Op den Balkan. Liturgie. Stads-ea Gewestelijk Nieuws Crisismaatregelen. pen den grootsten vooruitgang gemaakt van ongeveer vijf K.M. Ze stonden toen een beetje verder dan vijf K.M. van Kamerijk. Ze hebben tusschen de 5000 en 6000 gevangenen gemaakt en eenige kanonnen, o.a. een volledige batterij, genomen. De buitenposten der Hin denburglinie kwamen ze op tal van punten voor bij. Gistermiddag om twee uur liep de linie van een punt ten Z.W. van Gonzeaucourt naar be oosten Beaucamp, bewesten Marcoing, beoosten Graincourt, waar eenige Duitschers nog stand hielden, tusschen Anneux en Cantaing en be oosten het Boutlon-bosch, het dorp Bourlon naar den weg AtrechtKamerijk zoo wat een K.M. ten W, van Raillercourt en dan langs den weg naar Marquion. Het is niet zeker, of wij dan wel de Duitschers Marquion bezet houden. De verovering van Bourlon is vooral van belang, dewijl het 't bolwerk van Kamerijk is en ondanks de waterlinie bemachtigd werd, die wij in haar geheel overstaken. Wij staan er nu goed voor om Kamerijk te nemen. Nu reeds kan de vijand het wegens ons vuur niet als spoor lijn- of wegkruispunt bezigen. Het Engelsch stafbericht van gistermiddag meldde Ten N.W. van St. Quentin werden gister namiddag en gedurende den nacht de plaatse lijke operaties met succes voortgezet. De Engelsche troepen maakten vorderingen en namen sterk verdedigde splaaten in de na bijheid van Selency en Gricourt. Daarbij bleef een aantal gevangenen in onze handen. Met de reeds gemelde tegenaanvalen van den vijand ten N.W. van Fayet, hebben vijandelijke troepen ook twee aanvallen gedaan op onze po sities ten N. van Gricourt. Deze aanvallen bleven eveneens zonder succes voor den vijand. Bij de operaties, gisteren door de Engelsche troepen ten N.W. van La Bassee uitgevoerd werden onze linies vooruitgebracht en meer dan 100 gevangenen gemaakt. De tegenaanval van den vijand in deze streek gedurende den nacht uitgevoerd werd afgesla gen. De vijand liet verscheidene gevangenen in onze handen. Ten N.W. van Armentieres hebben wij gis teren en gedurende den afgeloopen nacht onze posities lichtelijk verbeterd en bij patrouille gevechten tusschen Armentieres en Yperen na men wij verscheidene gevangenen. De Duitsche staf meldde gisteravond Tusschen de van Atrecht en Peronne naar Kamerijk leidende wegen en tegen het Siegfried- front bewesten de Catelet zijn met geweldige medewerking van troepen en materiaal der En- gelschen en Amerikanen begonnen. De aanval won in de richting van Kamerijk veld. In Champagne zoomede tusschen Argonne en Maas zijn opnieuw heftige aanvallen der Franschen en Amerikanen mislukt. DE AANVALLEN DER ERANSCHEN EN AMERIKANEN. Fransch stafbericht van gistermiddag De aanval der Fransche troepen in Cham pagne heeft zich gisteren met succes ontwikkeld van de Suippe tot Argonne. De eerste Duitsche stelling een geweldig netwerk van loopgraven en spoorwegen, van 5 K.M. diepte, waarvan de vijand de verdedi gingswerken sedert 1915 voortdurend had ver sterkt is gisteren door de Fransche troepen veroverd op een front van ongeveer 35 K.M. en op sommige punten overschreden. De Navarin-hoeve, de Souain-heuvel, de ber- j gen van Muret, Tahure en du Mesnil, de dorpen Tahure, Ripont, Rouvroy, Cer- nayenDomois, Ferro n-M e 1 z ic o u r t, versterkt tot steunpilaren en geweldig door den vijand verdedigd, zijn in vol gevecht op den eersten dag van den veldslag veroverd. Het aantal tot dusver getelde gevangenen bedraagt ruim 6000, waaronder 200 offi cieren. In den loop van den nacht heeft de vijand geen enkele tegenactie beproefd. De aanval is heden hervat en ondanks het slechte weer wordt zij onder bevredigende om standigheden voortgezet. Fransch avondcommunique De Fransche troepen hebben, door tanks ondersteund, opnieuw vooruitgang gemaakt op het heele slagfront en den tegenstand der Duit schers gebroken. Deze trachtten tevergeefs onze vorderingen in te perken. Wij hebben veld gewonnen tus schen Auberive en St. Marie-a-Py, ondanks verscheiden verwoede tegenaanvallen. Ten O. van Somme-Py hebben de Franschen de spoorlijn van Challerange over een uitge strektheid van vier K.M. overschreden en zijn ze meer dan twee K.M. noordwaarts gerukt. In de streek ten N.O. van Tahure hebben ze het krachtig in staat van tegenweer gebracht middelpunt van weerstand bij G r a t r e u i 1 veroverd alsmede het dorp van dien naam. Verder naar het O. is Fontaine-en-Dor- m o i s hun eveneens in handen gevallen. Rechts schoven de Franschen hun linie tot op een K.M. bezuiden Bouconville en bemachtigden ze de bosschen van l'Echelle en Cernay. Sinds gisteren bedraagt hun vooruitgang op bepaalde punten 8 K.M. In de laatste twee gevechtsdagen zijn meer dan 1 0.0 00 gevangenen gemaakt, en bovendien is zeer veel materiaal buit gemaakt. De Amerikaansche staf meldde gister Ten N.W. van Verdun heeft het eerste leger de gisteren begonnen taak voortgezet. De plaatsen Charpenta y, Véry, Epinan- ville en Ivoiry werden genomen. Tegenaanvallen des vijands op het korps van generaal-majoor Cameron werden afgesla gen. Bij het vermeesterde materiaal zijn meer dan 100 kanonnen, w.o. 12 zware, tal van schans- mortieren en honderden machinegeweren. Het aantal gevangenen is tot over de 8000 aange groeid, o.w. 125 officieren. Uit het Amerikaansche hoofdkwartier wordt nog gemeld Tot nu toe is de vooruitgang als een uurwerk in zijn werk gegaan, maar het is te vroeg om te zeggen, wat de uitkomst zal zijn. We hebben genomen, wat men voor de Hindenburg-linie kan houden, maar daarachter strekt zich een snoer loopgraven uit, Hagenstellung genaamd en daarachter weer, met een boel ijzerdraad en andere verdedigingswerken ermee verbonden, de Volkerstellung, die een reeks steunpunten aaneenschakelt. Dit alles moet men voorbij alvorens men de Kriemhilde-stelling bereikt. Dit is de linie, waarop de Duitschers hun voor naamste vertrouwen hebben gezet. Ze kan worden bereikt mits we waar diepe deuken slaan. De uitwerking van ons gas op de vijan delijke kanonniers bleek aan het doel te beant woorden dat we verwachten. Montfaucon is de sleutel van geheel dit front en maakte met Septsarges en Cuisy, een soort van hengsel uit, waar de Volkerstellung bij de Hagenstellung aansluit om het Duitsche front de gelegenheid te openen ongeveer 90 graden van het Z.. uit te zwenken ten einde een voorspoedigen uit val van het bosch daartegenover te verhinde ren. Het terrein, waarop we nu aan den slag zijn, is prachtig voor artilleriewerk. De correspondent herinnert er dan aan, dat 48 jaar geleden de legers der kroonprinsen van Pruisen en Saksen door deze streek trokken op weg naar Sedan. DE NEDERLAAG DER BULGAREN. Reuter seinde gister uit Londen Het departement van oorlog deelt mede De Britsche troepen, door de yeomenry vooraf gegaan, zijn gisterochtend Stroemnitza binnengerukt, terwijl de Britsch-Grieksche troe pen de hoogte van het Belasjitza-gebergte stor menderhand hebben vermeesterd. De Britten hebben meer dan 30 kanonnen en veel munitie buitgemaakt. Uit Londen De cavalerie der geallieerden trekt thans op Uskub los en stond gisteravond volgens de be richten op 15 mijl afstands van dat allerbelang rijkste vijandelijke centrum. Het splitsen van de Bulgaarsche strijdkrachten in tweeën schijnt nu in allen deele zijn beslag te hebben gekregen. Van Fransche zijde De geallieerden hebben den Vardar-spoorweg en den weg Monastir-Prilep-Gradsko volkomen gezuiverd. De hoofdmacht der Serviërs heeft Karrinci, noordelijk van Istip, bereikt en hebben een aanval op Weles ondernomen. De linkervleugel van het Bulgaarsch-Duitsche leger is teruggeworpen op de bergen bewesten Kroeshewo. De Italianen staan bij Kroeshewo. Servisch stafbericht De Serviërs hebben het zeer gewichtige punt Belikanen genomen. Ze zijn Istip binnenge rukt. De Servische cavalerie reed Kochana binnen. Er zijn veel Bulgaren en Duitschers gevangen genomen. De cavalerie is sinds het begin van het offensief thans over 117 K.M. gevorderd. De „Daily Mail" verneemt dd. 25 dezer uit het Italiaansche hoofdkwartier De Italiaansche troepen in Macedonië komen met mooie snelheid vooruit. Uitgaande van de Dorrosovolinie (Musa-Ora) die zij op 22 Sept. hadden bereikt, terwijl hun linkervleugel bij Gairli stond, hebben zij snellen voortgang ge maakt over allermoeilijkst terrein. De Bulga ren die het Prespa-meer en het gebergte bij Prespa, en het Ochrida-district ten Westen van Monastir verdedigen, schijnen thans terug te trekken. Een telegram aan het Giornale d' Italia meldt dat Resna, zes mijl teri noorden van het Prespa- meer, in brand staat. Deze op het uiterste wes ten staande Bulgaarsche strijdkrachten zijn, dat is duidelijk, bang om door den stoot der geallieerden te worden afgesneden van Prilep, en pogen zich te redden langs den weg van Kostovo naar Kalkaldelen in den hoop, bij Kalkaldelen of Uskub weer voeling te krijgen met hun verslagen centrum. Dat zou beteekenen, dat de Oostenrijksche linkervleugel in Albanië „in de lucht zou blij ven hangen". De jongste terreinwinsten van Pflanzer-Baltin schijnen daardoor heel onzeker te zijn geworden. PALESTINA. Een telegram uit Parijs meldt De Fransche troepen, onder het opperbevel van generaal Allenby in Palestina, hebben in het verslaan van de Turksche legers roemrijk deel genomen. De Fransche ruiterij heeft samen gewerkt met de Engelsche strijdkrachten, die langs de kust een omtrekkende beweging heb ben uitgevoerd en den Turken den genadeslag toegebracht. Wat de infanterie aangaat, zij heeft in het centrum der aanvalslinie gestaan, tegenover den berg Ararat, een stelling, van nature buitengewoon sterk en naar Duitschen trant met schuilholen en machinegeweernesten uitgerust. De Fransche troepen hebben die niettegenstaande den hardnekkigen tegenstand der bezetting van den berg, met twee Duitsche bataljons aangevuld en door een overvloed aan artillerie gesteund, veroverd. De Franschen maakten vele gevangenen, o. w. de staf van een bataljon. Uit Londen wordt gemeld Beoosten de Jordaan is het Turksche leger in tweeën gescheiden. Bij den grooten aanval der Britten ten W. van de Jordaan trokken eenige groepen Turken ten O. van de rivier noordwaarts in de richting van Damascus. Arabieren kunnen ze bij Deraa dat beletten. De cavalerie, die Am man heeft bereikt, vervolgt hen. Andere Turk sche afdeelingen oostelijk van de rivier gingen zuidwaarts ten einde de bezettingen van Tafile en Maan te trachten te ontzetten. Er is niet veel kans dat zij zelf den dans ontspringen. ENGELAND. De vergadering van spoorwegstakers te Lon den heeft besloten het werk onmiddellijk te hervatten. Een groot gedeelte had den arbeid reeds hervat. DUITSCHLAND. De besprekingen van alle groepen, die Don derdagavond hebben plaats gehad, liepen over de opheffing van artikel negen der grondwet, het toetreden van Rijksdagafgevaardigden tot de regeering, alsmede de autonomie van Elzas- Lotharingen. De centrale commissie van den Rijksdag, welker beraadslagingen gister om 10 uur zou den beginnen, kwam pas om half twaalf bijeen. Te voren had een vertrouwelijke bespreking in de Bondsraad-zaal plaats gevonden, waarbij de staatssecretaris van buitenlandsche zaken en de vertegenwoordiger der opperste legeraan voering inlichtingen hadden verstrekt over een aantal gestelde militaire en politieke vragen. Ook de rijkskanselier had deze besprekingen bijgewoond. Vóór de behandeling van de agenda gaf staatssecretaris von Hintze een beeld van den toestand in Bulgarije. De toestand moet heden ongetwijfeld nog als zeer ernstig worden be schouwd. JDe centrale commissie zal voortdu rend worden ingelicht. ROEMENIE. Een telegram uit Boekarest meldt De Koning heeft den Raad van alle Roemeen- sche generaals bijeengeroepen, waarvan de meer derheid als hun oordeel te kennen gaven dat prins Carol tengevolge van zijn onlangs in een vreemd land met een Roemeensche gesloten huwelijk, geen erfgenaam van de Kroon kan ^•lijven. Prins Carol is in Bistritza, in de nabijheid van de koninklijke zomerresidentie Bicaz, in hech- nis. Hij toont zich zeer vastberaden en verklaar de dat hij voor altijd van zijn rechten als erf genaam van de Roemeensche Kroon afziet. JAPAN. De „Times" verneemt d.d. 21 dezer uit Tokio dat markies Sajonji is uitgenoodigd een kabi net samen te stellen. ALLERLEI NIEUWS. De „Norddèutsche Allg. Zeif." bevat een redac tioneel artikel onder den titel: „de volkerenbond en de wereldvrede," waarin <n.m. gezegd wordt: „Er moet een eind komen aan de anarchie en een schrede voorwaarts gedaan worden naar een georganiseerde gemeenschap der volkeren. Dö menschheid zal dezen stap doen, maar er be staat gevaar, dat zij een misstap doet, dat de gedachte van de Engeiseh-Amerikaansehe propa ganda veld wint en dat een volkerenbond ont staat zonder vrijheid der zee, zonder! open deur en economische gelijkstelling. Een dergelijke volkerenbond zou niet» anders zijn dan een nieuw traject op den weg van misverstanden, zooals die door de tot nu boe gevoerde bond genootschappen-politiek in de betrekkingen der' volkeren zijn gebracht. Daaruit zouden nieuwe oorlogen volgen. Wij moeten een volkerenbond hebben, die naar een blijvende verzoening der menschheid streeft. Deze volkerenbond-gedach ten der rechtvaardigheid moet Duitschland aan de bespreking van de wereld voorleggen. Uit de kracht waarmee dat gebeurt zal blijken ih hoeverre de gedachten van den volkerenbond te verwezenlijken zijn. 1 De Berlijnsche correspondent van de „Kol- nische Volkszeitung" verneemt, uit betrouwbare parlementaire bron, dat als opvolger van den staatssecretaris van marine, von Capelle, de vi- ce-admiraal Edler von Mann is aangewezen. De ze staat tegenwoordig aan het hoofd van de duik- boiotafdeeling in het rijksdepartement van marine en heeft gisterenavond in den rijksdag aan |de ïeden van de hoofdcommissie vertrouwelijke me- dedeelingen gedaan omtrent den duikbootoorlog en de oorlogvoering ter zee Negentiende Zondag na Pinksteren. De liturgie houdt zich vandaag bezig met on ze roeping tot de ware kerk. Het huwelijk van den koningszoon is volgens de H H. Vaders de vereeniging van Christus met de kerk, Zijn viekkie- looze bruid; de uitnoodiging tot het Bruilofts maal, de roepstem der menschheid. De eerst geroepenen beteekenen het Joodsch© volk, dat van den dag af zijner uitverkiezing tot „het uit- verkoren volk" voortdurend werd heen gewezen naar het tijdperk van geluk, dat voor hen zou aanbreken onder de heerschappij van den Mes sias. „Zij echter wilden iniet komen," in hun aardsgezindheid stelden zij zich den Verlosser voor als een wereldlijk vorst, die hen voeren voeren zou tot de' wereldheerschappij en zoo zagen ze niet in den Christus vervuld werd alles, wat van den Zoon des menschen geschreven stond. De koning echter zond hun nieuwe ge zanten; want de opdracht der Apostelen gold in eerste instantie wederom het volk der Jo- j den. Ti oen zij echter hardnekkig bleven weigeren heeft God dat volk der uitverkiezing verworpen en met den ondergang van Jerusalem over hen den vloek doen komen, dien zij bij den Gods- moord over zich hadden afgeroepen. Toch moest de bruiloftzaal vol worden 1 En daarom ging nu Gods roepstem naar de heidenen, „naar al- 1 e n, die zijn gezanten zouden aantreffen aan de kruispunten der wegen." Zij brachten mede al wat zij vonden goeden en kwad.e.n." Daar uit zien we, dat God van Zijn kant niemand niemand uitsluit van de zaligheid, die in Zijn kerk zeker is. Uit die goeden en kwaden wordt er door den gastheer slechts één uitgesloten die geen bruiloftskleed draagt. Ze kunnen gerust zeg gen, die geen bruiloftskleed wilde dragen, want uit de haast waarmede alles geschiedt, moeten we besluiten, dat de dienaren zelf aan de bijeen geroepenen gelegenheid verschaft en zich van feestkleederen te voorzien. En zóó weten w© dat het feitelijk gaat in de kerk. God roept allen zonder onderscheid tot Zijnen dienst, en niet aoo- dra hebben we aan de uitnoodiging gehoor ge geven of we worden in het doopsel bekleed met bet bruilofftskleed der heiligmakende genade. Al leen zij dus, die willens en wetens de* genade verstoeten, worden van de zaligheid uitgeslo ten. We kunnen ons bruiloftskleed verliezen, zeker, maar de dienaren blijven bij' ions totdat de Heer komt d.i. op het laatst van ons leven om ons te oonleelen. Zoolang de Heer niet verschijnt, kunnen we ons opnieuw bekleeden met het noodzakelijke bruiloftskleed. Dat stemt tot ernst iom niet roekeloos met de genade om te springen, wijl we niet weten wanneer de Heer komt. Maar dat stemt ook tot vertrouwen, daa' God tot bet laatst toe ons helpen zal als we zelf maar willien. Daarom moeten we met den epistel „ons vernieuwen in den geest van ons gemoed en den nieuwen mensch aandoen, die naar God geschapen is in ware gerechtigheid en heiligheid." Wat dat zeggen wil legt St. Baulus verder in eenige voorbeelden uit. Kost dat moei te en zien we er tegen op? „Het heil des volks hen ik zegt de Heer, uit welke kweiling ioofc zij tot Mij roepen, Ik zal hen verhoeren en Ik zal hun Heer zijn in eeuwigheid." Daarom. „Luis ter mijn volk naar Zijn wet, neig uw oor naar de woorden van mijn mond," d.w.z. doe uw best om Gods wet te kennen en er ook naar te leven en waar het voor zwakke menschenkracht moeilijk blijft, „stijge -ons gebed als een reuk offer. voor Uw aanschijn op, o Heer", dus zoo als een der heiligen zegt „wij moeten werken alsof alles alleen van ons moest komen; maar we moeten tegelijk bidden, alsof alles door God alleen moet worden gedaan." 't Is dus een wél bemoedigende gedachte dat in laatste instantie alles afhangt alleen van ons eigen wil. Alleen zij, die weigeren ten einde toe, worden verstoo- ten en dan zal de straf verschrikkelijk zijn naar* het beeld van het Evangelie „uiterste duister nis en tandengeknars." Wij echter willen wel en bidden daarom„Gij hebt bevolen Uw ge boden streng te onderhoudenmogen mijne wegen gericht zijn op het onderhouden Uwer voorschrif ten." Onze zwakheid wordt kracht door Gods hulp en zoo gaan we, na vernieuwde voornemens weer vertrouwend vooruit: „Wandel ik te mid den van verdrukking, dan zult Gij mij doen le ven; en tegen de gramschap mijner vijanden zult gij Uw hand uitstrekken en bevrijden zal mij1 Uw rechterhand." i Verkrijgbaar in de week van 26 Sept.—2 Oct. Op bon 212 l1/, ons kaas naar keuze. Op bon 258 1 reep chocolade 12'/j cent verpakt, 12 cent onverpakt. Op bon 260 1/t pond suiker 28 ct. per pond, Op bon 262 1/2 ons havermout, 16 cent per pond, vanaf Zaterdag. Aardappelen. Op bon 250 1 k.g. Aardappelen op Zaterdag. 252 7j Maandag. 254 1 iDinsdag. 256 I Woensdag. Veen- of zandaardappelen ö1/, cent, kleiaard- appelen 91/» cent per kilo, poters 7 cent p. kilo. Suikerkaar t. Op bon 6 is verkrijgbaar 1/1 pond suiker. Kindermeel. Bon 29 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaar V, pond kindermeel k 21 cent per 72 pond, of 1/1 pond maizena k 55 cent per 7» pond. Nieuwe aanvragen voor Kindermeelbons en Suikerkaarten kunnen worden gedaan Dinsdag 1 October, 's namiddags van 231/i uur aan het Broodbureau. Visch. Op bon 198 verkrijgbaar 7i pond visch. Koffie. Gedurende het tijdvak, aanvangende op 16 September en eindigende op 30 September, zal door detaillisten aan verbruikers mogen worden afgeleverd op bon no. 37 eener thee- en koffie- kaart 1/2 ons koffie. Op bon 38 van 1 tot en meL 15 October V2 ons koffie. Kolen. In September zijn geldig bons nos. 1, 2, 3, 4 en 5 van de rose bonboekjes. Gas. In de maand Sept. zal 's avonds de gasdruk op de volgende uren aanvangen 24—30 7.15 Het gasrantsoen bedraagt voor September: 45 M3.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 2