Zaterdag 7 Sept. 1918. TWEEDE BLAD Gemeenteraad. Binnenland. Gemengd Nienws. No. 12285. Zitting van Dinsdag 3 Sept. (Vervolg). De slagers. De heer Scheffers dankt den weth. voor het uitvoerig en zakelijk antwoord. Wat den kettinghandel aangaat, is iedere eerlijke mid denstander het er over eens dat die bestreden moet worden. Menschen, die dingen doen, Welke niet door den bengel kunnen, moeten aan de kaak gesteld worden. De eerlijke midden stander mag van zulke lieden niet de dupe wor den. Er moet evenwel een zekere speling zijn. Het levensmiddelenbureau had wel eens mo gen zeggen welk resultaat de proef met het slachten der kalveren door de gemeente had opgeleverd. De gemeente leed verlies, maar de slagers hunnen er mee uitkomen. Weth. de Bruin vraagt, wat de heer Scheffers bedoelt. De heer Scheffers heeft gehoord dat de •lagers er mee uitkomen bij den verkoop van •He kalveren. Spr. meent dat het can wenseh van den minister is, dat de grossier» niet uitgesloten •uilen worden. Wat de slagers met den boterverkoop ver dienen, is een schijntje, een jodenfooi. Dat de slachtafval geringe voedingswaarde heeft betwijfelt spr. Indien de slachtafval tot leverworst verwerkt wordt, is dit een goed "voedingsmiddel en het blijft hier. Laat de Slagersvereeniging er controle over uitoefenen «Q men heeft de zekerheid dat het vleesch hier blijft. Hij bepleit nogmaals de billijkheid eener Vergoeding voor de slagers. De heer v. d. Toorn wenscht nog iets op merken over den vischverkoop op het Doele- Plein. Hij vindt het filegevaar van ernstigen •ard, vooral op hygiënisch en moreel gebied. Spr vraagt of het onmogelijk is de visch door de slagers te laten verkoopen. Het wachten zou daardoor verminderen en de slagers zouden Wat op de visch verdienen. Een wijziging in de wijze van vischverkoop •chijnt af te stuiten op da vasthoudendheid Van den wethouder. Kan die proef niet genomen worden Er komen soms 1 3 mandjes maar deze kunnen toch regelmatig verdeeld worden zooals het vleesch. Weth. de Bruin zegt, dat er voor elk artikel het vereisehte aantal bons moet worden ingeleverd. De namen van de overtreders kunnen moeilijk worden gepubliceerd. Ook het •traffen brengt moeilijkheden mee. Het col lege van B. en W. wil graag een commissie, «en onpartijdige commissie in zake het straffen. Het is echter zeer moeilijk die gevallen te be- oordeelen en de juiste strafmaat aan te leggen. Wij zijn nog niet zoover, dat alle winkeliers knoeier» zijn. Er zijn ook nog eerlijke menschen, die geen blaam treffen. Het spelingspercentage kan niet worden meegedeeld. De heer Scheffers: Men had toch eenig r«»ultaat van de proef kunnen mededeelen. Weth. de Bruin zegt dat hij het de •lagers niet moeilijk zal maken. Het zal hem aangenaam zijn wanneer er rundvleesch komt, het slagersbedrijf weer in vollen omvang te kunnen aanschouwen. Dat de slagers er uit kunnen koman met den verkoop van kalfsvleesch neemt spr. aan. Het handhaving der voorschriften konden zij echter niet komen. Inzake de grossiers zegt weth., dat B. en niet principieel er voor zijn om ze uit te •luiten. Wanneer er geen grossier is of iemand niet ®ls grossier erkend kan worden, treedt de ge beente als zoodanig op. Er is dan ook geen aanleiding om de een of ander op het paard te helpen. Als de slagers er geen prijs op stellen boter te verkoopen, dan kunnen ze er af. Weth. beende echter dat het nog een middel was om geen clientèle te verliezen. Wij zijn steeds bereid voor de slagers wat te doen, doch weet de heer Scheffers andere biddelen? Hij zal bij ons geen tegenstanders vinden. In antwoord op de opmerkingen van den heer v. d. Toorn zegt weth., dat hij er wel *at voor voelt. Al» de Baad de verantwoor delijkheid wil dragen. De heer v. d. Toorn: Welke Weth. de Bruin: Men verdedigt hier een wijziging van het stelsel, maar het resultaat ln de practijk zal zijn dat het publiek in el- kaar gejaagd wordt. Hij wijst op de engun- •tige resultaten van decentralisatie van den vischverkoop in andere gemeenten en op de °ngeregeld« aankomst alhier van de visch. Aan den Doele gaat het ordelijk. Wij willen Wel een verandering brengen, maar we hebben «•kening te houden met een praktijk van eeni- t« jaren. Misschien beschouwen sommigen ons Wel als ezels, (hilariteit.) Mijn ervaring is dat h«t een goed geordende toestand is, maar voor een verandering neemt spr. niet de ver antwoordelijkheid op zich. Wij kunnen de zaken nog in ernstige over weging nemen, maar hij gelooft dat het re sultaat precies hetzelfde zal zijn. De vischhandelaren hebb.en aan den minister R«adresseerd, maar niet de slagers, zooals spr. obusisf had opgemerkt. Hg neemt zgn woor den, met betrekking tot het adres en de slagers gesproken, terug. Wanneer er verandering mocht komen in den vischverkoop, dan zouden in de eerste plaats de vischhandelaren in aanmerking komen voor den verkoop, maar niet de slagers. De heer Maas vraagt hoe B. en W. er over denken, om in den a.s. winter de men schen, die aan den Doele moeten wachten, tegen het gure weer te beschermen. Men geeft wel f 40.000 voor een distributiebureau, maar hoe zullen ze nu die menschen onder dak brengen Weth. Houtman: bedoelt u de Beurs De heer Maas: Ik had me voorgesteld dat de Beurs uitstekend als centrale verkoopplaats dienst kon doen. Weth. Houtman is een andere opinie toegedaan. De heer Maas: B. en W. dachten dat de Beurs een pakhuis kon worden. Mijn opvatting is dat de Beurs uitstekend is om de menschen onder dak te brengen. Weth. de Bruin: Het college zal de zaak nog moeten bekijken, en hebben te beoordee- len of de Doele al dan niet geschikt is. De heer v. d. Toorn kan zich met de ver klaring van den weth. vereenigen. Hij is er ook wel voor om in de eerste plaats de visch handelaren van den verkoop te laten profi- teeren en spijt het hem dat de verkoop bij de slagers een utopie zal moeten blijven. De voorzitter brengt nu in stemming punt 4 om afwijzend te beschikken op het verzoek der slagers om een geldelijke tege moetkoming. Het voorstel van B. en W. om afwijzend te begchikken, wordt met 8 tegen 7 stemmen aangenomen. Vóór de heerenv. d. Schalk, Koopmans, Ris, Dinkelaar, v. Westendorp, Houtman, De Bruin en Maas. Tegen de heeren Scheffers, v.d. Tempel, Schreuder, Evers, Melchers, Lagerwey en v.d. Toorn. Nadat Weth. v. Weitendorp nog een vraag van den heer Ris over de bevoegdhe den van een der benoemde leeraren had be antwoord, sloot de voorzitter de verga dering. del, gezien zijn bekendmaking van 5 dezer, waar bij mededeeling wordt gedaan van de opheffing van de Wolqommissie, maakt bekend, dat daarin moet worden gelezen, in plaats van 30 Mei 1918, 30 Mei 1915, (St.ct.) Vleesch. Het Bureau voor Mededeelingen in zake de Voedselvoorziening meldt: De bedoeling is 1 October a.s. te beginnen met de algemeene distributie van rundvleesch tegen verlaagden prijs, waarvoor echter de ge meentebesturen eerst gereed moeten zijn met de noiodige drukwerken enz, Intusschen heeft de Minister van Landbouw besloten reeds thans, te beginnen met Maan dag a.s. slachtvee ter beschikking dergemeen tebesturen te stellen op de basis van een rant soen van 2 ons per hoofd en per week v,om- per son en boven 1 jaar. Op1 het aldus te distri- bueeren vleesch zal echter geen Rijksbijslag wor den gegeven, De gemeentebesturen kunnen telegrafisch aan het Rijks Centraal Administratiekantoor opgeven of zij slachtvee wenschen te ontvangen. Het Rijkskantoor van Vee en Paaiden begint Maan dag a.s. te koopen en de ingekomen bestellingen zullen dan in den loop der week worden uitge voerd. De keuze van vee blijft aan het Rijkskan- In verband hiermede heb ik het wenschelijk geacht tot genoemden datum algemeene onthef fing te verleenen van het bepaalde sujb a on 1» Jean art. 4 der beschikking van 20 Juli jl., houdende voorschrift, dat slachtingen slechts magen ge schieden in centrale slachtplaatsen, en dat voor en na het slachten gelegenheid tot keuring zal worden gegeven aan een door den burgemeester* aan te wijzen veearts. Eveneens is het ver- voerverhod van versch vleesch, bedoeld in art. 7 van voormelde beschikking, tot 1 October bui ten werking gesteld. De bepalingen betreffende de velinlevering blijven evenwel gehandhaafd. 1 j (St.-ct.) toor i i i 11 Het nieuwe ministerie. De Iiaagscho oorrespondent van het Centrum schrijft1 Naar ik uit goede bron vernam, is het bericht, dat de heer Trip geen zitting zal nemen in het nieuwe kabinet, wijl gebleken zou zijn, dat voor namelijk de eischen voor oorlog en marine iom- vereenigbaar zouden wezen met zijn program, minaer juist. Verwacht wordt, dat geen katholiek de portefeuille van financiën zal aanvaarden, zm- dap de katholieken vier in stede van vijf der hunnen in het ministerie zullen tellen. "Wat de uitgaven voor militaire doeleinden be treft, kan ik meaedeelen, dat naar bezuiniging zal worden gestreefd en naar verlichting van de mobilisatie]asten. Deen zich geen gebeurtenissen voor |Op het oorlogstooneel, waardoor: de strijd weer dichter onze grenzen zou nader'en, dan schijnt het oogenblik niet ver meer af, waarop met gedeeltelijke demobilisatie e®n begin zal wor den gemaakt. 1 Naar mij verder ter oore kwam, ligt het in de plannen der nieuwe regeering, een belangrijke wijziging en vereenvoudiging in het distributie stelsel aan te brengen, zoodat O. a. het nutteloos en schadelijk heen en weer zenden van levens middelen uit en naar verschillende plaatsen zou worden voorkomen. !E©n ander gewichtig punt is dat van woning- voorziening voor gnoote gezinnen. Hieraan zal groote aanoacht worden gewijd. Ben ik wel in gelicht, dan zou met het oog daarop een wijzi ging van de Woningwet in, (Overweging worden genomen en deze tot dè punten van het feg^e- ringsprogram belmoren. Als minister van Financiën wordt genoemd de heer K. de Vries, wethouder van Fin i to.'In te Amsterdam Het demissionaire Kabinet. Gisteren heeft, naar worot medegedeeld, do Koningin ae aftredende Ministers gezamenlijk in afscheidsaudiëntie ontvangen. Mgr. Locatelli. De afgetreden Pauselijke Internutius bij het Nederlandsche Hof, Mgr. Locatelli, verliet gis ter-avond voor goed de residentie. Mgr. J. F. Vallega, secretaris der* Internun- katuur, treedt op als Pauselijk zaakgelastigde te 's-Gravenhage. Generaal Snijders. De opperbevelhebber van land- en zeemacht, generaal Snijders, is met verlof afwezig tot 21 September. Hij zal dit verlof gedeeltelijk te 's-Gravenhage, gedeeltelijk te Arnhem doorbren gen. 1 De wolcommissie opgeheven. De minister van landbouw, nijverheid en ban- Vpor dezen verkoop zijn de maximum-prij zen voor rundvleesch tot 1 Oct. a.s. buiten werking gesteld. Alleen de prijs vaotf vet kalfs vleesch blijft gelden, evenals de maximumprij zen voor runder-slachtafvallen. Ook zijn de verplichting om alleen in centrale slachtplaat sen te doen slachten, en het vervoerverhod van versch vleesch tot 1 October opgeheven. Aan de gemeentebesturen is overgelaten zelf de wijze van distributie van dit rantvleesch te regelen. i De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft bepaald, dat de maximumprijzen voor rundvleesch buiten werking worden gesteld tot 1 Oct. en dat de voorwaarden, bedoeld Slujb a en b van art. 4, alsmede van art- 7, van zijn be schikking van 20 Juli jl. no. 41402 betroffen ie slachtingen in centrale slachtplaatsen en keu ring) eerst met ingang van, 1 October in werking zullen treden. (St.ct.) De minister van landbouw, nijverheid en han del heeft tot de gemeentebesturen de volgende circulaire gericht: Ik heb de eer u mede te deeicn, dat ik, in afwachting van de algemeene distributie van rund vleesch tegen verlaagde prijzen) waaromtrent ik u spoedig nadere mededeelingen zal doen, ©n. ui© 1 October zal aanvangen, besloten heb met ingang van Maandag 9 dezer slachtvee ter be schikking der gemeentebesturen te stellen, waar van het vïeesch gedistribueerd zal worden zon der dat daarop van rijkswege bijslag wordt ver strekt. Deze beschikbaarstelling zal geschieden overeenkomstig een rantsoen van 0.2 K.G. per hoofd en per week voor personen boven den leeftijd van 1 jaar. Met ingang van 9 dezer zal het Rijkskantoor voor Vee en Paarden met den aankoop en de levering van het vee aanvangen; de ingekomen bestellingen zullen dan in den loop der week WOT- üen uitgevoerd. l De levering geschiedt naar de keuze van voto-, meld kantoor in slachtrijpe koeien, ossen en stieren, jong vee, graskalveren of vette kalveren. Voor zoover maximumgroothandelprijzen zijn vast gesteld, geschiedt de levering tegen de voor elke klasse gestelde prijzenvoor zoover geen maxi mumgroothandelprijzen bestaan, geschiedt de le vering tegen de door het voormelde Rijkskan toor besteede inkoopprijzen. DDe verkoop van het vleesch door de slagers is niet aan maximumprijzen gebonden, met uit zondering voor wat aangaat het vleesch der vette kalveren. Ook blijven de maximumprijzen voor runderslachtafvallen gehandhaafd. Aan de gemeentebesturen meen. ik te kunnen overlaten de wijze der distributie, m. n. wat bé treft de vraag, of de verstrekking van het vleesch aan de verbruikers volgens bonstelsel zal geschie den en welke slagers in aanmerking komen voor het ontvangen van een bepaalde soort van het te slachten vee. 1 I Gemeentebesturen, die slachtvee ter distributie wenschen te ontvangen, kunnen daarvan met in gang van heden aan bet Rijks 'Centraal Admini stratiekantoor voor de Distributie van Levensmid delen telegrafisch mededeeling doen;, dit zal hun dan telegrafisch antwoorden, op welken datum in den loop der volgende week de levering te gemoet kan worden gezien. Ik teeken hierbij nog aan, dat het in mijn be doeling ligt, dat de distributie van rundvleesch beneden kostprijs met ingang van 1 October een aanvang zal nemen ten behoeve van oie gemeen ten, welke gereed zijn met de voorbereiding van ae maatregelen voor de distributie overeenkom stig de door mij vast te stellen regeling, die, zoo- als gezegd, spoedig ter algemeene kennis zal wor den gebracht. Indijking van kwelderlanden Naar de Prov. Gron. Ct. verneemt, heeft de mi nister van landbouw zich tot het dagelijksch be stuur der gemeente Groningen gewend met de vraag, of het mogelijk is de kwelderlanden ach ter den ReiderWolderpolder in te dijken, met het oog op de vetvoorziening van ,ons land. Inge dijkte kwelderlanden zijn zeer geschikt voor den bouw van koolzaad. ,Een paar keer heeft over deze zaak reeds een conferentie plaats gehad met het centraal comité voor verruiming van werkgelegenheid. Wanneer die indijking tot stand kwam, zou men een landaanwinst van ongeveer 585 HA. ver krijgen, waarvan pl.m. 185 H.A. aan de gemeen- te Groningen zou toe komen, terwijl het -overige land het eigendom van 11 particulieren, het on verdeelde Munnekveen en den Johannes Kerkbo- venpolder zou worden. Voor deze indijking zou noodig zijn het ma ken van een dijk; met de raming van de kos ten, die zeer aanzienlijk zullen zijn, is men ïeeda bezig. De melk-en de botervoorzienlng, De Minister van Landbouw doet in een cir culaire aan de gemeentebesturen, waarin hun advies wordt gevraagd, mededeeling van zijn plannen voor de melkzoorzieninig. Hierin wordt de prijs van volle melk gesteld op 20 ct. per L. en voor zieken en zwakken 12 ct. per L. De totale aan elke gemeente te verstrakken hoe veelheid bedraagt 0.2 L. per ho-ofd en per dag. Hiervan moeten eerst de rantsoenen aan zieken, zwakken en kinderen gegeven worden, het restant is voor de verdere bevolking. Men kan gerust rekenen nat ruim V-r der bevolking tot de in aanmerking komende kinderen, zie ken en zwakken behoort, en als deze 0.5 L. krijgen, wat voor velen al veel te weinig is, dan blijft voor de anderen maar 0.1 L. per dag over. Volgens den Minister is dit de eenige weg om in eenigszins voldoende mate boter te pr> duceeren Veehandel. Te Utrecht is een vergadering gehouden van vrouwen van veehandelaren, ten einde te ko men tot een protest tegen de uitschakeling van deh veehandel door de Regeering. De bijeenkomst werd bijgewoond door een vijftigtal dames. De vergadering werd geleid door den heer P. Teunissen Jr., alg secretaris van den Ned. Bond van Veehandelaren, die de bedoeling van deze samenkomst uiteenzette. Hierna werden de besprekingen geopend. Besloten werd tot oprichting van een vrou wencomité, waarna een ontwerp-reglement werd behandeld. De vergadering vereenigde zich, na eenige besprekingen met een voorstel van mevr. Goud smit om een memorie samen te stellen van de bestaande grieven en deze aan den Minis ter te overhandigen en in de pers te publi- ceeren. Voorts kan men den steun verzekeren van personen uit parlementaire kringen. Ten slotte werd een bestuur samengesteld bestaande uit de dames: Mevr. Goudsmit te Rotterdam, mevr. Van Hes te Amsterdam, mevr. Hylkema te Huizum, mevr. De Vries te Rotterdam, mevr. Blok te Watergraafsmeer, mevr. Hartog te Amsterdam en mevr. Tesuwen te Utrecht. Inbraken. Gisternacht is er te Edam ingebroken in het gebouw, waarin het Levens middelenbureau gevestigd is. Er zijn bons van allerlei aard gestolen. De bij de inbraak bij Leiden doodge schoten inbreker is de 24-jarige H. Krul, af komstig nit Rijswijk (Z.-H.) De sleepboot „Export". De Neder landsche consul-generaaal te Londen seint aan het ministerie van Buitenlandsche Zaken, dat de verlaten sleepboot ..Export", gebouwd te Rotterdam, is gevonden op 21 Augustus j.l. 2 mijlen ten noorden van North Sphiphead. De vermoedelijke waarde is 3000. P De moord te C a p e 11 e. De vrouw van den door zijn zoon vermoorden J. van Raanis- donk is uit 'de voorloopige hechtenis ontslagen. t

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 5