Dagblad mor Schiedamjm Omstreken Gratis Ongevallenverzekering De Oorlog. 41st© Jaargang, Zaterdag 28 September 1918 No. 12253 rije verlangt vrede Bulga Westelijk Front. Buïtenl&ndsch Nieuws. FEUILLETON. BN KET1RO, Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, ua kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post ƒ2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. assat Ad'vertentiën: 1—5 regels f 1.30elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. Tarieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentrën 20 o/o oorlogs toeslag. Incassokosten worden berekend. levenslange 011 f f *erBes van geheele 1111 een hand, invaliditeit; voet of oog; De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollaudsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. hij verlies van een duim; bij verlies van een wijsvinger; hij verlies van eiken ande ren vinger Bij of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. De Burgemeester van Schiedam brengt ter ölgemeene kennis, dat de st'adsuurwerken in den nacht van Zondag op Maandag a.s. te 3 uur één uur zullen worden stilgezet en noo- digt alle beheerders van openbare uurwerken uit op dezelfde wijze die uurwerken overeen komstig de wet weder den Amsterdamschen tijd te doen aangeven. Schiedam, 28 September 1918. Ter kennis wordt gebracht, dat de Zwem school, met ingang van 1 October a.s. gesloten zal woi'den. Belanghebbenden worden verzocht, de in be waring gegeven voorwerpen, tegen vertoon van bewijs, af te halen vóór 4 October a.s. Schiedam, 28 October 1918. De .Koemarktbrug zal wegens reparatie Dins dag en W oensdag 1 en 2 October voor alle ver keer gesloten zijn. 1 Het Bulgaarsche Telegraaf-agentschap meldt officieel Met het oog op het samenvallen van on langs ingetreden omstandigheden en nadat de toestand gemeenschappelijk met alle bevoegde factoren besproken was, heeft de Bulgaarsche regeering, geleid door den wensch een einde aan het bloedvergieten te maken, den opper bevelhebber van de Entente-legers in Saloniki staking der vijandelijkheden voor te stellen, om onderhandelingen in te, leiden met het doel, een wapenstilstand en vrede te sluiten. De leden van de Bulgaarsche delegatie zijn gisteravond vertrokken om zich met de gevol machtigden der oorlogvoerende Entente-staten in verbinding te stellen. Aanteekening van het Wolff-bureauHet bericht over het vertrek der delegatie voor de Wapenstilstands-onderhandelingen blijkt volgens nadere berichten onjuist. De partijen van het Bulgaarsche regeerings bloc publiceeren de volgende nota In overeenstemming met de partijen van het bloc heeft de regeering gisteren, den 25en Sep tember, des namiddags om vijf uur den vijand een officieel aanbod tot het sluiten van een wapenstilstand gedaan. De partijen van het bloc richten tot leger en bevolking de vermaning, de militaire en openbare discipline te bewaren, die zoo noodig is voor den goeden gang van zaken in deze tijden, welke voor het juist ingeleide vredes werk beslissend zijn. De Nationale Vergadering is tegen den 30en Sept. bijeengeroepen. Reuter verneemt, dat de Britsche regeering uit officieele en gezaghebbende bron het ver zoek van Bulgarije om een wapenstilstand heeft ontvangen. Dit klopt allerminst met een Duitsch bericht te dier zake en wordt als een ernstige beweging opgevat. Daarin komt geen aanwijzing voor, gelijk uit Duitschland werd meegedeeld, dat het een actie van Mali- nof op eigen houtje betreft. Het verzoek is aan de geallieerden gericht en strekt tot een wapenstilstand om over den vrede te onder handelen. Men wijst erop, dat elk antwoord aan Bulgarije natuurlijk alleen kan volgen op een raadpleging tusschen de geallieerden. In deze omstandigheden komt er geen enkele offi cieele opvatting dienaangaande in het licht, maar in ingewijde kringen geeft men te ken nen, dat naar het daar heerschende inzicht een vrede met Bulgarije een geweldige uitwer king zou hebben en wegens het gebeurde in Palestina op Turkije diepen indruk zou maken. Hij zou het heele Saloniki-leger vrij maken en bovendien indien er met Turkije zekere dingen gebeuren, de strijdkrachten in Mesopotaimë en Palestina. Hij zou den weg naar de Zwarte Zee open laten, want men houdt er voor, dat dit de onontbeerlijke voorwaarde voor eiken mogelijken vrede met Bulgarije zou zijn. Ver der zou hij de Duitsche bedreiging van het oosten doen ophouden. Ten opzichte van den Russischen toestand zou hij eveneens een grondige verandering te weeg brengén en zelfs van het voelselvraag- stuk der wereld. Alle Duitsche bewegingen naar het oosten zouden daardoor afgesneden en hij zou Duitschland de laatste gelegenheid ontrooven om het ons in die streken lastig te maken. Deze resultaten zouden evenwel alleen be reikt kunnen worden door een afdoende ver breken van de staatkundige en militaire be trekkingen tusschen Bulgarije en de middel rijken alsmede de bezetting door de geallieer de strijdkrachten van de verbindingswegen tus schen Bulgarije en Oostenrijk-Hongarije. Reuter seint uit Parijs De opperbevelhebber van de geallieerde legers in Macedonië heeft de Fransche regeering in kennis gesteld, dat een Bulgaarsche parle mentair een opschorting der vijandelijkheden voor 48 uren heeft gevraagd om de aankomst mogelijk te maken van twee gedelegeerden der Bulgaarsche regeering, ten einde de voorwaar den vast te stellen voor een wapenstilstand en eventueel voor een vrede. door MARIE BERNHARD. 12 1 1 f i „Dat is best, zeer best!" betuigde Roder zoo Nadrukkelijk, alsof iemand hem lévendig had te gengesproken. „We willen hopen, dat we dan eindelijk goed weder krijgen. Den wijnvoorraad heb ik nagezien en in orde bevonden er is igjoede oude bordeaux, pok sherry en een lek ker licht Rijnwijintje, dat zal wel voldoende zijin. Zelfs zijn er nog een paar1 flesschen sec bij; ik kan mij echter niet gjoed voorstellen, dat me vrouw Gabrielle daarnaar' Verlangen zaï'. De pro visiekamer is j'Oiu zaak, lieve oude ge weet, ik heb je volmacht (gegeven; hebt ge iets bij zonders in huis?" Mamsellchen keek beleedigd1. „Wanneer u zich toet de provisiekamer1 wil bemoeien, en allé con serven, marmeladen en g'eleien wil giaan zien, is het mij goed. Het ziet er daar uit, of we een geheel regiment ter inkwartiering vernach ten, maar u heeft het zoo gewild 1" De dokter strfeek haar spoedig over de wan tten. „Zet toch niet zoo'n verbitterd gezicht, al's- gé daarmede al die goede zaken wilt ver buren 1 We kunnen lOinze gast toch niet laten ver- Generaal Franchée d'Espérey heeft geant woord, dat hij noch een wapenstilstand kan toestaan noch een opschorting der vijandelijk heden, strekkende tot een onderbreking van de aan den gang zijnde krijgsverrichtingen, maar dat hij de gedelegeerden, mits behoorlijk gelegitimeerd van de Bulgaarsche regeering zou ontvangen, die zich aan de Engelsche linies zullen moeten aanmelden, vergezeld van een officier als parlementair. Een conferentie. Reuter seint uit Londen Balfour en Bonar Law zijn uit Londen ver trokken, om met Lloyd George, die in de provincie vertoeft, te confereeren in verband met de ontwikkeling der gebeurtenissen in Bulgarije. D e stemming i.n tDiuitschl a.n.cl. In de hoofdcommissie van den Duitschen Rijks dag verklaarde staatssecretaris von Hintze het volgende over den toestand, in Bulgarije: Uit de militaire berichten van de laatste da gen is u békend, dat de Bulgaren tusschen de Ward ar en de Tserna in ertis tige moeilijkheden zijn (geraakt. In het verdere verloop der ge beurtenissen zijn ook de naburige Bulgaarsche legers meegesleept. De berichten van het front zijn door de Bul gaarsche riegeering van den premier Manilof blijkbaar te ongunstig uitgelegd. Gister-morgen was in Sofia een persmede- dee'ing verschenen, volgens welke Bulgarije den opperbevelhebber van de Entente-strijd krachten in Saloniki onmiddellijk staking der vijandelijkheden en het aanknoopen van vredes onderhandelingen voorstelt. Een Bulgaarsche delegatie, bestaande uit den minister van Liaptilof, genei aal-majioor Lukof en den gezant Badof zou zoogenaamd reeds Woensdag-avond naar Saloniki vertrok ken zijn. Uit de tot dusver ingékomen berichten laat zich nog niet met zekerheid uitmaken, of de Bulgaarsche regeering feitelijk, zooals zij schijnt te beweren, in overeenstemming met het Bulgaarsche legerbestuur, het Bulgaarsche parlement en deh koning gehandeld heeft, of dat zij min of meer eigenmachtig opgetreden is. De Sobranja zal eerst den 330en Sept. bijeen komen. ''Verschillende aanwijzingen laten de mogelijkheid open, dat Malinof voor de verdere j ontwikkeling der gebeurtensisen gedesavou eerd zou kunnen worden. In het geheele land doet zich een sterke strooming tegen den stap van den premier Malinof bemerken. Belang rijke partijen van het parlement en invloed rijke krachten van het volk willen van een. af zonderlijken wapenstilstand en een vredesaanbod niets weten. Als symptoom is het benlmerkend, dat de Bulgaarsche vredesdélegatie, die volgens ge noemde persmededeeling zoogenaamd reeds Maandag-avond vertrokken zou zijn, tot gister- (Donderdag)-mMdag Sofia nog niet verlaten had. Een tegenactie van de aan het verbond trouwe elementen schijnt ophanden. Na de eerste verontrustende berichten van het Macedonische front, heeft het Duitsche op perste legerbestuur onmiddellijk uit de be schikbare reserven sterke strijdkrachten tot ondersteuning der bondgenonten naar Bulgarije gezonden. Ten deole zijn die versterkingen reeds aan gekomen, ten deele zullen zij de ecrstkonVCndé dagen op de plaats aanwezig zijn. Ook het Oos- tenrijk-HongaaVsche legerbestuur heeft zeer be langrijke strijdkrachten gezonden. De Duitsche en Oostenrijksche strijdkrach ten zullen, volgens het oordeel van militaire deskundigen, ten voile voldoende zijn om den militairen toestand te herstellen. Ondanks menig hoopvol moment, moet de toestand ech ter thans nog ongetwijfeld ernstig genoemd! worden. Reeds binnen enkele dagen zal men ondertusschen alles duidelijk kunnen overzien. Aanleiding om het spel van Bulgarije thans reeds op te geven, bestaat noch voor Bulgarije, noch voor ons. De politieke leiding zal natuuri lijk de hoofdcommissie van den Rijksdag zorg vuldig van de verdere ontwikkeling op de hoogte houden. In Sofia. Een telegram uit Z-ürich meldt: De militaire gebeurtenissen aan het front in Macedonië hebben een grooten terugslag op den binnenlandschen toestand in Bulgarije, waar de Iopgewondenheid met den dag toeneemt. De ministerraad is sinds: Zondag onafgebroken bij een, en de geheimraad Dobrovitsj neemt er ge regeld aan. deel. 1 Die zitting van de Sobranje op jl. Dinsdag was zeer rumoerig'. Het Parlement vroeg nauw keurige nliichtingen omtrent den toestand. De politie verbood het verblijf op1 straat na 9 uur 's avonds. Geruchten over een ministercrisis houden aan. Er is sprake van de vervanging van Manilof als hoofd der regeering dooir1 een generaal, die e^n soort militaire dictatuur" zou uitoefenen. Men verwacht ernstige gebeurtenissen. hongeren!" „Diat zal zich wel schikken! Ze is bovendien mijn gast niet!" 1 „Ik verzoek je echter, Mamsellchen, zeer lief tegen m ij n gast te zijn." „Dat zal de dame wat kunnen schelen 1" „Hoe het o,ok zij, mijl kan het schelen, en wanneer ge het niet uit liefde voor Margots hian- denken doet, doe bet dan om mijnentwil!" Ze prevelde iets onduidelijk voor zich been en keek toen. treurig' tot hem op. „O hemel, wat zal het nu hier voor een leven geven! On ze heerlijke stilte diagen „Ge 'hebt toch zelf altijd afwisseling voor mij gewenscht!" „Ja, maar niet zopl In de stad moest mijn dokter zich amuseeren, dikwijls bezoek ont.van den en zich laten uitnoodigen, maar geen dame bij zich in jh'(uis nemen. „Had ik Margots dochter dan moeten afwij zen?" „Nu, dat zeg ik nu ook weer niet! U is de meesteT eri wat ben ik? Een oude, eenvoudige vrouw! Wat weet en begrijp ik? Ik weet en begrijp in het geheel niets 1" Met deze bescheiden zelfcritiek ging Mamsell chen de deur uit. Het aangekondigde uur brak aan. In haar vangen. Hij had aan haar wensch voldaan en riep nu onrustig in den voortuin heen en weder, 't Was over achten, een stille, kalme avond, de hemel geheel onbewolkt, de nicht zeer zacht en mild. Hoe bedwelmend zoet geurden de nar cissen! Dokter Röder zag door de geopende ven sters in de kamer, die zijn gast zou herbergen. Hoe zou het lijken, wanneer daar, juist boven het gouden opschrift, een jong vrouwelijk ge zicht vers'cheen! Geratel van een rijtuig, geknal van een zweep kwamen nader en nader. Evert, die op wacht had gestaan, kwam naderbij en posteerde zich naast het traliehek, om zijn diensten te bewijzen. Nu hield het rijtuig stil, en een slanke fijne vrou wengestalte, in een grijszijden mantel gehuld, steeg DE GEVECHTEN BIJ KAMERIJK. Over het gister begonnen Engelsch offensief bij Kamerijk verneemt Reuter De Britsche aanval is tusschen Sau- chey Lestrees en Goyzeancourt losgekomen. Tegen twee uur gistermiddag hadden de troe- Hoewel zij groot was, had de geheele verscho ning iets toeder meisjesachtigs, bijna kinderlijks, het smalle gezichtje maakte indruk met zijn bleek heid, 'de overheer'schende uitdrukking daarvan] was die van vermoeidheid. Afgemat blikten de ooigen, afgemat was die houding van het hoofd én dén trek jopi den mond, en zoo klonk molk de stem, die nauw merkbaar „God zeegne u" zeide. I 1 „God zeegne u" had Margot ook altijd ge zegd, 'zij verkoos dezen groet boven .alle am deren ien had' hem zeker daarom ook aan haar dochter vermaakt. Dit was hef eenige, wat den j dokter op het oogenblik aan Margot herin- I nerde. i „Hartelijk welkom, mijn lieve, mijn bef kind!" uit Zij bekommerde zich niet verder om' haar Iiij aarzelde, wilde haar' op liet voorhoofd kus- bagage, die Evert den koetsier hielp afladen, en sen, doch liet hief na. Zij had in dezen eersten pogen blik reeds een sterk op den voorgrond tre dende .aandoening bij hem opgewekt, het mede- trad 'langzaam op het geopende traliehek toe. Onder het gaan hief zij met een trage beweging de hand op en sloeg' de korte voile, die haar lijden! Zij zag er zeer hulpbehoevend uit, en voorhoofd en oogen bedekte, van het gezicht weg. hij nam zich voor, haar bij te staan, zoo goed Het scheen, alsof deze korte beweging haar mooi- (hij het slechts vermocht, te kostte. j l Dokter Roder was haar haastig tegemoet ge- gaan, veel sneller dan bet anders zijn gewoonte was. Toen hij vlak bij haar. was, reikte hij: j haar de hand toe, zij legde er de hare rustig j laatste briefje had de jonge vrouw verzocht, dat I in en zag met haar groole blauwgrijze oogen met j haar igastheer haar niet aan het station zou ont- een schuchteren, vragenden blik tot hem op,' i „Ge hebt een lange, bezwaarlijke reis gehad, betreurde hij. 1 (Wordf vervolgd?), ...i! i 1 ui i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1