Zaterdag 31 Aug. 1918. Binnenland. TWEEDE BLAD Demengd Nieuws. De koninklijke familie. Gisteren-voormiddag is de Koningin-Moeder1 met feevolg aan het Apeldqornsche station aangeko men. i In de koninklijke wachtkamer bevonden zich de Koningin, de Prins en Prinses Juliana met gevolg, benevens de burgemeester van Apeldoorn. Na een hartelijke begroeting begaven de leden van de koninklijke familie zich per rijtuig naar Het Loo 1 Nederlandsche schepen in N.-I. en de Vereen. Staten. Reuter seint uit Batavia: Re verklaring, te Washington in het licht ge geven, in verband met het tot stand komen van den modus vivendi tusschen de Vereenigde Sta ten en Nederland voor het in de vaart brengen van Nederlandsche sohepen in den handel tus schen Nederlandsch Oost-Indië en de Vereenigde Staten, volgens welke er meer aan 40 Neder landsche schepen in Nederlandsch Oost-Indië stil liggen, is niet juist. Het aantal van alle schepen, die in Nederlandsqh Oost-Indië stil liegen, is nog geen 40. Buitendien zijn al deze schepen druk tezig met het overUaen van Nederlandsche vOortbremgselen. De scheepvaartmaatschappijen verklaren, dat het volstrekt onmogelijk zal zijn om veel vracht naar Amerika te verschepen. Rading van door Engeland gcrequireerdc schepen. Gisteren arriveerde te Amsterdam het stoom schip Eenstroom, van de Koninklijke Hollandsche Stoomboot-Maatschappij, inhoudende van het stoomschip Lombok 3000 kisten thee en voorts koffievan het sifcqqmsebip Thaliakurk en van het stoomschip Tellus: wijn en kurk. Kalfsvleeseh. Re minister van landbouw heeft bepaald, dat het sub lb van zijn beschikking van 22 Augus tus jl., afd. Crisiszaken, bureau Volksvoeding, No. 46482, vastgestelde, zal worden gelezen als v°lgt: j i b. een maximum kleinhandelprijs voor alle soor- G'n kalfsvleeseh geslacht gewicht van f2.75 per K.G. uitgebeend. 1 I Belangengemeenschap Nederlandsche spoorwegen Rij de spoorwegen staat de uitvoerende dienst (treinenloop, enz.) onder leiding en toezicht van inspecteurs, wier standplaats .over het geheele land verdeeld zijn. De wijze, waarop het spoor wegnet over de beide 'gJiqote spoorweg-maatschap!- pijen was verdeeld, had tengevolge, dat qommigie haanvakken onder .toezicht staan van inspecteurs, Wier standplaats tamelijk ver verwijderd is, ter wijl dichter bij een inspektie der andere Maat schappij gevestigd is, waaraan dit toezicht uit den aard der zaak niet kon worden opgedragen. Re belangengemeenschap heeft qok op dit punt derbetering gebracht, daar zij die mogelijkheid °Pei)t ,aa,n een bepaalde inspectie de leiding en het toezicht .op te dragen zoowel van 'Si.S.- als dan H. S. M.-baanvakken. Deze nieuwe indeeling der inspecties tileedi 1 jSeptémber 1918 in wer king De. inspecteur der H. S. M. te Leeuwarden Wordt dan belast met het toezicht ook op de -lijnen Harlingen-Leeuwarden-Enschedé, en dio Ie Amsterdam op alle stations aldaar. Daarente gen wordt de inspecteur der S.S. te Nijmegen °ok belast met het toezicht op de H. S. M.- hjnen Nijmegen-Cranenburg, dè Betuwelijn en Amersfoort-Resteren en die te Utrtecht op de lijn Rtrecht-Iiilversum. Voor Rotterdam geldt een der gelijke regeling', Jteeds .sediert 1 April; aan deze hispectie wordt 'de lijn Rotterdam-Do.rdrecht toe gevoegd Oprichtinlg|/v,an nie.uwe pf verplaatsing Vun bestaande inspecties heeft niet plaats. Kamerlid. Het centraal stembureau te 's-Gravenhage heeft ln zijn gistermiddag ten stadhuize aldaar ge houden vergadering in de plaats van inr. Th. Heemskerk, die zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet heeft aangenomen, tot lid dier Ka- "ler benoemd verklaard den heer J. F. Heemks- herk, te Middelburg, die ingevolge de rangschik king der candidaten op de betreffende lijst daar door in aanmerking kwam. zal echter nog eenige maanden blijven bestaan om ae hoopend'e zaken af te wikkelen. (Tel.) Dc pluimveeknoolcrijen. Naar wij vernemen, is door mr. J. de Vrieze "Omens een der pluimvee-exporteurs, de Staat der Nederlanden en de Pluimveevereoniging in 'echten aangesproken voor een bedrag van onge- deer f 16.000 wegens onrechtmatig geheven oon- sentgelden. Dti zijn dë extra-heffingen door1 de Rloimveevereeniging van de exporteurs geëischt, huiten de ministerieele beschikking om. Wanneer dit proces gewonnen is, zullen nog derscbillende exporteurs dergelijke processen doe ren en daarmede zijn zeer groote kapitalen Bemoeid. j Intusschen vernemen wij, dat in een W.oeras- dg gehouden vergadering besloten is tot liqui- der Pluimveevereeniging. De verceniging N ederlandZwi tserlanti Uit Bazel wordt aan 't Hodl. Nieuws bureau gemeld. I Prins Hendrik der Nederlanden heeft bij zijn verblijf in Zwitserland ook de chemisoh-tecih- nischee fabrieken in de buurt van Bazel be zocht en bij die gelegenheid den wensch te kennen gegeven, dat de Zwitsersch-Nederland- sche handelsbetrekkingen meer bevorderd zou den warden, waartoe de Nederlandsche regee ring gaarne zal willen medewerken. Tegemoetkoming van Amerika. Men meldt uit Washington: Er wordt thans een onderzoek ingesteld naar de aanspraken op vergoeding voor verliezen en onkosten in de Ver. Staten geleden, door de Nederlandsche zeelieden, die zich vroeger aan boord bevonden der Nederlandsche sche pen, welke zijn overgenomen door de geas socieerde regeeringen. De Shipping B,oard der Ver. Staten is bezig maatregelen te nemen tot betaling en is na mens de regeering der Ver. Staten in principe bereid, aan eiscben als bovengenoemd té ge- moet te komen. Metaalindustrie. Tusschen de werkgevers en de werknemer» in de metaalnijverheid worden onderhandelingen ge voerd om te komen tot een collectieve loons- overeenkomst in de metaalindustrie. Van de zijde der werkgevers voert de onder handelingen de Centrale Werkgererscommissie voor collectieve arbeidsovereenkomsten in de metaalnijverheid (C. W. A.) terwijl voor de werknemers optreedt de Centrale Commissie van Vakvereenigingen (G. C. V.) In de rege ling voor de onderhandelingen is bepaald, dat de C. W. A. het ontwerp voor een collectieve loonsovereenkomst zal opmaken. Naar wij vernemen zijn de arbeidsvoorwaar den, door de C. W. A. gesteld in het ontwerp, loons,overeenkomst, grqotendeels reeds door de organisatie aangenomen. Van de reeds aan genomen voqrwaaiden en van ide bezwaren der arbeiders tegten sommige artikelen, zullen we hier een kort résumé geven. i Alle vakken, die in de metaalnijij'verheid voor komen, zijn ingedeeld in drie foionklassen, n.l. Ie. langgeschioolden; 2e kortgfesohoolden3e. ongeschoolden), (de werklieden zonder vakop leiding). Van arbeiderszijde is een bezwaar tegen deze bepaling geopperd.. Zij wenschen in plaats v,an het woord „geschqolden", het wqoaxl „geoefendlen" te gebruiken. Voor alle vakken zal een indeeling naar loonklassen worden vastgesteld, volgens een vaklijst van het N. A. M. (normalisatiebureau voor arbeidszaken in de metaalnijverheid.) In een ander artikel stelt de C>. W. A. voor, voor iedere loonklasse een minimum gemid deld uurloon vast te stellen, dat gemiddeld aan de gezamenlijke tqt die groep behoorende meerderjarige werklieden fen minste zal wor den betaald'. De werkgever kan volgens dit ar tikel twee werklieden aanstellen, b.v. den een tegen 25 cent en den ander tegen 35 cent per uur, zoodat het gemiddeld uurloon dan 30 cent is. f R partij vervalt, wanneer door de W. G. V. of de V. V. een uitsluiting of «werkstaking wordt toe gepast, die 'ten gevolge heeft, dat verandering wordt gebracht in de loonen, zooals die zijn geregeld bij de overeenkomst. Ook tegen de storting van een waarborgsom hebben de vakorganisaties bezwaar gemaakt, daar zij dit voorstel als een blijk van wantrou wen van de werkgevers beschouwen. Hett ioezicht op de naleving van deze over eenkomst zal worden opgedragen aan een cen trale commissie, welke leden wonden gekozen uit de werkgevers en de werknemers. Over deze voor de geheele metaalindustrie zeer belangrijke collectieve loonsovereenkomst vinden nog wekelijks onderhandelingen plaats. I (Tel.) Kon. Nat. Steuncomité. Volgens de lijsten van bijdragen voor het Koninklijk Nationaal Steuncomité van 16 Juni tot en met 17 Augustus is ingekomen een be drag van f3865.95, makende met het totaal der lijsten tot 15 Juni 1918 ad f5,027,436,72, een totaal-generaal tot 17 Augustus 1918 van f5,031,302,67. Duitsche kinderen. Gistermiddag kwamen te Arnhem weder 200 Duitsche kinderen aan, bestemd voor Apeldoorn. Eenheidssigaren. Naar men verneemt, zal de verkoopprijs der eenheidssigaren niet vijf, doch zes cents be dragen. De centrale commissie van vakvereenigingen wenscht daarentegen geen gemiddeld, doch een vast minimum-uurloon. Deze voorwaarde van de C W A vormt de gT.jopitste hinderpaal tot' de tot standkoming van de collectieve loonavereenkoimst In een volgend artikel echter leggen de werkge vers er den nadruk op dat zij wenschen vast te houden aan een gemiddeld uurloon. Deze zelf de conditie geldt «ook voor de vaststelling van het uurloon der minderjarigen. De leden der W. C. V. verstrekken aan ieder van hun werklieden een loiomboekje, volgens een door het N, A. M. vastgesteld model. Een gediplomeerd accountant zal geregeld controleeren, of wordt voldaan aan de ViopT- waarden der collectieve loonovereenkomst. Het belangrijkste artikel, in de collectieve loionovereenkomst is echter, dat handelt «over werkstaking en uitsluiting. Volgens dit artikel verbinden zich de werk- gëversvereenigingen gedurende den duu«r der overeenkomst, geen uitsluiting, ten doel heb bende verandering te brengen in het bij deze overeenkomst bepaalde op hun werklieden toe te passen, noch vereenigingen of personen, die hiertoe mochten overgaan, op eenige a rul ere wijze dan door poging tot bemiddeling te steu nen. De vakvereenigingen verbinden zich op haar beurt, om, gedurende den duur der overeen komst" geen werkstaking in het leven te hoe pen, die ten doel zou hebben verandering te brengen in het bij de overeenkomst bepaalde. Om tegen eventueele overtredingen van deze voorwaarden gewaarborgd te zijn, stelt de C. W A. voor, dat de W. G. V. en de V. V. bij de oen of andere Biank een bepaald bedrag depo- neeren, welke waarborgen aan de. wedér- De Amerikaansehe gezant. De Amerikaansehe gezant in Den Haag, de heer Garrett, heeft met het convooi van gis teren voor geruimen tijd ons land verlaten om zich naar Bern te begeven. De heer Garrett wordt eerst gedelegeerde van zijn land bij een conferentie van afgevaardigden van Duitsch- land en de Vereenigde Staten betreffende de uitwisseling van krijgsgevangenen, die te Bern bijeenkomen. De secretaris der legatie, de heer A. Kirk is voorloopig met de leiding van 't gezantschap belast. No. 12229. en op grond van dat onderzoek achten zij den machinist verantwoordelijk voor bet gebeurde, daar hij te laat het sein heeft gegeven aan de remmers, om de remmen vast te zetten, verder te hard heeft gereden en ten slotte de rem op de locomotief niet op behoorlijke wijze heelt bediend, zoodat de locomotief is doorgegleden. De bewuste trein behoeft slechts bij hooge uitzondering te Vork te stoppen, zoodat dc commissie meent, dat de machinist gedacht heeft ook ditmaal te kunnen doorrijden Be vestiging hiervan vond de commissie in het feit, dat de machinist, zoodra hij het onveilig sein van Vork zag, tot den stoker gezegd heeft: ,,Verdnu staat Vork onveilig". Vreezende, dat hij bij de groote snelheid van zijn trein dezen niet tijdig zou kunnen stop pen, heeft hij te ruw geremd, wat juist nood lottig is geworden. Inbraak bij de distributie. Te Andijk (bij Enkhuizen) is ingebroken in de gemeentelijke bergplaats van levensmiddelen. Een belangrijke partij boter, kaas en zeep is ontvreemd. Aangehouden. Te Neeritter, bij de Belgische grens, is gisterennacht de kommies 3e kl. P. G., aldaar gestationneerd, door de marechaussee op heeterdaad betrapt bij het stelen van een koe uit de weide. Hij zou de koe over de grens smokkelen en daar aan een Duitschen smokkelofficier verkoopen. In dezelfde weide liepen nog een vijftal koeien, die dien nacht ook zouden overgebracht worden. G. is naar de gevangenis te Roermond gebracht. Diefstal van dekens. Te Hengelo zijn gisteren door de marechaussees een viertal militairen aangehouden wegens diefstal van een partijtje zware wollen dekens uit een gesloten militaire bergplaats in het Beursgebouw. Een tweetal burgers, die de dekens kochten kregen mede proces-verbaal. Het Spoorwegongeval bij de Vork. Een commissie, bestaande uit den inge nieur van tractie Nachenius, den ingenieur van het seinwezen De Vos van Nederveen Cappel, den inspecteur van den weg Kemper en den inspecteur van het vervoer Heg, allen van de H. IJ. S. M., heeft een onderzoek in gesteld naar de oorzaken van het in den nacht van 3 op 4 Augustus gebeurde ongeluk te Vork, waarbij, naar men zich zal herinneren, de goederentreinen No. 5293 en 5254 op el kaar zijn geloopen, waarvan, behalve aan zienlijke materieele schade, de dood van een drietal beambten het gevolg was, terwijl een zestal beambten werd verwond. De machinist van trein No. 5254, welke trein door het onvelig signaal is gereden, ver klaarde, dat hij den trein wegens de lichte machine en de gladde rails niet heeft kunnen doen stoppen vóór 't onveilig sein, terwijl hij bovendien verklaarde, te moeten aannemen, dat de op den trein dienstdoende remmers niet voldoende hebben geremd, daar on middellijk na de botsing alle remmen vast gedraaid bleken te zijn. hetgeen o.a. door den chef te Vork is vastgesteld. De commissie van onderzoek heeft verder nagegaan, of de trein inderdaad geen grootere snelheid dan die was voorgeschreven 35 K.M. per uur heeft gehad. Uit de op de verschillende posten genoteerde doorrijdtijden van den trein, welke nauwkeurig zijn gecontroleerd, is het tegendeel bewezen. Over den afstand van Lent naar Ressen Bemmel, seinhuis A, een afstand van 3.342 K.M. is gereden 3 minuten, wat een snelheid van ongeveer 66 K.M. per uur beteekent, ter wijl over den afstand LentRessenBemmel, seinhuis B, een afstand van 4.454 K.M., 4 minuten werd gereden, eveneens dus een af stand van 66 K.M. per uur. Ook de verklaring van den machinist, dat de spoorstaven vochtig waren, wordt niet als juist erkend. Wel hing over het landschap een lichte nevel, maar deze kon echter slechts van zeer weinig invloed op de rails geweest zijn. Teneinde thans met zekerheid te kunnen vaststellen, of met een locomotief van het type als dio, waarmede bij het ongeval trein 5254 werd getrokken, bij behoorlijk remmen trein 5254 tijdig voor den onveiligen seinpaal tot stilstand gebracht had kunnen worden, heeft de commissie van 9 Augustus op het zelfde baanvak proeven genomen met een spe- cialen trein, die, wat zwaarte, aantal en soort der wagens, beremming en type locomotief betreft, juist zoo was samengesteld als de be wuste trein in den nacht van het ongeluk. Uit deze proeven is gebleken, dat de trein bij behoorlijke beremming vóór den onveiligen seinpaal tot stilstand gebracht had kunnen worden. De commissie van onderzoek komt daardoor tot de conslusie, dat het ongeval alleen te wijten kan zijn aan le. te laat remmen 2e. te bard rijden, en 3e. onvoldoende rembedie- ning. Al deze punten zijn nauwkeurig onderzocht Vrij gelaten. Gistermiddag heeft de po litie den kassierlooper te Amsterdam, die op gegeven had bij zijn val in het water van de Keizersgracht een portefeuille inhoudende f 43.000 te zijn kwijt geraakt, weer vrijgelaten. Dure klompen. Gisteren werden op de klompenbeurs te Doetinchem honderd paren klompen verkocht voor de som van duizend gulden. Sigaren. Op een dezer dagen in Den Haag gehouden vergadering van sigarenfabri kanten is besloten 300 millioen sigaren uit te voeren, waartegenover 100 millioen eenheids sigaren beschikbaar zullen worden gesteld. Een trouwe koe. Sedert Dinsdagmor gen vermiste de veehandelaar R. te Reek (N.-Br.) eene koe, die hij den vorigen dag te Wychen (Geld.) had gekocht. De koe was Maan dag langs een binnenweg, vervolgens langs den Rijksweg tot het Graafsche veer, waar met de pont de Maas gepasseerd werd, verder door het stadje Grave en dan verder weder langs den Rijksweg eindelijk in de weide te Reek terecht gekomen. Deze koe is nu in den nacht van Maandag op Dinsdag uitgebroken en is langs denzelfden weg te Wychen bij den vorigen eigenaar terug gekeerd, echter met dit verschil dat het dier nu zwemmende de Maas te Grave is overge stoken.- Rijksveevoederfabriek afge brand. Men meldt uit Leiden: Ten gevolge van het ineenstorten van den vonkenvanger, waardoor de vonken in een droogkamer vielen, is gisternacht brand ont staan in de Rijksveevoederfabriek aan den Zoeterwoudschen weg, geleid door prof. Van Calcar. Ondanks de pogingen van de brandweer te Zoeterwoude in Leiden, is het van hout opge trokken gebouw geheel afgebrand en hebben de verschillende machinerieën en toestellen zoo danig geleden, dat men ze wel als vernield kan beschouwen. De schade voor het Rijk, dat zijn eigen ri sico draagt bij brand, bedraagt matig geschat f 150.000. Er werd door de fabriek nacht en dag doorgewerkt, zoodat er wekelijks 30.000 a 10Ü.000 Kg. meel werd afgeleverd,|Deze brand zal dus een groote stagnatie teweegbrengen in de bereiding van het zoo hoognoodige varkens voeder. Aan den anderen kant zal Leiden en omgeving althans voorshands verlost zijn van den geweldigen stank die deze fabriek verspreidde. Donderdag a.s. zou juist een commissie uit Ged. Staten een onderzoek in loco instellen naar den toestand, waarover een aantal klach ten waren ingekomen bij hun college. Groote voorraden brandstoffen, vischafval en bedor ven eenheidsworst, waren nog in voorraad. Deze stoffen zullen naar Pernis ter bewerking worden gezonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5