C.'V Volkszang wsmïïL Waarom zoudt ge nw stoom- en verfgoederen naar elders zenden, terwijl JE PHOENIX", telef. 15 n even goed en ving bedient Openbare Vrijwillige Verkooplng. Kosteloos. De veiling en afslag 120 en 21 September 1918 HOOGSTRAAT HOOGSTRAAT in den R. R. Volksbond. E. QUERID0. Ingebonden Mededeelingen. Ingezonden. Li turgie. ilüineugd Nieuws. Laatste Berichten. Blind Scheepvaart GASFABRIEK DER GEMEENTE SCHIEDAM. Mr. H. H. C. POORTMAN, Crooswijkscheweg 169, ROTTERDAM. maakt bekend, dat in den loop van den vol gende week vaa 15 September tot 21 Septem ber 1918 verkrijgbaar zullen zijn Op bon 32 van het nieuwe boekje 4 K.G. aardappelen. Op bon 20 der kaart vffow gort 50 gram. Op bon 33 van het nieuwe boekje 150 gram kaas. Op bon 34 van het nieuwe boekje harde zeep 021/1 gram. Op bon 35 van het nieuwe boekje suiker 250 gram. Boterbon no. 13 blijft geldig tot 13 Sept. tot 22 Sept. Nieuwe boterkaarten afhalen op Maandag 16 September ter Gemeente Secretarie van 9-12 V, Dinsdag en Woensdag 17 Sept. en 18 Sept. 2ijn ter Gemeente Secretarie verkrijgbaar bons voor 1 pak kaarsen voor elk gezin en eiken Veehouder. DE MOEDER VAN SMARTEN. De verhouding tusschen moeder en kind wordt niet weinig geregeld door het lijden. Het is een bekend feit dat een moeder meer van haar kind houdt, naarmate zij meer voor dat kind heeft moeten lijden en omgekeerd zal het kind zich Vaster aan zijn moeder hechten, als het de groote smarten heeft leeren begrijpen, die de moeder om hem doorstond. Deze gedachte toepassend op het geestelijk leven, begrijpen we de groote devotie, die onze vaderen in het geloof steeds gehad hebben voor de Moeder der Smarten. Zij wilden steeds de geliefde kinderen van Maria wezen de overweging en de vereering barer smarten zou ze opvoeren in de liefde tot haar, en wederkeerig Maria's blijvende liefde hen verzekeren Die liefde tot Maria hebben "wij van ons voorgeslacht dankbaar overgeno men, en nog is vooral de devotie tot de zeven smarten van onze goede Moeder onder ons zeer geliefd laat de viering van dezen dag voor ons een aanleiding zijn ons in die liefde nog meer te bevestigen. De liturgie houdt zich hoofdzakelijk bezig met de hoogste hoogte, die het lijden van Maria bereikte, toen zij onder het Kruis stond, het offer brengen moest van haar eeniggeboren Zoon. Zonder de overige smarten te vergeten, moeten we toch vooral van dit zware lijden de beteekenis trachten te achterhalen. Vooreerst Was Maria voor het lijden veel ontvankelijker dan wij. Haar gevoel was door geen zonde af gestompt. Bovendien het lijden wat Maria door stond was veel heviger dan welke andere moe der bij het offer van een harer kinderen kan doorstaan. Vooreerst om de omstandigheden deze allerschandelijkste wijze van sterven aan bet kruis was het einde van een niet te peilen smartenzee en elke pijn van het kind wordt door het moederhart meegevoeld. Dan was Maria overtuigd van de absolute onschuld van baar Zoon slechts de haat der oversten des Volks had Hem in den dood gebrachten zoo zag zij Hem verworpen door het zelfde volk, dat meermalen vreugdedronken van Hem ge tuigd had, dat „Hij al weldoende rondging". Ze hadden Hem koning willen maken en nu leest ze als bespotting boven zijn doornenge- kroond hoofd „Koning der Joden". Maar boven alles, Maria wist dat haar kind de Zoon Gods was en daarom was Hij haar kostbaarst bezit en meer den andere moeders moest zij hier ten offer brengen wat haar dierbaarder was dan 't eigen leven. En toch dat allerzwaarste lijden heeft Maria gedragen met bovenaardschen moed. „Wel las ik" zegt de H. Ambrosius, „dat 2ij onder het kruis stond, dat zij er weende lees ik niet". Daarom lezen we in het Epistel, in toepassing op Maria, de lofprijzing op de sterke Judith, die om haar volk te redden haar eigen leven waagde. Zoo heeft Maria om haar Volk, d.i. heel het christenvolk te redden de boogste offers gebracht. En deze gedachte zal vooral ons met dankbare wederliefde ver- Vullen. Maria behoefde voor zich zeker niet te bjden. Zonder persoonlijke zonde, zonder erf- smet zelfs ontvangen was zij niet onderworpen aan de wet van het lijden. En nu moge het Waar zijn dat door haar de gelijkvormigheid met Christus haar Zoon zoo volmaakt mogelijk Werd, 't was om onze zonden dat Christus zoo Veel lijden moest't was om ónze zonden dus ook dat Maria zoo veel medelijden moest. Zij Was uitverkoren om mede te werken om ons bet geestelijk leven terug te schenken. Zóóveel beeft het haar gekost dat geestelijk leven voor °ns te koopen Genitus matri, trae non abli riscaris wil dan de smarten Uwer moeder biet vergeten Laten we vandaag op den kruis berg vertrouwen, laten we al dit lijden onzer Moeder, in de liturgische gezangen zoo schoon Vertolkt, aan onzen geest laten voorbijgaan en Wel overtuigd, dat er geen smart is gelijk aan bare smart, ons hart vervullen van medelijden. Moge het zijn een medelijden uit het geloof 1 zonde is de oorzaak geweest van al dat lij den ook onze zonden hebben daartoe bijge- gedragen. Verwachten we dus een waar berouw en bidden we de Moeder van Smarten om ver meerdering van berouw, dan zullen wij, die de parten herdenken en vereeren van de glorie rijke Maagd en Moeder Maria, de gelukkige uitwerking van Jezus' lijden (d.i. de vergeving J'an al onze zonden en de eeuwige heerlijkheid) bekomen. Volkszang. De plannen voor den komenden winter zijn door het bestuur van de Afdecling Schiedam der Nationale Vereeniging voor den Volkszang vastgesteld. lederen derden Dinsdag van de maand zal er weer een Volkszangavond zijn. De eerste dus a.s. Dinsdag 17 September, des avonds adit uur in het gebouw van den R. K. Volkshond. Als leider zal ook dit maal optreden de be kende heer Joh. Oostveen van Amsterdam. Aan de piano zullen we Mej. Van der Gugten moeten missen. Maar een der Schiedamsche leden van Volks zang zal haar plaats innemen en naar we hopen, met evenveelj;succes als zijn verdienstelijke voorgangster. Zoo zullen dan weer onder de oude, beproefde leiding de Volkszangavonden voor velen genot volle samenkomsten zijn. Aan de samenstelling van een nieuwen lie derenbundel voor dezen winter wordt hard gewerkt. Er is een rijke keus en er staan zeer mooie nummers op het programma. Doch dezen eersten avond wordt nog uit den ouden bundel gezongen, zoodat de bezoekers goed zullen doen, hun boekjes mede te brengen. Stipt wenscht het bestuur de hand te houden aan den maatregel, dat kinderen beneden 14 jaar zonder geleide niet worden toegelaten. Ofschoon 't bijna onbegrijpelijk is, blijkt toch voortdurend, dat er nog heel wat Schiedammers zijn, die te weinig bekend zijn met doel en stre ven der vereeniging en haar werkwijze. Wel werden de laatste weken verscheidene nieuwe leden ingeschreven, maar op de leden lijst ontbreken de namen van velen, die het bestuur er gaarne op zag en die er ook behooren. Om hen in de gelegenheid te stellen „Volks zang" te leeren kennen, zal dezen eersten Zang avond ook aan niet-Ieden toegang worden ver leend tegen betaling van 10 cents. Men kan zich voor Dinsdag a.s. nog voor het lidmaat schap aanmelden bij den penningmeester J. P. I. Brouwer, St. Liduinastraat 23 alhier. Zoo gaan de „Volkszangers" de wintercam- pagne tegemoet. Reeds staat vast, dat de leden waar aangenaam verrast zullen worden. Maar daarover lekt niets uit, want 't moet een ver rassing blijven. Als de zangeressen en zangers even trouw op komen als den vorigen winter heeft Volkszang onbetwistbaar succes en zal de Vereeniging steeds nader komen tot het doel „Het Ne- derlandsche lied gekend en gezongen door al wat Nederlander is." Dan zal Schiedam, zoo zwart weleer, Waar 't volk geen mooie liedren kende, Zich gaan verheffen meer en meer, Ten spijt van oorlog en ellende. Verjongd Schiedam zal dra misschien, Van Volkszang's arbeid vruchten zien. Allen daaraan meegewerktDinsdag be- diamanten collier, in platina gevat, met bij be hoor enden hanger, een opvallend groote licht gele briljant, twee groote briljanten dasspelden twee ringen met robijnen en briljanten, twee briljanten ringen, een briljanten en een gouden armband en verscheidene kleine sieraden, be nevens tafelzilver. De bewoners waren afwezig. Een fortuintje. Het is in Zuid-Afrika nog niet onmogelijk, zich een fortuintje te ver schaffen door het oprapen van ruwen diamant op de straat. Een drietal kinderen, spelende in de nabijheid van de oude gevangenis te Kimberley, vonden daar een diamant van 90 karaat en van gele kleur, welker waarde ge schat werd op 900 pd.st. De helft van deze som is door de Beers-maatschappij aan de kin deren als belooning toegekend. Een meevaller. De heer S., wonende Bredasche Straatweg te Princenhage, miste reeds geruim en tijd een kip en hield het er voor, dat het beest gestolen was. Groot was echter zijn verbazing, toen dezer dagen het dier terug kwamgevolgd door een twaalf kuikens die het van zelf vergaarde eieren had uitge broed. Het merkwaardige van het geval wordt nog verhoogd door de omstandigheid, dat de kip gedurende den broedtijd zelf voor haar voe der heeft moeten zorg dragen. Simon Swart, Paarn; Hendrik Jan Gorter, Apel doorn. 'I Do trein bestond uit 8 personenwagens, 1 post- rijtuig en 2 bagagerijtuigen. Er werd gereden met een snelheid van onge veer 50 KM. Het treinpersoneel is er, behoudens eenigé kwetsuren, heelhuids afgekomen. De burgemeester van Weesp bezocht gister avond laat de gewonden te Amsterdam In het Wilhelmina-Gasthuis worden 4 gekwet sten verpleógd. 1 Gister-avond laat heeft men nog een lijk onder de vernielde wagens gevonden. Met het iopruimüiigswerk wordt krachtig voort gegaan. Men hoopt Dinsdag over één spoor de lijn AmsterdamWeesp weer te kunnen berij den. 1 I i In een kippenhok. Te Lichtenvoorde (Geld.) werd een gezin, bestaande uit man, vrouvy en 9 kinderen wegens het niet betalen der huur op straat gezet. Daar men geen huis vesting kon vinden voor deze öngelukkigen vertoeven ze thans in een groot kippenhok in de buurtschap Harreveld aldaar. ginnen we Het spoorwegongeluk bij Weesp. Volgens een officieele opgave zijn in het Wil- helminagasthuis te Amsterdam nog de volgende slachtoffers van de spoorwegramp bij Weesp her kend H A. W. Heijtman, Baarn; Mevr. H. de Gids- Weijnschenk, Larea; Mevr. I. Viotta-Wilson, Den Haag; Mej. C. Dekker en Mej. Ter Brake uit Amersfoort; M. A. Bleeker, Lochem; J. Meer- donk, Winterswijk; S. R. Werker, Amsterdam; Hermes I zal morgen een oefenwedstrijd spelen tegen H. F. G. in Haarlem. Voor de competitie zal waarschijnlijk vrijwel hetzelfde elftal uitkomen als het vorig seizoen, behalve Th. Engering, die door Sparta weer uit Sehie- dam gelokt wordt. Plet zou ons ten zeerste spijten, als hij zijn club ging verlaten, daar hij beslist een goede kracht is en, naar wij met zekerheid kunnen melden, bovendien be loofd heeft Hermes getrouw te blijven, toen hij voor eenige jaren weer terugkwam. Zijn houding is dus niet „comme il faut". Geboren: 12 Sept. Wilhelmina Maria, d.v. L. P. Verlinde en N. Nesse, Puttershoek- schestraat. 13. Adrianus, z.v. J. Osephius en J. Rodenberg, Mariastraat. Overleden: 10 Sept. Frans Nicolaas Nauman, oud 56 j. en 7 mnd., Rotterdamsche- dijk. 12. Carl Ludwig Friedrich Krohne, oud 10 j. en 11 mnd., St. Janshofje. 12. Cornelis Koogje, oud 12 j. en 2 mnd., Broers- veld. 13. Maartje van der Sloot, oud 66 j. en 2 mnd., weduwe van Willem de Vries, Hel- levoetschestraat. SCHIEDAM, 14 Sept. Vertrokken de motor- vrachtlogger „Toekomst", kapitein M. Pronk, geladen met 1235 zakken uien, naar Drontheim. Fen nieuw so;oi.it zoolbeslag, Men schrijft aan de „Msb.": Tot de gevolgen van den oorlog behoort niet in de laatste plaats schaarschte van leder. Steeds kostbaarder wordt het repareeren van schoei sel en zij die veel ipiopen en wier kinderen veel slijtage aan hun schoenen hebben, moeten een niet lOnbelangrijk bedrag van hun verdienste besteden aan sehoenenreparatie. Hoe belang rijk is het dan niet een artikel te vinden, dat leder vervangt, doch daarin was men tot heden nog niet geslaagd. Om toch zoio lang mogelijk met het dure leder toe te karnen is men steeds meer en meer de zolen van beslag gaan voorzien en wordt ex dan ook inderdaad reeds -op zeer ver schillende wijze en in allerlei vorm zoolbeslag toegepast.. i Een geheel nieuwe soort van beslag is echter thans door eene Hollandsche firma ingevoerd, onder de naam ,,Sira", en hesta,at in een gehee- len zool van ijzer draad, die gemakkelijk, met schroefjes of spijkertjes aan de leder"zool kan war den bevestigd en door hare by zonder© construc tie zeer buigzaam en elastisch is, zoadat men ze draagt zonder het feitelijk te bemerken. Bij Sira is men er voor,al ook op bedacht geweest iets te vervaardigen, dat aan practische efisohen yol- doet, dus gemakkelijk aan de zolen kan worden bevestigd en na verbruik zonder moeite en zonder de zolen te verknoeien, kan worden ver wijderd Verder moest het beslag duurzaam en toch niet duur zijn; niet hinderen in het loopen, zoodat ook by gladde iof glibberige straten uit glijden niet mogelijk is. Ongetwijfeld zal dieze sojort zoolbeslag een be langrijk middel blijken tegen slijtage van léde ren zolen en vérldient het zeker aanbeveling ééns een proef te nemen met dezen nieuwen zool be schermer Geboren: NICOLAAS DOMINICUS Zoon van N. D. GOKKE. M. Th. M. GOKKE, Wolfs. Schiedam. 14 Sept, 1918. „Aan het publiek wordt medegedeeld, dat vanaf Maandag 16 September e.k. voor aardappelenschillen GEEN vergoeding meer zal worden be taald". „Inlichtingen betreffende de inzameling enz. van aardappe lenschillen en groentenafval worden vanaf heden verstrekt aan het Levensmiddelenbureau, Lange Nieuwstraal 21. Veehouders, welke afval wen- schen te betrekken, kunnen hun aanvragen aan bovengenoenjd adres inzenden. De prijs is afgehaald 11.50 per 100 K.G. plus f 0.25 weeg loon. 9079 Geen geld, maa.r spek. Een oonsultee- rend geneesheer in het Noorden des lauds vraagt voor zjjn diensten aan Veehouders geen geld, maar |a,ls ze het hebben, en dat is meestal het geval spek. Inbraak. Bij den Oostenrijksch-Hongaar- schen zaakgelastigde, graaf Calice, Javastraat 10, te Den Haag, heeft naar de „N. Ct." meldt, in den nacht van Woensdag op Donderdag een inbraak plaats gehad. Ontvreemd zijn een groot Notaris D. BODDEUS te Schiedam is voornemens bij veiling op Vrijdag 27 Sep tember 1918 's voorin. 11 uur en bij a f s 1 a g op Zaterdag 28 September 1918 's avonds 8 uur telkens in het Gebouw van den Ned. R. K. Volksbond aan de Lange' Haven 71 te Schiedam, in het openbaar te verknopen I. Een pand waarin Koffie huis, genaamd „de Vergulde Zwaan" met afz. Bovenwonin gen en Erf aan de Schie nos. 116 en 116a te Schiedam, Kad. Sectie A no. 201, groot 79 c.a. Verhuurd voor totaal 6.75 per week. Grondbelasting 23.52. Straatbelasting 10.92. II. Een WONING en Erf Achter de Teerstoof no. 19 te Schiedam. Kadaster Sectie A no. 270, groot 42 c.a. Verhuurd voor 2.10 per week. Grondbelasting 5.05. Straatbelasting 2.32. III. Een HUIS en erf met open plaats te Schiedam aan de Dwarsstraat no. 45. Kadaster Sectie L no. 808, groot 41 c.a. Verhuurd voor 2.per week. Grondbelasting ƒ5.91. Straatbelasting 2.72. IV. Een WINKEL- en WOONHUIS met Erf aan het Broersveld no. 108 te Schiedam. Kadaster Sectie B no. 2637, groot 62 c.a. Verhuurd voor 5.per week. Grondbelasting 15.37. Straatbelasting 7.12. V t/m. VII. Drie afzonder lijk te veilen WOONHUIZEN en Erven in de Gasstraat nos. 2, 24 en 26 te Schiedam. Kadaster Sectie L. no. 821, 832 en 833,, resp. groot 63 c.a., 59 c.a. en 62 c.a. .Verhuurd voor resp. ƒ2.25, 2.40 en 2.40 per week. Grondbelasting 6.81 per perceel. Straatbelasting ƒ3.12 per perceel. VIII. Een WOONHUIS en Erf met open grond aan de Oosterstraat no. 93 te Schiedam Kadaster Sectie I no. 1297, groot 78 c.a. Verhuurd voor 2.50 per week. Grondbelasting 6.84. Straatbelasting ƒ3.12. De perceelen V t/m. VII zul len ook in combinatie worden afgeslagen. Aanvaarding en betaling 31 October 1918. De perceelen zijn te bezichti gen Woensdag 25 en Donderdag 26 September 1918, 's voorm. 10-12 en 's nam. van 24 uur op vertoon van een per missie-biljet, af te geven door voornoemden notaris, te wiens kantore aan de Lange Haven no. 73 (Tel. no. 390) tevens nadere inlichtingen zijn te be komen. 9081 82 Bij vonnis der Arrondisse- ments-Rechtbank te Rotterdam, dd. 11 September 1918, is het faillissement van W. BIGNELL, fotograaf, wonende te Schiedam, aan de Westvest no. 4 opge heven. Hetwelk certificeert: De curator: Mr. M. M. VAN VELZEN, Advocaat Procureur. Lange Haven 97, 14 Schiedam. De Directeur der Gemeente Gasfabriek brengt ter kennis van belanghebbenden dat voor de maand September een gas verbruik wordt toegestaan van hoogstens 45 M3. Bij overschrijding van deze hoeveelheid wordt de gastoe- voer onherroepelijk afgesneden. 9070 DE DIRECTEUR. zal op 9075 10 Notaris. Telefoon 547. 9077 8 Heden hebben wij de eer U te berichten, dat wij weder een EXPOSITIE geopend hebben van alle soorten 9074 15 PELTERIJEN aan het welbekende adres bovenhuis, 1 X b. Geopend van 's morgens 10 tot n.m. 7 uur. Speciaal adres voor Reparatiën, (buiten verantwoortielijkheiJ der Redactie). SST" Van ingezonden stuk ker, ook al worden re nit-t geplaatst wordt de kopy n i s t t aru gge g e re n.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 3