miraumont, waar de vijand met greo- te hardnekkigheid stand hield, totdat het dorp gestadig door onze voortdringend e ko- lonnes werd overvleugeld. Noordelijk van het dorp stiet een Nieuw-Zeelandsche divisie met onweerstaanbare vastberadenheid in de rich ting van Bapaume vooruit, vermeesterde de verdedigingswerken van het boseh van Loupart en maakte 400 gevangenen. Zeer moedig vooruitdringend, veroverde ze Grevillers en Riefvillers, ze bereikte Avesnes- les-Rapaume aan den rand van Bapaume. Aan de flank van dezen aanval bezetten de Engelschen Irlcs en marcheerden ze in de richting van Sapignes, waarbij ze forsch ver bet te Irles en beoosten Bihucourt te boven kwamen. Op het linker slagfront strijden de Engel sche en Schotsche divisies en de garde op een front van Mory-Croisilles-Neuville Vitasse en hebben Saint Leger, Henin-sur-Cojeul en den heuvel oostelijk hiervan vermeesterd. De buit •s nog niet te schatten. Op de rest van het Britsche front geslaagde Plaatselijke aanvallen. Benoorden de Searpe Veroverden wij een deel der Duitsche frontlijn beoosten Fampaux. Ten N. van het la Bassee-kanaal vermees- Ierden wij de oude Britsche linie ten O. en N.-O. van Givenchy en schoten in de Duit- ®cho stellingen op, waarbij we alle beoogde punten bereikten en 60 gevangenen maakten. Onze patrouilles bezetten 'a-nachts Neuï-Ber- j verworpen ia, waardoor de volkavertegeawoor- land vergoeding voor tot zinken gebrachte schepen, dan krijgt de oorlogspartij in Spanje de overhand. Anderzijds wil de Duitsche re geering voor de overige neutralen geen prece dent scheppen. Ten slotte stelt de „Vorwarts" de regeering er voor verantwoordelijk, dat Spanje zich niet bij de Entente zal voegen. Ditmaal moet de waarschuwing der sociaal-democratie niet in den wind geslagen worden. BALKAN. Het Weensche stafberfcht van gisteren-mid dag meldt In Albanië wordt onze aanval met succes voortgezet. Na verbitterde gevechten zijn gis teren de Italiaansche bruggehoofdstellingen ten Noorden van Fieri gevallen. Onze troepen zijn tijdens de achtervolging over de Semeni ge trokken. Ook bij Berat en in het Siloves-gebergte heb ben nieuwe vorderingen gemaakt. De bomaan vallen onzer vliegers op Valona worden voort gezet. Volgens hetzelfde bericht van gisteravond hebben de O.-H troepen onder generaal von Pflanzer- Baltin Berat en Fieri in Albanië be zet. RUSLAND. Naar uit Moskou gemeld wordt, is daar een wijdvertakt contra-revolutionnair complot ont dekt, met het doel een gewapenden opstand te verwekken, ten einde het zenden van troepen tegen de Tsjecho-Slowaken te verhinderen. Het plan werd bijtijds ontdekt. Er zijn reeds 8 leiders der organisatie gefusilleerd. De bladen brengen voorts berichten omtrent pogingen tot opstand in de gouvernementen Wologda, Wladimir, Wjatno, Orel, die bloedig onderdrukt werden. In Vivno, gouv. Orel, le den de Soviettroepen zware verliezen, maar er werden ruim 300 Witte Gardisten gedood. Te Petrograd werden 20 man gefusilleerd, waaronder officieren van een in Kresnoja Selo staand regiment, benevens drie omgekochte volkscommissarrissen van het commissariaat van Buitenlandsche, Zaken. In een hoofdartikel wijst de „Prawda", dat de geheele bourgeoisie in de gevangenis wordt geworpen. j De „Kiefskaja Mysl" te Kief bericht, dat de j Don-kozakken in het noordelijk Don-gebied zijn i doorgedrongen ia het gouvernement Saratof, en den spoorweg Tambof-Kamyachin hebben bereikt. Bovendien bezetten zij den Wolga- oever ten Noorden van Zarizin. In het door de kozakken bezette gebied van de gouvernementen Saratof en Woronesch zijn volgens het Oekrainisch Telegraafagentschap de vroegere regeeringsautoriteiten en zelfbe stuurslichamen weder ingesteld. SIBERIE. Volgens belicht uit Londen meldt een offi cieel Japan sch communiqué, dat de Japanners in Oessoeri tot voorbij Nikolajefsk, aan den mond, van de Amoer, 600 mijlen ten N. van het front der Geallieerden, zijn doorgedrongen. DE DUIKBOOT-OORLOG. Uit Washington: De Ameiikaansche stoomschepen Lukedon, Westbridge en Cubote zijn door Duitsche duikboo- ten onderscheidenlijk op 21, 16 en 15 Augus tus, in vreemde wateren in den grond geboord. Het Engelsche ss. „Atlantian" is getorpedeerd en gezonken. De plaats, waar het gebeurd is, wordt niet opgegeven. Het schip was met munitie geladen. Het is I in 1899 gebouwd en was 9399 bruto ton groot. ALLERLEI NIEUWS. Uit Stockholm Een van de moordenaars van den ox-Tsaar Generaal Foch. In tegenwoordigheid van Clemenceau, Leygues, Pztain en Laucheni, overhandigde President Poin- caré heden aan generaal Foch het insigne van het maarschalkschap De. plechtigheid van had plaats op den bevelhebberspost van den maarschalk. In zijn toespraak verklaarde de president, zich gelukkig te achten, aan Foch de insignes te mogen overhandigen van de hooge waardig heid, welke de regeering hem met geestdriftige instemming van Frankrijk en de geallieerde landen heeft verleend. ZEVEN NEDERLANDSCHE VISSCHERS- VAARTUIGEN VERNIELD. Naar wij vernemen, is van de hospitaalsche pen „Sindoro" en „Zeeland" welke Zaterdag naai* Engeland vertrokken zijn, draadloos bericht ont vangen, dat zij hun reis hebben moeten onder breken om de bemanningen te redden van vier in (len grond geboorde visscherschepen, te weten: de „Katwijk 125" de „Katwijk 26" de „Katwqk 169" en de „Katwijk 175." De bemanningen zijn alle gered en ongewond. Men meld ntog uit IJmuden Behalve de reeds gemelde 3 loggers KW. 125, KW 26, KWi 169 en den motorbotter KW 175, zijn ook nog tot zinken gebracht de log gers Neerfan dia II KW 34 en Neeriandia III, KW 38 van de reederij M. den Duik en de Stella IJM 237 van de Visschersmaatschappij „Bestevaer", directeur de heer C. van Wie- nen Jr. De boot en de bemanning van de KW 34 werden Zondag door den logger KW 102, en de booten en de bemanningen van de KW 38 en IJM 237 door den logger KW 145 te IJmuiden aangebracht. Naar men verneemt, heeft dit nutteloos en noodeloos vernielingswerk plaats gehad Za terdagmorgen, ter hoogte van het Haaksvuur- schip. Gelukkig was het dag, tusschen 6 en 9 uur des morgens, toen de duikboot opereerde, waardoor de opvarenden gelegenheid hadden zich in de booten te redden. De schepen waren door wind en stroom enkele mijlen in het versperde gebied gedreven, hetgeen van Duit sche zijde natuurlijk als rechtvaardiging voor dit vandalenwerk zal worden aangevoerd, hoe wel de schepen voor onze binnenlandscho voed selvoorziening vischten. De duitbootheld toonde aan andere loggen schippers een lijstje van de door hem ver nielde schepen. Men meende er 8 of 9 op tc zien. Het is dus niet onmogelijk, dat er nog meer dan zeven schepen als1 -slachtoffer zjjn gevallen. Chef van het militaire huls der Koningin. H. M- de Koningin heeft met ingang van he den benoemd tot adjudant-generaal en chef van hot militaire huis der Koningin den gepension- neerden vice-admiraal F. Bauduin, adjudant in buitengewonen dienst en sous-chef van liet mili taire huis. j Ilijkskleedingvoorzlening. Het Bureau voor Mededeelingen inzake de Voed selvoorziening meldt: De Rijkskleedingvoorziening maalt thans een aanvang met het uitgeven van verschillende soor ten kleeding in loon te verwerken door inrich tingen die confectie vervaardigen. Om daarvoor in aanmerking te komen, moot een desbetreffende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1