Wortelboer's Kruiden. Wortelboer's Pillen. Wortelboer's Pillen VOOR VERBOUWEN TM NIS. KRfiBBENÖAMSL. Provinciale Eene solide voordeelige belegging. J. Kielburger Zonen. Heeren- en Kinder-Confeetie SÉieSamscte BcrlMcbool, Slavenburg&C°- Prijs f 160 per flescï f 2.- per Liter. Jansen en Wouterlood, MeileltraBsport SLGEPERU. Lange Baanstraat 43/45. Üerfe nieuws. Uit de Tweede Kamer. Advertentiën. COMB. BMKVEREEMGINfi Limonades Groot© Markt 35. Crediet- en Spaarbank, Schiedam, Zeer eonenrreerende pryzen. H u 1 p g e w e i g e r d. Bij de inspectie van de Scheepvaart is door den schipper van den vischbotter IJ. M. 465 een aanklacht ingediend tegen den gezagvoerder van den stoomkust- trawler C Blok van de Pro en Contra IJ. M. 350, wegens weigering van hulp in nood. Den 19en September lag de botter ter hoogte van Wijk aan Zee hulpeloos met door den storm weggeslagen zeilen rond te drijven, toen de kusttrawler gepraaid werd om den botter bij stand te verleenen en binnen te sleepen. Vol gens den botterschipper werd dit geweigerd on der de bemerking, dat men maar moest trachten de haven van Nieuwediep te bereiken. De bot ter werd later door de voorgaats van IJmuiden kruisende stoomloodsboot opgepikt en te IJmuk den binnengesleept. L ij k e n. Tusschen strandpaal 8 en 9, en nabij paal 11 op Texel, zijn gisteren twee lijken aangespoeld, die, wegens zeer gevorderden staat van ontbinding, door de strandvonderij terstond werden begraven. Maarschalk Foch. De Parijschecorres pondent van de „Daily Telegraph" heeft, in het hoofdkwartier, een intervieuw met veld maarschalk Foch gehad en geeft zijn indrukken van dien veldheer als volgt weer Foch's brein komt nooit tot rust, hij heeft een notitieboekje, waarin hij onmiddellijk elke opkomende gedachte noteert. Als hij eenmaal een besluit genomen heeft, komt dit onmiddel lijk ,tot uitvoering. Hij geniet een rustigen slaap, gaat altijd vóór elf uur naar bed en moet des morgens gewekt worden. Hij heeft stalen zenuwen en gebeurtenissen,hetzij goed of kwaad, kunnen hem nooit ontroeren. In slechte dagen was Foch kalm en sterk en het is onverklaar baar, dat hij in dagen van overwinning zijn kalmte zou verliezen. Zijn generaals zijn buitengewoon aan hem gehecht en bewonderen zijn bescheidenheid nog meer dan zijn scherpzinnigheid. Foch was ver slaafd aan zware sigaren tot voor drie weken, toen een Engelsch generaal hem een pijp ten geschenke gaf, waarna hij zich tot het rooken daarvan beperkte en sedert dien werd hij als het ware overstroomd met geschenken van denzelfden aard. Een oorlogskaart. Door den land bouwer J. L. de V., te Ooltgensplaat is op zijn land gevonden een groote duidelijke kaart van het Westfront waarop in de kleinste bijzon derheden voorkomen, de loopgraven, rivieren, wegen, spoorwegknooppunten enz. en tevens de vorderingen gemaakt tijdens de laatste of fensieven. De kaart is vermoedelijk afkomstig van een vliegmachine die deze week boven Overflakkee koerste in Z.O. richting. Spaansche griep. „National Tidende" verneemt uit Malmoe In den loop van deze maand zijn in Zweden niet minder dan 100 personen aan de Spaansche griep overleden. Gisteren alleen werden 60 sterfgevallen ge meld. Doodelijk ongein k. Gisterenavond is ernstig ongeluk gebeurd op de stoomtrambaan der Hollandsche Spoor den Ilaag-Scheveningen nabij de Statenlaan. Een 12-jarige jongen, die op de treeplank van een convooitrein was ge sprongen, is daarvan afgevallen met het nood lottig gevolg, dat hij onder den trein geraakte en onmiddellijk werd gedood. D e „D irksland" op een mijn ge loop e n Te Scheveningen zijn aangebracht 12 man van het stoomschip „Dirksland", op weg van Rotterdam naar Engeland, dat Dins dag onder de Engelsche kust op een mijn is geloopen. De aangebrachten zijn de kapitein en 11 man een sloep met den stuurman, een bootsman en 6 man heeft na het ongeval naar Engeland koers gezet om hulp te halen. Van die sloep is op dit oogenblik niets bekend. Denkelijk heeft zij haar bestemming wel bereikt. De te Scheveningen aangekomenen werden aangebracht door de SCH. 387 en zijn naar Rot terdam vertrokken. De N. R. Ct. meldt omtrent het veronge lukte schip nog het volgende De „Dirksland" was Maandag van hier naar Lond n vertrokken met een volle lading stuk goed en was te 10 uur 40 min. in zee. Dins dagmorgen 8 uur is het schip in de Noordzee, 20 mijlen van de Engelsche kust, op een mijn geloopan. Het stoomschip werd bij de schroef getroffen, en de stoker J. Verzijl uit Rotter dam, ten gevolge van deontploffing van de mijn gedood. Toen men aan boord waarnam, dat de „Dirks land" zinkende was, werden er vrijwilgers ge vraagd om hulp te halen op de Engelsche kust, De eerste stuurman en zes matrozen hebben zich aangeboden en zijn ongeveer een uur na de ontploffing van de mijn in een redding boot naar de Engelsche kust vertrokken. De kapitein is met de overige leden der be manning 16 uren aan boord gebleven om te trachten de Dirksland drijvende te houden. Eerst om 1 uur in den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben zij het stoomschip verlaten, omdat zij voorzagen, dat het laten wellicht onmogelijk zou zijn van boord te gaan, met het oog op het slechte weer. Twee en dertig uren hebben zij in de red dingboot gezeten vóór zij door den Scheve- ningschen logger Sch. 387 10 mijlen van de Nederlandsche kust zijn opgepikt. De logger koerste naar de Seheveningsche haven. De „Dirksland" heeft men niet in de golven zien verdwijnen. Het schip zou op zijn terugreis uit Engeland pek meegebracht hebben. De Russische Robespierre. De Petrograder correspondent van de „World" te New York seint uit Stockholm aan zijn blad Het meest afschuwelijke type van de Roode Russische terreur, de man, die de meeste moorden op zijn geweten heeft, is de buitengewone commissaris voor de bestrijding der contra-revolutie, een kleine, blonde Let, Peters genaamd, een man, die zoo lang in Engeland gewoond heeft, dat hij de Russische taal met een Engelsch accent spreekt. Dit gemeene, kruipende mannetje, met zijn lichte, venijnige oogjes, zit in het Kremlin en veroordeelt met een pennestreek dagelijks do zijnen mannen ter dood. Ieder, door een lid van den sovjet van contra-revolutionnaire nei gingen beschuldigd, wordt door Peters tot den kogel veroordeeld, dikwijls zelfs zonder hem naar dien anderen fanaticus, Krylenko, den president van het revolutionnaire gerechtshof, te verwijzen. Peters heèft absolute macht over leven en dood in Rusland. Een neutraal persooj, die zich den laatsten tijd herhaaldelijk tot Peters richtte, om voor onschuldigen te pleiten, vertelde mij, dat Peters een bloeddorstig kl in beest was, den gehee- len dag doodvonnissen teekende, dikwijls zon der te zien, waar hij zijn handteekening onder zette Bij een dezer bezoeken zag de neutraal, dat Peters een bevel onderteekende om 72 officieren te fusilleeren, zonder zelfs een blik op het papier te werpen. Toen de bezoeker, walgende van de macht van dezen onmensch, het Kremlin ontvluchtte, ontmoette hij een ander lid der buitengewone commissie, die ver twijfeld de handen ophief en zeide: „Vraag mij niets, ik ben zoo uitgeput door het onder teekenen van doodvonnissen, dat ik niet meer denken kan." Pastoor P. Kriellaars. f Na een langdurig lijden- overleed, in den ouderdom van 66 jaar, de weleerw. heer P, Kriellaars, sedert 1897 pastoor te Hooge-Zwa- luwe. Z.Eerw. werd priester gewijd in 1877, was assistent in Acht van 1878—1881 en kape laan te Made van 18811898. Een nieuwe rijwielband. Na ver schillende proefnemingen is het den heer J. Corsmit te Laren (Gooi) gelukt een rijwiel- buitenband samen te stellen, zonder gebruik te maken van rubber. De band bestaat geheel uit een zeer dik soort linnen, terwijl op het loopvlak een leeren band met klinknagels be vestigd is. De band rijdt even licht als de gummiband. De voordeelen van dezen band zijn geen hinder van slippen glasscherven en doorns deren niet meergeringe slijtage. Lekke banden" zijn vrijwel buitengesloten, terwijl de prijs van dezen, nieuwen band zeer laag gehouden is. Voor deze vinding is onder no. 10098 Ned. octrooi aangevraagd, Beeëdiging. Verkiezing Voorzitter. Degenen die de belofte in plaats van den eed afleggen vermeerderen schrikbarend. Zeker, schrikbarend mag de groei dier leden heeten, die God niet langer tot getuige nemen. Elders werd ook „beeëdigd" de ongetrouw de „mevrouw" Groeneweg. Zij schijnt nog steeds volk op de tribunes te trekken. Totdat ook dit nieuwe tot het oude zal behooren. En wij leven zóó snel De heer Rink opende nog een debat over den uitslag der verkiezingen en het proces verbaal daaromtrent, naar aanleiding van de conclusies der Commissie tot onderzoek der geloofsbrieven, waarover ik de lezers der „N. Schied. Crt." niet verder wensch lastig te vallen. De bekende honderd van 3 Juli 1918 zijn en blijven de honderd leden der lie Kamer. Aan de ministerstafel zat „ganz allein" de premier Ruys. Zijn dertig waren allen aanwe zig, das Vaterland mag ruhig sein. Na de tijdroovende inzwering der leden; waarbij de heer Bos niet wist hoe hij doen moest, kwam aan de orde de verkiezing van den president. De voordracht van drie is im mers historisch bindend. No. 1 is de voorzit ter, ook volgens den wil der Koningin. Hier kwam een novum uit de bus, iets nieuws in den persoon van den ouden „iemand". De R.-K. fractie had feitelijk en rechtens de aanwijzing in handen. Zij stemde geen eigen man, maar den aftredenden en tijdelijken voor zitter, Mr. Dirk Fock, Unie-Liberaal, oud-af gevaardigde van Haarlem. Aldus heeft een kleine partij het voorrecht van het praesidium. Wat de groote Katholieke partij daartoe gedreven en gebracht heeft? Wijs beleid. Heeft de Kath. Staatspartij niet reeds alle reden tot vreugde, waar wij ^een rechtsch ministerie met een Katholieken premier hebben Moet, door de verkiezing van een Kath. voorzitter, Nolens b.v., de le gende verder onder het volk worden gedragen dat Ruys slechts Nolens' schildknaap is? Is er buitendien staatsrecheerlijk een plicht voor de vijftig om een voorzitter van een problematieke meerderheid te kiezen En eindelijkbleek Foch niet onpartijdig, kundig en ijverig? Zoo zij deze keuze een sympathieke voor geheel Nederland Mr. Bomans. Volgende week beginnen in de L. Kerkstraat 56, verschillende nieuwe clubjes (p. maand f 3 in abonn. f 2.40) Duitsch, Engelsch en Fransch, voor beginners en voor gevorderden, Conversatie (door buitenland- sche leerkrachten), Grammatica en Handelscorrespondentie. Voor goede groepeering der deelnemers naar dag, uur en personen spoedige aanmelding gewenscht. 9309 15 Effecten, Prolongation, Coupons, Assurantiën, Vreemd Geld, Incasseeringen, Bekening-C onrant, Deposit o's, Wissels op het Buitenland. 15 Zonder de minste overdrijving durven wii beweren, dat Daar er personen zijn, die nog niet van mijne beroemde Wortelboer's Kruiden gebruikten, omdat zij het gebruik misschien iets lastig vonden of wel om eene andere reden, en die dus de heilzame werking nog niet kennen, heb ik gemeend goed te doen, voor diegenen Pillen verkrijgbaar te stellen, welke zeer gemakkelijk zijn in te nemen en die de zelfde heilzame werking bezitten, als mijne Wortel boer's Kruiden. De pillen zijn genaamd en worden verkocht in doosjes, inhoudende veertig pillen. Prijs 60 cent per doos. Door het gebruik van mijne voorkomt en geneest men vele ongesteldheden, want zij werken: bloedzuiverend, slijmafdrijvend, maken den stoelgang gemakkelijk, verdrijven gal, koorts, duizeligheid en hoofdpijn, zuiveren maag en inge wanden en versterken dezelve, wekken den eetlust op, bevorderen de spijsvertering en maken U weer frisch en opgeknapt. Prijs per doos 60 cent, drie doozen 1.70. Overal verkrijgbaar. 9284 70 JACOBA MARIA WORTELBOER, Oude-Pek«I«. de BESTE zijn. grenadine, citroen-limo nade, FRAMBOZEN-LIMO NADE, ANANAS-LIMONADE, SINAASAPPEL-LIMONADE CHAMPAGNE-LIMONADE. buiten glas Likeurstokers, Woonhuizen en Kantoorpanden rnodt-rn en piactifch inrichten van Winkels, Magazijnen en Fabrieken is tegenwoordig het aange wezen adres gO Telefoon YIJFhonderd YIJF en YIJFtig. uitsluitend Korte Haven 38. Telef. 146. SINGEL 6. Benplaats voor Inboedels. Lid van den Nationa ls Bond van Meubel transport-Onderne mers. 9250 60 In stukken van f 1000.—f500.— en f100.— tegen ftïCURSHOIGHS verkrijgbaar bij H.H. Commissionnairs, alsmede ten kantore der Bank, Lange Haven 103. in ruime sorteering voorhanden. Telefoon 4828 ROTTERDAM. V 1

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 6