Dagblad mor SckiedaM^m Omstreken. De Oorlog. Bratis Ongevallenverzekering jjjj 41ste Jaargang. Woensdag 9 October 1918. No. 12262 Westelijk Front. Buitenlandsch Nieuws. FEUILLETON. BOEN RETIRO, Het antwoord van Wilson. Bureau: Koemarkt 4. Telef. 85, na kantoortijd no. 148. Postbus: 39. Abonnementen per 3 maanden ƒ1.50, per week 12 cent, franco p. post ƒ2— p. kwartaal. Afzonderlijke nummers 3 cent. Incassokosten worden berekend. Advertentiën: 15 regels 11.30; elke regel daarboven 25 ct. 3 maal plaatsen wordt 2 maal berekend. Ingezonden meaedeelingen 50 ct. p. regel. Speciale conditiën voor herhaaldelijk adverteeren. T arieven worden op aanvrage toegezonden. Op alle advertentiën 20 °/o oorlogs toeslag., Incassokosten worden berekend. bij verlies van bij p f| n f bij levenslange I J 11| I verlies van geheele f 111 een hand, invaliditeitis voet of oog De verzekering wordt gewaarborgd door de Hollandsche Algemeene Verzekeringsbank te Schiedam. een duim; bij verlies van een wijsvinger; bij verlies van eiken ande ren vinger; Bi) of krachtens wetten of verordeningen voorgeschreven en andere officieele af- en aankondigingen en kennis gevingen van het Gemeentebestuur. Ter kennis wordt gebracht, dat op Woens dag, den 19en oct°ber a.s. des namiddags te l1/» uur, de gelegenheid zal zijn opengesteld tot kostelooze inenting- en herinenting van de ingezetenen, die zich daartoe in den St. Joris Doele bij den Gemeente-Geneesheer, den heer N. F. Elzevier Dom, aanmelden. HINDERWET. Ingekomen zijn de verzoeken van de N.V. Drogerijen en Gonservenfabrieken voorheen BLAD PRINS om vergunning tot a. uitbreiding van hare drooginrichting met een conserveerinrichting voor fruit in het voor malige kookhuis aan de Nieuwe Haven no. 81, kadaster Sectie M no. 2625 en bijplaatsing van een electromotor van 20 P.K. voor het drijven van verschillende werktuigen b. uitbreiding van hare drooginrichting aan de Nieuwe Haven nos. 8797, kadaster Sec tie M no. 2625 door bijplaatsing van 3 elec- tromotoren van 5 P.K. en 2 van 15 P.K., drijvende een breekmachine, lift en ventilatoren. Deze verzoeken zijn met de bijlagen op de Secretarie ter visie gelegd. Op Woensdag den 23en Oct. a.«. des voormiddags II1/, uur zal ten Raadhuize gelegenheid worden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van die ver- Zoeken in te brengen en die mondeling of schriftelijk toe te lichten. Gedurende drie dagen voor het tijdstip hierboven genoemd, kan op de Secretarie der Gemeente van de schrifturen, die terzake zijn ingekomen, kennis worden genomen. Vol gens de bestaande jurisprudentie zijn niet tot beroep op een beslissing ingevolge de Hinder wet gerechtigd zij, die niet overeenkomstig art. 7 dier wet voor het Gemeentebestuur of een of meer zijner leden zijn verschenen, teneinde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Schiedam, 0 October 1918. HETJ VREDESAANBOD. In Amerika is men allesbehalve welwillend je gens het Duitsche vredesaanbod gestemd. De oud-president Roosevelt heeft te Minnea polis een rede gehouden, waarin hij aandrong op volkomen verwerping' van de vredesvoorstellen van Prins Max van Baden. In den Amerikaanschen senaat heeft, senator door MARIE BERNHARD. 19 MamseUchen'k kritiek was niet vleiend en haar voornaamste ergernis was, dat delgeen, tegen wien zij die uitte, namelijk Evert tegen wien zou zij zich anders uitspreken haar volstrekt geen gelijk wilde geven. „Ja, hoor eens, Mamsellchen, dat weet is zoo nietl Gij zijt de pudste en hebt uw meerdere ervaring op mij vooruit, maai' neem mij' niet kwa lijk, pf een vrouwelijk persoon lief Is of niet, nu dat kunnen wij', ik meen mannen, toch het beste beofordeel'enDeze hier neen, e©n schoon heid is zij niet, miaar haar figuur kan zij laten zien, hoewel zij" er leen weinig' mager uitziet en het gezicht, ik zeg u, laat haar maar eerst eens gezond worden en roode wangen krijgen en heldere piogen dan zullen wij verder spre ken JEn zoo iets bijzonders heeft zij, zoo iets: voornaams. f „Hebt ge dan die bijzondere en Voorname da mes bestudeerd, Evert?" „Zeker heb ik dat, en welke 1 Ik ben met vppr biets ptüciersoppasser geweest 1 Ge badt mijp ge-. Lodge verklaard, dat de eenige weg in de toe komst was om een volledige militaire overwin ning over Duitschland te behalen dit land te dwingen oim vrede te vragen. Maclumber. diende bij den senaat een miotic in, dat alvorens een wapenstilstand toe te staan, Duitschland zijn legermacht moet ontbinden, zijn vloot imoet- overgeven, de schade aan de Ver woeste steden moet vergoeden, Elzas-Lolharingeii moet teruggeven en de Fransche oorlogsschat ting van 1870 moet terugbetalen. De Amerikaansche pers. verwerpt het vredes voorstel in krachtige bewoordingen. De New York' Herald schrijft: „Er zal géén, wapenstilstand zijn en er zullen geen onderhan delingen zijn vóór Duitschland zijn verzoek laat voorafgaan door „onvoorwaardelijke overgaaf." Wij zijin met vechten nog pas begonnen." De New York Tribune schrijft: Wij hebben één voorwaarde gesteld: slechts één en dat is „kracht tc bezigen, kracht tot het uiterste on zonder grens" tegen den vijand die ons thans zijn van bloed druipende hand toesteekt." De New York World schrijft: „De persberich ten bevatten voldoende bewijs ervoor, dat de militaire bestuurders van de centrale mogend heden in het eind tot zekere hoogte beseffen, welk lot, hun boven het hoofd hangt-" De New York Times schrijft: „Indien Duitsch land den vrede wenscht laat het dan zijn onverant- dpordelijke opsnijder van een Keizer verwijderen en spreken door middel van de regeering van zijn eigen volk tot de regeeringen der geaLliec den." De Chicago Tribune schrijft: „Er' is op zoo'n voorstel tot "Onderhandelen maar één antwoord, nl. onze verdubbelde krachtsinspanning tegen den vijand." J De Boston Herald betoogt: „dat onvoorwaarde lijke overgaaf de deur is naar werkelijke vredes onderhandelingen." De Public Ledger schrijft: „De laatste duide lijke weigering van den president Om te march an deeren over een vergelijk met lieden zonder eer> was finaal en absoluut. Het vredesoffensief zal mislukken." j Uit Otawa wordt geseind: De Ganadeesche bla den zijn zonder uitzondering gekant tegen een gunstige overweging, door de geallieerden, van het Duitsche vredesaanbod. Zij beweren, dat de oorlog imet kracht voortgezet moet worden tot de centrale mogendheden zich onvoorwaardelijk •overgeven, j Het nationale congres dér Fransche socialis tische partij heeft met algemeene stemmen beslo ten, een boodschap aan Wilson te zenden, waarin verklaard wordt, dat een voorstel, zooals thans van de middenrijken uitgegaan is, onder' geen omstandigheden zonder eerst te zijn onderzocht, van de hand mag worden gewezen. 1 De commissie der internationale socialisten heeft een manifest uitgevaardigd, waarin zij er opmerkzaam pp maakt, dat de krijgskans we- der zou kunnen omslaan, waarin zij tegen de toeneming van de brutale veroveringszucht pro testeert, en de arbeiders aanmaant, om! op te komen voor een vrede zonder inlijvingen. Slechts I langs dezen weg acht zij het mogelijk, tot een algemeene conferentie te komen, Churchill (h ield te Glasgow een redevoering voor een door vijfduizend personen belegde vergade ring betreffende het .oorlogsdoel en zeide o.a. „Het leven wordt nu uit het machtige Duit sche leger gekropt, maar het opmerkelijkst schouwspel is' wei, dat de trotsche Keizer, die zich verschuilt achter den schijn v,an een par lementaire regeering, op bijna beklagenswaar dige wijze om vrede smeekt aan dezelfde men- schen, wier kostelijke schatten hij verwoest en geschonden heeft. Het zou een dwaasheid zijn, de beteekenis van de Duitsche voorstellen te onderschatten. Het vredes-idee moet aantrekkelijk voor den vijand worden gemaakt dan het denkbeeld, de oorlog te moeten voortzetten. Men mag geen enkele gelegenheid laten voorbij gaan, om het Duitsche vork aan het verstand te brengen, dat het niet voer zijn bestaan vecht, maar voor de trots van zijn keizer. Hoe groot onze overwinning ook zou zijn. Duitschland zou zijn elementaire rechten behouden. Maar het jongste Duitsche voorster Vervult mij' met wantrouwen .Er is een nieuwe regeering. ge vormd, maar was het een regeering van be rouw pf van handigheid, van zelfinkeer of van camouflage? Wij kunnen geen gesuikerde woordjes aanvaarden als boete voor gemeene daden. Wij kunnen geen stap doen zonder waarborgen en nooit zullen Wilson, Cremenceau en Lloyd George in den val loopen. Uit Bern wordt gemeld: Het eerst alhier uit Oostenrijksche bron be kend 'geworden vredesaanbod heeft in Zwitser land een sterken indruk gemaakt. Het scepticis me, waarmee velen vroegere vredesstappen be groetten, deed zich dezen beer niet voor. De algemeene .indruk werd nog verdiept door de beden hier hekend geworden kanseliers'rede. N,og voor die rede heeft zelfs het Entente-gezinde Jour- nal de Genève zich uterst sympathiek over -den nieuwen kanselier uitgelaten. Ook de Nationalzeitung, die wegens haar plei ten v.oor Wilson's politiek bekend staat, beoor deelt met den grootsten ernst den nieuwen koers van Duitschland en gispt scherp die buitenland- sche bladen, die niet aan de oprechtheid van de nieuwe /Duitsche politiek gelooven willen. Er kan geen twijfel1 over bestaan, dat men in Zwit serland het resultaat van de nieuwe vredesactie met krachtige hoop tegemoet ziet. Men ziet in haar een volledig succes van Wilson's vredespo litiek, die thans het program der nieuwe Duitsche regeering geworden is. Ook de afwijzende stem men uit Frankrijk, die reeds hiér aankwamen, kun nen vuorloopig bet optimisme niet overstemmen waartoe de gedachtengemeenschap tusschen Wil- sion en prins Max aanmoedigt. Uit Washington Wilson heeft zich gister in zijn studeerver trek afgezonderd. Hij ontbood in den loop van den dag Lansing, kolonel House en Tu multy. Een beslissend antwoord op de Duitsche nota zou gister worden gegeven. WASHINGTON, 9 October. President Wilson antwoordde op de Duitsche nota, dat alvorens over een wapenstilstand te spreken, eerst het bezette gebied ontruimd moet zijn. Thans is het woord aan Duitschland. Waar de Rijkskanselier in zijn rede in den Rijksdag verklaard heeft, dat Duitschland België volledig zal herstellen en er geen annexa tie van gebied zal plaats hebben, mag men benieuwd zijn welke de houding van dit rijk nu zal zijn. Ook Oostenrijk-Hongarije en Turkije zullen in verband met dit antwoord ook hun houding nader hebben te bepalen. DE TERUGTOCHT DER DUITSCHE RS. HEVIGE GEVECHTEN TUSSCHEN KAMERIJK EN ST. QUENTIN. nadige gravin Steinbach eens moeten zien en de jonge barones Zehrendoiff en de Vrjouw van mijn majoor, die ook een geboren freule was AUfen doiooigaans voornaam en met voorouders tot in het oneindige en dat is het hoogste! Zoo iets zou onze jonge genadige hier ook drie&t- weg kunnen voorstellen, de manieren daarvoor heeft ze „Het is zoo iets deftigs, wanneer zij voo voorbij je komt ik trek ook niet voor niets altijd de hielen vaor haar bij elkaar en maak front, alsof de overige aankwam. Dat heeft alles bij' mij zijn reden, Mamsellchen, en voor een gewone dame doe ik zoo iets niet. En ze ziet er uit als een Vreemdelinge en ze spreekt als. een vreemdelin ge," en ziet ge, zoo iets bevalt ons mannen mók!" „Mij niet! Mij is het precies hetzelfde!" „Ik gel|0,of u gaarne! Maar .onze heer' is een man, en hem zal het niet hetzelfde zijn, daarop geef fik u mijn wioord!" Mamsellchen ergerde zich ten zeerste aan zulke praatjes, maar troostte zich altijd met de ge dachte, dat Eyert ten slotte maar' een onopgevoed man, haar dokter' echter een „gestudeerd heer" was; daarom konden de smaken onmogelijk over eenstemmen en wat haar heer toegezegd was, dat moest hem ook toevallen. L Misschien kon de jonge vrouw zich goed met Duitsch stafbericht van gister-middag: Ten N. van de Scarpe vielen de Engelscben na een hevig vuurgevecht aan weerszijden van Oppy aan. In Neuvireui.l vatten zij voet, doch werden /overigens dooT onze voorposten tot staan gebracht, 1 Ten N. van St. Quentin zetten de Engelscben en Franschen hun krachtige aanvallen voort. J en N van Montbrehain sloegen Ilannoversche en Rrunswijksche regimenten een tot vijfmaal toe herhaalde stormloop af. Meer Zuidwaarts liep een vijandelijke aanval in ons vuur dood. Bij en ten Zuiden van Sequéhart hebben Fom- mersche en Hessische regimenten na hevigen strijd zich in hun stellingen weten te handha ven. I Bij de gevechten aan de Tilloy-hoogte deden Silezische bataljons en pioniers in gevechten van man tegen [man en in een tegenaanval Jen vwande- iij ken stormloop mislukken. Voorterrein-gevechten aan de Aifette en de Ais- ne. De N. oever van de Suippe is in plaatselijke ondernemingen van den vijand gezuiverd. Ir» den namiddag ging de vijand tot partieele aan vallen tusschen Bazancourt en Sellers, alsmede aan weerszijden van St. Clement aan de Ame den dokter onderhoudenMamsellchen was er niet altijd bij tegenwoordig, vooral des avonds niet, en zjqo'n verstandige 'man zou zeker op geest en op de gave van aangenaam spreken ge wicht leggen. Voor allés was de oude huisgeest er op uit, zooveel mogelijk uit Gabriel'ies verle den te weten te komen, van haar echtgenoot, van zijn beroep, van haar leven na zij!n verscheiden, in dat alles stelde zij levendig belang, en zij benutte een rustig uurtje voor het avondmaal', als de jiOngC vrouw op haar gewone plaats aan den vijver was, en de heer des huizes den tijd doodde met in zijn kamer een tijdschrift te le zen, om den laatste een weinig' uit te hooren. Zij zette zijn glas 'melk /opvallend een weinig hard (o,p de tafel1, stelde zich daarnevens en kuchte voorbereidend. Do doctor nam een flinke teug uit het glas en vroeg: „Wel?" „U is verstandiger dan ik," opende Mamsell chen diplomatisch haar rede, „en daarom zoudt u Jirij ook wel kunnen zeggen, wat dat te be ttekenen heeft! Zij draagt dag aan dag diezeiide grijze japon, alsof ze opt Gods wereld niets an ders heeft om aan te trekken, en daarbij zijn drie dagen na haar aankomst een paar koffers verschenen als een scheepslading, zoo hoog 1 De spreekster wees naai' de kachel. Roder lachte. i „Nu, en wat volgt daaruit?" „Dat mjoiet u (mij juist eens zeggen! Haar klee- ren zijn er dan, daaronder verwed ik mijn hoofd Doch wanneer die er in zijn, waarom trekt zij ze dan niet aan? „Vraag gij haar daarnaar, wanneer ge er zoo bijzonder veel belang in stelt 1" Mamsellchen fc trek te afwerend de hand uit. „Ik haar vragen! Dat is net z/oo, alsof ge mij aanried: ;ga heen en spreek den Keizer aan! De dame spreekt geen w.oiord tegen mij, zij zegt mij nauwelijks goeden dag, het is alsof niemand onzer voor haai" bestaat! En ik ben zoo be leefd I" „Ik verzoek je dat te blijven! Wanneer me vrouw Hartmann stilzwijgend is, heeft zij daar zeker haaf redenen voor'; overigens is zij ziek 1" „Ja, ja, zij ziet er uit als de dood. Of zij zo,o ,om haar man treurt?" „Dat weet ik niet." „Wat is hij dan geweest, ik bedoel welke be trekking of- welk' beroep had hij „Ik weet het niet." „Hoe lang is zij dan met hem getrouwd ge weest? En zou zij ge-én landje gehad hebben? En zou hij haar in het geheel geen Vermogen hebben nagelaten?" De dokter stond op, drorik zijn glas melk uit en zette het leege glas hard op de tafel nederi

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 1