tiiimwiland. Uit de Tweede Kamer. Htads- en ^ewestelyk Nieuws Crisismaatregelen. Aangaande de ,,L e i n s t e r" worden de vol gende bijzonderheden gemeld De „Leinster" was met 650 passagiers en 70 koppen van de bemanning uit Kingston ver trokken en werd op den ochtend van 10 dezer getorpedeerd. Het voorschip werd bijna van het schip afgesneden, waarbij twintig koppen van de bemanning en twee-en twintig post beambten, die in het voorschip werkten, om kwamen. De „Leinster" begon te zinken. De kapitein trachtte naar de haven terug te kee- ren. Een tweede torpedo trof echter de machine kamer. Het schip zonk toen in enkele minuten. Een eerst gedane poging om booten uit te zet ten was mislukt, daar er verscheidene omsloe gen en de menschen er in verdronken. Men schat dat -er 200 menschen gered zijn. Zij red den zich op vlotten en werden door marine vaartuigen gered. Velen waren gewond. Een binnenkomend stoomschip, dat het sein S.O.S. had opgevangen, spoedde zich naar de plaats maar zag enkel wrakhout. Lady Phyllis Hamilton, dochter van de douai- riere-hertogin van Abercorn, is onder de ver misten. De kapitein is omgekomen. Het vertrek van de postbooten was enkele dagen geleden gewijzigd. Zij voeren voor groo- tere veiligheid nu overdag. Te Dublin werden tal van lijken aangebracht, de verontwaardiging in Ierland, dat den eer sten werkelijken slag van de Duitsche barbaarsch heid heeft gekregen is groot. De gewezen koning Manuel van Portugal die Woensdag j.l. met de „Leinster" naar Ierland was gegaan, heeft aan de bladen een boodschap van rouwbeklag, gezonden. De „Daily Mail" zegt dat de „Leinster" en de „Hirano Maroe" getorpedeerd zijn tengevolge van een nieuwen duikbootveldtocht, die onge- veertien dagen geleden begonnen is, toen in verschillende richtingen nieuwe bedrijvigheid van de duikbooten waar te nemen was, vooral öp de transportroutes van de Amerikaansche troepen. De duikbooten zijn zwaarder gewapend dan vroeger. Over het getorpedeerde s.s. Hir ano Ma- roe" worden uit Londen de volgende bijzonder heden (geseind De „Ilirano Maroe" werd des ochtends zonder waarschuwing door een Duitsche duikboot getorpe deerd, terwijl er een vliegende storm woei. Van de 250 opvarenden zijn er slechts 28 gered; daaronder zijn 11 passagiers, te weten 3 Britten 7 Nederlanders en één Belg. Een geredde passagier vertelde het volgende: Het schip zonk binnen enkele minuten. Hij klampte zich aan eenig wrakhout vast. Overal om hem heen worstelden in de hooggaande golven de drenkelingen. Boven den stormwind uit weer klonken hartverscheurende kreten om hulp. De zware golfslag spoelde al spoedig de menschen weg van het wrakhout, waaraan zij zich in wan hoop hadden vastgeklampt om het leven er af te brengen. Een tweede passagier verklaarde, dat zijn reis gezelschap uit hemzelf en vier andere Belgen bestond. Hij geloofde dat al die vier waren om gekomen. De 'ontploffing van de torpedo was porverdoovend en deed het geheele schip trillen. Eenaanzienlijk aantal passagiers w.o. Japan- sche d ames en kinderen is met het schip naar de cfiepte gegaan, toen zij. nog ter nauwer- noiod tijd hadden gehad om aan dek te komen De eerste officier is de eenige scheepsoföcieir die gered is. Het lijk van den derde officier, is aan land gebracht. Een Engelsche passagier1 kapt. Butler, zeide, dat het geraas van de lOintploffing vreeselijk was. Zijn eigen ervaringen verhalend, zeide hij „Ik was gelukkig aangekleed, want ik had een voor gevoel, dat het schip getorpedeerd zou kunnen worden. Ik sprong mijn kooi uit en begaf mij, tezamen met andere passagiers aan dek. Er was natuurlijk wel eenige 'Opwinding, maar iedereen hield zich tamelijk rustig en hield zich onder bedwang. Ik weid naar het bovendek gestuurd, waar iemand van de bemanning mij mijn' boot aanwees. Ik had een reddingsgiordel om en stond te wachten, tot de boot te water zou zijn. Maar het leek alsof het water steeg; het dek waarop ik stond, was snel onder water en ik werd vier kant van de beenen gespoeld in de onstuimige zee. Het schip zonk en drijvend op reddings- gordels bereikten wij wat wrakhout, waaraan wij ons vastklampen -om het leven er af te brengen. Het was donker en koud om er van te bezwijken. Vlak bij dreven tal van lijken. Tot onze groote vreugde ontwaarden wij een schip, dat snel naderde Dit wekte onzen zinkenden moed verwonderlijk op. Het was een Amerikaan sche torpedojager, die ons redde. Wij werden er aan boord allerhoffelijkst behandeld. Naar wij vernamen, werd, toen de torpedoboot- jager naderde om ons te redden, het schip door de Doitschers beschoten. De meeste overlevenden van de „Hirano Maroe" zijn in nachtgewaad gered. De eerste-machinist is de eenige geredde officier. De dorde officier stierf aan boord van een torpedo-jager. Er was geen tijd om booten neer te laten. De booten, die men trachtte uit te zetten, werden stukge slagen. Twee Engelsche kameniers, drie Japansche da mes en zeven kinderen di© ,0,p het oogenblik van de ontploffing in Jjed lagen, zijn omgeko men. j 'De overlevenden brengen hulde aan den moed van den marconist, die zijn hut niet verliet, voor het water er binnengestroomd was. Hij is ver dronken. Vele lijken zijn deerlijk verminkt door slagen van de schroefbladen. F Karsch uit Itotterdam zeide, dat hij aan boord van bet schip was met twaalf andere^ Nederlanders, van wie er maar vier gered zijn. De Engelsche bladen melden nog, dat de Ame rikaansche to-rpedoboot-jager 29 'Overlevenden naar Queens town had gebracht die op zee waren op gepikt en van reddingsgordels voorzien zich vastklampten aan planken en ander wrakhout. Zij waren bijna dood van de koude. Voor zoo ver men weet, zijn deze 29 de eenige lover levenden. Tweehonderd passagiers en 21 kop pen van de bemanning zijn omgekomen. Toen de „Hurano Manoe" was getorpedeerd bij de machinekamer, zonk zij binnen enkele 'mi nuten in een woeste zee, en vóór er tijd was ■om 'de booten uit te brengen. ALLERLEI NIEUWS. Naar de Duitsche bladen melden, heeft de betaling der achterstallige Russische coupons en uitgelote stukken eenigszins langer geduurd en stond dit ten deele in verband met den in Duitsch land ingetreden nieuwen politieken toestand, an derzijds moest het toegeschreven worden aan de omstandigheid, dat, ten gevolge van de nota der Russische Regeering de vraag der revisie van het vredesverdrag van Brest-Litofsk acuut was geworden. Met de betaling der coupons en uitgelote stukken zal thans van 14 October af begonnen worden. De tot nu toe door Jlusland aan Duitschland betaalde bedragen, nJ. op 10 Sept. 42.860 KG. fijn goud en 90.9 millioen rbl. in bankbiljetten en de op 30 Sept. betaald© 50.676 KG. fijn goud en 113,635 rbl.. in bankbiljetten zijn belangrijk hooger dan de som, welke voor deze betaling noodig is. Reeds uit deze beide bedragen kunnen dus afle vorderingen voldaan worden. In Parijs schat men da,t de Duitsche legers gedurende de laatste zes maanden 100.000 doo- den per maand hebben gehad. Tusschen 15 Ju li en 30 September hebÊen de Fianschen 250.000 gevangenen gemaakt en 28 600 machinegeweren vermeesterd. De vijandelijke verliezen aan ar tillerie worden op 3700 stukken en miliioenen granaten geschat. De laatste Britsche verkenningen hebben uit gewezen, dat de Duitschers op het oogenblik doen de zijn met de havens van Oostende en Zee- brugge te versperren. Men verzekert, dat de voormalige Bulgaar- sche minister-president Radoslawof, afs Duitsch officier vermomd, uit Sofia naar Weenen ont vlucht is. i Den 2den October 1.1. heeft de bijna zes jarige Oostenrijksche kroonprins Otto, voorbe reid door zijne moeder, keizerin Zita, te Rei- chenau zijn eerste H. Communie gedaan. Met hem en ditmaal na hem communiceer den keizer Karei en keizerin Zita. De H. Mis werd opgedragen door Mgr. Seijdl en werd o.a. bijgewoond door Z.Em. den Kardinaal-aarts bisschop Piffl. In dezelfde kapel had keizer Karei jaren geleden .zijn eerste H. Communie gedaan. Keizerin Zita zeide den jongen communicant de gebeden voor en geleidde hem ter H. Tafel Daarna communiceerde het keizerlijk paar. On geveer 20.000 kinderen droegen in de parochie kerken van Weenen en in pensionaten tegelij kertijd de H. Communie tot intentie van het keizerlijk communicantje op. „Vrij België" van 11 dezer schrijft: Alle inlichtingen wijzen op een ontruiming van de Vlaamsche kust door de Duitschers. Te Brugge zijn de duikbooten uiteengenomen en opgeladen. Eenige werven aan Brugg's dokken zijn in brand gestoken. Van Knokke heeft men zwaar geschut weggevoerd. Onder toezicht van soldaten hebben burgers allerlei werktuigen moeten vernielen, als pompen, lei dingen, benoodigdheden voor bouw- en smeed werk, enz. Het werk bij Zeebrugge is stilgelegd en de burgers zijn er afgedankt. Uit alle kustgemeenten en ook verder het land in hebben de Duitschers de weerbare jon gelingen en mannen weggevoerd. Tragisch zijn de tooneelen die zich afspelen in de beproefde landstreek. Uit Sluis meldt men Het wegvoeren van de burgerbevolking uit West-Vlaanderen Oostwaarts gaat nog gere geld door. Dezer dagen trokken b.v. groote troepen Belgen onder militair geleide langs de Nederlandsche grens, bij het Vlaamsche dorp Middelburg', onder het zingen van vaderlandsche lievende liederen. De enorme hoeveelheden telefoonmateriaal namen de Duitschers zorg vuldig, onder toezicht van officieren weg. De Amerikaansche antwoord-nota op Duitsch- land's verzoek om vrede heeft de algemeene goedkeuring gevonden van de Fransche Ka mer. De commissie van buitenlandsche zaken onder voorzitterschap van Franklin—Bouillon, heeft met algemeene stemmen een dagorder aangenomen, waarin zij Lansing's antwoord goedkeurt en verklaart, dat zij er in vertrouwt, dat de regeering in naam van Frankrijk geen wapenstilstand zal aanvaarden, die de zegevie- vierende legers der Entente geen voldoening en waarborgen zal verzekeren. Bovendien heeft de radicale socialistische groep eensgezind haar stem verleend aan een verklaring, waardoor zij volkomen Wilson's antwoord goedkeurt. Wasscherijen en dc zeepnood. Naar wij vernemen, heeft het Rgkszeepkan- toor een regeling in voorbereiding voor een doelmatiger en zuiverder verstrekking van wasch- middelen aan wasscherijen. Het ligt in de bedoe ling de regeling zoodanig te maken, dat de te verstrekken hoeveelheden evenredig zijn aan de groote wasscherijen. Dr Rosen naar Duitschland. Gister-avond passeerde dr. Rosen, Duitsch ge zant in Den Haag, Zevenaer, op weg naar Benijn. De kolenovercenkomst met Duitschland. Gelijk men weet, bevat de eind Juli met Duitschland getroffen overeenkomst betreffende de levering van 120.000 ton steenkool per maand aan Nederland de bepaling, dat zij van 15 October af met een termijn van veertien dagen opzegbaar is. Men ver ouders telt, dat deze be paling verband houdt met den wensch van Duitschland aao spoedig mogelijk tot een nieuwe regeling der «economische betrekkingen te ko men. Hoewel nu in tusschen een nieuwe alge meene overeenkomst nog niet tot stand geko men is, is tot dusver geen bericht ontvangen, dat Duitschland van de opzegclausule gebruik zal maken en et schijnt reden te z'ijh .om aan te pemen, dat dit ook vooralsnog niet geschie den zal. Na den ln November zullen de kolen- leverïngen dus naar alle waarschijnlijkheid wor den voortgezet tot ultimo December wanneer de overeenkomst eindigt. (Hbl.) De vluchtelingen. Men meldt uit Roosendaal. Wij vernemen, dat in verband met de vermoe delijke aankomst van een groot aantal Fran sche vluchtelingen, door de militaire autoriteiten in geheel Noord-Brabant uitgebreide maatrege-' len worden getroffen. Zelfs in de buurt van Lage Zwaluwe en Moerdijk werden reeds gister avond door 9e verschillende commandanten or ders betreffende inkwartiering ontvangen. Rei zigers, die juist van de Belgische grens kwa men, wisten mede te deelen, dat nabij Cadzand en ten Westen van Sluis de geheele prikkel draadversperring is weggenomen. Volgens deze reizigers zijn de Duitsche kustbewakingstroe pen in vollen aftocht. Een gedeelte van deze bewakingstmepen, meerendeeis zeesoldaten, trok in een stoet, die meer dan een uur duurde, langs Cadzand Vet.schillende officieren, hoofd officieren, een groot aantai voertuigen, kanonnen zelfs muziekkorpsen waien mede in den stoet. Een twintigtal Duitsche soldaten kwamen in bur- gerkleeding over de grens. Verder wist men te vertellen, dat de gemoed s toestand der Duitsche grensbevolkingstroepen zoo js, dat honderden hun ner gereed staan te deseiteeren, indien Duitsch land den eisch, om het bezette gebied te ont ruimen, niet accepteert. Wat de vluchtelingen be treft, wist de stationschef te Roosendaal gister avond half negen nog niets positiefs. We ver namen echter van andere zijde, dat een extra- trein gister-avond uit Zeeland naar Rotterdam is vertrokken Maatregelen tegen fraude met beterbons. Het Rijkskanloor voor Vleesch en Vetten heeft aan de burgemeesters een schrijven dioen toekomen van den volgenden inhoud: „In verband met de voorkomende diefstallen van vetkaarten en de daaruit lOntstane fraudu leuze handelingen, hebben sommige gemeente besturen het noodig geacht, een regeling te treffen ten opzichte der Vetdistributie, waar- dooi de verkoop van dit artikel alleen moge/ijk wordt gemaakt tegen inlevering naast den gel- drgen vetbon van een daarvoor aangeduiden bon uit het gemeentelijk bonboekje. Daar hieruit voor de omliggende gemeenten dier plaatsen gevolgen ontstaan, welke een afwijking nood zakelijk maken van de toewijzing der vetten aan de diand van hun aantal inwoners, ontvin gen wij gaarne omgaand bericht of er in uwe gemeente een© regeling, a;s hierboven ver meld is getroffen, of eenig voornemen iom deze te treffen, bestaat, onder opgave van den da tum, op welken deze regeling in werking treedt of is getreden Bij het schrijVen is een formulier gevoegd, waarop de betrokken vragen beantwoord kun nen worden." Versche eieren. Door het Rijks Centraal Administratiekan toor voor de distributie van levensmiddelen is den gemeentebesturen medegedeeld, dat dc dis tributie van versche eieren ten behoeve van zieken en zwakken is stopgezet, zoodat aan dergelijke aanvragen van gemeentebesturen geen gevolg meer gegeven zal kunnen warden. Binnenkort zal met de distributie van ge conserveerde eieren begonnen worden, en zal' hieromtrent genoemd kantoor spoedig nader be richt doen uitgaan. Interpellaties. Deel I. Was het niet waar dat Jhr. Savornin Loh- man een gr ot deel van ons volk zoo niet bijna het geheele volk achter zich heeft, wan neer hij zegt dat door de interpellaties den nationalen tijd verspild wordt en de leden indivi dueel matiging moeten betrachten in het stel len van vragen (en niet voor de tribune te spreken ten koste van 's lands belang Want wie onzer zou durven beweren dat Troelstra's interpellatie over de Buitenlandsche politiek een voordeel heeft gebracht in 's lands belang Integendeel toch, al moet toegege ven dat Ravesteijn en Treub het vooral rek- I ten en verkeerd maakten. Wat kan ons de persoonlijke opinie van den heer Treub schelen, zijn opinie over de Telegraaf. Hoorde men ooit lager en onlogischer speech dan die van Ravesteyn in eerste instantie Was het niet in allen deele er glad neven En wat bereikte Troelstra, hij, die als oud par lementariër toch vooruit kan weten welk resul taat hij bereiken zou De minister van Buitenlandsche zaken hield een rede van tien minuten waarin niets gezegd werd. „Wij zullen ons best doen", aldus resu meerde Marchant des ministers rede. Men kan de nietszeggendheid betreuren, ook wij doen dat, althans, meer publiciteit is ons aange naam, maar kon men op dat oogenblik meer verwachten En bleek niet aanstonds dat deze Regeering een Commissie van Buitenl. Zaken uit de Staten-Generaal gaarne zal aan vaarden Dat is een groote stap vooruit. Voor ons bestaat de onpartijdigheid, de werklust en bekwaamheid van dit ministerie en van den minister van buitenlandsche zaken vast en een nieuwe richting is Dinsdag 1.1. door den premier reeds ingeslagen en staat door de nieuwe Commissie op komst in perpe- tuïteit. j De heer Lely bestrafte niet zuinig Treub's loslippigheid. j Ten slotte verliep de dag, zij het vrij nutte loos, toch aangenamer dan gedacht werd door de repliek des heeren Karnebeeks, die vele le den der Kamer overtuigde over de momen- teele noodwendigheid vanzwijgen. Dit alles echter was vooruit te voorzien. Ondertusschen is alweder een dag verloren. Dinsdag nog eens Interpellaties, deel II Troelstra en Kruyt. Geeft Nederland Savornin Lohman misschien toch gelijk? Er blijft zoo weinig tijd over voorde zaken. Mogen de Interpellaties toch nog hun eigen aardig nut hebben. In de motie Ravesteyn zat weinig wijsheid. Misschien dat het Ned. publiek er zich mede voeden kan. Dan blijkt het nut reeds. Zouden wij geen moties aannemen dat er ruim brood moge komen, veel aardappels moeten zijn, véél meer vet voorradig dient te wezen en dat het beter ware aan onze grenzen vrede te hebben. Dolle S.D.POh, Sancta Simplicitas. Heilige onnoozelheid Mr. Bomans. Verkrijgbaar in de week van 10—16 Oct. Op bon 292 1 ons kaas naar keuze. Op bon 294 1 reep chocolade, ongevuld, 127» cent verpakt, 12 cent onverpakt. Op bon 296 7* pond suiker, 30 ct. per pond. Op bon 301 Q, ons havermout, 16 cent per pond, vanaf Dinsdag. Op bon 298 1 ons peulvruchten naar keuze, groene erwten 11 cent per pond, witte boonen 23 cent per pond, vanaf Zaterdag. Aardappelen. Op bon 307 1 K.G. aardappelen op Zaterdag. 309 Q, Maandag. 311 7a M Dinsdag, ii ii 313 1 Woensdag. Veen- of zandaardappelen 57a cent, kleiaard- appelen 97a cent Per kilo, poters 7 cent p. kilo. Suikerkaar t. Op bon 8 is verkrijgbaar 7a pond suiker. Kind ermee 1. Bon 34 kindermeel is deze week geldig. Verkrijgbaar 1/t pond kindermeel 21 cent per 7a pond, of 7, pond maizena k 55 cent per 7a pond. Nieuwe aanvragen voor Kindermeelbons en Suikerkaarten kunnen worden gedaan Dinsdag 15 October 's namiddags van 2—3.30 uur aan het Broodbureau. Visch. Op bon 198 verkrijgbaar 7a pond visch. Bon 198 is geldig tot en met 19 October. Op bon 290 verkrijgbaar 1/i pond visch. Koffie. Op bon 38 van 1 tot en met 15 October 7a ons koffie. Op bon 39 van 16 tot en met 31 October Va ons koffie. Kolen. In October zijn geldig bons nos. 6, 7, 8 en 9 ieder voor 1/s eenheid 16 K.G. Steenkolen, bons 10, 11, 12 en 13, ieder voor 7» eenheid 4/io H.L. geklopte cokes. Broodkaart. De broodkaart van het 70e tijdvak loopt van 4 tot en met 10 Oct., 71e tijdvak van 11 tot en met 17 October. Bote r-m e 1 a n g e-m argarinekaart, 2e week geldig van 3 Oct. tot en met 12 Oct. 3e week van 12 tot en met 22 October. Aanvragen voor extra rantsoenen voor zieken moeten worden gedaan aan het Levensmidde len-Bureau, 's voorm. van 91 en 's nam. van 23 uur. Schiedammers aan boord van de „Hirano Maroe". Onder de rubriek Buitenland vindt men be richten over de torpedeering van het Japansche s.s. „Hirano Maroe." i

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1918 | | pagina 6