I» Palestina. Binnenland. Stads- en lie westelijk Nieuws. Crisismaatregelen. kregen met don vijand. Zij bereikten het bei'g- Liiok van. Vronska PLanina en dien weg Gradsko Prilep, en vermeesterden verscheiden treinen van den Vardas-spoiO;i;w©g_ De lachtervolging van de terugtrekkende Bui garen iop het front van Monastir naar Doiran gaat door. De Engelsch-Grieksche troepen heb ben de linie KazarliFoerkaSmokvica bereikt, waar ze met de iFransch-Grieksche trioepen in aanraking zijn Britsche cavalerie rukt naar Stroemnitza op. Brie 6-duimskanonnem, een bat terij bei'ggeschut, zoeklichten en eenige veldstuk ken zijn gënioimien. j Reuter seint dd. gister: De Britten en de Grieken zijn vandaag 1.0 mijl' in het dal van de Wardar opgeschoten. Ze na men 'Diojran en bereikten een punt, drie mijl ten K,W. van het Diairanmeer. Het aantal gevan genen, door de Serviërs genomen, is tot boven de 12,000 gestegen, benevens 140 kanonnen, en veel spoarwegmuberiaal. Van Fransche zijde meldt men: Be Bulgaarsche colonnes, met de Fransche voor hoeden op de hielen, door de ruiterij verontrust en met machinegeweervuur zoo igoed als bom men der geallieerde vliegers bestookt, wijken in de ergste wanorde in de richting van Veles, Istip en Stroemitza. j Links drinigen de geallieerde strijdkrachten van het front bij Monastir fopbrekend, de Bulgaren op de Wegen van Albanië, terug. Be Fransche ruiterij is 23 Sept. Prilep: bin nengerukt. Zo vond de istad ongeschonden en heeft er op ontzaglijke voorraden de hand ge legd. 1 1 Verder naar het N. hebben de Fransch-Servi- sc-he troepen den weg PrilepGradsko achter zich gelaten en bedreigen ze den weg Prilep Veles. i In het centrum hebben de Serviërs, na tus- sc.hen Bemir Kapoe en 'Gradsko op verscheiden ongerepte bruggen de Wardar te zijn overgesto- ken, een groot bruggehoofd ten N. van de rivier gevestigd en Enisi Oba, Kara, liodzali, Voisjan en Ibirli bezet. i De terugtocht der Turken, Engelsch stafbericht Ten van den Jordaan trekt de vijand te rug naar Amman, aan den Hedzja-spoorweg, achtervoldd door Austalische, Nieuw-Zeeland- sche, West-Indische en Joodsche troepen, die Es Salt bereikt hebben, waarbij zij gevangenen maakten en kanonnen vermeesterden. Meer noordelijk heeft onze cavalerie Haifa Akra bezet, na zwakken tegenstand. Het aantal gevangenen neemt toe het to taal zal het getal van 25.000, dat reeds gemeld is, verre te boven gaan. Arabische strijdkrachten van koning Hoen- sein hebben Maanare bezet en bestoken de vijandelijke strijdkrachten, die naar Amman, langs den Hedzjaz-spoorweg terugtrekken. DUITSCHLAND; De „Germania" deelt mede Evenals de andere fracties in den Rijksdag heeft ook de centrumfractie gisteren uitvoerig beraadslaagd over den politieken toestand. Naar wij vernemen is zij daarbij eenstemmig tot het besluit gekolfien aan de agitatie tegen den rijkskanselier niet deel te nemen. Zij zou er echter niet op tegen hebben, in dien de sociaal-democraten deel uit zouden willen maken van de regeering. Aangezien zonder het centrum geen linksche meerderheid kan worden gevormd, is door dit besluit de politieke toestand vrijwel duidelijk geworden. Naar de ,,National-Zeitung" meedeelt, blijft de nationaal-liberale fractie de regeering Hert- ling-Friedberg-Payer steunen. Zij ziet geen re den, waarom zij haar houding zou veranderen. In het bijzonder is de fractie overtuigd, dat het tegenwoordig gedrijf tegen den rijkskanse lier zal mislukken door de houding van het overgroote deel van het centrum. DE PAUS EN DE OOSTENRIJKSCHE NOTA. Volgens een gisteren te Parijs uit Rome ont vangen telegram, is de tekst van de nota van Oostenrijk-Hongarije, waarin de steun van den Paus wordt gevraagd voor de vredesonderhan delingen, nog niet te Rome ingekomen. De mceningen over het antwoord, dat de Paus zal geven, loopen uiteen. De meesten zijn van oordeel, dat de Paus wel verre van de daad van het vorig jaar te herhalen - alle directe inmenging zal ver mijden en zich er toe zal bepalen, er kennis van te geven dat hij de Oostenrijksehe nota heeft ontvangen en alle pogingen op te som men door hem gedaan om aan het conflict een eind te maken. ROEMENIE. Pit J.assy wordt dffficieel (gemeld: Z. K. H. Kroonprins Carol is door Z. M. den Koning als opperbevelhebber van het leger wegens een vir- grijp tegen de militaire voorschriften met 75 da gen streng arrest gestraft. Die straf is reeds gis teren ingegaan. De met dit vergrijp in verhand staande hande lingen zullen eerst nauwkeurig worden onder zocht, om de gevolgen te kunnen beoordeeien. Dan zullen de maatregelen^worden getrofffein, die het belang van het land en de dynastie ver- eischt, Dezer dagen werd gemeld, dat de kroonprins zich midden September naar Odessa heeft be geven en in het geheim met oen RoOmeenschó dame in het huwelijk is getreden. SPANJE. De Times" verneemt d.d. 19 dezer uit San SebastiaanTengevolge van een persoonlijke tusschenkomst van de Koningin-Moeder hebben de Duitschers aangeboden, om zeven, in Spaan- sche havens liggende schepen over te geven en de Spaansche vlag te eerbiedigen, mits ge voerd aan boord van schepen, die uitsluitend aan den Spaanschen handel deelnemen. IN SIBERIë. Japansche cavalerie is Nersjinsk binnenge rukt. ALLERLEI NIEUWS. De ,,Times"-correspondent te Parijs meldt In eeh verklaring in de „Petit Parisian", zegt Cooreman, de Belgische premier, dat Duitschlands onmiddellijk döel met het doen van vredesaanbiedinnen 'aan België was, de so lidariteit van het Belgische volk aan het wan kelen te brengen en tegelijk in de oogen van het Duitsehe volk een rechtvaardiging te vin den voor den langen duur van den oorlog. Duitschland, zegt Cooreman, moge rede heb ben om te verwachten, dat het zijn eigen volk kan misleiden, maar de Belgen geplaatst tusschen de ruwe feiten en listig ingekleede woorden zijn te practisch om zich te laten vangen, te patriottisch om te weifelen en te trotsch om te buigen. Het is nutteloos voor de Duitschers, te her halen, dat de Belgische regeering een vazal van Frankrijk en Engeland is. Het antwoord luidt, dat de Belgen en hun regeering nie- mand's vazal zijn, maar met alle macht willen bereiken, dat België sterk, onefhankelijk, vrij en souverein is, terwijl het volkomen trouw en onberispelijk loyaal blijft tégenover de be vriende naties, die voor cjjpzelfde taak, die van recht en beschaving strijden. Na de verklaring der geallieerden van 14 Febr. 1916 te hebben aangehaald, waartoe Ita lië, Japan en Amerika later bijtraden, ver klaarde Cooreman, dat België er onwrikbaar van overtuigd is, dat het woord der geallieer den tegen een verdrag opweegt. Daarom is de Belgische regeering ook nooit van standpunt veranderd, maar blijft verklaren, dat België geen vrede op algemeene voorwaarden zal slui ten. tenzij in volkomen overeenstemming met de mogendheden, wier legers mede strijden voor de zaak van het recht. De Belhische regeering houdt nog vast aan haar antwoord op de pauselijke boodschap van 1 Aug. 1917, vooral aan de woorden „integri teit van België's grondgebied binnen en buiten Europa, onbeperkte en onvoorwaardelijke po litieke, economische en militaire onafhanke lijkheid, herstel van de geleden schade en waarbprgen tegen eeh herhaling van den aan val van 1914". Dit zijn België's onverander lijke voorwaarden voor een billijken vrede. Duitschland schijnt de woorden „onvoorwaar delijk en onbeperkt" niet gelezen te hebben, veinst althans ze niet te kennen. Cooreman besloot: Trouw en aan den op roep van hun koning hebben de Belgen, met uitzondering van een handvol verraders, die zij met afschuw van zich stooten, slechts één hart, één ziel en één mottoEer, recht en vrijheid. Mgr. Nicatra, nuntius in Chili, is te Brus sel benoemd, ter vervanging van Mgr. Locatelli, die naar Lissabon is overgeplaatst. middag minister van Knrnebeek in audiëntie ontvangen. Naar Indië. De heer Sibenga Mulder, de opvolger van den heer Lovink als directeur van Landbouw in Nederlandsche-Indië, is voornemens per s.s. „Nteuw-Amsterdam", waarvan het vertrek laatstelijk op 2 October a.s is vastgesteld, uit Nederland te vertrekken, om zich via Amerika naar zijn post te begeven. Houtaanvoer. Te Amsterdam is van Haparanda aangeko men het Nederlandsche stoomschip Oberon met 265,068 stuks gezaagd hout en van Umea het Nederlandsche stoomschip Titan met 330 stan daards hout. Economische onderhandelingen. Het Nederl. Correspondentiebureau in Den Haag meldt Naar aanleiding van het volgens een Reuter- bericht in de Amerikaansche pers gepubliceerde communiqué kan worden medegedeeld, dat de zer dagen wederzijds in beginsel besloten was, de ecomische onderhandelingen tusschen de Ne derlandsche regeering en de geassocieerde re geeringen te hervatten. In afwachting daarvan bestaat er geen aanleiding, te treden in dat communiqué dat in sommige opzichten van de Nederlandsche voorstelling van zaken af wijkt. Ook de in Juni onderbroken onderhandelin gen met Duitschland staan te worden hervat. Wat de onderhandelingen met de geassocieer de regeeringen betreft, er worden nog van de andere zijde berichten tegemoet gezien nopens de plaats, waar de onderhandelingen zullen wor den gevoerd. i In vreemden krijgsdienst. Men deelt aan het Volk het volgende mede: Een der Hollandscho buiigers, die in Ame rika wonen, is de ingenieur J. Slavenburg, iemand van een Rotterdamsche bankiersfa milie. Deze man is door de Amerikaansche regeerin'g, ondanks z'n protesten, gedwongen dienst te nemen in het lager. Pogingen pok van de familie bij verschillende consuls aangewend iom hem uit den dienst te krijgen, mislukten. Hij werd naar het front gezonden I en is daar gewond Ter verpleging werd hij daarna opgenomen in een hospitaal in Enge land. Opnieuw heeft men toen pogingen in het werk gesteld pm hem vrij te krijgen, zelfs bij den vorigen minister van Oorlog, de Jonge. Tevergeefs echter! De heer Slavenburg is, na dat hij hersteld was, weer naar het front ge zonden. t Wij vernemen, dat een Kamerlid, de heer Snoeck Henkemans, zich deze zaak aangetrok ken heeft. Het lijkt ons niet ondienstig er hier in het publiek' melding van te maken, te meer omdat naar men orns verzekert meerdere Hollanders in hetzelfde geval' verkeeren. Tweede Kamer. De Tweede Kamer is tegen Vrijdag a.s. des namiddags ten 1 uur bijeengeroepen tot hervat ting Van hare werkzaamheden. Vreemdelingendienst. Naar wij vernemen, is de heer H. S. Hor dijk, oud-hoofdcommissaris van politie te Am sterdam, benoemd tot administrateur bij den nieuwen vreemdelingendienst. Hij is onder verantwoordelijkheid van den inspecteur der marechaussee belast met de leiding van den dienst. ,(Hbl.) Burgemeester vau den Uaag. Bij Kon. besluit van 23 dëzer is, met ingang van 30 dezer, benoemd tot burgemeester der gemeente 's-Gravenhage, mr. .1. A. N. Latijn, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als bur gemeester der gemeente Leeuwarden. Aardappelen, overgenomen door de regeering. De minister van landbouw brengt ter ken nis van hen wien het aangaat dat de geheele aardappeloogst 1918 door de regeering wordt overgenomen en dus terstond bij het oogsten eigendom van de re geering wordt, zoodat verbruik en aflevering i uitsluitend geoorloofd is voor zoover en over- eenkomstig hetgeen door den minister ter zake zal worden bepaald. dat reeds in uitzicht werd gesteld, dat aaü verbouwers aardappelen voor eigen gebruik zullen worden gelaten en dat het normaal rant soen is vastgsteld op 4 ILL. a 70 K.G. j dat, ingevolge de ministerieele beschikkingen van 14 Augustus de navolgende prijs zal wor den uitbetaald voor alle consumptsie aardappelen, zoowel van klei-, zand- als veengrond (geen fabrieks aardappelen) bestemd voor levering in het na jaar, f6.50 per 100 K.G. Kolonel Surie naar Berlijn. De kapitein ter ze© H. G. Surie, geplaatst aan het Departement van Marine, is Zaterdag middag naar Berlijn vertrokken, waar de ar bitrage zal plaats hebben in het geschil tus- sclren Duitschland en Denemarken in zake de torpedeering van het Doensche stoomschip' Ivig- tut. De kwestie loopt over de vraag of dit schip, toen het getorpedeerd werd, zich al dan niet in het versperde gebied bevond Kapitein ter zee Surie is tot opper-arbiter in dit geschil gekozen Kaas. De mmrster van landbouw heeft, met intrek king van zijn beschikking van 22' Augustus 1918, bepaald: i i 1 De verkoop ein (de aflevering van kaas is verboden; N l 1 1 2. Het verveelt van kaas is Verboden; 3 De verbqdsbepalingen zijn niet van toepas sing voior zoover' de verkoop, dë aflevering of het Vervoeren geschiedt o.a, dloor detaillisten aan consumenten, voor zoover dit geschiedt bij hoe veelheden van niet meer dan 1 KG. te gelijk. Gelijkstelling in zake onderwijs. In de te Zwolle gehouden raadszjttiag is met 14 tegen 7 stemmen aangenomen een voorstel Stokkermans, tot het richten van een verzoek tot de regeering betreffende gelijkstelling van bijzonder en openbaar onderwijs. Minister van Karuebeck op het Loo. H. M. de Koningin heeft, volgens een be richt aan het Nws. uit Apeldoorn, Zondag- zullen zich echter de gemeentebesturen belas ten, die het best de rrreerdere of mindere be hoefte aan schoenwerk kunne» overzien. Wat de latere aflevering aan de winkeliers betreft, het is niet de bedoeling, dat deze zal moeten geschieden via de grossiers. Ook de rechtstreeksche aflevering door de fabrikanten aan de winkeliers zal, als tot nu toe, worden toegelaten, maar deze zullen, hetzij rechtstreeks van den fabrikant, hetïjj door tusschenkomst van grossiers, hun voorraden alleen kunnen aanvullen na inlevering van dë door hen ont vangen bons. Eenhcidssigaren. Het denkbeeld van de verstrakking van een heidssigaren is bij den tegenwoordigen minister van lendbouw, nijverheid en handel nog in overweging, maar het staat volstrekt niet vast, of er van die verstrekking nog iets komen zal. Naar men weet, was het beschikbaar stellen van eenheidssigaren gekoppeld aan den uit voer naar het buitenland. Aangezien deze uit voer thans geheel is stopgezet, ka» in elk ge val het denkbeeld, gelijk het was ontwerpen, voorloopig niet worde» verwezenlijkt Opslag van aardappelen. Daar gebleken is, dat het baricht amtrent den opslag van aardappelen door particulieren, dien de regeering voornemens is toe te staan, aaaleiding heeft gegeven tot twijfel, of deze opslag buiten het rantroen zal vallen, kan wotdea meegedeeld, dat zulks geenszins de bedoeling is, maar dat, avenali bij den opslag van kolen, de opgeslagen hoeveelheden in min dering zullen worden gebracht van het geheele aantsoen. VerkrijgbaarTn de week van 26 Sept.2 Oct. Op bon 212 l1/3 ons kaas naar keuze. Op bon 258 1 reep chocolade 12'/» cent verpakt, 12 cent onverpakt. Op bon 260 Va pond suiker-28 ct. per pond, Op bon 262 Va ons havermout, 16 cent per pond, vanaf Zaterdag. Aardappelen. Op bon 234 1 k.g. Aardappelen op Woensdag. 246 Va Donderdag. 248 Va Vrijdag. 250 1 Zaterdag. 252 V, Maandag. 254 V» Dinsdag. 256 1 „Woensdag Veen- of zandaardappelen 5Va cent, kleiaard- appelen 9Va cent per kilo, poters 7 cent p. kilo. Suikerkaar t. Op bon 6 is verkrijgbaar Vs pond suiker. Kindermeel. Bon 29 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaar Va P°ud kindermeel k 21 cent per Va pond, of V, pond maizena 55 cent per Va pond. Nieuwe aanvragen voor Kindermeelbons en Suikerkaarten kunnen worden gedaan Dinsdag 1 October, 's namiddags van 23V* uur aan het Broodbureau. Visch. Op bon 198 verkrijgbaar Va poud visch. Koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende- op 16 September en eindigende op 30 September, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 37 eener thee- en koffie- kaart Va ons koffie. Op bon 38 van 1 tot en met 15 October Va ons koffie. Kolen. In September zijn geldig bons nos. 1, 2, 3, 4 en 5 van de rose bonboekjes. Gas. In de maand Sept. zal 's avonds de gasdruk op de volgende uren aanvangen Het gasrantsoen bedraagt voor September 45 Ms. Broodkaart. De broodkaart van het 68e tijdvak loopt van 2026 September, 69e tijdvak van 27 September3 October. Boter melange margarinekaart, le week geldig van 23 Sept.2 Oct. Landstormplichtigea met onbepaald verlof. Naar verluidt, zou de minister van oorlog de mogelijkheid overwegen, vóór het einde van dit jaar de oudste drie landstormpllchtigen met onbepaald (klein) verlof te zenden. Schoenen. Het burean voor mededeelingen inzake de voedselvoorziening meldt Het schijnt niet overbodig, er op te wijzen, dat het verbod van aflevering van schoenen aanstonds in werking is getreden* en dat het alle schoenwerk omvat. Eerst wanneer er bons zijn verstrekt, mag de aflevering weer beginnen. Deze bons zullen worden uitgegeven door het Rijkskantoor voor Huiden en Leder en over het geheele land geldig zijn. Met de uitreiking Bij bevallingen kunnen hieronder vermelde artikelen worden aangevraagd Va Liter Petroleum (voor liehtlooze gezinnen.) Va pond zachte Zeep. 1 pond Vleesch. 10 Eieren. Aanvullingsbroodkaart 800 gram (gedurende 6 maanden.) Va Liter Melk per dag. Kindermeel, 2 ons per week tot Va Jaar> 2Va ons per week van Va1 jaar. Aanvullings-wittebroodkaart 400 gram. Va pond Suiker per week. Het 11-jarige meisje Jongejan, wonende Geervlietsche straat, werd gisteren door een sleeperswagen overreden. De wagen ging haar over de borst. Ze werd opgenomen, naar huis vervoerd en daar onder behande ling van een dokter gesteld. Gisteren is uit een pakhuis aan dc Ennnastraat l1/a H,L. aardappelen ont vreemd. In verband hiermede is de broer van den koopman, te wiens nadeele zulks is geschied, aangehouden. Hij bekende den dief stal te hebben gepleegd, de aardappelen, te hebben verkocht en de opbrengst op de rodel baan verteerd te hebben. j 24—30 7.15 I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2